jenny7
07.06.06,08:04
Mám takúto otázku, nie som si istá, či dávam správne dátumy, keď vystavujeme a príjmame faktúry: jedná sa o program Pohoda.
Pri vystavovaní treba zadávať 4dátumy a to:
Dátum vystavenia - tomu rozumiem, to je dátum vystavenie faktúry
Dátum daň.povinnosti - to je dátum, kedy nám to ukáže v zostave DPH.
Dátum úč.prípadu – dátum, kedy to je zaučtované v účt.denníku
Dátum splatnosti - to je jasné
Nie som si istá iba v dátume odpočtu a účt.prípadu pri zálohových platbách!!???
Takže: dodame tovar a vystavíme faktúru napr. 2. 6. platba bola prijatá 27.5., čo sa týka DP tak by to malo ukázať v mesiaci 6/2006, bol to vývoz do tretích štátov je to olobodené od DPH, takže sa tu neprihliada na prijatie platby ale podstatný je dátum dodania – 27.5. takže ako to správne zadať???
Dátum vystavenia: 2.6.
Dátum daň.povinnosti: 2.6.
Dátum účt.prípadu: 2.6.???? alebo tam mám dať 27.5.???
Pri došlých faktúrach je to podobné:
Dátum zápisu: dátum zaevidovania faktúry
Dátum odpočtu: dátum, kedy to chcem mať v DPH
Dátum uč.prípadu: dávam rovnaký ako dátum odpočtu,ale nie som si istá, čo sa týka nadobudnutia tovaru??
Príklad: Dátum zápisu: 23.5.prijatie faktúry
Dátum odpočtu: 15.6. – potrebujem tu použiť dátum 15deň nasl.mesiaca,čiže bude tam aj kurz z tohoto dňa
Dátum účtovného prípadu:???? 23.5.?? alebo tiež až 15.6.
Možno je to pre niekoho banálna otázka, ale hádam mi s tým niekto pomôže??Budem čakať na príspevky, všetkým veľmi pekne ďakujem.
Ahojte:confused:
Fany
07.06.06,06:09
No hlavne si myslím, že dátum na DPH je dňom zaplatenia zálohy. Nemusí byť zhodný s dňom zaúčtovania faktúry. Kedy prebehla zálohová platba, vtedy by to malo ísť aj do DPH. Teda dátum daňovej povinnosti pri tvojej zálohe by mal byť 27.5. a nie 2.6.
jenny7
07.06.06,06:29
Ja viem, že je dôležitý dátum prijatia platby, lenže keď som volala na daň.úrad, tam mi povedali, že keďže sa jedná o vývoz a je to oslobodené od dane, tak dátum prijatia platby nie je dôležity. Práveže dátum platby som dávala celých 5mesiacov do DPH a teraz,keď som im volala, zase povedali inak. Dala som aj príspevok na poradu, tam mi odpísali, že mám tiež prihliadať na dátum dodania a nie prijatia platby v prípade vývozu do tretích štátov. Mám v tom chaos, tak preto aj tá otázka o dátumoch. Dík za názor.
jenny7
07.06.06,08:24
Má k tomuto problému aj niekto iný stanovisko?? určite veľa z Vás poraďákov robí v Pohode. Ake dátumy používate v daných príkladoch??
Ďakujem za príspevky.