Drazka
31.03.16,20:37
Dobrý deň.Objednala som si tovar cez bazoš.Poslala som peniaze na účet,čo bola chyba,dotyčná udala falošnú adresu, aj meno,čo som sa dozvedela až neskor.Dá sa zistiť meno majiteľa v banke?Mám iba číslo účtu,kedže meno je vymyslené.Myslím,že nie som jediná podvedená.Kto by mi vedel poradiť?
ivka70
31.03.16,20:07
Da sa zistit meno, ale ty ako osoba ho nemas sancu zistit.
Obrat sa na policiu, ak si bola podvedena, podaj trestne oznamenie.
Katy a R
31.03.16,20:13
vraj sa to dá tak - že vložíš nejakú sumu HOTOVOSŤ- v niektorej banke na ten účet (napr 1, príp 2 eurá;)
Ale nikdy som to neskúšala ... nemám overené .
willma
01.04.16,06:03
dá sa - pri vklade v hotovosti sa objaví na papieri aj meno príjemcu
Katy a R
01.04.16,09:03
aj si vyskúšala? - mňa to už dávno mrzí, že vyskúšam - ale nechce sa mi ísť do banky kvôli tomu ;)
mareko
01.04.16,09:49
Takto to nefunguje ...
Letko
01.04.16,10:45
Pracoval som v Tatra banke a presne tak to funguje, na vkladovom lístku ti vytlačia aj meno príjemcu, stačí vložiť 1 cent.
Katy a R
01.04.16,10:48
noveď - prebehlo to v médiách v súvislosti s Kotlebovým účtom - novinári zisťovali;) (tie "desiatky" čo mu vraj zamestnanci platia)
willma
01.04.16,12:19
funguje - robievam vklady v hotovosti na iné účty a vždy je na potvrdenke názov účtu príjemcu - v prípade súkromnej osoby je to jeho meno a priezvisko
pepsikova
01.04.16,12:40
..v banke ti nepovedia a ani z potvrdenky o vklade sa meno príjemcu nedozvieš,iba číslo účtu..meno je chránené zákonom o ochrane informácií..
..najlepšie podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a oznámiť jeho číslo účtu,podľa ktorého sa dá zistiť meno -ale iba polícii..
kn-alka
01.04.16,12:43
tak ako to, že sa na potvrdenke o vklade na účet vypisuje meno účtu - meno zákazníka?
misoft
01.04.16,12:59
Nie je to povinnosťou banky. Ale pokiaľ by mala prístup k výpisom z účtu - tam by sa to objavilo.
mareko
01.04.16,13:15
Vôbec nie je potrebné meno, stačí iba číslo účtu
mareko
01.04.16,13:18
pepsikova máš úplnú pravdu, no smola je v tom, že aj tak nič nevyrieši. Písala som nedávno podobnú skúsenosť známej :( . Ak aj budú niečo vyšetrovať, ak sa dotyčná neprizná, jednoducho smola. Policajti musia dokázať "úmysel podvádzať" a to je nedokázateľné...
mareko
01.04.16,13:20
Napríklad v Poštovej banke to tak nefunguje. Použila som ten postup a ... nič, žiadna informácia sa nekonala. Na vkladovom lístku bolo iba číslo účtu.
willma
01.04.16,13:22
hmm, pabk ,mám len výbery :D
pepsikova
01.04.16,14:05
..keď vkladáš peniaze na cudzí účet, bankárka sa ťa opýta, na aké meno je účet a od teba pýta tvoj OP..pokial vieš meno, možno sa aj na potvrdenke vytlačí-ale asi je to proti predpisom,lebo VUB, SLSP, ČSOB a aj TATRAbanka dávajú iba číslo účtu príjímateľa-ja mám takú skúsenosť a aj doklady o tom svedčia..
Katy a R
01.04.16,14:19
pepsi - ten prípad, čo som spomenula - išlo o VUBku. keby sa mi kcelo - idem to aj voľakde vyskúšať ;)
Chobot
01.04.16,20:21
Dá sa zistiť meno majiteľa účtu. Banka ho oznámi platiteľovi. Tu som písal postup, ako som ja zistil, komu patril účet, kam som poslal peniaze:

http://www.porada.sk/t148429-p2-mozem-ho-udat-nedodany-mobil-zo-stranky-nett-mobile-com.html#post1524371

Je to v súlade s § 92 ods. 1 a 2 zákona o bankách:

