Jana Motyčková
06.11.20,11:54
Buď si zistite, či je to u nás uznaná škola alebo ak je ot na účely daňového bonusu, nech vám donesie potvrdenie, že sa na neho poberajú prídavky na deti.
Mila123
11.11.20,11:27
Dobrý deň, zamestnávateľ nakúpil zo sociálneho fondu v hodnote 30 ,- € darčekové poukážky Edenred pre zamestnancov.



Máme, ale aj takých zamestnancov, ktorí sú momentálne na dlhodobej PN. Pôjde o nepeňažný príspevok v hodnote 30,- € zo sociálneho fondu.



Keďže niektorí sú na dlhodobej PN, z tohto príspevku zaplatia len zdravotné poistenie a daň (po odpočítaní NČZD, daň platiť nebudú).



Chcem sa opýtať, ako riešiť odvody, ktoré potrebujem uhradiť za zamestnanca. Keďže nemal príjem, nemám mu z čoho odvody zraziť.



Ako to riešiť? Prideliť zamestnancovi poukážku až keď bude v práci? Alebo môže uhradiť zdravotné odvody do pokladne? Ďakujem.
Jana Motyčková
11.11.20,12:18
Ako to riešiť? Prideliť zamestnancovi poukážku až keď bude v práci? Alebo môže uhradiť zdravotné odvody do pokladne? Ďakujem.

buď - alebo
Iveta Matlovičová
11.11.20,19:30
Keďže niektorí sú na dlhodobej PN, z tohto príspevku zaplatia len zdravotné poistenie a daň (po odpočítaní NČZD, daň platiť nebudú).

Ako to riešiť? Prideliť zamestnancovi poukážku až keď bude v práci? Alebo môže uhradiť zdravotné odvody do pokladne? Ďakujem.



len doplnim, ako zamestnavatel platite aj urazove poistenie
Ester plus
12.11.20,12:32
Na základe nových podmienok pomoci ľuďom sú stanovené 4. podmienky pri poklese tržieb. Ktorá z nich platí v prípade ak SZČO podnikala celý rok 2019 a od 15.3.20 došlo k ukončeniu živnosti a k 1.9.20 k založeniu živnosti. Ide mi o to, čo je porovnateľnou základňou pre tržbu - rok 2019 alebo september 2020?
Jana Motyčková
12.11.20,16:48
Keď rešpektujeme podmienky, ktoré sú v opatrení, máte na výber alternatívu 2 alebo 4.
https://www.porada.sk/t324369-prva-pomoc-plus-szco-a-spolocnici-jednoosobovej-sro.html
Ester plus
18.11.20,12:16
Má sa pri poskytovaní príspevku v rámci Opatrenia č. 2 - SZČO "Prvá pomc plus" od nároku na príspevok odpočítať aj čistý príjem z dohody o pracovnej činnosti?
medved
18.11.20,18:10
Dobrý deň, poprosím o radu. Matka je zamestnaná , momentálne je na RD do 29.3.2021.
Bohužial pred týždnom jej diagnostikovali rakovinu žalúdka. Ako vlastne teraz to má riešiť, môže poberať nemocenské , čo v takomto prípade má robiť. Na čo má vlastne nárok. Ďakujem.
Jana Motyčková
18.11.20,18:29
Aby mala nárok na nemocenské, musela by ukončiť RD a nastúpiť do práce (napr. čerpať dovolenku, ak má) a potom sa dať vypísať na PN.
Ester plus
19.11.20,05:55

Má sa pri poskytovaní príspevku v rámci Opatrenia č. 2 - SZČO "Prvá pomc plus" od nároku na príspevok odpočítať aj čistý príjem z dohody o pracovnej činnosti?





Ester plus
19.11.20,06:22
Po dlhom googlení som nakoniec našla odpoveď na moju otázku:


"V prípade, ak má žiadateľ zároveň uzatvorený pracovný pomer (nevzťahuje sa na dohody uzatvorené mimo pracovného pomeru), od výšky príspevku zodpovedajúcemu príslušnému poklesu tržieb sa odpočíta suma čistého príjmu z tohto pracovného pomeru za kalendárny mesiac, za ktorý príspevok žiada.


