Iwett
21.01.08,12:06
:rolleyes:Ahojte poraďáci, snažila som sa to tu niekde nájsť, ale je toho veľmi veľa, mám takú otázku a vopred sa ospravedlnujem ak tu bola preberaná, ja som ju nenašla.
Môže mať konateľ pracovnú zmluvu s s.r.o. na práce konateľa? Čo má obsahovať jeho náplň? Alebo ak napríklad firma vykonáva predaj materiálu, tak ako predavač môže byť zamestnaný konateľ?ďakujem
liba2
21.01.08,11:59
:rolleyes:Ahojte poraďáci, snažila som sa to tu niekde nájsť, ale je toho veľmi veľa, mám takú otázku a vopred sa ospravedlnujem ak tu bola preberaná, ja som ju nenašla.
Môže mať konateľ pracovnú zmluvu s s.r.o. na práce konateľa? Čo má obsahovať jeho náplň? POZRI Obchodný zákonník.
Alebo ak napríklad firma vykonáva predaj materiálu, tak ako predavač môže byť zamestnaný konateľ?ďakujem
Na výkon funkcie konateľa nemôže mať PZ. Ako predavač môže mať PZ.
slavky
21.01.08,12:03
Zakladatelsku listinu netreba, zakladatelska listina, je ak je jeden , ak ste dvaja spolocnici, treba spolocensku zmluvu dvakrat overit u notara,

dalej vyhlasenie spravcu tiez dvakrat podpisat pred notarom, zivnostensky list kopia dvakrat (overena), suhlas o vyuzivani priestorov od majitela (netreba overit) potom to tlacivo na zapis spolocnosti do obchodneho registra overene notarom,

to by malo byt vsetko, good luck
slavky
21.01.08,12:10
Btw. Odporucam s overovanim ist na matriku, Je to za 30 overenie podpisu a 50 overenie strany. Podstatne lacnejsie ako u notara.
slavky
21.01.08,12:13
Zdravim vsetkych,

Mam taku dilemu potom co som si tu precital z jednej smernice O nároku cestovných výdavkov osôb, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov obchodnej spoločnosti nasledovne:

Pracovnou cestou výdavkov osôb, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov obchodnej spoločnosti (ďalej len „účastník PC“) sa na účely tejto smernice v zmysle § 2 ods.1 zákona o cestovných náhradách č.283/2002 Z.z. rozumie doba pracovnej cesty z miesta ich pobytu, aj v zahraničí do sídla obchodnej spoločnosti (t.j. doba od nástupu uvedených osôb na cestu za účelom plnenia činnosti vyplývajúcich z ich osobitného postavenia – valné zhromaždenie spoločníkov, funkcia konateľa, do miesta sídla obchodnej spoločnosti, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do návratu účastníka PC z tejto cesty).

Zákon č.283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v § 1 ods.2 písm.b) priznáva nárok na úhradu cestovných výdavkov aj osobe, ktoré bola zvolená alebo vymenovaná do orgánov právnickej osoby a nie je k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu.
Orgánmi spoločnosti s ručením obmedzeným podľa § 125 Obchodného zákonníka sú:
- Valné zhromaždenie je orgánom spoločnosti, na ktorom spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti,
- Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným je osoba, ktorá príslušnú funkciu vykonáva v obchodnom alebo občianskoprávnom vzťahu.

U týchto osôb, ktoré nie sú v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu k poskytovateľovi cestovných náhrad, nie je dané pravidelné pracovisko v zmysle pracovnoprávnych vzťahov. Preto u nich pracovná cesta trvá už od nástupu na cestu plnenia činností vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti, až do skončenia tejto cesty.


Znamena to, ze ja ako spolocnik a konatel v s.r.o. pracujuci na zakladne zmluvy o vykone funkcie konatela mam pravo pri kazdodennom dochadzani do prace z miesta trvaleho bydliska, ktore sa nachadza 7 kilometrov od sidla spolocnosti na nahradu cestovnych nakladov ako aj vsetkych ostatnych nakladov suvisiacich s nakladmi PC.

Účastníkovi PC“, ktorý je vyslaný na PC a ZPC, patrí:
a)náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b)náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c)stravné ,
d)náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov.
e) náhrada za použitie cestných motorových vozidiel pri PC a ZPC


Rozumiem tomu dobre, uznava sa to pre mna ako pracovna cesta? :eek::confused:
Prosim Vas vyjadri sa mi niekto k tomuto, je to dost dolezite a verim, ze sa to mnohym zijde. Niektori mozno ani netusia, ze take nieco je mozne, Ja som to nasiel len nahodou a potrebujem odbornu radu, ci je to naozaj ako si myslim. Nie je tu nejaka dobra, odborna dusa, ktora by sa mi na to pozrela.
Dakujem vopred :)
Iwett
21.01.08,14:03
Na výkon funkcie konateľa nemôže mať PZ. Ako predavač môže mať PZ.
:)Ďakujem velmi pekne za odpoveď:)
Mariya
21.01.08,14:43
Caute,
potrebovala by som poradit. Zakladam jednoosobovu sro a konatel nebude zamestnancom tejto firmy. Bude poberat len mesacne odmenu a na konci roka podiel zo zisku. Na toto ale potrebuje mandatnu zmluvu, alebo zmluvu o vykone funkcie konatela. Podla prispevkov tu na porade niekto pise, ze treba mandatnu a niekto tu druhu. Je to jedno, ktoru zmluvu pouzijem, alebo kazda zmluva je na nieco ine?
dakujem
jess
21.01.08,17:38
Treba mať
1. zakladateľskú listinu notársky overenú (obaja spoločníci)
2. spoločenskú zmluvu 2x notársky overenú (obaja spoločníci)
3. živnostenské registre, podľa počtu obchodných činnosti po 2x
4. vyhlásenie prácu vkladu 2x notársky overenú (jeden spoločník)
5. originál nájomnej zmluvy, alebo vyhlásenie o využívaní priestorov, ako obchodné sídlo spoločnosti notársky overenú (obaja spoločníci)

Podpisový vzor konateľov netreba ???
slavky
22.01.08,06:56
My sme zakladali s.r.o. pred tyzdnom a ako dvaja spolocnici a konatelia zaroven sme nepredkladali ziadne vzorovy podpis. Zrejme je postacujuci overeny v spolocenskej zmluve. Ale mozno ak budete uz na tej matrike, tak je asi stale lepsie si to dat overit, nech s tym niesu zbytocne problemy.
Deni
22.01.08,07:40
Aj my sme sa chystali dať overiť spoločenskú zmluvu na matriku ale povedali mi, že ju treba dať overiť u notára, inak by to nemuselo byť akceptované obchodným súdom. Akú máte s tým skúsenosť? Je teda možné zmluvu overiť aj na matrike?
jess
22.01.08,08:00
Aj my sme sa chystali dať overiť spoločenskú zmluvu na matriku ale povedali mi, že ju treba dať overiť u notára, inak by to nemuselo byť akceptované obchodným súdom. Akú máte s tým skúsenosť? Je teda možné zmluvu overiť aj na matrike?

NESTRAŠ !!!:eek::eek::eek::eek: Práve som sa vrátila z matriky......tam mi to síce overili, ale nezviazali....našťastie boli takí ochotní a dali mi tricolórnu šnúrku a mám si to zviazať sama....cez šnúrku mám dať papierovú pásku a krížom to popodpisovať obomi konateľmi.....dúfam, že to bude OR akceptovať...


Čo mám obavy......mám originál LV, ale z roku 2004....alebo LV z internetu, ktorý však nie je použiteľný na právne úkony. Je to dosť drahé, keď si mám vyžiadať z katastra výpis z LV, ktorý má v podstate len informatívny charakter pre OR...:eek:.....Neviem, ktorý mám priložiť.
josh
22.01.08,12:27
Btw. Odporucam s overovanim ist na matriku, Je to za 30 overenie podpisu a 50 overenie strany. Podstatne lacnejsie ako u notara.
s tym podpisom to sedi, 30 sk matrika 60sk+dph notar
ale kopia je lacnejsia u notara, matrika 50 sk, notar 40+dph, takze 10 sk dole :) (ak ste platcovia dph, inak iba 2,50sk)
jarkra
22.01.08,13:41
NESTRAŠ !!!:eek::eek::eek::eek: Práve som sa vrátila z matriky......tam mi to síce overili, ale nezviazali....našťastie boli takí ochotní a dali mi tricolórnu šnúrku a mám si to zviazať sama....cez šnúrku mám dať papierovú pásku a krížom to popodpisovať obomi konateľmi.....dúfam, že to bude OR akceptovať...

Čo mám obavy......mám originál LV, ale z roku 2004....alebo LV z internetu, ktorý však nie je použiteľný na právne úkony. Je to dosť drahé, keď si mám vyžiadať z katastra výpis z LV, ktorý má v podstate len informatívny charakter pre OR...:eek:.....Neviem, ktorý mám priložiť.

My sme overovali zmluvu aj podpisy na matrike. Matrikárka nám však nechcela zmluvu zviazať, vraj to oni nerobia. Tiež nám poradila tú papierovú pásku. No a nakoniec musela overenie podpisov vytlačit z PC na samostatný papier (teda text na overenie) a aj to musela k zmluve priviazať a opečiatkovať úradnou pečiatkou.
LV sme si vyžiadali nový na právne úkony (kolok 250,- Sk)
slavky
22.01.08,17:08
NESTRAŠ !!!:eek::eek::eek::eek: Práve som sa vrátila z matriky......tam mi to síce overili, ale nezviazali....našťastie boli takí ochotní a dali mi tricolórnu šnúrku a mám si to zviazať sama....cez šnúrku mám dať papierovú pásku a krížom to popodpisovať obomi konateľmi.....dúfam, že to bude OR akceptovať...


Čo mám obavy......mám originál LV, ale z roku 2004....alebo LV z internetu, ktorý však nie je použiteľný na právne úkony. Je to dosť drahé, keď si mám vyžiadať z katastra výpis z LV, ktorý má v podstate len informatívny charakter pre OR...:eek:.....Neviem, ktorý mám priložiť.
Nemusis prilozit ziaden, staci len suhlas o vyuzivani priestorov na podnikatelsku cinnost od vlastnika nehnutelnosti , netreba ani overit podpis
slavky
22.01.08,17:10
Nie je potrebne to overovat u notara, my sme to overovali na matrike a nebol ziaden probleeem
jess
22.01.08,17:38
Díky, vyskúšam a dúfam, že s.r.o. zapíšu na prvý krát
Krtko
24.01.08,08:36
Neviem, kde to zaradiť !!!!
Súúúrne potrebujem poradiť!!!!!!
Klientka s manželom založili s.r.o.. Obaja boli SZČO a zatiaľ aj zostali.Ona mala predajňu, ktorú v podstate rušila a zostatok tovaru, na základe inventúry previedla do s.r.o. To isté urobila s pokladňou (na DÚ ju odhlásila z FO a prihlásila na S.r.o.) a drobným majetkom.

:eek:No a čo s tým teraz účtovne. Aj ona aj sro sú plátcami DPH. Takže mi to tak vychádza, že FO musí vystaviť faktúru na zásoby tovaru a na pokladňu (drobný majetok asi zatiaľ nechám tak), samozrejme s DPH v cene obvyklej...............Tým pádom, ale FO bude mať vysokú DPH !!!! --- čo s tým???:eek::eek::eek:
Dopĺňam: teraz som sa dozvedela, že ona síce ako FO používala pokladňu, ale kúpil ju jej manžel ako súkromná osoba na splátky a ona ju nemala v majetku ani o nej neúčtovala.
Teraz ju používa sro - môžem spraviť kúpnopredajnú zmluvu medzi jej mužom a sro??? Aj tam asi treba cenové ponuky, Pokladňa má asi 4 roky a stála asi 10500(na splátky asi 12500) - vychádza mi to tak, že keď ju kúpil ako súkromná osoba, nevstupuje mu to do základu dane.

Prosííím pekne, viem, že je blbý dátum, ale musím to dnes vyriešiť
A ešte mi povedala známa, že by tam mali byť aspoň 3 cenové ponuky, lebo sú to osoby závislé - to ani neviem o čom hovorila...........
Je aj nejaké iné riešenie???? :mee:
Cecilia
24.01.08,08:58
Neviem, kde to zaradiť !!!!
Súúúrne potrebujem poradiť!!!!!!
Klientka s manželom založili s.r.o.. Obaja boli SZČO a zatiaľ aj zostali.Ona mala predajňu, ktorú v podstate rušila a zostatok tovaru, na základe inventúry previedla do s.r.o. To isté urobila s pokladňou (na DÚ ju odhlásila z FO a prihlásila na S.r.o.) a drobným majetkom.

:eek:No a čo s tým teraz účtovne. Aj ona aj sro sú plátcami DPH. Takže mi to tak vychádza, že FO musí vystaviť faktúru na zásoby tovaru a na pokladňu (drobný majetok asi zatiaľ nechám tak), samozrejme s DPH v cene obvyklej...............Tým pádom, ale FO bude mať vysokú DPH !!!! --- čo s tým???:eek::eek::eek:
A ešte mi povedala známa, že by tam mali byť aspoň 3 cenové ponuky, lebo sú to osoby závislé - to ani neviem o čom hovorila...........
Je aj nejaké iné riešenie???? :mee:

Zásoby ste mohli postupne predávať od fyzickej osoby pre sročku počas celého roka postupne a tak by sa postupne odvádzala DPH po častiach.
cactus
24.01.08,10:27
Zásoby ste mohli postupne predávať od fyzickej osoby pre sročku počas celého roka postupne a tak by sa postupne odvádzala DPH po častiach.
FO by mala daňovú povinnosť a sro by mala odpočet
Krtko
24.01.08,10:37
To áno, ale po prvé rušila pokladňu a bolo by čudné(alebo nie?), keby predávala zásoby po napríklad na 3x po 30 000,- a ona tie zásoby predávala cez pokladňu v sro. Takže asi iné riešenie nebude.....
A s tou pokladňou mi ešte niekto môžte napísať, či je to tak reálne?

K pôvodnému príspevku som dopĺňala ako je to s tou pokladňou - nemala ju v majetku, pozrite si to hore
supky
27.01.08,20:19
moze sa niekto vyjdrit k tomuto prispevku?????
supky
27.01.08,20:20
moze sa niekto vyjdrit k tomuto prispevku????? (slavky) cestovne a spravne u konatela???
jess
28.01.08,04:51
mimotemy Zadaj si do vyhľadávača cestovné a konateľ. Určite sa to už riešilo.
jarkra
28.01.08,15:20
moze sa niekto vyjdrit k tomuto prispevku????? (slavky) cestovne a spravne u konatela???

Prikladám usmernenie z drsr.sk k pracovnej ceste konateľa
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/bonus33_1_2008.pdf

Dúfam, že to ide otvoriť.
slavky
29.01.08,12:01
Moze mi niekto poradit s tymto...

Zalozili sme si s.r.o a ako konatelia sme si uzatvorili zmuly o vykone funkcie, dali sme si odmeny 1000 mesacne koli tomu aby sme sa vyhli vysokym odvodom, konkretne odvodom do zdravotnej positovne. Mali by sme odvadzat podla zakona 100 sk s.r.o., 40 sk konatel.

Ale teraz som sa dopocul, ze vraj kazdy je povinny zaplatit do zdravotnej poistovne minimalne z minimalnej mzdy, teraz neviem kolko to presne je, ale pri koncorocnom zuctovani vraj budeme musiet tuto sumu do zdravotnej positovne doplaaacat.

