Zu_Zie
02.03.16,09:15
Zdravim,zaujimalo by ma, akym sposobom je mozne pri sobasi ziskat partnerovo priezvisko bez pripony "ova".Docitala som sa, ze uvedenim inej narodnosti. Ako sa to da a akym sposobom to ovplyvni dalsie doklady?Dakujem krasne
ivka70
02.03.16,08:37
Zu_Zie
02.03.16,08:39
dakujem, ale hladam konkretny pripad pre prepis na meno bez OVA
veronikasad
02.03.16,08:41
si už vydatá, alebo sobáš ešte len plánujete ?
alaya1
02.03.16,08:44
Nie je nutne uvierst inu narodnost, len uviest, ze nechces mat to ova v mene.
Zu_Zie
02.03.16,08:46
to do buducna riesim
veronikasad
02.03.16,08:46
Zu_Zie
02.03.16,08:47
Staci len ustne vyjadrit poziadavku, alebo pisomne na matrike pri ziadosti o sobas?
alaya1
02.03.16,08:48
To ti povedia na matrike.
misoft
02.03.16,09:35
Písomne! Žiadosť sa potom zakladá do zbierky listín.
Zu_Zie
02.03.16,09:43
Rada by som sa vyhla nejakym komplikaciam, preto sa pytam, idealne ak s tym niekto ma skusenosti. Dakujem
Zu_Zie
02.03.16,09:43
Dakujem :)
Ice dive
02.03.16,09:55
dá sa to veľmi jednoducho aj bez žiadosti, stačí uviesť pri sobáši maďarskú alebo nemeckú národnosť... nikto to ďalej neskúma a následne napísať do sobášneho listu tvar mena bez prípony ová... následne bude treba dať aj deňom pri narodení inú národnosť lebo potom na matrike majú tendenciu dávať zase príponu ová...
Zu_Zie
02.03.16,10:47
Super, dakujem :)
Soňa K
02.03.16,11:13
Národnosť sem, národnosť tam ..... to je dobré !!!!!!!
korela
02.03.16,11:50
Nuž, neviem ako je to dnes, ale my sme pred sobášom predkladali rodné listy obaja. A tam je uvedená aj národnosť. Matrika nie je holubník. Ak si raz niekto bude robiť rodokmeň, bude to zaujímavé.
Takže vďaka týmto umelým skracovaním prechyľovania prichádzame o občanov so slovenskou národnosťou. Ak sa to bude diať hromadne, o to menšie peniaze zo štátneho rozpočtu pôjdu podľa spravodlivosti na rôzne aktivity podľa národností, čiže aj na školstvo, kultúru, projekty a tlač a pod.
Podľa mňa blufnúť národnosť človek môže tak akurát pri sčítaní obyvateľstva, tam sa to nemá ako kontrolovať.
Ak nemám pravdu, tak ma vyveďte z omylu.
korela
02.03.16,11:55
Môžem sa ťa spýtať, teraz máš koncovku inú ako -ová? Ja som mala zaslobodna -ská, a doteraz mi -ová prekáža. Takže by som ťa v tomto aj chápala. Ale len tak si meniť národnosť, nuž neviem-neviem.
alaya1
02.03.16,12:13
narodnost sa nemeni!.
alaya1
02.03.16,12:15
Nie je nutne uvadzat inu narodnost, do ziadosti o sobas uvedies tvar priezviska, ake chces pouzivat:
Ice dive
02.03.16,13:41
tak ťa vyvádzame z omylu....vlastná skúsenosť pri svadbe matrikárka to sama navrhla, že ak nechce manželka byť ová... tak stačí napísať inú ako slovenskú národnosť a je to, nemame sa coho bat, ze tento udaj nikam neputuje dapei..... o občanov SR neprichádza nakoľko občianstvo zostáva slovenské, čo je smerodajné... ... druhá vec je že pri grantoch a iných prerozdeleniach sa vychádza práve z údajov o sčítaní obyvateľov t.j. kto sa kam hlási... napr. si len zober, demografický vývoj SR, hovorí sa že pôrodnosť klesá a do roku 2050 budú naši menšinový spoluobčania v prevahe... avšak pri sčítaní obyvateľstva výjde táto menšina len okolo par percent obyvateľstva, lebo týto ľudia si dajú národnosť inú ako rómsku... (toto uvádzam len ako príklad... )
marleau
03.03.16,05:09
Hanbíme sa za Slovenský pôvod alebo si tým zvyšujeme ego, ak sa ináč nedá?
Erzebeth
07.03.16,00:16
Dnes je možné pri sobáši zvoliť priezvisko:
1. nechať si svoje doterajšie
2. mať dve priezviská - doterajšie aj manželovo
3. len manželovo s -ová alebo bez; napríklad: Kováčová alebo Kováč
Netreba pritom uvádzať cudziu národnosť. To je dnes už možné.
Erzebeth
07.03.16,00:25
Nevidím to takto. Poľské ženy nemajú príponu -ová. A tiež sú to Slovani. Ono aj tak si myslím, že to vzniklo oslovením - a ty si čia? Teda nebolo to podstatné meno ale prídavné. A tak to aj vyznieva. meno? Anna, čia? Kukučková.
misoft
07.03.16,05:34
Dokonca i Anastasya Kuzminová sa v skutočnosti volá Anastasija Kuzmina (Анастасия Владимировна Кузьмина)- to len tu sme jej "poslovenčili" meno....
fortunka
07.03.16,06:56
Spise sa o tom dokument na matrike, ja mam dceru bez -ova/-ska... nebol s tym ziadny problem, ani sa nad tym nepozastavili (otec ina narodnost). Dali nam papier oni. Ostatne dokumenty to ovplyni samozrejme, budes si menit aj tak vsetky :)