Článok nájdete na : https://podnikatelskecentrum.sk/projekt-prva-pomoc-plus-zakladne-informacie-a-usmernenie/
enigma
19.11.20,07:34
dobry den p. Motyckova, prosim vedeli by ste mi je? je mozne aby sme ako potvrdenie o statute studenta pre DoBPS akceptovali scan potvrdenia? a teda by sme nepozadovali papierovy original?
dakujem velmi pekne
Iveta Matlovičová
19.11.20,13:34
dobry den p. Motyckova, prosim vedeli by ste mi je? je mozne aby sme ako potvrdenie o statute studenta pre DoBPS akceptovali scan potvrdenia? a teda by sme nepozadovali papierovy original?
dakujem velmi pekne

ano je to mozne akceptovat, nakolko formu prekladaneho potvrdenie ziaden pravny predpis neupravuje
mimi
20.11.20,07:28
Dobrý deň,

zamestnávateľ včas v roku 2020 dal oznámenie zamestnancom, že si musia do konca roka 2020 vyčerpať dovolenku. V prípade, že si ju nevyčerpaju, dovolenka prepadne. Výnimkou su zamestnanci, ktorí boli na PN a podobne.

Otázka je : Naozaj môže dovolenka prepadnuť, na základe nariadenia zamestnávateľa. Dal im priestor vybrať dovolenku, a ked zamestnanec neposlúchol, tak mu prepadne. Zamestnanci ale tvrdia, že Zákonník práce je nad Internú smernicu a majú právo preniesť si dovolenku do roku 2021.

Vedeli by mi poradiť či je to pravda, že prepadá nevyčerpaná dovolenka a aj ktorý paragraf to upravuje? alebo nejaké usmernenie.

Ďakujem pekne



Martina
Iveta Matlovičová
20.11.20,08:35
Dobrý deň,

zamestnávateľ včas v roku 2020 dal oznámenie zamestnancom, že si musia do konca roka 2020 vyčerpať dovolenku. V prípade, že si ju nevyčerpaju, dovolenka prepadne. Výnimkou su zamestnanci, ktorí boli na PN a podobne.

Otázka je : Naozaj môže dovolenka prepadnuť, na základe nariadenia zamestnávateľa. Dal im priestor vybrať dovolenku, a ked zamestnanec neposlúchol, tak mu prepadne. Zamestnanci ale tvrdia, že Zákonník práce je nad Internú smernicu a majú právo preniesť si dovolenku do roku 2021.

Vedeli by mi poradiť či je to pravda, že prepadá nevyčerpaná dovolenka a aj ktorý paragraf to upravuje? alebo nejaké usmernenie.

Martina



dovolenka z aktualneho roka (napr. z roku 2020), ktoru zamesnanec nevycerpa do konca roka, t.j. do 31.12.2020, zamestnancovi neprepadne - ak by to urcovala interna smernica, nie je to v sulade so Zakonnikom práce, ... k 31.12.2020 moze prepadnut len nevycerpana dovolenka z roku 2019, ak sa naplnia dovody uvedene § 116 ZP
mimi
20.11.20,09:16
dovolenka z aktualneho roka (napr. z roku 2020), ktoru zamesnanec nevycerpa do konca roka, t.j. do 31.12.2020, zamestnancovi neprepadne - ak by to urcovala interna smernica, nie je to v sulade so Zakonnikom práce, ... k 31.12.2020 moze prepadnut len nevycerpana dovolenka z roku 2019, ak sa naplnia dovody uvedene § 116 ZP


Ja si myslím, že by mala prepadnúť, nakolko včas im email a aj Internou smernicou bola prikázana dovolenka rok 2020 vyčerpať do konca roka t.j. do 31.12.2020. Zamestnávatel má právo nariadiť dovolenku a aj Plán dovoleniek bol prikázaný. tento príkaz bol včas oznámený zamestnancom.
§113 ods. 2 - zamestnavatel oznámil tento interný príkaz - smernicu do 30.6.2020.


myslíte, že to aj chápem nesprávne?
Iveta Matlovičová
20.11.20,10:23
Ja si myslím, že by mala prepadnúť, nakolko včas im email a aj Internou smernicou bola prikázana dovolenka rok 2020 vyčerpať do konca roka t.j. do 31.12.2020. Zamestnávatel má právo nariadiť dovolenku a aj Plán dovoleniek bol prikázaný. tento príkaz bol včas oznámený zamestnancom.
§113 ods. 2 - zamestnavatel oznámil tento interný príkaz - smernicu do 30.6.2020.


myslíte, že to aj chápem nesprávne?

