pencil
03.09.16,14:41
Idem si k Vám pre radu.
Otec mi daroval dom-darovacou zmluvou.Obaja rodičia sú zadlžený.Hrozila exekúcia-tak dom darovali mne.Aby im exekútor v prípade nemal čo vziať..teda strechu nad hlavou.No ja s apýtam,po ich smrti,ak nebudú vyplatené všetky dlhy-budem musieť platiť po nich všetko ja??Veľmi sa toho obávam.Lebo ani netuším ako veľmi sú zadlžení.To vedia len oni,ak vôbec.Budem rád za každú radu,ako postupovať v takomto prípade.Kedže ja sám mám rodinu a nemáme žiadne dlhy,pôžičky-nič.No mám obavy,či práve rodičia nebudú tí,čo ma neskôr takto "potopia".Mám aj súrodencov.Prosím poradte.
zanetth
03.09.16,13:38
Dediči zodpovedajú za dlhy zosnulého iba do výšky ceny majetku, ktorý po ňom zostal. Každý, kto sa stane dedičom, má podľa zákona právo odmietnuť dedičstvo. Na dedičstvo sa však hľadí ako na celok - dedič ho môže buď odmietnuť alebo prijať. Nemôže pritom odmietnuť len časť dedičstva. To znamená, že nemôže odmietnuť napríklad len dlhy a prijať majetok.
pencil
03.09.16,14:42
Toto viem..no na mna viac menej zaujíma,ako to je,ked vlastne svoj majetok-dom-daroval otec mne.Čo nastáva v takom prípade.Som automatický ja ten-čo jednoducho bude musiež to splácať,alebo ako to je?Teda ak odmietnem dedičstvo-všetko je vyriešené a nemusím mať obavy?
dmc
03.09.16,15:21
Vec sa ma takto:
Pokial by veritel zacal od tvojich rodicov dlh vymahat (ak ho uz nevymaha) tak pokial ti rodicia darovali nehnutelnost a je uz napisana na tvoje meno (menej ako 3roky) tak pokial by sa chcel veritel dostat k tejto nehnutelnosti musel by podať na súd žalobu o odporovanie právnemu úkonu (darovacej zmluve). Ak by súd rozhodol, že právny úkon (darovacia zmluva) je voči nemu (veriteľovi) neúčinná, potom by exekútor mohol siahnuť na uvedený podiel. Odporovať právnemu úkonu je možné 3 roky spätne. Podľa § 42a Občianskeho zákonníka Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné. Podľa odseku 2 platí, že odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi ( § 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať.
Doležitý je teda úmysel (avšak aj ten je treba preukázať)

Takže neostáva nič iné iba dúfať že prejdú 3 roky od darovania a dovtedy exekútor alebo veriteľ nenapadne darovaciu zmluvu a potom si už "za vodou"



zdroj: OZ ako aj http://poradna.finance.sk/
pencil
03.09.16,15:33
čiže ak dobre chápem-ak uplinie lehota 3 rokoch od nadobudnutia domu-ich majetku-a v prípade smrti z niektorých rodičoch,aj ked ostanú dlhy..nemusím mať obavy,že ja budem ten čo to bude musieť splácať...
arizona
03.09.16,16:03
Tam nejde o splacanie dlhov po ich smrti. dmc ti to napisal, ze by sa exekutor mohol domahat toho, aby ta darovacia zmluva bola uznana za neplatnu. Lebo tvoj otec spekuloval, vedel ze ma dlhy a napriek tomu svoj majetok daroval,namiesto toho,aby ho predal a splatil dlzoby
pencil
03.09.16,16:09
v oriadku,to chápem...no mna zaujíma-mimo toho domu-či tie dlžoby po rodičoch budem musieť splácať...
branislavp
03.09.16,16:27
No, pri dlhoch po rodičoch, by mohli nastať problémy aj so súrodencami, ak nebudú súhlasiť, alebo nesúhlasia s darovaním domu iba jednému z detí a ostatným by zostali iba dlhy po rodičoch. Pochybujem, že by boli ostatní súrodenci spokojní s tým, aby mali riešiť problémy s dlhmi po rodičoch a Tebe rodičia darovali dom.
pencil
03.09.16,16:32
pýtam sa celkovo...nie len za mna...ja netuším ako to je-len som podotkol,že nie som sám-mám aj súrodencov....Netuším vôbec ako to chodí,preto sa informujem,pýtam.Tak po smrti rodičov-my deti sme povinní splácať tie dlhy,či nie?Toto bola moja otázka..nie to,že ja sa z toho chcem vymotať.
arizona
03.09.16,16:58
ak odmietnes dedicstvo, tak nie. To ti predsa napisala zaneth uz v 1.prispevku
dmc
03.09.16,17:16
Ak by sa rodicia rozhodli ze dom daruju iba jednemu - surodencom ostava sa s tym vyrovnat po svojom (placom do vankusa a podobne) - nic s tym nenarobia. Pri dedicskom konani mozu maximalne ziadat zapocitat dar do podielu (pokial ostanu iba dlhy tak im ani to nepomoze)
Oliwa
03.09.16,17:26
Ešte raz - ak ich veriteľ prihlási do dedičského konania ako pohľadávku a budú vyššie alebo rovné ako hodnota domu, môžeš dedičstvo v celosti odmietnuť - nebudeš mať ani dom ani dlhy.