§ 92
(1)
Banka a pobočka zahraničnej banky sú povinné aj bez súhlasu klienta poskytnúť údaje na identifikáciu tohto klienta, údaje o čísle jeho účtu a údaje o platobnej operácii na základe písomnej žiadosti osobe, ktorá odovzdá banke alebo pobočke zahraničnej banky písomné vyhlásenie, že
a)
v dôsledku chyby pri vykonávaní platobného alebo zúčtovacieho styku utrpela majetkovú ujmu, ktorá spočíva v prevode a pripísaní jej patriacich alebo ňou spravovaných peňažných prostriedkov na účet klienta a
b)
na vymáhanie takto vzniknutého bezdôvodného obohatenia sú nevyhnutné údaje na identifikáciu tohto klienta a údaje o jeho účte, na ktorý boli pripísané peňažné prostriedky v dôsledku chyby podľa písmena a).
(2)
Banka a pobočka zahraničnej banky údaje podľa odseku 1 nevydajú, ak na ich písomné upozornenie o predloženej žiadosti tento klient vydá banke alebo pobočke zahraničnej banky príkaz na spätný prevod pripísaných peňažných prostriedkov, a to do siedmich kalendárnych dní po dni doručenia písomnej žiadosti o poskytnutie identifikačných údajov o klientovi banke alebo pobočke zahraničnej banky.
misoft
02.04.16,07:43
A prečo si nedopísal ods. 4?
"(4) Osoby a orgány uvedené v odsekoch 1 až 3 alebo
§ 91 ods. 3 až 7 môžu bankou alebo pobočkou zahranič-
nej banky poskytnuté informácie, údaje a správy o zá-
ležitostiach, ktoré sú predmetom bankového tajomstva, použiť len na účel alebo na konanie, na ktoré boli
tieto informácie a správy poskytnuté; pritom sú povinné zachovávať mlčanlivosť. Tieto informácie si môžu
poskytnúť osoby a orgány uvedené v odsekoch 1 až 3
alebo § 91 ods. 3 až 7 navzájom len na ten istý účel alebo konanie, na ktoré boli poskytnuté; inak ich môžu
poskytnúť len so súhlasom banky alebo pobočky zahraničnej banky v súlade s podmienkami podľa odsekov 1 až 3 a § 91 ods. 3 až 7."
a §91 ods. 3-7?
a najdôležitejší ods.4:
"(4) Správu o záležitostiach týkajúcich sa klienta, ktoré sú predmetom bankového tajomstva, podá banka a pobočka zahraničnej banky bez súhlasu klienta len na písomné vyžiadanie
a) súdu vrátane notára ako súdneho komisára na účely občianskeho súdneho konania, ktorého je klient banky alebo pobočky zahraničnej banky účastníkom alebo ktorého predmetom konania je majetok klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky,
b) orgánu činného v trestnom konaní na účely trestného konania,
c) daňového orgánu, colného orgánu alebo správcu dane, ktorým je obec, vo veciach daňového konania alebo colného orgánu vo veciach colného konania, ktorého je klient banky alebo pobočky
zahraničnej banky účastníkom podľa osobitného predpisu, vrátane vymáhania daňového nedoplatku v daňovom exekučnom konaní alebo vymáhania colného dlhu v colnom exekučnom konaní,
d) správy finančnej kontroly pri výkone finančnej kontroly podľa osobitného predpisu u klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky,
e) súdneho exekútora povereného vykonaním exekúcie podľa osobitného predpisu alebo Slovenskej komory exekútorov na účely zabezpečenia vykonania auditu účtovníctva a exekučných konaní exekútora, ktorého výkon funkcie zanikol podľa osobitné-
ho predpisu,
f) orgánu štátnej správy na účely výkonu rozhodnutia, ktorým bola uložená klientovi banky a pobočky zahraničnej banky alebo veriteľovi klienta banky a pobočky zahraničnej banky povinnosť uhradiť peňažné plnenie,
g) služby kriminálnej polície a služby finančnej polície Policajného zboru na účely odhaľovania trestných činov, daňových únikov, nezákonných finančných operácií a legalizácie príjmov z trestnej činnosti,
h) ministerstva pri výkone kontroly ustanovenej týmto zákonom alebo osobitným predpisom,
i) správcu alebo predbežného správcu v konkurznom konaní, reštrukturalizačnom konaní, vyrovnávacom konaní alebo v konaní o oddlžení alebo dozorného správcu vykonávajúceho dozornú správu, ak ide o záležitosti týkajúce sa klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky, na majetok ktorého sa vedie
konkurzné konanie, reštrukturalizačné konanie, vyrovnávacie konanie, konanie o oddlžení alebo nad ktorým bola zavedená dozorná správa podľa osobitného predpisu,
j) príslušného štátneho orgánu na účely plnenia záväzkov z medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, ak plnenie záväzkov podľa tejto zmluvy nemožno odmietnuť z dôvodu ochrany bankového tajomstva,
k) Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby, Vojenského spravodajstva a Policajného zboru na účely vykonávania bezpečnostných previerok podľa osobitného predpisu.
l) Úradu na ochranu osobných údajov na účely dozoru podľa osobitného zákona nad spracúvaním a ochranou osobných údajov klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky,
m) Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky na účely kontroly podľa osobitného zákona u klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky,
n) Justičnej pokladnici na účely vymáhania súdnej pohľadávky podľa osobitného zákona od klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky,
o) Slovenskej informačnej službe na účely boja proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu podľa osobitného predpisu."
Takže ktokoľvek iný nedostane tieto údaje.
Radíš dobre, ale tentoraz si vedľa!
Preto tvoja odpoveď je Neužitočná!
Chobot
02.04.16,09:14
Píš si čo chceš, ja som si takto zistil majiteľa účtu. Banka mi ho poskytla a potom som od neho vymáhal peniaze.