Viktoria17
06.07.06,14:07
Ahoj "POHOĎÁCI",
skúste mi prosím poradiť: čo všetko budem musieť vedieť ohľadom DPH, pretože začínam pracovať v programe POHODA a neviem či je tam nainštalované všetko OK ?! (Nejde o demo-verziu)

Ďakujem :mee:
jenny7
07.07.06,12:25
Neviem, ako konkrétne na túto otázku zodpovedať, ale v riadku napr. v došlých faktúrach máš členenie DPH a tam ti ukáže rôzne varianty a podľa toho čo potrebuješ v danom prípade, tak to členenie tam použiješ.
Ja robím s pohodou od októbra,ale zatiaľ som žiadne zmeny v tomto členení nerobila, tak ako mi to tam ponúka, tak je to myslím správne.
Pre istotu ešte počkaj aj na iný názor.Pekný víkend všetkým;)
Viktoria17
07.07.06,12:26
Ďakujem - Jenny 7 :D
jenny7
07.07.06,12:31
Niet za čo, keď viem a mám čas, tak poradím.
sisulienka
26.07.06,11:12
Som nesmierne rada že som našla niekoho kto pracuje na programe Pohoda. V najbližšom čase aj mne hrozí DPH a som v tom nováčik rada by som svoje vedomosti konzultovala s niekým kdo je v tom už doma. Mohla by som aj na tvoj e-meil Viktoria 17?
Dada
26.07.06,12:21
Som nesmierne rada že som našla niekoho kto pracuje na programe Pohoda. V najbližšom čase aj mne hrozí DPH a som v tom nováčik rada by som svoje vedomosti konzultovala s niekým kdo je v tom už doma. Mohla by som aj na tvoj e-meil Viktoria 17?

Kľudne sa môžeš pýtať na čokoľvek, ak budeme vedieť, tak odpovieme. :p
Monika Kováčová
26.07.06,12:43
;) Prosím Viktóriu17 aby svoju otázku nazvala výstižnejšie a nepoužívala v predmete otázky 3 písmená.
Toto je uvedené aj v ETIKETE porady tu:

http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

Skôr dostaneš odpoveď, ak je problém zahrnutý v Názve otázky.

Vitaj medzi nami.:)
Viktoria17
27.07.06,04:28
O.K., skúsme to teda nazvať: "správne nastavenie DPH"... = môže byť?

SISULIENKA, prepáč, že som sa neohlásila skôr, ale bola som služobne odcestovaná. Tak teraz ti môžem zadať svoju e-mail adr.: michalikova.zuzana@masterplast.sk
daniek
01.08.06,03:42
Mňa by zaujímalo v JU aký máte systém pri vypracovaní DP DPH v Pohode? čo robíte ako prvé, druhé.... dohráte prijaté fa, vydané fa, pokladňu.... robíte aj bankový výpis? ktoré tlačovky z evidencie dph tlačíte? každý mesiac tlačíte aj peňažný denník ak ide o mesačného platcu samozrejme. ďakujem. ja som iba začiatočník samouk a potrebovala by som poradiť a chcela by som spätne dohrať dph od začiatku roka - doteraz sa robila iba ručne - musím to dohrávať po mesiacoch a hneď uzatvárať?
bv_alexandra
01.08.06,07:31
ano nahrám si všetky došle a odoslané fa, pokladnu, banku
a dam vyratať DPH. Dám si vytlačiť tlačovú zostavu podklady k DPH a prezriem a prekontrolujem či je tam všetko ako má byť.
2. nemusíš dohrávať po mesiacoch, program sa ťa opýta akú DPH chceš dať vytvoriť, takže aj ked už maš nahrany celý rok len vojdeš do priznaní DPH a dáš si vypočítať mesačne, resp. kvartalne DPHčky.:)
daniek
01.08.06,07:35
prosím ťa a podľa ktorého dátumu mi ťahá doklady do príslušného mesiaca ?
bv_alexandra
01.08.06,07:58
Vo vystavených podľa dátumu dodania a v prijatých podľa dátumu odpočtu
daniek
01.08.06,08:07
a tlačíš každý mesiac aj peňažný denník?
a čo súhrrnný výkaz? robí pohoda aj súhrnný výkaz?
bv_alexandra
01.08.06,08:28
V tlačových zostavach máš aj možnosť tlačenia súhrnného výkazu. My mesačne tlačíme DPH a podklady k DPH.
Peňažný denník priebežne.
daniek
01.08.06,08:32
možnosť tam je len neviem či niečo zle zadávam alebo kolegyňa ktorá mi v skratke vysvetlila ako mám dph v pohode robiť pretože jej súhrnný výkaz vytlačí iba čistý bez údajov
bv_alexandra
01.08.06,08:42
to som si až teraz všimla že to tlačí prázdne, skúsim sa na to pozrieť, ak na niečo pridem dám vedieť.
daniek
01.08.06,08:44
ďakujem veľmi pekne
bv_alexandra
01.08.06,08:50
Zostava slúži na tlač súhrnného hlásenia.
Súhrnný výkaz sa podáva za každý kalendárny štvrťrok do 25. dňa mesiaca nasledujúceho po skončení kalendárneho štvrťroka. súčasne s daňovým priznaním v prípade, že platiteľ uskutočnil dodanie tovaru do iného členského štátu Európskej únie osobe registrovanej k dani v inom členskom štáte.
Platiteľ s mesačným zdaňovacím obdobím podáva súhrnné hlásenie súčasne s daň. priznaním za posledný mesiac daného kalendárneho štvrťoka, pričom do súhrnného výkazu uvedie celkový súčet hodnôt dodaní tovaru do iného členského štátu za tento kalendárny štvrťrok.
Ak platiteľ neuskutočnil dodanie tovaru do iného členského štátu EU osobe registrovanej pre daň v inom členskom štáte, súhrnný výkaz nepodáva.

Do zostavy vstupujú tieto typy členení DPH:

U04 Dodanie tovaru do iného štátu EU oslob. (§ 43)
U05 Dodanie tovaru do iného štátu EU (§ 43) - nezapočítať do koeficientu
U06 Dodanie nového dopravného prostriedku oslob. (§ 43)
U07 Dodanie tovaru druhým podnikateľom pri trojstrannom obchode (§ 45) – uvádza sa kód 1
Doklady, pri ktorých bolo za vybratý štvrťrok použité členenie spadajúce do Súhrnného výkazu a ktoré nemajú zadané DIČ sa vytlačia na zostave Doklady nezaradené v súhrnnom hlásení, ktorú nájdete v zozname tlačových zostáv v agende Priznanie DPH. Zostava obsahuje tiež Dobropisy vystavené vo vybranom období, ktoré nemajú zadaný dátum odpočtu DPH a preto neboli do súhrnného hlásenia zaradené.

