Nina98
21.12.16,08:20
Dobrý deň,

chcem poprosiť o názor, ako mám postupovať, ak zamestnávateľ mi chce priznať spoluúčasť pri registrovanom pracovnom úraze len 50%.

Na pracovisku počas pracovnej doby som utrpela pracovný úraz. Zamestnávateľ nezabezpečil pracovisko tak, aby nedošlo k pošmyknutiu a pádu. Po vyhľadaní lekárskej pomoci v ten istý deň, ako sa úraz stal som o skutočnosti informovala zamestnávateľa. Pri návšteve mi pracovníčka, ktorá pre firmu zabezpečuje BOZP oznámila, že aj keď všetky náležitosti z mojej strany boli splnené, zamestnávateľ mi pracovný úraz v plnom rozsahu nechce priznať z dôvodu, že som tento úraz neoznámila ihneď. Preto zamestnávateľ navrhol 50% rozsah zodpovednosti za registrovaný pracovný úraz. S tým som nesúhlasila, registráciu pracovného úrazu nepodpísala a zamestnávateľa opätovne informovala o celom postupe, ktorým som dodržala aj vnútorný predpis firmy v súvislosti s postupom pri pracovných úrazoch.
Keďže som od zamestnávateľa nedostala nové (upravené) tlačivo s % návrhom zamestnávateľa ohľadom uznania zodpovednosti za pracovný úraz, chcem sa opýtať, ako mám postupovať.
Tiež ma zaujíma, či môže zamestnávateľ zaslať mnou nepodpísané tlačivo o Registrovanom pracovnom úraze príslušnému Inšpektorátu práce.

Za odpoveď ďakujem
ivka70
21.12.16,07:26
A preco si uraz okamzite nehlasila zamestnavatelovi? To je uplne standardny postup, ako ma zamestnavatel mat preukazane, ze tvoj uraz vobec suvisi s tvojim pracoviskom?
Nina98
21.12.16,08:09
Zopakujem napísané, možno aj upresním,
úraz som nahlásila v ten istý deň po lekárskom ošetrení.
Aj v samotnom zázname o úraze boli uvedení svedkovia, ktorí potvrdili, že úraz sa stal tak, ako som uviedla. Ale pri samotnom páde som nemohla zhodnotiť rozsah úrazu, resp. či vôbec o úraz ide. Až po dvoch hodinách pri zhoršení zdravotného stavu som vyhľadala lekársku pomoc a po konštatovaní lekárom, že ide o úraz, ktorý si vyžaduje PN som o tejto skutočnosti informovala nadriadených.
ivka70
21.12.16,08:32
Lenze pracovny uraz na pracovisku je potrebne nahlasit okamzite po uraze (vynimkou su situacie, kedy pracovnik nie je schopny ho nahlasit- je napr. v bezvedomi a pod.).
Aj drobny uraz treba v praci hlasit a zapisat do knihy drobnych urazov, takze si mala nahlasit pad na pracovisku bezodkladne.
Vobec sa necudujem zamestnavatelovi, ze to uznat nechce, lebo si mu ani nedala moznost posudit mieru zavinenia okamzite po pade. A myslim si, ze postupuje presne podla predpisov, ktore k tom uma vytvorene a na kotre su vsetci zamestnanci zaskolovani.
frzanony
06.01.17,23:42
Nestotožňujem sa s týmito názormi. Keď hovoríme o odškodňovaní pracovného úrazu tak ide o porušenie bezpečnostných predpisov ktoré boli v príčinnej súvislosti s udalosťou (so vznikom PÚ). Áno, došlo k porušeniu § 17 zákona 124/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov, ale krátenie o 50% je nehoráznosť. Mne to pripadá tak, že krátenie o 50% je ako trest za to, že niekto bol vyrušený z ničnerobenia. Keď fungujú odbory, alebo zástupca zamestnancov a plnia to na čo sú tak obrátiť sa na nich a keď nie tak na súd.
endlessplay
17.03.17,17:16
Takéto krátenie v poriadku nie je !!! Komisia zostavená zamestnávateľom, ktorá rozhoduje o krátení, musí toto krátenie aj riadne podložiť a to tým, že preukáže, že jednou z príčin, alebo jedinou príčinou pracovného úrazu bolo porušenie BOZP zo strany zamestnanca (nepoužívanie OOPP, nedodržanie bezpečného prac. postupu, atď). Áno, úraz ste mali hlásiť bezodkladne, a zamestnávateľ ho uznať dodatočne môže-nemusí, avšak pokiaľ na to máte svedkov, mal by zamestnávateľ úraz uznať, pretože na súde by aj tak nevyhral. Vaše pochybenie bolo, že ste úraz nenahlásila hneď, avšak ako frzanony píše, nemôžu vás za to trestať spôsobom, že vám dajú 50% mieru zavinenia. Nemôžu. Nie je to v súlade zo zákonom.