SamuelG
29.06.17,20:37
Mám dlhodobé veľmi negatívne skúsenosti so Slovenskými súdmi od tých najnižších k tým najvyšším (o hlúpych výrokoch a nekonzistentnom rozhodovaní najvyššieho súdu SR by sa dala napísať kniha) či už ako štátny zamestnanec alebo fyzická osoba. To čo najviac charakterizuje Slovenský súdny systém je nekonzistentnosť v rozhodovaní, extrémna pomalosť - žiadne lehoty pre neho neplatia, rozhodovanie v rozpore so zákonom, zákony si vykladajú ako sa im to v tom čase hodí, nevymožiteľnosť práva, bordel v spisoch strácajú sa dôkazy, vyjadrenia účastníkov konania, nevysporadúvanie sa s námietkami účastníkov konania a predloženými dôkazmi, prekrútené a vytrhnuté z kontextu vyjadrenia účastníkov konania, ktoré sudkyňa diktuje do zápisnice z ústnych pojednávaní, proste robia si čo chcú, pretože sú takmer nedotknuteľní. Ako pracovník štátnej správy, ktorý má plat 3 násobne nižší, som úplne zhrozený kvalitou rozhodnutí súdov, kde v odôvodnení sa nikto neunúva vysporiadať s námietkami a predloženými dôkazmi, jednoducho ich tam ani neuvedú, jednoducho ututlajú, že vôbec boli nejaké predložené.

To ale čo sa chcem spýtať je: Nie je náhodou sudca povinný si naštudovať obsah spisu, vyjadrenia účastníkov konania aj ich prílohy pred ústnym pojednávaním? ... už mnoho krát sa mi stalo, že sudkyňa prišla na pojednávanie absolútne nepripravená, kde počítala s tým, že pri spisovaní zápisnice, ktorú si naformuluje k svojej spokojnosti sa popýta všetko podstatné, bohužiaľ keď som jej pri otázke povedal, že sa odvolávam na svoje vyjadrenie, ktoré sa nachádza v spise, tak sa do mňa pustila, že to takto odpovedať nemôžem, evidentne som ju zaskočil, keďže si spis neprezrela. Keď som ju upozornil na to, že ako sudkyňa by sa mala oboznámiť s obsahom spisu pred pojednávaním, tak sa do mňa pustila, že ju nemám čo poučovať a že ona si to zbežne pozrela, ale vraj dôkazy, ktoré boli na priložených CD si čítať nebude, pretože oni si to vraj na súde nemajú ako otvoriť. Upozorňujem, že sa jednalo o dokumenty štandartných formátov jpg, a pdf a jedná sa o súd BA V to je žiadny súdik v zapadákove. No keby som ja toto povedal účastníkovi konania v správnom konaní, že mňa dôkazy a vyjadrenia doručené na CD nezaujímajú, lebo si ich nemám ako otvoriť, tak mám na krku jeho celé právnické oddelenie.

Preto sa chcem spýtať, naozaj slovenský sudca môže ignorovať vyjadrenia účastníka konania priložené do spisu, ignorovať dôkazy, námietky a vyjadrenia, ktoré sú dodané na CD nosiči v štandardných formátoch, s ktorými pracuje štátna správa (pdf, jpg, docx, xlsx), naozaj sa nemusí vysporadúvať s námietkami účastníkov konania? Pretože toto sa mi nestalo raz, ale už opakovane u rôznych sudkýň.
sito
29.06.17,18:43
Na SLOVENSKU je to tak, a tak to aj bude " V mene republiky"
branislavp
30.06.17,03:37
Požiadaj o vylúčenie sudcu, aby bol k Tvojmu prípadu pridelený kvalifikovaný a zodpovedný človek, ktorý pred pojednávaním si musí naštudovať celý Tvoj spis. Predtým si naštuduj informácie o vylúčení sudcu, musíš vedieť kedy , v akom prípade môžeš žiadať o vylúčenie z pojednávania a tiež uviesť dôkazné odôvodnené argumenty na odvolanie - nájdi si cez google Poriadne si to naštuduj, alebo sa obráť na právnika, ktorý Ti v tom pomôže, ale na zodpovedného právnika. Za vylúčenie sudcu sa platí poplatok súdu, tak aj to si prever.
profesional
30.06.17,05:27
Listina v elektronickej podobe je považovaná za prípustnú jedine vtedy, ak je súbor podpísaný kvalifikovaným elektronickým podpisom. Inak nie je splnená podmienka písomnosti a súd na tvoje CD nesmie a nebude prihliadať.

