Zavrieť

Porady

Otrasný stav Slovenského súdnictva a lajdácka práca sudcov

Mám dlhodobé veľmi negatívne skúsenosti so Slovenskými súdmi od tých najnižších k tým najvyšším (o hlúpych výrokoch a nekonzistentnom rozhodovaní najvyššieho súdu SR by sa dala napísať kniha) či už ako štátny zamestnanec alebo fyzická osoba. To čo najviac charakterizuje Slovenský súdny systém je nekonzistentnosť v rozhodovaní, extrémna pomalosť - žiadne lehoty pre neho neplatia, rozhodovanie v rozpore so zákonom, zákony si vykladajú ako sa im to v tom čase hodí, nevymožiteľnosť práva, bordel v spisoch strácajú sa dôkazy, vyjadrenia účastníkov konania, nevysporadúvanie sa s námietkami účastníkov konania a predloženými dôkazmi, prekrútené a vytrhnuté z kontextu vyjadrenia účastníkov konania, ktoré sudkyňa diktuje do zápisnice z ústnych pojednávaní, proste robia si čo chcú, pretože sú takmer nedotknuteľní. Ako pracovník štátnej správy, ktorý má plat 3 násobne nižší, som úplne zhrozený kvalitou rozhodnutí súdov, kde v odôvodnení sa nikto neunúva vysporiadať s námietkami a predloženými dôkazmi, jednoducho ich tam ani neuvedú, jednoducho ututlajú, že vôbec boli nejaké predložené.

To ale čo sa chcem spýtať je: Nie je náhodou sudca povinný si naštudovať obsah spisu, vyjadrenia účastníkov konania aj ich prílohy pred ústnym pojednávaním? ... už mnoho krát sa mi stalo, že sudkyňa prišla na pojednávanie absolútne nepripravená, kde počítala s tým, že pri spisovaní zápisnice, ktorú si naformuluje k svojej spokojnosti sa popýta všetko podstatné, bohužiaľ keď som jej pri otázke povedal, že sa odvolávam na svoje vyjadrenie, ktoré sa nachádza v spise, tak sa do mňa pustila, že to takto odpovedať nemôžem, evidentne som ju zaskočil, keďže si spis neprezrela. Keď som ju upozornil na to, že ako sudkyňa by sa mala oboznámiť s obsahom spisu pred pojednávaním, tak sa do mňa pustila, že ju nemám čo poučovať a že ona si to zbežne pozrela, ale vraj dôkazy, ktoré boli na priložených CD si čítať nebude, pretože oni si to vraj na súde nemajú ako otvoriť. Upozorňujem, že sa jednalo o dokumenty štandartných formátov jpg, a pdf a jedná sa o súd BA V to je žiadny súdik v zapadákove. No keby som ja toto povedal účastníkovi konania v správnom konaní, že mňa dôkazy a vyjadrenia doručené na CD nezaujímajú, lebo si ich nemám ako otvoriť, tak mám na krku jeho celé právnické oddelenie.

Preto sa chcem spýtať, naozaj slovenský sudca môže ignorovať vyjadrenia účastníka konania priložené do spisu, ignorovať dôkazy, námietky a vyjadrenia, ktoré sú dodané na CD nosiči v štandardných formátoch, s ktorými pracuje štátna správa (pdf, jpg, docx, xlsx), naozaj sa nemusí vysporadúvať s námietkami účastníkov konania? Pretože toto sa mi nestalo raz, ale už opakovane u rôznych sudkýň.
Naposledy upravil SamuelG : 29.06.17 at 18:43
bettylou Čo je to nekonzistentnosť v rozhodovaní? Konzistencia je hustota nie? Mi to preložíš?
buchač Betty
Nejde o konzistenciu - hustotu.
Hľadaj výraz konsenzus.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Listina v elektronickej podobe je považovaná za prípustnú jedine vtedy, ak je súbor podpísaný kvalifikovaným elektronickým podpisom. Inak nie je splnená podmienka písomnosti a súd na tvoje CD nesmie a nebude prihliadať.

