Zavrieť

Porady

slobodné povolanie a podpora v nezam.

Prosím Vás vysvetlí mi niekto toto ľudskou rečou?
Otázka pre soc. poisťovňu: Dobrý deň, pracujem na TPP ako učiteľka SŠ asi od 2002. 24.8.2017 som si otvorila živnosť popri zamestnaní - zatiaľ bez príjmu. Príležitostne si niečo zarobím aj ako výtvarník v slobodnom povolaní, teda mám DIČ. Je to do cca 1 000,- ročne.

Situácia v TPP sa vyhrotila a chcem podať výpoveď. Doteraz som nebola nezamestnaná. Ak by som chcela dostávať podporu v nezam. musím pozastaviť živnosť. Tomu v zákone rozumiem. Ako je to s DIČ? To som sa nedopátrala. Môžem poberať podporu a mať pritom DIČ ? Je tam limitovaná výška príjmu počas poberania podpory ?

odpoveď zo soc.poist:
Čo sa týka zaradenia fyzickej osoby, ktorá má pridelené DIČ medzi uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, informáciu o podmienkach zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie poskytne žiadateľovi úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov).

Poznamenávame, samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného nemocenského a povinného dôchodkového poistenia dosahovala príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

Podľa tohto mi vychádza, že som samostatne zárobková osoba keď mám DIČ a teda nemôžem poberať podporu. Rozumiem tomu správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Aj ja to tak chapem, nemozes byt evidovana na UP, ak to neukoncis a kedze poberanie podpory sa da len pri evidencii na UP, tak ju poberat nemozes.

    Evidovaní nezamestnaní nesmú (s výnimkou prechodného obdobia) od 1.5.2017:
    mať uzatvorený žiaden pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah (štátnozamestnanecký pomer, služobný pomer);
    vykonávať alebo prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť;
    vykonávať zárobkovú činnosť v zahraničí;
    vykonávať zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu (napr. Občiansky zákonník a Obchodný zákonník).

    https://www.pracovnepravo.com/2017/0...h-od-1-5-2017/

    a slobodne povolanie v tvojom pripade je podla Obchodneho zakonnika:
    - FO vykonávajúce ekonomickú činnosť podľa osobitných právnych predpisov – slobodné povolania (podnikatelia podľa § 2 odseku 2 písm. c) Obchodného zákonníka – osoby, ktoré podnikajú na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov, ktoré sú v pôsobnosti rôznych štátnych orgánov a profesijných komôr);
    https://www.podnikajte.sk/start-podn...ovolania.xhtml
    andea.r Ďakujem pekne.
    ivka70 14.09.17 09:12 odstránil(a) z Porady
    ivka70 14.09.17 09:12 priradil do Porady
    ivka70 14.09.17 09:12 odstránil(a) z Porady

    slobodné povolanie a podpora v nezam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.