Takze podrobnejsie vysvetlenie z mojej publikacie o dovolenke:
" Prenesenie minuloročnej dovolenky do ďalšieho roka nie je špeciálne obmedzované. Aby však v praxi nedochádzalo k tomu, že sa na konci roka dovolenka z dôvodu jej nečerpania „nakumuluje“ a nerieši sa ďalej jej čerpanie, je bežné, že zamestnávatelia pravidlá pri čerpaní dovolenky konkretizujú v internej smernici o dovolenke. V internej smernici je možné určiť aj počet dní dovolenky, ktoré by mal zamestnanec v danom kalendárnom roku vyčerpať, resp. koľko dní minuloročnej dovolenky si môže preniesť do nasledujúceho roka, a súčasne do akého termínu by si ju mal vyčerpať. Ak však zamestnanec porušil pravidlá internej smernice a dovolenku si v požadovanom rozsahu nevyčerpá, zamestnávateľ nemôže odmietnuť prenesenie minuloročnej dovolenky do nasledujúceho roka, t.j. sankciou za porušenie pravidiel nemôže byť prepadnutie dovolenky zamestnanca, takýto postup by bol v rozpore so Zákonníkom práce."
Ak si zamestnanec nenavrhol (po 1.7.2020) dni dovolenky a nečerpal ju (stále riešime dovolenku z akuálneho roka, t.j. roka 2020), musí mu konkrétne dni dovolenky určiť zamestnávateľ a prikázať mu ich čerpanie [za určenie čerpania dovolenky zamestnancovi a za skutočné čerpanie CELEJ VÝMERY dovolenky zamestnancom je zodpovedný zamestnávateľ a nie zamestnanec (§ 11 Zákonníka práce)], zamestnávateľ sa totiž nemôže zbaviť zodpovednosti poukazom, že zamestnanec si dovolenku nečerpal.
mimi
20.11.20,12:50
Takze podrobnejsie vysvetlenie z mojej publikacie o dovolenke:
" Prenesenie minuloročnej dovolenky do ďalšieho roka nie je špeciálne obmedzované. Aby však v praxi nedochádzalo k tomu, že sa na konci roka dovolenka z dôvodu jej nečerpania „nakumuluje“ a nerieši sa ďalej jej čerpanie, je bežné, že zamestnávatelia pravidlá pri čerpaní dovolenky konkretizujú v internej smernici o dovolenke. V internej smernici je možné určiť aj počet dní dovolenky, ktoré by mal zamestnanec v danom kalendárnom roku vyčerpať, resp. koľko dní minuloročnej dovolenky si môže preniesť do nasledujúceho roka, a súčasne do akého termínu by si ju mal vyčerpať. Ak však zamestnanec porušil pravidlá internej smernice a dovolenku si v požadovanom rozsahu nevyčerpá, zamestnávateľ nemôže odmietnuť prenesenie minuloročnej dovolenky do nasledujúceho roka, t.j. sankciou za porušenie pravidiel nemôže byť prepadnutie dovolenky zamestnanca, takýto postup by bol v rozpore so Zákonníkom práce."
Ak si zamestnanec nenavrhol (po 1.7.2020) dni dovolenky a nečerpal ju (stále riešime dovolenku z akuálneho roka, t.j. roka 2020), musí mu konkrétne dni dovolenky určiť zamestnávateľ a prikázať mu ich čerpanie [za určenie čerpania dovolenky zamestnancovi a za skutočné čerpanie CELEJ VÝMERY dovolenky zamestnancom je zodpovedný zamestnávateľ a nie zamestnanec (§ 11 Zákonníka práce)], zamestnávateľ sa totiž nemôže zbaviť zodpovednosti poukazom, že zamestnanec si dovolenku nečerpal.



ďakujem za presné vysvetlenie..tomuto už chápem. Velmi ste pomohli. Ďakujem.
ABD
23.11.20,07:16
Dobrý deň prajem, v pracovnej zmluve má zamestnanec 2 miesta výkonu práce (Bratislava a BB), ale nemá v pracovnej zmluve ani inom dokumente definované pravidelné pracovisko. Trvalý pobyt zam-ca je Zvolen.
Môže si zamestnanec v tomto prípade dať zamestnávateľovi preplatiť náhrady za ubytovanie v hoteli, keď zo svojho trvalého pobytu pricestuje do Bratislavy večer pred dňom výkonu práce aj napriek tomu, že je Bratislava uvedená ako jeho pravidelné miesto výkonu práce?