Ak súbory neobsahujú listinné dôkazy, ale napr. print screeny, emaily a pod, súd na ne nebude prihliadať, ak neboli získané technologicky správnym postupom pre zabezpečenie autenticity, vrátane vygenerovaných súborových hashov a pod.

Na Slovensku ešte.e-litigation nie je možné.

Sudca nemôže za to, akú techniku má k dispozícii a ani to, že ty odmietaš akceptovať platné právo. Nech sa ti aktuálne platné právo zdá akokoľvek zastaralé (v čom súhlasím), sudca smie konať len na základe platného práva a neposudzuje jeho modernosť.

Sudca by mal byť pripravený na pojednávanie. Avšak je nutné ťa vyviesť z jedného omylu. Ty ako úradník si zvyknutý, že ako správny orgán, ty vykonávaš dokazovanie.
Na súde, ak ide o civilnú vec, súd spravidla nevykonáva dokazovanie. Dokazovanie vykonávajú pred súdom sporové strany. Súd len dohliada nad zákonnosťou dokazovania a následne rozhodne. Súd sám vykonáva len také dôkazh, ktoré nemôžu účastníci vykonať sami. Tj. sporové strany si dokazujú. A súd aj keď vie, že si dokazujú somariny a že pre merito veci je podstatné niečo úplne iné, nezasahuje do toho. Lebo súd je viazaný návrhmi účastníkov čo do rozsahu sporu a rozsahu dokazovania a niesmie ich návrhg prekročiť ( toto neplatí pri ex offo starostlivosi súdu o maloletÿch ). Tj. sudkyňa by síce mala vedieť čo pojednáva, ale tým, že sama nemá väčšinou (aj keď nie vždy) dôvod iniciatívne sa dopytovať, lebo súd nie je nositeľok dôkaznej iniciatívy, tak to, že nemá ešte naštudované detaily, nie je prekážka, aby si strany na pojednávaní dokazovali.

Tak je proste postavený civilný sporový proces.
Semetrika1
05.07.17,16:55
Môže vzniesť námietku zaujatosti sudcu, alebo uviesť nejaký iný dôvod. O zmene sudcu rozhoduje predseda súdu a neplatí sa za to.
Aj sudca môže požiadať o vylúčenie z prípadu. Ak tak urobí viac sudcov v danej veci, potom musí prideliť prípad niekomu krajský súd.
Len súkromná informácia. Sudcovia si to evidujú a sledujú, kto sa kedy na koho sťažoval. Neviem ako potom postupujú pri rozhodovaní. Možno budú trochu zaujatí. Ktovie?
bettylou
05.07.17,19:45
Čo je to nekonzistentnosť v rozhodovaní? Konzistencia je hustota nie? Mi to preložíš?
buchač
05.07.17,20:29
Betty
Nejde o konzistenciu - hustotu.
Hľadaj výraz konsenzus.
sito
06.07.17,03:35
Dievčatá, nepripomína Vám to niečo? Ide o to ako - kto maže, kto maže, že? :);)
sito
06.07.17,06:16
Ámen! :D
aenri
01.08.17,20:22
ale tam, emaily, smsky, elektronicke dokumenty su vsetko dokazy, ktore mozu byt predlozene ucastnikom konania a sud sa s nimi musi vyporiadat v ramci konania - viď § 187 CSP. vykonat ich nemusi, ale musi si odvodnit preco sa nimi nezaoberal.
Ing. Ľubomír Janoška
02.08.17,07:00
Odôvodnenie je triviálne - autentickosť dôkazu nie je preukázateľná (pokiaľ ide o e-maily a ďalšie dokumenty v elektronickej forme nepodpísané ZEP)
Mária27
02.08.17,10:36
Plne súhlasím s tým, čo si popísal v prvom odseku. Skutočne máme najhoršie súdnictvo z okolitých krajín. Sudcovia nie sú nijako trestaní a dovoľujú si stále viac, otvorene sa už všetkým vysmievajú. Všetci sa poznajú, stretávajú sa (akože) na školeniach, tykajú si, informujú sa,pomáhajú si, zakrývajú ... a všetko, čo si popísal.

