ivička
28.06.06,07:03
Chcela by som Vás poprosiť o radu:
môj šéf má dve firmy jednu ako FO jednu s.r.o, posielali sme zahraničnému zákazníkovi tovar v jednom kamione od obidvoch firiem samozrejme s dvomi faktúrami, lenže on obidve uhradil s.r.očke, čo mám teraz urobiť?
Za každú radu vďaka!!!!
Tweety
28.06.06,05:15
Chcela by som Vás poprosiť o radu:
môj šéf má dve firmy jednu ako FO jednu s.r.o, posielali sme zahraničnému zákazníkovi tovar v jednom kamione od obidvoch firiem samozrejme s dvomi faktúrami, lenže on obidve uhradil s.r.očke, čo mám teraz urobiť?
Za každú radu vďaka!!!! Jednu úhradu od odberateľa, poukázať na účet FO 311/221.
ivička
28.06.06,06:06
asi nerozumiem, ako zaúčtujem na výpise z banky cudziu sumu, a potom keď to prevediem z účtu s.r.o na účet FO ten prevod?
Asi to mám z tejto strašnej horúčavy!
Tweety
28.06.06,06:16
Chcela by som Vás poprosiť o radu:
môj šéf má dve firmy jednu ako FO jednu s.r.o, posielali sme zahraničnému zákazníkovi tovar v jednom kamione od obidvoch firiem samozrejme s dvomi faktúrami, lenže on obidve uhradil s.r.očke, čo mám teraz urobiť?
Za každú radu vďaka!!!!
Ak úhradili obidve fa, a len jedna úhrada aj fa je Vaša, tak máte dve úhrady, ktoré Vám nepatria. Jednu úhradu( ktorá patrí FO) vrátiť FO.
Jana Acsová
28.06.06,07:32
Citácie z postupov účtovania pre podnikateľov:


Účtová trieda 3 – Zúčtovacie vzťahy

§ 48
(1) V účtovej triede 3 sa účtujú
a) dlhodobé pohľadávky a krátkodobé pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad voči odberateľom; poskytnuté preddavky dodávateľom účtované v účtovej skupine 31- Pohľadávky okrem preddavkov na dlhodobý majetok;

§ 49

Účtovanie pohľadávok
(1) Na účte 311 – Odberatelia sa účtuje pohľadávka voči odberateľovi pri splnení dodávky voči odberateľovi. Na tomto účte sa neúčtujú zmenkové pohľadávky.

Z uvedeného vyplýva, čo je predmetom účtovania na účte 311 a preto nedoporučujem riešenie, ktoré uvádza Tweety:

Jednu úhradu poukázať na účet FO 311/221.
Prijatím nesprávnej úhrady na účet Vám vznikne záväzok platbu vrátiť a nie úhrada za Vašu dodávku. A preto ani vrátenie platby by nebolo správne účtovať ako "vznik" pohľadávky.

Doporučenie:
221/379 príjem nesprávnej úhrady
379/221,211 vrátenie úhrady
Účtovné prípady zabezpečiť korešpondenciou, aby bolo zrejmé o čo sa jedná.
ivička
28.06.06,13:06
Ďakujem Janka a Andrej!
Letavska
16.06.08,12:26
Mne sa stal opacny pripad. Poslala som zamestnancovi na mzde na ucet viac ako mal. Nechceli by sme to riesit preddavkom na mzde. Bude to v tomto pripade pohl. voci zamestnancovi?