Firuze
28.02.17,05:23
Dobry den,spolu s matkou vlastnim dom,ona vacsiu cast ja mensiu. Spolu aj byvame,so zenou a dietatom. Matka sa cely cas snazi,aby som sa k domu nikdy nedostal. Poslala mi list-predkupne pravo,ponuka mi svoju cast za 200 000€,inak ho ponukne svojmu znamemu. Vie,ze taku ciastku nemam. Ake budu dialsie kroky,co ma caka a na co sa mam pripravit? Ak sa nemylim,jemu to musi ponuknut za taku istu cenu. Ako sa to dozviem,ci v jeho pripade postupovala tak isto? Dakujem
sosak
28.02.17,05:33
Firuze (10.05.16 17:25) dedičstvo do toho pletiem preto,lebo dom vlastní svokra a jej syn-môj muž.Ked svokra umre,dediť bude môj muž a tomu sa chce ona vyhnúť,chce svoju časť prepísať na úplne cudzieho človeka,bývame spolu,chce nás vyhodiť a nechce uznať,že mužovi tiež niečo patrí,o vyplatení jeho dielu nechce ani počuť.
http://www.porada.sk/t284468-svokra-nas-chce-pripravit-o-dedicstvo.html#post2857480
Pošlite svokre list, aby odkúpila vašu časť a odsťahujte sa.
buchač
28.02.17,05:46
Ako sa to dozviem,ci v jeho pripade postupovala tak isto?

Dozvedieť by si sa mohol určité info na Katastri nehnuteľností.
Ide o to, že pri prípadnom predaji bude daný vklad na Kataster nehnuteľností, kde bude súčasťou aj kúpno-predajná zmluva. V tej by mala byť uvedená aj cena za dom.
Len je otázne, či sa k infu aj dostaneš.
Ak nie a budeš mať pocit, dojem, podozrenie...tak sa budeš musieť obrátiť na súd.
----------------------

Ake budu dialsie kroky,co ma caka a na co sa mam pripravit?

Súd nie je príjemná záležitosť...na to jeden nie je vždy pripravený...
Tie medziľudské vťahy ani len nespomínam a neriešim.
Ako sosák spomenul, ponúknite druhej strane svoju časť na predaj a hajde preč.

P.S.:
...ja by som bol už dávno preč.
Firuze
28.02.17,06:37
Keby som jej odpredal svoju cast,nemam kam ist,mozno tak pod most,alebo hladat podnajom. Ja by som hlavne chcel vediet,ci ma moze nejakym sposobom vyhodit z domu.
buchač
28.02.17,06:42
Ty za 100-150 litrov nekúpiš byt - dom ?...pfúúú, tak potom sorry.

Vyhodiť ani tak nie...ale vystrnadiť, znepríjemniť život tak, že pôjdeš aj sám.
A v neposlednej miere môže svoju časť aj darovať...a úplne cudziemu človeku.
Firuze
28.02.17,06:54
Moja cast nema hodnotu ani 50 000. Moze to darovat cudziemu a mne to ponukne za 200 000? Niekde som cital,ze podmienky musi mat kazdy rovnake,ci?
Mária27
28.02.17,07:07
Ako spoluvlastník nehnuteľnosti máš právo v katastri nazrieť nielen do katastrálneho operátu ale aj do zbierky listín, teda do zmluvy, ktorou by to matka predala. Ak by to predala za nižšiu cenu, máš dve možnosti: 1. napadnúť zmluvu pre neplatnosť (relatívna = do 3 rokov) alebo žiadať od nového vlastníka, aby ti to predal za tú istú cenu, ako to kúpil.
Prekupné právo obmedzuje spoluvlastníka aj pri darovaní rovnako.

