ErikaDP
01.09.19,11:07
ad 1 - áno, minimálny VZ sa za dobu poberania nemocenského kráti
ad 2 - dobrovoľné preddavky v ZP neexistujú. Ak bude platiť a nemá, vznikne preplatok na preddavkoch.
Ďakujem Za rýchlu odpoveď

ErikaDP
vraňarka
01.09.19,17:06
Dobrý deň,
trvanie rodičovskej dovolenky do troch rokov veku dieťaťa znamená, že deň jeho tretích narodenín je posledný deň trvania rodičovskej dovolenky?
Ďakujem
Iveta Matlovičová
02.09.19,08:21
Dobrý deň,
trvanie rodičovskej dovolenky do troch rokov veku dieťaťa znamená, že deň jeho tretích narodenín je posledný deň trvania rodičovskej dovolenky?
Ďakujem

ano, presne tak
pešková
06.09.19,05:42
Prosím o radu, matka na materskej dovolenke s ročným dieťaťom, chce sa zamestnať na plný úväzok, môže poberať do troch rokov rodičovský príspevok? O dieťa sa bude starať doma stará mama. ďakujem Iveta
Jana Motyčková
06.09.19,07:10
Áno, môže.
felixh
07.09.19,13:27
Advokát pozastavil vykon advokacie ku dnu 03.08.2018 a nasledne sa zamestnal ako zamestnanec na pracovnú zmluvu a nasledne sa odhlasil na SP a ZP ako SZCO. Za rok 2018 podal danove priznanie typu B, v ktorom mal prijmy podla par. 6 vo vyske cca 10000,-EUR. Pocas roka 2019 bude mat prijmy iba ako zamestnanec podla par. 5.
Teraz uvazuje o obnoveni cinnosti advokata od 01.01.2020 . Vznikne mu povinnost platit SP od 01.01.2020 , kedze za rok 2018 mal prijmy vyssie ako 5724,-EUR .



Moja otázka znie ci k 01.07.2020 prestane platit odvody do SP, z dovodu ze za rok 2019 nemal ziadny prijem podla par.6 t.j. jeho prijem neprekrocil sumu 6078,- EUR ???? Dalsie odvody do SP zacne platit az na zaklade DP za rok 2020 od 01.07.2021 resp. 01.10.2021/pri odklade SP za rok 2020/ ???
rrrrr
09.09.19,09:14
dobrý deň,

je možné uzatvoriť príkaznú zmluvu na závislú činnosť? teda platiť z nej aj odvody do ZP a SP?

Dakujem
Jana Motyčková
10.09.19,06:44
Zvyčajne odmena na príkaznú zmluvu je príjmom zo závislej činnosti (príkazník musí dodržiavať príkazy príkazcu). Ale nemôže byť príkazná zmluva uzatvorená na závislú prácu. Závislá práca je pojem zo Zákonníka práce, závislá činnosť je širší pojem z daňového zákona.
zze/311-2001/1/2/
Mila123
10.09.19,18:29
Dobrý deň,
zamestnankyňa písomne oznámila zamestnávateľovi, že je tehotná, doložila aj potvrdenie od lekára.
Do akého času ju musí zamestnávateľ vyhovieť? Je sestra na oddelení s 24 hodinovou prevádzkou, žiada umožniť pracovať iba cez deň, nie v noci.
ďakujem
Jana Motyčková
11.09.19,07:11
Preradiť na dennú prácu nie je zamestnávateľ povinný na základe toho, že predložila doklady o tehotenstve, ale na základe jej žiadosti o preloženie na dennú prácu. V takomto prípade v zákone nie je žiadna lehota, takže ihneď.
zze/311-2001/55/2/f
suklova
12.09.19,12:58
Dobrý deň, zamestnankyna dna 1.5. nastupila /po MD/ na rodičovskú dovolenku.
Dnes mi bola doručená jej pn-ka. Môže zamestnanec počas RD čerpať Pn-ku? Ešte som sa s tým nestretla. Veď od 1.5. má prerušené poistenie z dôvodu čerpania RD. Ďakujem za radu.
Jana Motyčková
13.09.19,06:57
Nemôže. PN nevznikla v čase trvania poistenia ani v ochrannej lehote.
eva6459
30.09.19,13:40
Dobrý deň

Zamestnankyňa počas rodičovskej dovolenky prešla do českej zdravotnej poisťovne. Keďže u nás skončením rodičovskej skončila aj pracovný pomer, vznikol jej nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Ako máme vysporiadať odvody poistného na zdravotné poistenie z tohto príjmu, keďže na Slovensku nie je zdravotne poistená?

Za odpoveď ďakujem.
eva6459
30.09.19,13:43
Zamestnankyňa sa vrátila do práce 2.9. z rodičovskej dovolenky a začala čerpaním starej dovolenky až do 17.10. Považuje sa čerpanie starej dovolenky za odpracované dni na účely zistenia nároku na dovolenku za rok 2019?
Jana Motyčková
30.09.19,14:19
áno aj čerpanie starej dovolenky je považované za výkon práce na účely dovolenky.
Jana Motyčková
30.09.19,14:23
Dobrý deň

Zamestnankyňa počas rodičovskej dovolenky prešla do českej zdravotnej poisťovne. Keďže u nás skončením rodičovskej skončila aj pracovný pomer, vznikol jej nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Ako máme vysporiadať odvody poistného na zdravotné poistenie z tohto príjmu, keďže na Slovensku nie je zdravotne poistená?

Za odpoveď ďakujem.
Ak tu nie je zdravotne poistená, vyplatením príjmu jej na SLovensku nevzniká povinné zdravotné poistenie. Keďže tu poistená nie je, z vyplateného príjmu sa zdravotné poistenia na Slovensku neplatí. Čiže platíte z toho len SP. Otázka, či sa z toho nemá platiť ZP v inom štáte, ak je v EÚ - je otázka predpisov daného štátu.
vraňarka
01.10.19,16:18
Dobrý deň,
zamestnávateľ plánuje zaviesť pružný pracovný čas vo forme pružného pracovného mesiaca. Voliteľná časť 6-8, pevná 8-14, voliteľná 14-18, 37,5 hodinový (5dňový) pracovný týždeň. Pri prekážke v práci a rôznom nástupe zamestnancov ( 1. príde o 7:00, druhý o 8:00) ako sa prejaví prekážka v práci na strane zamestnávateľa vzniknutá o 14:00 hod u týchto 2 zamestnancov? Bude u prvého trvať do uplynutia jeho priemerného pracovného dňa, t.j. od 14:00 do 15:30 a u druhého od 14:00 do 16:30?
Ďakujem.
Jana Motyčková
01.10.19,16:52
vraňarka
02.10.19,02:17
Dobrý deň, ale on práve že nemôže byť na pracovisku, lebo zamestnávateľ nevytvoril pracovné podmienky (v lete - mimoriadne horúce dni). Čiže podľa zotrvania na pracovisku sa nemožno riadiť ...
eva6459
04.10.19,09:19
Ak tu nie je zdravotne poistená, vyplatením príjmu jej na SLovensku nevzniká povinné zdravotné poistenie. Keďže tu poistená nie je, z vyplateného príjmu sa zdravotné poistenia na Slovensku neplatí. Čiže platíte z toho len SP. Otázka, či sa z toho nemá platiť ZP v inom štáte, ak je v EÚ - je otázka predpisov daného štátu.

Česká VZP na náš dotaz odpovedala, že u zamestnankyne sa nejedná o dlhodobý pobyt v zahraničí, že je poistená v zmysle nariadení EÚ a na Slovensku sa považuje za nezaopatrenú a je naviazaná na manžela a preto je poistená v Česku, t.j. ak má zárobkovú činnosť na Slovensku je tu i zdravotne poistená.

Môžete, prosím, poradiť čo s tým a ako postupovať?
Jana Motyčková
04.10.19,09:43
Tak, ako som napísala, ja by som z toho ZP neplatila.
eva6459
07.10.19,11:38
Dobrý deň

Je zamestnávateľ povinný hradiť zamestnancovi z tretej krajiny ubytovanie v plnej výške, alebo si zamestnanec môže prispievať aj sám? Ktoré ustanovenie zákona to ustanovuje?
Iveta Matlovičová
08.10.19,07:10
Dobrý deň

Je zamestnávateľ povinný hradiť zamestnancovi z tretej krajiny ubytovanie v plnej výške, alebo si zamestnanec môže prispievať aj sám? Ktoré ustanovenie zákona to ustanovuje?

K tomu sa vam neviem vyjadrit
Janula1
09.10.19,10:55
Prosím Vás, je možné a zákonné, ak by zamestnávateľ chcel zamestnancom dávať namiesto stravných lístkov napr. peňažnú náhradu, ktorú by samozrejme zdanil?

Ďakujem
Jana Motyčková
09.10.19,12:21
Vo všeobecnosti nie, ale pozrite si príspevok, v ňom časť kde sa hovorí aj o možnosti finančného príspevku na stravu
https://www.porada.sk/t193379-zakonnik-prace-a-152-stravovanie-zamestnancov.html
ABD
16.10.19,06:17
Dobrý deň prajem,
zamestnankyňa HPP od 01.03.2017, doba neurčitá, 08-10/2017 PN, od 11/2017-06/2018 MD, od 26.06.2018 doteraz RD. Jej manžel by chcel koncom októbra podať žiadosť do SP o materské od 01.01.2020, reálne sa bude o dieťa starať, pretože zamestnankyňa má vážnejšie zdravotné problémy, a tento mesiac požiadala o invalidný dôchodok. Ak jej to zdrav.stav umožní, do práce by chcela znovu nastúpiť v decembri 2020, keď dieťa dovŕši 3 roky. Prosím o radu, čo by bolo pre ňu najvýhodnejšie (aby čo najmenej zaťažili rodinný rozpočet). Uvažujem správne, že:
Počas manželovej materskej môže byť v zamestnaní stále evidovaná na rodičovskej dovolenke, ale nebude poberať rodičovský príspevok. Musí si však platiť zdravotné poistenie ... ak jej schvália invalidný dôchodok nebude si musieť ZP platiť?

Po skončení manželovej MD môže znovu požiadať o poberanie rodičovského príspevku až do 12/2020. U zamestnávateľa pritom môže byť po celý čas až do 12/2020 evidovaná na rodičovskej dovolenke? (aj keby jej medzitým schválili ID).

Ak jej invalidný dôchodok neschvália, je nejaká možnosť ako by si nemusela platiť odvody na zdravotné poistenie počas manželovej MD?
Ďakujem.
Jana Motyčková
16.10.19,14:12
Manželka môže byť naďalej na RD v zamestnaní, ak jej priznajú invaliditu, nebude si musieť platiť ZP, bude poistencom štátu.
Áno, po skončení poberania materského manželom, môže požiadať opätovne o RP. A stále môže byť na RD až do 3 rokov veku dieťaťa u zamestnávateľa.
AK nebude invalidná - PN by jej nedali? Ak áno, ukončiť RD, nástup do práce (napr. čerpať dovolenku), potom na PN. Alebo nemajú aj druhé dieťa do 6 rokov? Nemá blízku osobu nad 80 rokov, o ktorú by sa starala? Môže skončiť zamestannie a isť na ÚP. Alebo uzatvoriť popri rodičovskej dohodu, kde bude robiť 5 dní v týždni. Možností je viacero.
eva6459
18.10.19,06:08
Dobrý deň

Je možný prenos zostatku dovolenky a konta pracovného času pri prezamestnaní zamestnanca z agentúry dočasného zamestnania do kmeňového stavu užívateľského zamestnávateľa? Napr. na základe dohody podľa § 32 Zákonníka práce?

Za odpoveď ďakujem.
Janula1
26.11.19,13:21
Dobrý deň,

prosím Vás, máme zamestnankyňu, je tehotná, termín nástupu na MD je vo februári 2020. Je voči nadriadenému odmeraná, neplní príkazy, ale my nemôžeme urobiť ako zamestnávateľ nič. Nemôžeme jej napr. navrhnúť nech si čerpá dovolenku? Viem, že je chránená, neviete mi prosím poradiť? Ako postupovať v týchto prípadoch?
ajobs
26.11.19,19:07
Zamestnankyna na rodicovskej dovolenke pracuje u zivnostnika. Ten meni od 1.1.2020 pravnu formu na s.r.o. Ako najjednoduchsie transformovat jej pracovnu zmluvu z konciacej SZCO na novy subjekt. Musi uzatvorit novu PZ, alebo to bude iba dodatok k tej povodnej ?
Jana Motyčková
26.11.19,21:54
Zamestnankyna na rodicovskej dovolenke pracuje u zivnostnika. Ten meni od 1.1.2020 pravnu formu na s.r.o. Ako najjednoduchsie transformovat jej pracovnu zmluvu z konciacej SZCO na novy subjekt. Musi uzatvorit novu PZ, alebo to bude iba dodatok k tej povodnej ?

Neviem, je tam prechod práv a povinností?
Jana Motyčková
26.11.19,21:59
Dobrý deň,

prosím Vás, máme zamestnankyňu, je tehotná, termín nástupu na MD je vo februári 2020. Je voči nadriadenému odmeraná, neplní príkazy, ale my nemôžeme urobiť ako zamestnávateľ nič. Nemôžeme jej napr. navrhnúť nech si čerpá dovolenku? Viem, že je chránená, neviete mi prosím poradiť? Ako postupovať v týchto prípadoch?

Zamestnávateľ určuje čerpanie dovolenky tohtoročnej 14 dní vopred, lehota môže byť so súhlasom zamestnanca skrátená. Mali by ste mať vo firme nejaký dokument, ktorý sa volá plán dovoleniek (pravidlá pre čerpanie dovolenky), v súlade s plánom dovoleniek určuje čerpanie dovolenky zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom (prerokovanie so zamestnancom neznamená súhlas zamestnanca). S minuloročnou dovolenkou si od 1.7.2019 disponuje zamestnankyňa sama, musí len jej čerpanie oznámiť zamestnávateľovi 30 dní vopred. Samozrejme ak jej určíte čerpanie dovolenky o 2 týždne, môže medzitým nastúpiť na PN, a potom bude mať PN a nie dovolenku.

Možno by sa dalo riešiť aj porušovanie pracovnej disciplíny, ale to by som bola opatrná.
Janula1
27.11.19,05:59
Ďakujem za vysvetlenie dovolenky a usmernenie.
ajobs
27.11.19,10:38
Neviem, je tam prechod práv a povinností?




Áno je, zamestnávateľ - fyzická osoba zakladá s.r.o. a preberá všetky záväzky a práva z pôvodného podnikateľského subjektu.
Jana Motyčková
27.11.19,20:39
Ak je tam prechod práv a povinností, tak zmluva platí naďalej a len prešla k novému zamestnávateľovi. Treba kontaktovať SP a FS ako to urobiť pre tieto inštitúcie, ale z pohľadu pracovnej zmluvy nič netreba riešiť, maximálne ak tak, dodatok so zmenou zamestnávateľa.
ajobs
28.11.19,17:03
Ak je tam prechod práv a povinností, tak zmluva platí naďalej a len prešla k novému zamestnávateľovi. Treba kontaktovať SP a FS ako to urobiť pre tieto inštitúcie, ale z pohľadu pracovnej zmluvy nič netreba riešiť, maximálne ak tak, dodatok so zmenou zamestnávateľa.
Dakujem Janka
eva6459
10.12.19,07:31
Dobrý deň

Zamestnávateľ poskytuje vodičom paušálne stravné mesačne. V internej smernici je uvedené, že paušálne stravné v plnej výške patrí aj v mesiacoch čerpania dovolenky, dočasnej pracovnej neschopnosti, prekážok v práci. Je to správne?
botuľa
18.12.19,08:08
Dobrý deň,p. Motyčková, obraciam sa na Vás s dôverou, vždy ste mi veľmi dobre poradili... Chcem sa poradiť v oblasti dôchodkového zabezpečenia. Momentálne som zamestnaná vo vo svojej firme so mzdou, ktorá spĺňa podmienky pre min. dôchodok. Pôvodne som to smerovala na min. dôchodok, ale mám vôbec nejakú istotu, že ten min. dôchodok bude v období, keď bude ja žiadať o dôchodok ? Ako by som si vedela efektívne zvýšiť sociálnu istotu v prípade invalidity a staroby? Je vhodné napr. dobrovoľné soc. poistenie alebo dobrovoľný príspevok do 2. alebo 3. piliera...? Viem, že je to ťažká otázka, budem Vám veľmi vďačná za Váš názor. Ďakujem vopred veľmi pekne.
Jana Motyčková
18.12.19,15:33
Ja dobrovoľné poistenie v SP vo všeobecnosti neodporúčam, radšej si zabezpečte dôchodok (či v starobe alebo v invalidite) iným spôsobom.
botuľa
18.12.19,15:50
Ja dobrovoľné poistenie v SP vo všeobecnosti neodporúčam, radšej si zabezpečte dôchodok (či v starobe alebo v invalidite) iným spôsobom.

