martinamilan
19.03.16,16:53
Dobry den potreboval by som poradit .Sudne mi bolo nariadene platit alimementy na dceru ktora bude mat za mesiac 25 rokou a ma nemoc cronovu chorobu ktoru ma uz 3 roky. Zije s matkou v spolocnej domacnosti.Chcel by som vediet ci ma narok na nejake penazne prispevky a na diety a leky od statu, Zdravotny stav jej nedovoluje pracovat. Zaujima ma ked bude mat prijem zo socialky budem musiet aj dalej platit alimenty? Dakujem za radu.
Mila123
19.03.16,15:55
žartuješ, že????
buchač
19.03.16,16:01
Hm...
Málo informácií...
Otázka má právnu a morálnu rovinu.
Na ktorú z tých dvoch chceš odpoveď ?
arizona
19.03.16,17:30
Ak ma dcera chorobu,pre ktoru nemoze pracovat,tak pravdepodobne pobera invalidny dochodok. To sa tiez povazuje za prijem.
Mozes podat navrh na zrusnie vyzivneho na sud. Ten preskuma vsetky okolnosti a rozhodne.
Na ake prispevky ma dcera narok,to jej povedia na UPSVAR
korela
19.03.16,17:45
Keď má súdne nariadenie, zrejme súd preskúmal možnosti.
arizona
19.03.16,17:59
Ale nevieme,ako je stare...
martinamilan
19.03.16,18:21
Dcera tvrdila na sude ze neziadala o invalidni dochodok a ze nepobera ziadne davky ale ked bude mat nejaky prijem tak ja sa to nedozviem, preto som dal otazku ci zo zakona ked dovrsi 25 rokov ma narok na davky.
veronikasad
19.03.16,18:25
Po dovršení veku 25 rokov sa už posudzuje samostatne. Môže UP požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Do jej príjmu sa však započítava aj tvoje výživné, preto je dosť možné, že jej nárok na dávku v hmotnej núdzi nevznikol. (doplň výšku výživného)
Katy a R
19.03.16,18:30
Čo sa "príspevkov od štátu" týka ... záleží od jej zdravotného stavu, či vôbec by prichádzal do úvahy ID, resp či ide o ŤZP.. ?
Orientačne nájdeš v zákj o SP - 461/2003 ( príloha - tam sú k jednotlivým diagnózam priradené % - znížená schopnosť pracovať).
O ID rozhoduje komisia v SP
A zák o kompenzáciách - 447/2008 - tam máš aj kedy môže ísť o ŤZP - či je miera postihnutia vyššia ako 50%. - rozhoduje (vydáva posudok) komisia na UPSVaR
Doplním:
vyživovacia povinnosť nekončí vekom 25 rokov. Ale schopnosťou živiť sa.
výška výživného by sa mala posudzovať aj podľa príjmov dieťaťa aj podľa tvojich príjmov.
korela
19.03.16,18:33
arizona, keď sa pán ozval teraz, tak predpokladám, že to nebude starého dáta, a pochybujem, že by to súd nepreskúmal.

martinamilan, v tom prípade treba postrážiť vývoj udalostí, ale už v tak mladom veku je to veľmi nemilá diagnóza, ktovie, z akého príjmu žili, koľko mali na výživu
martinamilan
19.03.16,18:38
mam platit 70 euro mesicne
buchač
19.03.16,18:45
Sudne mi bolo nariadene platit alimementy ...
=====================
Bože môj...Ty si nepevný !

Ako dlho si rozvedený ?
Od kedy platíš ?
Dcéra študuje alebo len nemôže pracovať ?
arizona
20.03.16,05:53
Ano, rodic by sa mal postarat o dieta,pokym nie je schopne sa same zivit. Ak nemoze pracovat kvoli chorobe,tak rodic moze platit "nastalo",nielen do urciteho veku dietata. Ale na to sa musi dieta preukazat lekarskymi spravami a pod. Nestaci povedat, ja som chora,nemozem pracovat. To, ze neziada o ID znamena, ze mozno spekuluje...ved miliony ludi na svete su chori a pracuju. Preto by som sa na tvojom mieste obratila na sud, tam sud dokaze urcit ci dcera len spekuluje,alebo je naozaj tak chora, ze nebude moct pracovat. Poznam cloveka s touto chorobou.Ma rodinu,postavil dom,chodi do prace...