Zdeni
12.07.06,19:58
Ahojte Poraďáci! Určite nie som sama, kto má doma prázdninujúce deti. Každý večer zaspávam s dilemou, čo zajtra variť. Malý /11r/ by jedol len vyprážaný syr s hranolkami a pizzu a malá /3r/ zase len ryžu. Poraďte čo variť, nejaké dobré recepty, ale nie moc zložité, aby som mala čas aj na Poradu:D .
DanielaSL
12.07.06,18:14
Zdeni otvor si v časti Hoby... Recepty a nájdeš tam toľko tém, že si určite niečo každý deň vyberieš.
Ivana Š
12.07.06,18:21
ondrejvla
12.07.06,18:54
No a navyše je čas čerstvého ovocia a zeleniny - prívarky od tekvicového, zelenej fazuľky, mladej kapusty s paradajkami, marhuľové knedle ( mňa čakajú zajtra a deti ich milujú), karfiol, urob im slivkovú polievku - zo sušených slivák, skús, je to niečo iné a deťom chutí.

Slivková polievka :

asi 40 dag sušených slivák dáme do vriacej osolenej vody (asi 1,5 l )variť na cca 5 minút, urob zápražku z 1 PL masla a 1 PL oleja, pridaj 1 PL hladkej múky, urob ju svetlú, nie tmavú, zalej studenou vodou, rýchlo pomiešaj a zalej asi 1,5 dl sladkej smotany, vlej do slivkovej polievky. Uvarené zemiaky, ale neomastené, pokrájané na kocky dáme na tanier, zalejeme polievkou a pridáme na každú porciu do stredu polievky asi 2 PL pochúťkovej kyslej smotany. Deťom to môžeš ešte prisladiť, diabetikom pridať na celú polievku 1 tbl spolarínu. Je výborná ako teplá i studená z chladničky. A takto sa dá urobiť i polievka zo sušených hrušiek. ( ja tú polievku nesladím, je dosť sladká od slivák)

Skús, je to niečo iné.
A k tomu im môžeš urobiť ryžovú kašu na sladko, na tanier omastiť roztopeným maslom, posypať mletými orechami a do stredu veľkú porciu malín, prípadne ríbezlí, ak deti neľúbia ríbezle, môžeš to poliať i slivkovým kompótom a pridať aj slivky.
Marína
12.07.06,18:58
Vlasti, prosím, nenapíšeš nám ako robíš marhuľové knedle? Ako kuchárku(a nielen) Ťa ozaj uznávam. :) Ďakujem.
ondrejvla
12.07.06,19:09
Vlasti, prosím, nenapíšeš nám ako robíš marhuľové knedle? Ako kuchárku(a nielen) Ťa ozaj uznávam. :) Ďakujem.