Ďakujem veľmi pekne, obavala som sa toho:-)
Jana Motyčková
19.12.19,09:29
Veľmi zjednodušene napr. keby ste si platili poistné do SP budúci rok celý rok z minima, zaplatíte 1747,32 €. Zvýšenie dôchodku by bolo cca o 6 € mesačne (pri číslach v r.2020, čo je čisto hypotetická možnosť). Keď nepočítam so zvyšovaním novopriznaných dôchodkov a zvyšovaním už priznaných dôchodkov, len jednoduchú návratnosť 1747/6 = 291 mesiacov, je návratnosť cca 24 rokov. Ak budete dôchodok poberať 24 rokov, tak to má význam. V skutočnosti ten výpočet nie je taký jednoduchý, keď ste mali doteraz mzdu podpriemernú alebo veľmi nadpriemernú , tak to bude pre vás o čosi výhodnejšie. Ale to tiež nie je celkom pravda, závisí od toho, koľko rokov ste mali napr. doby štúdia, ÚP do roku 2001/2003, starostlivosť o dieťa (nazvem to náhradné doby) - je to veľmi individuálne. Píšem napr. že by bolo to platenie z minima o niečo výhodnejšie pre toho, kto mal veľmi nadpriemerné príjmy, ale ak mal veľa náhradných dôb, mohlo by dôjsť aj k zníženiu dôchodku platením dobrovoľného poistenia (taký konkrétny prípad som riešila).
Na druhej strane momentálne sa novopriznané dôchodky medziročne navyšujú o percento nárastu priemernej mzdy, čo je dnes o dosť viac v porovnaní s infláciou alebo úrokmi na napr. sporiacich účtoch. To vlastne znamená, že keď ste tam minulý rok dali nejaké peniaze, "zhodnotili" sa vám na účely dôchodku možno o 7-8 percent (nie že by tam tie peniaze naozaj boli), to vám žiadna banka nedá. Ale nie vždy je taký vysoký nárast priemernej mzdy (tieto roky priemernú mzdu ovplyvnili aj nové príplatky za soboty a nedele). Navyše tým, že to nie vaše skutočné peniaze v SP rástli, len je to nárast akoby vyplývajúci zo vzorca pre výpočet dôchodku, dnes Vám nik nezaručí, že o 5,10,20 rokov sa ten dôchodok bude počítať takto isto. Stačí zmena vo vzorci výpočtu dôchodku a z vašich akože úspor v SP nemusí byť nič.
Janula1
07.01.20,07:29
Dobrý deň,

prosím Vás, ak zamestnanec - otec požiada o materskú dovolenku, môže sa stať, že by mu to zamestnávateľ nemusel schváliť?

Ďakujem
Jana Motyčková
07.01.20,10:41
Ak je to jeho vlastné dieťa, zamestnanec má požiadať o rodičovskú dovolenku, nie o materskú dovolenku a zamestnávateľ ju musí poskytnúť. Respektíve zamestnanec oznamuje (nemusí žiadať) nástup na rodičovskú dovolenku najmenej jeden mesiac vopred. Čiže iba ak by zamestannec oznámil rodičovskú dovolenku neskôr, môže to zamestnávateľ "neschváliť".
Janula1
07.01.20,10:49
ĎAkujem veľmi pekne
Mila123
08.01.20,20:23
Dobrý deň,
v 9/2020 má zamestnanec nárok na SD, chce oň požiadať a zamestnanec ostáva pracovať aj po priznaní SD. V 10/2020 by mal nastúpiť na operáciu, t.j. bude musieť ísť na PN, pretože rekonvalescencia po operačnom zákroku je pomerne dlhá (asi 6 mesiacov).
Otázka znie: je možné v takomto prípade dostávať súbežne aj dávku nemocenského poistenia a aj súčasne starobný dôchodok? resp. aká dlhá doba musí byť medzi podaním žiadosti o SD a práceneschopnosťou? musí sa čakať na rozhodnutie o priznaní dôchodku?
ďakujem
ABD
08.01.20,21:06
Dobrý deň prajem,
zamestnávateľ internou smernicou určil flexibilný pracovný čas - "Pevný čas, kedy je zamestnanec povinný vyskytovať sa na pracovisku je stanovený na 08:00-14:00, hranice na najskorší možný príchod/najneskorší možný odchod z pracoviska sú 06:00-16:00. Zamestnanec musí počas pracovného dňa odpracovať minimálne 6 hodín (-0,5 obedňajšia prestávka), a maximálne 10 hodín (-0,5 obedňajšia prestávka). S týmto rozdielom 4 hodín narába zamestnanec podľa svojho uváženiaa so zreteľom na svoje povinnosti tak, aby minimálne splnil pracovný fond v danom mesiaci."
Štandardne zamestnanec pracuje 8 hodín denne.
Prosím o názor (prípadne radu, ktorý § to upravuje, aby vedel argumentovať zamestnávateľovi) ako postupovať v prípade, ak ide zamestnanec od 06:30 do 08:00 na vyšetrenie k lekárovi, či si môže v ten pracovný deň uplatniť 1,5 hod. lekára a odpracuje už len 6,5 hod., alebo sa mu tento čas nepočíta a musí ho odpracovať? Ďakujem.
Jana Motyčková
08.01.20,21:32
Dobrý deň,
v 9/2020 má zamestnanec nárok na SD, chce oň požiadať a zamestnanec ostáva pracovať aj po priznaní SD. V 10/2020 by mal nastúpiť na operáciu, t.j. bude musieť ísť na PN, pretože rekonvalescencia po operačnom zákroku je pomerne dlhá (asi 6 mesiacov).
Otázka znie: je možné v takomto prípade dostávať súbežne aj dávku nemocenského poistenia a aj súčasne starobný dôchodok? resp. aká dlhá doba musí byť medzi podaním žiadosti o SD a práceneschopnosťou? musí sa čakať na rozhodnutie o priznaní dôchodku?
ďakujem
Dôchodok sa nevypláca, len ak sa platí náhrada príjmu alebo nemocenské pri PN, ktorá vznikla pred priznaním dôchodku. Za deň priznania dôchodku sa podľa môjho názoru na tento účel považuje deň, od ktorého sa dôchodok priznáva.
Jana Motyčková
08.01.20,21:36
Dobrý deň prajem,
zamestnávateľ internou smernicou určil flexibilný pracovný čas - "Pevný čas, kedy je zamestnanec povinný vyskytovať sa na pracovisku je stanovený na 08:00-14:00, hranice na najskorší možný príchod/najneskorší možný odchod z pracoviska sú 06:00-16:00. Zamestnanec musí počas pracovného dňa odpracovať minimálne 6 hodín (-0,5 obedňajšia prestávka), a maximálne 10 hodín (-0,5 obedňajšia prestávka). S týmto rozdielom 4 hodín narába zamestnanec podľa svojho uváženiaa so zreteľom na svoje povinnosti tak, aby minimálne splnil pracovný fond v danom mesiaci."
Štandardne zamestnanec pracuje 8 hodín denne.
Prosím o názor (prípadne radu, ktorý § to upravuje, aby vedel argumentovať zamestnávateľovi) ako postupovať v prípade, ak ide zamestnanec od 06:30 do 08:00 na vyšetrenie k lekárovi, či si môže v ten pracovný deň uplatniť 1,5 hod. lekára a odpracuje už len 6,5 hod., alebo sa mu tento čas nepočíta a musí ho odpracovať? Ďakujem.

Ide o pružný pracovný čas podľa §88 Zákonníka práce.´Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase - §143.

zze/2001-311/143
ajka5
13.01.20,10:25
Dobrý deň.



Poprosila by som o radu pre známu.


Od 1.4.2015 som bola zamestnancov v danej firme. V septembri 2019 som otehotnela, v novembri 2019 som oznámila zamestnávateľovi tehotenstvo a následne sme sa dohodli o podpísaní Dohody o ukončení pracovného pomeru k 15.1.2020. Predpokladaný termín pôrodu je 9.6.2020.

Aké by bolo pre mňa najlepšie riešenie v danej situácii? Existuje aj iné riešenie ako nasledujúce?

- 17.1.2020 sa zaevidujem na ÚPSVaR, aby som dostala Rozhodnutie o poberaní dávky
- 20.1.2020 by som išla na PN ku, na ktorej by som bola až do začatia materskej dovolenky. Je možné si vybaviť celodenné vychádzky? alebo je aspoň možné nahlásiť zmenu miesta počas víkendov?

Dovyplácanie dávky v nezamestnanosti by malo byť do 2 rokov. Aby som ich stihla využiť, tak je možné, aby som hneď po materskej dovolenke vyčerpala dávky v nezamestnanosti a počas tejto doby by otec nastúpil na materskú dovolenku a potom by som pokračovala v rodičovskej dovolenke?


Ako by to bolo pri reťazovom pôrode? Počítala by sa mi druhá materská tiež z roku 2019 aj keď už nebudem zamestnaná?



Vopred ďakujem z známu.

eva6459
13.01.20,13:14
Dobrý deň, máme dohodára, ktorý má hlavný pracovný pomer v Česku, preto poistné platíme do ČR podľa českej legislatívy. Dohodár je momentálne na PN vystavenej na Slovensku. Máme mu vyplatiť náhradu príjmu pri PN? Podľa českej alebo slovenskej legislatívy (v ČR 14, u nás 10 dní)? Ďakujem.
Jana Motyčková
13.01.20,16:00
Dobrý deň.



Poprosila by som o radu pre známu.


Od 1.4.2015 som bola zamestnancov v danej firme. V septembri 2019 som otehotnela, v novembri 2019 som oznámila zamestnávateľovi tehotenstvo a následne sme sa dohodli o podpísaní Dohody o ukončení pracovného pomeru k 15.1.2020. Predpokladaný termín pôrodu je 9.6.2020.

Aké by bolo pre mňa najlepšie riešenie v danej situácii? Existuje aj iné riešenie ako nasledujúce?

- 17.1.2020 sa zaevidujem na ÚPSVaR, aby som dostala Rozhodnutie o poberaní dávky
- 20.1.2020 by som išla na PN ku, na ktorej by som bola až do začatia materskej dovolenky. Je možné si vybaviť celodenné vychádzky? alebo je aspoň možné nahlásiť zmenu miesta počas víkendov?

Dovyplácanie dávky v nezamestnanosti by malo byť do 2 rokov. Aby som ich stihla využiť, tak je možné, aby som hneď po materskej dovolenke vyčerpala dávky v nezamestnanosti a počas tejto doby by otec nastúpil na materskú dovolenku a potom by som pokračovala v rodičovskej dovolenke?


Ako by to bolo pri reťazovom pôrode? Počítala by sa mi druhá materská tiež z roku 2019 aj keď už nebudem zamestnaná?



Vopred ďakujem z známu.


Najlepšie riešenie je nechať si zamestnanie. Neviem čo je dôvodom tohoto riešenia (možno ten súbeh ÚP a materského?)
ad PN - o vychádzkach rozhoduje lekár, možnosť zmeny miesta pobytu každý víkend - to sa informujte u lekára resp. na SP.
Súbeh matky na ÚP a otca, ktorý poberá materské je možný.
Na rodičovskej dovolenke už nebudete, to len pre poriadok, ale môžete poberať rodičovský príspevok.
Ak chcete mať aj ďalšie materské pri reťazovom pôrode, tak toto riešenie dobré nie je, lebo od 15.1. 2020 vám nebeží zamestnanie, nemáte nemocenské poistenie z ktorého by ste brali materské a ani vám nebeží doba poistenia pre získanie 270 dní - toto všetko by ste museli riešiť. Rok 2019 by sa dal využiť pre výšku materského, len keby ste na druhú materskú nastúpili do konca roku 2020, čo "technicky"nie je možné.
Jana Motyčková
13.01.20,16:01
Dobrý deň, máme dohodára, ktorý má hlavný pracovný pomer v Česku, preto poistné platíme do ČR podľa českej legislatívy. Dohodár je momentálne na PN vystavenej na Slovensku. Máme mu vyplatiť náhradu príjmu pri PN? Podľa českej alebo slovenskej legislatívy (v ČR 14, u nás 10 dní)? Ďakujem.

Nárok na náhradu príjmu pri PN posudzujete podľa mňa podľa českej legislatívy.
Janula1
14.01.20,04:47
Dobrý deň,

prosím Vás, môže si začať zamestnankyňa čerpať dovolenku už teraz, ako si z roku 2019 preniesla iba 5 dní? Môže si začať čerpať už aj dovolenku z roku 2020? Pôjde na MD - termín pôrodu má určený na 17.04.2020 a na materskú by mala nastúpiť cca 27.02.2020. Cchela by si začať čerpať dovolenku už ku koncu januára. Za rok 2020 by mala mať nárok na celú výmeru dovolenky 20 dní, ale nie som si istá, či jej môžeme povoliť čerpanie už teraz. Ďakujem
Jana Motyčková
14.01.20,18:00
Zamestnávateľ môže zamestnancovi poskytnúť dovolenku, aj keď na ňu nárok ešte nevznikol, ak sa dá predpokladať, že nárok vznikne do konca kalendárneho roka, resp. do skončenia pracovného pomeru.
Janula1
14.01.20,19:03
ĎAkujem pekne za upresnenie
Janula1
14.01.20,19:23
p. Motyčková,

môže nastať situácia, že by ju zamestnávateľ mohol z dovolenky stiahnúť?
Jana Motyčková
14.01.20,20:44
Vo výnimočných prípadoch áno, potom musí nahradiť náklady, ktoré by v tej súvislosti zamestnancovi vznikli.
mzdypd
16.01.20,10:06
Prajeme pekný deň p. Motyčková,

máme zamestnanca, ktorý si v ročnom zúčtovaní na základe § 10 a nasl. Zákona o dani z príjmov od roku 2014 uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane ( DDS) v celkovej sume 855,- EUR (2014-2018). Zamestnanec k 1.9.2019 účastnícku zmluvu vypovedal, ale predčasný výber mu nebol vyplatený, t. j. peniaze ostali naďalej v DDS Tatra banky.

Má zamestnanec povinnosť zvýšiť základ dane o 855,- EUR v rokoch 2019-2021.

Za odpoveď vopred ďakujeme.
Jana Motyčková
16.01.20,17:40
zze/2003-595/11/11
Iveta Matlovičová
17.01.20,05:05
Prajeme pekný deň p. Motyčková,

máme zamestnanca, ktorý si v ročnom zúčtovaní na základe § 10 a nasl. Zákona o dani z príjmov od roku 2014 uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane ( DDS) v celkovej sume 855,- EUR (2014-2018). Zamestnanec k 1.9.2019 účastnícku zmluvu vypovedal, ale predčasný výber mu nebol vyplatený, t. j. peniaze ostali naďalej v DDS Tatra banky.

Má zamestnanec povinnosť zvýšiť základ dane o 855,- EUR v rokoch 2019-2021.

Za odpoveď vopred ďakujeme.



ako mohol vypovedat zmluvu, a peniaze zostali v DDS?
mzdypd
20.01.20,11:28
Prajem pekný deň,

podľa oznámenia zamestnanca nebude ďalej sporiť, ale peniaze

ostali v DDS. Zatiaľ nedoniesol žiadny doklad o zastavení sporenia.
Iveta Matlovičová
20.01.20,20:59
Prajem pekný deň,

podľa oznámenia zamestnanca nebude ďalej sporiť, ale peniaze

ostali v DDS. Zatiaľ nedoniesol žiadny doklad o zastavení sporenia.



tak potom ide pravdepodovne o vyplatu davky "predcasny vyber", takze doteraz uplatnene prispevky musi dodanit v danovom priznani
botuľa
21.01.20,10:14
Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť v súvislosti s výkonom funkcie konateľa. Cudzinec - občan tretej krajiny, ktorý nemá povolenie na výkon práce-zamestnania V SR, má povolený pobyt iba na podnikanie (má založenú živnosť V SR a má pridelené slovenské RČ) je konateľom slovenskej spoločnosti. Nie je spoločník, je iba konateľ. Slovenská spoločnosť mu chce pravidelne vyplácať odmenu za výkon konateľa. Budú sa mu zrážať odvody na Slovensku? Ak áno, tak pod akými kódmi sa prihlasuje na Sociálnu a zdravotnú poisťovňu? Ďakujem vopred veľmi pekne.
Jana Motyčková
21.01.20,15:38
Ak nemáme z daným štátom medzinárodnú zmluvu, ktorá by hovorila inak, tak sa do SP prihlasuje typom 1 pri pravidelnom príjme a platí sa všetko poistné okrem ÚP a GP. Povinné zdravotné poistenie mu z titulu činnosti konateľa na Slovensku nevzniká. Ak by už bol na Slovensku zdravotne poistený z iných dôvodov, tak len v takom prípade by sa zdravotné poistenie platilo aj z odmeny konateľa.
botuľa
21.01.20,16:33
Ak nemáme z daným štátom medzinárodnú zmluvu, ktorá by hovorila inak, tak sa do SP prihlasuje typom 1 pri pravidelnom príjme a platí sa všetko poistné okrem ÚP a GP. Povinné zdravotné poistenie mu z titulu činnosti konateľa na Slovensku nevzniká. Ak by už bol na Slovensku zdravotne poistený z iných dôvodov, tak len v takom prípade by sa zdravotné poistenie platilo aj z odmeny konateľa.

