mbok
02.08.16,09:35
Pred týždňom mi posudkový lekár uznal mieru schopnosti pracovať na 80%,môj spis odišiel do ústredia soc. poisťovne na priznanie ID. Pravdepodobne mi priznajú ID od16 rokov spätne.Dôchodkovo som bol poistený do 18 rokov. V septembri budem mať 20 r.Listovaním na internete som sa dozvedel , že pred 2 rokmi bolo možné v takom prípade ako ja zvýšiť ID na maximum dodatočným zaplatením dobrovoľného poistného za 1 rok /z článku v denníku SME/,Vsoc. poisťovni ma presviedčajú,že to nie je tak.Ďakujem za radu
ivka70
02.08.16,07:40
Dôchodkovo som bol poistený do 18 rokov - ako si bol poisteny?
A kolko mas rokov teraz?
Jana Motyčková
02.08.16,08:55
V súčasnosti je také stanovisko SP, že sa to dá urobiť iba pred žiadosťou o ID. V minulosti som sa stretla s iným stanoviskom. Zákon je taký... že sa súčasné stanovisko asi nedá napadnúť (so zaručeným úspechom).
No ale tu je príklad, že sa to dá : http://www.porada.sk/t283303-prepocitanie-id-po-doplateni-poistenia.html
Ale ešte poznámka - to možné zvýšenie dodatočným doplatením sa nebude týkať už priznaného ID "z mladosti" - to je taký ID, keď dotyčný sa stal invalidným ako nezaopatrené dieťa a pred priznaním nemal žiadnu dobu poistenia.
Katy a R
02.08.16,09:19
len doplním - že ID ti priznajú najskôr od 18 roku veku :)
a poistený si mohol byť, len ak si mal PP, prípadne si si dobrovoľne platil poistné ..
mbok
02.08.16,09:36
Ďakujem za radu,len som zmätený z toho,čo som našiel v článku z denníka SME,na ktorý uvádzam link http://ekonomika.sme.sk/c/6932679/mladych-invalidov-zvyhodnuju.html, čo z toho platí dodnes.?
Jana Motyčková
02.08.16,09:59
Nečíitala som to podrobne, ale na rýchlo mi to pripadá, že ten článok plató stále rovnako, Nenašla som v ňom info o možnosti zvýšenia ID dopatením po podaní žiadosti.
mbok
02.08.16,11:10
okopíroval som toto vyjadrenie z článku:"Takto dosiahnu, že majú nárok na maximálny invalidný dôchodok. Pritom stačí, ak si poistenie zaplatia dodatočne, po tom, ako im invaliditu z mladosti uznajú."
Teraz to už neplatí? Od kedy?
Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6932679/mladych-invalidov-zvyhodnuju.html#ixzz4GAyUY2GW
Jana Motyčková
05.08.16,09:50
Pripla som do môjho príspevku link z dnešného dňa, že predsa len sa to dá, aj keď tu nedávno niekto dal stanovisko SP, že nie.
mbok
05.08.16,11:56
Ďakujem za nové veľmi užitočné informácie. Zatiaľ som ešte nedostal vyjadrenie z Bratislavy,iba posudkový lekár mi povedal, že mi uznal mieru poklesu schopnosti pracovať na 80%.Posudzovaný bol však môj zdravotný stav od 6 rokov,ktorý sa postupne zhoršoval do súčasnosti a naďalej trvá. Vraj budem mať doplatený ID od 18 rokov. Nebolo mi však doslovne povedané,či je to ID z mladosti. Môžem teda po priznaní dôchodku si doplatiť dobrov poistné,alebo ešte pred tým alebo vôbec?Momentálne mám prerušené štúdium zo zdravotných dôvodov. Bol som tesne pred maturitou.Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
05.08.16,13:12
Ak ste ešte nepracovali,dostanete ID z mladosti. Pri ID z mlaodsti má význam pre výpocet (podľa mojich nezarućených info) dodatočné doplatenie iba pred podaním žiadosti. (Nie som si istá či pred priznaním, ani to neviem zodpovedne zistiť.) To preto, lebo keď sa prizná ID z mladosti, tam je iný výpočet ako pri ostatných ID a dodatoćné doplatnie na ten výpočet nemá vplyv. Ak by sa dodatoćne doplatilo poistné pred žiadosťou o ID, tak sa už nepoćíta ID z mladosti ale "normálny ID". Neviem to stručne jednoduchšie vysvetliť.
mbok
05.08.16,14:08
Ďakujem za vysvetlenie.Škoda,že som sa tým nezaoberal skôr. Ak by som teraz v období pred priznaním dôchodku/môj spis majú na ústredí od 3.8./zaplatil ročné poistné, môže sa stať ,že to bude zbytočné a z invalidného nebudem schopný ani splácať pôžičku na to dorovoľné poistné.Neviem či podstúpť takéto riziko nie je bláznovstvo.Alebo má niekto také informácie,že by to nebolo zbytočné?A čo sa týka práce,nato sa ma pýtali na posudkovom,absolvoval som iba brigády cez brigádnické centrum a predtým som roznášal letáky -to sa asi neráta
mbok
07.08.16,07:08
Dobrý deň, pani Motyčková,ak by som sa rozhodol ísť do toho rizika zaplatiť dorovoľné poistné za 1 rok,ktorý rok by som si mal doplatiť a ako by sa zmenil OMB?Vopred ďakujem za odpoveď. Alebo mám čakať a skúsiť to až po rozhodnutí?