Pozn.: zamestnávateľ nepridelil zamestnancovi žiadny služobný byt, ani inú možnosť prenocovania.
Mila123
23.11.20,14:13
Okrem jedného zamestnanca (máme ich spolu asi 15 vo všetkých spoločnostiach ) mám nedodali žiadny doklad o trvaní pandemickej PN, zisťovala som v SP tá nemá povinnosť zasielať časti PN, ktoré sú určené pre zamestnávateľa (výsledok môjho prieskumu je taký, že vyslovene majú pracovníci zakázané doposielať PN)...... ako máme riešiť vzniknutú situáciu, napríklad dnes nastupoval ZC, ktorý nevedel s istotou potvrdiť, či je práceschopný od soboty , alebo až dnes, lekár mu povedal, že v pondelok už môže ísť do práce...(pracuje PO-PIA, PN bola celý mesiac). V prvej vlne pandémie, mi telefonicky oznámila pracovníčka v SP, že mi nesedia dni v mesačnom výkaze. Napokon som to znovu reklamovala, a prišli sme na to, že pobočka SP skrátila 1 dňovú karanténu PN, na 14. dní lebo tak rozhodol (ústne) posudkový lekár. Na našej časti PN (určená pre zamestnávateľa) je stále dátum, ktorý napísal ošetrujúci lekár.....bez rozhodnutia, bez všetkého, pani, ktorá toto celé so skrátením PN riešila, poslala do e-mailu iba suchý oznam, že PN na základe posudkového lekára je upravená a samozrejme to bolo 3 mesiace po" funuse", a "naša" pracovníčka ukončila PPV ....... Ako toto celé riešiť bez podkladov? Ďakujem za Váš názor....
Iveta Matlovičová
23.11.20,14:22
Dobrý deň prajem, v pracovnej zmluve má zamestnanec 2 miesta výkonu práce (Bratislava a BB), ale nemá v pracovnej zmluve ani inom dokumente definované pravidelné pracovisko. Trvalý pobyt zam-ca je Zvolen.
Môže si zamestnanec v tomto prípade dať zamestnávateľovi preplatiť náhrady za ubytovanie v hoteli, keď zo svojho trvalého pobytu pricestuje do Bratislavy večer pred dňom výkonu práce aj napriek tomu, že je Bratislava uvedená ako jeho pravidelné miesto výkonu práce?

Pozn.: zamestnávateľ nepridelil zamestnancovi žiadny služobný byt, ani inú možnosť prenocovania.



v takomto pripade by zamestnavatel mal urcit zamestnancovi pravidelne pracovisko (na ucely sluzobnych ciest), resp. uviest to v cestovnom prikaze
Iveta Matlovičová
23.11.20,14:24
Okrem jedného zamestnanca (máme ich spolu asi 15 vo všetkých spoločnostiach ) mám nedodali žiadny doklad o trvaní pandemickej PN, zisťovala som v SP tá nemá povinnosť zasielať časti PN, ktoré sú určené pre zamestnávateľa (výsledok môjho prieskumu je taký, že vyslovene majú pracovníci zakázané doposielať PN)...... ako máme riešiť vzniknutú situáciu, napríklad dnes nastupoval ZC, ktorý nevedel s istotou potvrdiť, či je práceschopný od soboty , alebo až dnes, lekár mu povedal, že v pondelok už môže ísť do práce...(pracuje PO-PIA, PN bola celý mesiac). V prvej vlne pandémie, mi telefonicky oznámila pracovníčka v SP, že mi nesedia dni v mesačnom výkaze. Napokon som to znovu reklamovala, a prišli sme na to, že pobočka SP skrátila 1 dňovú karanténu PN, na 14. dní lebo tak rozhodol (ústne) posudkový lekár. Na našej časti PN (určená pre zamestnávateľa) je stále dátum, ktorý napísal ošetrujúci lekár.....bez rozhodnutia, bez všetkého, pani, ktorá toto celé so skrátením PN riešila, poslala do e-mailu iba suchý oznam, že PN na základe posudkového lekára je upravená a samozrejme to bolo 3 mesiace po" funuse", a "naša" pracovníčka ukončila PPV ....... Ako toto celé riešiť bez podkladov? Ďakujem za Váš názor....