ďakujem veľmi pekne, p. Motyčková, ale ešte jednu otázočku by som mala. Jedná sa občana Ukrajiny a zdravotne je poistený na Slovensku, pretože je SZČO. Takže tým pádom platí všetky odvody okrem ÚP a GP?
Anasoftmzdy
21.01.20,18:53
Dobrý deň,
Chcela by som sa Vás spýtať na takú nevysvetlenú otázku. Ministerstvo práce... sa síce k tejto problematike vyjadrilo, ale odpoveď je nejednoznačná a nepoužiteľná.
Jedná sa o zástupcov vlastníkov bytov/správca bytového domu.
Správca spravuje bytový dom v zmysle zákona 182/1993 a nasl. noviel, čo je ale dôležité je, že „v mene vlastníkov a na ich účet“
Ak správca vypláca odmenu zástupcovi vlastníkov, je to v zásade iba vykonanie „želania“ vlastníkov, ktorí si na odmenu tohto zástupcu šetria peniaze v zálohovom predpis a táto suma im je zväčša vyúčtovaná v ročnom vyúčtovaní, čiže nie správca, ale vlastníci vyplácajú odmenu zástupcom a ďalšia vec je, že je to teda vyplácané z účtu bytového domu (teda z účtu vlastníkov).
Moja otázka teda znie, prečo by mal správca takéhoto zástupcu vlastníkov evidovať v stave vlastných zamestnancov a teda uzatvárať s ním dohodu, príkaznú zmluvu alebo obdobu iného pracovného vzťahu?
A nehovoriac o tom, že z tejto odmeny sa strhnú odvody zamestnanca a navyše sa zaplatia aj odvody zamestnávateľa.
Je to tak správne?
Podľa môjho názoru s týmto zástupcom správca nemá nič spoločné a teda takto vyplatený príjem by si mal on sám zúčtovať a z účtu bytového domu by sa mu mala vyplatiť odmena, ktorú si vlastníci odsúhlasili na schôdzi vlastníkov.
Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
22.01.20,19:12
So zástupcom vlastníkov vy žiadnu zmluvu uzatvárať nemusíte (ale môžete) , schválením odmeny a vlastníka vzniká právny vzťah medzi vlastníkmi a zástupcom, ale vy tým vlastníkom vykonávate správu, čiže aj riešite ich povinnosti voči úradom. Z odmeny sa platia odvody, ale tie idú tiež z účtu vlastníkov.
botuľa
23.01.20,02:36
Dobrý deň prajem ešte raz, p. Motyčková....Chcem sa poradiť -živnosť popri zamestnaní alebo popri materskej dovolenke... Stále platí, že sa na nich nevzťahujú min. odvody do zdravotnej poisťovne? Teda platia zdravotné iba zo zisku+odvody/1,486 = *14% ??? . Ďakujem veľmi pekne
Jana Motyčková
23.01.20,13:11
áno .
Janula1
30.01.20,13:08
Prosím Vás, ak zamestnanec chce ako otec nastúpiť na RD 4.5.2020 a chcel by dať výpoveď podľa §67 s dvojmesačnou výpoveďou, PP by končil 30.04.2020. Bol by nejaký dopyt na poberanie jeho rodičovskej a nástupu na RD?

Ďakujem
Janula1
30.01.20,13:09
zle položená otázka - ospravedlňujem sa:

Prosím Vás, ak zamestnanec chce ako otec nastúpiť na RD 4.5.2020 a chcel by dať výpoveď podľa §67 s dvojmesačnou výpoveďou, PP by končil 30.04.2020. Bol by nejaký dopad na poberanie jeho rodičovskej a nástupu na RD?
Iveta Matlovičová
30.01.20,15:50
zle položená otázka - ospravedlňujem sa:

Prosím Vás, ak zamestnanec chce ako otec nastúpiť na RD 4.5.2020 a chcel by dať výpoveď podľa §67 s dvojmesačnou výpoveďou, PP by končil 30.04.2020. Bol by nejaký dopad na poberanie jeho rodičovskej a nástupu na RD?
ak pracovny pomer skonci k 30.4.2020, nemoze 4.5.2020 nastupist na RD, nakolko uz nie je zamestnancom - RD sa ako "volno" poskytuje len zamestnancovi
eva6459
31.01.20,09:27
Dobrý deň,

môže zamestnávateľ s doktorandom denného štúdia uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študentov?
Jana Motyčková
31.01.20,11:05
Stále platí táto téma (ohľadom toho kto je študent pre DoBPŠ)
https://www.porada.sk/t35808-dohoda-o-brigadnickej-praci-studentov-kto-je-student.html
(otázka 20)
Čiže stále platí, že aj doktorand má štatút študenta na účely uzatvárania DoBPŠ.
mzdypd
03.02.20,06:27
Prajeme pekný deň p. Matlovičová,


pôvodná otázka:

Prajeme pekný deň p. Motyčková,

máme zamestnanca, ktorý si v ročnom zúčtovaní na základe § 10 a nasl. Zákona o dani z príjmov od roku 2014 uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane ( DDS) v celkovej sume 855,- EUR (2014-2018). Zamestnanec k 1.9.2019 účastnícku zmluvu vypovedal, ale predčasný výber mu nebol vyplatený, t. j. peniaze ostali naďalej v DDS Tatra banky.

Má zamestnanec povinnosť zvýšiť základ dane o 855,- EUR v rokoch 2019-2021.

Za odpoveď vopred ďakujeme.




Zamestnanec predložil potvrdenie od Tatra banky, že:

- Dňa 18.2.2014 uzatvoril účastnícku zmluvu.

- Ku dňu 27.1.2020 Tatra banka neevidovala od klienta žiadnu žiadosť o výplatu dávky z účastníckej zmluvy.

Zamestnanec prestal sporiť tak je to "predčasný výber", alebo môžeme mu urobiť RZ a odpočítať nezdaniteľnú časť za 1-8/2019.
​Za odpoveď vopred ďakujeme.
Iveta Matlovičová
03.02.20,08:02
Prajeme pekný deň p. Matlovičová,


pôvodná otázka:

Prajeme pekný deň p. Motyčková,

máme zamestnanca, ktorý si v ročnom zúčtovaní na základe § 10 a nasl. Zákona o dani z príjmov od roku 2014 uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane ( DDS) v celkovej sume 855,- EUR (2014-2018). Zamestnanec k 1.9.2019 účastnícku zmluvu vypovedal, ale predčasný výber mu nebol vyplatený, t. j. peniaze ostali naďalej v DDS Tatra banky.

Má zamestnanec povinnosť zvýšiť základ dane o 855,- EUR v rokoch 2019-2021.

Za odpoveď vopred ďakujeme.





Zamestnanec predložil potvrdenie od Tatra banky, že:

- Dňa 18.2.2014 uzatvoril účastnícku zmluvu.

- Ku dňu 27.1.2020 Tatra banka neevidovala od klienta žiadnu žiadosť o výplatu dávky z účastníckej zmluvy.

Zamestnanec prestal sporiť tak je to "predčasný výber", alebo môžeme mu urobiť RZ a odpočítať nezdaniteľnú časť za 1-8/2019.
​Za odpoveď vopred ďakujeme.



Zmluvu (uzatvorenú po 31.12.2013 - t.j. "nový sporiteľ") nie je možné zrušiť dohodou alebo výpoveďou. Účastnícka zmluva môže zaniknúť len:


vyplatením poslednej splátky doplnkového dôchodku
vyplatením jednorazového vyrovnania
prevodom prostriedkov účastníka do poisťovne, ak účastník požiada o vyplácanie doživotného doplnkového dôchodku
na základe rozhodnutia súdu
v deň prestupu účastníka z DDS TB do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti
odstúpením od účastníckej zmluvy uzatvorenej na diaľku podľa osobitného predpisu
uplynutím obdobia dvoch rokov odo dňa jej uzatvorenia, počas ktorého nebol v prospech účastníckej zmluvy zaplatený žiadny príspevok,
uplynutím obdobia dvoch rokov, počas ktorého hodnota osobného účtu bola nulová.

Takže z toho, čo uvádzate "vyzerá", že prestal len sporiť, pričom prerušenie sporenia je možné, ale zmluva mu nezanikla (nedá sa vypovedať). Predčasný výber tiež nebol vyplatený, takže podľa môjho názoru sú podmienky na uplatnenie príspevkov na DDS splnené.
ABD
06.02.20,18:41
Dobrý deň prajem,
poprosím o radu ako postupovať pri zistení čistej mzdy pre zrážky príspevkov odborom. Exekučné zrážky sa vykonávajú nielen zo mzdy, ale aj napr. z náhrady príjmu pri DPN. Platí tento výpočet aj pri zrážkach odborom? V kolektívnej zmluve ani v stanovách odborovej organizácie nie je žiadna presnejšia definícia čistej mzdy, v dohode o zrážkach je uvedené len, že zamestnanec súhlasí so zrážkami členského vo výške 1% z čistej mzdy.
Ak platí mzda + náhrady, na ktorý paragraf sa môžem odvolať? Kedže zamestnanec argumentuje, že keď je na PN-ke tak by mu mali odbory niečím prispieť a nie ešte chcieť z náhrady 1% ...
botuľa
07.02.20,05:37
Dobrý deň prajem, p. Motyčková, chcela by som sa uistiť ohľadne živnostníka, ktorý je dlhodobo na PN. Živnostnik podnikal dlhé roky bez prerušenia, 04.01.2019 nastúpil na dlhodobú PN-ku, ktorá stále trvá, s tým, že po roku mal prerušené poistenie v zmysle zákona. Predpoklad ukočenia PN je koncom mája.

Zaujíma ho, kedy môže byť znova na platenej PN... Uvažujem správne, ak si myslím, že musí znovu platiť poistné min. 26 týždňov? Čize napr. PN ukončí 31.05, od 01.06. 2020 začína platiť opäť odvody a začiatkom decembra by mal opäť nárok na nemocenské dávky z vymeriavacieho základu od 01.01.2019 do 03.01.2019. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
07.02.20,07:34
Dobrý deň prajem,
poprosím o radu ako postupovať pri zistení čistej mzdy pre zrážky príspevkov odborom. Exekučné zrážky sa vykonávajú nielen zo mzdy, ale aj napr. z náhrady príjmu pri DPN. Platí tento výpočet aj pri zrážkach odborom? V kolektívnej zmluve ani v stanovách odborovej organizácie nie je žiadna presnejšia definícia čistej mzdy, v dohode o zrážkach je uvedené len, že zamestnanec súhlasí so zrážkami členského vo výške 1% z čistej mzdy.
Ak platí mzda + náhrady, na ktorý paragraf sa môžem odvolať? Kedže zamestnanec argumentuje, že keď je na PN-ke tak by mu mali odbory niečím prispieť a nie ešte chcieť z náhrady 1% ...
Na žiaden paragraf podľa mojich vedomostí sa neodvoláte. Žiaden zákon nedefinuje všeobecne platný pojem čistej mzdy a ani nehovorí, čo je čistá mzda alebo čistý príjem pre odborárske príspevky. My do toho náhradu pri PN počítame, ale definícia čistej mzdy (príjmu) by mala byť stanovená v kolektívnej zmluve, kde je aj percento príspevkov, inak bude vždy dochádzať k sporom.
Jana Motyčková
07.02.20,07:37
Dobrý deň prajem, p. Motyčková, chcela by som sa uistiť ohľadne živnostníka, ktorý je dlhodobo na PN. Živnostnik podnikal dlhé roky bez prerušenia, 04.01.2019 nastúpil na dlhodobú PN-ku, ktorá stále trvá, s tým, že po roku mal prerušené poistenie v zmysle zákona. Predpoklad ukočenia PN je koncom mája.

Zaujíma ho, kedy môže byť znova na platenej PN... Uvažujem správne, ak si myslím, že musí znovu platiť poistné min. 26 týždňov? Čize napr. PN ukončí 31.05, od 01.06. 2020 začína platiť opäť odvody a začiatkom decembra by mal opäť nárok na nemocenské dávky z vymeriavacieho základu od 01.01.2019 do 03.01.2019. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Na platenej PN môže byť aj pred uplynutím 26 týždňov, ale podporná doba (doba platenia PN) bude maximálne toľko dní, koľko predtým platil poistné. Ak 26 týždňov bude poistné trvať bez PN, potom bude mať podpornú dobu 52 týždňov. Otázkou je ale, či mal v roku 2019 príjem, z ktorého mu vznikne povinné poistenie po 30.6..
botuľa
07.02.20,08:37
Na platenej PN môže byť aj pred uplynutím 26 týždňov, ale podporná doba (doba platenia PN) bude maximálne toľko dní, koľko predtým platil poistné. Ak 26 týždňov bude poistné trvať bez PN, potom bude mať podpornú dobu 52 týždňov. Otázkou je ale, či mal v roku 2019 príjem, z ktorého mu vznikne povinné poistenie po 30.6..



Ďakujem veľmi pekne p. Motyčková, ste zlatá... Áno, vznikne mu príjem za rok 2019, mal zamestnancov, ktorí produkovali. Ďakujem veľmi pekne ešte raz:)
botuľa
07.02.20,11:58
Na platenej PN môže byť aj pred uplynutím 26 týždňov, ale podporná doba (doba platenia PN) bude maximálne toľko dní, koľko predtým platil poistné. Ak 26 týždňov bude poistné trvať bez PN, potom bude mať podpornú dobu 52 týždňov. Otázkou je ale, či mal v roku 2019 príjem, z ktorého mu vznikne povinné poistenie po 30.6..



Ale predsa ešte jedna otázočka p. Motyčková, ak by tá PN začala napr. v 12. mes. 2020, bolo by rozhodujúce obdobie r. 2019 - teda konkrétne u toho živnostníka sú to 3 dni - 01.01 do 03.01. 2019? Ďakujem veľmi pekne
Jana Motyčková
10.02.20,09:51
áno.
ABD
10.02.20,12:55
Dobrý deň, zamestnanec zaradený podľa prac.služby do 2. kategórie zdravotného rizika vykonáva cca 10 hodín v mesiaci práce v sťaženom prostredí, preto mu zamestnávateľ dobrovoľne vypláca za týchto 10 hodín mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce (20% min.mzdy). Chcem sa uistiť:

1. môže zamestnávateľ dobrovoľne vyplácať túto kompenzáciu
2. musí potom (ak vypláca mzdovú kompenzáciu) prispievať tomuto zamestnancovi aj na DDS III.pilier? Ďakujem.
Jana Motyčková
10.02.20,13:30
Zamestnávateľ môže (dobrovoľne) poskytnúť mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce aj pri nižšom pôsobení faktorov. V takom prípade nie je povinnosť dodržať minimálnu sadzbu mzdovej kompenzácie. Poskytovanie dobrovoľnej mzdovej kompenzácie za sťažený výkon práce nie je dôvodom pre povinnosť platiť DDS.
Pre platenie dobrovoľnej mzdovej kompenzácie odporúčam interný predpis, dohodu v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve.
zze/2001-311/124
veronikasad
10.02.20,17:18
Dobry den,

Moze si uplatnit manzel NCZD na manzelku počas obdobia, ked on sam poberal na dieťa materské? Dalsie dieťa nemaju. Je podmienka starostlivosti o dieta viazana na poberanie rodicovskeho prispevku manželkou?

Dakujem za odpoveď
Iveta Matlovičová
11.02.20,07:14
Dobry den,

Moze si uplatnit manzel NCZD na manzelku počas obdobia, ked on sam poberal na dieťa materské? Dalsie dieťa nemaju. Je podmienka starostlivosti o dieta viazana na poberanie rodicovskeho prispevku manželkou?

