bikerkiri
10.07.06,12:50
Zdravim,
mam takuto otazku. Pracoval som na zaklade Zmluvy o sprostredkovani, islo vlastne o cinnost obchodneho zastupcu. Mesacne som fakturoval dohodnutu proviziu z predaja. Po istych nezhodach, s mojim akokeby zamestnavatelom, po mne ziada, aby som ku vsetkym doterajsim fakturam dolozil aj prehlad obratov, z ktorych bola fakturovana provizia spolu s cislami faktur. Odovodnuje to danovymi zakonmi, som to povinny dolozit?

Pricom podklady na vypocet provizie mi predkladal sam, teda ma aj kompletne podklady k fakturam, nakolko prehlad obratov spracuval sam, mne posuval len kopie.

Vopred dakujem za odpoved.
M3G
10.07.06,10:58
Zdravim,
mam takuto otazku. Pracoval som na zaklade Zmluvy o sprostredkovani, islo vlastne o cinnost obchodneho zastupcu. Mesacne som fakturoval dohodnutu proviziu z predaja. Po istych nezhodach, s mojim akokeby zamestnavatelom, po mne ziada, aby som ku vsetkym doterajsim fakturam dolozil aj prehlad obratov, z ktorych bola fakturovana provizia spolu s cislami faktur. Odovodnuje to danovymi zakonmi, som to povinny dolozit?

Pricom podklady na vypocet provizie mi predkladal sam, teda ma aj kompletne podklady k fakturam, nakolko prehlad obratov spracuval sam, mne posuval len kopie.

Vopred dakujem za odpoved.

Malo by byť doložené to, čoho sa týka sprostredkovanie. A keď to nie je s faktúrou na sprotredkovanie, mal by byť na nej aspoň odkaz na "vydané" faktúry, ktorých sa sprostredkovanie týka.

Z hľadiska účtovníctva by všetko, ale najmä čo sa týka sprostredkovania, malo byť jasné a zrozumiteľné.
Jana Acsová
10.07.06,11:12
Pricom podklady na vypocet provizie mi predkladal sam, teda ma aj kompletne podklady k fakturam, nakolko prehlad obratov spracuval sam, mne posuval len kopie.
Pozrite si zmluvu, k čomu ste sa zaviazali. Spravidla býva v zmluvách uvedený aj spôsob preukázania výpočtu provízie.
Ak predmetné zmluva nerieši, tak je v záujme oboch strán problém doriešiť, nakoľko ten, kto účtuje o náklade je v dôkaznej núdzi pri preukázaní oprávnenosti výšky provízie. Mám však za to, že v prípade úhrad faktúr ich dodávateľ vlastne zakceptoval. Niekedy býva v zmluve napr. klauzula, že prevzatím faktúry odberateľ potvrdzuje oprávnenosť fakturácie. Čiže naskôr si pozrite zmluvu a prípadne potom doplňte svoju otázku. V praxi som sa stretla hlavne s kontrolou "nákladovej" a nie "výnosovej" položky, avšak výšku provízie by mali preukázať obe zmluvné strany v prípade, že vychádza z konkrétneho výpočtu napr. v závislosti od dosiahnutého obratu.

Vychádzajúc z bežnej obchodnej praxe, vyúčtovanie provízie je dvojstranný akt ... návrh x akcept.
Čiže prípadné doplnenie vyúčtovania je v záujme oboch strán, nie jednostrannou povinnosťou jednej z nich, ak to výslovne zmluva nerieši.