katastrálny zákon č. 162/1995

§ 68

(5)
Verejnosť zbierky listín [§ 8 ods. 1 písm. c)] je obmedzená a umožňuje sa len vlastníkom, ich právnym predchodcom alebo iným oprávneným osobám, alebo osobe vykonávajúcej geodetické činnosti súvisiace s pozemkovými úpravami podľa osobitného predpisu,5) alebo osobe, ktorá vyhotovuje geometrické plány alebo vytyčuje hranice pozemkov, alebo osobe vykonávajúcej znaleckú činnosť v odbore geodézie, kartografie a katastra alebo osobe, ktorá vyhotovuje cenové mapy.
mareko
28.02.17,07:23
Cudziemu darovať nemôže, iba blízkej či príbuznej osobe. Predať môže, predkupné právo ti ponúkla :(. Mňa by zaujímalo, čisto informatívne, či matka ponúkla predkupné právo aj dcére a vnučke ... keďže sú zrejme spolumajiteľky. Lebo ak dáš 200000, ešte stále nie je dom tvoj. Ak je to inakšie (podľa LV) tak uveď na pravú mieru.
vicktor
28.02.17,07:53
Co ak v zmluve na katastri bude uvedena fiktivna cena 350 tisic, ale realne dostala 50 tisic?
Mária27
28.02.17,08:09
može sa dokazovať podvod - znalec, v hotovosti či cez účet
Firuze
28.02.17,08:10
Dcera a vnucka/su dokonca az tri/ nevlastnia vobec nic,su len dvaja spoluvlastnici,musi teda aj ich riesit?
mareko
28.02.17,08:22
Nie, ak nie sú na LV (teda ak si majiteľ iba ty a matka) tak samozrejme rieši iba teba..a ty ju, ak by si chcel svoj podiel predať. Inakšie vnučku myslím po zosnulom bratovi (nie deti od sestry) ale to je teraz nepodstatné. Takže ponúkni matke svoj podiel a hľadaj si byt. Investície do domu zrejme matka dobrovolne neuzná...tam potom zostáva iba súdna cesta :(
Katy a R
28.02.17,08:22
niet nad "dobré" vzťahy - však kde sa dvaja bijú .... ;)
Oliwa
28.02.17,09:37
Firuze, tú časť, ktorú spoluvlastníš, si nadobudol v dedičskom konaní po otcovi? Tými dvoma spoluvlastníkmi myslíš matku a seba?
Firuze
28.02.17,09:56
Ano,presne tak.
Oliwa
28.02.17,10:36
Dcéra, ktorú spomínaš, je teda Tvoja dcéra, nie sestra?
Firuze
28.02.17,10:42
Nie,ja mam syna,este mam 20 rokov nezvestnu sestru,ta ma 2 dcery a brata,ten zomrel a mal tiez dceru. Ale ani jeden nie je spoluvlastnikom domu.
Oliwa
28.02.17,10:49
Celé je to nejaké čudné - ak Tvoja nezvestná sestra nebola vyhlásená za mŕtvu, tak jej deti nemohli po nej dediť. Ale po zosnulom bratovi je dedičom v 2. rade jeho dcéra. Nebola účastníkom konania alebo dedičstvo odmietla?
Firuze
28.02.17,11:10
Je to dobre popletene,sestra mala 3 roky na to,aby sa o dedicstvo prihlasila,nic sa nedialo,nic nevlastni,deti po nej nemaju co zdedit a brat,ked zomrel,tiez nic nevlastnil,takze ani jeho dcera nema co po nom zdedit.
Oliwa
28.02.17,11:12
Na základe čoho bola stanovená cena 200 000 € na matkinu časť? Dala urobiť znalecký posudok /na celý dom/, alebo je to ňou odhadnutá cena porovnateľných nehnuteľností vo Vašej lokalite?
Firuze
28.02.17,11:22
Na znaleckom posudku je suma za cely dom tusim 168 tisic,henten blud neviem,kde zobrala...
Oliwa
28.02.17,11:24
Brat zomrel skôr ako Váš otec?
Oliwa
28.02.17,11:26
Záleží na tom, v ktorom roku bol posudok robený...
Firuze
28.02.17,11:30
Najprv otec,brat bol uz na smrtelnej posteli,ani dedicskeho sa nezucastnil a jeho diel si automaticky zobrala matka.
Oliwa
28.02.17,11:40
Toto mi nebolo jasné, kam sa podel bratov podiel po otcovi. Ako "automaticky"? To akože mama povedala notárovi - syn leží chorý, napíšte to na mňa? Ak sa nemohol konania zúčastniť, mal niekoho splnomocniť a ten ho mal zastupovať. Preto som nerozumela, prečo jeho dcéra nič nezdedila.
Firuze
28.02.17,11:48
Presne,syn je chory napiste to na mna...a bolo,notarka nepovedala pol slova.
EvaB
28.02.17,13:29
A nie je možné, aby vnučka po synovi napadla dedičské, situácia by sa zmenila. Ona by dom asi zatiaľ nemohla predať, do LV by prišiel možno nový spoluvlastník a situácia s týmto podrazom by sa jej skomplikovala. A jej podiel by sa zmenšil.
Oliwa
28.02.17,14:03
Presne tam smerovali moje otázky - niečo mi tam nesedelo - že spoluvlastníkov by malo byť pravdepodobne viac... Aj keď väčšinový by bol stále iba jeden.
Ale keď som si pozrela tému, čo sem dal sosak, kde sa rieši táto situácia spred takmer roka a je tam napísané:
"Feťák" ale nič nevlastnil,svoj podiel prepísal na matku,takže si myslím,že po nej by ako jediný mal dediť môj muž,či? - tak potom neviem, neviem, aká je pravda... Vyzerá to tak, že Firuze nevlastní nič a nie je syn, ale nevesta... Človek príde v dobrej viere, snaží sa pochopiť situáciu, lebo to lezie ako z chlpatej deky, a výsledok? Strata času a dôvery... Čau! Odomňa už ani "ň". Sorry, ale nebudem sa zapodievať s niekým, z koho sa napokon vykľuje niečo ako - poraďácky transvestita...
sosak
28.02.17,14:46
Preto som dal link na tú staršiu tému, pretože tu ide o zámenu osôb a ďalej som nechcel zasahovať.
Firuze
28.02.17,14:52
Minulý rok sem naozaj písala moja žena,teraz,aby som sa nemusel registrovať som jej sem vliezol a pýtal sa ja. Čo je na tom také nepochopiteľné,že sú len dvaja spoluvlastníci? Sa spýtajte na konkrétnu vec...na všetko som inak odpovedal...Keď zomrel brat-feťák nevlastnil vôbec nič,čo mala po ňom zdediť dcéra? Na sestru sa tri roky čakalo,že sa ozve,potom sa jej diel rozdelil medzi mňa a matku a zostali sme len dvaja. Keby matka zomrela zostal by som ja a sestra,rovno nám notárka povedala,že by sa zase čakalo tri roky,či sa prihlási,keď nič,jej diel by prešiel na mňa...notárku absolútne nezaujímalo,či má niekto deti alebo nemá. Nevyznám sa z dedičských veciach,preto sa pýtam...
Mária27
28.02.17,14:53
používajú len jeden nik
buchač
28.02.17,14:53
sosak (Dnes 16:46) Preto som dal link na tú staršiu tému, pretože tu ide o zámenu osôb a ďalej som nechcel zasahovať.
================
DETTO...