Dakujem za odpoveď



ano, moze si uplatnit NCZD na manzelku, podmienka starostlivosti o dieta NIE JE viazana na poberanie rodicovskeho prispevku manželkou
veronikasad
11.02.20,08:15
ano, moze si uplatnit NCZD na manzelku, podmienka starostlivosti o dieta NIE JE viazana na poberanie rodicovskeho prispevku manželkou

Dakujem za odpoved. Najdem k tomu prosím nejake stanovisko FS? V ZoDzP je odvolavka na zakon o rodičovskom príspevku
Jana Motyčková
11.02.20,14:28
V zákone je odvolávka len na definíciu vyživovaného dieťaťa, to ešte neznamená, že musí nutne matka poberať RP. Stanovisko FS k tomuto niekto má, ale ja ho nemám. Odpoveď pani Matlovičovej je správna.
veronikasad
11.02.20,14:49
V zákone je odvolávka len na definíciu vyživovaného dieťaťa, to ešte neznamená, že musí nutne matka poberať RP. Stanovisko FS k tomuto niekto má, ale ja ho nemám. Odpoveď pani Matlovičovej je správna.

Ďakujem.
ABD
11.02.20,15:57
Dobrý deň prajem,
09.01.2020 začalo daňové exekučné konanie voči zamestnancovi a 06.02.2020 bolo v obchodnom vestníku zverejnené vyhlásenie konkurzu (osobný bankrot) k 31.01. Zamestnanec má aj staré exekúcie voči rôznym spoločnostiam, zdravotnej poisťovni.
Mám povinnosť teraz pri výpočte januárovej výplaty odviesť nejaké exekučné zrážky ? Alebo tým, že je vyhlásený konkurz tak všetky doručené exekúcie do 31.01. sú pozastavené? Ďakujem.
Jana Motyčková
11.02.20,16:17
eva6459
24.02.20,10:52
Dobrý deň

Môže neštátne zdravotnícke zariadenie zriadené ako s.r.o. uzatvárať zmluvy o dobrovoľníckej činnosti podľa zákona č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve?
Iveta Matlovičová
25.02.20,09:44
Dobrý deň

Môže neštátne zdravotnícke zariadenie zriadené ako s.r.o. uzatvárať zmluvy o dobrovoľníckej činnosti podľa zákona č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve?

ak sa v zákone, ktorý uvádzate nespomína žiadne obmedzenie, tak môže
ABD
26.02.20,20:04
Dobrý deň prajem,
chcela by som sa poradiť, príspevok zamestnanca na DDS III. pilier sa zráža z čistej mzdy zamestnanca (podľa https://www.kros.sk/faq/doplnkove-dochodkove-sporenie-dds-treti-pilier/) čo je podľa mňa logické, kedže je to akoby "sporenie" zamestnanca. Môj softvér však tento príspevok zamestnanca odpočítava pred výpočtom čistej mzdy, čiže čistá mzda na výplatnej páske = HM - odvody - daň - príspevok zamestnanca na DDS. Čistá mzda pre výpočet exekučných zrážok by však mala byť (myslím) bez tohto odpočítaného príspevku čiže len HM - odvody - daň. Ustanovuje prosím nejaký paragraf, predpis to, že príspevok sa má zraziť až z čistej mzdy? Chcem totiž osloviť výrobcov softvéru, aby zrážanie príspevku DDS upravili, ale k tomu potrebujem argumentáciu. Vedeli by ste mi prosím s týmto poradiť? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
27.02.20,06:10
pre ADB: V sucasnej pravnej uprave takyto postup nenajdete, ani co je pojem hruba, ci cista mzda. Pri vypocte exekucnych zrazok sa upravuje urcenie cistej mzdy, tak vtedy postupuje podla neho.
Jana Motyčková
27.02.20,07:01
Dobrý deň prajem,
chcela by som sa poradiť, príspevok zamestnanca na DDS III. pilier sa zráža z čistej mzdy zamestnanca (podľa https://www.kros.sk/faq/doplnkove-dochodkove-sporenie-dds-treti-pilier/) čo je podľa mňa logické, kedže je to akoby "sporenie" zamestnanca. Môj softvér však tento príspevok zamestnanca odpočítava pred výpočtom čistej mzdy, čiže čistá mzda na výplatnej páske = HM - odvody - daň - príspevok zamestnanca na DDS. Čistá mzda pre výpočet exekučných zrážok by však mala byť (myslím) bez tohto odpočítaného príspevku čiže len HM - odvody - daň. Ustanovuje prosím nejaký paragraf, predpis to, že príspevok sa má zraziť až z čistej mzdy? Chcem totiž osloviť výrobcov softvéru, aby zrážanie príspevku DDS upravili, ale k tomu potrebujem argumentáciu. Vedeli by ste mi prosím s týmto poradiť? Ďakujem.

Exituje argument pre postup Krosu - § 131 ods. 1 a 2 Zákonníka práce. Existuje argument proti postupu Krosu § 69 Exekučného poriadku. Oba zákony treba dodržiavať. Tak si vyberte, na súdne rozhodnutie k tejto problematike som zatiaľ nenatrafila.
ABD
27.02.20,19:28
Exituje argument pre postup Krosu - § 131 ods. 1 a 2 Zákonníka práce. Existuje argument proti postupu Krosu § 69 Exekučného poriadku. Oba zákony treba dodržiavať. Tak si vyberte, na súdne rozhodnutie k tejto problematike som zatiaľ nenatrafila.


Ďakujem za odpoveď, predsa len sa ešte spýtam, či a ako sa § 69 Exek.poriadku vzťahuje aj na DDS, spomína sa v ňom len príspevok na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) - takže ak chápem správne od mzdy sa môže odpočítať aj dobrovoľný príspevok na II.pilier, ale či môžem odpočítať aj dobrovoľný príspevok na III. pilier mi stále nie je jasné (zákon 650/2004 v "odvolávke" nie je spomenutý) . Ďakujem za trpezlivosť.
Iveta Matlovičová
28.02.20,07:43
Ďakujem za odpoveď, predsa len sa ešte spýtam, či a ako sa § 69 Exek.poriadku vzťahuje aj na DDS, spomína sa v ňom len príspevok na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) - takže ak chápem správne od mzdy sa môže odpočítať aj dobrovoľný príspevok na II.pilier, ale či môžem odpočítať aj dobrovoľný príspevok na III. pilier mi stále nie je jasné (zákon 650/2004 v "odvolávke" nie je spomenutý) . Ďakujem za trpezlivosť.



ide o povinný príspevok na SDS do II. piliera, tyka sa to tych zamestnancov, ktorí oznámili zamestnávateľovi, že sú v II. pilieri, a poistne odvedene do SP potom SP "stiepi" a cast - ako povinny prispevok - odvadza do SDS
Jana Motyčková
28.02.20,11:53
Ďakujem za odpoveď, predsa len sa ešte spýtam, či a ako sa § 69 Exek.poriadku vzťahuje aj na DDS, spomína sa v ňom len príspevok na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) - takže ak chápem správne od mzdy sa môže odpočítať aj dobrovoľný príspevok na II.pilier, ale či môžem odpočítať aj dobrovoľný príspevok na III. pilier mi stále nie je jasné (zákon 650/2004 v "odvolávke" nie je spomenutý) . Ďakujem za trpezlivosť.

Veď to som písala, Exekučný poriadok príspevok do III. piliera neodpočítava, ale Zákonník práce hovorí, že sa má zraziť najskôr príspevok do III.piliera a až potom exekúcia. Čiže jeden zákon tak, druhý inak a jasné to nie je nikomu. Ja by som postupovala ako Kros.
Jana Motyčková
28.02.20,12:01
ide o povinný príspevok na SDS do II. piliera, tyka sa to tych zamestnancov, ktorí oznámili zamestnávateľovi, že sú v II. pilieri, a poistne odvedene do SP potom SP "stiepi" a cast - ako povinny prispevok - odvadza do SDS

Nejde o povinný príspevok do II. piliera, ide o dobrovoľný príspevok do II. piliera, čo je síce zvláštne, ale vychádza sa z toho, že "jedny peniaze" by nemali exekúcii podliehať 2x, a keďže plnenia z II. piliera podliehajú exekúcii, tak príspevky do II. piliera exekúcii nepodliehajú.

Povinné poistné do II. piliera platí zamestnávateľ, nie je to zrážka zamestnanca, preto rovnako ako iné poistné zamestnávateľa by ho nebolo potrebné uvádzať v § 69 EP.
Iveta Matlovičová
02.03.20,07:09
Nejde o povinný príspevok do II. piliera, ide o dobrovoľný príspevok do II. piliera, čo je síce zvláštne, ale vychádza sa z toho, že "jedny peniaze" by nemali exekúcii podliehať 2x, a keďže plnenia z II. piliera podliehajú exekúcii, tak príspevky do II. piliera exekúcii nepodliehajú.

Povinné poistné do II. piliera platí zamestnávateľ, nie je to zrážka zamestnanca, preto rovnako ako iné poistné zamestnávateľa by ho nebolo potrebné uvádzať v § 69 EP.



P. sa pytala, ze v § 69 EP sa spomína príspevok na SDS ... - regaovala som prave na toto. Citujem § 69: "Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie." Boldom zvyrazneny je povinný príspevok na SDS - II. pilier, a nema na ucely vykonu zrazok "nic" spolocne s dobrovolnym prispevokom na SDS.


Ďakujem za odpoveď, predsa len sa ešte spýtam, či a ako sa § 69 Exek.poriadku vzťahuje aj na DDS, spomína sa v ňom len príspevok na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) - takže ak chápem správne od mzdy sa môže odpočítať aj dobrovoľný príspevok na II.pilier, ale či môžem odpočítať aj dobrovoľný príspevok na III. pilier mi stále nie je jasné (zákon 650/2004 v "odvolávke" nie je spomenutý) . Ďakujem za trpezlivosť.
Iveta Matlovičová
02.03.20,07:21
Veď to som písala, Exekučný poriadok príspevok do III. piliera neodpočítava, ale Zákonník práce hovorí, že sa má zraziť najskôr príspevok do III.piliera a až potom exekúcia. Čiže jeden zákon tak, druhý inak a jasné to nie je nikomu. Ja by som postupovala ako Kros.

tiez som toho nazoru, ze prispevok na DDS (III. pilier), ktory plati zamestnanec treba zrazit, a az potom riesit exekuciu (postup podla § 131 ods. 1 ZP), ale dobrovolny prispevok na SDS (II. pilier) by som zrazila až po vykonani exekucie (podla mojho nazoru ide o zrazku podla § 131 ods. 3 ZP)
Jana Motyčková
02.03.20,08:30
P. sa pytala, ze v § 69 EP sa spomína príspevok na SDS ... - regaovala som prave na toto. Citujem § 69: "Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie." Boldom zvyrazneny je povinný príspevok na SDS - II. pilier, a nema na ucely vykonu zrazok "nic" spolocne s dobrovolnym prispevokom na SDS.


To zvýraznené je dobrovoľný príspevok na SDS, nie povinný, povinný príspevok na SDS (II.pilier) sa zo mzdy zamestnanca nezráža (zamestnanec ho neplatí, iba zamestnávateľ).
Iveta Matlovičová
02.03.20,09:52
To zvýraznené je dobrovoľný príspevok na SDS, nie povinný, povinný príspevok na SDS (II.pilier) sa zo mzdy zamestnanca nezráža (zamestnanec ho neplatí, iba zamestnávateľ).

tu sa asi nezhodneme:-), podla mojho nazoru ide o povinny prispevok na SDS ... a zamestnavatel ho - sice skyto" ale zraza



§ 21 zákona 43/2004 ...Povinné príspevky platí zamestnávateľ za svojho zamestnanca zúčastneného na starobnom dôchodkovom sporení, ... Dobrovoľné príspevky platí sporiteľ, ktorý si platenie týchto príspevkov dohodol v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení ...


§ 130 ods. 5 Zákonníka práce ... Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ.
Janula1
03.03.20,05:50
Prosím Vás, rátam dobre, ak:

úver na bývanie sa začal úročiť dňa 27.3.2018. Za rok 2019 zamestnanec zaplatil na úrokoch sumu 417,78 €.

Dańový bonus na zaplatené úroky bude: 417,78x50% = 208,89 €

Ďakujem
Jana Motyčková
03.03.20,07:55
Áno, správne.
Mila123
26.03.20,10:51
Dobry den, co vsetko je potrebne k dohode o brigadnickej praci studenta ?- Ukrajinca. Je študentom na VŠ na SK, má povolenie k pobytu, resp. potrebujem povolenie vykonávať prácu cez IP? Ďakujem
Jana Motyčková
26.03.20,11:32
Tieto veci neovládam, skúste zistiť na IP
Janula1
29.03.20,18:34
Dobrý deň,

dobrý večer prosím vás, robím 1x daňové priznanie typu A, keď mal okrem príjmu aj príjem z Rakúska.

Robím správne, ak do riadku č. 36 dám príjem SK+AT, do úhrnu zaplateného poistenie tiež aj Slovensko aj Rakúsko? A potom rozdelenie na SP a ZP dám iba Slovensko? Keď Rakúsko dáva všetko do jedného riadku?

A potom kde dávam iba príjem z Rakúska a daň? Začínam riadkom 48?

Prosím, viete mi poradiť?

ĎAkujem
Iveta Matlovičová
30.03.20,07:27
Dobrý deň,

dobrý večer prosím vás, robím 1x daňové priznanie typu A, keď mal okrem príjmu aj príjem z Rakúska.

Robím správne, ak do riadku č. 36 dám príjem SK+AT, do úhrnu zaplateného poistenie tiež aj Slovensko aj Rakúsko? A potom rozdelenie na SP a ZP dám iba Slovensko? Keď Rakúsko dáva všetko do jedného riadku?

A potom kde dávam iba príjem z Rakúska a daň? Začínam riadkom 48?

Prosím, viete mi poradiť?

ĎAkujem



ak zahranicne poistne neviete rozdelit uvediete ho len do riadku 36 a v oddiely IX. Miesto pre osobitne zaznamy to poznamenate ... a vylnate aj riadky 38, 39, 43, 44,45, 48 atd.
Marta K.
30.03.20,11:12
Zam-ec má hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľ a u nás pracuje na 1/2 úväzok. V marci 2020 bude mať v hlavnom pracovnam pomere príjem 8.000,00 €ur. Ako urobím odvody do Sociálnej poisťovne, kedže už bude mať maximálny odvod? Urobím odvod iba z VZ na ÚP, kde je neobmedzený VZ?
ďakujem za radu
Jana Motyčková
30.03.20,14:42
Zam-ec má hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľ a u nás pracuje na 1/2 úväzok. V marci 2020 bude mať v hlavnom pracovnam pomere príjem 8.000,00 €ur. Ako urobím odvody do Sociálnej poisťovne, kedže už bude mať maximálny odvod? Urobím odvod iba z VZ na ÚP, kde je neobmedzený VZ?
ďakujem za radu
Ak je to pracovný pomer u iného zamestnávateľa, v praxi každý zamestnávateľ rieši príjem zamestnanca bez ohľadu na príjem u iného zamestnávateľa a zamestnanec môže požiadať o vrátenie poistného.
AK by ste chceli byť mimoriadne aktívni, tak vypočítate poistné zamestnávateľa v plnej výške, poistné zamestnanca bude nulové a budete vysvetľovať SP, prečo ste to takto urobili.
ABD
31.03.20,07:39
Dobrý deň prajem,
obec, ktorá má menej ako 50 zamestnancov a vzťahy medzi zamestancami a obcou upravuje kolektívna zmluva vyššieho stupňa - môže tu súčasne pôsobiť aj zamestnanecký dôverník ako zástupca zamestnancov? Ďakujem.
Jana Motyčková
31.03.20,08:07
Dobrý deň prajem,
obec, ktorá má menej ako 50 zamestnancov a vzťahy medzi zamestancami a obcou upravuje kolektívna zmluva vyššieho stupňa - môže tu súčasne pôsobiť aj zamestnanecký dôverník ako zástupca zamestnancov? Ďakujem.

Môže.
Ale 2 veci :

Zákonník práce :"Ak u zamestnávateľa pôsobia popri sebe odborová organizácia, zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník, odborovej organizácii patrí právo na kolektívne vyjednávanie, na spolurozhodovanie, na kontrolnú činnosť a na informácie a zamestnaneckej rade alebo zamestnaneckému dôverníkovi patrí právo na prerokovanie a na informácie, ak tento zákon neustanovuje inak."
Ak u Vás priamo odborová organizácia nepôsobí, potom platí toto :

"Každý zamestnávateľ, na ktorého sa vzťahuje daná kolektívna zmluva vyššieho stupňa, musí zaručiť svojim zamestnancom tento štandard dohodnutý v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. To nevylučuje, aby na podnikovej úrovni (t. j. prostredníctvom podnikovej kolektívnej zmluvy) boli dohodnuté plnenia a benefity nad rámec toho, čo upravuje kolektívna zmluva vyššieho stupňa."

