Zavrieť

Porady

Zaradenie majetku po dedičstve

milí poraďáci, mám takýto problém:
SZČO A zdedil k 1.1.05 po otcovi(tiež podnikateľovi SZČO B) súbor inv.majetku-cca 30položiek+pozemky. Pri ukončení podnikania B bola zostatková cena majetku 1.000.000, + pozemky 400000(samozrejme bez odpisov). V dedičskom osvedčení je tento majetok rozpísaný, a citujem:"podľa dohody dedičov v celkovej cene 800.000" a pozemky v celkovej cene 200000.

Neviem akým spôsobom to má vložiť A do podnikania, a ako to odpisovať. Myslím že by sa malo pokračovať v odpisovaní, ale čo ten rozdiel 1000000-800000? Odpisovať len do výšky 800000? - čo dosiahneme možno o 2-3 roky? A pozemky vložiť v obst. cene 200000?

Ide o JÚ.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    posuniem, ale asi neporadím.
    SZČO-dedič, dedil ako občan. Hodnota dedičstva je taká ako je stanovené.
    Daň z dedičstva je zrušená. Je to čistý osobný majetok dediča.
    Prečo to chce vložiť do podnikania?
    Môže, asi to využíva pre svoj príjem. Odpisovaný majetok vloží a odpisuje odznova.
    Lepšie by sa radilo, keby bolo zrejmé z otázky, ako sa vysporiadalo všetko (pohľadávky, záväzky, atp. Či sú iní dedičia? Aj iné okolnosti a skutočnosti môžu ovplyvniť odpoved. Takže zatiaľ toľko

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    AK to pomôže :
    Zdedil to sám ako podnik, aj s pohľadávkami, záväzkami, účtami. A pokračuje v podnikaní ďalej, len pod svojím IČOm( takže preto chce ten majetok-autá, vozíky, budovu, pozemky vložiť do podnikania). Ostatný dediči sa podniku zriekli, tam je to vysporiadané.
    Naposledy upravil blondy : 25.01.06 at 08:38 Dôvod: preklepík

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Ak má odpisovať zdedený majetok odznova, použije tam zostatkovú cenu pri SZČO B ako vstupnú aj keď celkovo dosiahne sumár vstupných cien vyšší ako 800000?
    Naposledy upravil blondy : 26.01.06 at 13:23

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    aj si sama odpovedám :
    čo myslíte takto?:
    1. V prípade bezodplatného nadobudnutia(teda zdedenia) sa majetok ocení reprodukčnou obstarávacou cenou. Reprodukčnou obstarávacou cenou sa rozumie cena za ktorú by sa majetok obstaral v čase nadobudnutia. Takouto cenou by mohla byť aj cena stanovená pre účely dedičského konania.

    2. Majetok sa teda ocení položkovite v úhrnnej cene 800 tis. Sk. Z takto zostavených cien si zostavím plán daňových odpisov a bude uplatňovať daňové odpisy do daňových výdavkov.

    Už len "drobná" úvaha na záver :
    Je to 30 položiek, ktoré úhrnne predstavujú zostatkovú cenu 1.000.000(po podnikateľovi SZČO B), do majetku ich potrebujem vložiť v úhrnnej cene 800.000 -ale položkovite. Môžem to oceniť položkovite 80% (80% z 1.000.000 je 800.000)zo zostatkovej ceny SZČO B?
    napr.
    a.Nákl.auto 1 - zostatková cena po SZČO B - 250.000
    b.Nákl.auto 2 - zostatková cena po SZČO B - 290.000
    c.budova - zostatková cena po SZČO B - 425.000
    d.PC - zostatková cena po SZČO B - 35.000
    SPOLU ZS : 1.000.000,-

    Zdedené a Vložené do podnikania SZČO A :
    a. - obst.cena : 200.000,- + zaradenie do odpisov
    b. - obst.cena : 232.000,- + zaradenie do odpisov
    c. - obst.cena : 340.000,- + zaradenie do odpisov
    d. - obst.cena : 28.000,- + priamo do nákladov?

    SPOLU obstr.cena : 800.000,-

    Tak takto som si to navrhla, len potrebujem vaše múdre hlavičky a váš názor, či by to takto mohlo byť?



    ... som sa dáko rozpísala ...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    múdra hlavička, pekne si sa rozpsala. Takže moja úvaha bola správna, len bolo treba tvoje podrobnejšie informácie. Áno, hodnota dedičstva je vstupná hodnota pre dediča a ako pomôcka sú zostatkové ceny v pôvodnom účtovníctve.
    Ked mi píšeš ss, pripni hned aj link, takto som to trochu viac hľadala. Ale andrej je hlavička, ked súhlasí on, môže ti to stačiť.
    pa

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    Vraciam sa k tejto téme, a to z jedného dôvodu. Práve nám skončila kontrola za rok 2005, kde som tak ako som opísala v predchádzajúcich príspevkoch- stanovila vstupné ceny pre dediča prepočítané podľa dedičského konania a počítala za rok 2005 odpisy. A výsledok? Nebolo to správne. Kontrola mi to vyhodnotila ako nesprávne určené vstupné ceny.
    t.j. : citujem z protokolu: podľa ustanovenia § 460 až 486 Obč. zákona dedič dedí majetok poručiteľa, ktorého sa stáva vlastníkom. V prípade ak bude tento dedič pokračovať v živnosti po poručiteľovi môže tento zdedený majetok vložiť do svojho obchodného majetku spôsobom ustanoveným v prislušných ustanoveniach zákona o dani z príjmov a zákona o účtovníctve a pokračuje v odpisovaní zo vstupnej ceny u pôvodného vlastníka.

    Nakoniec to však nebolo po kontrole až také zlé, lebo niekde sme si neoprávnene dali do nákladov odpisy za rok 2005, ktoré v skutočnosti budú patriť až do ďaľších účtovných období, ale na druhej strane v niektorých prípadoch sme sa aj ukrátili, takže nám vlastne dodanili len 15.000,-Sk. Celkovo boli spokojní s účtovníctvom, žiadnu inú chybu nenašli.

    Takže len môj poznatok pre tých poraďákov ktorí budú niekedy v podobnom probléme ako ja, je rozdiel keď podnikateľ zdedí majetok - ktorý bol v osobnom vlastníctve a ten chce vložiť do podnikania, vtedy vstupnou cenou je cena stanovená v dedičskom konaní, ale keď zdedí majetok, ktorý bol v podnikaní už predtým, treba len pokračovať v odpisoch ďalej.

    Zaradenie majetku po dedičstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.