Ak je počet záznamov vstupujúcich do súhrnného výkazu vyšší ako sa vmestí do tlačiva je formulár vytlačený viackrát. Jednotlivé strany formulára budú očíslované v súlade s pokynmi na vyplnenie.
daniek
01.08.06,08:56
ďakujem za takú veľmi rýchlu odpoveď skúsim si to a dám vedieť ako mi to ide :) ešte chcem predsa len k tým dátumom keď pri vystavených faktúrach platí dátum dodania t.z. že ak napr. budem chcieť vypočítať dph za január 2006 do dp mi potiahne všetky vydané fa s dátumom dodania v 01/06 aj keď dátum vystavenia fa bude v 02/06 ? pochopila som to správne?
bv_alexandra
01.08.06,09:11
ano je to správne. Aj ked budeš mať fa vydanu vo februári a zdaniteľne plnenie budeš mať v januári tak ti ju potiahne do januárovej DPHčky.
daniek
01.08.06,09:17
ďakujem za odpovede určite s pohodou pracuješ dlho keď si tak v obraze:) ;) :p :D
jenny7
24.04.07,06:03
Prosím o radu: vytlačila som si podklady k DPH 1Q aj predlohu k výkazu DPH, kde mi program všetko vypísal do riadkov. Všetko by bolo dobre, len zaokrúhlovanie mi tam urobilo trochu problém.. v riadku 14 vyšla hodnota 22 471,24, ktorú mi program zaokrúhlil na 22 472,-Sk. V riadku 16 mala byť hodnota 1973,70 program zaokrúhlil na 1974,-Sk a do riadku 18 pre odpočet dal sumu 24 445,-Sk čiže zaokrúhlil mi to v halieroch ( 22 471,24 + 1 973,70)a nie už ako to mám zaokrúhlené v riadkoch 14 a 16, čiže podla toho malo byť v riadku 18 - 24 446,-Sk
Keď som vlastne v agende Priznanie DPH tak mi tam v tej začiatočnej tabulke svieti hodnota vlastnej daň.povinnosti 2 269,- Sk. Po zaokrúhlení v riadkoch 14 a 16 by malo byť v riadku 29: 2 268,-Sk. Určite to aj iným pohoďákom takto par krát spravilo, ako ste to potom riešili?? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a niekto mi v tom poradí. Zatiaľ ďakujem za príspevky.
Dada
24.04.07,06:54
Prosím o radu: vytlačila som si podklady k DPH 1Q aj predlohu k výkazu DPH, kde mi program všetko vypísal do riadkov. Všetko by bolo dobre, len zaokrúhlovanie mi tam urobilo trochu problém.. v riadku 14 vyšla hodnota 22 471,24, ktorú mi program zaokrúhlil na 22 472,-Sk. V riadku 16 mala byť hodnota 1973,70 program zaokrúhlil na 1974,-Sk a do riadku 18 pre odpočet dal sumu 24 445,-Sk čiže zaokrúhlil mi to v halieroch ( 22 471,24 + 1 973,70)a nie už ako to mám zaokrúhlené v riadkoch 14 a 16, čiže podla toho malo byť v riadku 18 - 24 446,-Sk
Keď som vlastne v agende Priznanie DPH tak mi tam v tej začiatočnej tabulke svieti hodnota vlastnej daň.povinnosti 2 269,- Sk. Po zaokrúhlení v riadkoch 14 a 16 by malo byť v riadku 29: 2 268,-Sk. Určite to aj iným pohoďákom takto par krát spravilo, ako ste to potom riešili?? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a niekto mi v tom poradí. Zatiaľ ďakujem za príspevky.

Toto robí občas aj mne, ale dá sa to ručne upraviť. Ak sa postavíš na priznanie DPH za 1.Q, tak tam máš záložku "ručné úpravy", a v nej si opravíš riadok 18 na ten správny súčet..... a je to..... ;)
jenny7
24.04.07,07:20
Vav, paráda, už to mám opravené, doteraz som si to nevšimla, že sa to tam tak dá. Pomohla si mi.
Ešte podotázka: podla správnosti - riadok 18 by mal mať hodnotu podľa riadkov 14 a 16 alebo by sa mala brať do úvahy skutočná hodnota z podkladov ešte pred zaokrúhlením?? Ale asi normálka, podľa už zaokrúhlených riadkov 14 a 16, však??
Dada
24.04.07,07:26
Prosím o radu: vytlačila som si podklady k DPH 1Q aj predlohu k výkazu DPH, kde mi program všetko vypísal do riadkov. Všetko by bolo dobre, len zaokrúhlovanie mi tam urobilo trochu problém.. v riadku 14 vyšla hodnota 22 471,24, ktorú mi program zaokrúhlil na 22 472,-Sk. V riadku 16 mala byť hodnota 1973,70 program zaokrúhlil na 1974,-Sk a do riadku 18 pre odpočet dal sumu 24 445,-Sk čiže zaokrúhlil mi to v halieroch ( 22 471,24 + 1 973,70)a nie už ako to mám zaokrúhlené v riadkoch 14 a 16, čiže podla toho malo byť v riadku 18 - 24 446,-Sk
Keď som vlastne v agende Priznanie DPH tak mi tam v tej začiatočnej tabulke svieti hodnota vlastnej daň.povinnosti 2 269,- Sk. Po zaokrúhlení v riadkoch 14 a 16 by malo byť v riadku 29: 2 268,-Sk. Určite to aj iným pohoďákom takto par krát spravilo, ako ste to potom riešili?? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a niekto mi v tom poradí. Zatiaľ ďakujem za príspevky.


Vav, paráda, už to mám opravené, doteraz som si to nevšimla, že sa to tam tak dá. Pomohla si mi.
Ešte podotázka: podla správnosti - riadok 18 by mal mať hodnotu podľa riadkov 14 a 16 alebo by sa mala brať do úvahy skutočná hodnota z podkladov ešte pred zaokrúhlením?? Ale asi normálka, podľa už zaokrúhlených riadkov 14 a 16, však??