toto sa dalo ocakavat, odporucam ctrl-c a ctrl-v a poslat na ustredie SP a aj na MPSVR, ide aj o porusovanie Zakonnika prace (§ 144), ale bez ochoty to riesit, nemam odpoved
ABD
25.11.20,22:07
Dobrý deň prajem, môžu mať zamestnanci jednej firmy v prac.zmluvách rôzne výplatné termíny/môže mať firma stanovených viac výplatných termínov v mesiaci? Resp. môžete mi prosím poradiť, v ktorom ustanovení Zákonníka práce (alebo inom zákone) je uvedené, že termín musí byť rovnaký? IP pri kontrole vytkol, že jeden zamestanec má 15-teho a iný 30-teho a požaduje termín zjednotiť. Ďakujem.
enigma
26.11.20,07:56
dobry den,
prosim mala by som otazku ohladom zaokruhlovania naroku na dovolenku a moznost cerpania dovolenky.
v starsich prispevkoch som nasla ze cerpanie po hodinach,dnoch, poldnoch nieje v zakonne nastavene a je to na internom predpise. prosim stale to plati?

bol by vypocet naroku spravny? zaciatok PP od 1.9.2020 = 25/12*4 = 8,3 zaokruhlim na 8,5 dna dovolenky ale v pripade ze by som mu umoznil cerpat po hodinach tak by cerpal 8 dni po 8 hodin + 4 hod.
dakujem
Jana Motyčková
26.11.20,10:18
V zákone sa o čerpaní v hodinách nič nehovorí, hovorí sa o týždňoch, prípadne dňoch dovolenky. Je len zvykom zaokrúhľovať dovolenku na poldni a prípadne čerpať poldeň, ale aj to by malo byť obmedzené jednak len výnimočne a na žiadosť zamestnanca, resp. to čerpanie poldňa z nároku. Spôsob zaokrúhľovania dovolenky inak (odporúčam nahor, lebo ide o nárok zamestnanca) možno určiť interným predpisom.
V uvedenom prípade je správny aj nárok na dovolenku aj čerpanie 8 dní a 1 poldeň dovolenky.
Jana Motyčková
26.11.20,10:22
Dobrý deň prajem, môžu mať zamestnanci jednej firmy v prac.zmluvách rôzne výplatné termíny/môže mať firma stanovených viac výplatných termínov v mesiaci? Resp. môžete mi prosím poradiť, v ktorom ustanovení Zákonníka práce (alebo inom zákone) je uvedené, že termín musí byť rovnaký? IP pri kontrole vytkol, že jeden zamestanec má 15-teho a iný 30-teho a požaduje termín zjednotiť. Ďakujem.
Zákon neurčuje povinnosť mať pre celú firmu jeden výplatný termín. V § 130 ods. 2 "Mzda sa vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve" je použité množné číslo, čiže dá sa predpokladať, že úmyslom zákonodarcu bolo umožniť mať u zamestnávateľa viacero výplatných termínov.
Ester plus
26.11.20,17:15
Dobrý deň, ak prijímame zamestnankyňu do pracovného pomeru, ktorá je súbežne na rodičovskej dovolenke z dôvodu poberania rodičovského príspevku stačí ju do zdravotnej poisťovne prihlásiť kódom 2 a do sociálnej poisťovne s typom 1 na RLFO ak ide o pravidelný príjem alebo je potrebné ešte niečo oznámiť.
Jana Motyčková
26.11.20,18:43
Dobrý deň, ak prijímame zamestnankyňu do pracovného pomeru, ktorá je súbežne na rodičovskej dovolenke z dôvodu poberania rodičovského príspevku stačí ju do zdravotnej poisťovne prihlásiť kódom 2 a do sociálnej poisťovne s typom 1 na RLFO ak ide o pravidelný príjem alebo je potrebné ešte niečo oznámiť.

