Zavrieť

Porady

Likvidácia majetku

Naša spoločnosť mala v prenájme priestory, ktoré sme si museli pre svoju potrebu so súhlasom majiteľa zrekonštruovať. Jedná sa o špeciálne úpravy v miestnosti. Miestnosť slúžila ako dispečing, kde boli špeciálne zariadenia. Úprava priestorov bola investíciou. ZOstatková hodnota je okolo 900 000,- . V súčasnom období sme kúpili novú budovu a presťahovali sme sa do nej. Ako vyradiť túto investíciu? Likvidačná komisia schválila likvidáciu a vyradenie, ale žiada od nás potvrdenie o likvidácii. Majiteľ budovy tieto úpravy nepotrebuje. Plánuje rozsiahlu rekonštrukciu priestorov, pri ktorej zlikviduje naše stavebné úpravy. POraďte mi čo mám pedložiť linkvidačnej komisii, teda aký doklad o likvidácii.




Steffi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nebude to vyradenie likvidáciou.... ale z dôvodu vrátenia majitelovi - teda ukončenia nájmu. Bez úhrady zo strany Prenajímateľa, ak ste TZ robili s jeho súhlasom , ide o jeho nepeňažný príjem - uvedomuje si to?
    Upozorňujem, že takýto majetok sa mal odpisovať počas doby nájmu.. teda jeho ZC mala byť nulová. Myslím samozrejme účtovné odpisy. Preto dnes máte problém.
    Odporúčam sa dohodnúť s majiteľom na nejakej predajnej cene a vyradiť v dôsledku predaja.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Prípadne sa skús pozrieť na znenie nájomnej zmluvy. Ak je tam klauzula, že pri ukončení prenájmu majiteľ požaduje uvedenie majetku do pôvodného stavu, podľa mňa sa vykonané TZ v zostatkovej cene môže vyradiť aj likvidáciou s tým, že zostatková hodnota bude zároveň aj daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) ZDP. Závisí to však od znenia nájomnej zmluvy, a od formulácie písomného súhlasu prenajímateľa s vykonaním TZ (mám na mysli prípadné ustanovenie o forme vysporiadania výdavkov na TZ, ktoré by malo byť súčasťou súhlasu s TZ).
    Doklad pre likvidačnú komisiu by mohla byť napr. písomná výzva majiteľa na uvedenie prenajatých priestorov do pôvodného stavu, alebo oznámenie, že v súlade s nájomnou zmluvou vykonané TZ zlikvidoval (či zlikviduje..)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.