muvesz
01.09.17,15:38
Zdravím,
Som najomca kancelarie, a zmluva je na dobu urcitu ( 3 mesiace ), do 31.8.2017
Zmluva bola napisana nasledovne: zaplatili sme 1 mes. kauciu, a splatnost bola 25.dna. Vsetko sme doteraz zaplatili, a prenajimatel v dna 31.8.2017 vypisal novu zmluvu aby sme to podpisali. Ale, chce este jednu kauciu, a splatnost chce aby bol 10 dna. Chcem sa spytat, ci je to normalne, ale poprosim radu.
Mária27
01.09.17,14:30
Prenajímateľ chce uzavrieť novú nájomnú zmluvu, nejde o automatické predĺženie pôvodnej zmluvy. Novú zmluvu chce preto, že chce zvýšiť kauciu a dostať skôr zaplatené.

Najskôr ale musí vyporiadať pôvodný vzťah - vrátiť vám kauciu, potom sa môžete dohodnúť na novej kaucii Kaucia je vlastne zabezpečenie nájomného pre prípad neplatenia alebo predčasného ukončenia nájmu; nie je takto výslovne upravená v prepisoch, ale dohoda o kaucii pri nájme je súdne uznávaná.

Zákon o nájme nebytových priestorov (116/1990) v § 3 výslovne necháva splatnosť nájomného na zmluvné dojednanie (pre porovnanie zákon o vlastníctve bytov určuje splatnosť mesiac vopred).

Ak by ste novú nájomnú zmluvu nepodpísali do konca septembra a prenajímateľ by súdne nežiadal vypratanie, obnovila by sa nájomná zmluvu za rovnakých podmienok opäť na 3 mesiace (§ 676 ods. 2 občianskeho zákonníka).
muvesz
01.09.17,14:57
Dakujem za rychlu odpoved. Este chcem sa spitat, ze ked nepodpiseme novu zmluvu, tak kolko dni mame nato aby sme vystahovali. Tim padom prenajimatel moze od nas ziadat este najomne za dni mesiac september?
Mária27
01.09.17,15:02
Ak tam chcete zostať, tak naťahujte tých 30 dní do obnovenia nájmu za tých istých podmienok :) Riskovať budete súd - aj poplatky.
Nájomné sa pýta za platný nájom. Užívanie priestorov bez nájomnej zmluvy je bezdôvodné obohatenie - to sa tiež vymáha, resp. odpočíta z kaucie.
dmc
01.09.17,17:37
ale majitel mu oznamil ze chce uzavriet novu zmluvu ktora ma ine podmienky. - tu mu natahovanie velmi nepomoze - ak nema v ruke novu zmluvu tak najom skoncil 31,8.2017. Otazne je ci skoncenie najmu pisomne oznamil aj majitel. (ci vobec musi) .Ak sa najomcovi nepaci - nech si najde inu kancelariu.
muvesz
01.09.17,18:09
Majitel oznamil ze chce nove podmienky v dna 30.8.2017 ale zmluva este nie je vyhotovená. Majitel písomne neoznamil skoncenie. Takze nemame uz pravo vlastne tam ordinovat?
Mária27
01.09.17,19:37
§ 676
(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.
dmc
02.09.17,08:11
Ano poznam znenie zakona - toto je riesenie ked su obe strany so stavom spokony a nechnu nic riesit dalej. Avsak ak prenajimatel chce aktualnu zmluvu ukoncit (ved uz vlastne skoncila) tak presne taketo na "hov.." su nase zakony - aby prenajimatel podaval navrh na vypratanie alebo vypratanie nehnutelnosti na sud. Nieze najomca nema platnu zmluvu - tak nech sa snazi najomca davat navrhy a podobne - to nie - prenajimatel ma konat. Preto to ludia beru do vlastnych ruk a ja by som konal rovnako. (pisem vseobecne - nie tento konkretny pripad)
muvesz
02.09.17,08:55
Dakujem za upresnenie. A ked dobre chapem mame 2 moznosti. Bud vystahujeme nasl. tyzden a vyplatime alikvotnu ciastku najomneho za mesiac september alebo akceptujeme nove podmienky a podpiseme novu zmluvu, ktora zacina od 1.9.2017 na dobu urcitu (1 rok )