Steffi
20.06.06,18:50
Naša spoločnosť mala v prenájme priestory, ktoré sme si museli pre svoju potrebu so súhlasom majiteľa zrekonštruovať. Jedná sa o špeciálne úpravy v miestnosti. Miestnosť slúžila ako dispečing, kde boli špeciálne zariadenia. Úprava priestorov bola investíciou. ZOstatková hodnota je okolo 900 000,- . V súčasnom období sme kúpili novú budovu a presťahovali sme sa do nej. Ako vyradiť túto investíciu? Likvidačná komisia schválila likvidáciu a vyradenie, ale žiada od nás potvrdenie o likvidácii. Majiteľ budovy tieto úpravy nepotrebuje. Plánuje rozsiahlu rekonštrukciu priestorov, pri ktorej zlikviduje naše stavebné úpravy. POraďte mi čo mám pedložiť linkvidačnej komisii, teda aký doklad o likvidácii.




Steffi
KEJKA
20.06.06,17:32
nebude to vyradenie likvidáciou.... ale z dôvodu vrátenia majitelovi - teda ukončenia nájmu. Bez úhrady zo strany Prenajímateľa, ak ste TZ robili s jeho súhlasom , ide o jeho nepeňažný príjem - uvedomuje si to?
Upozorňujem, že takýto majetok sa mal odpisovať počas doby nájmu.. teda jeho ZC mala byť nulová. Myslím samozrejme účtovné odpisy. Preto dnes máte problém.
Odporúčam sa dohodnúť s majiteľom na nejakej predajnej cene a vyradiť v dôsledku predaja.
andrej_rv
20.06.06,18:03
Prípadne sa skús pozrieť na znenie nájomnej zmluvy. Ak je tam klauzula, že pri ukončení prenájmu majiteľ požaduje uvedenie majetku do pôvodného stavu, podľa mňa sa vykonané TZ v zostatkovej cene môže vyradiť aj likvidáciou s tým, že zostatková hodnota bude zároveň aj daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) ZDP. Závisí to však od znenia nájomnej zmluvy, a od formulácie písomného súhlasu prenajímateľa s vykonaním TZ (mám na mysli prípadné ustanovenie o forme vysporiadania výdavkov na TZ, ktoré by malo byť súčasťou súhlasu s TZ).
Doklad pre likvidačnú komisiu by mohla byť napr. písomná výzva majiteľa na uvedenie prenajatých priestorov do pôvodného stavu, alebo oznámenie, že v súlade s nájomnou zmluvou vykonané TZ zlikvidoval (či zlikviduje..)