Evička,
toto je rozpis pre cca 8 ľudí, ktoré robievam ja:
1 kg uvarených zemiakov v šupke, obielim, postrúham, pridám 1/2 kg tvarohu, 2 vajíčka, a asi 1 kg hrubej múky. vypracujem cesto, ak je riedke, pridávam nie múku, ale trošku krupice, ak je tuhé rozriedim ešte predtým troškou, ale skutočne len troškou letného mlieka. Cesto nechám odpočinúť prikryté miskou. Potom vyváľkam na pomúčenej doske ( inak privítala by som ak má niekto možnosť mi zohnať podložku na váľkanie cesta od Tuperware ), radlíkom si urobím kocky, vykôstkované marhule zabalím do cesta a urobím guľky. Ukladám si ich na pomúčené tácky, varím v osolenej vode. kým mi nevyplávajú na povrch, ale nie pri prudkom vare, vkladám ich tam opatrne, aby sa nerozbili. Po uvarení vyberám dierkovanou varechou a keď vkladám do misy, každú vrstvu polejem roztopeným maslom a posypem orechami, ktoré nasucho opražím, ale opatrne, aby neprihoreli, lebo zhorknú. Ale masla dám "poctivo", nešetrím, aby neboli dávivé! Varím vo veľkom hrnci na viac dávok. Kto môže, posype si ešte práškovým cukrom. Ja ich milujem posypané čerstvým tvarohom.
A ešte niečo, pri vaľkaní cesta stále hrubo podsýpam, aby sa nelepilo.
Zdeni
12.07.06,19:14
Vlasti, tú podložku viem zohnať, kamarátka robí Tuperware. Lenže ja som z Partizánskeho a ty zo Žiliny, takže:confused: . Ale snaha bola:D , už len za ten dobrý recept.;) :D
lenkak
12.07.06,19:18
Ja robím tiež takéto knedlíky, ale cesto bez tvaroku, do vnútra okrem marhulí, sliviek, keď je sezóna dám aj jahodu, a posypem grankom, poprípade opraženou strúhankou.
Zita5
12.07.06,19:18
Vlastička , ja síce malé deťúrence čo si užívajú prázdnin nemám , ale už dosť väčšie, ktoré už zabudli ,čo vôbec prázdniny sú , ale v sobotu im spravím marhuľové guľky alias Vlasta........juj už aby bola sobota .Ďakujeme za receptík.:).
Ivana Š
12.07.06,19:32
Zitka, tuším si na tie marhuľové guľky Ty chutíš...
Marína
12.07.06,19:33
Vlastička, Ty si poklad. Určite ich mojim chlapom uvarím. Páči sa mi na recepte, že to nie je klasika, ale pridávaš aj tvaroh. Ja som vedela, prečo sa pýtam a že to nebudú len také obyčajné knedlíčky.
Zita5
12.07.06,19:33
Zitka, tuším si na tie marhuľové guľky Ty chutíš...

Ivanka , vieš že si uhádla ..........:)
ondrejvla
12.07.06,19:33
Ja robím tiež takéto knedlíky, ale cesto bez tvaroku, do vnútra okrem marhulí, sliviek, keď je sezóna dám aj jahodu, a posypem grankom, poprípade opraženou strúhankou.

Jahodové sa u nás konali pred 10 dňami, robila som ich pol dňa, keď som si konečne sadla ku káve, bola misa s 200!!! kusmi prázdna. Ale marhule sú väčšie, rýchlejšie sú hotové.
ondrejvla
12.07.06,19:35
Vlastička, Ty si poklad. Určite ich mojim chlapom uvarím. Páči sa mi na recepte, že to nie je klasika, ale pridávaš aj tvaroh. Ja som vedela, prečo sa pýtam a že to nebudú len také obyčajné knedlíčky.



Evička, ďakujem za pochvalu, s tvarohom je cesto lahodnejšie, no a ak pridáš zo 2 PL detskej krupice, je to úplne niečo iné.
ondrejvla
12.07.06,19:37
Vlasti, tú podložku viem zohnať, kamarátka robí Tuperware. Lenže ja som z Partizánskeho a ty zo Žiliny, takže:confused: . Ale snaha bola:D , už len za ten dobrý recept.;) :D

Zdeni, myslím že nie je problém mi ju zaslať na dobierku?! Ak máš ochotu, napíš mi cez SS, dám ti moju adresu.
A ďakujem za snahu.
Ivana Š
12.07.06,19:37
Ivanka , vieš že si uhádla ..........:) a načo čakať na sobotu?:):):):):) hneď zajtra treba vyskúšať:):):)
Zita5
12.07.06,19:38
a načo čakať na sobotu?:):):):):)


Lebo v týždni z práce chodievam neskoro a deti tiež, no a v sobotu sme všetci spoločne za stolom ...tak preto ....:)
Ivana Š
12.07.06,19:43
a keď prídeš z práce, tak už varenie bŕŕ nemusí byť, že?
Zita5
12.07.06,19:46
a keď prídeš z práce, tak už varenie bŕŕ nemusí byť, že?