Riadok 18 je predsa súčtom 14 a 16 riadku, a ak máš na 14 a 16 riadku zaokrúhlené hodnoty, čo máš, tak riadok 18 sa musí rovnať 14+16. ;)
jenny7
24.04.07,07:31
Ok, ďakujem za trpezlivosť a pomoc. Pekný deň;)
valeriam
24.04.07,11:58
Dievčatá, prosím Vás, ako zadávate príkaz na úhradu DPH v Pohode? Neviem to nikde nájsť:mee:
Dada
25.04.07,03:51
Dievčatá, prosím Vás, ako zadávate príkaz na úhradu DPH v Pohode? Neviem to nikde nájsť:mee:

Tuším, že keď cez Záznam - Uzavrieť - uzavrieš to priznanie, tak ti vygenerguje ostatný záväzok. Ale nikdy som to takto nerobila. Príkaz nahadzujem ručne, veď to nie je zložité. ;)
jenny7
25.04.07,07:03
Riadok 18 je predsa súčtom 14 a 16 riadku, a ak máš na 14 a 16 riadku zaokrúhlené hodnoty, čo máš, tak riadok 18 sa musí rovnať 14+16. ;)


ešte sa chcem spýtať - riadok 18 v DPH je vlastne odpočítanie dane - tento riadok by sa mi mal rovnať hodnote, akú mám na konci obdobia na účte 343 na vstupe. Tá hodnota je 24 444,96 Sk. Keď som urobila už spomínané zaokrúhlenie na riadku 18 mám hodnotu 24 446,- Sk. Nebude to chyba, keď tu urobím hal.vyrovnanie v hodnote až 1,04?? Riadky sa zaokrúhľuju na hor, takže bych tam mala dať len 0,04, ale zase mi to nebude sedieť s tým riadkom 18.
Len som chcela vedieť, či to neni nejaká chyba, že to takto zaokrúhlim a dám do hal. vyrovnania k DPH hodnotu 1,04Sk???
Dada
25.04.07,07:08
Ja si mesačne (sme mesační DPH) preúčtovavam analytiky DPH na jednu analytiku DPH platby (čo je výsledný vzťah k DÚ za daný mesiac), a až tam účtujem zaokrúhlenie, aby mi presne analytika DPH platby sadla na priznanie.
jenny7
26.04.07,04:34
ďakujem za radu, pekný deň všetkým.
eop
27.06.07,14:26
Prosím o pomoc.:mee:
V programe pohoda účtujem viac firiem a keď si dám Podklady k DPH, tak v jednej firme sú iné stĺpce ako v druhej. Mám to všetko v jednom Pc, tak neviem, prečo podklady všade nie sú rovnaké.
Takto to je:
1. Dátum, Doklad, Firma, Zdroj, VS, Bez dane, Základ, DPH
2. Dátum, Doklad. Zdroj, VS, Bez dane, Znížená sadzba, DPH, Základ, DPH
Vtej druhej firme mi nedáva ani názov firmy a je tam toho zbytočne veľa.
Nemáte s tým niekto skúsenosť a neviete mi poradiť ako by som túto tlačovú zostavu mohla zmeniť? Skúšala som v reporte, ale pripadá mi to tam rovnaké. Neviem, čo s tým.
Ďakujem.
sisulienka
13.07.07,09:31
Prosím vie niekto poradiť?
Obdržala som dodatočný platobný výmer z DPH za I. štvrťok a neviem presne ako to správne zaúčtovať v JU. Je to správne ked to dám to záväzkov voči DU ako PN /nezahrňovať do priznania DPH/.Vo výkaze za II. štvrťrok to vlastne nevykážem v žiadnej kolonke. Bude to správne?
evina
13.07.07,09:36
Prosím vie niekto poradiť?
Obdržala som dodatočný platobný výmer z DPH za I. štvrťok a neviem presne ako to správne zaúčtovať v JU. Je to správne ked to dám to záväzkov voči DU ako PN /nezahrňovať do priznania DPH/.Vo výkaze za II. štvrťrok to vlastne nevykážem v žiadnej kolonke. Bude to správne?

O čo vlastne ide- o pokutu, o doplatenie dane na základe DDP?....
sisulienka
13.07.07,09:38
Prosím vie niekto poradiť?
Obdržala som dodatočný platobný výmer z DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=48) za I. štvrťok a neviem presne ako to správne zaúčtovať v JU. Je to správne ked to dám to záväzkov voči DU ako PN /nezahrňovať do priznania DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=48)/.Vo výkaze za II. štvrťrok to vlastne nevykážem v žiadnej kolonke. Bude to správne?
Ešte sa chcem opýtať prečo ja mám pri otázke obálku so šípkov a nie otvorenú obálku. Čo robím zle?
sisulienka
18.07.07,05:49
Ďakujem Evine že mala záujem o môj problém.Vysvetlím podrobnejšie.
Mala som kontrolu naDU ako novo prihlásený platca DPH a zle som mala vypočítanú DPH z majetku. Bol tam rozdiel. Poslali mi dodatočný platobný výmer, ktorý mám uhradiť do 15 dní, ale nemám to zahrnúť do budúceho štvrťroku a vysporiadať to tam.
Ziarowka
23.04.08,19:04
Doklady, pri ktorých bolo za vybratý štvrťrok použité členenie spadajúce do Súhrnného výkazu a ktoré nemajú zadané DIČ sa vytlačia na zostave Doklady nezaradené v súhrnnom hlásení, ktorú nájdete v zozname tlačových zostáv v agende Priznanie DPH. Zostava obsahuje tiež Dobropisy vystavené vo vybranom období, ktoré nemajú zadaný dátum odpočtu DPH a preto neboli do súhrnného hlásenia zaradené.

Ak je počet záznamov vstupujúcich do súhrnného výkazu vyšší ako sa vmestí do tlačiva je formulár vytlačený viackrát. Jednotlivé strany formulára budú očíslované v súlade s pokynmi na vyplnenie.

Lenže práve mám zadané dič pri odberateľskej faktúre a aj tak mi to do súhrnného výkazu nehádzže a neviem prečo
mimča
23.06.08,10:58
Prajem pekný slnečný - pracovný deň..
dúfam, že sa všetci neslníte a bude mi mať kto poradiť...
ako riešite napr. oneskorené platby trebárs pri leasingu alebo pri tzv. rozpise platieb za nájomné? tieto som si poctivo na začiatku roka nahodila do ostatných záväzkov s príslušným dátumom "zdaniteľného plnenia" podľa tabuľky.. pri výpočte DPH mi to samozrejme zarátalo do DPH napriek tomu že platba za nájom a leasing nebola zrealizovaná.. :mee:

k príspevku ešte dodám, že teraz "tápem" čo je správne v splátkovom kalendári za prenájom nebytových priestorov je uvedené "dátum splatnosti = dátum dodania" ak je nájomné uhradené neskôr v nasledujúcom mesiaci kedy je správne urobiť odpočet? podľa splátkového kalendára alebo podľa toho kedy bude platba zrealizovaná?
akosi ma to zmiatlo - doteraz som nemala príležitosť riešiť oneskorené platby v súvislosti s DPH..
Kája.
23.06.08,12:38
Odpočet robím vždy podľa splátkového kalendára. Máš faktúru - máš, došlo k dodaniu služby - došlo, tým pádom máš nárok na odpočet. Pri DPH ťa predsa úhrada už nezaujíma.
mimča
23.06.08,14:39
ďakujem... už som na to neskôr prišla.. no ďakujem za potvrdenie :o)
Slavena
24.10.08,10:40
Prosím o radu, riešim priznanie dph u mesačného platcu /FO v jed.účt./, kedy mu po predchádzajúcom NO vyšla vlastná daňová povinnosť, ktorá je však nižšia ako minulomesačný NO. V daňovom priznaní mi vyhodilo iba daňovú povinnosť a potrebujem to upraviť o ten NO z minulého mesiaca. Ako to mám opraviť? V ktorom riadku v POHODE? Poraďte prosím!!!!
babi2
24.10.08,11:26
Ja robím PÚ v Pohode a ak mám NO DPH, tak v nasledujúcom období ho automaticky odpočíta pri vytvorení nového prizania k DPH.
Slavena
24.10.08,11:38
Mne NO vôbec neodrátalo, nedá sa to upraviť ručne?
babi2
24.10.08,11:57
NO sa uvádza na riadku 31 a Pohoda pri ručných úpravách tento riadok neponúka. Ak Ti to nejde
tak si vyplň DP DPH na stránke www.drsr.sk
Slavena
24.10.08,12:06
Ďakujem, aj som tak myslela, že si vyplním tlačivko ručne. Ale som rada, že mi niekto potvrdil, že sa to v POHODE nedá, lebo neviem ako dlho by som sa s tým ešte trápila.
Kája.
24.10.08,19:04
Čo by sa nedalo, nadmerný odpočet ktorý si chceš odpočítať si zadaš do kolonky saldo nadmerného odpočtu ručne a ono ti to zoberie do priznania.
cloe
24.10.08,22:00
Čo by sa nedalo, nadmerný odpočet ktorý si chceš odpočítať si zadaš do kolonky saldo nadmerného odpočtu ručne a ono ti to zoberie do priznania.

Presne tak, tiež mi chvíľu trvalo, než som na to prišla.;)
Klára2
19.11.08,12:37
Poradte mi skúsenejší POHOĎÁCI : akú si zvoliť analytiku na DPH, v globálnom nastavení je k dispozícii šesť kolóniek :
vstup neuhradené 19%
vstup neuhradené 10%
vstup 19%
vstup 10%
výstup 19%
výstup 10%
a čo to znamená : vstup neuhradené???
Ďakujem
Klára2
19.11.08,17:23
Prosím, poradí niekto?
Monika Kováčová
20.11.08,04:27
vstup neuhradené používam pri JCD, pretože DPH z JCD ti vstupuje do výkazu (t.j. vzniká nárok na odpočítanie dane) až po zaplatení.

takže ty budeš pri bežných DFA a pokl. výdaj používať vstup 19% resp. 10% a pri OFA výstup 19% resp. 10%.
Klára2
15.01.09,09:23
Poradte, prosím, aké členenie DPH použijem pri vystavovanej fa za nájom nebytových priestorov,ak podľa § 38 ods. 3 Oslobodený od dane je nájom nehnuteľností. Neviem si s tým poradiť, tak prosím PORADU o radu. Ďakujem
Vivi
03.01.10,20:04
prosim,nema niekto skusenosti so zostavenim suhrnneho vykazu v POhode?
nieco robim zle,lebo mam stale prazdne tlacivo a neviem co:(
cloe
03.01.10,20:15
prosim,nema niekto skusenosti so zostavenim suhrnneho vykazu v POhode?
nieco robim zle,lebo mam stale prazdne tlacivo a neviem co:(

A aké máš členenie pri vystavených faktúrach - dodadie do iného členského štátu? Má tam byť UDdodEU. Potom sa to automaticky ťahá do Súhrnného výkazu.
Vivi
05.01.10,18:22
tak to presne mam,ale netaha mi tam nic - treba nastavit este nieco?IC DPH sa zadava niekde specialne?lebo pri subjekte mam len DIC.....?:(
JarkaL
05.01.10,18:38
Áno, v adresári musíš doplniť platcovi DPH aj IČ DPH. Píše sa to do kolónky DIČ, ale pred číslo napíš CZ alebo HU alebo... podľa štátu. Ak to pred číslom nebude, tak to do súhrnného výkazu naozaj neťahá danú faktúru, práve som to skúšala v Pohode.
Vivi
06.01.10,19:16
ano,je to tak,uz som to tak opravila a taha mi to uz spravne,dakujem.
helas
20.01.10,14:37
Dobrý deň,
ak mám došlú faktúru z Nemecka za ubytovanie aké členenie DPH tam mám dať , PDnad EU ?
lila1809
21.01.10,17:56
ahojte:) mozem vas skusenich v pohode poprosit o pomoc pri nastaveni? potrebovala by som radu ohladom nastavenia tlacovej zostavy DPH. potrebujem opravit vstupne udaje v POHODE - nazov firmy, danovy urad... neviem kde mozem tieto nastavenia urobit. dakujem za pomoc
Heni
21.01.10,20:50
ahojte:) mozem vas skusenich v pohode poprosit o pomoc pri nastaveni? potrebovala by som radu ohladom nastavenia tlacovej zostavy DPH. potrebujem opravit vstupne udaje v POHODE - nazov firmy, danovy urad... neviem kde mozem tieto nastavenia urobit. dakujem za pomoc

ked si klikneš hned na úvodnej obrazovke na záložku "účtovné jednotky"
tam môžeš opravovať názov firmy a firemné iniciály...
ale musíš mať na to prístupové práva - tie zistíš práve na záložke "prístupová práva" ;)
ramarkN
23.02.10,11:18
ahojte, prosim o radu, sluzby s miestom plnenia v zahranici UDzahrSl vstupuju len do Suhrnneho vykazu, alebo aj do riadneho vykazu DPH (riadok 15)??? dakujem
babi2
24.02.10,15:17
Ja sa chcem opýtať, odovzdávate DP k DPH na tlačive vytlačenom z Pohody, alebo ho vypĺňate na DRSR?
Ja už dosť dlho vypĺňam na DRSR, iba teraz keď majú "zatvorené".., no neviem či DRSR bude toto akceptovať, či nakoniec aj pokuta by nebola za nesprávne tlačivo
bea
24.02.10,15:35
Tlačivo, ktoré je pre DÚ akceptované sa tlačí nasledovne:
Ak chcete odoslat tlacivo na Danovy urad, je potrebne ho vyexportovat a az nasledne na to vytlacit. Povel Export sa nachadza v tabulke Tlac (Ctrl+T) priamo v agende Priznanie DPH, ked sa postavite na tlacovu zostavu Priznanie DPH. Tlacovu zostavu si takto mozete vyexportovat napriklad na pracovnu plochu a nasledne na to vytlacit. Takto vytlacena tlacova zostava je formate, ktory podporuje Danovy urad. Aj ine tlacove zostavy, ktore chcete odoslat na Danovy urad, je potrebne vyexportovat a az nasledne na to vytlacit. (Stormware s.r.o.)
apo
24.02.10,22:07
Som z toho vedľa.
Neviem nájsť vhodné členenie DPH pre službu oslobodenú od dane podľa §15 odst. 1.

