filip12345
24.05.17,08:29
Dobrý deň. Som vlastníkom pozemku cez, ktorý si chcú susedia zriadiť vecné bremeno na vodu, elektrinu a právo prejazdu. Jedná sa konkrétne o výmeru 42 m2 pozemku, ktorý by bol zabremenený. Samozrejme im to chcem povoliť, no nechcem byť stratový. Takže moja otázka znie podľa čoho mám posudiť koľko peňazí si vypýtať? Respektíve existujú nejaké tabuľky, ktoré určujú približne koľko za čo? Ďakujem za odpoveď
Chobot
24.05.17,08:17
Neexistujú, ty si určíš hodnotu, za akú si ochotný im to povoliť. Je to na vzájomnej dohode.
arizona
24.05.17,08:33
Tabulky neexistuju, vsetko je o dohode.

Ale uvedom si, ze kazda jedna tarcha ti vyrazne znizuje hodnotu pozemku do buducna.

Nepises, aky je to pozemok.Mozno ho teraz nevyuzivas,ale co do buducna? Moze ta to vyrazne obmedzovat,ak by si chcel napr.stavat,alebo napr.ho "zalozit" v prospech nejakej hypoteky,ktoru ani nedostanes kvoli tym bremenam.
A pravo prejazdu? Brrr! Nebude ti vadit, ked sa ti budu po pozemku premavat nakladiaky,auta susedov, ci ich navstev?Ja by som si to na tvojom mieste dobre rozmyslela
Oliwa
24.05.17,10:46
Veľkú...
Pre nich je to možno otázka prežitia /ak to chcú kvôli domu/, keďže bez vody, elektriny a prístupu na pozemok im je asi na nič, a pre Teba...?
Ak Ti tých 42 m2 nebude chýbať a situácia by to dovolila, lepší by bol predaj, keď už... Záleží na šírke Tvojho pozemku, či je to v zastavanom území, alebo sú to teraz nejaké záhrady/role, kde raz môže byť tiež výstavba...
Spýtaj sa susedov, za koľko by boli ochotní zriadiť vecné bremeno na svojom pozemku kvôli Tebe, keby to bolo v opačnom garde...
To sú úplne noví susedia, ktorí majú pozemok niekde za Tvojím a z inej strany nie je žiadny prístup? Ale prečo by niekto kupoval pozemok bez prístupu a ako chodia na pozemok teraz? Ak sú to Tvoji súčasní vedľajší susedia, prečo si neporiešia vstup a siete zo svojho pozemku? Alebo odkúpili zadnú časť Tvojho pozemku a chcú samostatný prístup?
Možno priveľa otázok, ale presne takýto pozemok /do L/ máme oproti... a vidím, čo prináša život...
draik
24.05.17,10:51
42 m2 by bolo "zabremenených" vtedy, ak by ste túto časť odčlenili geometrickým plánom na samostatnú parcelu, ak to pomery dovoľujú bez obmedzenia vstupu/užívania ostatných častí Vášho pozemku. Zároveň by to bolo najlepšie možné riešenie situácie.
filip12345
24.05.17,11:53
Sú to noví susedia a nemajú inú možnosť kadiaľ tahať sieťe. Je to stavebný pozemok a tá časť, ktorej sa to týka ma rozmery 1,5 m krát 28, to znamená, že ide po okraji pozemku. Cesta už existuje no je len 3m široká. Elektrárne a nariadenia obce vyžadujú šírku 4,5 m, takže sme si museli každí ukrojiť 1,5 m s pozemku. Lenže ja si idem ťahať sieťe z iného miesta. Pozemok je ako prvý takže ostatní či chcú či nechcú musia ísť cez môj pozemok. Predaj nepripadá do úvahy nakoľko tých 42m2 je ma spája s cestou, takže si ho musím ponechať kvôli prístupu.
filip12345
24.05.17,11:58
Je to stavebný pozemok a mám v pláne stavať tam. Pýtal som sa na tabuľky, lebo som chcel vedieť nejakú priemernú cenu napr. za 1m2 na vodu= koľko?. Samozrejme viem, že čo sa týka hypotéky do bude iba mínus. Jedná sa vlastne o pás dlhý 28m a šírka pozemku 1,5m takže je to len okraj pozemku.
misoft
24.05.17,12:12
Pre teba ten !pás" pozemku je v prípade VB pre inž. siete už nepoužiteľný. Teda pre prípadných kupcov, hypotéku má niekedy aj nulovú hodnotu.
A keď ešte navyše aj právo prejazdu - no zbohom - môžu sa ti tam prevážať od rána do večera a potom aj pre teba tento pás zeme bude mať nulovú hodnotu.
Susedia majú možno iné riešenia, alternatívy, ako viesť tieto siete - často je tam ešte obecný pozemok. Pokiaľ je - nesúhlas ani s VB, ani s právom prechodu a prejazdu.
vicktor
24.05.17,12:50
Daj sem nejaky nakres a rozmery.
Zatial to vyzera tak ze VB na tvojej parcele hra proti tebe. Ak mas pozemok dost siroky, odclen tych 28x1,5 a predaj im to za cenu obvyklu v tych koncinach. Naco ti je "vlastnit vlastne vecne bremeno" ?
Robert59
24.05.17,15:02
no asi nejaké mať budú, ale nepredával by som to ..: D
Oliwa
24.05.17,16:45
Ale choď, Ty jeden! Veď si dnes vraj vyhral v športke :D:D:D, doprial by si to vraj každému a tuto susedom nedopraješ kúštik zeme... :D
sito
25.05.17,03:03
No, je to bremeno, ktoré budeš v budúcnosti niesť ty a tvoji potomkovia.

Stavebný pozemok a bez prístupovej cesty? Úrad chválil?

Made in Slovakia!
vicktor
25.05.17,06:25
Oni to kupili ako zahradu, pasienok, ine, doteraz urad nic nemusel schvalit.
Oliwa
25.05.17,07:33
A chodia tam po tej ceste na Tvojom pozemku zatiaľ bez vecného bremena?
Podľa toho, čo si doteraz napísal, si to predstavujem ako pôvodne veľký a dlhý pozemok, Ty si prvý a vpredu od cesty, a pozemok/ky za sebou si predal s tým, že pozdĺž pozemku na kraji bola/je pôvodne 1,5 m /teraz 3m/ prístupová cesta, ktorú treba rozšíriť na 4,5m, aby tí, čo za Tebou chcú/budú chcieť stavať, dodržali literu zákona a dostali povolenia na siete, či...?