Ak budú nižšie ako hodnota nehnuteľnosti, môžeš získať. Otázne však je, o akú nehnuteľnosť sa jedná, v akom je stave, v akej lokalite a či by bol o ňu záujem. Nemôžeš ju však predať hneď a veriteľ/veritelia asi zhovievaví nebudú... to všetko za predpokladu, že by si jej predajom chcel splatiť zdedené dlhy.
pencil
03.09.16,19:17
čo sa domu týka-súrodenci o tom vedia-súhlasili...s týmto problém nebol a nie je..moja otázka bola o inom...
misoft
04.09.16,09:47
Mnohí ti tu dali rady.
Ale po lopate.
Otec ti daroval nehnuteľnosť - dom. Je to tvoj majetok - otec nemá žiadny majetok.
Ak by však (počas ich života) začal konať exekútor, zisťovalo by sa, aká doba uplynula od doby darovania a začiatku exekúcie (exekučného konania) - pokiaľ by to presiahlo 3 roky a jeden deň - exekútor by sa musel zmieriť s faktom, že tam nepochodí. Ale ak by to bolo skôr, mohol by napadnúť tú darovaciu zmluvu (vyhlásiť za neplatnú), dom by sa stal majetkom otca (a teda ty by si bol bez domu) a exekútor by naň mohol vyhlásiť dražbu.
Ak by sa - nedajbože, neprajem - stalo to horšie (skonal by rodič), tak sa opäť bude zisťovať doba od kedy bol dom darovaný a kedy sa začalo exekučné konanie. Exekútor by potom pri dedičskom konaní prihlásil pohľadávku - dlhy nebohého. A pokiaľ by nebohý pred skonal nemal žiaden majetok (a boli by splnené tie tri roky) - odmietneš dedičstvo v celku - tedy i jeho dlhy a exekútor by odišiel s dlhým nosom. Ale pokiaľ by nebohý mal ešte nejaký majetok, musel by si zvážiť, či to bude pre teba "rentabilné" - pokiaľ by majetok bol vyšší ako dlhy, splatil by si celý dlh (v prípade viacerých dedičov možno pomernú časť, pretože by ste zdedili aj pomernú časť majetku) a zvyšok by bol tvoj. Ak by mal majetok nižšej hodnoty, ako dlh a prijal by si dedičstvo, splatil by si dlh len do hodnoty prijatého majetku, zvyšok dlhu nad hodnotu by bol nevymožiteľný.
Príklad (aby si pochopil - ako príklad jeden dedič):
Dar - dom - hodnota 10000€. Prešli by tri roky - je to tvoje.
Dlh - 15000€
V prípade dedičstva - nemá majetok, len dlh (tri roky prešli od darovania) - odmietneš - neplatíš.
Má majetok 5000€ - dlh 15000€ - splatíš len 5000€ - 10000€ nevymožiteľných. Ak odmietneš dedičstvo - neplatíš nič.
Má majetok 20000€ - dlh 15000€ - splatíš 15000€ a 5000€ je tvojich. Ak odmietneš dedičstvo - nemáš nič, neplatíš nič.
Takže musíš počítať, čo bude výhodnejšie.
pencil
04.09.16,10:44
Dakujem veľmi pekne,vysvetlené po lopate.Dom je mojim majetkom už takmer 3 roky.No mne ani tak neide o ten dom-či on príde,neprídem..ja v nom nežijem-mne ide o to,aby rodičia neskončili pod mostom,ak to mám takto nazvaťCiže ja sa nebojím straty domu-v takom prípade sa obávam,aby rodičia neprišli o všetko čo za svoj život nadobudli.Dom bol darovaný mne,lebo vedia,že ak aj "patrí" mne-nikdy im nič nehrozí a hroziť nebude-no na exekúcie som "krátky".Tiež som mal logicky obavy o vlastnú budúcnosť,kedže ani netuším ako veľmi sú rodičia zadlžení..Dakujem za vysvetlenie.
pencil
04.09.16,10:45
v tom dome totiž žijú rodičia..
ivka70
04.09.16,12:27
A si si isty, ze ten darovany dom nie je zalozeny v niektorej nebankovke ako rucenie za uver?
misoft
04.09.16,15:11
To, že tam žijú, nemá vplyv. Majiteľom si TY (a ako píšeš - viac ako tri roky). Že tam majú trvalý pobyt - je to len evidencia - tá nezakladá nárok na majetok.
pencil
04.09.16,19:42
je tá možnosť,ak ten dom nie je už ich?Respektíve ak sa medzi tým už "daroval"?To naozaj netuším...netuším ako to je s pôžičkami,kedže sám nijakú nemám....
faro1
04.09.16,20:01
Nie je podstatné, že máš darovaciu zmluvu na dom rodičov, ale to, či máš list vlastníctva na dom. Napíš, či máš LV na dom.
pencil
04.09.16,20:11
áno,som vlastník domu
Oliwa
05.09.16,06:08
pre istotu si to over na www. katasterportal.sk, či je všetko ok
ivka70
05.09.16,06:52
Je aj ta moznost, ze je podpisane rucenie tym domom, aj ked nezapisane na katastri, nebankovky dokazoval ivselico ohladom nehnutelnosti. Potom by sa dokazovalo co bolo skor a ci darovanie nebolo obchadzanim splacania dlzoby.
pencil
05.09.16,06:53
ako to viem zistiť?
Oliwa
05.09.16,19:42
Myslíš www.katasterprtal.sk?
Oliwa
05.09.16,19:45
Nejde mi to opraviť, malo byť www.katasterportal.sk. :D
Vľavo klikneš na vlastníci a postupne vypĺňaš políčka - svoje údaje o nehnuteľnosti.