ad 1
Táto služba by sa mala zahrnúť do R 15 daňového priznania
Ak dám členenie UDzahr tak to tam bude. Zároveň ale musím v kód pre súhrnný výkaz dať "2"

ad 2
Problém vidím v tom, že UDzahr je určený aj pre služby podľa § 16 a tie nejdú do súhrnného výkazu.

ad 3
Alebo služba oslobodená od dane podľa § 15 odst. 1 sa neobjaví v daňovom priznaní a ide iba do súhrnného výkazu? V tom prípade by bolo účelné použiť členenie UDzahrSL, ale musí sa dať "2" do kódu pre súhrnný výkaz.

Takže čo s tým?

Pomôže mi niekto v túto nočnú hodinu?

Ďakujem

-------------------------------------------------
Odpoviem si sám.
Podľa príkladov v časopise je správny postup ad 3.
Služby oslobodené od dane §15 a §16 nie sú v daňovom priznaní iba v súhrnnom výkaze.
-------------------------------------------------

Dúfam, že sa ráno nájde niekto čo to potvrdí.




apo
Kája.
24.02.10,23:01
[QUOTE=apo;1312374]Som z toho vedľa.
Neviem nájsť vhodné členenie DPH pre službu oslobodenú od dane podľa §15 odst. 1.

ad 1
Táto služba by sa mala zahrnúť do R 15 daňového priznania
Ak dám členenie UDzahr tak to tam bude. Zároveň ale musím v kód pre súhrnný výkaz dať "2"

ad 2
Problém vidím v tom, že UDzahr je určený aj pre služby podľa § 16 a tie nejdú do súhrnného výkazu.

ad 3
Alebo služba oslobodená od dane podľa § 15 odst. 1 sa neobjaví v daňovom priznaní a ide iba do súhrnného výkazu? V tom prípade by bolo účelné použiť členenie UDzahrSL, ale musí sa dať "2" do kódu pre súhrnný výkaz.

Takže čo s tým?

Pomôže mi niekto v túto nočnú hodinu?

Ďakujem

-------------------------------------------------
Odpoviem si sám.
Podľa príkladov v časopise je správny postup ad 3.
Služby oslobodené od dane §15 a §16 nie sú v daňovom priznaní iba v súhrnnom výkaze.
-------------------------------------------------

Dúfam, že sa ráno nájde niekto čo to potvrdí.


No skúsim aj v túto nočnú hodinu. Ad 3 je správne. Ešte k tvojej ďalšej odpovedi, do súhrnného výkazu vstupujú len služby podľa § 15, služby podľa §16 nepatria do súhrnného výkazu.
apo
24.02.10,23:21
Ďakujem Kája.

Áno §16 neide do súhrnného výkazu.

Nemusíš odpovedať hneď § 16 nemám.

Pohoda pre služby §16 má aké "Členenie DPH", ktoré zabezpečí, že sa ich hodnota sa nedostane ani do daňového priznania ani do súhrnného výkazu. V evidencii DPH sa tieto služby musia objaviť.

Pohoda má členenie DPH spoločné pre § 15 aj 16. Takže ako nato.


apo
Kája.
25.02.10,06:57
Skús to spraviť tak, že si skopíruješ členenie DPH UDzahrSL, samozrejme dáš sú inú skratku, pri službách § 15 dáš kód 2, a pri službách § 16 kód nedáš žiadny.
apo
25.02.10,07:38
Nemám dobré skúsenosti so zasahovaním do týchto fajnovostí Pohody.

Pred rokom sa mi nepáčila v JÚ skratka pre prevádzkovú réžiu tak som ju premenoval. Dôsledok kurzové rozdiely z pokladne a BÚ sa nepremietli do denníka, lebo Pohoda hľadala predom určené pomenovanie zaúčtovania pre Prevádzkovú réžiu 9RVOst a to tam nebolo.

Ale skúsim.

apo
apo
25.02.10,07:44
Skús to spraviť tak, že si skopíruješ členenie DPH UDzahrSL, samozrejme dáš sú inú skratku, pri službách § 15 dáš kód 2, a pri službách § 16 kód nedáš žiadny.

Ďakujem Tvoj postup odobrili aj v Pohode.

apo
Kája.
25.02.10,07:48
To som rada.
Heni
23.04.10,18:08
Tlačivo, ktoré je pre DÚ akceptované sa tlačí nasledovne:
Ak chcete odoslat tlacivo na Danovy urad, je potrebne ho vyexportovat a az nasledne na to vytlacit. Povel Export sa nachadza v tabulke Tlac (Ctrl+T) priamo v agende Priznanie DPH, ked sa postavite na tlacovu zostavu Priznanie DPH. Tlacovu zostavu si takto mozete vyexportovat napriklad na pracovnu plochu a nasledne na to vytlacit. Takto vytlacena tlacova zostava je formate, ktory podporuje Danovy urad. Aj ine tlacove zostavy, ktore chcete odoslat na Danovy urad, je potrebne vyexportovat a az nasledne na to vytlacit. (Stormware s.r.o.)

priznám sa, kým som nečítala tento postup, pekných pár rokov som odovzdávala na DÚ iba klasicky vytlačené (bez predch. exportu) zostavy, nielen priznania k DPH, ale aj kvartálne prehľady dane a zrážkovej dane za zamestnancov a pod...
ani raz mi to nevrátili, snáď už ani nevrátia, takže si myslím, že akceptujú aj takéto výstupy z Pohody ;)
Jana P
09.08.10,06:41
Poprosím o pomoc. Som v účtovníctve začiatočník a mám menší problém so zaúčtovaním DPH. Najskôr- mám vytvorené AE pre DPH 343100 - daň na vstupe 19%, 343300 daň na výstupe 19% a 343900 ako zúčtovanie s DÚ. Za tento kvartál nám vyšla daň povinnosť, ktorú mi soft. automaticky vygeneroval v danej čiastke podľa priznania DPH do ost. záväzkov. Netuším však akú tam zadať predkontáciu, viem, že úhrada bankou bude 343900/221 ale čo zadať do OZ? Skúšala som to rozdeliť do položiek- teda 343900/343100 a druhú pol. 343300/343900 , lenže program mi automaticky obe položky sčíta. Môžem dať teda tú na vstupe mínusovým znamienkom? :confused:
apo
09.08.10,07:10
Spôsob zaúčtovania ovplyvní aj softvér.
Napríklad Pohoda umožňuje zaznamenať súvzťažnosť, ktorá sa zaúčtuje v banke pri úhrade záväzku. Tam by som zapamätal účet 343900.