Co je na tom pravdy?:(

Dakujem
liba2
29.01.08,14:08
Máš to správne: 4 + 10 % pri odmene za výkon konateľa.
slavky
29.01.08,16:59
Ja viem, ze to mam spravne, len mi ide o to, ci budem potom na konci roka doplacat do zdravotnej do toho minima?
FAA
30.01.08,03:35
Prosím o radu, zakladám sro, ktorá bude vyvíjať činnosť na základe živ.zákona, ale aj § 12a zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991 Zb. § 10 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 181/1995 Z. z., t.j. bude mať príjmy poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, ale aj na základe živn.zákona.

V zakl. listine mám uvedené:



Predmet činnosti spoločnosti:



Na základe § 12a zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991 Zb. § 10 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 181/1995 Z. z.:

1.Pestovanie poľnohospodárskych produktov
2.Chov poľnohospodárskych zvierat
3.Obchodovanie s poľnohospodárskymi produktmi
4.Obchodovanie s poľnohospodárskymi zvieratami

Na základe zákona č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.:

1 Kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) v rozsahu voľných živností
2. ............atď.

A teraz otázky.

Mám to správne?

Netreba na poľnohosp.výrobu povolenie od obecného úradu, alebo iného úradu, ako podklad na zápis do OR?

Ako to mám uviesť do zápisu do OR, keď zápis do OR musí súhlasiť so živnosť.listom a činnosti z poľn.výroby na živn..liste uvedené nebudú?

Na porade som nič okolo tohoto problému nenašiel.
Srdečná vďaka.
josh
30.01.08,05:22
kde si nasiel tu 105/1990? lebo na jaspi ani v zbierke.sk ju neviem najst.
FAA
30.01.08,08:22
kde si nasiel tu 105/1990? lebo na jaspi ani v zbierke.sk ju neviem najst.

Zákon o dani z príjmov 595/2003, vysvetlivka č.24 k §6, ods.1,písm.a.
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
poznámka:
24) § 12a zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991 Zb. § 10 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 181/1995 Z. z.
josh
30.01.08,11:56
ok, ale ja chcem zakon 105/1990. Posli alebo daj link, dakujem.
STRELEC
30.01.08,12:04
Citát:

Re: Zalozenie s.r.o..
Prosím o radu, zakladám sro, ktorá bude vyvíjať činnosť na základe živ.zákona, ale aj § 12a zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991 Zb. § 10 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 181/1995 Z. z., t.j. bude mať príjmy poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, ale aj na základe živn.zákona.
Koniec citátu.

Po roku 1989 sme prvé živnosti mali na základe zákona o príjmoch obyvateľstva. Číslo zákona nepamätám. Nemá sa na mysli tento zákon? Hoci jeho použitie nechápem.
Je to proste opis už dávno starého vzoru. Nepoužiteľný.
FAA
30.01.08,20:53
Na rozhodnutí o súkromnom podnikaní občanov z roku 1991, ktoré som našiel v najspodnejšej zásuvke, je odvolávka na zákon 105/1990 zb., ale ďalej som nepátral, mne ide o formu, ako naštylizovať do zakladateľskej listiny a návrhu na zápis spojenie samostat.hospod.roľníka a živnosti, aby mi to prešlo na OR. No nič, skúsim pátrať ďalej, keď to dotiahnem do konca, dám to sem, možno sa to bude niekomu hodiť. Ešte som nerobil sro pre samostatne hospodáriaceho roľníka.
STRELEC
31.01.08,05:56
Na rozhodnutí o súkromnom podnikaní občanov z roku 1991, ktoré som našiel v najspodnejšej zásuvke, je odvolávka na zákon 105/1990 zb., ale ďalej som nepátral, mne ide o formu, ako naštylizovať do zakladateľskej listiny a návrhu na zápis spojenie samostat.hospod.roľníka a živnosti, aby mi to prešlo na OR. No nič, skúsim pátrať ďalej, keď to dotiahnem do konca, dám to sem, možno sa to bude niekomu hodiť. Ešte som nerobil sro pre samostatne hospodáriaceho roľníka.
Určite sa to raz bude niekomu hodiť. Tiež som ešte nič "roľníckeho" nerobil, len začiatkom minulého roka nám pribudol klient - chovateľ hovädzieho dobytka. Spočiatku som ho nechcel zobrať (kvôli predmetu činnosti), ale jednak je to kamarát kamaráta :), viacročného klienta a jednak sympaťák. Vlastne sympaťáci (s manželkou).
Možno tá 105/1990 je nejaký omyl. Tiež som skúsil nájsť. Radšej by som sa vyhol odvolávkam na zákony vôbec, resp. len nutné veci.
Stefan2005
31.01.08,06:26
ok, ale ja chcem zakon 105/1990. Posli alebo daj link, dakujem.

tu je jeden link

http://www.zbierkasr.sk/?sekce=zakony&akce=seznamdleroku&rok=1990&typ=Sb.&offset=101

ale asi chcú za to poplatok...
sizk
05.02.08,07:53
Rád pomožem pri založení
andreaS
05.02.08,08:49
Ked zaklada firmu niekto napr. z Liptovskeho Mikulasa, tak ma ist na registrovy sud do Ziliny?

Usudzujem tak z toho, ze na stranke ORSR su kontaktne miesta len v krajskych mestach...

Myslim si spravne?
ajobs
06.02.08,17:34
Ked zaklada firmu niekto napr. z Liptovskeho Mikulasa, tak ma ist na registrovy sud do Ziliny?

Usudzujem tak z toho, ze na stranke ORSR su kontaktne miesta len v krajskych mestach...

Myslim si spravne?

Áno, presne tak.
mipro
06.02.08,22:32
Vyborna tema, ale usiel mi maly detajli pri zakladani sro, konkretne pri priprave podkladov pre zapis ohladom priestorov pre sidlo firmy.

Moja situacia je nasledovna:
Idem zalozit dvojosobovu sro a sidlo firmy budem mat v prenajatych priestoroch.

Moja otazka je, s kym ma prenajimatel uzatvorit zmluvu (alebo zmluvu o buducej zmluve) o prenjme a o povoleni na sidlo firmy ked firma este neexistuje teda ci jednemu zo zakladatelov (fo) alebo druhemu zakladatelovi (szco)? Alebo obom? Kto ma figurovat na tej zmluve aby to bolo akceptovatelne? Prenajimatel spolu s kym?

Mozno banalna otazka ale som v koncoch...

Dakujem za pomoc...

PS: plan zalozenia sro do konca februara 2008...
ajobs
06.02.08,23:27
Vyborna tema, ale usiel mi maly detajli pri zakladani sro, konkretne pri priprave podkladov pre zapis ohladom priestorov pre sidlo firmy.

Moja situacia je nasledovna:
Idem zalozit dvojosobovu sro a sidlo firmy budem mat v prenajatych priestoroch.

Moja otazka je, s kym ma prenajimatel uzatvorit zmluvu (alebo zmluvu o buducej zmluve) o prenjme a o povoleni na sidlo firmy ked firma este neexistuje teda ci jednemu zo zakladatelov (fo) alebo druhemu zakladatelovi (szco)? Alebo obom? Kto ma figurovat na tej zmluve aby to bolo akceptovatelne? Prenajimatel spolu s kym?

Mozno banalna otazka ale som v koncoch...

Dakujem za pomoc...

PS: plan zalozenia sro do konca februara 2008...

V zmluve o budúcej zmluve budú uvedení obaja zakladatelia s.r.o. (budúci spoločníci) s uvedením, že ide o zakladateľov XY,s.r.o. ako nájomcovia a vlastník nehnuteľnnosti ako prenajímateľ. Na legitimizovanie vlastníctva je potrebné predložiť aj LV prenajímateľa - stačí aj z www.katasterportal.sk.
xfenix
12.02.08,13:43
Tu je lopatistické vysvetlenie:
1. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a NEBUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia IBA zdravotné poistenie z výšky odmeny, ktorú dostávajú (môže to byť aj menej ako minimálna mzda). Potom s.r.o. platí 10% z výšky odmeny (správne "z vymeriavacieho základu=VZ"), konatelia platia 4% z VZ,
2. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a BUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia VŠETKY odvody (do ZP a SP) zo svojho VZ.
Ak majú okrem pracovnej zmluvy aj mandátnu zmluvu (alebo zmluvu o výkone funkcie konateľa), a jej plnenie je 0 Sk, potom neplatia žiadne ďalšie odvody.

Ja tomuto nerozumiem, preto by som sa chcela opytat. Mam v aprili v plane zalozenie jednoosobovej sro, som zamestnana v inej spolocnosti, preto to budem riesit bud tym ze budem konatelom bez pracovnej zmluvy (vtedy je moznost dostavat odmenu za vykon konatela a platit 10% dan? A kolko bude odvadzat konatel, teda ja, ked 10% odvadza sro?), alebo mandatnou zmluvou. Mozete mi prosim vysvetlit este raz bod jeden tohto citatu? Dakujem vopred, prajem pekny den, J.
cactus
12.02.08,13:47
Ja tomuto nerozumiem, preto by som sa chcela opytat. Mam v aprili v plane zalozenie jednoosobovej sro, som zamestnana v inej spolocnosti, preto to budem riesit bud tym ze budem konatelom bez pracovnej zmluvy (vtedy je moznost dostavat odmenu za vykon konatela a platit 10% dan? A kolko bude odvadzat konatel, teda ja, ked 10% odvadza sro?), alebo mandatnou zmluvou. Mozete mi prosim vysvetlit este raz bod jeden tohto citatu? Dakujem vopred, prajem pekny den, J.

ak nechceš platiť odvody do ZP, tak si vyplácaj iba podiely na zisku, tie nepodliehajú dani a ani odvodom na poistenie
xfenix
12.02.08,14:07
Dakujem velmi pekne, ospravedlnujem sa, ak nemam logicke otazky, este sa v tom neviem hybat, stale som sa k sro stavala ako pozorovatel a momentalne sa idem zmenit na aktivneho ucastnika :)
Takze v podstate je to tak, ze
- konatel moze dostavat konatelsku odmenu (dohodnutu v pracovnej zmluve?) a z nej odvadza 4% dan? A sro za neho odvadza 10%? Je to naozaj tak?
Ak ano, potom to zrejme vstupuje aj do rocneho zuctovania dane.

- konatel na zaklade mandatnej zmluvy cely rok nedostava prijem zo sro, ale na konci roka po dosiahnuti zisku si moze narokovat na podiel na zisku (jeho vyska sa urci v % vopred zmluvne?)

dakujem za vysvetlenie, prajem krasny den :---
cactus
12.02.08,14:15
Dakujem velmi pekne, ospravedlnujem sa, ak nemam logicke otazky, este sa v tom neviem hybat, stale som sa k sro stavala ako pozorovatel a momentalne sa idem zmenit na aktivneho ucastnika :)
Takze v podstate je to tak, ze
- konatel moze dostavat konatelsku odmenu (dohodnutu v pracovnej zmluve?) a z nej odvadza 4% dan? A sro za neho odvadza 10%? Je to naozaj tak?
Ak ano, potom to zrejme vstupuje aj do rocneho zuctovania dane.

- konatel na zaklade mandatnej zmluvy cely rok nedostava prijem zo sro, ale na konci roka po dosiahnuti zisku si moze narokovat na podiel na zisku (jeho vyska sa urci v % vopred zmluvne?)

dakujem za vysvetlenie, prajem krasny den :---


ano, je tak ako píšeš a z toho zisku daň neodvádza
xfenix
12.02.08,14:19
Dakujem velmi pekne :) Uz len doplnujuca otazka, predpokladam ze odpoved viem, ale mozno sa mylim, rada sa poucim :)
Odmena konatela konajuceho na zaklade mandatnej zmluvy sa urci na konci roka percentom z cisteho zisku spolocnosti? Alebo z hrubeho?
Dakujem za doplnujucu odpoved, prajem pekny den :)
Janka
cactus
12.02.08,14:27
Dakujem velmi pekne :) Uz len doplnujuca otazka, predpokladam ze odpoved viem, ale mozno sa mylim, rada sa poucim :)
Odmena konatela konajuceho na zaklade mandatnej zmluvy sa urci na konci roka percentom z cisteho zisku spolocnosti? Alebo z hrubeho?
Dakujem za doplnujucu odpoved, prajem pekny den :)
Janka
konateľ si určí zápisnicou z VZ z disponibilného zisku, čiže zo zisku až po za účtovaní prídelu do fondov a zaplatení dane svoju odmenu
M3G
12.02.08,17:02
Dnes mi zase po dlhom čase vrátili jednu sročku.

Nemala zapísané ičo v návrhu na zápis. Neregistroval som zmenu od 1.10.2007 na živnostenských úradoch o tom, že IČO sročke už prideľujú oni a nie súdy a takto to dopadlo(ja som si to ičo na živnostenskom liste fakt nevšimol)....len aby ste vedeli.

Inak k horeuvedeným otázkam, čo sa týka nutnosti doložiť súhlas vlastníka nehnuteľnosti - požadujú k tomu aj list vlastníctva, ktorý nemusí byť pre právne úkony, stačí výpis za 100 Sk.
andreaS
14.02.08,15:48
Dakujem velmi pekne, ospravedlnujem sa, ak nemam logicke otazky, este sa v tom neviem hybat, stale som sa k sro stavala ako pozorovatel a momentalne sa idem zmenit na aktivneho ucastnika :)
Takze v podstate je to tak, ze
- konatel moze dostavat konatelsku odmenu (dohodnutu v pracovnej zmluve?) a z nej odvadza 4% dan? A sro za neho odvadza 10%? Je to naozaj tak?
Ak ano, potom to zrejme vstupuje aj do rocneho zuctovania dane.

- konatel na zaklade mandatnej zmluvy cely rok nedostava prijem zo sro, ale na konci roka po dosiahnuti zisku si moze narokovat na podiel na zisku (jeho vyska sa urci v % vopred zmluvne?)

dakujem za vysvetlenie, prajem krasny den :---

K červenej časti len tolko, ze to nie je vyska dane ale vyska odvodov do zdravotnej poistovne. Netreba zabudat prave este na tu dan, cize napr. na zaklade zmluvy bude konatel dostavat odmenu vo vyske 10.000,- z nej mu budu strhnute odvody do zdravotnej poistovne vo vyske 4%, s.r.o. za neho zaplati 10% a plus 19% bude strhnute na dan (z vysky 10.000,- - 4% zdravotne 400 = 1824,- Sk), cize cista odmena bude vo vyske 7776,- Sk.

Nie som si ista uz len tym, ci je mozne podpisat vyhlasenie o nezdanitelnej ciastky v tomto pripade ak by to bol jediny prijem toho konatela. Vtedy by dan bola mensia.
liba2
14.02.08,16:10
......Nie som si ista uz len tym, ci je mozne podpisat vyhlasenie o nezdanitelnej ciastky v tomto pripade ak by to bol jediny prijem toho konatela. Vtedy by dan bola mensia.Áno, odmena konateľa podlieha dani zo závislej činnosti. Konateľ môže podpísaním Vyhlásenia na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti... uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, avšak len v tom prípade, ak podpísaním vyhlásenia ju ešte neuplatnil u iného platiteľa dane.
andreaS
14.02.08,16:44
Velmi surne potrebujem zistit, ci treba overit podpisy aj na tlacive Navrhu na vklad do ORSR, na tej poslednej strane.

A kto je vlastne navrhovatelom? V danej novovznikajucej s.r.o. je jeden spolocnik a traja konatelia.

Vo vzorovom vyplnenom tlacive na stranke www.orsr.sk mi nie je jasne, kto to vlastne je, ci konatelia alebo spolocnici.