    Ak súbory neobsahujú listinné dôkazy, ale napr. print screeny, emaily a pod, súd na ne nebude prihliadať, ak neboli získané technologicky správnym postupom pre zabezpečenie autenticity, vrátane vygenerovaných súborových hashov a pod.

    Na Slovensku ešte.e-litigation nie je možné.

    Sudca nemôže za to, akú techniku má k dispozícii a ani to, že ty odmietaš akceptovať platné právo. Nech sa ti aktuálne platné právo zdá akokoľvek zastaralé (v čom súhlasím), sudca smie konať len na základe platného práva a neposudzuje jeho modernosť.

    Sudca by mal byť pripravený na pojednávanie. Avšak je nutné ťa vyviesť z jedného omylu. Ty ako úradník si zvyknutý, že ako správny orgán, ty vykonávaš dokazovanie.
    Na súde, ak ide o civilnú vec, súd spravidla nevykonáva dokazovanie. Dokazovanie vykonávajú pred súdom sporové strany. Súd len dohliada nad zákonnosťou dokazovania a následne rozhodne. Súd sám vykonáva len také dôkazh, ktoré nemôžu účastníci vykonať sami. Tj. sporové strany si dokazujú. A súd aj keď vie, že si dokazujú somariny a že pre merito veci je podstatné niečo úplne iné, nezasahuje do toho. Lebo súd je viazaný návrhmi účastníkov čo do rozsahu sporu a rozsahu dokazovania a niesmie ich návrhg prekročiť ( toto neplatí pri ex offo starostlivosi súdu o maloletÿch ). Tj. sudkyňa by síce mala vedieť čo pojednáva, ale tým, že sama nemá väčšinou (aj keď nie vždy) dôvod iniciatívne sa dopytovať, lebo súd nie je nositeľok dôkaznej iniciatívy, tak to, že nemá ešte naštudované detaily, nie je prekážka, aby si strany na pojednávaní dokazovali.

    Tak je proste postavený civilný sporový proces.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    amstradica, morandi, ŠtefanMedvecky, vladko33, blaupunkto, amstra, afrikánka, anet, tronik
    9
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    aenri ale tam, emaily, smsky, elektronicke dokumenty su vsetko dokazy, ktore mozu byt predlozene ucastnikom konania a sud sa s nimi musi vyporiadat v ramci konania - viď § 187 CSP. vykonat ich nemusi, ale musi si odvodnit preco sa nimi nezaoberal.
    Ing. Ľubomír Janoška Odôvodnenie je triviálne - autentickosť dôkazu nie je preukázateľná (pokiaľ ide o e-maily a ďalšie dokumenty v elektronickej forme nepodpísané ZEP)
    aenri ale to je odvodnenie ktore plati rovnako tak pre ine listiny - kde je autentickost dokazu este jednoduchsie spochybnitelna.
    profesional Súd môže akceptovať email, sms a pod. ako dôkaz, ale len ak boli zïskané zákonne a technicky správne.
    Ing. Ľubomír Janoška Technické dokazovanie autenticity napríklad SMS je teoreticky možné, ale nepoznám prípad, kedy by sa podrilo získať všetky potrebné technické informácie, na to je potrebná súčinnosť operátora + schopný a ochotný vyšetrovateľ.
    profesional Je to možné pomerne ľahko. A vyšetrovateľ s tým nemá v civilnom procese nič. Stačí, ak je SMS vytiahnutá znalcom, čo je na to oprávnený a do spisu sa predkladá znalecký posudok, ktorý okrem samotného textu sms v sebe nesie aj informáciu o autenticite správy.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Plne súhlasím s tým, čo si popísal v prvom odseku. Skutočne máme najhoršie súdnictvo z okolitých krajín. Sudcovia nie sú nijako trestaní a dovoľujú si stále viac, otvorene sa už všetkým vysmievajú. Všetci sa poznajú, stretávajú sa (akože) na školeniach, tykajú si, informujú sa,pomáhajú si, zakrývajú ... a všetko, čo si popísal.

