Zavrieť

Porady

Sprostredkovanie - fakturacia

Zdravim,
mam takuto otazku. Pracoval som na zaklade Zmluvy o sprostredkovani, islo vlastne o cinnost obchodneho zastupcu. Mesacne som fakturoval dohodnutu proviziu z predaja. Po istych nezhodach, s mojim akokeby zamestnavatelom, po mne ziada, aby som ku vsetkym doterajsim fakturam dolozil aj prehlad obratov, z ktorych bola fakturovana provizia spolu s cislami faktur. Odovodnuje to danovymi zakonmi, som to povinny dolozit?

Pricom podklady na vypocet provizie mi predkladal sam, teda ma aj kompletne podklady k fakturam, nakolko prehlad obratov spracuval sam, mne posuval len kopie.

Vopred dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    bikerkiri
    Zdravim,
    mam takuto otazku. Pracoval som na zaklade Zmluvy o sprostredkovani, islo vlastne o cinnost obchodneho zastupcu. Mesacne som fakturoval dohodnutu proviziu z predaja. Po istych nezhodach, s mojim akokeby zamestnavatelom, po mne ziada, aby som ku vsetkym doterajsim fakturam dolozil aj prehlad obratov, z ktorych bola fakturovana provizia spolu s cislami faktur. Odovodnuje to danovymi zakonmi, som to povinny dolozit?

    Pricom podklady na vypocet provizie mi predkladal sam, teda ma aj kompletne podklady k fakturam, nakolko prehlad obratov spracuval sam, mne posuval len kopie.

    Vopred dakujem za odpoved.
    Malo by byť doložené to, čoho sa týka sprostredkovanie. A keď to nie je s faktúrou na sprotredkovanie, mal by byť na nej aspoň odkaz na "vydané" faktúry, ktorých sa sprostredkovanie týka.

    Z hľadiska účtovníctva by všetko, ale najmä čo sa týka sprostredkovania, malo byť jasné a zrozumiteľné.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    bikerkiri
    Pricom podklady na vypocet provizie mi predkladal sam, teda ma aj kompletne podklady k fakturam, nakolko prehlad obratov spracuval sam, mne posuval len kopie.
    Pozrite si zmluvu, k čomu ste sa zaviazali. Spravidla býva v zmluvách uvedený aj spôsob preukázania výpočtu provízie.
    Ak predmetné zmluva nerieši, tak je v záujme oboch strán problém doriešiť, nakoľko ten, kto účtuje o náklade je v dôkaznej núdzi pri preukázaní oprávnenosti výšky provízie. Mám však za to, že v prípade úhrad faktúr ich dodávateľ vlastne zakceptoval. Niekedy býva v zmluve napr. klauzula, že prevzatím faktúry odberateľ potvrdzuje oprávnenosť fakturácie. Čiže naskôr si pozrite zmluvu a prípadne potom doplňte svoju otázku. V praxi som sa stretla hlavne s kontrolou "nákladovej" a nie "výnosovej" položky, avšak výšku provízie by mali preukázať obe zmluvné strany v prípade, že vychádza z konkrétneho výpočtu napr. v závislosti od dosiahnutého obratu.

    Vychádzajúc z bežnej obchodnej praxe, vyúčtovanie provízie je dvojstranný akt ... návrh x akcept.
    Čiže prípadné doplnenie vyúčtovania je v záujme oboch strán, nie jednostrannou povinnosťou jednej z nich, ak to výslovne zmluva nerieši.

    Sprostredkovanie - fakturacia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.