kuravesele
16.05.17,18:23
Prosím súrne o radu. Známy, s trvalým pobytom v BB kraji evidovaný na ÚP bol na výberovom konaní dňa 21.04.2017, ktoré organizoval ÚP. Jednalo sa o prácu v Bratislave. Nakoľko tento známy má sĺubený pracovný pomer u starostu "aj písomný" (nemenová obec) tak túto prácu cez ÚP v Bratislave odmietol. Následne bol známy 10 dní na PN. Dnes po návšteve ÚP bol oboznámený pracovníkom ÚP, že ak nedonesie pracovnú zmluvu do 21.05.2017 (čiže do 30 dní) bude vyradený z ÚP. Zmluvu od starostu ale bude mať až najskôr od 01.06.2017 nakoľko ide o prácu financovanú z eurofondov ( neviem či sú to znevýhodnení uchádzači, alebo ako sa to volá presne). Len, že keď starosta nemôže dať zmluvu od 21.5.2017 ale až 01.06.2017 tak z ÚP vraj bude tento známy vyradený, a potom už nebude mať ani nárok na tento pracovný pomer od starostu, nakoľko, musí byť evidovaný na ÚP 3mesiace. Moja otázka: môže sa tento známy nejako brániť, aby ho nevyradili z ÚP a aby neprišiel o tento pracovný pomer v obci? Pri evidencií na ÚP uviedol, že mu môže ÚP nájsť prácu len do 20KM od jeho bydliska - má na toto brať ÚP ohľad? Môže sa tým brániť?
veronikasad
16.05.17,16:49
Stačí priniesť pracovnú zmluvu so začiatkom výkonu práce od 1.6.2017, nemusí byť nástup 21.5.Len PZ musí byť uzatvorená pred týmto terminom
kuravesele
16.05.17,17:55
Len zmluvy sa budu podpisovat az 31.5.2017, tento termin nepusti starostu na OU. Ak sa da tento clovek na PN mozu ho napriek tomu vyradit z UP?
arizona
16.05.17,19:51
Mozno by postacilo priniest nejaky "opeciatkovany"doklad od starostu,ze ho prijmu do prace od daneho datumu a ze potom prinesie aj zmluvu
Natty
16.05.17,20:52
Úprimne, vyzerá to dosť nahnuté. Podľa skúseností z minulosti (ak sa odvtedy nič zásadné nezmenilo, čo myslím, že nie), ak raz uchádzač o zamestnanie odmietne pracovnú ponuku úradu bez vážnych dôvodov, automaticky nasleduje vyradenie. Vážnosť dôvodov posudzuje úrad. Ak má malé deti, nech uvedie ako rodinné dôvody starostlivosť o tieto maloleté deti. Pri zdravotných dôvodoch sa tieto zvyknú posudzovať lekárom ÚP. Čo sa týka údaja na žiadosti ohľadom vzdialenosti dochádzania za prácou, je to len údaj orientačný. Môže sa toho skúsiť chytiť, ale to je tá slamka, čo sa jej chytá topiaci. Tadiaľ cesta podľa mňa nevedie. Súhlasím s veronikasad, že riešením by mohla byť pracovná zmluva, ktorá sa uzavrie do tých 30 dní (podpíše do 21.05.2017) s tým, že nástup do práce bude od 01.06.2017. Toto by nemal byť až taký problém ani u starostu, jedine, že ho limituje k uzatváraniu pracovných zmlúv až od určitého dátumu samotná zmluva, ktorú uzatvára obec s poskytovateľom pomoci (eurofondu). PN nič nevyrieši. Vyradiť sa dá aj spätne po ukončení PN a aj sa to tak robí. Takže pre budúcnosť, pracovné miesto neodmietať (nech potenciálny zamestnávateľ potvrdí, že daný uchádzač mu nevyhovuje)...
veronikasad
17.05.17,03:57
Súhlasím s arizonou, ďalšiu PN nedoporucujem.
kuravesele
17.05.17,06:55
A ak sa da dobrovolne vyradit z UP tak po akej dobe sa moze nazat zaradit na UP? A ak by uzavrel zmluvu s nejakym zamestnavatelom napr. na 3dni, moze sa nazat registrovat na UP? Alebo su tam nejake limity?