Mám Ti to ako žene vysvetlovať :p lepšie a rýchlejšie sa navarí nejaký prívarok a napr.mäso, ako knedličky.....keď za Tebou stojí päť krkov, čo čakajú na obedovečeru .;)
Ivana Š
12.07.06,20:11
Zitka, nič mi nemusíš vysvetľovať, ja tiež denne varím. Najväčší problém je - čo uvariť - chutne a rýchlo.
A keď sa spýtam, čo mám uvariť, väčšinou dostanem odpoveď, veď uvar čo chceš. Ale ja by som chcela počuť, čo by im chutilo.
Excise Duty
13.07.06,03:51
Malý tip k marhuľovým guľkám, do marhúľ po odstránení kôstky vložte hrudku marcipánu, tá sa spolu so šťavou rozvarí a dá marhuľovým guľkám neopísateľnú chuť. Rovnako to robíme aj so slivkovými guľkami, až príde ich sezóna. Teda robíme, presnejšie, robí to tak moja žena, lebo ja to uvariť neviem ale zato jesť to viem...
janasv
13.07.06,04:54
Ja robím tiež takéto knedlíky, ale cesto bez tvaroku, do vnútra okrem marhulí, sliviek, keď je sezóna dám aj jahodu, a posypem grankom, poprípade opraženou strúhankou.
Skuste aj rebarboru:p, potom posypte oprazenou struhankou, maslom a vanilkovym a praskovym cukrom - trosku viacej, lebo je kysla. ;)
Marína
13.07.06,05:03
Malý typ k marhuľovým guľkám, do marhúľ po odstránení kôstky vložte hrudku marcipánu, tá sa spolu so šťavou rozvarí a dá marhuľovým guľkám neopísateľnú chuť. Rovnako to robíme aj so slivkovými guľkami, až príde ich sezóna. Teda robíme, presnejšie, robí to tak moja žena, lebo ja to uvariť neviem ale zato jesť to viem...
Tak toto musí byť "bomba".
Marína
13.07.06,05:43
Granadiersky pochod trochu inak
Zemiaky pokrájané na kocky a uvarené v slanej vode zmiešame so strapačkami(cesto ako na na bryndzové halušky). Omastíme upraženým maslom. Slaninku pokrájanú na kocky upražíme s nadrobno pokrájanou cibuľkou. Odstavíme a pridáme červenú papriku. Pridáme k "pochodu". Vyskúšajte so strapačkami namiesto cestovín a neoľutujete.
Cestoviny zapečené s brokolicou, syrom a šampiňónmi
Suroviny: 350g cestovín z tvrdej pšenice(vrtuľky)-talianske, 1 ½ - 2 kyslá smotana, 150g Nivy, 150g Eidamu, 150g šampiňónov, 300g brokolice, 2 paradajky, 1 paprika, 5 strúčikov cesnaku, 1 cibuľa, soľ, čierne mleté korenie, gyros korenie, provensálske korenie, vegeta(používam Dobrotku-neobsahuje glutamán)
Cestoviny varíme 10 minút a brokolicu 5 minút v slanej vode. Do pekáča dáme trošku oleja a ukladáme: cestoviny(posolíme, ochutíme vegetou) a nastrúhame na ňu cibuľu, nakrájanú na malé papriku, ošúpané a nakrájané na malé kúsky paradajky . Potom pridáme vrstvu osolenej cca 5 min. povarenej brokolice. Posypeme gyrosom. Zalejeme polovicou smotanovej omáčky, prikryjeme šampiňónmi a postrúhanou Nivou. Zakryjeme cestovinami a zalejeme druhou polovicou omáčky a postrúhaným Eidamom. Posypeme provensálskym korením. Zakryjeme alobalom a zapekáme v rúre pri 180ºC cca 30-35 minút.
Omáčka: Smotanu zriedime troškou vody, ochutíme vegetou, čiernym korením a prelisovaným cesnakom.
Zemiaky na kyslo inak ako zvyčajne