​zdroj: https://www.kozsr.sk/dokumenty/kzvs/
ABD
31.03.20,09:41
Môže v takomto pripade vymedzit zam.dovernik so zamestnavatelom v písomnej dohode vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku.?
Jana Motyčková
31.03.20,10:53
Podľa mňa ak vám to KZ vyššieho stupňa nezakazuje a nemáte odbory, môžete. Ale skúste sa spýtať na MPSVaR.
veronikasad
01.04.20,18:24
Dobrý deň, SZČO podával za rok 2018 v odloženom termíne (30.6.2019), za rok 2019 v riadnom termíne (do 31.3.2020). Za rok 2019 nedosiahol príjem pre povinnú registráciu v SP. Kedy mu zanikne registrácia - k 30.6. alebo vzhľadom na odklad DP za rok 2018 až 30.9.2020 ?
Jana Motyčková
01.04.20,18:58
To ešte nie je riešené. Riešia sa veci, ktoré treba hneď, čo týždeň, mesiac počká, tam počká aj riešenie.
Janula1
06.04.20,10:20
Prosím Vás, ako je to s ošetrovným počas pandémie, keď je rodičom daná striedavá starostlivosť?

Je to iba na dohode s bývalými manželmi?

Ďakujem
Jana Motyčková
06.04.20,10:22
áno, ale domnievam sa, že potrebou ošetrovania nie je striedavá starostlivosť zrušená, ak sa na to pýtate.
Janula1
06.04.20,10:24
Nemyslím, že zrušená, ale keď by chcel napríklad čerpať ošetrovné otec, tak asi by to mohol na 14 dní a po 14 dnoch zasa matka, áno?
Jana Motyčková
06.04.20,10:35
Ak sa dohodli, áno.
botuľa
16.04.20,08:56
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o názor v týchto ťažkých časoch COVID, majú aj majitelia firiem zvláštne otázky, na ktoré by som hneď odpovedala, že to nie je možné:-) Ale pre istotu si to overujem u Vás odborníkov:)
Je možné dohodnúť so zamestnancom flexibilný fond pracovného času.... T.j. bude mať stanovenú nejakú mzdu pri plnom fonde pracovného času, ale vzhľadom k tomu, že firma nevie v akom rozsahu ho bude potrebovať, bude mzda aj fond pracovného času upravovaný podľa toho koľko v skutočnosti odpracuje. Samozrejme, že by tento režim bol po dohode so zamestnancom. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Jana Motyčková
16.04.20,12:58
Nie. Je možné len dohodnúť nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času.
eva6459
17.04.20,09:37
Dobrý deň

Majú zamestnanci, ktorí poberajú karanténne nemocenské a pandemické ošetrovné nárok na stravné lístky od zamestnávateľa?
Jana Motyčková
17.04.20,11:24
nie
Mila123
17.04.20,14:15
Dobrý deň,
szčo začala podnikať k 01 06 2019, a k 31 03 2020 podala DP za rok 2019. Výsledkom podaného DP nie je povinnosť k 01 07 2020 uhrádzať povinné postenie do SP.
Otázka znie:
má takáto szčo možnosť požiadať o opatrenie č. 2 a uplatňuje si odvodové prázdniny do 30 06 2020?
Jana Motyčková
17.04.20,16:33
Podľa mňa patrí pod opatrenie 2. Ale pýtajte sa na hot line k príspevkom. Opatrenia sú diletantsky napísané a nie je možné z nich presne a niekedy ani približne identifikovať, čo tým myslia.
eva6459
22.04.20,09:02
Dobrý deň

Členovia dozornej rady sa v súvislosti so situáciou okolo koronavírusu vzdali odmeny, na ktorú majú nárok pravidelne mesačne. Ako postupovať voči Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni? Odhlásiť ich alebo nie?
Janula1
22.04.20,10:22
Prosím vás, teraz po novom sa môže posielať ročné zúčtovanie dane aj elektronicky, tiež je možné posielať elektronicky aj potvrdenie o zaplatení dane?

Ak áno, stačí to poslať zam-ncom v skene?

Ďakujem
Jana Motyčková
22.04.20,10:45
Prosím vás, teraz po novom sa môže posielať ročné zúčtovanie dane aj elektronicky, tiež je možné posielať elektronicky aj potvrdenie o zaplatení dane?

Ak áno, stačí to poslať zam-ncom v skene?

Ďakujem

Hľadajte v spracovaných témach, napr.
https://www.porada.sk/t318608-legislativne-zmeny-od-1-1-2020-vyplyvajuce-z-novely-zakona-o-dani-z-prijmu.html
Jana Motyčková
22.04.20,10:47
Dobrý deň

Členovia dozornej rady sa v súvislosti so situáciou okolo koronavírusu vzdali odmeny, na ktorú majú nárok pravidelne mesačne. Ako postupovať voči Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni? Odhlásiť ich alebo nie?
V SP by som ich nechala prihlásených, vzdali sa odmeny, nebolo to schválené VZ, že nemajú nárok.
V ZP by som ich odhlásila, lebo tam sa zamestnanca považuje ten kto má príjem zo závislej činnosti a oni nemajú.
Janula1
22.04.20,14:55
Dobrý deň,

prosím Vás, robila som RZD zamestnancovi, ktorý bol celý marec PN. Pri RZD mu vyšiel nedoplatok cca 226 €. Nemám mu to z čoho strhnúť. 2% darovať nechce. Môžem mu to strhnúť napr. v mzde za apríl alebo máj? PN skončila 15.4.2020.

Ďakujem
Iveta Matlovičová
23.04.20,04:35
Dobrý deň,

prosím Vás, robila som RZD zamestnancovi, ktorý bol celý marec PN. Pri RZD mu vyšiel nedoplatok cca 226 €. Nemám mu to z čoho strhnúť. 2% darovať nechce. Môžem mu to strhnúť napr. v mzde za apríl alebo máj? PN skončila 15.4.2020.

Ďakujem
ano mozete, "cas" mate do konca roka 2020
Janula1
23.04.20,06:51
ďakujem pekne
Mila123
27.04.20,18:36
Zamestnanec sa musel vrátiť na Slovensko, lebo Covid 19 z AT, kde skončil PPV. Na podporu v nezamestnanosti mu chýba cca 3 mesiace poistenia (pracoval iba v AT). Otázka znie: ak sa poistí ako dobrovoľne poistená osoba na sociálne poistenie vrátane poistenia v nezamestnanosti čo mu urobí s VZ? Bude sa mu počítať aj zahraničný príjem (podľa mňa áno), ale ako to je s kombináciou AT zo zamestnania a DPO? Ak bude iba 3 mesiace poistený dobrovoľne zadá si zrejme iba minimálne poistné, resp. určí si minimálny VZ.
Je to takto v poriadku, neublíži si DPO?
Mila123
28.04.20,15:14
[QUOTE=Mila123;3148053]Zamestnanec sa musel vrátiť na Slovensko, lebo Covid 19 z AT, kde skončil PPV. Na podporu v nezamestnanosti mu chýba cca 3 mesiace poistenia (pracoval iba v AT). Otázka znie: ak sa poistí ako dobrovoľne poistená osoba na sociálne poistenie vrátane poistenia v nezamestnanosti čo mu urobí s VZ? Bude sa mu počítať aj zahraničný príjem (podľa mňa áno), ale ako to je s kombináciou AT zo zamestnania a DPO? Ak bude iba 3 mesiace poistený dobrovoľne zadá si zrejme iba minimálne poistné, resp. určí si minimálny VZ.
Je to takto v poriadku, neublíži si DPO?[/QUOTE

prepáčte, nemám odpoveď, ak sa dá.....
Jana Motyčková
28.04.20,15:55
[QUOTE=Mila123;3148053]Zamestnanec sa musel vrátiť na Slovensko, lebo Covid 19 z AT, kde skončil PPV. Na podporu v nezamestnanosti mu chýba cca 3 mesiace poistenia (pracoval iba v AT). Otázka znie: ak sa poistí ako dobrovoľne poistená osoba na sociálne poistenie vrátane poistenia v nezamestnanosti čo mu urobí s VZ? Bude sa mu počítať aj zahraničný príjem (podľa mňa áno), ale ako to je s kombináciou AT zo zamestnania a DPO? Ak bude iba 3 mesiace poistený dobrovoľne zadá si zrejme iba minimálne poistné, resp. určí si minimálny VZ.
Je to takto v poriadku, neublíži si DPO?[/QUOTE

prepáčte, nemám odpoveď, ak sa dá.....

Keďže pri práci v zahraničí je podľa európskych predpisov povinnosť len započítať dobu poistenia pre dávku v nezamestnanosti a európske ani naše predpisy nehovoria nič o tom, ako sa má započítať príjem zo zahraničia, tak neviem ani zodpovedať, ako dávku v nezamestnanosti bude SP počítať, aké má na to vnútorné predpisy. Tu je k tomu čosi . https://www.socpoist.sk/aktuality-po-navrate-z-krajin-europskej-unie-sa-davka-v-nezamestnanosti-vypocita-len-z-posledneho-zamestnania/48411s65945c?

a inak sa tam skúste pýtať.
botuľa
04.05.20,07:36
Dobrý deň prajem kolektívu draka... Chcela by som sa poradiť v súvislosti s ukončením pracovného pomeru podľa § 60, z dôvodov uvedených v § 63 ods.1 písm.b) v dôsledku organizačnej zmeny- zrušenie pracovného miesta.
1. Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú, môže sa týmto spôsobom ukončiť pracovný pomer aj počas PN, OČR?
2. Je potrebné aj pri takomto ukončení (§ 60 z dôvodov § 63 ods.1písm.b) dodržať podmienku, že nie je možné prijať na určitý čas na toto miesto žiadneho zamestnanca?


Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Jana Motyčková
04.05.20,09:00
1. Skončiť PP dohodou z týchto dôvodov môžete.
2. Podmienka zákazu 2 mesiace opätovne vytvoriť toto pracovné miesto sa vzťahuje na výpoveď z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm b), nie na skončenie PP dohodou z tohoto dôvodu.
zze/2001-311/61/3
botuľa
04.05.20,09:05
1. Skončiť PP dohodou z týchto dôvodov môžete.
2. Podmienka zákazu 2 mesiace opätovne vytvoriť toto pracovné miesto sa vzťahuje na výpoveď z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm b), nie na skončenie PP dohodou z tohoto dôvodu.
zze/2001-311/61/3


Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď, p. Motyčková
botuľa
05.05.20,04:33
Dobry den. Chcela by som sa poradit v suvislosti s evidenciou na urade prace. Spolocnik a konatel spolocnosti je zaroven aj zamestnancom svojej spolocnosti. Moze po ukonceni prac.pomeru sa zaevidovat na urad prce a pozidat o davku v nezamestnanosti (zamestnany je cca 15 rokov nepretrzite)
Dakujem pekne
Jana Motyčková
05.05.20,06:22
Nemôže. Mohol by, keby ukončil funkciu konateľa a prestal by byť spoločníkom.
ABD
05.05.20,17:22
Dobrý deň prajem,
zamestnanec išiel so svojou tehotnou družkou na vyšetrenie k lekárovi ako sprievod a vodič do iného mesta - cca 45 km. Objednaná bola na 10 hod.dopoludnia, ale zamestnanec sa do práce v ten deň nevrátil/nebol v práci celý deň. Keď donesie potvrdenie od lekára o sprevádzaní:

1) musí mu zamestnávateľ zaplatiť celodennú prekážku?

2) je družka na účely nároku rodinným príslušníkom?
3) má zamestnávateľ nejaké možnosti ako argumentovať/dokázať, že celý deň nebol nevyhnutne potrebný čas na sprevádzanie a že mu teda poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy len na napr. 3 hodiny?
Jana Motyčková
05.05.20,17:36
ad 2 ) § 40 ods. 5
Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
ad 1) súvisí s odpoveďou na 2)
ad 3) ani nie, ak má zamestnanec potvrdenie na celý deň, tak s tým nič neurobíte. Ibaže by ste získali od lekára potvrdenie, že tam celý deň družka nebola, kedy odišla, o čom vás lekár dobrovoľne asi informovať nebude.
eva6459
07.05.20,04:40
Dobrý deň

Súd uznesením dňa 27.4.2020 nariadil neodkladné opatrenie dočasného zverenia vnučky zamestnankyni do osobnej starostlivosti na 30 dní, počas ktorých musí podať návrh vo veci zverenia maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Zamestnankyňa požiadala o rodičovskú dovolenku od 1.5.2020. Môžeme jej priznať RD už od 1.5. resp. od akého dátumu?
Jana Motyčková
07.05.20,08:47
Ak je rozhodnutie právoplatné od 27.4. a

- dieťa je vo veku do 3 rokov , zamestnankyňa má podľa § 169 nárok na materskú dovolenku 28/31/37 týždňov, ak žiada od 1.5., tak od 1.5. do uplynutia 28/31/37 týždňov od 27.4., najviac do 3 rokov veku dieťaťa,

-dieťa je v veku nad 3 do 6 rokov, zamestnankyňa má podľa § 169 nárok na rodičovskú dovolenku do 6 rokov veku dieťaťa.

zze/2001-311/169


Podľa § 44 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. náhradnou starostlivosťou je viacero osobitne usporiadaných, na seba nadväzujúcich a vzájomne sa podmieňujúcich dočasných opatrení, ktoré nahrádzajú osobnú starostlivosť rodičov o maloleté dieťa v prípadoch, ak ju rodičia nezabezpečujú alebo nemôžu zabezpečiť..
eva6459
07.05.20,09:13
Uznesenie súdu je zo dňa 27.4.2020. Konanie o zverení do osobnej starostlivosti ešte prebieha, ale dieťa je už u zamestnankyne. Môže byť na rodičovskej dovolenke už od 1.5.2020 alebo len od dňa právoplatnosti rozhodnutia?
Jana Motyčková
07.05.20,10:06
Či je neodkladné opatrenie právoplatným rozhodnutím, to ja neviem posúdiť, obráťte sa na právnika.
ABD
12.05.20,15:38
Dobrý deň prosím o radu, nepeňažný príspevok zo soc.fondu (poukážky) - príjem zahrnutý do mzdy vstupuje do vymer.základu SP, ZP, je zdanený. Vstupuje však aj do vymeriavacieho základu pre výpočet príspevku zamestnávateľa do DDS?

A taktiež odchodné a odstupné = majú vstupovať do VZ pre DDS? A vstupujú aj ako príjem v danom mesiaci do tvorby SF? Ďakujem.
Jana Motyčková
12.05.20,16:49
Ak zamestnávateľ platí povinné príspevky na DDS, vymeriavacím základom pre ne je VZ na dôchodkové poistenie.
Odstupné, odchodné nevstupuje do VZ pre SF.
ABD
12.05.20,17:45
Ak zamestnávateľ platí povinné príspevky na DDS, vymeriavacím základom pre ne je VZ na dôchodkové poistenie.
Odstupné, odchodné nevstupuje do VZ pre SF.


