Zavrieť

Porady

zmena priezviska dieťaťa

ahojte poraďáci,

prosím o radu. aké sú možnosťi alebo čo konkrétne musím urobiť aby som zmenila dcére priezvisko.
ide konkrétne o to, že malá keď sa narodila, som bola vo vzťahu s jej otcom, chceli sme sa zobrať, ale dopadlo to nakoniec tak, že vzťah skončil. neskôr som sa ja vydala, a dcéra má dnes necelých 8 rokov a nechce sa volať po otcovi ale chce sa volať ako ja teraz za vydata. dcéra nemá s otcom skoro žiadny vzťah, vie kto je jej otec, videla ho pár krát v živote, naposledy sa s ňou videl v roku 2014 pre d vianocami. dcéra mi asi pred dvomi týždňami povedala, že sa s otcom už stretávať nechce, a ak by aj zavolal, že chce prísť tak aby som mu povedala, že ho vidieť nechce. ja to takto ale riešiť nechcem, viem že on je jej otec a stále má právo sa s ňou stretnúť, možno robím zle, a ubližujem týmto názorom a presvedčením svojej dcére, ale ja chcem mať voči nemu ako sa hovorí čistý stôl.
prosím o radu, čo treba urobiť a ako, a či vlastne je to možné, aby sa volala ako ja teraz, či do toho vstupuje neako aj môj terajší manžel.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Ak je otac zapisany v rodom liste, musi so zmenou priezviska suhlasit. Inak ho nezmenia.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mozes to riesit cestou sudu,ak otec nebude suhlasit. Sud moze,ale aj nemusi vyhoviet.Skuma vsetky okolnosti.

    Kabaka123 je offline (nepripojený) Kabaka123

    Kabaka123
    potrebuješ súhlas jej otca a súhlas súčasného manžela....

    a ešte perlička... súhlas otca dieťaťa je potrebný aj vtedy, keď sa volá po matke za slobodna...(máme taký prípad v rodine)

    muží sú ješitní, nerozumejú traume dieťaťa... možno bude potrebný psychologický posudok, ale či Ti stojí zato vláčiť dcéru po psychológoch a súdiť sa s bývalým o priezvisko... neviem...

    ...ale zase keď sa o niečo pokúsiš, aspoň budeš mať z toho dobrý pocit, že si sa snažila a nebudeš si neskôr plieskať hlavu o múr, že si nič neurobila...

    zváž to, veľa šťastia... daj vedieť ako si dopadla... lebo toto bude dlhý proces

    som podobný prípad, môj otec zmenu priezviska neumožnil... vraj nemám nespoločenské meno
    Naposledy upravil Kabaka123 : 28.02.16 at 12:37
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martinko123456 Ahoj, dakujem. No ja osobne by som do toho nechcela ist, ale dcera mi to hovorila uz asi tri krat. Samozrejme sme to rozoberali. Totiz jeho zaujem o dieta bol od narodenia asi takto - 3tyzdnova, 8mesacna, 2,5rocna...toto boli navstevy tak na dve h. Potom akobyakoby pocitil otcovsky cit tak zacal chodit cca a 8 tyzdnpv. Nasledne to asi za dva roky zase istalo. Chodil ako sa mu chcelo par krat do roka a teraz ju nevodel od 12/2014. Vo veci vyzivnehp ma exekuovane bezne vyzivne lebo platil ako sa mu chcelo. Kazdy tok dlzil cca za 5 mesiacov.
    Mila123 Moja sestra takto riešila cez súd a prešla...
    je pravda biolog. otec jej syna (mali uzavreté manželstvo) kategoricky odmietal zmenu priezviska, ale súhlasil s adopciou syna 2. manželovi mojej sestry, vyriešilo sa to jednorázovo na súde....
    arizona Tak to mas dost velku sancu na uspech. Sud berie do uvahy zaujem otca o dieta,ako casto ho navstevuje,venuje sa mu,ako plati vyzivne,ci ine potreby pre dieta.
    Mila123 Nenechaj dcéru trápiť sa, tým, že sa volá inak ako vy všetci......
    podaj návrh na súd
      zbaliť

    zmena priezviska dieťaťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.