Dakujem.
pravnicka
14.02.08,16:55
Do obchodného registra sa zapisujú obchodné spoločnosti - sú to akciové spoločnosti, spoločnosť s ručeným obmedzením, verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť. Sú to obchodné spoločnosti, ktoré sú právnické osoby,
Najjednoduchšie sa zakladajú spoločnosť s ručeným obmedzením - s.r.o.
Na jej vzník sa vyžaduje spoločenská zmluva. Musí mať svoje orgány spoločnosti, sú to - konateľ, dozorná rada, valné zhromaždenie.
Spoločnosť s.r.o môže založiť i jedna osoba.
S.r.o.- je tazv. kapitálová spoločnosť - ktorá ruči za svoje záväzky celým majetkom,
K o n a t e ľ - je štatutárny orgán spoločnosti,
Postavenie s.r.o. upravuje Obchodný zákonník z. 513/1991

Podľa mňa je lepšie byť živnostník a platiť odvody. Lebo založiť a viesť s.r.o je náročnejšie.:)
andreaS
14.02.08,17:01
Velmi surne potrebujem zistit, ci treba overit podpisy aj na tlacive Navrhu na vklad do ORSR, na tej poslednej strane.

A kto je vlastne navrhovatelom? V danej novovznikajucej s.r.o. je jeden spolocnik a traja konatelia.

Vo vzorovom vyplnenom tlacive na stranke www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) mi nie je jasne, kto to vlastne je, ci konatelia alebo spolocnici.

Dakujem.


posuvam... surne to potrebujem doriesit
mata21
14.02.08,18:00
Ak ide o novovznikajucu sro, ktora este nie je zapisana v OR, navrhovatelmi su vsetci konatelia a vsetci konatelia musia podpisat tlacivo na poslednej strane a overit svoje podpisy.
cactus
14.02.08,18:04
Ak ide o novovznikajucu sro, ktora este nie je zapisana v OR, navrhovatelmi su vsetci konatelia a vsetci konatelia musia podpisat tlacivo na poslednej strane a overit svoje podpisy.

áno, pred podaním na OR musia konatelia na poslednej strane návrhu dať overiť svoje podpisy
andreaS
14.02.08,18:15
moooc dakujem!
andreaS
18.02.08,15:37
Chcem sa opytat, ci je velmi dolezite ktore tlacivo na zapis do ORSR je treba pouzit.

Pretoze stala sa taka vec, ze sa omylom vyplnilo tlacivo "Navrh na zapis zmeny zapísaných udajov s.r.o." namiesto "Navrh na zapis s.r.o." a tetusky na prislusnom registrovom sude neboli ochotne poradit co s tym a prijali to na tom tlacive aj s nalepenymi kolkami...

je to velka chyba? co s tymi kolkami, budu sa platit znova?

vdaka
pravnicka
18.02.08,16:07
Do obchodného registra sa zapisujú obchodné spoločnosti - sú to akciové spoločnosti, spoločnosť s ručeným obmedzením, verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť. Sú to obchodné spoločnosti, ktoré sú právnické osoby,
Najjednoduchšie sa zakladajú spoločnosť s ručeným obmedzením - s.r.o.
Na jej vzník sa vyžaduje spoločenská zmluva. Musí mať svoje orgány spoločnosti, sú to - konateľ, dozorná rada, valné zhromaždenie.
Spoločnosť s.r.o môže založiť i jedna osoba.
S.r.o.- je tazv. kapitálová spoločnosť - ktorá ruči za svoje záväzky celým majetkom,
K o n a t e ľ - je štatutárny orgán spoločnosti,
Postavenie s.r.o. upravuje Obchodný zákonník z. 513/1991

Podľa mňa je lepšie byť živnostník a platiť odvody. Lebo založiť a viesť s.r.o je náročnejšie.:)
zivnosť je upravenä v zákone č. 455/1991 - živnostenský zákon -
Je podľa môjho názoru jednoduchšia živnosť.
andreaS
18.02.08,16:33
pravnicka: nehnevajte sa, ale urcite kazdy vieme preco chceme s.r.o. a preco SZCO. Na druhu stranu, toto je druhykrat pridane to iste!
M3G
18.02.08,18:02
Chcem sa opytat, ci je velmi dolezite ktore tlacivo na zapis do ORSR je treba pouzit.

Pretoze stala sa taka vec, ze sa omylom vyplnilo tlacivo "Navrh na zapis zmeny zapísaných udajov s.r.o." namiesto "Navrh na zapis s.r.o." a tetusky na prislusnom registrovom sude neboli ochotne poradit co s tym a prijali to na tom tlacive aj s nalepenymi kolkami...

je to velka chyba? co s tymi kolkami, budu sa platit znova?

vdaka

Je to dosť dôležité....
Teda pokiaľ si to všimnú. Keď si to všimnú, odmietnu Ti zápis s tým, že potom vypíšeš nový návrh na zápis(tak ako má byť). Kolky už ďalšie neprikladáš. Keď budeš mať všetko v poriadku, mali by Ti to potom zapísať.
andreaS
18.02.08,18:51
uf, lebo uz som sa zlakla ci bude treba znova davat kolky... takze vypisat tlacivo nanovo je najmensi problem... chvalabohu..

moooc dakujem za ukludnenie...
maros__
19.02.08,15:18
Zdravim, tiez zvazujem, ze si zalozim jednoosobovu s.r.o. od 1.6.
Vsade tu citam ze sa mam dat ako konatel s odmenou cca 8200 aby to bola suma za cely rok do vysky nezdanitelneho prijmu pripadne dat si odmenu 1SK aby som mal co najnizsie odvody do ZP. Vsetko je to pekne, mam optimalizovane vydaje a na konci roku si zdanim zisk a mam ciste peniaze.

tu mi ale nieje jasne, pokial firma nema zamestnancov a je tam iba konatel s odmenou, kto vykonava cinnosti za ktore sa vystavuju faktury? A este aj v ked konatel vyuziva vozidlo na pracovne cesty ktore by mali suvisiet s vykonom jeho funkcie. Nie je tu problem, ze konatel vykonava vsetku pracu ale odmenu ma iba za konatela aby neplatil SP a pracovne cesty a ostatne naklady ma ako zamestnanec?

Moj pripad: grafik momentalne zamestnany, zalozim si jednoosobovu sro aby som "zarobil" viacej penazi a statu dal menej. Povodnemu zamestnavatelovi a dalsim zakaznikom budem fakturovat. Ja si zoberiem iba odmenu konatela a do nakladov firmy dam vsetky pracovne cesty (zahranicne aj SR, vlastne vozidlo na prac. cestach) ktorych mam aj tak pozehnane, hardware, kacelarske potreby atd. Mozem toto vobec robit, ked nie som zamestany vo svojej firme a som tam "iba ako konatel". Ake pracovne cesty suvisia s vykonom funkcie konatela?

Teraz len tak uvazujem, mam odmenu s ktorej dam odvod do ZP a preddavkovu dan a na cestakoch si dam dalsie peniaze ktore ani nemusim zdanit. Zaroven su to vsetko naklady sro. Je ta uvaha spravna? Vyvedte ma prosim z onylu, mam tu s toho trochu zmatok.

Maros
ajobs
19.02.08,17:40
Zdravim, tiez zvazujem, ze si zalozim jednoosobovu s.r.o. od 1.6.
Vsade tu citam ze sa mam dat ako konatel s odmenou cca 8200 aby to bola suma za cely rok do vysky nezdanitelneho prijmu pripadne dat si odmenu 1SK aby som mal co najnizsie odvody do ZP. Vsetko je to pekne, mam optimalizovane vydaje a na konci roku si zdanim zisk a mam ciste peniaze. Áno, je to tak, ak si dáš odmenu konateľa 1 SKK, potom odvody do ZP sú 1+1 SKK, čiže 24 SKK ročne.

tu mi ale nieje jasne, pokial firma nema zamestnancov a je tam iba konatel s odmenou, kto vykonava cinnosti za ktore sa vystavuju faktury? A este aj v ked konatel vyuziva vozidlo na pracovne cesty ktore by mali suvisiet s vykonom jeho funkcie. Nie je tu problem, ze konatel vykonava vsetku pracu ale odmenu ma iba za konatela aby neplatil SP a pracovne cesty a ostatne naklady ma ako zamestnanec? Nie je s tým žiadny problém, prečo by si mal byť vo svojej firme zamestnancom ? Veď "samovykorisťovanie"v jednoosobovej s.r.o. je normálne, keď sa tak rozhodneš.

Moj pripad: grafik momentalne zamestnany, zalozim si jednoosobovu sro aby som "zarobil" viacej penazi a statu dal menej. Povodnemu zamestnavatelovi a dalsim zakaznikom budem fakturovat. Ja si zoberiem iba odmenu konatela a do nakladov firmy dam vsetky pracovne cesty (zahranicne aj SR, vlastne vozidlo na prac. cestach) ktorych mam aj tak pozehnane, hardware, kacelarske potreby atd. Áno, budeš si do nákladov dávať všetky výdavky, ktoré súvisia s predmetom podnikania tvojej s.r.o. Mozem toto vobec robit, ked nie som zamestany vo svojej firme a som tam "iba ako konatel". Ake pracovne cesty suvisia s vykonom funkcie konatela? Ty vykonávaš nielen prácu konateľa, ale aj ako jediný spoločník pracuješ pre svoju firmu, a teda v nákladoch máš všetky pracovné cesty, ktoré súvisia s predmetom podnikania tvojej s.r.o. a ktoré ti prinášajú zisk.

Teraz len tak uvazujem, mam odmenu s ktorej dam odvod do ZP a preddavkovu dan a na cestakoch si dam dalsie peniaze ktore ani nemusim zdanit. Zaroven su to vsetko naklady sro. Je ta uvaha spravna? Vyvedte ma prosim z onylu, mam tu s toho trochu zmatok. Áno, tvoja úvaha je správna.

Maros

Odpovede sú v texte.
maros__
19.02.08,18:44
Vdaka za odpoved. Takze to zhrniem:
Nie je s tým žiadny problém, prečo by si mal byť vo svojej firme zamestnancom ? Veď "samovykorisťovanie"v jednoosobovej s.r.o. je normálne, keď sa tak rozhodneš.
Ma toto aj nejake podlozenie v zakone? Nemyslim si, ze ked poviem „samovykoristovanie“ pri danovej kontrole, tak mi to obstoji. Pardon, ak sem kladiem otazky ako blbec ale je to pre mna nova oblast a pokial je to bezna prax, sam seba sa pytam, preco som este stale zamestnanec a uz davno nemam zalozenu vlastnu firmu.

Ty vykonávaš nielen prácu konateľa, ale aj ako jediný spoločník pracuješ pre svoju firmu, a teda v nákladoch máš všetky pracovné cesty, ktoré súvisia s predmetom podnikania tvojej s.r.o. a ktoré ti prinášajú zisk.
To si potom budem ako vypisovat cestaky? Teraz si pisem na kazdu sluzobku, ked mam auto ktore nepatri zamestnavatelovi (pri firemnom je toho menej), kde som bol, pocet km + ostatne nalezitosti a prikladam spravu “Vysledok pracovnej cesty” kde je kratky pokec. Takze toto sa mi nezmeni, vystavim rovnaky cestak vlastnej sro na moje meno a nebudem specifikovat ci som tam bol ako konatel lebo spolocnik? Nafotim to co treba alebo prezentacia pre zakaznika alebo odovzdam projekt stale to iste co robim teraz ako zamestnanec a kedze to bude suvisiet s predmetom podnikania mojej sro tak to mam v nakladoch sro a ako konatel/spolocnik mam zaroven nahradu za pracovnu cestu? Nemusim mat na to ziadnu zmluvu medzi sro a mnou a je to ciste?

Uz si pripadam ako schizofrenik, raz FO, potom PO a stale ta ista osoba :)
chlap
19.02.08,21:26
Vdaka za odpoved. Takze to zhrniem:
Nie je s tým žiadny problém, prečo by si mal byť vo svojej firme zamestnancom ? Veď "samovykorisťovanie"v jednoosobovej s.r.o. je normálne, keď sa tak rozhodneš.
Ma toto aj nejake podlozenie v zakone? Nemyslim si, ze ked poviem „samovykoristovanie“ pri danovej kontrole, tak mi to obstoji. Pardon, ak sem kladiem otazky ako blbec ale je to pre mna nova oblast a pokial je to bezna prax, sam seba sa pytam, preco som este stale zamestnanec a uz davno nemam zalozenu vlastnu firmu.
Možno aj preto, že ako zamestnanec máš nárok na dovolenku, ktorú ti zamestnávateľ preplatí. Ako konateľ vlastnej SRO si síce môžeš zobrať dovolenku kedy chceš - otázka ale znie, kto ti ju zaplatí ?

Ty vykonávaš nielen prácu konateľa, ale aj ako jediný spoločník pracuješ pre svoju firmu, a teda v nákladoch máš všetky pracovné cesty, ktoré súvisia s predmetom podnikania tvojej s.r.o. a ktoré ti prinášajú zisk.
To si potom budem ako vypisovat cestaky? Teraz si pisem na kazdu sluzobku, ked mam auto ktore nepatri zamestnavatelovi (pri firemnom je toho menej), kde som bol, pocet km + ostatne nalezitosti a prikladam spravu “Vysledok pracovnej cesty” kde je kratky pokec. Takze toto sa mi nezmeni, vystavim rovnaky cestak vlastnej sro na moje meno a nebudem specifikovat ci som tam bol ako konatel lebo spolocnik?
Zabudni na spoločníka - spoločník je iba majiteľ, ktorý nemusí ako spoločník robiť nič !! Si konateľ SRO, ktorého povinnosťou je konať za SRO - t.j. vykonávať všetky činnosti, ktoré smerujú k naplneniu cieľa spoločnosti, ktorým je dosiahnutie zisku!
Nafotim to co treba alebo prezentacia pre zakaznika alebo odovzdam projekt stale to iste co robim teraz ako zamestnanec a kedze to bude suvisiet s predmetom podnikania mojej sro tak to mam v nakladoch sro a ako konatel/spolocnik mam zaroven nahradu za pracovnu cestu? Nemusim mat na to ziadnu zmluvu medzi sro a mnou a je to ciste?
Áno, je to čisté.
Uz si pripadam ako schizofrenik, raz FO, potom PO a stale ta ista osoba
Schizofrenici sú všetci majiteľia jednoosobových SRO v okamihu, keď ako konatelia SRO podpisujú pracovnú zmluvu so sebou ako zamestnancom, prípadne keď ako konatelia podpisujú sami so sebou ako konateľom zmluvu na výkon činnosti konateľa :D
:)

Opäť v texte ... tentokrát modrým
maros__
21.02.08,08:59
OK, vo svojej sro budem iba ako konatel s odmenou za vykon funkcie, ved z niecoho zit musim ak uz nebudem dalej zamestnany. Takze "keď ako konatelia SRO podpisujú pracovnú zmluvu so sebou ako zamestnancom" nepripada do uvahy ked chcem mat minimalne odvody a ta druha moznost "zmluvu na výkon činnosti konateľa", ved pokial som jedoosobova sro a konatel zaroven, funkcia mi vznika zapisom do OR (ustanovenie do funkcie konatela je jeden s dokumentov co sa dava do OR). Tak potom k comu je potrebna tato zmluva?