Zároveň si myslím, že z toho všetkého sa nevysomári už nik...ba dokoca aj zadávateľ/ka má v tom všetkom úplný hokej pomiešaný s futbalom.
Všetko so všetkým súvisí, ktož vie,čo a ako to tam je...

Jasné je len jedno, že mladí vlci sa postavili proti starej vlčici a chcú si urvať to, čo im nepatrí, čo si absolútne neulovili.
Firuze
28.02.17,15:01
Prečo ste hneď všetci takí nepríjemní,chcel som len poradiť. A načo sa mám nanovo registrovať?
A nechápem,čo je na tom všetkom nepochopiteľné?
Matku na staré kolená obalamutil cudzí človek a chce mu dať dom a ja ako syn sa mám na to všetko pozerať...
Žil som v tom dome viac ako 40 rokov a zrazu si matka zistí,že ho radšej dá niekomu cudziemu...
buchač
28.02.17,15:14
Ja rozhodne nie som nepríjemný...a ani nebudem....a ani nemiem pokračovať v danej "problematike".
afrikánka
28.02.17,19:27
Firuze, zabudol si na dcéru po "feťákovi".
Ak zomrie tvoja matka, ktorá t.č. vlastní polovinu nehnuteľnosti, po jej smrti budú dediči traja-ty, dcéra, ktorá sa zdržuje v zahraničí a vnučka-dcéra po feťákovi, ktorú ako dedičku stále opomínaš....Nebude nakoniec práve ona "tá cudzia osoba", ktorej chce tvoja matka svoju polovinu predať?
Firuze
28.02.17,19:54
Nie,viem o koho ide,poznám ho. A dediči už nebudú žiadni,lebo už nebude čo dediť.
afrikánka
28.02.17,20:07
Ešte predaj neprebehol.....nikdy nevieš.