Istý čas som účtoval záväzky súvzťažnosťou 343xxx / 379xxx. Auditorom som bol upozornený nato, že týmto spôsobom skresľujem súvahu nakoľko sa to javí tak, že mám splnený záväzok voči ŠR na úkor ostatných záväzkov. Bola by možnosť účtovať 343900/343901. Pri úhrade záväzku by si účtovala 343901/221xxx.

Týmto spôsobom budeš mať evidenciu o tom, že si uhradila daň na účte 343901.

Na konci roka účtujem
343900/343100 celý obrat účtu 343100
343300/343900 celý obrat účtu 343300

Na účte 343900 ti zostane tvoj záväzok voči ŠR.

Ja som sa rozhodol do OZ nedávať záväzok z DPH a do OP nadmerný odpočet a všetko sledujem na jednom účte 343900.

apo
Jana P
10.08.10,05:35
Ďakujem za odpoveď, mám teda záznam z OZ vymazať a úhradu bankou použiť účet 343900/221 až som dobre pochopila :-).
apo
10.08.10,06:30
Ďakujem za odpoveď, mám teda záznam z OZ vymazať a úhradu bankou použiť účet 343900/221 až som dobre pochopila :-).

Ja to robím tak ako píšeš.

apo
Jana P
10.08.10,09:31
Tak fajn, ďakujem za odpoveď, toto je asi najjednoduchší spôsob :-) Akurát v OZ som to teda nechala, len BEZ predkontácie, je to OK?
Heni
18.10.10,06:04
ked posielate súhrnný výkaz a daňové priznanie k DPH - vypisujete ho ručne na drsr, alebo ho dáte načítať z uložených dokumentov v Pohode? (podobne ako mesačný výkaz do soc. poisťovne)
je to akceptované, prechádza to bez zádrheľov?
Terezap
18.10.10,07:43
Chcem sa spýtať, mám vývoz do Švajčiarska. Aký použijem typ DPH? Viete mi niekto poradiť?
JarkaL
18.10.10,11:07
Chcem sa spýtať, mám vývoz do Švajčiarska. Aký použijem typ DPH? Viete mi niekto poradiť?

Ak poskytuješ plnenia na zákl. § 46, 47 alebo 48, tak by to malo byť UNodpS (čiže nie je krátená DPH na vstupe koeficientom).
srska
18.10.10,21:16
ked posielate súhrnný výkaz a daňové priznanie k DPH - vypisujete ho ručne na drsr, alebo ho dáte načítať z uložených dokumentov v Pohode? (podobne ako mesačný výkaz do soc. poisťovne)
je to akceptované, prechádza to bez zádrheľov?
Ja to vypisujem po prihlásení na etax ručne, skontrolujem, uložím si do archívu tlačovú zostavu, podpíšem so ZAP a odošlem. Neriskujem.
Terezap
20.10.10,08:43
Ešte sa vrátim k tomu Švajčiarsku. Robím to prvý raz, tak som celkom mimo.
Mám vystavenú fa do Švajčiarska za tovar. Mám z colnice CMR. Ak dám typ dph UNodpS, musím s tým ďalej niečo robiť. / napr. ako pri samozdanení /?
Viete mi to niekto podrobnejšie vysvetliť. ďakujem
JarkaL
20.10.10,08:59
Už s tým nerobíš nič.
Terezap
20.10.10,10:49
Ďakujem, už mi to zaplo.
Betina2
15.01.11,14:15
Účtujem nákup platbu kartou cez ID. Napr.bloček z Tesca - robím to na položky dokladu, lebo na jednom bločku je napr. nákup kanc.potireb, futráže pre psov aj kvapalina do ostrekovača do auta a potrebujem rozlíšiť AE. V tom nie je problé. Lenže Tesco má pri položkách uvedenú cenu vrátane DPH, preto pri nahadzovaní do ID zaškrtnem políško s DPH. Program dopočíta základ dane a DPH. Avšak niekedy sa celková suma základu dane a DPH na doklade ID nerovná sumám na bločku. Väčšinou vychádza na ID rozdiel o 0,01 Eura hore alebo dole na základe dane celkom a opačne zase na súčte DPH. Myslím, že je to tým, že v ID nie je možné navoliť Zaokrúhlenie dokladu s výpočtom DPH zo zaokrúhlenia. Riešim to tak, že ako poslednú položku na ID mám Zaokrúhlenie a zadávam 0,01 do základu dane a mínus 0,01 DPH natvrdo tak, aby mi celkový súčet ZD aj DPH sadol na čísla na bločku. Takto aj DPH zaúčtovanie sadne aj vstup do DP DPH je presne podla bločku. TO zaokrúhlenie základu dane by ste dali na 548 alebo na rovnaký účet, akého sa týka, napr. 501AE? Nejde o klasické zakrúhlenie faktúry.....
Ako to riešite? Nechem si robiť žiadnu pomocnú tabulku ani to do bločku rozpisovať na ZD a DPH v položkách ručne.
babi2
15.01.11,14:37
Účtujem nákup platbu kartou cez ID. Napr.bloček z Tesca - robím to na položky dokladu, lebo na jednom bločku je napr. nákup kanc.potireb, futráže pre psov aj kvapalina do ostrekovača do auta a potrebujem rozlíšiť AE. V tom nie je problé. Lenže Tesco má pri položkách uvedenú cenu vrátane DPH, preto pri nahadzovaní do ID zaškrtnem políško s DPH. Program dopočíta základ dane a DPH. Avšak niekedy sa celková suma základu dane a DPH na doklade ID nerovná sumám na bločku. Väčšinou vychádza na ID rozdiel o 0,01 Eura hore alebo dole na základe dane celkom a opačne zase na súčte DPH. Myslím, že je to tým, že v ID nie je možné navoliť Zaokrúhlenie dokladu s výpočtom DPH zo zaokrúhlenia. Riešim to tak, že ako poslednú položku na ID mám Zaokrúhlenie a zadávam 0,01 do základu dane a mínus 0,01 DPH natvrdo tak, aby mi celkový súčet ZD aj DPH sadol na čísla na bločku. Takto aj DPH zaúčtovanie sadne aj vstup do DP DPH je presne podla bločku. TO zaokrúhlenie základu dane by ste dali na 548 alebo na rovnaký účet, akého sa týka, napr. 501AE? Nejde o klasické zakrúhlenie faktúry.....
Ako to riešite? Nechem si robiť žiadnu pomocnú tabulku ani to do bločku rozpisovať na ZD a DPH v položkách ručne.
Ak je to len 0,01, tak by som ani nedávala samostatnú položku "zaokrúhlenie", ale by som natvrdo upravila pri poslednej položke DPH
apo
15.01.11,15:04
Ak používaš soft Pohoda tak v položkách sa dá hodnota DPH o nejaký ten cent upraviť do plusu aj mínusu s tým, že sa neprepočíta základ dane. Ja takto upravím DPH a potom pridám do položiek ešte jeden riadok kde nahodím 1 cent plus alebo mínus, aby mi súhlasila celková suma za nákup.