Tak to firmu zalozim uz skor ako som chcel :D Diky za info
peek
29.02.08,13:19
Tak mi dnes živnostenký úrad vystavil 12 ks živnostenských listov a chystám sa na zápis jedno-osobovej s.r.o. do obchodného registra. Máte niekto čerstvé skúsenosti? Mám v tom trochu chaos. Nový formulár na webe má 14 strán, zato vzorový príklad má iba 12 strán. Vo formulári som už navrhovateľom (7/1) , konateľom (7/3), spoločníkom-FO (7/6), neviem, čo so stránkou 7/8 - "spoluvlastníctvo obchodného podielu" - som Spoločný zástupca FO? Tiež stránka 7/9 Spoluvlastníci FO - som spoluvlastníkom? Čo všetko treba v prílohách? Je to niekde jasne špecifikované? V oficiálnych zoznamoch potrebných príloh nevidím napr. požiadavku prikladať podpisový vzor ani súhlas majiteľa nehnuteľnosti, bývam v družstevnom byte - to som dal aj ako adresu firmy, no živnostenský úrad to vôbec nezaujímalo - chce to OR?. Tak aká je prax? Poradia mi dačo aj na podateľni OR (Košice) - či mám všetky náležitosti, apod?
zuzule
29.02.08,20:24
Odpovede sú v texte.

Oceňujem a suhlasim s tym, co tu bolo uvedene. Maros, na to, ze nie si z ekonomickeho odboru, si v nom dost zbehly.

Pocula som od viacerych, ze to takto praktizuju, ale zaroven som pocula, ze vykon funkcie konatela spolocnosti je o niecom inom, ako praca zamestnanca, napr. grafika,skladnika,sekretarky alebo uctovnika, a preto by vraj mal byt uzavrety aj pracovnopravny vztah, aj ked len napr. na skratenu pracovnu dobu. Co vy nato? A este jedna otazka: Nemoze niekto napadnut tu neadekvatnu minimalnu 1,-Sk odmenu? Ved ako Maros pisal, nabeha sa, narobi sa a to vsetko len za 1,-Sk za mesiac?

Dakujem za vyjadrenie.
KEJKA
29.02.08,20:43
Tak mi dnes živnostenký úrad vystavil 12 ks živnostenských listov a chystám sa na zápis jedno-osobovej s.r.o. do obchodného registra. Máte niekto čerstvé skúsenosti? Mám v tom trochu chaos.
Nový formulár na webe má 14 strán, zato vzorový príklad má iba 12 strán.
asi máš zlý formulár, na správny som ti dala link.
Vo formulári som už navrhovateľom (7/1) , konateľom (7/3), spoločníkom-FO (7/6), neviem, čo so stránkou 7/8 - "spoluvlastníctvo obchodného podielu" - som Spoločný zástupca FO? netýka sa 1-osobovej sro
Tiež stránka 7/9 Spoluvlastníci FO - som spoluvlastníkom? nie
Čo všetko treba v prílohách? Je to niekde jasne špecifikované? V oficiálnych zoznamoch potrebných príloh nevidím napr. požiadavku prikladať podpisový vzor ani súhlas majiteľa nehnuteľnosti, bývam v družstevnom byte - to som dal aj ako adresu firmy, súhlas vlastníka potrebuješ, LV potrebuješ.
no živnostenský úrad to vôbec nezaujímalo - chce to OR?.
áno na OR predložíš
Tak aká je prax? Poradia mi dačo aj na podateľni OR (Košice) - či mám všetky náležitosti, apod? neporadia....iba preberu doklady-


http://www.justice.gov.sk/h.aspx?pg=r1&htm=http://www.justice.gov.sk/or/or.htm a má 14 strán
Petra29
01.03.08,07:09
Tak mi dnes živnostenký úrad vystavil 12 ks živnostenských listov a chystám sa na zápis jedno-osobovej s.r.o. do obchodného registra. Máte niekto čerstvé skúsenosti? Mám v tom trochu chaos. Nový formulár na webe má 14 strán, zato vzorový príklad má iba 12 strán. Vo formulári som už navrhovateľom (7/1) , konateľom (7/3), spoločníkom-FO (7/6), neviem, čo so stránkou 7/8 - "spoluvlastníctvo obchodného podielu" - som Spoločný zástupca FO? Tiež stránka 7/9 Spoluvlastníci FO - som spoluvlastníkom? Čo všetko treba v prílohách? Je to niekde jasne špecifikované? V oficiálnych zoznamoch potrebných príloh nevidím napr. požiadavku prikladať podpisový vzor ani súhlas majiteľa nehnuteľnosti, bývam v družstevnom byte - to som dal aj ako adresu firmy, no živnostenský úrad to vôbec nezaujímalo - chce to OR?. Tak aká je prax? Poradia mi dačo aj na podateľni OR (Košice) - či mám všetky náležitosti, apod?
Vzorový príklad na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) je vyplnený na starých formulároch, dokonca vtedy nebola v platnosti novelizovaná vyhláška 150/2007, ktorá doplnila vyhlášku 25/2004 ohľadne preukazovania vlastníctva,resp. užívania nehnuteľností. Preto v prílohách vzor.príkladu toto nie je. Ohľadne podpis.vzoroch, ako som pochopila na porade, ich povinnosť je vložiť ich do zbierky listín, podľa zákona o obch.reg.
ajobs
01.03.08,13:16
Oceňujem a suhlasim s tym, co tu bolo uvedene. Maros, na to, ze nie si z ekonomickeho odboru, si v nom dost zbehly.

Pocula som od viacerych, ze to takto praktizuju, ale zaroven som pocula, ze vykon funkcie konatela spolocnosti je o niecom inom, ako praca zamestnanca, napr. grafika,skladnika,sekretarky alebo uctovnika, a preto by vraj mal byt uzavrety aj pracovnopravny vztah, aj ked len napr. na skratenu pracovnu dobu. Co vy nato? Treba oddeľovať funkciu konateľa - ktorá je jasne vymedzená Obchodným zákonníkom - a prácou spoločníka bez odmeny, alebo za minimálnu odmenu. Spoločník - najmä ak je jediným spoločníkom - môže pracovať pre svoju s.r.o. v akejkoľvek pracovnej pozícii bez uzatvorenej pracovnej zmluvy, skutočne nemusí byť pracovná zmluva ani na skrátený úväzok. A este jedna otazka: Nemoze niekto napadnut tu neadekvatnu minimalnu 1,-Sk odmenu? Na základe čoho by takúto odmenu napadol ? Na konateľa ani spoločníka - keďže nie sú so svojou spoločnosťou v pracovnoprávnom vzťahu - sa nevzťahuje Zákonník práce. Ved ako Maros pisal, nabeha sa, narobi sa a to vsetko len za 1,-Sk za mesiac? Keď sa tak rozhodol, môže iba za 1 SKK. Veď odmenou mu bude po skončení zdaňovacieho obdobia zisk, ktorý riadne zdaní.

Dakujem za vyjadrenie.

Odpovede sú v texte.
maros__
01.03.08,13:59
Maros, na to, ze nie si z ekonomickeho odboru, si v nom dost zbehly.


celkom ma to zaujalo a vsetko je to tu popisane, len treba hladat a skladat mozaiku. Ja som to len zhrnul, aby som si potvrdil niektore informacie. Pravdupovediac ked som videl moje posledne danove priznanie a ako prekracujem magicku hranicu "milionarskej dane" ktora ma k tomu milionu dost daleko :), tak som zacal hladat cesticky ako si nechat, to co je moje :D. Som v podstate taky egoista a nechcem sponzorovat rozne individua ...
feap1
04.04.08,13:12
mal by som otázku ohľadom zakladania a vkladov.
Ak s.r.o. založia dvaja - je potrebné mať "fyzicky" niekde peňažný vklad (splatených min. 30%)? (či je to len papierová záležitosť, že správca vkladu akože má peniaze od seba aj od spoločníka)

ako to je pri založení jednoosobovej s.r.o.? čo sa týka vkladov, správcu vkladu a podmienky, že pri zápise musí byť celý vklad splatený

ďakujem
liba2
04.04.08,15:25
mal by som otázku ohľadom zakladania a vkladov.
Ak s.r.o. založia dvaja - je potrebné mať "fyzicky" niekde peňažný vklad (splatených min. 30%)? (či je to len papierová záležitosť, že správca vkladu akože má peniaze od seba aj od spoločníka)

ako to je pri založení jednoosobovej s.r.o.? čo sa týka vkladov, správcu vkladu a podmienky, že pri zápise musí byť celý vklad splatený

ďakujemJe to zapísané v zakladateľskej listine že vklad je splatený, takže aj fyzicky musia peniaze niekde byť - banka, pokladňa (koncom roka ich zamieňame za eurá :)).
bsbs
05.04.08,07:41
Dobry den,
zatial som sa nedocital, aky poplatok treba zaplatit v kolkoch registrovemu sudu. Pokial viem, je to 10000,- Sk, no ak sa s.r.o. zaklada elektronickou cestou, malo by to byt len 5000,- Sk. Je to správne, alebo sú tam aj iné poplatky?
Dakujem.
KEJKA
05.04.08,07:46
mal by som otázku ohľadom zakladania a vkladov.
Ak s.r.o. založia dvaja - je potrebné mať "fyzicky" niekde peňažný vklad (splatených min. 30%)? (či je to len papierová záležitosť, že správca vkladu akože má peniaze od seba aj od spoločníka)

ako to je pri založení jednoosobovej s.r.o.? čo sa týka vkladov, správcu vkladu a podmienky, že pri zápise musí byť celý vklad splatený

ďakujem
Pre zápis do OR stačí vyhlásenie správcu vkladu, že je ZI splatené v plnej výške, resp. v inej prípustnej výške (ak nejde o jednoosobovu sro).
jess
05.04.08,08:06
Dobry den,
zatial som sa nedocital, aky poplatok treba zaplatit v kolkoch registrovemu sudu. Pokial viem, je to 10000,- Sk, no ak sa s.r.o. zaklada elektronickou cestou, malo by to byt len 5000,- Sk. Je to správne, alebo sú tam aj iné poplatky?
Dakujem.


Áno, normálne sa dáva kolok 10.000,- pre zápis s.r.o. .

No ale, ak chceš zapísať s.r.o. do OR elektronicky, tak musíš mať "zaručený elektronický podpis". Iba ak by si to robil cez nejakú spoločnosť (právnika, ktorý tento podpis má, tak potom je poplatok polovičný .
feap1
05.04.08,12:11
Pre zápis do OR stačí vyhlásenie správcu vkladu, že je ZI splatené v plnej výške, resp. v inej prípustnej výške (ak nejde o jednoosobovu sro).

a ako sa to rieši pri jednoosobovej s.r.o.?
cactus
06.04.08,05:09
a ako sa to rieši pri jednoosobovej s.r.o.?

tak isto.
Podpíše, overí a aj je súčasťou na vklad do OR "Vyhlásenie správcu vkladu" jediného spoločníka.
Aj jednoosobová s.r.o. má listinu Vyhlásenie správcu vkladu.
H.B.
18.06.08,07:39
Je povinnosť tvoriť rezervný fond pri vzniku spoločnosti? V spoločenskej zmluve máme napísané len o tvorbe z čistého zisku. Len by som potrebovala vedieť, či ho musím vytvoriť aj tak na základe obchodného zákonníka podľa § 217.
liba2
18.06.08,08:27
Je povinnosť tvoriť rezervný fond pri vzniku spoločnosti? V spoločenskej zmluve máme napísané len o tvorbe z čistého zisku. Len by som potrebovala vedieť, či ho musím vytvoriť aj tak na základe obchodného zákonníka podľa § 217.Povinnosťou je to vtedy, ak je to uvedené v Spoločenskej zmluve.
Postupujete presne tak ako máte v SZ.
H.B.
18.06.08,09:03
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ja som si len myslela, že pokiaľ to nie je v spoločenskej zmluve, tak sa postupuje podľa obchodného zákonnika, kde sa píše, že spoločnosť vytvára pri vzniku rez. fond.
vieroslava
19.06.08,05:34
Snažila som sa prelúskať celou témou, ale konkrétnu odpoveď na moju pochybnosť som nenašla.

Potrebujem sa uistiť či uvažujem správne:
Som konateľom vlastnej s.r.o., ktorú mám založenú so spoločníkom (on je v zahraničí živnostník), doteraz som nebola zamestnancom spoločnosti, lebo som mala vlastnú živnosť a tam som si platila odvody, spoločnosť vykonáva činnosť bez zamestnancov (samozrejme robíme v nej bez odmien, na konci roka si rozdelíme čistý zisk).
Teraz idem do dôchodku, živnosť pozastavím, ale v spoločnosti budem robiť naďalej bez odmeny (len rozdelenie zisku na konci roka po zdanení). Môže to takto fungovať bez toho, aby som sa musela zamestatnať v s.r.o.?
Petra29
19.06.08,05:47
Snažila som sa prelúskať celou témou, ale konkrétnu odpoveď na moju pochybnosť som nenašla.

Potrebujem sa uistiť či uvažujem správne:
Som konateľom vlastnej s.r.o., ktorú mám založenú so spoločníkom (on je v zahraničí živnostník), doteraz som nebola zamestnancom spoločnosti, lebo som mala vlastnú živnosť a tam som si platila odvody, spoločnosť vykonáva činnosť bez zamestnancov (samozrejme robíme v nej bez odmien, na konci roka si rozdelíme čistý zisk).
Teraz idem do dôchodku, živnosť pozastavím, ale v spoločnosti budem robiť naďalej bez odmeny (len rozdelenie zisku na konci roka po zdanení). Môže to takto fungovať bez toho, aby som sa musela zamestatnať v s.r.o.?
Samozrejme, môžte fungovať vo vlastnej s.r.o. bez PP, ako dôchodca na účely ZP budete poistencom štátu.
zdendo
17.07.08,12:55
Je tu niekto kto by podal "Návrh na zápis s.r.o. do obchodného registra" elektronickou cestou.

Na cene sa vieme dohodnut
Celsus
18.07.08,18:44
Je tu niekto kto by podal "Návrh na zápis s.r.o. do obchodného registra" elektronickou cestou.

Na cene sa vieme dohodnut

Zdravím. Mám zaručený el. podpis a viem podať návrhy na OR elektronicky. Pokiaľ máte záujem, môžete mi napísať súkromnú správu.
georgexx
22.07.08,20:19
Zdravim Vas,

som zamestnanec a sucasne szco. chcel by som zalozit sro a postupne ukoncit SZCO a pracu ako zamestnanec. prestudoval som to na porada.sk krizom-krazom, ale jednu vec som sa nedozvedel. Ako SZCO som musel zamestnavatelovi nahlasit oblast podnikania. Kedze sa nezhoduje so zameranim mojho zamestnavatela, nepotreboval som jeho suhlas, stacilo o tom iba informovat.

Plati tato informacna povinnost aj ked si zalozim jednoosobovu sro?

Vopred dakujem za odpoved.
georgexx
28.07.08,07:02
Zdravim Vas,

som zamestnanec a sucasne szco. chcel by som zalozit sro a postupne ukoncit SZCO a pracu ako zamestnanec. prestudoval som to na porada.sk krizom-krazom, ale jednu vec som sa nedozvedel. Ako SZCO som musel zamestnavatelovi nahlasit oblast podnikania. Kedze sa nezhoduje so zameranim mojho zamestnavatela, nepotreboval som jeho suhlas, stacilo o tom iba informovat.

Plati tato informacna povinnost aj ked si zalozim jednoosobovu sro?

Vopred dakujem za odpoved.
Neviete mi nikto poradit?
Potreboval by som to vediet, aby som neurobil nejaku chybu...
Dik
maverick27
28.07.08,13:36
Ahojte, viete mi povedať, či pri založení s.r.o. treba dodať výpis registra trestov, alebo si ho ŽU vyžiada sám?
Ďakujem.
Ajuška
28.07.08,13:39
Ahojte, viete mi povedať, či pri založení s.r.o. treba dodať výpis registra trestov, alebo si ho ŽU vyžiada sám?
Ďakujem.

...ŽÚ si ho vyžiada na základe vyplneného tlačiva žiadateľom...
maverick27
28.07.08,13:47
...ŽÚ si ho vyžiada na základe vyplneného tlačiva žiadateľom...
Ďakujem
zalobaba
28.07.08,17:48
...ŽÚ si ho vyžiada na základe vyplneného tlačiva žiadateľom...