Prosím ešte poradiť, zamestnanec pracoval v 04/20 len jeden (prvý) deň v mesiaci, ostatné dni bol PN a k 30.04.2020 ukončil PP, pričom mu bolo vyplatené odchodné. Keby mesiac odpracoval, mal by vymeriavací základ na dôchodkové poistenie cca 3000 Eur (HM), takto je jeho vymeriavací základ len 236,36 Eur. Z akého VZ mu má zamestnávateľ vypočítať povinný príspevok na DDS? Systém vypočítal z hrubej mzdy 3000 Eur, ale asi to nie je správne. Ďakujem.
Jana Motyčková
13.05.20,07:08
Zákon o DDS sa pri povinných príspevkoch odvoláva na celý § 138 zákona o sociálnom poistení, t.j. aj na maximálny VZ, ktorý sa počas PN kráti.
zze/2004-650/13/3
ABD
13.05.20,07:58
Ďakujem moc za predchádzajúcu odpoveď resp. odpovede a znova by som potrebovala poradiť:
Zamestnávateľ má kolektívnu zmluvu, v ktorej je stanovené odmeňovanie zamestnancov - jedným z bodov odmeňovania je "Zaraďovanie zamestnancov: Zaraďovanie z-cov do prislúchajúcich tried, sadzieb, rozpätí sa realizuje podľa dohody uvedenej v prac.zmluve."
V pracovnej zmluve konkrétneho zamestnanca je uvedený stupeň náročnosti pracovného miesta 2. a základná zložka mzdy 3,50 Eur (+ďalšie zložky mzdy sú prémie podľa KZ)
Pre 2. stupeň náročnosti je minimálna mzda 3,9996 Eur, ale podľa Zákonníka práce "Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len „stupeň") príslušného pracovného miesta. "
Môžem teda mzdu vypočítať len z 3,50 Eur/hod., alebo musí mať zamestnanec vyplatený aj doplatok do minim.mzdy 3,9996 Eur? (musím dodržať 2.stupeň uvedený v prac.zmluve?)
Doteraz firma totiž nemala v prac.zmluvách uvedený stupeň náročnosti vôbec, teraz majú nové prac.zmluvy, kde už stupeň uvedený je (nie je to v ich prípade vlastne v rozpore so ZP, že ho v PZ začali uvádzať?) . Ďakujem.
Jana Motyčková
13.05.20,08:56
Myslím, že odvolávka v KZ na pracovnú zmluvu nie je dohodnuté odmeňovanie v KZ. Podľa môjho názoru, odmeňovanie dohodnuté v KZ znamená, že v KZ sú dohodnuté nejaké triedy, stupne, prislúchajúce mzdy, prémie, príplatky a pod.. A to v KZ u vás dohodnuté nie je. Takže treba kontrolovať minimálny mzdový nárok a dopočítavať doplatok do minimálneho mzdového nároku. Pre účely doplatku do minimálneho mzdového nároku je mzdou nielen dohodnutá hodinová sadzba, ale aj napr. prémie, či iné plnenia (okrem príplatkov zo zákona, ako sú sobotné, nedeľné, nočné, za sťažené prostredie a pod.).
Mila123
21.05.20,18:50
Dobrý večer, chcem sa opýtať na aké obdobie rozpočítam v 4/2020 vyplatené odchodné bývalému zamestnancovi, ktorý bol zamestnaný v roku 2019 (do 31 12 2019)?
Teraz ZC požiadal o vyplatenie odchodného, ZĽ netušil, že po skončení PPV požiadal o priznanie dôchodku (do 10. dní po ukončení PPV požiadal).Ďakujem
Jana Motyčková
22.05.20,08:50
Na obdobie roku 2019, od posledného vzniku poistenia v r. 2019 (ak napr. mal prerušené poistenie, alebo ak PP vznikol v priebehu roka 2019)
Mila123
26.05.20,19:31
Na obdobie roku 2019, od posledného vzniku poistenia v r. 2019 (ak napr. mal prerušené poistenie, alebo ak PP vznikol v priebehu roka 2019)

môžem sa opýtať, ak by toto poistenie, resp. trvanie PPV bolo v roku napr. 2016? až tak ďaleko spätne sa prepočítava? Ďakujem
Jana Motyčková
27.05.20,12:57
môžem sa opýtať, ak by toto poistenie, resp. trvanie PPV bolo v roku napr. 2016? až tak ďaleko spätne sa prepočítava? Ďakujem
Áno. Najďalej do roku 2011 sa prepočítava.
eva6459
03.06.20,07:12
Dobrý deň

Zamestnávateľ má uzatvorenú pracovnú zmluvu podľa slovenského Zákonníka práce s občanom Česka, s miestom výkonu práce v Česku. Dane a odvody platíme do ČR. Zamestnanec uskutočňuje pracovné cesty na Slovensko aj pracovné cesty v rámci Česka. Podľa akého zákona sa mu majú poskytovať cestovné náhrady - slovenského alebo českého?
Janula1
04.06.20,07:29
Dobrý deň,

prosím vás, SZČO je na pandemickej OČR od 13.3.2020. Ako má prosím postupovať, ak by nechcel platiť odvody do SP a ZP? Viete mi prosím poradiť?
Jana Motyčková
04.06.20,10:45
Neviem, čo presne potrebujete vedieť, odvody nemá platiť počas OČR. Ak je celý mesiac na OČR neplatí odvody od SP a ZP, za marec sú odvody krátené.
ABD
04.06.20,11:50
Spoločník a konateľ v s.r.o. (viac-osobová s.r.o.) bol zároveň zamestnancom v danej sro-čke 3 roky (HPP prav.príjem). Teraz ukončil PP a chce požiadať o zaevidovanie na úrade práce, pričom konateľom aj spoločníkom zostáva (nemá zmluvu o výkone funkcie). Môže byť zaevidovaný na úrade práce, aj dostávať dávku v nezamestnanosti?
Iveta Matlovičová
05.06.20,09:12
Spoločník a konateľ v s.r.o. (viac-osobová s.r.o.) bol zároveň zamestnancom v danej sro-čke 3 roky (HPP prav.príjem). Teraz ukončil PP a chce požiadať o zaevidovanie na úrade práce, pričom konateľom aj spoločníkom zostáva (nemá zmluvu o výkone funkcie). Môže byť zaevidovaný na úrade práce, aj dostávať dávku v nezamestnanosti?
​podľa mňa ho nezaevidujú
Mila123
13.06.20,19:16
Dobrý deň, mňa zaujíma akým princípom (základným) sa riadi SP pri určovaní uplatniteľnej legislatívy pri dokladoch PD A1 (jedná sa o zamestnanca v EU a napr. szčo na SK, alebo ZC v EU a aj ZC na SK). ďakujem
botuľa
15.06.20,10:47
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne termínu splatnosti odvodov za zamestnávateľa. Zamestnávateľ má stanovený výplatný termín 30. deň nasledujúceho mesiaca... Mzdu zamestnancom niekedy vypláca pred týmto termínom. Splatnosť odvodov na zdravotné a sociálne poistenie ostáva stále v termíne 30., aj keď sa mzda zamestnancom vyplatí skôr. ? Alebo je povinný zamestnávateľ aj odvody vyplatiť v termíne, v ktorom skutočne vyplatí zamestnancovi mzdu?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
15.06.20,11:50
Dobrý deň, mňa zaujíma akým princípom (základným) sa riadi SP pri určovaní uplatniteľnej legislatívy pri dokladoch PD A1 (jedná sa o zamestnanca v EU a napr. szčo na SK, alebo ZC v EU a aj ZC na SK). ďakujem
Tu som to spísala :
https://www.porada.sk/t322752-principy-urcenia-uplatnitelnej-legislativy-pre-oblast-socialneho-zabezpecenia.html
Jana Motyčková
15.06.20,11:53
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne termínu splatnosti odvodov za zamestnávateľa. Zamestnávateľ má stanovený výplatný termín 30. deň nasledujúceho mesiaca... Mzdu zamestnancom niekedy vypláca pred týmto termínom. Splatnosť odvodov na zdravotné a sociálne poistenie ostáva stále v termíne 30., aj keď sa mzda zamestnancom vyplatí skôr. ? Alebo je povinný zamestnávateľ aj odvody vyplatiť v termíne, v ktorom skutočne vyplatí zamestnancovi mzdu?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Termín s platnosti poistného na SP a ZP je viazaný na termín splatnosti miezd, t.j. výplatný termín. Ak je výplatný termín 30., tak poistné je splatné 30. Treba ale dať pozor -tento údaj sa uvádza v mesačnom výkaze na SP, ak tam zamestnávateľ uvedie skorší dátum, lebo napr. mzdy vyplatil skôr, považuje sa to za oznámenie zmeny výplatného termínu na SP a tento údaje berie SP za relevantný pri posudzovaní platenia po splatnosti.
botuľa
15.06.20,13:22
Dakujem krasne, p. Motyčkova
Mila123
21.06.20,19:45
Zamestnanec za mesiac 4 a 5/2020 odpracoval iba pár prac. zmien a v mesiaci 6/2020 pracuje skoro každý prac. deň ale iba pár hodín denne. Má 40 hod. týždenne pracovať. Ostatné dni ZĽ rieši formou náhrady mzdy podľa § 142 ZP - vo výške 100%. Odpracovaných dní bude mať 21 za 2 Q 2020. Počítam pravdepodobný alebo skutočný zárobok na pracovnoprávne účely podľa § 134 ZP? Ďakujem
Iveta Matlovičová
22.06.20,06:21
Zamestnanec za mesiac 4 a 5/2020 odpracoval iba pár prac. zmien a v mesiaci 6/2020 pracuje skoro každý prac. deň ale iba pár hodín denne. Má 40 hod. týždenne pracovať. Ostatné dni ZĽ rieši formou náhrady mzdy podľa § 142 ZP - vo výške 100%. Odpracovaných dní bude mať 21 za 2 Q 2020. Počítam pravdepodobný alebo skutočný zárobok na pracovnoprávne účely podľa § 134 ZP? Ďakujem



použite platný PHZ, nie pravdpodobný PHZ, nakoľko odpracoval aspoň 21 dní, takže úhrn skutočne dosiahnutej mzdy deleno počet odpracovaných hodín za 2Q (východisko § 134 ods. 3 ZP)
Mila123
22.06.20,18:22
použite platný PHZ, nie pravdpodobný PHZ, nakoľko odpracoval aspoň 21 dní, takže úhrn skutočne dosiahnutej mzdy deleno počet odpracovaných hodín za 2Q (východisko § 134 ods. 3 ZP)
Ďakujem za odpoveď, mňa zmiatla vysoká hodnota hodinovej mzdy pri približnom prepočte priemerného zárobku, pretože za 2. Q 2020 bola vyplatená odmena ku letnej dovolenke s daňovým zvýhodnením a aj oslobodením od ZP . Odmena pri letnej dovolenke sa má rozpočítavať do 3. Q 2020? alebo i na viac období? ďakujem
Jana Motyčková
23.06.20,13:27
Ďakujem za odpoveď, mňa zmiatla vysoká hodnota hodinovej mzdy pri približnom prepočte priemerného zárobku, pretože za 2. Q 2020 bola vyplatená odmena ku letnej dovolenke s daňovým zvýhodnením a aj oslobodením od ZP . Odmena pri letnej dovolenke sa má rozpočítavať do 3. Q 2020? alebo i na viac období? ďakujem

Spôsob započítania odmeny pri príležitosti letnej dovolenky a odmeny pri príležitosti vianočných sviatkov do priemerného zárobku je vecou zamestnávateľa. Ak zamestnávateľ túto odmenu poskytuje ako mesačnú/štvrťročnú odmenu, započíta ju do 1 štvrťroka, ak ako polročnú odmenu, započíta ju do 2 štvrťrokov, ak ako ročnú, započíta ju do 4 štvrťrokov.
Mila123
23.06.20,17:53
Dobrý večer, SP vymáhala v roku 2019 nezaplatené poistenie SZČO. Otázka znie: poplatky za vymáhanie nezaplateného poistenia si účtuje ako? Mám rozhodnutie o vymáhaní poistenia a nič viac. Zapochybovala som či je to iba istina.. Ďakujem
vraňarka
25.06.20,05:26
Dobrý deň,

rodičovská dovolenka trvá podľa Zákonníka práce štandardne do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 3 roky veku.

Znamená to, že deň narodenín je ešte posledným dňom trvania rodičovskej dovolenky?

ďakujem
Jana Motyčková
25.06.20,05:42
Dobrý deň,

rodičovská dovolenka trvá podľa Zákonníka práce štandardne do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 3 roky veku.

Znamená to, že deň narodenín je ešte posledným dňom trvania rodičovskej dovolenky?

ďakujem
Áno.
Jana Motyčková
25.06.20,05:43
Dobrý večer, SP vymáhala v roku 2019 nezaplatené poistenie SZČO. Otázka znie: poplatky za vymáhanie nezaplateného poistenia si účtuje ako? Mám rozhodnutie o vymáhaní poistenia a nič viac. Zapochybovala som či je to iba istina.. Ďakujem

Nerozumiem otázke.
Mila123
25.06.20,07:36
Dobrý večer, SP vymáhala v roku 2019 nezaplatené poistenie SZČO. Otázka znie: poplatky za vymáhanie nezaplateného poistenia si účtuje ako? Mám rozhodnutie o vymáhaní poistenia a nič viac. Zapochybovala som či je to iba istina.. Ďakujem

už mám výsledok, zistila som na pobočke SP, že v prípade ich vymáhania nezaplateného poistného si neuplatňujú žiadne iné poplatky za vymáhanie ( ako exekútor), SP vymáha iba istinu a neskôr samostatným rozhodnutím o predpísanom penále si samozrejme uplatňujú sankciu - penále z neskorého zaplatenia predpísaného poistného.
Mila123
29.06.20,09:15
Dobrý deň, prosím vás treba dávať znovu podpisovať vyhlásenie keď zamestnanec k 30.6 má ukončenú dohodu(tu mal podpísané vyhlásenie) a od 1.7 robí na zmluvu u toho istého zamestnávateľa. Ďakujem (podotýkam nie sú žiadne zmeny, kt. majú vplyv na daň)
VÍNO NITRA
29.06.20,10:17
Nie, netreba.
Janula1
07.07.20,07:23
Prosím Vás, zamestnanec dal dvojmesačnú výpoveď. PP mu skončil 30.06.2020. Od 26.06.2020 poslal PN-ku. Nakoľko dvojmesačnú výpoveď poslal sám, pracovný pomer bol ukončený. PN-ku som zaniesla na SP. Ako je to v takomto prípade s prihlásením na úrad práce? Až keď skončí práceneschopnosť?

ĎAkujem
Jana Motyčková
07.07.20,11:08
Na ÚP sa môže prihlásiť až po skončení PN.
Janula1
07.07.20,11:18
Ďakujem veľmi pekne za usmernenie.
ABD
07.07.20,12:34
Dobrý deň prajem, na pediatrickej pohotovosti pracuje cca 10 sestričiek, ktoré sa striedajú podľa rozpisu služieb - v pracovné dni je to 6 hodinová služba, soboty, nedele a sviatky je to 15 hodinová služba. Striedajú sa rôzne/nepravidelne tzn. jeden mesiac vyjde napr. jednej sestričke jedna 15-hodinová a jedna 6-hodinová služba, druhý mesiac má tá istá sestrička štyri 6 hodinové služby, iný mesiac len jednu 6-hodinovú .... Ak by ste mi vedeli poradiť, aký pracovnoprávny vzťah by bol v tomto prípade pre sestričky najlepší? Ak uzatvoria dohodu o prac.činnosti tá je limitovaná 10 hodín týždenne (nevyhovuje), do pracovnej zmluvy nevieme aký dať týždenný fond prac.času kedže je rôzny .. na rozsah hodín by bola najlepšia dohoda o vykonaní práce - tá je však len na "jednorazové" úlohy, a toto je opakujúca sa činnosť. Ďakujem.
eva6459
07.07.20,13:33
Dobrý deň

Zamestnanec má uzatvorenú dohodu o vykonaní práce s právom na výplatu príjmu každý druhý mesiac. Na účely sociálneho poistenia sa poistné z nepravidelného príjmu platí až pri skončení dohody. Ako je to s platením preddavkov na zdravotné poistenie - platí sa pri poskytnutí príjmu alebo tiež až pri skončení dohody? A ako treba dohodára prihlásiť do zdravotnej poisťovne - 2D alebo 2Y?
Jana Motyčková
07.07.20,14:13
Dobrý deň prajem, na pediatrickej pohotovosti pracuje cca 10 sestričiek, ktoré sa striedajú podľa rozpisu služieb - v pracovné dni je to 6 hodinová služba, soboty, nedele a sviatky je to 15 hodinová služba. Striedajú sa rôzne/nepravidelne tzn. jeden mesiac vyjde napr. jednej sestričke jedna 15-hodinová a jedna 6-hodinová služba, druhý mesiac má tá istá sestrička štyri 6 hodinové služby, iný mesiac len jednu 6-hodinovú .... Ak by ste mi vedeli poradiť, aký pracovnoprávny vzťah by bol v tomto prípade pre sestričky najlepší? Ak uzatvoria dohodu o prac.činnosti tá je limitovaná 10 hodín týždenne (nevyhovuje), do pracovnej zmluvy nevieme aký dať týždenný fond prac.času kedže je rôzny .. na rozsah hodín by bola najlepšia dohoda o vykonaní práce - tá je však len na "jednorazové" úlohy, a toto je opakujúca sa činnosť. Ďakujem.

Hm skúste porozmýšľať nad pracovným pomerom na kratší pracovný pomer a (prípadne) deleným pracovným miestom. Dohodu na to nenapasujete, tak ostáva pracovný pomer.

zze/2001-311/49a.
Jana Motyčková
07.07.20,14:15
Dobrý deň

Zamestnanec má uzatvorenú dohodu o vykonaní práce s právom na výplatu príjmu každý druhý mesiac. Na účely sociálneho poistenia sa poistné z nepravidelného príjmu platí až pri skončení dohody. Ako je to s platením preddavkov na zdravotné poistenie - platí sa pri poskytnutí príjmu alebo tiež až pri skončení dohody? A ako treba dohodára prihlásiť do zdravotnej poisťovne - 2D alebo 2Y?

