sonda
15.06.06,19:45
Vedel by niekto poradiť , ako postupovať pri transformácii sro na as? Úrady, doklady, poplatky...Vďaka
M3G
15.06.06,18:55
1.spôsob - existujúca sro by založila ako jediný akcionár novú akciovku.

Pokiaľ by sro potom nevyvíjala nejakú činnosť(všetko už bude robiť akciovka), mala by to relatívne jednoduché, aj keď by as musela robiť konsolidovanú účtovnú závierku. To ale nie je problém, aj tak bude musieť závierku overovať audítor, takže prečo mu trošku nepriťažiť. Opakujem veľmi sa mu nepriťaží vtedy, ak by akciovka vznikla k 1.1. a sročka by následne nevyvíjala žiadnu činnosť.

2a.spôsob - založiť čistú as s minimálne dvoma akcionármi fyzickými osobami a predať majetok a záväzky do akciovky. Avšak nie som si teraz vôbec istý daňovým dopadom, odhadom sa mi zdá, že by to nemalo byť také hrozné(okrem DPH, to by trebalo prefinancovať). Opravte, ak sa mýlim.

Čo sa týka čistej sročky, nerušil by som ju. Škoda jej. Ja by som ju ponúkol ďalej na predaj. Pri zakladaní ste do nej investovali cca 30000 Sk, a keď ju predáte napr. za 215000 Sk (aj so ZI), určite nájdete kupcu.

2b.spôsob
Dala by sa predať aj celá sro ako podnik akciovke, tam by nemal byť žiadny daňový dopad, avšak asi bude treba znova robiť konsolidovanú závierku, vzhľadom na to, že as vlastní sro, čiže neodporúčam.
Mária61
10.08.06,10:54
Súhlasím, všetky spôsoby sú zaujímavé, treba naozaj zvážiť daňové dopady, a vybrať najvýhodnejší spôsob