Miroslav69
08.04.17,07:15
jslancik
08.04.17,05:29
nie. Na akom základe si myslíš, že by si na niečo také mohol mať nárok?

Inak položená otázka: keď si sa prisťahoval do bytu, tak si doplácal niečo do fondu opráv? Na úvery, ktoré sa splácajú, na iné výhody, ktoré užívaš a ktoré platil pôvodný majiteľ (zateplenie, atď).
Mária27
08.04.17,05:40
zákon 182/1993 o vlastníctve bytov
§ 10

(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.
sito
08.04.17,06:41
Nemáš!!!
Miroslav69
08.04.17,07:47
Bývam v byte od jeho odovzdania a nehovorím že mám nárok, ja sa pýtam! Vo fonde opráv je momentálne viac ako 100000 €. Keď to vydelim počtom bytov(36) ide o nie zanedbateľnú čiastku. Ale už som dostal fundovanú odpoveď od užívateľa Mária27 a viac sa tým nehodlám zaoberať.
Miroslav69
08.04.17,07:48
Ďakujem!
jslancik
08.04.17,10:19
ja som ťa chcel inšpirovať použiť rozum...
sito
08.04.17,10:51
Správne, jslancík do ceny bytu, by si to mal napočítať, Byt je súci, súci je aj FPÚaO. Rozumná cena zaberie, či zaberie aj kupujúci? So stratami, či ziskom sa počíta, ak sú v súlade so zákonom. Ak nie, aj podvod to je. Trestný zákon, § 221
alaya1
08.04.17,10:53
tak toto by ma nenapadlo :)
sito
08.04.17,10:59
Teba nie, ale ľudí? Ako vidíš, áno! Tým netvrdím, že nie si človek, dobrý. :) ;)
Kvaka
08.04.17,12:23
Vo fonde je zrejme plánované budúce zhodnotenie bytu. Takže predaj byt až po rekonštrukcii domu, jeho hodota vtedy stúpne, jedine tak sa ti tvoj podiel vráti. Ak predáš byt teraz, asi dom nie je po rekonštrukcii a potom si môžeš dohodnúť za byt vyššiu cenu, z dôvodu, že zohľadníš, že sa bude v blízkej dobe dom rekonštruovať a nejaké peniaze sú už vo FO našetrené (aj tebou), takže hodnota bytu stúpne bez pričinenia nového vlastníka. Pri úvere na rekonštrukciu je to inak, ten by splácal budúci majiteľ, tam by cena bytu bola podľa znalca, teda hodnota bytu v takom stave, ako je byt teraz.
sito
08.04.17,16:29
Kôň má štyri nohy, hovado tiež, tiež rohy má, kôň nie, načo, že?
bubkoch
08.04.17,16:48
zober loptu, nie drogy
sito
09.04.17,06:37
Zdravím ťa super hovado, dlho som ta tu nevidel, že by si išiel na bitúnok?
korela
09.04.17,06:50
Kvaka podala zadávateľovi zmysluplnú odpoveď, ktorú by som inak očakávala aj ja osobne. Má to logiku.
sito
09.04.17,08:20
FPÚaO slúži na spoločné účely domu, s bytom v dome, je spojený jeho vlastník len povinnosťou doňho uhrádzať preddavky. Pri zmene vlastníka starý nemá nárok na vyplatenie pomernej časti z FPÚaO.

Pri kúpnej cene sa dá debatovať aj o FPÚaO, stave domu.

A čo v takomto prípade? Dom si berie úver X €. Na byt je podiel 5 000 €. Vlastník ho splatí v hotovosti. Vlastníci s úverom platia za 1m 1 € z toho 0,75 € na úver, a 0,25 na bežnú prevádzku domu. Vlastník, ktorý úver splatil v hotovosti platí len tých 0,25 €. A teraz, babo raď ...
korela
09.04.17,08:39
Domnievam sa, že to Kvaka vysvetlila dostatočne zrozumiteľne. Jedno je fakt, že peniaze vložené do fondov opráv sa človeku pred rekonštrukciou objektu nevrátia.
Poznám firmu, ktorá keď prevádzala svoj majetok za-com do osobného vlastníctva, tak im peniaze z fondu opráv za desiatky rokov doslova prepadli, t. j. nezostali im ani peniaze ani nemali na opravy, ktoré si už objekty vyžadovali.
sito
09.04.17,09:13
Zo zákona SVB ani správca nemôže, nesmie! Sú to spoločné peniaze domu. jeho spoluvlastníkov.