Preddavky na ZP sa platia pri vyplatení príjmu. Do ZP sa dohodári prihlasujú kódom 2D. Tento článok k prihlasovaniu dohodárov vzásade stále platí.

https://www.porada.sk/t206910-prihlasovanie-dohod-do-zp-od-1-1-2013-a.html
mzdypd
20.07.20,10:07
Prajem pekný deň,

chcela by som sa opýtať, či od 30.7.2020, ako zamestnávateľ budeme mať povinnosti, a ak áno aké podľa § 5 Zákonníka práce. Zvykneme poskytovať služby - poľnohospodárske práce na území Maďarskej republiky pre maďarského odberateľa. Naši zamestnanci odchádzajú ráno na výkon práce s poľnohospodárskou technikou do MR a sa vracajú ešte v ten deň. Služby poskytujeme na základe zmluvy, ktorá je uzatvorená na dva - štyri dni na vykonanie presne špecifikovaných prác.



Za odpoveď vopred ďakujem.
Iveta Matlovičová
20.07.20,14:02
Prajem pekný deň,

chcela by som sa opýtať, či od 30.7.2020, ako zamestnávateľ budeme mať povinnosti, a ak áno aké podľa § 5 Zákonníka práce. Zvykneme poskytovať služby - poľnohospodárske práce na území Maďarskej republiky pre maďarského odberateľa. Naši zamestnanci odchádzajú ráno na výkon práce s poľnohospodárskou technikou do MR a sa vracajú ešte v ten deň. Služby poskytujeme na základe zmluvy, ktorá je uzatvorená na dva - štyri dni na vykonanie presne špecifikovaných prác.

Za odpoveď vopred ďakujem.



​Toto vam neviem poradit.
Mila123
04.08.20,08:26
Dobrý deň, zamestnankyni končí PPV dohodou 16 08 2020 a zároveň 16 08 2020 jej končí RD (dieťa má 3 roky 16 08). Zamestnávateľ nie je ochotný pristúpiť na čerpanie dovolenky , preplatí ju. Otázka znie: Pomôže napr. dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (celý balík poistenia) ak by začalo poistenie napr. 10 08 2020 - 15 08 2020 s max. VZ , tak aby bola podpora v nezamestnanosti v max. výške? Alebo nejaká dohoda s prav. príjmom? Je možné niečo urobiť, tak aby bola podpora v nezamestnanosti maximálna? Ďakujem (dala som včera príspevok do Draka - pod ukončenie RD a podpora v nezamestnanosti - tak nejako....ale na ploche moju otázku nevisím, preto to dávam opätovne)
Jana Motyčková
04.08.20,12:48
Janula1
10.08.20,06:11
Dobrý deň,

ak by som si chcela uplatniť nárok na materské z dvoch pracovných pomerov, jeden pracovný pomer mi trvá od roku 2017. Druhý pracovný pomer si chce uzatvoriť od septembra 2020. Zamestnankyňa plánuje ísť na MD v roku 2021. Rozhodujúce obdobie z prvého pracovného pomeru bude rok 2020 a z druhého bude tiež iba 2020 alebo od septembra do konca mesiaca pred mesiacom, kedy sa nastúpi na MD? Zamestnakyňa chce odo mňa poradiť, ostala som teraz mierne zaskočená, nevedela som jej presne povedať. ďakujem
Jana Motyčková
10.08.20,16:57
Ak bude mať 270 dní poistenia pred pôrodom v druhom zamestnaní, nárok bude mať z oboch zamestnaní. RO bude z prvého PP rok 2020 a z druhého PP od septembra 2020 do konca mesiaca pred nástupom na materskú.
eva6459
17.08.20,07:28
Dobrý deň,

bolo nám doručené "Oznámenie o termíne pravidelného cvičenia na rok 2020" od ženijného práporu s tým, že náš zamestnanec sa zúčastní pravidelného cvičenia od 14.9. do 25.9.2020. Aké povinnosti zamestnávateľa nám z toho vyplývajú?
Jana Motyčková
17.08.20,09:31
Dobrý deň,

bolo nám doručené "Oznámenie o termíne pravidelného cvičenia na rok 2020" od ženijného práporu s tým, že náš zamestnanec sa zúčastní pravidelného cvičenia od 14.9. do 25.9.2020. Aké povinnosti zamestnávateľa nám z toho vyplývajú?

Nebudem to rozpisovať, pozrite tu zze/2001-311/139

Voči SP a ZP nemáte žiadne povinnosti, zamestnancovi poskytujete náhradu mzdu, ktorá vám bude refundovaná aj s odvodmi.
eva6459
18.08.20,04:43
Dobrý deň.

Chceme uzatvoriť dohodu so študentom vysokej školy v Rakúsku. Študent - štátna príslušnosť SK, trvalý pobyt SK, má zdravotnú poisťovňu v Rakúsku. Môže to byť dohoda o brigádnickej práci študentov? A kde ho treba prihlásiť, v Rakúsku? Za odpoveď ďakujem.
Jana Motyčková
18.08.20,10:17
Ak bude výkon práce na Slovensku, môžete DoBPŠ uzatvoriť. Ak nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť v Rakúsku, prihlásite ju do SP na Slovensku ZP neriešite. (myslím si)
eva6459
25.08.20,05:43
Dobrý deň

Zamestnankyňa v čase smrti žila v domácnosti iba s dcérou, ktorá má 10 rokov. Môžeme jej s ohľadom na § 35 ods. 1 Zákonníka práce vyplatiť poslednú mzdu zomrelej zamestnankyne? Alebo ako máme postupovať? Za odpoveď ďakujem.
Jana Motyčková
25.08.20,06:13
Podľa mňa môžete, nie je tam vekové obmedzenie.
mc_zapad
04.09.20,10:56
Dobrý deň,
sme verejná správa - mestská časť - ako člena komisie pri miestnom zastupiteľstve sme zamestnávali zamestnanca - neposlanca, ktorý zomrel.
Žil sám, nemáme žiadnu vedomosť o jeho rodine, komu máme poslať Potvrdenie o zdaniteľnom príjme?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Iveta Matlovičová
07.09.20,03:48
Dobrý deň,
sme verejná správa - mestská časť - ako člena komisie pri miestnom zastupiteľstve sme zamestnávali zamestnanca - neposlanca, ktorý zomrel.
Žil sám, nemáme žiadnu vedomosť o jeho rodine, komu máme poslať Potvrdenie o zdaniteľnom príjme?
Ďakujem pekne za odpoveď.
takyto status pravna uprava neriesti, v tomto case (ak vas nikto z rodinnych prislusnikov nekontaktova) je to skor na vas - mozete sa napr. dotazov ostatnych clenov komisie, ci nepoznaju rodinnych prislusnikov
botuľa
07.09.20,07:52
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri riešení nasledovnej situácie. Firma A má prevádzku - predajňu, kde zamestnáva zamestnancov. Majitelia tejto firmy si založili spoločnosť B, ktorá bude vykonávať inú činnosť, ktorá bude zaberať zamestnancom tak zhruba 1 hod denne z pracovného času. Niektorí zamestnanci budú vykonávať činnosť aj pre firmu A, aj pre firmu B. Ako najjednoduchšie vyriešiť situáciu so zamestnancami, aby nebol problém s Inšpektorátom práce. Uzatvoriť so zamestnancami dohody o pracov. činnosti alebo pracovné zmluvy na skrátený úväzok? Alebo by sa to dalo riešiť aj iný spôsobom, napr. zmluvou medzi firmou A a firmou B s odplatou. Aby legálne mohli vykonávať zamestnanci firmy A aj prácu za spoločnosť B.
Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
07.09.20,09:01
Dve možnosti -
1. samostatný právny vzťah.
2. dočasné pridelenie (to je možné max na 24 mesiacov). Pozrite § 58 Zákonníka práce.

V oboch prípadoch to musí byť so zamestnancom dohodnuté.
zze/2001-311/58
botuľa
07.09.20,12:55
Dve možnosti -
1. samostatný právny vzťah.
2. dočasné pridelenie (to je možné max na 24 mesiacov). Pozrite § 58 Zákonníka práce.

V oboch prípadoch to musí byť so zamestnancom dohodnuté.
zze/2001-311/58

Ďakujem pekne p. Motyčková,

ale chcem sa ešte teda poradiť, ak by sme sa rozhodli pre samostatný právny vzťah... Bude stačiť pracovná zmluva na skrátený úväzok - napr. 1-2 hod/denne, s tým, že nebude presne určený od - do... (nakoľko bude zamestnanec striedavo vykonávať činnosť aj v jednej aj v druhej firme). Bolo by to takto v poriadku? Ďakujem veľmi pekne
Janula1
08.09.20,05:46
Prosím Vás, pri krátení dovolenky pri absencií, viem, že môžem krátiť za každý zmeškaný deň 1 až 2 dni dovolenky.

Zamestnanec si preniesol z roku 2019 15,5 dňa, končil 31.8.2020, t.z., že nárok na rok 2020 mal 16,5d dňa.

Celý august nechodil do práce. Má absenciu.

za rok 2020 si zatiaľ čerpal iba 9 dní dovolenky. Vychádza mi, že by som mu nemala pri ukončení PP preplatiť nič, nakoľko mu budem krátiť dovolenku. Je to tak správne? Alebo môžem krátiť iba dovolenku za aktuálny rok 2020, t.j. tých 16,5 dňa?

Ďakujem za usmernenie.
Jana Motyčková
08.09.20,09:17
Ďakujem pekne p. Motyčková,

ale chcem sa ešte teda poradiť, ak by sme sa rozhodli pre samostatný právny vzťah... Bude stačiť pracovná zmluva na skrátený úväzok - napr. 1-2 hod/denne, s tým, že nebude presne určený od - do... (nakoľko bude zamestnanec striedavo vykonávať činnosť aj v jednej aj v druhej firme). Bolo by to takto v poriadku? Ďakujem veľmi pekne

Aj pri PP na kratší pracovný čas má zamestnávateľ rozvrhnúť pracovné zmeny týždeň dopredu s platnosťou na týždeň (v mimoriadnej situácii 2 dni dopredu s platnosťou na týždeň). Pri dohode toto obmedzenie nie je, ale aj tak v hlavnom PP by ste toto museli splniť. Ešte by sa moŽno dalo v oboch PP mať pružný pracovný čas, ale to si potom určuje zamestnanec sám.
Jana Motyčková
08.09.20,09:19
Prosím Vás, pri krátení dovolenky pri absencií, viem, že môžem krátiť za každý zmeškaný deň 1 až 2 dni dovolenky.

Zamestnanec si preniesol z roku 2019 15,5 dňa, končil 31.8.2020, t.z., že nárok na rok 2020 mal 16,5d dňa.

Celý august nechodil do práce. Má absenciu.

za rok 2020 si zatiaľ čerpal iba 9 dní dovolenky. Vychádza mi, že by som mu nemala pri ukončení PP preplatiť nič, nakoľko mu budem krátiť dovolenku. Je to tak správne? Alebo môžem krátiť iba dovolenku za aktuálny rok 2020, t.j. tých 16,5 dňa?

Ďakujem za usmernenie.

Dovolenku za kalendárny rok môžete krátiť len z dôvodov, ktoré v tomto kalendárnom roku vznikli. Čiže minuloročnú dovolenku nemôžete krátiť kvôli tohtoročnej absencii. Minuloročná dovolenka mu ostáva.
Janula1
08.09.20,09:31
Ďakujem veľmi pekne
botuľa
08.09.20,14:03
Aj pri PP na kratší pracovný čas má zamestnávateľ rozvrhnúť pracovné zmeny týždeň dopredu s platnosťou na týždeň (v mimoriadnej situácii 2 dni dopredu s platnosťou na týždeň). Pri dohode toto obmedzenie nie je, ale aj tak v hlavnom PP by ste toto museli splniť. Ešte by sa moŽno dalo v oboch PP mať pružný pracovný čas, ale to si potom určuje zamestnanec sám.

Ďakujem veľmi pekne, p. Motyčková
Janula1
11.09.20,05:23
Dobrý deň,

prosím Vás, ako zamestnávateľ, ktorý zamestnáva vodičov, sme povinný zaplatiť celé školenie, ak si zamestnanec ide obnoviť kvalifikačnú kartu vodiča?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
11.09.20,13:02
Dobrý deň,

prosím Vás, ako zamestnávateľ, ktorý zamestnáva vodičov, sme povinný zaplatiť celé školenie, ak si zamestnanec ide obnoviť kvalifikačnú kartu vodiča?

Ďakujem


ak je to potrebné k výkonu povolania, podľa môjho názoru áno a malo by ísť aj o daňový výdavok zamestnávateľa
ABD
22.09.20,07:12
Dobrý deň prajem, môže zamestnávateľ dodatkom k prac.zmluve znížiť hrubú (základnú) mzdu, ak sa na tom so zamestnancom dohodnú? Nebude to problém z pohľadu inšpektorátu práce, prípadne Zákonníka práce? Zatiaľ sme mali len prípady zvyšovania mzdy, neviem či pri znižovaní nie sú nejaké zákonné obmedzenia. Jedná sa o to, že zamestnávateľ chce znížiť zamestnancom základnú mzdu o 50 Eur, ale zároveň týchto 50 Eur im plánuje vyplácať na základe znenia článku v prac.zmluve: "Zamestnávateľ môže na základe rozhodnutia konateľa vyplatiť zamestnancovi prémiovú zložku mzdy." (prémie budú vyplácané podľa toho ako bude splnená norma výkonu a podľa toho ako zamestnanci dodržiavajú pracovný poriadok). Zníženie by sa týkalo všetkých zamestnancov. Ďakujem.
Jana Motyčková
22.09.20,11:32
Dobrý deň prajem, môže zamestnávateľ dodatkom k prac.zmluve znížiť hrubú (základnú) mzdu, ak sa na tom so zamestnancom dohodnú? Nebude to problém z pohľadu inšpektorátu práce, prípadne Zákonníka práce? Zatiaľ sme mali len prípady zvyšovania mzdy, neviem či pri znižovaní nie sú nejaké zákonné obmedzenia. Jedná sa o to, že zamestnávateľ chce znížiť zamestnancom základnú mzdu o 50 Eur, ale zároveň týchto 50 Eur im plánuje vyplácať na základe znenia článku v prac.zmluve: "Zamestnávateľ môže na základe rozhodnutia konateľa vyplatiť zamestnancovi prémiovú zložku mzdy." (prémie budú vyplácané podľa toho ako bude splnená norma výkonu a podľa toho ako zamestnanci dodržiavajú pracovný poriadok). Zníženie by sa týkalo všetkých zamestnancov. Ďakujem.

Dodatkom k pracovnej zmluve, ktorý podpíšu obe strany sa môže základná mzda znížiť. Ak sú dodržané sumu minimálnych mzdových nárokov, nie je s tým problém.
Reges
27.09.20,12:27
Dobrý deň,


prosím Vás o pomoc. Naša firma si uplatňuje príspevok podľa opatrenia 3B.
Nastala u nás situácia, ktorá nám nie je celkom jasná.
Kolega doniesol dňa 21.9.2020 oznámenie o skončení pracovného pomeru dohodou k 30.9.2020, s čím zamestnávateľ súhlasil. Môžeme naňho požiadať o príspevok za mesiac august a september 2020?
Pri skončení pracovného pomeru podľa par. 60 - Dohodou - nie je výpovedná lehota.
Žiadosť o príspevok za mesiac august 2020 podávame 28.9.2020.


Ďakujem za skorú odpoveď.
Reges
27.09.20,12:36
Dobrý deň,


prosím Vás o pomoc. Naša firma si uplatňuje príspevok podľa opatrenia 3B.
Nastala u nás situácia, ktorá nám nie je celkom jasná.
Kolega doniesol dňa 21.9.2020 oznámenie o skončení pracovného pomeru dohodou k 30.9.2020, s čím zamestnávateľ súhlasil. Môžeme naňho požiadať o príspevok za mesiac august a september 2020?
Pri skončení pracovného pomeru podľa par. 60 - Dohodou - nie je výpovedná lehota.
Žiadosť o príspevok za mesiac august 2020 podávame 28.9.2020.