    Taká nekvalita práce nie je v žiadnom rezorte. Zaujíma to však len tých ľudí, čo sa súdia. Ostatní sa možno k tomu tiež dostanú, avšak mnohí ani nevedia, že by sa súdiť mohli a mohli by aj niečo vysúdiť, napr. dvojnásobný dôchodok.

    Prepáč, že výnimočne neodpovedám na otázku. Nedalo mi to jednoducho potvrdiť tvoj názor. Viem, o čom píšeš.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška Aj ja mám skúsenosť s konaním súdu, ktoré sa nedá pochopiť, napríklad som počul cez dvere pojednávacej miestnosti, ktoré sa nedali dobre zatvoriť "a čo by z toho mal, keby sme mu to priznali?", takto sa bavila predsedkyňa senátu s členkami... jednoducho hrozná úroveň.
    To ale nemení nič na tom, že dokument v elektronickej forme, ktorý nie je podpísaný, sa dá veľmi ľahko falzifikovať a preto nemôže byť relevantným dôkazom.
    branislavp Najhoršie na tom je, že nemajú žiadnu zodpovednosť, majú vysoké platy a to z našich daní.
    Dáša_ aj ja pridám skúsenosť zo súdov - na pojednávaní vyhrala strana A. Pán sudca si to celé aj nahrával. No keď za pol roka konečne vypracoval rozsudok, tak čuduj sa svete, zrazu vyhrala strana B. A čo bolo príčinou? Zlyhalo nahrávacie zariadenie a tak zjavne pán sudca zabudol, ako prvý krát rozhodol. Tespektíve si nespomenul, že stranu A zastupovala jeho známa a vtedy rozhodol v "jej" prospech. Keď zlyhalo nahrávacie zariadenie, tak sa zjavne rozhodoval znova a rozsudok sa úplne obrátil. A odvtedy už 10 rokov pokračuje kolotoč odvolaní, chybne napísaných rozsudkov, opráv a tomu podobný cirkus....
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Požiadaj o vylúčenie sudcu, aby bol k Tvojmu prípadu pridelený kvalifikovaný a zodpovedný človek, ktorý pred pojednávaním si musí naštudovať celý Tvoj spis. Predtým si naštuduj informácie o vylúčení sudcu, musíš vedieť kedy , v akom prípade môžeš žiadať o vylúčenie z pojednávania a tiež uviesť dôkazné odôvodnené argumenty na odvolanie - nájdi si cez google Poriadne si to naštuduj, alebo sa obráť na právnika, ktorý Ti v tom pomôže, ale na zodpovedného právnika. Za vylúčenie sudcu sa platí poplatok súdu, tak aj to si prever.
    Semetrika1 Môže vzniesť námietku zaujatosti sudcu, alebo uviesť nejaký iný dôvod. O zmene sudcu rozhoduje predseda súdu a neplatí sa za to.
    Aj sudca môže požiadať o vylúčenie z prípadu. Ak tak urobí viac sudcov v danej veci, potom musí prideliť prípad niekomu krajský súd.
    Len súkromná informácia. Sudcovia si to evidujú a sledujú, kto sa kedy na koho sťažoval. Neviem ako potom postupujú pri rozhodovaní. Možno budú trochu zaujatí. Ktovie?
    sito Dievčatá, nepripomína Vám to niečo? Ide o to ako - kto maže, kto maže, že?

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Sudca na začiatku pojednávania:
    Obžaloba mi dala 600.000, aby som rozhodol v jej prospech.
    Obhajoba mi dala 500.000, aby som rozhodol v jej prospech.
    Vraciam obžalobe 100.000 a budem rozhodovať nestranne!

    Hlasovalo 3 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    Ing. Ľubomír Janoška
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    -1
    Príspevok zbalený
    spam

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (2)
    Mária27, Semetrika1
    Neužitočné (2)
    Nevhodné (1)
    Komentár, nie odpoveď (1)
    Spam (2)
    -4

    Otrasný stav Slovenského súdnictva a lajdácka práca sudcov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.