Wexy
27.07.17,11:23
Kúpili sme byt ktorý sa robil ako nadstavba na existujúcej bytovke. Spôsob platby bol určený postupne podľa toho čo sa urobí. Stavbu zastrešuje realitná kancelária (RK). Byt je momentálne v takom stave že je takmer všetko dokončené. Čo sa ale týka bytovky ako celok je tam viac veci ktoré bránia kolaudácii. O kolaudáciu už sa RK pokúsila ale zamietli im to. Asi najväčší problém je ten že nejde voda. Prípojky aj rozvody sú urobene avšak starý vlastníci nejakým spôsobom zastavili prívod vody do nadstavby (zrejme nejaký ventil v stupackach) aby mali nejakú páku na RK nech dokončí všetky prace poriadne a tak ako majú byt. RK sa z toho ale stále len vykrúca že to nie je ich problém že nám nejde voda. Že to si mame riešiť mi so starými vlastníkmi. Že oni nás na vodu pripojili. Samozrejme zmluvy majú postavené dobre a to že sa to takto vyvinie nečakal nikto. Teraz podľa zmluvy sme povinný prevziať rozostavaný byt s tým že sa napisu nedorobky a termin ich odstránenia. Samozrejme to že nejde voda vraj nie je vada a nedorobok a odmietli to tam zapísať. Teraz nám navrhujú že nás zapisu ako Vlastnikov rozostavaných bytov na katastri. Bojíme sa však že ak sa tak stane RK dá od toho ruky preč a budeme sa o to musieť starať mi. Hlavná otázka teda znie či prijať ten zápis rozostavaneho bytu alebo požadovať aby to na nás prepísali až keď to bude skolaudované načo mame podľa zmluvy právo. Bojíme sa však toho že kolaudácia môže trvať aj rok a mi už mame zaplatený cely byt a nemôžeme tam byvat. Viete mi prosím niekto s týmto poradiť? Ďakujem veľmi pekne.
Mária27
27.07.17,11:09
Píšeš, že ste byt kúpili, teda už vlastníkmi ste - máte nárok na prevod vlastníctva na katastri (z kúpnej zmluvy je povinnosť predmet kúpy odovzdať). Všetko však môže byť upresnené len podľa presného znenia všetkých zmlúv v tomto prípade.

Katastrálny zákon č. 162/1995 má Osobitné ustanovenia o zápise práv k nehnuteľnostiam v § 46. Podľa toho by vám stavebník mohol dať zapísať vlastníctvo do katastra buď priamo, alebo najskôr seba a potom prevod - zase záleží od toho, ako tie všetky zmluvy znejú (zmluva o výstavbe, kúpna zmluva ...). A nakoniec bude záležať aj od úradníkov na katastri - tiež často rozhodujú každý ako chce.
Pozri aj § 21 a § 22 zákona o vlastníctve bytov č. 182/1993.

Pripojenie vody si fakt môžete žiadať aj sami, pretože vy nemáte zmluvu s pôvodnými vlastníkmi, aby vás trestali za nedorobky stavebníka.
Wexy
27.07.17,11:47
Vyjadril som sa ako laik. Pre upresnenie byt sme ešte tak úplne nekúpili. Mame zmluvu o budúcom diele ktorá už je podpísaná. Zaplatené mame všetko okrem poslednej splátky 10% ta sa ma zaplatiť do 14 dni od podpisu zmluvy o prevode vlastníctva bytu. Tuto mame teraz podpísať. Ale predmetom zmluvy je rozostavaný byt. Na toto nám každý povedal že to sme ako keby vlastníkom ničoho. Nemáme hlasovacie právo, nemôžeme uzavrieť zmluvu o správe so správcom bytovky. A tu nastáva ten problém. Ta nadstavba totiž ešte nie je skolaudovaná a kým nepustia vodu tak to ani neskolauduju. Tie zákony si pozriem. V zmluve mame aj uvedené že do 3 mesiacov od podpisu zmluvy o prevode vlastníctva musí RK mat právoplatne kolaudačné rozhodnutie. Avšak nie je tam uvedené čo ak ho mat nebude. Žiadne pokuty, poplatky a nič. Bojíme sa že podpíšeme zmluvy on dá od toho ruky preč a my nebudeme mat peniaze ani byt v ktorom by sme mohli byvat.
misoft
27.07.17,17:33
V zmluve máte uvedené, že RK do 3 mesiacov MUSÍ mať kolaudačné rozhodnutie. Ak ho nebude mať - je to porušenie zmluvy z ICH strany a v tom prípade máte nárok, aby (určíte si lehotu) toto vykonali, v opačnom prípade máte nárok (pre nesplnenie podmienok zmluvy) na odstúpenie od zmluvy - vrátite im ich byt a oni MUSIA vrátiť všetky prachy, ktoré ste zaplatili.