Ale, predajná, kúpna cena bytu, priestoru v dome je dohodou. Cenu môže výrazne ovplyvniť nie len stav domu, ale jeho obyvatelia. Dom môže byť v perfektnom stave. Ale, ak sú susedia ako ......, nekúpim môže byť odpoveď, tiež nepredám.

Úver na desať rokov. Päť rokov býval starý, užíval dom, byť v ňom, aj úver platil. Nový bude dom užívať, aj úver platiť. V tom to sú si fiť. Či, ak nový povie starému, že len ak si splatí úver, kúpi ho.
bubkoch
09.04.17,14:12
zbytocne pouzivas nadavky v kazdom prispevku, mna dement urazit nemoze
radsej by si mal porozmyslat nad svojimi nezmyslami co tu vypisujes, este predtym nez stlacis "odoslat"
sito
09.04.17,14:19
Nie, nie uraziť, nie! Chválim ťa, chvála tebe, tebe ...
vicktor
10.04.17,08:51
Tych 100 tisic moze byt nasporenych alebo uz aj pominanych, v tom pripade by si aj tak nic nedostal.
Tvoje prispevky su (akoze su) zohladnene v cene bytu, akoby ta kupujuci vykompenzoval.
sito
10.04.17,09:30
182/1993, § 13, ods. 1 a 2.

"(1) S vlastníctvom bytu a nebytového priestoru v dome je nerozlučne spojené spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a spoluvlastníctvo alebo iné spoločné práva k pozemku."

--- Takže ten kto predáva, či ten čo kupuje byt predáva - kupuje aj podiel na dome, jeho spoločných častiach, spoločných zariadeniach, prípadne pozemku. Majetkom domu je aj spoločný FPÚaO domu. ---


"(2) Spoluvlastníci spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku sa nemôžu dožadovať zrušenia spoluvlastníctva podľa Občianskeho zákonníka."

--- Na FPÚaO môže byť aj 1 000 000 €. SVB ani správca NESMÚ z neho pri predaji bytu vyplatiť predávajúcemu ani jeden cent!!! ---
Chobot
10.04.17,09:59
Najlepšia odpoveď. K veci, bez zbytočných komentárov a invektív voči pýtajúcemu sa.
sito
10.04.17,10:19
" Miroslav69 (08.04.17 10:47) Bývam v byte od jeho odovzdania a nehovorím že mám nárok, ja sa pýtam! Vo fonde opráv je momentálne viac ako 100000 €. Keď to vydelim počtom bytov(36) ide o nie zanedbateľnú čiastku."

100 000 : 36 = 2 777 €.

"Ale už som dostal fundovanú odpoveď od užívateľa Mária27 a viac sa tým nehodlám zaoberať. "

Ako sa zariadi, jeho vec.
Semetrika1
13.04.17,13:30
Malá otázka. Zákon spomína fond opráv. Ako to bude s prostriedkami na meraciu a regulačnú techniku? Tie prostriedky sa môžu vrátiť predajcovi, alebo sa postupuje ako pri fonde opráv?
sito
13.04.17,13:49
Však vykurovací systém, sústava, regulačná technika, termostatické hlavice, meracie zariadenia, určené meradlá, PRT sú spoločným majetkom spoluvlastníkov domu. Náklady na ne sa hradia z FPÚaO.
Semetrika1
14.04.17,11:19
Máme vytvorenú samostatnú zložku na nákup regulačnej techniky. Máme to preto, že na FO, keďže máme úver na zateplenie, musí zostať vždy rezerva.
Už si dobre nepamätám, myslím že sú to príspevky za dva mesiace.
Pomerové merače tepla máme nové, ale zložku sme si nechali ako určitú skrytú rezervu.
Keďže zákon hovorí iba o FO, ktorý sa nevracia, tak tieto prostriedky by sa vrátiť mohli. Z právneho hľadiska by to bolo OK. Z morálneho žumpa.
Nikto to urobiť neide. To bola čiste teoretická otázka.
Peniaze sporíme na výmenu azbestových rúr v jadre. Čiže presne "na údržbu".
sito
15.04.17,11:42
Keď máte úver na spoločné časti domu, tak to je samostatná položka v predpise, účtovníctve, aj ročnom vyúčtovaní. Pokiaľ ručíte za úver FPÚaO samozrejme, že na ňom musí byť vždy určitá suma, tiež neplatiči môžu byť len do určitej sumy, to si banka sleduje.

A tu bokovku pred kým skrývate? Z právneho hľadiska je to v rozpore so zákonom. Ale, ak niet žalobcu, niet ani sudcu. Jednoducho ak všetci súhlasili s bokovkou, zákon sta vy!