JanulkaP
27.02.16,20:59
ahojte poraďáci,

prosím o radu. aké sú možnosťi alebo čo konkrétne musím urobiť aby som zmenila dcére priezvisko.
ide konkrétne o to, že malá keď sa narodila, som bola vo vzťahu s jej otcom, chceli sme sa zobrať, ale dopadlo to nakoniec tak, že vzťah skončil. neskôr som sa ja vydala, a dcéra má dnes necelých 8 rokov a nechce sa volať po otcovi ale chce sa volať ako ja teraz za vydata. dcéra nemá s otcom skoro žiadny vzťah, vie kto je jej otec, videla ho pár krát v živote, naposledy sa s ňou videl v roku 2014 pre d vianocami. dcéra mi asi pred dvomi týždňami povedala, že sa s otcom už stretávať nechce, a ak by aj zavolal, že chce prísť tak aby som mu povedala, že ho vidieť nechce. ja to takto ale riešiť nechcem, viem že on je jej otec a stále má právo sa s ňou stretnúť, možno robím zle, a ubližujem týmto názorom a presvedčením svojej dcére, ale ja chcem mať voči nemu ako sa hovorí čistý stôl.
prosím o radu, čo treba urobiť a ako, a či vlastne je to možné, aby sa volala ako ja teraz, či do toho vstupuje neako aj môj terajší manžel.
ďakujem
misoft
27.02.16,20:01
alaya1
27.02.16,21:00
Ak je otac zapisany v rodom liste, musi so zmenou priezviska suhlasit. Inak ho nezmenia.
arizona
27.02.16,21:18
Mozes to riesit cestou sudu,ak otec nebude suhlasit. Sud moze,ale aj nemusi vyhoviet.Skuma vsetky okolnosti.
Kabaka123
28.02.16,07:01
potrebuješ súhlas jej otca a súhlas súčasného manžela....

a ešte perlička... súhlas otca dieťaťa je potrebný aj vtedy, keď sa volá po matke za slobodna...(máme taký prípad v rodine)

muží sú ješitní, nerozumejú traume dieťaťa... možno bude potrebný psychologický posudok, ale či Ti stojí zato vláčiť dcéru po psychológoch a súdiť sa s bývalým o priezvisko... neviem...

...ale zase keď sa o niečo pokúsiš, aspoň budeš mať z toho dobrý pocit, že si sa snažila a nebudeš si neskôr plieskať hlavu o múr, že si nič neurobila...

zváž to, veľa šťastia... daj vedieť ako si dopadla... lebo toto bude dlhý proces

som podobný prípad, môj otec zmenu priezviska neumožnil... vraj nemám nespoločenské meno
martinko123456
28.02.16,07:19
Ahoj, dakujem. No ja osobne by som do toho nechcela ist, ale dcera mi to hovorila uz asi tri krat. Samozrejme sme to rozoberali. Totiz jeho zaujem o dieta bol od narodenia asi takto - 3tyzdnova, 8mesacna, 2,5rocna...toto boli navstevy tak na dve h. Potom akobyakoby pocitil otcovsky cit tak zacal chodit cca a 8 tyzdnpv. Nasledne to asi za dva roky zase istalo. Chodil ako sa mu chcelo par krat do roka a teraz ju nevodel od 12/2014. Vo veci vyzivnehp ma exekuovane bezne vyzivne lebo platil ako sa mu chcelo. Kazdy tok dlzil cca za 5 mesiacov.
Mila123
28.02.16,07:31
Moja sestra takto riešila cez súd a prešla...
je pravda biolog. otec jej syna (mali uzavreté manželstvo) kategoricky odmietal zmenu priezviska, ale súhlasil s adopciou syna 2. manželovi mojej sestry, vyriešilo sa to jednorázovo na súde....
arizona
28.02.16,08:58
Tak to mas dost velku sancu na uspech. Sud berie do uvahy zaujem otca o dieta,ako casto ho navstevuje,venuje sa mu,ako plati vyzivne,ci ine potreby pre dieta.
Mila123
28.02.16,09:00
Nenechaj dcéru trápiť sa, tým, že sa volá inak ako vy všetci......
podaj návrh na súd