Taká nekvalita práce nie je v žiadnom rezorte. Zaujíma to však len tých ľudí, čo sa súdia. Ostatní sa možno k tomu tiež dostanú, avšak mnohí ani nevedia, že by sa súdiť mohli a mohli by aj niečo vysúdiť, napr. dvojnásobný dôchodok.

Prepáč, že výnimočne neodpovedám na otázku. Nedalo mi to jednoducho potvrdiť tvoj názor. Viem, o čom píšeš.
Ing. Ľubomír Janoška
02.08.17,10:54
Aj ja mám skúsenosť s konaním súdu, ktoré sa nedá pochopiť, napríklad som počul cez dvere pojednávacej miestnosti, ktoré sa nedali dobre zatvoriť "a čo by z toho mal, keby sme mu to priznali?", takto sa bavila predsedkyňa senátu s členkami... jednoducho hrozná úroveň.
To ale nemení nič na tom, že dokument v elektronickej forme, ktorý nie je podpísaný, sa dá veľmi ľahko falzifikovať a preto nemôže byť relevantným dôkazom.
Dáša_
02.08.17,11:40
aj ja pridám skúsenosť zo súdov - na pojednávaní vyhrala strana A. Pán sudca si to celé aj nahrával. No keď za pol roka konečne vypracoval rozsudok, tak čuduj sa svete, zrazu vyhrala strana B. A čo bolo príčinou? Zlyhalo nahrávacie zariadenie a tak zjavne pán sudca zabudol, ako prvý krát rozhodol. Tespektíve si nespomenul, že stranu A zastupovala jeho známa a vtedy rozhodol v "jej" prospech. Keď zlyhalo nahrávacie zariadenie, tak sa zjavne rozhodoval znova a rozsudok sa úplne obrátil. A odvtedy už 10 rokov pokračuje kolotoč odvolaní, chybne napísaných rozsudkov, opráv a tomu podobný cirkus....
aenri
03.08.17,05:52
ale to je odvodnenie ktore plati rovnako tak pre ine listiny - kde je autentickost dokazu este jednoduchsie spochybnitelna.
profesional
04.08.17,06:33
Súd môže akceptovať email, sms a pod. ako dôkaz, ale len ak boli zïskané zákonne a technicky správne.
Ing. Ľubomír Janoška
04.08.17,06:42
Technické dokazovanie autenticity napríklad SMS je teoreticky možné, ale nepoznám prípad, kedy by sa podrilo získať všetky potrebné technické informácie, na to je potrebná súčinnosť operátora + schopný a ochotný vyšetrovateľ.
branislavp
06.08.17,07:41
Najhoršie na tom je, že nemajú žiadnu zodpovednosť, majú vysoké platy a to z našich daní.
bodliak
06.08.17,08:22
Sudca na začiatku pojednávania:
Obžaloba mi dala 600.000, aby som rozhodol v jej prospech.
Obhajoba mi dala 500.000, aby som rozhodol v jej prospech.
Vraciam obžalobe 100.000 a budem rozhodovať nestranne!
profesional
07.08.17,07:45
Je to možné pomerne ľahko. A vyšetrovateľ s tým nemá v civilnom procese nič. Stačí, ak je SMS vytiahnutá znalcom, čo je na to oprávnený a do spisu sa predkladá znalecký posudok, ktorý okrem samotného textu sms v sebe nesie aj informáciu o autenticite správy.