Musím dodať, že iba pri občanoch so slovenskou štátnou príslušnosťou.
zdendo
10.09.08,21:43
Po zapisani s.r.o. do OR sme s.r.o. prihlasili aj na DU.
Netreba este niekde poslat nejake papiere o tom, ze bola zalozena nova spolocnost?
Zbierka listin, alebo podobne?
zalobaba
11.09.08,06:14
Po zapisani s.r.o. do OR sme s.r.o. prihlasili aj na DU.
Netreba este niekde poslat nejake papiere o tom, ze bola zalozena nova spolocnost?
Zbierka listin, alebo podobne?

Predpokladám, že ak vám OR spoločnosť zapísal, tak ste k Návrhu prikladali potrebný počet príloh (doklady ktoré sa prikladajú v dvoch vyhotoveniach, z toho jedno vyhotovenie OR zakladá do Zbierky listín). DÚ je v poriadku, ak keď ste na samotnú regiitráciu mohli využiť aj ŽÚ. V prípade, ak spoločnosť bude mať zamestnancov, tak SP a zdrav.poisťovne......
renča1
11.09.08,06:19
V prípade, ak bude mať spoločnosť zamestnancov či už na HPP alebo na dohodu o vyk.práce, treba spoločnosť zaregistrovať aj na DÚ ako zamestnávateľa.
liba2
11.09.08,06:22
V prípade, ak bude mať spoločnosť zamestnancov či už na HPP alebo na dohodu o vyk.práce, treba spoločnosť zaregistrovať aj na DÚ ako zamestnávateľa.
Trošku upresním: nie zamestnávateľa - ale platiteľa dane z príjmov zo závislej činnosti.
slabikar
11.09.08,06:29
DÚ je v poriadku, ak keď ste na samotnú regiitráciu mohli využiť aj ŽÚ. V prípade, ak spoločnosť bude mať zamestnancov, tak SP a zdrav.poisťovne......

na DÚ treba ist tak ci tak, lebo musi si ist po DIČ, pripadne ked chce zamestnavat ludi, tak aj to nahlasit. takze pozor na to, ŽÚ nahlási iba to, ze s.r.o. vznikla a nic viac
zalobaba
11.09.08,07:30
na DÚ treba ist tak ci tak, lebo musi si ist po DIČ, pripadne ked chce zamestnavat ludi, tak aj to nahlasit. takze pozor na to, ŽÚ nahlási iba to, ze s.r.o. vznikla a nic viac

Z mojej skúsenosti viem, že DÚ zasiela kartičku platiteľa dane aj poštou. Myslím, že ich je potrebné navštíviť iba v prípade, ak ju spoločosť potrebuje rýchlejšie, ako sú ich termíny na vybavenie, resp. ak sa chce spoločosť zaregistrovať nielen ako platiteľ dane, ale aj platiteľ DPH.
liba2
11.09.08,08:28
Z mojej skúsenosti viem, že DÚ zasiela kartičku platiteľa dane aj poštou. Myslím, že ich je potrebné navštíviť iba v prípade, ak ju spoločosť potrebuje rýchlejšie, ako sú ich termíny na vybavenie, resp. ak sa chce spoločosť zaregistrovať nielen ako platiteľ dane, ale aj platiteľ DPH.áno, s DÚ sa dá dohodnúť na osobnom prevzatí kartičky, čo je rýchlejšie ako poštou.
zltalienka
22.10.08,07:38
Ahojte, chcem sa spýtať, či môžu byť pri zápise s.r.o. do OR podpisy na spoločenskej zmluve overené aj na matrike? Vďaka za odpovede.
zalobaba
22.10.08,07:46
Ahojte, chcem sa spýtať, či môžu byť pri zápise s.r.o. do OR podpisy na spoločenskej zmluve overené aj na matrike? Vďaka za odpovede. môžu
zltalienka
22.10.08,08:33
Vďaka, zalobaba. Aký je vlastne rozdiel medzi notárom a matrikou?
slabikar
22.10.08,10:24
Vďaka, zalobaba. Aký je vlastne rozdiel medzi notárom a matrikou?

notár je drahší
Stefan2005
22.10.08,11:25
Vďaka, zalobaba. Aký je vlastne rozdiel medzi notárom a matrikou?

... zrejme došlo k nesprávne položenej otázke (hoci všetci z nej vieme, o čo išlo, preto bol daný súhlas :))

Treba si ozrejmiť pojmy.

1. Matrika je štátna evidencia o osobnom stave fyzických osôb, ktoré sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli na území
Slovenskej republiky, a štátnych občanov Slovenskej republiky, ktorí sa narodili, uzavreli manželstvo alebo zomreli v cudzine.

2. Notár je štátom určenou a splnomocnenou osobou vykonávať notársku činnosť a ďalšiu činnosť podľa zákona (č. 323/92 Zb. v znení neskorších predpisov).

3. Osvedčovanie listín a podpisov obcou - niektorých prípadoch môže osvedčiť zhodu odpisu alebo kópie listiny, ako aj pravosť podpisu na listine aj obec (uvedené platí aj pre obvodné úrady) - bližšie viď
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=-1&aid=1649
silviamb
22.10.08,15:55
a este "technicky" dodatok, u notara Vam dokumenty zviazu, na matrike nie (aspon mne sa to stalo, ze na dverach matriky bolo napisane, ze overuju, ale neviazu), cize ak ide o dokument, ktory musi byt zviazany, musi si ho clovek zviazat sam (trikolorou a podpisat na zadnej strane cez lepiacu pasku).
zalobaba
22.10.08,16:56
a este "technicky" dodatok, u notara Vam dokumenty zviazu, na matrike nie (aspon mne sa to stalo, ze na dverach matriky bolo napisane, ze overuju, ale neviazu), cize ak ide o dokument, ktory musi byt zviazany, musi si ho clovek zviazat sam (trikolorou a podpisat na zadnej strane cez lepiacu pasku).

Na matrike by sa ťa mali spýtať, či potrebuješ overované doklady aj zviazať alebo nie. V prípade zviazania je to síce stále lacnejšie ako u notára, ale iba cca o 10,- Sk - 15,- Sk menej.
manager22
07.11.08,17:09
Ahojte PORAĎÁCI !

Viem mi niekto poradiť, kto podpisuje "zmluvu o výkone funkcie konateľa" v s.r.o. kde sú 3 zakladatelia/spoločníci, pričom 1 z nich bude jej konateľom!

Je jasné, že za konateľa sa podpíše ten konkrétny, ale za s.r.o. je potrebné aby podpisovali všetci 3, alebo zvyšní 2, teda "vymenovávaný konateľ" nie, alebo poprípade stačí keď sa na jednej, ako i na druhej strane podpíše spoločník a konateľ v jednej osobe ?!!

ĎAKUJEM a vopred sa ospravedlňujem, ak to niekde na porade už bolo riešené, ale žuaľ, nenašiel som to tu ...
manager22
07.11.08,17:53
Ahojte PORAĎÁCI !

Viem mi niekto poradiť, kto podpisuje "zmluvu o výkone funkcie konateľa" v s.r.o. kde sú 3 zakladatelia/spoločníci, pričom 1 z nich bude jej konateľom!

Je jasné, že za konateľa sa podpíše ten konkrétny, ale za s.r.o. je potrebné aby podpisovali všetci 3, alebo zvyšní 2, teda "vymenovávaný konateľ" nie, alebo poprípade stačí keď sa na jednej, ako i na druhej strane podpíše spoločník a konateľ v jednej osobe ?!!

ĎAKUJEM a vopred sa ospravedlňujem, ak to niekde na porade už bolo riešené, ale žuaľ, nenašiel som to tu ...

pls, vie mi niekto poradiť ??? :confused:
zalobaba
07.11.08,20:46
Ahojte PORAĎÁCI !

Viem mi niekto poradiť, kto podpisuje "zmluvu o výkone funkcie konateľa" v s.r.o. kde sú 3 zakladatelia/spoločníci, pričom 1 z nich bude jej konateľom!

Je jasné, že za konateľa sa podpíše ten konkrétny, ale za s.r.o. je potrebné aby podpisovali všetci 3, alebo zvyšní 2, teda "vymenovávaný konateľ" nie, alebo poprípade stačí keď sa na jednej, ako i na druhej strane podpíše spoločník a konateľ v jednej osobe ?!!

ĎAKUJEM a vopred sa ospravedlňujem, ak to niekde na porade už bolo riešené, ale žuaľ, nenašiel som to tu ...

V mene spoločnosti vždy konajú štatutárni zástupcovia, teda v prípade SRO jej konatelia (alebo konateľ) a to spôsobom uvedeným v OR. Ak sú 3 spoločníci, z nich 1 je aj konateľom a je potrebné podpísať Zmluvu o výkone funckie konateľa, tak ju podpisuje za jednu zmluvnú stranu SRO zastúpená konateľaom a za druhú zmluvnú stranu samotný konateľ, takže v podstate podpisuje tá istá osoba.
Itus
10.11.08,11:01
Dobry den, prestudovala som celu temu o zalozeni s.r.o. Vazne o tom uvazujem aj ja. Mam vsak dilemu tykajucu sa paragrafu 136 Obch. zak-zakaz konkurencie. Teda celkom dobre nerozumiem tomuto pararagrafu. Ide o to, ze vediem uctovnictvo zatial na zivnost. Aby som sa nestala platcom DPH, chcela by som zalozit s.r.o. a vynosy rozdelit medzi zivnost a s.r.o., poradte mi prosim, porusim tym vyssie citovany paragraf OZ?, pripadne ako sa tomu vyhnut. Vopred dik.
beata.b
02.05.10,14:42
Zravim,

ako mam vyplnit prosim formular zapisu sro do ORSR na strane P7/8 - Spoluvalstnictvo obchodneho podielu. Zkladam sro dvoch spolocnikov, FO+PO.

Dakujem
Economic
03.05.10,04:11
Zravim,

ako mam vyplnit prosim formular zapisu sro do ORSR na strane P7/8 - Spoluvalstnictvo obchodneho podielu. Zkladam sro dvoch spolocnikov, FO+PO.

Dakujem

Pokiaľ sú klasickí dvaja spoločníci, vyplňuješ stranu 6 nie 8. Tá je prázdna.
Economic
03.05.10,04:14
Dobry den, prestudovala som celu temu o zalozeni s.r.o. Vazne o tom uvazujem aj ja. Mam vsak dilemu tykajucu sa paragrafu 136 Obch. zak-zakaz konkurencie. Teda celkom dobre nerozumiem tomuto pararagrafu. Ide o to, ze vediem uctovnictvo zatial na zivnost. Aby som sa nestala platcom DPH, chcela by som zalozit s.r.o. a vynosy rozdelit medzi zivnost a s.r.o., poradte mi prosim, porusim tym vyssie citovany paragraf OZ?, pripadne ako sa tomu vyhnut. Vopred dik.

Kľudne môžeš žiadny problém. Konkurencia sa týka len tých, čo sú konateľmi vo viacerých spoločnostiach.
Economic
03.05.10,04:16
pls, vie mi niekto poradiť ??? :confused:

Ako konatelia konajú za spoločnosť ? Ak každý samostatne, tak zmluvu podpíšeš Ty a ešte niektorý z konateľov, ak konáte vždy dvaja, tak Ty a ďalší dvaja....
Katka4040
22.09.10,06:56
Dobry den,
je celkom mozne, ze to, na co sa chcem opytat tu uz bolo riesene - ak ano, len ma prosim, znavigujte ti, ktori sa tu vyznate lepsie ako ja:-)
Otazka:
Lekar si chce zalozit jednoosobovu sro. Ordinovat bude iba on, raz v tyzdni. Musi sam seba zamestnat (ak bude mat sro prijem)? Alebo sa to da inak? A ake su nevyhody takeho riesenia?
Dakujem velmi pekne.
Katarina
Economic
22.09.10,07:24
Dobry den,
je celkom mozne, ze to, na co sa chcem opytat tu uz bolo riesene - ak ano, len ma prosim, znavigujte ti, ktori sa tu vyznate lepsie ako ja:-)
Otazka:
Lekar si chce zalozit jednoosobovu sro. Ordinovat bude iba on, raz v tyzdni. Musi sam seba zamestnat (ak bude mat sro prijem)? Alebo sa to da inak? A ake su nevyhody takeho riesenia?
Dakujem velmi pekne.
Katarina

Hneď na začiatku by sa možno ani nemusel zamestnať na PP. Je to viac menej ekonomická otázka. No potrebuje mať vykryté zdravotné poistenie a sociálne poistenie, tak možno by som doporučila zamestnať sa. Vstupuje to do nákladov spoločnosti. Zo začiatku trebárs na minimálnu mzdu. neskôr podľa potreby. Predpokladám totiž zo začiatku podnikania veľké výdavky so zariadením ordinácie, neskôr to už bude nákladovo možno nižšie ale príjmovo vyššie, takže čím viac bude mať príjmov, tým môže mať vyšší plat. To je taký čiste ekonomický pohľad na vec.
free_cool_in
10.10.10,18:43
Dobry den!
UJ podnika na zivnost, ma dost slusny majetok. Zalozila si sro s tym, ze chce "prejst" na sro. Ide o predaj stavebneho materialu, predajna so stavebninami.
Treba tym padom mat dve ERP? Viest dvoje skladove hospodarstvo? Je tu niekto taky, kto by mi vedel prakticky poradit nieco a pomoct mi?
Som vdacny za kazdu radu.
Economic
16.10.10,11:15
Dobry den!
UJ podnika na zivnost, ma dost slusny majetok. Zalozila si sro s tym, ze chce "prejst" na sro. Ide o predaj stavebneho materialu, predajna so stavebninami.
Treba tym padom mat dve ERP? Viest dvoje skladove hospodarstvo? Je tu niekto taky, kto by mi vedel prakticky poradit nieco a pomoct mi?
Som vdacny za kazdu radu.

Podniká ešte aj na živnosť a už aj ako sro ? Ak áno, treba 2 pokladnice. Pokiaľ už podniká iba ako sro, potom stačí jedna pokladnica. Pokladnicu z FO odhlásiť a prihlásiť ako PO... Ak sa mýlim, opravte ma niekto.
free_cool_in
21.10.10,15:38
Ved prave, ze stale podnika aj ako zivnost (do konca roka) a uz aj ako sro.

Kto by mi vedel poradit, ako efektivne urobit prechod zo zivnosti na sro? Zivnost ma nejake zavazky, pohladavky (co s nimi), ma majetok v zostatkovej hodnote asi 160 tis. Eur. Ako to urobit co najrozumnejsie z titulu DPH? Ma tu niekto realnu skusenost? Zivnost je v plane od januara zrusit, sro uz je zalozena. Prosim, cteni poradaci, pomozte mi. Som vam vdacny
jarinko1
26.01.11,16:14
mno neviem...

som zamestnany na HPP a par dni som aj jedinym konatelom a majitelom sro... Zajra sa chystam na danovy urad...
Kam sa mam ist este nahlasit ??? Socialna poistovna, Zdravotna poistovna ??? Su nejake odvody povinne, aj ked este len zacinam a v podstate nemam ziadny zisk ???

jaro
KEJKA
26.01.11,16:35
mno neviem...

som zamestnany na HPP a par dni som aj jedinym konatelom a majitelom sro... Zajra sa chystam na danovy urad...
Kam sa mam ist este nahlasit ??? Socialna poistovna, Zdravotna poistovna ??? Su nejake odvody povinne, aj ked este len zacinam a v podstate nemam ziadny zisk ???
jaro
Zatiaľ ti stačí registrácia na DU - dostaneš DIČ.
Pár dní - teda sro vznikla v r. 2011? TAkže podnikaj a veľa šťastia.
odvody sa ťa netýkajú, pokiaľ ty ako konateľ nebudeš mať prííjmy zo sro.
finis
27.01.11,14:57
Ved prave, ze stale podnika aj ako zivnost (do konca roka) a uz aj ako sro.

