andea.r
14.09.17,11:01
Prosím Vás vysvetlí mi niekto toto ľudskou rečou?
Otázka pre soc. poisťovňu: Dobrý deň, pracujem na TPP ako učiteľka SŠ asi od 2002. 24.8.2017 som si otvorila živnosť popri zamestnaní - zatiaľ bez príjmu. Príležitostne si niečo zarobím aj ako výtvarník v slobodnom povolaní, teda mám DIČ. Je to do cca 1 000,- ročne.

Situácia v TPP sa vyhrotila a chcem podať výpoveď. Doteraz som nebola nezamestnaná. Ak by som chcela dostávať podporu v nezam. musím pozastaviť živnosť. Tomu v zákone rozumiem. Ako je to s DIČ? To som sa nedopátrala. Môžem poberať podporu a mať pritom DIČ ? Je tam limitovaná výška príjmu počas poberania podpory ?

odpoveď zo soc.poist:
Čo sa týka zaradenia fyzickej osoby, ktorá má pridelené DIČ medzi uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, informáciu o podmienkach zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie poskytne žiadateľovi úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov).

Poznamenávame, samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného nemocenského a povinného dôchodkového poistenia dosahovala príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

Podľa tohto mi vychádza, že som samostatne zárobková osoba keď mám DIČ a teda nemôžem poberať podporu. Rozumiem tomu správne?
ivka70
14.09.17,09:12
Aj ja to tak chapem, nemozes byt evidovana na UP, ak to neukoncis a kedze poberanie podpory sa da len pri evidencii na UP, tak ju poberat nemozes.

Evidovaní nezamestnaní nesmú (s výnimkou prechodného obdobia) od 1.5.2017:
mať uzatvorený žiaden pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah (štátnozamestnanecký pomer, služobný pomer);
vykonávať alebo prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť;
vykonávať zárobkovú činnosť v zahraničí;
vykonávať zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu (napr. Občiansky zákonník a Obchodný zákonník).

https://www.pracovnepravo.com/2017/04/28/praca-evidovanych-nezamestnanych-od-1-5-2017/

a slobodne povolanie v tvojom pripade je podla Obchodneho zakonnika:
- FO vykonávajúce ekonomickú činnosť podľa osobitných právnych predpisov – slobodné povolania (podnikatelia podľa § 2 odseku 2 písm. c) Obchodného zákonníka – osoby, ktoré podnikajú na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov, ktoré sú v pôsobnosti rôznych štátnych orgánov a profesijných komôr);
https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/845/category/pravne-formy/article/slobodne-povolania.xhtml
andea.r
20.09.17,11:53
Ďakujem pekne.