Katy a R
17.05.17,07:02
každý uchádzač dostane aj na papieri toto - tam nájde všetky potrebné info
http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ/OISS/Poucenie_o_pravach_a_povinnostiach_obcana.rtf
Ak chce byť v evidencii - dodrží podmienky - ak nechce - nemusí.
cit:
(3) V prípade vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu podľa odseku 1 písm. n) úrad znovu zaradí občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie najskôr po uplynutí troch mesiacov odo dňa jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. V prípade vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodov podľa odseku 2 úrad znovu zaradí občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie najskôr po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
- pri dobrovoľnom vyradení - je 1 n)
kuravesele
17.05.17,07:27
Ďakujem, ale ak sám si nájde napríklad prácu na zmluvu a bude v nej napríklad iba 3 dni, tak ho ÚP zaradí naspäť do evidencie?
Katy a R
17.05.17,07:30
tak to je iná káva - ale potom by bol iba nanovo zaregistrovaný (nebude v ev UoZ 3 mesiace - ako treba) ... to mohol nastúpiť do tej ponúknutej roboty a skončiť v skúš. dobe;) zbytočne to podľa mňa komplikujete ! čítaj tie poučenia - a čo Veronika napísala.
nariekanie mu určite nepomôže - a keď chce, aby štát platil zaňho ZP - tak treba podmienky dodržať!
kuravesele
17.05.17,07:35
čítam to, ale ÚP sprísňuje kritéria, a tí ľudia čo robili ako znevýhodnení zamesntanci napríklad na hradoch a zámkoch min. rok, tak už tento rok sa tam nedostanú...a budú vyradení z ÚP (lebo robili nábor na prácu v BA napr. vo ZV a samozrejme, že odmietli prácu v BA keď mali prísľuby od starostov, že budú mať robotu...no ÚP teraz dal tabuľky starostom, že minuloroční tam už nemôžu ísť)...takže bude vyradovačka. Čiže najlepšie ak je možnosť zamestnať sa aspoň u známeho na 3 dni a potom nazat evidencia na ÚP? Čiže to na čo som sa pítala, už neplatí (že potrebuje byť v evidencii aby dostal túto robotu), teraz potrebuje "aspoň" byť na ÚP aby nemusel platiť ZP (nakoľko v každej robote v ktorej sa bol pýtať, ho odbili s tým "ste starý".
avalik
17.05.17,08:10
Odpoved mas v zakone 5/2004
veronikasad
17.05.17,08:37
Pozri novelu zákona o službách zamestnanosti, platnú od 1.5.2017, sprísnili sa podmienky ...
kuravesele
17.05.17,08:52
pozerala som to ale nenasla som to...alebo som to prebehla? neviem.
veronikasad
17.05.17,08:55
Asi si pozerala staré znenie, nájdi si aktuálne na stránke zákony pre ľudí
kuravesele
17.05.17,09:27
pozerala som to na tej stránke, viete mi prosím napísať paragraf? pozeram paragrafy 34 a 36 ale nič tam také nevidím, že ak sa zamestná a nazat bude chcieť prihlásiť..asi som slepá...
Katy a R
17.05.17,15:41
tak pozri lepšie (už som ti písala) - môže sa zamestnať a skončiť - ak veľmi chce - ak sám si nájde prácu. Ale fakt nerozumiem, prečo takto špekuluješ. veď to ide aj normálne. píšeš, že má prísľub od starostu. či?
Katy a R
17.05.17,15:50
tak zase ak by bol vééľmi chorý..... ;)