Nada89
08.05.17,11:02
Dobrý deň prajem,
Bývam s bratom v rodinnom dome ktorého je on vlastník a ja v ňom mám vecné bremeno doživotného bývania, dom je rozdelený na 2 bytové jednotky každý mame vlastne hodiny elektriky aj vlastný vchod.. teraz mi brat hovoril, žeby chcel aby jeho deti zdedili po ňom cely dom a aby som si tým pádom ja zrušila doživotne právo v dome... uvažujem nad tým, ale netuším čo môžem od neho žiadať? Existuje nejaký paragraf napr. Že pokial by mi chcel zrušiť vecné bremeno musel by ma adekvátne vyplatiť alebo mi poskytnúť iné bývanie? alebo je to len na dohode?
ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ ODPOVED. veľmi mi to pomôže.
Mária27
08.05.17,09:29
Deti môžu zdediť celý dom (získať vlastnícke právo) aj bez zrušenia vecného bremena, tebe však právo užívať dom zostane.

Ak by ste sa dohodli na zrušení, môžete sa dohodnúť hocijako. Zvyčajne to záleží od toho, ako brat nadobudol vlastníctvo. Napr. ak si mal právo zdediť polovicu, ale zdedil si len právo bývania, mohol by ti vyplatiť polovicu hodnoty domu. Občiansky zákonník hovorí o primeranej náhrade, a to vecnom alebo peňažnom plnení.plnení

Vecné plnenie by znamenalo, že ti ponúkne náhradné bývanie, kde nebudeš platiť tak ako tu v dome - brat ti ponúkne inú svoju nehnuteľnosť na využívanie, alebo ti bude platiť nájomné.
Peňažné plnenie by si si mal vypočítať tak, aby si nič nestrácal - zvyčajne hodnotu nájomného na dožitie.

Ak by ste sa nedohodli, za určitých okolností by mohol rozhodnúť súd, nie je to však uvádzaný dôvod.

občiansky zákonník § 151p
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701
sosak
08.05.17,10:52
Ja by som bol v tvojom prípade obozretný. V kontexte predchádzajúcej otázky: http://www.porada.sk/t291274-klamstvo-s-prepisom-domu.html#post2906585 si myslím že tvoj brat ťa chce obabrať a vymysleným dôvodom sa ťa chce ako vecné bremeno doživotného bývania aj so synom zbaviť z nehnuteľnosti po rodičoch. Vôbec sa nezaoberaj otázkou, že si zrušíš doživotné bývanie v nehnuteľnosti. Ako napísala @ Mária27, nehnuteľnosť môžu deti tvojho brata zdediť po ňom aj bez zrušenia vecného bremena.