Kto by mi vedel poradit, ako efektivne urobit prechod zo zivnosti na sro? Zivnost ma nejake zavazky, pohladavky (co s nimi), ma majetok v zostatkovej hodnote asi 160 tis. Eur. Ako to urobit co najrozumnejsie z titulu DPH? Ma tu niekto realnu skusenost? Zivnost je v plane od januara zrusit, sro uz je zalozena. Prosim, cteni poradaci, pomozte mi. Som vam vdacny

napada ma moznost predaja podniku.predaj tento podnik, teda firmu ktoru vedies ako zivnost, srocke.skus prezriet :http://www.porada.sk/t57507-predaj-podniku.html
Eva10
31.01.11,11:10
A čo tak nepeňažný vklad podniku do sro? Mal by vyriešenú aj otázku dane z príjmu. Len k tomu treba podnik oceniť ZP.
squelch
02.02.11,20:13
Dnes som sa od tetusky na urade prace dozvedel, ze sa planuje uprava, ktora by mala platit od roku 2012, ze zakladne imanie sro pri jej zalozeni uz nebude musiet byt 5000E, ale len 1E. Hladal som kde kade, ale nikde som tuto informaciu nenasiel a nejak sa mi to nepozdava. Neviete o tom niekto nieco?
kattka.c
03.02.11,07:07
ahoj,

aj ja som uz dostala takuto informaciu zo zivnostenskeho uradu .... buducnost ukaze ako to bude ;-)
Economic
03.02.11,08:04
Dnes som sa od tetusky na urade prace dozvedel, ze sa planuje uprava, ktora by mala platit od roku 2012, ze zakladne imanie sro pri jej zalozeni uz nebude musiet byt 5000E, ale len 1E. Hladal som kde kade, ale nikde som tuto informaciu nenasiel a nejak sa mi to nepozdava. Neviete o tom niekto nieco?

Áno odznelo aj v médiách. No nie je to zatiaľ právoplatné a zatiaľ sa o tom nikde nedočítaš. Plánujú to ešte iba. Aj keď môj osobný názor je, že je to blbina. No takých máme na Slovensku bohužiaľ až príliš.
palčo
11.02.11,19:31
Hľadal som názov mojej snáď budúcej s.r.o. Viem, že rovnaké názvy nemôžu byť. Prečo v obchodnom registri je veľa firiem s úplne rovnakým názvom?
palčo
11.02.11,20:08
Alebo to závisí od súdu, kde je s.r.o. registrovaná?
palčo
12.02.11,18:22
Poradí niekto?
JarkaL
12.02.11,18:28
Hľadal som názov mojej snáď budúcej s.r.o. Viem, že rovnaké názvy nemôžu byť. Prečo v obchodnom registri je veľa firiem s úplne rovnakým názvom?

Si si istý? Nie je tam rozdiel napr. veľké alebo malé písmená.

Napr. abc s.r.o. a ABC s.r.o.
palčo
12.02.11,19:07
OK
Takže keď aj by bola v obchodnom registri firma s takým istým názvom, ale ja dám povedzme malé písmená (len prvé by bolo veľké-samozrejme) tak to môže byť? Alebo je tam s.r.o. vypísané celé a ja dám s.r.o.- v skrátenej forme?
JarkaL
12.02.11,19:12
OK
Takže keď aj by bola v obchodnom registri firma s takým istým názvom, ale ja dám povedzme malé písmená (len prvé by bolo veľké-samozrejme) tak to môže byť? Alebo je tam s.r.o. vypísané celé a ja dám s.r.o.- v skrátenej forme?
Mohlo by to byť tak, ako píšeš v 1.vete, ale aj tak by som si dala na to pozor, lebo firma môže mať zaplatenú ochrannú značku (neviem, ako sa to presne volá, právnici by Ti povedali presne) - napr. sú chránené prvé 4 písmená a súd nesmie zaregistrovať žiadnu firmu s takým názvom, kde sa tie prvé 4 písmená budú zhodovať.
palčo
12.02.11,19:24
Ďakujem.
jeso
12.02.11,19:27
OK
Takže keď aj by bola v obchodnom registri firma s takým istým názvom, ale ja dám povedzme malé písmená (len prvé by bolo veľké-samozrejme) tak to môže byť? Alebo je tam s.r.o. vypísané celé a ja dám s.r.o.- v skrátenej forme?


no neviem či ti to takto prejde

teraz som registrovala novú sro -

názov si dala - uvádzam príklad :
EURO s.r.o. - neprešlo to , ked som sa informovala , že ked zmením velkosť písmen na Euro s.r.o. - aj tak by to neprešlo , dokonca mi bolo povedané, že ani body medzi jednotlivými písmenami nepomôžu - E.U.R.O. s.r.o.

- musela som doplniť EURO KTS s.r.o. až tak novú spoločnosť zapísali...
palčo
12.02.11,19:33
Takže v krajnom prípade si dám za názov svoje iniciály a bude to vporiadku.
blavaciko
12.02.11,23:19
vsetko zalezi od sudu, ktory to bude registrovat, niekde Firma, s. r. o. nemoze byt ak existuje Firma, spol. s r. o., pricom si myslim, ze podla zakona by to tak byt mohlo.
palčo
13.02.11,12:00
Takže v krajnom prípade si dám za názov svoje iniciály a bude to vporiadku.

Alebo názov firmy bude: Meno Priezvisko, s.r.o.

Môže byť aj takto?
Eva10
14.02.11,10:49
Hľadal som názov mojej snáď budúcej s.r.o. Viem, že rovnaké názvy nemôžu byť. Prečo v obchodnom registri je veľa firiem s úplne rovnakým názvom?

Platí čo je uvedené v iných príspevkoch, teda že v názvoch existujú rôzne drobné rozlišovacie znaky. Ale reálne existujú aj prípady keď majú spoločnosti úplne totožné názvy. K tomuto dochádzalo v 90-tych rokoch a to preto, že jednotlivé databázy registrových súdov neboli prepojené a teda napr. OS Prešov vylustroval obchodné meno novej spoočnosti vo svojej databáze a meno povolil, pričom nemal možnosť zistiť že napr. OS BA I už totožné meno povolil inej spoločnosti. Vždy sa však jednalo o takéto prípady "medziregistrových" zhôd. Dnes sa to už nestane. Keďže však starý systém bol taký, že o povolení zápisu spoločnosti rozhodoval súd uznesením, samotné registre voči takýmto zhodám nezasahujú, lebo by museli spochybňovať vlastné uznesenia.

Neviem to teraz nájsť v zákonoch ale podľa môjho názoru by nemali povoliť obchodné meno zhodné napr. s názvom verenej inštitúcie, obce alebo mesta ... Do takejto kategórie patrí aj spomínané "EURO".
Možno to vyplýva len z § 10 ods. 1 ObchZ. že obchodné meno nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.
JurickovaKatarina
15.02.11,09:11
Názov firmy môže byť rovnaký, pokiaľ sa firmy dajú rozlíšiť sidlom podnikania. Toľko si pamätám zo školy z právnej výchovy :o)
Eva10
16.02.11,06:42
Názov firmy môže byť rovnaký, pokiaľ sa firmy dajú rozlíšiť sidlom podnikania. Toľko si pamätám zo školy z právnej výchovy :o)

Prepáč ale nepamätáš si to presne.

Podľa § 10 ods. 3 ObchZ. na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť.

Teda to čo tvrdíš sa vzťahuje len na fyzické osoby.
Economic
16.02.11,06:46
Prepáč ale nepamätáš si to presne.

Podľa § 10 ods. 3 ObchZ. na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť.

Teda to čo tvrdíš sa vzťahuje len na fyzické osoby.

Bohužiaľ v minulosti sa skutočne stalo, že do OR zapísali spoločnosť s obchodným menom identickým, aké už existovalo v OR. Teraz sa to už určite nestane. A je to veľmi dôležité to sledovať, aby nedošlo k zámene spoločnosti na základe rovnakých obchodných mien. Treba využiť len fantáziu pri tvorbe obchodného mena. Je možnosť dať za hlavným názvom ešte ďalšie slovko, či nejakú skratku.
caj
16.02.11,16:31
Alebo názov firmy bude: Meno Priezvisko, s.r.o.

Môže byť aj takto?

Iba na odľahčenie :
Hlavne si nedávaj názov TBJB, s.r.o.
(vyhláskuj)
palčo
20.02.11,18:18
Ako spolu súvisí vydanie živnostenského list (na s.r.o.) a vznik s.r.o.? Živnost.list mi vydajú na živnost.úrade a s.r.o. musí vzniknúť do nejakej doby, alebo je to zároveň dátum vzniku s.r.o.?
palčo
20.02.11,19:18
Ako spolu súvisí vydanie živnostenského list (na s.r.o.) a vznik s.r.o.? Živnost.list mi vydajú na živnost.úrade a s.r.o. musí vzniknúť do nejakej doby, alebo je to zároveň dátum vzniku s.r.o.?

Zajtra idem na živnostenský úrad so zaklad.listinou a neviem či nebudú chcieť nejaký dátum.
KEJKA
20.02.11,20:00
na ŽU podávaš vyplnené tlačivo pre ŽU.
Oni posielajú ďalej na OR a budeš mať pridelené IČO.
palčo
20.02.11,20:10
Z toho vyplýva, že vznik s.r.o. si určím sám, keď budem mať všetko vybavené (IČO, ...)?
KEJKA
20.02.11,20:56
dátum založenia si určíš v ZL, dátum vzniku bude podľa zápisu v OR - ale aj ten si môžeš v návrhu vyznačiť.
palčo
21.02.11,05:54
Srdečná vďaka.
Economic
21.02.11,06:08
na ŽU podávaš vyplnené tlačivo pre ŽU.
Oni posielajú ďalej na OR a budeš mať pridelené IČO.

Áno ŽR posiela ďalej do OR elektronicky no za plnú výšku súdneho poplatku + poplatok za skenovanie strán. To vyjde drahšie. Skôr by som doporučila využiť službu elektronického podpisu niekoho, kto sa tým profesionálne zaoberá. Vtedy je súdny poplatok 50 %. A symbolický poplatok za skenovanie.
Wes
21.02.11,17:15
Potrebujem prave sluzby elektronickeho podpisu, kedze niekolko zalozeni mam za sebou, ale uz ma nebavi tato birokracia a vysoke sudne poplatky za par papierov. Potrebujem zalozit s.r.o. a preco neusetrit na poplatkoch, ked je to mozne. Dakujem pekne za ponuky, kto sa tym zaobera pripadne SS.
akumulator
22.02.11,02:15
vsetko zalezi od sudu, ktory to bude registrovat, niekde Firma, s. r. o. nemoze byt ak existuje Firma, spol. s r. o., pricom si myslim, ze podla zakona by to tak byt mohlo.


Z Obchodného zákonníka:

§ 10

(1) Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.
(2) Obchodné mená viacerých právnických osôb môžu vyjadrovať spoločnú majetkovú účasť spoločníkov, ak sú navzájom odlíšiteľné.
(3) Na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť.
(4) Ak podniká spolu viac osôb pod spoločným označením bez založenia právnickej osoby, sú tieto osoby spoločne a nerozdielne povinné splniť záväzky vzniknuté pri podnikaní.
akumulator
22.02.11,02:18
Alebo názov firmy bude: Meno Priezvisko, s.r.o.

Môže byť aj takto?

Obchodný zákonník (§ 11 ods. 5):
(5) Ak súčasťou obchodného mena právnickej osoby je meno spoločníka alebo člena, ktorý prestal byť jej spoločníkom alebo členom, môže právnická osoba používať ďalej jeho meno len s jeho súhlasom. Pri smrti spoločníka alebo člena sa vyžaduje súhlas dediča.
akumulator
22.02.11,02:36
1.)otvor si sročku, urob si ako konateľ mandatnu zmluvu bez odmeny (tym padom nemas plat ale ani neplatis odvody)2.)ako konatel si pridel minimalnu mzdu, z ktorej platis odvody + dochodok

ma to tu vyhodu, ze nebudes platit odvody vo vyske zarobenych penazi ako to bolo u teba doteraz ako zivnostnika,ale len vo vyske mzdy, pripadne ak budes konatel bez odmeny,nebudes platit odvody ziadne.

1. Ako konateľ si uzatvor zmluvu o výkone funkcie konateľa, ktorá má prednosť pred mandátnou zmluvou. Inak sa tvoj vzťah konateľa ex lege spravuje od vymenovania ustanoveniami mandátnej zmluvy. Mandátna zmluva nepripúšťa, aby mandatár vykonával činnosť bezodplatne. Zmluva o výkone funkcie konateľa je špecifickejšou a tým pádom pripúšťa aj toto riešenie.

2. Ako konateľ nesmieš vykonávať funkciu konateľa na základe pracovnej zmluvy. Môžeš však v danej s.r.o., kde si konateľ, mať aj pracovnú zmluvu, ktorá ale musí byť na iný druh činnosti, než výkon funkcie konateľa.

3. Tým, že nie je možné vykonávať funkciu konateľa na základe pracovnej zmluvy, je táto časť už zbytočná, no aj tak ju uvediem: ak by si ako konateľ (v pracovnej zmluve na výkon funkcie konateľa - čo je ale neprípustné) dal si mzdu iba vo výške minimálnej mzdy, porušil by si zákonník práce, lebo charakteristika náročnosti pracovnej činnosti podľa § 120 a nasl. Zákonníka práce v prípade konateľa nie je a nemôže predstavovať iba prvý stupeň (t.j. 1,0 násobok minimálnej mzdy). Pozri k tomu Zákonník práce - § 120 a tiež Prílohu č. 1.

4. Pokiaľ si jediný spoločník a zároveň konateľ, je to v poriadku.

5. Pokiaľ je vás viac spoločníkov a ty si konateľ ev. ak ty nie si spoločník, iba konateľ, potom nezabudni na § 7 ods. 3 Zákonníka práce, podľa ktorého ak ide o pracovnú zmluvu so štatutárnym orgánom, podstatné záležitosti pracovnej zmluvy musí schváliť ten orgán právnickej osoby, ktorý ťa za konateľa vymenoval (t.j. valné zhromaždenie). Podľa § 43 sú podstatnou súčasťou pracovnej zmluvy aj mzdové podmienky.
Leatrea
22.02.11,12:36
Dobry den,

chcela by som sa spytat jednu otazku ohladom s.r.o., dufam, ze mi niekto poradite. FO je konatelom s.r.o a zaroven je aj zamestnanec v inej firme v r.2010. Ako konatel nema ziadne prijmy ani prijmy vyplacane z odmien. Ale s.r.o mala zisk v r. 2010. Je potrebne, aby si FO, ktora je zamestnanec jednej firmy a konatel druhej robil danove priznanie za rok 2010? Alebo staci ak mu urobi jeho zamestnavatel rocne zuctovanie dani?

Dakujem moc za radu. Cele dni volam na danovy urad a nikto mi tam nezdviha telefon.
Leatrea
22.02.11,12:39
Este chcem pripomenut, ze s.r.o sa zalozila v auguste r. 2010.
Economic
22.02.11,13:08
Dobry den,

chcela by som sa spytat jednu otazku ohladom s.r.o., dufam, ze mi niekto poradite. FO je konatelom s.r.o a zaroven je aj zamestnanec v inej firme v r.2010. Ako konatel nema ziadne prijmy ani prijmy vyplacane z odmien. Ale s.r.o mala zisk v r. 2010. Je potrebne, aby si FO, ktora je zamestnanec jednej firmy a konatel druhej robil danove priznanie za rok 2010? Alebo staci ak mu urobi jeho zamestnavatel rocne zuctovanie dani?