Zemiaky ošúpeme a pokrájame na kolieska. Na oleji speníme pokrájanú cibuľku a orestujeme pokrájanú na kúsky kuraciu pečeň. Pridáme zemiaky, soľ, korenie, bobkový list a červenú papriku. Zalejeme vodou tak, aby zemiaky boli len tak tak ponorené. Keď sú zemiaky mäkké, pridáme habarku zo sladkej smotany(môžeme pridať aj trochu kyslej) a hladkej múky. Prevaríme. Zemiaky a smotana prejdú chuťou pečene. Naši to milujú.
Plnené kaleráby
Mladé kaleráby lyžičkou vydlabeme tak, aby nali dosť tenkú stenu. Naplníme ochuteným pomletým mäsom. Vydlabanú časť kalerábov posekáme na drobno. V hrnci na masle speníme cibuľku, pridáme posekané kaleráby, posolíme, zamiešame a poukladáme naplnené kaleráby. Podlejeme vodou a dusíme. Keď sú mäkké, podlejeme habarkou zo sladkej smotany. Prípadne ešte dochutíme.
Zapekaný karfiol pod perinkou
Karfiol rozobratý na ružičky uvaríme v slanej vode. Zemiaky pokrájané na kocky tiež. Pekáč vymastíme maslom a vysypeme strúhankou. Vsypeme karfiol a zemiaky. Polejeme omáčkou. Omáčka má konzistenciu cca ako piškótové cesto. Nepretečie cez zemiaky a karfiól, ale ostane na povrchu.
Omáčka: Z masla a múky urobíme svetlo ružovú zápražku. Zalejeme sladkou smotanou alebo mliekom. Ochutíme soľou a č.korením. Necháme trochu vychladiť. Pridáme 2-3 žĺtka a sneh z 2-3 bielkov.
Elena Navrátilová
13.07.06,05:54
Evi super. Hlavne tie cestoviny s brokolicou určite vyskúšam.
Marína
13.07.06,09:24
Elenka, dobre si si vybrala. Sú ozaj chutné. Šampiňóny aj paprika nie sú podmienkou, paradajky a koreniny(gyros, provensálske, vegeta) určite nevynechaj.
Ešte som do receptu dopísala, že používam cestoviny z tvrdej pšenice(talianske).
ludmila12
20.08.08,06:29
Evička,
toto je rozpis pre cca 8 ľudí, ktoré robievam ja:
1 kg uvarených zemiakov v šupke, obielim, postrúham, pridám 1/2 kg tvarohu, 2 vajíčka, a asi 1 kg hrubej múky. vypracujem cesto, ak je riedke, pridávam nie múku, ale trošku krupice, ak je tuhé rozriedim ešte predtým troškou, ale skutočne len troškou letného mlieka. Cesto nechám odpočinúť prikryté miskou. Potom vyváľkam na pomúčenej doske ( inak privítala by som ak má niekto možnosť mi zohnať podložku na váľkanie cesta od Tuperware ), radlíkom si urobím kocky, vykôstkované marhule zabalím do cesta a urobím guľky. Ukladám si ich na pomúčené tácky, varím v osolenej vode. kým mi nevyplávajú na povrch, ale nie pri prudkom vare, vkladám ich tam opatrne, aby sa nerozbili. Po uvarení vyberám dierkovanou varechou a keď vkladám do misy, každú vrstvu polejem roztopeným maslom a posypem orechami, ktoré nasucho opražím, ale opatrne, aby neprihoreli, lebo zhorknú. Ale masla dám "poctivo", nešetrím, aby neboli dávivé! Varím vo veľkom hrnci na viac dávok. Kto môže, posype si ešte práškovým cukrom. Ja ich milujem posypané čerstvým tvarohom.
A ešte niečo, pri vaľkaní cesta stále hrubo podsýpam, aby sa nelepilo.
:--- Včera som vyskúšala guľky z odpaľovaného cesta, ktoré boli rýchlejšie hotové a potom tieto tvarohové. Sú neskutočne dobré. Urodilo sa mi veľa sliviek a chcem spraviť na zimu do mrazáku a už ďalšie recepty radšej nebudem skúšať lebo potom nebudem vedieť z ktorých si vybrať. Dievčatá veľká vďaka vám za recepty.Neviem ako to bude vyzerať s mojou váhou lebo sú úžasné. Nedá sa rozhodnúť ktoré sú lepšie.;) Ludka