Co sa tyka spekulovania nad ova/ska... je to kvoli gramatike a vyzname napr. textu a pod, menia sa aj ine mena "Pekný/Pekná", podla rodu.. Uplne jednoducho: "Pekny prisla do prace"/ "Svetlik urobila toto....". Mne sa nepaci ked sa zahranicne mena komolia, ale napr. v novinach sa ma dodrziavat pravopis nasej krajiny a teda ak niekto nepozna Jolie, a bude citat o nejakej "Jolie navstivi SR" tak si bude mysliet ze je to muz :) KEby sme citali o Kuzmin, tak kludne to moze byt jej manzel ak tam nebude uvedene meno ;) Ale to je ina debata :)
misoft
07.03.16,08:55
Mimochodom - poznámočka.....
I vyskytli sa prípady, že manželia na spoločnej dovolenke a s pasmi.... a v zahraničí boli z toho na "větvi" - on XXXXXX a ona XXXXXXová - nevedeli nijako pochopiť, že sú manželia - podľa pasov "nepatrili" k sebe, žiadna spoločná izba, veď sú to predsa voči sebe cudzie osoby....
fortunka
07.03.16,09:18
no ale vies, to uz je uz o inom.... v zahranici boli dlho na vetvy aj z toho ked som nebodaj povedala ze som zo Slovakia :) cize stale sa daco najde co niekomu pride divne, aj ked to take nie je, len preto ze to nevie
misoft
07.03.16,09:21
No práve.... u nás -ová je normál.... v England nad tým sa pozastavia, v USA tiež.... pretože tam to nepoznajú....
misomiso
07.03.16,09:33
Myslim, ze tu nejde o hanbenie. To prechylovanie priezvisk sposobuje v zahranici znacny chaos. Ked sa smerom k zahraniciu komunikuju obe priezviska spolu, ludia to tam nechapu ako rovnake priezvisko.

Navyse, ako tu uz aj ludia pisali, vychadza to historicky z majetnickeho vztahu muza smerom k zene, a to uz dnes, dufam v civilizovanom svete neplati, aspon by teda nemalo platit.
fortunka
07.03.16,09:38
no nech sa :) to je spravny dovod na zrusenie, lebo sa nad tym v UK alebo USA pozastavuju? :))) Ale tak jasne, ja som dcere napr. -ova nedala zapisat, lebo bude chodit aj do krajiny otca samozrejme a kto vie kde nakoniec bude zit, tak nech nema starosti s tym... (o nasledne dlhom mene a nutnosti slabikovat, ked slovaci maju casto problem napisat aj moje meno - slovenske, nie to este priatelove, ani nehovorim). Ale ak niekto byva v SR, je slovak, do zahranicia zbehne max na dovolenku a ma sa volat Novakova/Pekná/Debnárová a pod., tak su tieto spekulacie bezpredmetne :)) To je rovnaké ako exotické mená...
korela
07.03.16,12:04
Dobrý deň, ako sa tvoria v maďarčine priezviská vydatých žien? Ako ich v slovenčine môžeme skloňovať?

Maďarské priezviská vydatých žien sa v maďarčine tvoria pridaním maďarskej prechyľovacej prípony -né, a to buď k priezvisku manžela, napr. Tóthné Ilona, alebo k rodnému menu a priezvisku, napr. Tóth Károlyné Ilona (pani Ilona, manželka Károlya Tótha). Cudzie ženské mená v slovenskom texte možno skloňovať iba v prechýlenej podobe. Ak predpokladáme, že v prípade maďarského ženského mena Andrásné Dadu ide o dve priezviská bez rodného mena, možno ich do slovenčiny prechýliť ako (pani) Andrásová Daduová alebo (pani) Andrásné Daduová.
http://jazykovaporadna.sme.sk/q/337/
.....
http://madari.sk/otazky-a-odpovede/madari-na-slovensku/ako-sa-zmeni-meno-madarky-po-sobasi
Ako to riešia vonku napr. vydaté Maďarky? Nie sú Slovenky, Češky jediné.
marleau
07.03.16,16:14
Ide o tradíciu, nie všetko zaužívané vzniklo tak, že by sme to terz povolili. Viazať sa na zahraničie, prepáčte vážení, prečo?
misomiso
07.03.16,17:12
Pretoze zijeme vo svete poniektori, nie iba v rodnej dedine.

Mne osobne na tom vadi aj ten muzsky majetnicky pristup. Manzelka pana Novaka je Novakova, ako keby to bol jeho majetok. Ale potom by sa mal pan Novak volat Novakovej, ak to ma vyjadrovat to iste, ze je od sobasa "jej manzel".

Teda manzel ma manzelku vo vlastnictve, ale opacne uz to neplati.
Kabaka123
07.03.16,17:14
presne