Dakujem moc za radu. Cele dni volam na danovy urad a nikto mi tam nezdviha telefon.

Ak je ten človek = konateľ FO bol zamestnanec v priebehu celého roka 2010 a ako konateľ nemal žiadny príjem. Požiada účtovníčku o ročné zúčtovanie dane. DP nemusí robiť, keď nemal iný príjem. Keď si vyplatí podiel na zisku za rok 2010 v roku 2011, daň neplatí, no neviem či na SP sa neprihlási ako s nepravidelným príjmom. To podľa novely zákona treba zistiť.
KEJKA
22.02.11,13:48
za rok 2010 - vyplata zisku nie je dôvod na prihlásenie do SP.
Z podielov na zisku za rok 2011 bude treba zaplatiť ZP - teda sa bude registrovať v ZP.
Ale dovtedy to ešte všetko môžu zmeniť.
Economic
22.02.11,13:59
za rok 2010 - vyplata zisku nie je dôvod na prihlásenie do SP.
Z podielov na zisku za rok 2011 bude treba zaplatiť ZP - teda sa bude registrovať v ZP.
Ale dovtedy to ešte všetko môžu zmeniť.


Super, ďakujem za upresnenie.... V tomto som si nebola celkom istá.
Leatrea
23.02.11,18:43
Dakujem velmi pekne za radu :)
AndreaK.
15.03.11,19:11
Prosím vás, keď zakladám jednoosobovú s.r.o. a budem teda jediný spoločník, zároveň konateľ plus chcem sa tam zamestnať ako tzv. manažér, resp. vedúca (ide o jasle) a ešte budem robiť účtovníctvo... platím teda odvody? a svoj plat dám do kolonky "mzdy" v nákladoch? alebo je to nejaká odmena podnikateľa či čo? a čosi tu bolo písané o výške mzdy, že závisí od náročnosti práce - akú si môžem dať najnižšiu mzdu?
KEJKA
15.03.11,21:59
aká kolonka?
sro = PÚ povinne.
mzdy - osobitna PORADA, odporúčam naštudovať.
akumulator
16.03.11,00:17
Funkciu konateľa nie je možné vykonávať na základe pracovnej zmluvy; nejedná sa o pracovnoprávny, ale o obchodno-právny vzťah (Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 5 Cdo 92/97). Pracovná zmluva, v ktorej sa uvádza ako druh práce „konateľ,“ rovnako ako pracovná zmluva, ktorá ako druh práce označuje činnosti, ktoré nemožno zreteľne odlíšiť od činností konateľa, je neplatná.

Konateľovi prislúcha obchodné vedenie s.r.o., čo zahŕňa jednak riadenie spoločnosti smerom dovnútra, ako aj konanie v mene spoločnosti navonok (štatutárny orgán). Obchodné vedenie spoločnosti nemožno uskutočňovať v právnom režime Zákonníka práce, ktorý predpokladá výkon práce závislej od pokynov zamestnávateľa. Spoločnosť preto nie je možné považovať za zamestnávateľa konateľa pri výkone jeho funkcie.


Pracovná zmluva medzi s.r.o. a jej konateľom prichádza do úvahy jedine vtedy, ak druh práce podľa pracovnej zmluvy bude jednoznačne špecifikovaná činnosť, ktorá bežne nepatrí do náplne funkcie konateľa a nekonkuruje činnosti konateľa (napr. obchodný zástupca, montér, technik).


Vymenovaním konateľa (v prípade už existujúcej s.r.o.) a dňom zápisu konateľa do obchodného registra (v prípade novo vznikajúcej s.r.o.) vzniká obchodno-právny vzťah medzi konateľom a danou s.r.o., a to bez ohľadu, či dôjde k uzatvoreniu zmluvy o výkone funkcie konateľa medzi s.r.o. a konateľom; podľa Obchodného zákonníka sa v takomto prípade (teda ak nie je uzatvorená žiadna zmluva medzi konateľom a s.r.o.) spravuje vzťah medzi konateľom a s.r.o. ustanoveniami o mandátnej zmluve.


Uzavretím zmluvy o výkone funkcie konateľa majú jej ustanovenia prednosť pred mandátnou zmluvou.


Pokiaľ konateľ - ktorý nemá zmluvu o výkone funkcie konateľa - teda ide o mandatára - musí za svoju činnosť poberať primeranú odplatu, v zmluve o výkone funkcie konateľa možno upraviť, že za výkon funkcie konateľa nebude mu poskytovaná žiadna odmena. To je dôležité z hľadiska povinností odvodov voči Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam.


V prípade pracovnej zmluvy medzi konateľom a s.r.o. (na výkon iných, jednoznačne odlíšených činností, než je výkon pôsobnosti konateľa) netreba zabudnúť na § 7 ods. 3 Zákonníka práce, podľa ktorého - ak ide o pracovnoprávny vzťah zamestnanca, ktorý je zároveň štatutárnym orgánom, právomoc dohodnúť s týmto zamestnancom základné podmienky v pracovnej zmluve patrí valnému zhromaždeniu.

ODVODY:

Ako spoločník s.r.o. máš povinnosť (pozor - až vznikom spoločnosti - teda dňom zápisu do obchodného registra) prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ako tzv. zamestnanec s nepravidelným príjmom. Pretože ako spoločník máš automatický nárok na podiel na čistom zisku spoločnosti.
Ako konateľ sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne iba v prípade:
pokiaľ nemáš uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie konateľa, alebo
pokiaľ z tejto uzatvorenej zmluvy vyplýva, že ako konateľ máš nárok na odmenu.
Ako zamestnanec sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne a do príslušnej zdravotnej poisťovne a platiť odvody podľa mzdy, ktorú si určíš.
Pri určovaní mzdy - pri všetkých pracovných činnostiach - ktoré uvádzaš, nie je možné určiť minimálnu mzdu. Pretože stupeň náročnosti pracovných miest, ktoré menuješ (najmä manažér) spadá prinajmenšom do 6.stupňa náročnosti, t.j. dvojnásobok minimálnej mzdy.

Viac na týchto linkách:
KONATEL DIEL PRVY (http://www.graban.sk/PDF/Konatel_1.pdf)
Nové povinnosti: Odpoveď ústredia Sociálnej poisťovne (http://www.hontmedik.eu/nove-povinnosti-odpoved-ustredia-socialnej-poistovne/)
:mee:
AndreaK.
16.03.11,06:48
Ďakujem veľmi pekne :)
Tú kolonku som myslela, vo výkaze ziskov a strát, či mám tú svoju mzdu zaradiť ako "osobné náklady" alebo "odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva" keď som vlastne spoločník a aj zamestnanec
KEJKA
16.03.11,16:26
osobné náklady sú súčtovým riadkom vo VZaS.
AndreaK.
16.03.11,16:58
áno, pardon, pomýlila som sa, myslela som mzdové náklady
nika.sum
23.03.11,11:18
Dnes som dostala zaujimavu otazku: ak bola zalozena s.r.o. v maji, je zapisana v obch.registri, ale akosik ju zabudli ohlasit na DU, nakolko je firma spiaca, bez akehokolvek pohybu (len splatene ZI), vraj ani doklad o zriadovacich vydavkoch. Ale nemaju DIC. Co teraz? Samozrejme ohlasit na DU, neviete ake su postihy?
Economic
23.03.11,11:25
Dnes som dostala zaujimavu otazku: ak bola zalozena s.r.o. v maji, je zapisana v obch.registri, ale akosik ju zabudli ohlasit na DU, nakolko je firma spiaca, bez akehokolvek pohybu (len splatene ZI), vraj ani doklad o zriadovacich vydavkoch. Ale nemaju DIC. Co teraz? Samozrejme ohlasit na DU, neviete ake su postihy?

Registrácia mohla prebehnúť prostredníctvom JKM. Možno aj DIČ z DÚ zasielali na sídlo a vrátilo sa im.... Doporučujem zistiť u správcu dane a podľa toho bude všetko ostatné.
nika.sum
23.03.11,11:27
Funkciu konateľa nie je možné vykonávať na základe pracovnej zmluvy; nejedná sa o pracovnoprávny, ale o obchodno-právny vzťah (Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 5 Cdo 92/97). Pracovná zmluva, v ktorej sa uvádza ako druh práce „konateľ,“ rovnako ako pracovná zmluva, ktorá ako druh práce označuje činnosti, ktoré nemožno zreteľne odlíšiť od činností konateľa, je neplatná.

Konateľovi prislúcha obchodné vedenie s.r.o., čo zahŕňa jednak riadenie spoločnosti smerom dovnútra, ako aj konanie v mene spoločnosti navonok (štatutárny orgán). Obchodné vedenie spoločnosti nemožno uskutočňovať v právnom režime Zákonníka práce, ktorý predpokladá výkon práce závislej od pokynov zamestnávateľa. Spoločnosť preto nie je možné považovať za zamestnávateľa konateľa pri výkone jeho funkcie.



Pracovná zmluva medzi s.r.o. a jej konateľom prichádza do úvahy jedine vtedy, ak druh práce podľa pracovnej zmluvy bude jednoznačne špecifikovaná činnosť, ktorá bežne nepatrí do náplne funkcie konateľa a nekonkuruje činnosti konateľa (napr. obchodný zástupca, montér, technik).



Vymenovaním konateľa (v prípade už existujúcej s.r.o.) a dňom zápisu konateľa do obchodného registra (v prípade novo vznikajúcej s.r.o.) vzniká obchodno-právny vzťah medzi konateľom a danou s.r.o., a to bez ohľadu, či dôjde k uzatvoreniu zmluvy o výkone funkcie konateľa medzi s.r.o. a konateľom; podľa Obchodného zákonníka sa v takomto prípade (teda ak nie je uzatvorená žiadna zmluva medzi konateľom a s.r.o.) spravuje vzťah medzi konateľom a s.r.o. ustanoveniami o mandátnej zmluve.



Uzavretím zmluvy o výkone funkcie konateľa majú jej ustanovenia prednosť pred mandátnou zmluvou.



Pokiaľ konateľ - ktorý nemá zmluvu o výkone funkcie konateľa - teda ide o mandatára - musí za svoju činnosť poberať primeranú odplatu, v zmluve o výkone funkcie konateľa možno upraviť, že za výkon funkcie konateľa nebude mu poskytovaná žiadna odmena. To je dôležité z hľadiska povinností odvodov voči Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam.



V prípade pracovnej zmluvy medzi konateľom a s.r.o. (na výkon iných, jednoznačne odlíšených činností, než je výkon pôsobnosti konateľa) netreba zabudnúť na § 7 ods. 3 Zákonníka práce, podľa ktorého - ak ide o pracovnoprávny vzťah zamestnanca, ktorý je zároveň štatutárnym orgánom, právomoc dohodnúť s týmto zamestnancom základné podmienky v pracovnej zmluve patrí valnému zhromaždeniu.

ODVODY:

Ako spoločník s.r.o. máš povinnosť (pozor - až vznikom spoločnosti - teda dňom zápisu do obchodného registra) prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ako tzv. zamestnanec s nepravidelným príjmom. Pretože ako spoločník máš automatický nárok na podiel na čistom zisku spoločnosti.
Ako konateľ sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne iba v prípade:
pokiaľ nemáš uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie konateľa, alebo
pokiaľ z tejto uzatvorenej zmluvy vyplýva, že ako konateľ máš nárok na odmenu.
Ako zamestnanec sa musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovne a do príslušnej zdravotnej poisťovne a platiť odvody podľa mzdy, ktorú si určíš.
Pri určovaní mzdy - pri všetkých pracovných činnostiach - ktoré uvádzaš, nie je možné určiť minimálnu mzdu. Pretože stupeň náročnosti pracovných miest, ktoré menuješ (najmä manažér) spadá prinajmenšom do 6.stupňa náročnosti, t.j. dvojnásobok minimálnej mzdy.

Viac na týchto linkách:
KONATEL DIEL PRVY (http://www.graban.sk/PDF/Konatel_1.pdf)
Nové povinnosti: Odpoveď ústredia Sociálnej poisťovne (http://www.hontmedik.eu/nove-povinnosti-odpoved-ustredia-socialnej-poistovne/)
:mee:

Tak toto sa mi nezda, to zvyraznene cervenym. Predsa co sa tyka odvodov z podielu na zisku tak tie ktore budu za r. 2011 sa bude platit v r. 2012 odvod do ZP a nie do SP. Preco by sa mal spolocnik zahlasit na SP, ked nebude poberat prijem zo zamestnania ani odmenu ako konatat, ale bude mat len vyplateny podiel na zisku. Ak sa mylim prosim opravte ma.
nika.sum
23.03.11,11:32
Registrácia mohla prebehnúť prostredníctvom JKM. Možno aj DIČ z DÚ zasielali na sídlo a vrátilo sa im.... Doporučujem zistiť u správcu dane a podľa toho bude všetko ostatné.

Dakujem za radu. Nezakladala som s.r.o., vzdy pridu uz ku mne hotove papiere, ale tiez ma hned napadlo, ze ci sa to nerobi tak ako pri FO-zivnosti, ze automaticky ak sa zaskrne oznami na DU, tak oznamia. Uz som im povedala, nech zistia u spravcu, zatial ich neuctujem, len jeden znamy sa ma pytal, co s DP ak nemaju DIC. No dufam, ze im to dobre dopadne a ak nie tak sa snad poucia.
Economic
23.03.11,11:34
Dakujem za radu. Nezakladala som s.r.o., vzdy pridu uz ku mne hotove papiere, ale tiez ma hned napadlo, ze ci sa to nerobi tak ako pri FO-zivnosti, ze automaticky ak sa zaskrne oznami na DU, tak oznamia. Uz som im povedala, nech zistia u spravcu, zatial ich neuctujem, len jeden znamy sa ma pytal, co s DP ak nemaju DIC. No dufam, ze im to dobre dopadne a ak nie tak sa snad poucia.


Držím palce. Ale keby neboli registrovaní, ja myslím, že DÚ by sa už s pokutou bol ohlásil....
akumulator
23.03.11,22:35
Tak toto sa mi nezda, to zvyraznene cervenym. Predsa co sa tyka odvodov z podielu na zisku tak tie ktore budu za r. 2011 sa bude platit v r. 2012 odvod do ZP a nie do SP. Preco by sa mal spolocnik zahlasit na SP, ked nebude poberat prijem zo zamestnania ani odmenu ako konatat, ale bude mat len vyplateny podiel na zisku. Ak sa mylim prosim opravte ma.

