Jan N
16.05.16,10:40
Sluzobna cesta v zahranici. Tretia strana (kolega, dodavatel, kamarat) ma pozve na obed. Ma pravo zamestnavatel stiahnut diety za dany obed (Nevyplatiti 50% z denneho zakladu na diety)?
Dáša_
16.05.16,08:49
a z čoho zamestnávateľ vie, že si bol pozvaný na obed? Druhá strana si to nechá preplácať?
Jan N
16.05.16,08:54
To neviem, ale zamestnavatel to vie, pretoze pocas diskusie co sa dialo na sluzobnej ceste som zmienil ze som bol pozvany na obed. Podstate ale je, ci ma nato pravo, alebo nie.
Tweety
16.05.16,09:00
Jan NTo neviem, ale zamestnavatel to vie, pretoze pocas diskusie co sa dialo na sluzobnej ceste som zmienil ze som bol pozvany na obed. Podstate ale je, ci ma nato pravo, alebo nie


NIe, nemá. Platí §13 Zákona o CN
vyberám
(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
misoft
16.05.16,09:06
Náááá.... takže ty sám si mu to vytáral.... Ale, v podstate - diety (náhrada za stravu, stravné) sa vypláca zamestnancovi, ak si musí stravu odstarať sám a za vlastné....A ty si stravu dostal, ale nie za svoje, ktoré by ti musel zamestnávateľ preplatiť.
Jan N
16.05.16,09:26
:D asi tak, vytaral. :D
Z tvojej odpovedi ale neviem ci ma alebo nema. ;)
ivka70
16.05.16,09:26
A ako si prisla na to, ze nema narok kratit stravne?
Preukazatelne zabezpecenie obeda moze byt aj prehlasenim zamestnanca aj informacia od tej tretej strany - napr od zakaznika, odberatela, sesterskej firmy a pod.
A obed zabezpeceny bol.
Samozrejme, ak ma pozve na obed stara mama, ktora zhodou okolnosti byva v danom meste, tak to nie je zabezpecenie stravy.
Jedine ak by to nema patrilo k tym 50%, lebo tie nie su zakonne :)
Tweety
16.05.16,09:29
áno, tých 50%
Ing. Ľubomír Janoška
16.05.16,09:30
Keby som bol tým zamestnávateľom, tak skôr preplatím stravné, než získam doklad, že zamestnávateľ zabezpečil stravu :D