miro24679
08.02.16,12:09
Viem mi niekto poradiť?

Mám pozemok-záhradu vo svojom vlastníctve. Chcem ju celú dať do vlastníctva resp. spoluvlastníctva mojim príbuzným.
Takže ja by som tam už nefiguroval ako vlastník.

ALE mám tam ovocný sad, do ktorého som investoval.

Je možné v darovacej zmluve formou vecného bremena to nejako zabezpečiť tak, aby ovocný sad zostal v mojom vlastníctve?
Ide mi o to, že ak by sa rozhodli moji príbuzní záhradu predať, aby som bol za ten ovocný sad vyplatený.

Vopred ďakujem za odpoveď.
buchač
08.02.16,11:27
To čo Ty chceš, také rozdelenie neexistuje.
Darovacia zmluva obsahuje (MUSÍ obsahovať) určité konkrétne údaje....a slovo "nejaký pozemok" nie je právna formulácia.
----------------------------------------
Postup :

Urob zameranie geodetom.
Ten rozdelí parcelu na príslušné parcely.
Tieto sa zaevidujú na katastri na nových vlastníkov.
Celá anabáza trvá 30-60 dní a obnáša cca 200-300€.


Ale aj tak nebudeš spokojný s riešením. ;)
Chobot
08.02.16,11:30
Tak chceš to darovať alebo predať? Dar je bezpodmienečný. V podstate obdarovaná osoba môže nakladať s predmetom daru (po darovaní s jeho vlastníctvom) ako sama uváži. Nie je možné darovať pozemok tak, aby sad bol tvoj. Ty, ako darca máš len obmedzené možnosti, ako mu v tom zabrániť alebo mu to sťažiť. Napr.:

1. zriadiť predkupné právo na pozemok - to ale znamená, že ak by to chceli predať, tak to musia najprv ponúknuť tebe. Ak ty neodkúpiš, tak to môžu predať hoci komu.
2. zriadiť právo doživotného užívania - ani tým im nezabrániš predaj. Len sa im to bude ťažšie predávať, ak ty budeš mať právo vstupu na pozemok.

3. uzatvoriť nájomnú zmluvu s nejakými finančnými postihmi pre tých obdarovaných pre prípad výpovede nájomnej zmluvy.

Neviem, aké máš dôvody pre darovanie, ani aký je názor obdarovanej osoby k daru, ale ak to chceš takto, tak radšej urob závet, kde ten pozemok odkážeš tej osobe po tvojej smrti. Tým si zabezpečíš, že pred tvojou smrťou so záhradou nič neurobia, vlastníkom budeš až do konca života, nikto nebude môcť urobiť nič nekalé s pozemkom bez tvojho vedomia a svoj sad si môžeš pestovať tiež do konca. Veď tí obdarovaní by so záhradou aj tak nič nemohli za tvojho života spraviť, keď tam chceš mať ten sad. Len by museli platiť daň z pozemku.
miro24679
08.02.16,11:34
Také rozdelenie existuje. Určitý pozemok môžu vlastniť viacerí majitelia podielovo. A nie je potreba nič vymeriavať. Príklad: ak sú traja, tak na LV je vlastnícky podiel zapísaný pre každého ako 1/3
miro24679
08.02.16,11:48
Pozemok chcem darovať. Ale nechcem darovať ovocný sad. Nerátam s tým, že by ma príbuzní za ovocný sad hneď vyplatili. Je pravdepodobné, že pozemok o nejaký čas predajú, a preto by som chcel dať do darovacej zmluvy vecné bremeno alebo nejakú klauzulu, na základe ktorej by boli povinní ma za ovocný sad potom vyplatiť.
Chobot
08.02.16,14:25
Ovocný sad je čo? Nejaké stromy na pozemku?

Kataster nerieši stromy a rastliny na pozemkoch. Kataster rieši len parcely. Do darovacej ztmluvy okrem vecného bremena, ktoré sa zapíše do listu vlastníctva, žiadnu inú podmienku darovania dať nemôžeš. Darovanie je bezdpodmienečné.