apo
Betina2
15.01.11,15:50
Ak používaš soft Pohoda tak v položkách sa dá hodnota DPH o nejaký ten cent upraviť do plusu aj mínusu s tým, že sa neprepočíta základ dane. Ja takto upravím DPH a potom pridám do položiek ešte jeden riadok kde nahodím 1 cent plus alebo mínus, aby mi súhlasila celková suma za nákup.

apo

Apo, ďakujem, ale asi som nepochopila....
Ja mám v ID pre platbu kartou všade prednastavené, že v doklade vypočítanú DPH nezaokrúhlovať a tiež Celkovú čiastku dokladu nezaokrúhlovať.
Lenže ked ID nahadzujem položkovite, tak mám napr. v prvej položke destilovanú vodu v jednotkovej cene 1,59, zaškrtnuté s Dph a zadanú 19% sadzbu DPH, program teda dopočíta základ dane a dph v položke. Takisto pokračujem v ďalších položkách dokladu. Na bločku z ERP z Tesca je pri jednotlivých položkách vyčíslená len suma vrátane DPH a suma DPH je vypočítaná len v rekapitulácií z celkového súčtu súm položiek. A tu prichádza k rozdielu +- 0,01 Eur medzi rekapituláciou v mojom ID a bločkom z ERP. Preto som to riešila tak, že ako poslednú položku v mojom ID som nahodila Zaokrúhlenie, jednotková cena bola 0,01, s Dph nezaškrtnuté, sadzba 19%, potom mi doplnilo čiastku 0,01 a ja som doplnila s mínusom 0,01 do kolonky DPH na položke. Čiže ak som mala na mojom ID pôvodne o 0,01 DPH viac a o 0,01 základu dane menej, tak zápisom tejto poslednej položky sa mi Sumáre v ID presne zhodli so sumárom na bločku z ERP.
Pre istotu pridávam aj export dokladu s položkami
Zaúčtovanie jednotlivých položiek mám takto:
501xx1/26AE 0,83
343xxx/261AE 0,16
501xx2/261AE 5,70
343xxx/261AE 1,08
548 (resp.5xx1 alebo 5xx2)/261AE +0,01
343xxx/261AE -0,01
(zostručnené)
Takto sadne aj odpočet DPH, aj zaúčtovanie odpočítanej DPH, aj základ dane a celkový náklad na doklade. Vlastne sa mi len presunie 1 cent z DPH na náklad. Len neviem, či to zaúčtovať ako bežné zaokrúhlenie cez 548AE, ked je tam aj pohyb na účte DPH na tej istej položke. Radšej by som to nechal an príslušnom nákladovom účte (len na ktorom?! ) Viem, že ide o "drobné", ale nech to pekne ladí.....
Onko
15.01.11,20:16
Apo, ďakujem, ale asi som nepochopila....
Ja mám v ID pre platbu kartou všade prednastavené, že v doklade vypočítanú DPH nezaokrúhlovať a tiež Celkovú čiastku dokladu nezaokrúhlovať.
Lenže ked ID nahadzujem položkovite, tak mám napr. v prvej položke destilovanú vodu v jednotkovej cene 1,59, zaškrtnuté s Dph a zadanú 19% sadzbu DPH, program teda dopočíta základ dane a dph v položke. Takisto pokračujem v ďalších položkách dokladu. Na bločku z ERP z Tesca je pri jednotlivých položkách vyčíslená len suma vrátane DPH a suma DPH je vypočítaná len v rekapitulácií z celkového súčtu súm položiek. A tu prichádza k rozdielu +- 0,01 Eur medzi rekapituláciou v mojom ID a bločkom z ERP. Preto som to riešila tak, že ako poslednú položku v mojom ID som nahodila Zaokrúhlenie, jednotková cena bola 0,01, s Dph nezaškrtnuté, sadzba 19%, potom mi doplnilo čiastku 0,01 a ja som doplnila s mínusom 0,01 do kolonky DPH na položke. Čiže ak som mala na mojom ID pôvodne o 0,01 DPH viac a o 0,01 základu dane menej, tak zápisom tejto poslednej položky sa mi Sumáre v ID presne zhodli so sumárom na bločku z ERP.
Pre istotu pridávam aj export dokladu s položkami
Zaúčtovanie jednotlivých položiek mám takto:
501xx1/26AE 0,83
343xxx/261AE 0,16
501xx2/261AE 5,70
343xxx/261AE 1,08
548 (resp.5xx1 alebo 5xx2)/261AE +0,01
343xxx/261AE -0,01
(zostručnené)
Takto sadne aj odpočet DPH, aj zaúčtovanie odpočítanej DPH, aj základ dane a celkový náklad na doklade. Vlastne sa mi len presunie 1 cent z DPH na náklad. Len neviem, či to zaúčtovať ako bežné zaokrúhlenie cez 548AE, ked je tam aj pohyb na účte DPH na tej istej položke. Radšej by som to nechal an príslušnom nákladovom účte (len na ktorom?! ) Viem, že ide o "drobné", ale nech to pekne ladí.....

Myslím, že diskutujúci vyššie navrhovali v prípade priloženého vzorového príkladu ručne prepísať Cenu Vody do ostrekovača na 5,71, jej DPH na 1,07 a žiadne zaúčtovanie zaokrúhlenia ďalšou položkou neriešiť. Pohoda takéto ručné prispôsobenia automaticky vypočítaných cien niekedy umožňuje.
Betina2
15.01.11,21:36
Myslím, že diskutujúci vyššie navrhovali v prípade priloženého vzorového príkladu ručne prepísať Cenu Vody do ostrekovača na 5,71, jej DPH na 1,07 a žiadne zaúčtovanie zaokrúhlenia ďalšou položkou neriešiť. Pohoda takéto ručné prispôsobenia automaticky vypočítaných cien niekedy umožňuje.
To som skúšala.