Na tejto linke je odpoveď ústredia Sociálnej poisťovne na moju otázku ohľadom povinností prihlásiť sa do SP: 1. Odpoveď ústredia SP zo dňa 13.1.2011, strana 2/3 (http://www.hontmedik.eu/album/odpoved-spristupnenie-informacii/#info-sp-ustredie-konatel-spolocnik-aj-zamestnanec-sro2-jpg)
a 2. Odpoveď ústredia SP zo dňa 13.1.2011, strana 3/3 (http://www.hontmedik.eu/album/odpoved-spristupnenie-informacii/#info-sp-ustredie-konatel-spolocnik-aj-zamestnanec-sro3-jpg)
KEJKA
24.03.11,04:45
tie dve časti si vzájomne odporujú.
Podľa právneho vzťahu hned prihlásiť treba, lebo je spoločník, podľa strany 3/3 netreba, lebo bude mať vyplatený len zisk.
SP má málo papierov?
jakubko2003
12.04.11,19:15
Dobrý večer,
veľmi pekne a súrne prosím o radu. Obchodný register vzniesol námietku proti prvozápisu spoločnosti do OR. Mám chybu v časti základné imanie v spoločenskej zmluve. Chcem to urobiť takto - urobím dodatok k spoločenskej zmluve, kde opravím konkrétnu časť a urobím úplné znenie spoločenskej zmluvy + sprievodný list. Uvažujem správne? Veľmi pekne ďakujem!
KEJKA
12.04.11,20:30
sprievodný list - forma námietky voči zamietnutému zápisu...... tak nejako.
sroservis
12.04.11,21:06
Dobrý deň,

nemusíte robiť dodatok. Urobte nové úplné znenie spoločenskej zmluvy, kde v úvode konštatujete, čo sa stalo (dohoda všetkých zakladateľov o oprave chyby v pôvodnej spol. zmluve) a základné imanie už uveďte správne. Všetky podpisy zakladateľov znova overte. Toto dajte ako prílohu k námietkam. Ak bola chyba aj v návrhovom formulári, priložte nový (aj s overeným podpisom, resp. podpísaný ZEP-om). Tak nech to už vyjde :-)
Economic
13.04.11,03:51
Dobrý večer,
veľmi pekne a súrne prosím o radu. Obchodný register vzniesol námietku proti prvozápisu spoločnosti do OR. Mám chybu v časti základné imanie v spoločenskej zmluve. Chcem to urobiť takto - urobím dodatok k spoločenskej zmluve, kde opravím konkrétnu časť a urobím úplné znenie spoločenskej zmluvy + sprievodný list. Uvažujem správne? Veľmi pekne ďakujem!

Urobiť dodatok, správne úplné znenie, správny návrh. Inak v odôvodnení Odmietnutia by malo byť pre Vás aj uvedené ako chybu napraviť. Niektorí vyšší súdni tajomníci Vám dajú pekne celý návod ako to napraviť, teda aké dokumenty doručiť spolu s Námietkami. No občas sa stane, že Vám nenapíšu nič. Ten sprievodný list sú Námietky. Držím palce.
jakubko2003
13.04.11,18:11
"Náš" vyšší súdny úradník nám návod v námietke neuviedol, škoda:) Takže som urobil dodatok, úplné znenie SZ a námietky. Tak dúfam, že už to bude OK. Ďakujem.
Economic
13.04.11,18:32
"Náš" vyšší súdny úradník nám návod v námietke neuviedol, škoda:) Takže som urobil dodatok, úplné znenie SZ a námietky. Tak dúfam, že už to bude OK. Ďakujem.

Budem držať mocne palce....
zhv
19.04.11,13:56
ahojte,mám tiež podobný problém,nezapísanú s.r.o.V zakladateľskej listine bola chyba.Môžem urobiť úplne novú zaklad.listinu? V námietke čo uviesť???
KEJKA
19.04.11,13:58
úplne novu ZL, v námietke podľa okolností uviesť, že šlo o preklep.
alebo nové znenie s novým dátumom a novým rozhodnutím o schválení - ak šlo o nejakú okolnosť, ktorú treba preukázať.
Economic
19.04.11,13:59
ahojte,mám tiež podobný problém,nezapísanú s.r.o.V zakladateľskej listine bola chyba.Môžem urobiť úplne novú zaklad.listinu? V námietke čo uviesť???


Toto sú tie dobré vzory...
No poďme k náprave.... V námietke sa opíše chyba a ako sa napráva. V odmietnutí by mal byť návod, ako to chcú napraviť. Podľa mňa treba dodatok /aj keď vôbec neviem v čom máte chybu/ a samozrejme úplné znenie.
zhv
19.04.11,14:57
súd odmietol zapísať z dôvodu ,že prílohy k návrhu - zakladateľská listina neobsahuje:
mená a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti.( časť náležitosti podľa §110,ods.1, písm. e) zákona č.513/1991.
Tá ZL je veľmi jednoduchá, syn ju stiahol z internetu. Môžem urobiť úplne inú rozsiahlejšiu, alebo len ten dodatok?

V odmietnutí nemám žiaden návod na opravu.
Economic
19.04.11,15:00
súd odmietol zapísať z dôvodu ,že prílohy k návrhu - zakladateľská listina neobsahuje:
mená a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti.( časť náležitosti podľa §110,ods.1, písm. e) zákona č.513/1991.
Tá ZL je veľmi jednoduchá, syn ju stiahol z internetu. Môžem urobiť úplne inú rozsiahlejšiu, alebo len ten dodatok?

V odmietnutí nemám žiaden návod na opravu.


Znenie, ktoré bolo dané do OR je už aj na živnostenskom.
Dodatok a úplné znenie urobiť a opraviť, to čo vytkli ako vadu.
zhv
19.04.11,15:09
Môžem použiť toto tlačivo?
Economic
19.04.11,15:12
Môžem použiť toto tlačivo?


Áno musí sa toto použiť !!!!
zhv
19.04.11,16:58
Prikladám moju námietku - neviem či som obsiahla všetko.

Veľmi pekne ďakujem
KEJKA
19.04.11,17:08
nie je tam spomenuté úplné znenie ZL.
zhv
19.04.11,17:16
V prílohe oprava - kto je vlastne navrhovateľ - konateľ alebo s.r.o
Economic
20.04.11,04:08
V prílohe oprava - kto je vlastne navrhovateľ - konateľ alebo s.r.o

Môže byť, no ja by som tam ešte napísala, že v prílohe je Dodatok a úplné znenie ZL.
zhv
20.04.11,08:59
Ešte poprosím, kto je narhovateľ v námietke ( s.r.o alebo konateľ)
dodatok č. 1 má byť zviazaný so ZL? Poslať 2x dodatok,2xZL( úplné znenie.
Economic
20.04.11,10:47
Ešte poprosím, kto je narhovateľ v námietke ( s.r.o alebo konateľ)
dodatok č. 1 má byť zviazaný so ZL? Poslať 2x dodatok,2xZL( úplné znenie.


Ja píšem do 1. riadku názov spoločnosti a do spodného riadku údaje konateľa. Pokiaľ mám plnú moc, tak vypisujem iba svoje údaje. Dodatok nemusí byť zviazaný so ZL. Dokladajú sa 2x úplné znenie a 2x dodatok
jakubko2003
26.04.11,11:07
Poraďáci, prosím o radu. Pri zápise sro do OR budem dokladať súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla. Pri tomto súhlase sú podpisy oboch vlastníkov overené s dátumom 20.04. (momentálne sú obaja v zahraničí, takže s dnešným dátumom nemôžu overiť podpis), ale môj podpis na zakladateľskej listine je overený s dnešným dátumom, t.j. 26.04. Myslíte si, že to môže vadiť? Ďakujem!
Economic
26.04.11,11:10
Poraďáci, prosím o radu. Pri zápise sro do OR budem dokladať súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla. Pri tomto súhlase sú podpisy oboch vlastníkov overené s dátumom 20.04. (momentálne sú obaja v zahraničí, takže s dnešným dátumom nemôžu overiť podpis), ale môj podpis na zakladateľskej listine je overený s dnešným dátumom, t.j. 26.04. Myslíte si, že to môže vadiť? Ďakujem!

Súhlas vlastníkov nehnuteľnosti vôbec nemusí byť overený ! Nie nebude to problém.
JanaKop
26.04.11,16:42
Zaúčtovala som vznik s.r.o. len by som si chcela overiť či to mám správne, takže:
1. ID-Upísané ZI 353/411
2. VD-kolok OR, Živnostenský register, služby notára 538/211
3. Záloha konateľa za tovar 314/365
4. splatenie ZI 211/353,

Ešte by som sa chcela opýtať či mi stačí len vytlačiť otváraciu súvahu alebo treba ešte niečo?
a ešte jedna otázka: Ak je doklad o osvedčení podpisu vystavený na meno konateľa, môžem ho dať do výnosov s.r.o.?

Ďakujem
JanaKop
27.04.11,03:28
Zaúčtovala som vznik s.r.o. len by som si chcela overiť či to mám správne, takže:
1. ID-Upísané ZI 353/411
2. VD-kolok OR, Živnostenský register, služby notára 538/211
3. Záloha konateľa za tovar 314/365
4. splatenie ZI 211/353,

Ešte by som sa chcela opýtať či mi stačí len vytlačiť otváraciu súvahu alebo treba ešte niečo?
a ešte jedna otázka: Ak je doklad o osvedčení podpisu vystavený na meno konateľa, môžem ho dať do výnosov s.r.o.?

Ďakujem

Prosím, môže sa mi na to niekto pozrieť?
Economic
27.04.11,04:16
Zaúčtovala som vznik s.r.o. len by som si chcela overiť či to mám správne, takže:
1. ID-Upísané ZI 353/411 áno
2. VD-kolok OR, Živnostenský register, služby notára 538/211 áno
3. Záloha konateľa za tovar 314/365 211/365 a potom účtuješ o ZF aleo DF
4. splatenie ZI 211/353
Ešte by som sa chcela opýtať či mi stačí len vytlačiť otváraciu súvahu alebo treba ešte niečo? Stačí
a ešte jedna otázka: Ak je doklad o osvedčení podpisu vystavený na meno konateľa, môžem ho dať do výnosov s.r.o.? Do nákladov !

Ďakujem


V texte.....
jakubko2003
28.04.11,11:24
Ešte jedna vec - v zakladateľskej listine, vo vyhláseniach, vo všetkých dokladoch je uvedená adresa "Na Kopci" atď... Ale podpisy sú overené s adresou "Na kopci", zápisový formulár je "Na kopci", podľa OP je bydlisko "Na kopci". Áno, dobre vidíte, rozdiel je len v malom a veľkom písmene. Myslíte, že to môže niektorému vyššiemu súdnemu úradníkovi vadiť, alebo to zapíše podľa zápisového formulára?
Ďakujem.
Economic
28.04.11,12:25
Ešte jedna vec - v zakladateľskej listine, vo vyhláseniach, vo všetkých dokladoch je uvedená adresa "Na Kopci" atď... Ale podpisy sú overené s adresou "Na kopci", zápisový formulár je "Na kopci", podľa OP je bydlisko "Na kopci". Áno, dobre vidíte, rozdiel je len v malom a veľkom písmene. Myslíte, že to môže niektorému vyššiemu súdnemu úradníkovi vadiť, alebo to zapíše podľa zápisového formulára?
Ďakujem.

Ja síce v tom problém nevidím, no čo sa skrýva v hlave VST, to netuším. Ja by som to radšej opravila aj v ZL aj vo všetkých dokumentoch, hoci bielym opravným korektorom....
Jancidlo
23.05.11,08:02
Asi je to trocha od veci, ale nepoznáte alebo nemáte skúsenosť s niekym kto založí s.r.o. lacno a rýchlo? tu na nete je veľa ponúk, ale nechcem sa púšťať do toho ked neviem kto sú a čo sú...viete mi poradiť?
Economic
23.05.11,09:37
Asi je to trocha od veci, ale nepoznáte alebo nemáte skúsenosť s niekym kto založí s.r.o. lacno a rýchlo? tu na nete je veľa ponúk, ale nechcem sa púšťať do toho ked neviem kto sú a čo sú...viete mi poradiť?


Môžem smelo povedať, že mám dlhoročné skúsenosti so zakladaním sro.
Erricco
21.08.11,19:36
V náväznosti na vyššie uvedenú reakciu by som sa chcel opýtať či uvedené sumy za založenie sro sú už s DPH a vrátane všetkých poplatkov ( kolky a pod. ) ?
Aká je zhruba cena ak by som si sro vybavoval sám ?
Líši sa cena ak by sme chceli 3 osobovú sro ?

Ďakujem
Ice dive
21.08.11,19:49
V náväznosti na vyššie uvedenú reakciu by som sa chcel opýtať či uvedené sumy za založenie sro sú už s DPH a vrátane všetkých poplatkov ( kolky a pod. ) ?
Aká je zhruba cena ak by som si sro vybavoval sám ?
Líši sa cena ak by sme chceli 3 osobovú sro ?

Ďakujem
no mňa výjde založenie sro nasledovne:
súdny poplatok + odmena právnikovi s elektronickým podpisom 200 €
8 ZL po 5 € t.j. 40 € zivnostensky urad
2x overenie podpisu na zakladateľskej listine 5 € (nechcelo sa mi hladať matriku išiel som k notárovi)
takže založenie sro ma vyšlo na 245 €
ak by ste chceli trojosobovú sro, tak sa Vám to zvýši len o overovačky podpisov... ceny boli bez DPH, keďže právnik nebol platcom DPH...
Economic
22.08.11,14:45
Len taká podotázka : Dokumenty si si robil všetky sám ? Alebo právnik v cene 200.- Eur vrátane SP ?
Ice dive
22.08.11,16:01
no nie je problém zohnať si dokumenty na nete, ale dokumenty mi pripravila právnička, ja som len doplnil IČO a zbehol na živnostenský...200 € je vrátane správneho poplatku...
Economic
22.08.11,16:34
Tak to je ozaj lacný právnik, ktorý robí komplet papiere za 34,25 Eur. Ten zbytok je podľa Tvojej odpovede súdny poplatok 165,75 Eur asi ???? /nie správny poplatok/ A takého by som rada vidieť.
Ice dive
22.08.11,18:09
áno súdny poplatok...
prečo lacný právnik...??? doklady sú na webe, v podstate by som si ich zohnal aj sám, avšak ak má právnik svoje papiere pripravené, tak tam zmení len hlavičku, a nemusí študovať tie moje... a za skopírovanie a vloženie do registra je cena 34,25 € podľa mňa primeraná...
pravdou je, že daný právnik má podnikanie v inej oblasti toto robí len po známosti... nemá to ako hlavnú činnosť ako firmy špecializujúce sa na zakladanie...
Economic
23.08.11,15:03
V náväznosti na vyššie uvedenú reakciu by som sa chcel opýtať či uvedené sumy za založenie sro sú už s DPH a vrátane všetkých poplatkov ( kolky a pod. ) ?
Aká je zhruba cena ak by som si sro vybavoval sám ?
Líši sa cena ak by sme chceli 3 osobovú sro ?

Ďakujem


Nie je dôvod zvyšovať cenu za službu len z dôvodu vyššieho počtu spoločníkov. Nie je s tým viac práce, ako s jedným, či dvomi. Toto vôbec nehrá žiadnu rolu pri určení ceny.
Záleží od toho, nakoľko si ceníš svoju prácu a hlavne či to urobíš tak, aby ti to prešlo v poriadku na prvý šup bez odmietačky.
erpanet
21.03.12,20:29
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o určitých veciach ohľadom založenia s.r.o. Momentálne mám dve živnosti, jednu na vedenie účtovníctva a druhú na kúpu tovaru za účelom predaja (e-shop). Uvažujem o založení s.r.o. Len by ma zaujímalo ako to urobiť, pretože mám iný názov na účtovníctvo a iný názov na obchodík. Dá sa to nejako urobiť v jednej s.r.o.? Dajú sa vôbec takéto odlišné činnosti zlúčiť do jednej s.r.o.?

Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
21.03.12,21:17
sro bude mať svoj názov, nemôžeš mať dva názvy
jedna sro môže robiť všetko, čo si dá do predmetu podnikania.
takže sro môže mať aj obchod aj vedenie účtovníctva.
Ak obchod - prevádzka bude mať názov - meno, to nebude vadiť.
Oficiálne to však bude firma,s.r.o.
zalobaba
21.03.12,21:17
Samozrejme že SRO môže mať viacero rôznych predmetov podnikania. SRO môžeš nazvať napr. Jablko s.r.o. a táto spoločnosť môže prevádzakovať napr. e-shop s názvom www.hruska.sk (http://www.hruska.sk)