Ďakujem za skorú odpoveď.
Jana Motyčková
28.09.20,11:59
Skončeníe pracovného pomeru dohodu na žiadosť zamestnanca (bez uvedenia dôvodu napr.) nie je dôvodom na nepriznanie príspevku. Ale zamestnanec musí byť v pracovnom pomere v čase podania žiadosti.
Čiže ak požiadate o príspevok za august 28.9., tak nárok na príspevok za zamestnanca, ktorý končí 30.9. máte. Nárok na príspevok nebude za september ,lebo v čase podania žiadosti zamestnanec už nebude v pracovnom pomere.
Dodenko
29.09.20,07:39
Chcem sa spýtať, že ak zamestnanec skončil PP dohodou

k 31.8.2020 a za august žiadam príspevok 29.9.2020 tak

na neho už príspevok nežiadam?
Jana Motyčková
29.09.20,09:36
Príspevok môžete žiadať len na zamestnanca, ktorý je v čase podania žiadosti v pracovnom pomere. Takže na zamestnanca, ktorého pracovný pomer už skončil, aj keď dohodu bez uvedenia dôvodu, nemáte nárok na príspevok. Do žiadosti ho neuvádzate.
eva6459
05.10.20,07:21
Dobrý deň. Zamestnanec bol vyslaný na pracovnú cestu. Zamestnanec si sa stravovanie dal vystaviť faktúru na zamestnávateľa, hoci to so zamestnávateľom nemal dohodnuté. Ak zamestnávateľ faktúru uhradí, môže od zamestnanca požadovať doplatenie rozdielu medzi zákonným nárok na stravné a fakturovanou sumou (lebo zamestnávateľ stravu neobjednal a fakturovaná suma viacnásobne prevyšuje zákonný nárok na stravné)? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
05.10.20,08:46
Dobrý deň. Zamestnanec bol vyslaný na pracovnú cestu. Zamestnanec si sa stravovanie dal vystaviť faktúru na zamestnávateľa, hoci to so zamestnávateľom nemal dohodnuté. Ak zamestnávateľ faktúru uhradí, môže od zamestnanca požadovať doplatenie rozdielu medzi zákonným nárok na stravné a fakturovanou sumou (lebo zamestnávateľ stravu neobjednal a fakturovaná suma viacnásobne prevyšuje zákonný nárok na stravné)? Ďakujem.

ak takto neboli podmienky dohodnute pred nastupom na PC, nie je to mozne ... a naviac tento postup nepovazujem v sulade s nasou platnou upravou
ľuba
14.10.20,08:09
Zamestnankyňa (pracovný pomer stále trvá) je so súhlasom zamestnávateľa na predĺženej neplatenej RD do 6 rokov veku dieťaťa. Zamestnankyňa je tehotná - ako má postupovať, aby mala nárok na MD :
a/ keby pokračovala v poberaní neplateného RD do nástupu na MD z čoho by
sa MD vypočítala
b/ keby ukončila RD a začala pracovať
Ďakujem
ľuba
14.10.20,09:29
Doplňujem otázku (predĺžená RD do 6 rokov a ďalšia MD) :
nástup na neplatenú dovolenku hneď po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa - narodené 13.4.2016
Jana Motyčková
14.10.20,12:55
Ak je od 14.4.2019 na neplatenom voľne, odvtedy uplynulo už do včera 550 dní neplateného voľna, čiže keby aj nastúpila dnes do práce, z 2 rokov pred pôrodom vie získať len 730-550 = 180 dní poistenia. Neviem síce, kedy má predpokladaný pôrod, ak je čerstvo tehotná, tak vie získať viac dní, ale 270 dní to nebude. Takže aj keby hneď nastúpila do práce, aj keby nenastúpila, nárok na materské jej len tohoto PP nevzniká. Dnes je ešte možné, ak nastúpi do práce zajtra a popri tom uzatvorí napr. dohodu s pravidelným príjmom (asi na 91 dní aspoň, ale neviem ten termín pôrodu) a túto dohodu ukončí pred nástupom na materskú, tak zo zamestnania jej môže vzniknúť nárok na materské. V takom prípade, ak je nástup na materské v r. 2021, použije sa pre výpočet DVZ príjem v tomto zamestnaní v r. 2020.
ľuba
15.10.20,10:04
Ďakujem p. Motyčková za skorú odpoveď. Termín pôrodu má 14.6.2021 a obáva sa že bude mať rizikové tehotenstvo, nakoľko aj pri prvých 2 deťoch mala problémy a bola vypísaná na rizikové tehotenstvo - PN. Ako postupovať, v prípade že nastúpi na PN, z čoho jej bude vypočítaná PN-ka a koľko musí odpracovať, aby jej vôbec vznikol nárok.
Keby uzatvorila ešte dohodu + pracovný pomer vznikol by jej nárok aj na MD keby bola PN.
Teraz do práce môže nastúpiť až keď zruší dobrovoľnú RD?
Ďakujem
Jana Motyčková
16.10.20,07:51
Otázka - po skončení RD v r. 2019 pred začatím neplateného voľna nečerpala dovolenku?
Ak nie, ak nastúpi na PN, nárok na nemocenské bude mať. Ale ak nastúpi na PN v r. 2020, nemocenské bude vypočítané z minimálneho základu. Ak nastúpi na PN v r. 2021 a celý rok 2020 by bola na neplatenom voľne, tiež nemocenské bude počítané z minimálneho DVZ. Ak ale teraz (2020) nastúpi do práce a na PN pôjde v r. 2021, nemocenské bude počítané z VZ z r.2020.
Ak nastúpi do práce a popri tom uzatvorí dohodu s pravidelným príjmom, ktorú skončí pred nástupom na materskú, nárok na materské jej vznikne, a to aj v prípade, že by hneď na druhý deň išla na PN. (Treba získať tých 270 dní pred pôrodom). Materské bude žiadať len z PP, nie z dohody. Výška materského sa určí z VZ v r. 2020 v pracovnom pomere.
ľuba
17.10.20,18:45
P. Motyčková ešte raz veľmi pekne ďakujem za informáciu.
Pekný večer
veronikasad
18.10.20,17:40
Dobry vecer,

ako sa bude posudzovať obdobie dochodkoveho poistenia pre nárok na minimálny dôchodok v roku 2021, ak o SD požiada po 1.1.2021? Zostava celé obdobie doch.poistenia, vrátane náhradných dob, alebo len kvalifikované obdobie doch.poistenia?

Dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
19.10.20,06:48
Zákon ešte zmenený nebol, takže ťažko povedať.
veronikasad
19.10.20,06:52
Ďakujem
botuľa
20.10.20,14:42
Dobrý deň prajem,

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne neplateného voľna z dôvodu všeobecného záujmu. Zamestnanec bol predvolaný ako svedok na Políciu na výsluch. V zmysle zákonníka práce má nárok na neplatené voľno . Vystavila som mu potvrdenie pre "svedočné". T.j. zamestnanec bude žiadať svedočné.

Ale uvedený deň nechce mať evidovaný ako neplatené voľno ale chce si čerpať dovolenku (aby nemal prerušené poistenia). Môžem mu túto neprítomnosť na jeho žiadosť vykazovať ako dovolenku? Ďakujem veľmi pekne
Jana Motyčková
20.10.20,16:30
Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky na čas prekážok v práci (okrem PN, MD a RD). viď zze/2001-311/112/2
botuľa
20.10.20,17:35
Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky na čas prekážok v práci (okrem PN, MD a RD). viď zze/2001-311/112/2

Veľmi pekne ďakujem, p. Motyčkova
eva6459
22.10.20,09:56
Dobrý deň

Na obdobie od 19.10. do 11.12. vysielame zamestnancov na inštaláciu k maďarskému odberateľovi. Ako majú byť špecifikované jednotlivé položky mzdy na mzdovom liste a výplatnej páske za toto obdobie? Musia byť napr. za 10/2020 všetky položky rozčlenené samostatne do 18.10. a samostatne od 19.10.? Mzdový program nám to automaticky neumožňuje.
Dodenko
23.10.20,08:36
Ak zamestnanec nastúpil do zamestnania

1.3.2020 môžem naňho žiadať príspevok

v opatrení 3B.
enigma
29.10.20,09:25
dobry den p. Motyckova


prosim viete mi pomoct s dobou odpocinku pri pracovnej pohotovosti?
priklad zamestnanec ma neaktivnu pohotovost od 22 - 6.hod rana. ale od 3 -4 rana musi realne riesit problem, moze tento zamestnanec nastupit do prace o 9tej hod? alebo az po 8 hodinach odpocinku teda az okolo obeda? ako sa v tomto pripadne pocita doba odpocinku?
dakujem velmi pekne
Iveta Matlovičová
29.10.20,09:49
dobry den p. Motyckova


prosim viete mi pomoct s dobou odpocinku pri pracovnej pohotovosti?
priklad zamestnanec ma neaktivnu pohotovost od 22 - 6.hod rana. ale od 3 -4 rana musi realne riesit problem, moze tento zamestnanec nastupit do prace o 9tej hod? alebo az po 8 hodinach odpocinku teda az okolo obeda? ako sa v tomto pripadne pocita doba odpocinku?
dakujem velmi pekne

Pri nariaďovaní pracovnej pohotovosti je potrebné dodržiavať aj ustanovenia o nadčasovej práci, ktorá je tiež limitovaná, t.j. po výkone nadčasu z prac. pohotovosti musí mať zamestnanec 8 hodín odpočinku bez pohotovosti, takže nástup do práce môže byť najskôr o 12:00 h.
Mila123
29.10.20,12:47
Dohodár, poberateľ SD pri výkone svojej práce spadol. Nemá nárok na PN, pretože nie je nemocensky poistenou osobou, čo ďalej? Kto mu platí "náhradu odmeny"? resp. neviem si rady ako ďalej postupovať? Ďakujem
Mila123
29.10.20,12:56
Zamestnanec (zamestnanie trvá), muž, ktorý je na RD a poberá materské k dieťaťu. Mal "potýčku" s manželkou a vyvrcholilo to tým, že bol Políciou SR zadržaný a daný do väzby. Včera bol z väzby prepustený, s tým, že podával jeho advokát na súde sťažnosť na väzbu, súd to v plnej miere uznal, bol okamžite prepustený na slobodu. A otázka znie: zamestnávateľovi neboli doručené žiadne doklady o väzbu zamestnanca, ako ďalej postupovať? do skončenie poberania materského mu ostávajú 3 týždne, ako vykázať predbežnú väzbu cez materské? keďže väzba bola nezákonná, materské nemôže čerpať, nemohol sa celodenne starať o zverené (vlastné) dieťa. Posunie sa mu materské (doba kedy "sedel")? alebo ako má ZĽ postupovať? ďakujem
Iveta Matlovičová
29.10.20,12:58
Dohodár, poberateľ SD pri výkone svojej práce spadol. Nemá nárok na PN, pretože nie je nemocensky poistenou osobou, čo ďalej? Kto mu platí "náhradu odmeny"? resp. neviem si rady ako ďalej postupovať? Ďakujem
bohuzial nema narok na nahradu prijmu a od 11-dna ani na nemocenske
Mila123
29.10.20,13:29
bohuzial nema narok na nahradu prijmu a od 11-dna ani na nemocenske
a ani z úrazového poistenia?
Iveta Matlovičová
29.10.20,18:13
a ani z úrazového poistenia?


nie ani z urazoveho poistenia, ... z neho sa vyplaca napr. urazovy priplatok v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, podmienkou na jeho vyplatenie je, ze zamestnanec bol uznaný za dočasne práceneschopného a má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia.
Jana Motyčková
30.10.20,06:57
Zamestnanec (zamestnanie trvá), muž, ktorý je na RD a poberá materské k dieťaťu. Mal "potýčku" s manželkou a vyvrcholilo to tým, že bol Políciou SR zadržaný a daný do väzby. Včera bol z väzby prepustený, s tým, že podával jeho advokát na súde sťažnosť na väzbu, súd to v plnej miere uznal, bol okamžite prepustený na slobodu. A otázka znie: zamestnávateľovi neboli doručené žiadne doklady o väzbu zamestnanca, ako ďalej postupovať? do skončenie poberania materského mu ostávajú 3 týždne, ako vykázať predbežnú väzbu cez materské? keďže väzba bola nezákonná, materské nemôže čerpať, nemohol sa celodenne starať o zverené (vlastné) dieťa. Posunie sa mu materské (doba kedy "sedel")? alebo ako má ZĽ postupovať? ďakujem
Pri materskom sa nevyžaduje osobná celodenná starostlivosť, ale len starostlivosť o dieťa. Pojem starostlivosti o dieťa nie je v zákone o SP priamo definovaný, je tam definovaný pojem riadnej starostlivosti s odvolávkou na zákon o rodičovskom príspevku. A podľa zákona o RP "Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou."
Čiže ak zamestnanec zabezpečil starostlivosť o dieťa počas zadržania inou osobou, môže mať ďalej nárok na materské.
Ak by starostlivosť o dieťa nezabezpečil, počas výkonu väzby nemá nárok na materské, v takom prípade sa poberanie materského na tieto dni "preruší", ale o tieto dni sa poberanie materského nepredlžuje, viď zze/2003-461/51/2
Ja by som ho zatiaľ evidovala "na materskej", kým mi niekto, napr. zamestnanec alebo SP neoznámi, že počas tých dní nemá nárok na materské.



ľuba
30.10.20,19:09
Dobrý večer
ak by si chcela pracovníčka uplatniť nárok na materské z dvoch pracovných pomerov, musí mať v obidvoch zamestnaniach po 270 dní poistenia ?
Nevie ako postupovať a chce si prilepšiť materské. Teraz je na riadnej rodičovskej dovolenke do 3 rokov veku dieťaťa (nar. 3.4.2018) a je stále v pracovnom pomere, ktorý trvá viac ako 5 rokov.
Termín druhej materskej dovolenky má 25.3.2021. Keby sa teraz zamestnala napr. od 2.11.2020 ešte u druhého zamestnávateľa pomohlo by jej zvýšiť materské z tohto poistenia - z čoho by sa rátalo ?
Alebo keby zrušila k 30.11.2020 u svojho starého zamestnávateľa pracovný pomer a u nového by bola zamestnaná od toho 2.11.2020 s vyšším príjmom - do nástupu na MD by bola poistená z nového pracovného pomeru viac ako 91 dní z čoho by sa počítala materská v takomto prípade - len z príjmov za r. 2020 u nového zamestnávateľa alebo z príjmov až do nástupu na materskú ?
Ďakujem
Jana Motyčková
02.11.20,07:49
Dobrý večer
ak by si chcela pracovníčka uplatniť nárok na materské z dvoch pracovných pomerov, musí mať v obidvoch zamestnaniach po 270 dní poistenia ?
Nevie ako postupovať a chce si prilepšiť materské. Teraz je na riadnej rodičovskej dovolenke do 3 rokov veku dieťaťa (nar. 3.4.2018) a je stále v pracovnom pomere, ktorý trvá viac ako 5 rokov.
Termín druhej materskej dovolenky má 25.3.2021. Keby sa teraz zamestnala napr. od 2.11.2020 ešte u druhého zamestnávateľa pomohlo by jej zvýšiť materské z tohto poistenia - z čoho by sa rátalo ?
Alebo keby zrušila k 30.11.2020 u svojho starého zamestnávateľa pracovný pomer a u nového by bola zamestnaná od toho 2.11.2020 s vyšším príjmom - do nástupu na MD by bola poistená z nového pracovného pomeru viac ako 91 dní z čoho by sa počítala materská v takomto prípade - len z príjmov za r. 2020 u nového zamestnávateľa alebo z príjmov až do nástupu na materskú ?
Ďakujem

AK chce materské z dvoch PP, potrebuje získať z dvoch právnych vzťahov 270 dní, čiže 2x270.

Keby popri súčasnom zamestnaní uzatvorila ďalšie, už by jej to (samé) nepomohlo.

Sú dve možnosti

1. Uzatvoriť popri existujúcom PP (A) ďalší PP (B) plus dohodu s pravidelným príjmom, dohodu ukončiť pred nástupom na materskú. Potom môže žiadať materské z A a B, pričom pre B by na účely 270 dní sa spočítali dni trvania PP B do pôrodu plus doba trvania dohody (to by malo vyjsť viac ako 270) = 1 deň sa teda počíta dva krát, raz z PP B a raz z dohody.

2. A by PP A ukončila a uzatvorila nový PP B, a v B by mala pred materskou 90 kalendárnych dní "zaplatených", materské by sa počítalo z B za obdobie od vzniku PP do konca mesiaca pred nástupom na materskú.
ľuba
02.11.20,21:31
Ešte sa chcem opýtať dohodu s pravidelným príjmom musí uzatvoriť so zamestnávateľom A alebo B, alebo to môže byť ďalší zamestnávateľ.
Pekný večer
Jana Motyčková
03.11.20,09:02
Je to síce jedno, ale keby to bolo u A alebo B, muselo by to byť na iný druh činnosti.
ľuba
03.11.20,13:12
Ospravedlňujem sa, že sa stále vraciam k tejto téme, ďalšia mzdárka ma informovala, že SP nemusí akceptovať splnenie podmienky poistenia 270 dní pri druhom pracovnom pomere súbežne s dohodou s pravidelným príjmom.

V takom prípade možnosť podľa postupu č. 1 by neprichádzala do úvahy ?
Viete bližšie stanovisko SP ?
Jana Motyčková
03.11.20,15:54
Doteraz s tým problém nebol zo strany SP, zákon zmenený nebol.
enigma
06.11.20,06:50
dobry den p. Motyckova, prosim mozeme zamestnanca ktory dennou formou studuje na Novom Zelande povazovat za studenta (momentalne ma skuskove obdobie)? podla nasich informacii nebola zadana ziadost o posudenie studia naprislusny urad.
dakujem