Vecným bremenom môže byť napr. doživotné právo užívania predmetu daru - t.j. pozemku. ALe nemôžeš tam dať, že ak to predajú, majú ťa vyplatiť. To si môžete dohodnúť v nejakej inej zmluve, nie v darovacej. Trebárs v zmluve o prenájme záhrady. Dohodnite sa, že ti budú prenajímať záhradu za 1 EUR ročne na dobu XX riokov a v prípade, že vypovedia nájom bez dôvodu, tak ti zaplatia náhradu XXXX EUR.

Alebo uzatvorte zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, kde sa zaviažu, že o XX rokov od teba tie stromy odkúpia za sumu XXX EUR.

Aj tak tomu trochu nerozumiem - pozemok im chceš dať, ale tie stromy si chceš ďalej pestovať. Fakticky darovaním záhrady sa oni stanú vlastníkmi tých stromov. Takže treba myslieť týmto smerom. Predstav si, že by si na cudzom pozemku chcel pestovať nejaké stromy. Čo by si urobill? Čo by si navrhol vlastníkovi?
buchač
08.02.16,14:34
Mirečku.....tak Ti poviem.

Keď také rozdelenie existuje, tak prečo ho neurobíš ?
miro24679
08.02.16,14:35
ďakujem za rady ... snáď riešenie nejaké nájdem. Nepísal som, že chcem tie stromy naďalej pestovať. Ide mi o finančné vyrovnanie za investovanie do toho ovocného sadu. Veci sú v rodine trošku komplikované. Vlaste ide o darovanie darovaného pozemku.
miro24679
08.02.16,14:37
V rozdelením nie je problém. Problém bol v niečom inom, treba pozornejšie čítať.
buchač
08.02.16,14:42
Ma veľmi silno podceňuješ....vééééľmi silno. ;)

Nemá význam riešiť Tvoje úmysly...aj keď boli už zo zadania otázky jasné.
Tvoj profil totiž veľa napovedá...otázky, odpovede, atď.

Si solídne lakomý ... ale to si asi veľmi nechcel čítať...či ?
miro24679
08.02.16,14:45
Kto si ty, že ma súdiš?
miro24679
08.02.16,14:52
A čo ty vieš o mojom zámere, že chcem darovať celý pozemok? Nič o tom nevieš. A ešte taká vec: ak niekto niekomu ide darovať pozemok, tak tomu sa nehovorí, že je LAKOMÝ.
miro24679
08.02.16,15:51
Takže znovu pán BUCHÁČ, ...treba si poriadne prečítať otázku :) a vlastne aj sám ste si to napísali do svojho profilu, citujem Vaše slová: "Schopnost porozumenia citanemu textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty."
Chobot
08.02.16,17:27
Tak im to daruj a dohodnite sa na nejakom odškodnení či kompenzácii bez nejakej zmluvy, ak je to rodina. Ak si neveríte, tak im to predaj za cenu tých stromov a nech si potom robia čo chcú.

Viem, že si nepísal, že chceš stromy pestovať, ale napísal si, že ten ovocný sad chceš vlastniť, že ten nechceš darovať. TAk na čo ti je, keď s ním nechceš nič robiť?
clen
09.02.16,06:44
Zriadite vecné bremeno, podla ktoreho su obdarovaní povinní na pozemku trpieť existenciu sadu a to, že ho budete vy obhospodarovať. Vecne bremeno bude zriadene vo vas prospech (in personam) a mozno ho zahrnut do jednej zmluvy spolu s darovacou zmluvou. Nejaké zmluvné pokuty pre prípad nedodržania vecného bremena by sa tu tiež hodili. Rovnako by súčasťou vecného bremena mohla byť povinnosť zdržať sa predaja nehnuteľnosti bez vášho súhlasu. http://opozemkoch.sk/pojmy/index.php?ic=20
Erzebeth
13.02.16,21:19
Ak príbuzní nemajú záujem o vlastníctvo pozemku, ale chcú pozemok predať, môžeš predať pozemok aj s ovocnými stromami ty a prípadne sa rozdeliť s príbuznými o cenu za predaj pozemku.