flowinka
17.03.16,16:51
dobry den,

rada by som sa spytala, ako je to ked vlastnikovi bytu, ktory je vo vykone trestu prepadne majetok v prospech statu a banka vymaha platenie hypoteky odomna.

od zaciatku.. dotycny bral byt na hypoteku. povodna hypotekarna zmluva bola na neho a mna(rucitela) v SLSP. kedze neskor bol dotycny odsudeny a zostal vo vykone trestu, dal splnomocnenie svojej priatelke na prefinancovanie hypoteky. na prefinancovanie hypoteky si jeho priatelka vybrala VUB. podpisala som zmluvy v dobrej viere, ze je vsetko ako bolo predtym. cize on ako ziadatel v jej zastupeni a ja ako rucitel. na novej zmluve vsak VUB banka dala na zmluvu ako dlznicku ju a mna. hypoteka sa platila, nebol ziadny problem. lenze nastala situacia, ze majitela bytu odsudili aj na prepadnutie majetku v prospech statu. cize byt musela jeho priatelka odovzdat spravcovi konkurzu a vystahovat sa.
byt bol riadne zalozeny zaloznym pravom v prospech banky. tu nastal dalsi problem, ked banka si nespravne prihlasila pohladavku u spravcu konkurzu (udajne neskoro, nie v lehote) tak spravca konkurzu aj stat tuto pohladavku popreli. banka podala ziadost na sud, aby pohladavku uznali a bola im vyplatena akonahle spravca byt preda. (lenze ten sud sa moze ale tahat aj niekolko rokov..) teraz banka vyzyva mna a jeho priatelku na platenie hypoteky. cize mame platit nieco, co vobec nikdy nebudeme mat. je mozne nejako pozastavit vymahanie splatok hypoteky voci mne, kym sud nerozhodne? je mozne sa nejako branit voci banke, kedze oni pochybili pri prihlasovani pohladavky? alebo ma caka tazky zivot a budem zruinovana za nieco, co "nemozem".. snad len za moju hlupost, ze som sla niekomu rucit...
profesional
17.03.16,23:47
Je mi ľúto, ale ak si bola taká hlúpa, že si sa stala najskôr veriteľkou a neskôr spoludlžníčkou hypotéky k nehnuteľnosti s ktorou nič nemáš, tak budeš pekne splácať hypotéku až do samého konca..
lastom
31.03.16,18:36
zdravim, po pravnej stranke neviem poradit, ale odporucam sa obratit na bankoveho obdusmana, postup najdete na http://www.bankovyombudsman.sk/sk/
a urcite by som to riesil s nejakym dobrym pravnikom, ci je tam nejaka sanca. To sa ale moze tahat niekolko rokov, dovtedy by som vam odporucil si znizit oficialny prijem na zivotne minimum resp. na take minimum, aby vam banka nemohla siahnut na mzdu. Ak ste podnikatel, je to jednoduche, ak ste zamestnavatel, treba vysvetlit a poziadat zamestnavatela o ustretovost. Nevyhoda je, ze sa to bude s vami vliect cely zivot, vzdy ked vam vyskoci prijem nad minimum, banka si to stiahne. Navyse tam moze dojst k exekucii, takze je potrebne previest majetok na deti, rodinu a pod. Takze by som urcite snazil dohodnut cez obdusmana s bankou na nejakom zmierlivom rieseni, napr. na odpusteni urokov a splateni iba istiny. Drzim palce