Ano, umožňuje...len to nesmiem zaškrtnúť na položke jednotkovú cenu s DPH. Lenže ja viem z bločku len jednotkové ceny vrátane DPH, tak ak mám danú volbu S DPH zaškrtnutú, tak po ručnej úprave základu dane na položke v kolonke základ dane - tých 5,70 na 5,71 (nie jednotková položka) mi prepíše inou sumou aj jednotkovú položku aj sumu DPH v položke a sú z toho bludy. Vlastne tú sumu 5,71 považuje za sumu vrátane DPH a nie za základ dane a k tomu prispôsobí aj DPH. A ak volbu s DPH nezaškrtnem, tak to pre mňa nemá význam, lebo to potom môžem každú položku z ERP bločku rozpočítať na ZD a daň na kalkulačke a nahodiť len základ dane položky....potom by to malo sadnúť, v takom prípade idú aj ručné úpravy na položkách bez toho, aby to zmenilo ostatné údaje danej položky.
Kája.
15.01.11,22:23
Ja to robím tak, že mám zaškrnuté cena s DPH, odpíšem si základ a DPH, odškrtnem cena s DPH, prepíšem cenu bez DPH a DPH a žiadne rozdiely mi potom nerobí.
Betina2
15.01.11,23:45
Ja to robím tak, že mám zaškrnuté cena s DPH, odpíšem si základ a DPH Akože odpíše na papier ako poznámku ?, odškrtnem cena s DPH, prepíšem cenu bez DPH a DPH a žiadne rozdiely mi potom nerobí.

Už mi to asi nemyslí. Asi sa fakt nerozumieme. Ja nechcem cez Pohodu zisťovať a následne v každej položke prepisovať ručne celkovú cenu bez DPH a DPH v každej položke. Mávam na doklade aj 20 rôznych položiek a niektoré položky sú v počte ks alebo iných jednotiek 1 a niektoré aj 5,6 takže sa mi potom sumy v jednotlivých položkách násobia a postup zaškrtnúť, odpísať, odškrtnúť, prepísať pri tomto množstve sa mi fakt nechce. Keby na bločku bola jednotková cena bez DPH, tak by to bolo jednoduché....ale nie je. A žiaľ, v ID si ani len to zaokrúhlenie na doklade neviem nastaviť na eurocenty, ale iba na desať, 50 a celé eurá.
Onko
16.01.11,15:52
Už mi to asi nemyslí. Asi sa fakt nerozumieme. Ja nechcem cez Pohodu zisťovať a následne v každej položke prepisovať ručne celkovú cenu bez DPH a DPH v každej položke.

My tu nepíšeme o ručnom prepisovaní všetkých položiek, ale iba o úprave poslednej položky o vzniknutý rozdiel, aby sa nemusela pridávať nová položka na zaokrúhlenie. Ručne sa upraví iba posledná položka tak, aby sumy základov a DPH sedeli!
Betina2
16.01.11,16:28
Aj tak ďakujem. :)
Betina2
30.01.11,07:47
Ahojte. Aké členenie DPH zadávate , ak vystavujete faktúru podľa § 42 zák.o DPH resp. podľa § 85i. Hľadám v zozname členení dph v Pohode, ale nejako to v ňom nevidím. Potrebovala by som tam aj mať vypísanú odvolávku na daný paragraf.
srska
30.01.11,09:45
Ahojte. Aké členenie DPH zadávate , ak vystavujete faktúru podľa § 42 zák.o DPH resp. podľa § 85i. Hľadám v zozname členení dph v Pohode, ale nejako to v ňom nevidím. Potrebovala by som tam aj mať vypísanú odvolávku na daný paragraf.
k §42: U10 - UNodpBez - Plnenie je oslobodené od DPH podľa §28 až 41 zákona o dani z pridanej hodnoty bez možnosti odpočítania dane. (riadok 15 DP-DPH)
Betina2
30.01.11,10:48
k §42: U10 - UNodpBez - Plnenie je oslobodené od DPH podľa §28 až 41 zákona o dani z pridanej hodnoty bez možnosti odpočítania dane. (riadok 15 DP-DPH)

Ten riadok 15 DP sa mi nevidí. Podľa mňa by sa to v DP vôbec nemalo prejaviť´. Teraz pozerám na nové DP na stránke drsr.sk a tam do riadku č. 15 vstupujú - citujem z poučenia:

33. Riadok 15 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 16 a 17.

§ 42 ani 85i sa tam vôbec nespomína.

Citujem § 42:
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)


Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

Ide mi len o to, či náhodou v ponúkaných členeniach od výrobcu SW niekde nie je aj ten § 42. Ak nie, budem si túto položku v členení DPH musieť vytvoriť a dopísať tam aj text s odvolávkou na § 42 resp. dnes už na 85i, ktorý sa zobrazí na faktúre.
srska
30.01.11,12:14
§49/7 a 85i:
Ak sa jedná napr. o predaj auta M1, pri ktorého nákupe si platiteľ nemohol uplatniť odpočet DPH (napr. 2009) a toto auto platiteľ teraz predáva, predaj je oslobodený podľa §85i. ja by som dal členenie - UN
Betina2
30.01.11,12:17
§49/7 a 85i:
Ak sa jedná napr. o predaj auta M1, pri ktorého nákupe si platiteľ nemohol uplatniť odpočet DPH (napr. 2009) a toto auto platiteľ teraz predáva, predaj je oslobodený podľa §85i. ja by som dal členenie - UN

Áno, určite to bude UN, len som chcela mať vo faktúre aj odvolávku na daný paragraf vytlačenú, aby neboli pochybnosti.....
Takže skopírujem členenie UN, dopíšem znenie odvolávky a uložím pod iným označením než UN. :) Veď vyskúšam, či to bude fungovať.
srska
30.01.11,12:20
Áno, určite to bude UN, len som chcela mať vo faktúre aj odvolávku na daný paragraf vytlačenú, aby neboli pochybnosti.....
Takže skopírujem členenie UN, dopíšem znenie odvolávky a uložím pod iným označením než UN. :) Veď vyskúšam, či to bude fungovať.
:) porada - spolu vieme viac :)
pohoda pod UN, PN schováva všeličo
helas
16.09.11,12:47
Dobrý deň,
ak účtujem dodanie tovaru do iného členského štátu dávam kód DPH UDdodEU a keď účtujem služby pod akým kódom, neviem to tam nájsť.
Ďakujem