To stačí.
Ester plus
26.11.20,18:52
Ďakujem
Ester plus
27.11.20,06:41
Dobrý deň, ešte mám doplňujúcu otázku k zamestnankyni ktorú prijímame do zamestnania a súbežne poberá rodičovský príspevok a predtým u nás nepracovala ak jej skončí poberanie rodičovského príspevku počas rodičovskej dovolenky oznamujeme to do SP a ZP?
Jana Motyčková
27.11.20,13:20
Do ZP by ste mali 1C K. Do SP nič.
Mila123
30.11.20,18:18
Ak sa musia čerpané príspevky zo sociálneho fondu pre zamestnancov (peňažná či nepeňažná forma) dodaniť a súčasne aj dopoistiť, fin. prostriedky na odvody za zamestnávateľa sa musia použiť zo SF (ako ďalšie čerpanie SF?) , alebo sa použijú prostriedky zamestnávateľa ?
Iveta Matlovičová
01.12.20,06:24
Ak sa musia čerpané príspevky zo sociálneho fondu pre zamestnancov (peňažná či nepeňažná forma) dodaniť a súčasne aj dopoistiť, fin. prostriedky na odvody za zamestnávateľa sa musia použiť zo SF (ako ďalšie čerpanie SF?) , alebo sa použijú prostriedky zamestnávateľa ?

spravne je to druhe
Mila123
01.12.20,10:07
Dobrý deň, sro (súkromné zdravotnícke zariadenie) MZ SR poukázalo finančné prostriedky (odmeny za prvú vlnu covid 19) za mesiace 4 - 7 /2020. Na aký interval nastavím delenie odmeny na prepočet budúcich priemerných zárobkov podľa § 134 ZP?
Jana Motyčková
01.12.20,12:29
2 štvrťroky (je to príjem za 2 štvrťroky)
botuľa
02.12.20,08:09
Dobrý deň,chcela by som sa poradiť ohľadne živnostníčky, ktorá bola do februára 2020 pracovne neschopná, následne od marca 2020 mala pozastavenú živnosť do 30.11.2020. Činnosť bude vykonávať iba v decembri a za ten jeden mesiac odhaduje, že bude mať vyšší príjem, cca 20.000. Bude uplatňovať paušálne výdavky , teda zisk bude mať cca 8.000 EUR.

Chcem sa spýtať aký to bude mať dopad na odvody do Sociálnej poisťovne od 01.07.2021 a následne preddavky do zdravotnej poisťovne od 01.01. 2022. Ako sa v tomto prípade premietne, že pracovala v podstate 1 mesiac s vysokým zárobkom?

Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
Jana Motyčková
02.12.20,10:15
VZ szčo na SP sa už nejaký čas zisťuje ako 1/12 základu dane nezníženého o poistné deleno 1,486 a to bez ohľadu na mesiace prevádzkovania živnosti.
Takže VZ bude cca 8000/12/1,486 = 448,63, navýši sa na minimálny základ.
Preddavky na ZP sa zistia tak, že sa zohľadnia len mesiace vykonávania činnosti (vrátene PN). Ak pozastavená živnosť bola od 1.3. do 30.11., tak cca 8000/3/1,486. Ak bola pozastavená živnosť od 2.3. do 30.11., tak cca 8000/4/1,486, ak od 1.3. do 1.12. vrátane, tak cca 8000/2/1,486
ErikaDP
03.12.20,12:46
Dobrý deň, sro (súkromné zdravotnícke zariadenie) MZ SR poukázalo finančné prostriedky (odmeny za prvú vlnu covid 19) za mesiace 4 - 7 /2020. Na aký interval nastavím delenie odmeny na prepočet budúcich priemerných zárobkov podľa § 134 ZP?


Dobrý deň
k odmenám zdravotníckych pracovníkov v 1 línii mám otázku k odvodom zamestnávateľa . V mailovej informácii ministerstva je uvedená veta, že výška odmeny 0,99atď eur je uvedena pred uplatnením daňovej a odvodovej povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa, a na stránke ministerstva uviedli vetu že odmena predstavuje cenu práce. Z uvedených chabých informácii vyplýva že sadzbu 0,99atď treba očistiť o odvody zamestnávateľa a tak zaúčtovať do hrubej mzdy ( t.j. u zamestnanca s plnými odvodmi je to potom len 0,73234 hrubá výška odmeny. Takto to bolo asi myslené ? t.j. že suma ktoru ministerstvo poslalo na účet zamestnávateľovi má pokryť celkovú cenu práce.Mám pochybnosti z dôvodu, že kdesi v materiáloch ministerstva, neviem či to bol verejný prisľub alebo metodika k vyplneniu výkazu, momentálne to neviem najsť, bolo písane že žiadanie o tento pripspevok je na baze dobrovolnosti z dôvodu, že zamestnaec aj zamestnávateľ si musia byť vedomí že to bude podliehať odvodovým povinnostiam, chapem to tak, že môžu sa rozhodnuť nepožiadať o priznanei odmeny ak nesuhlasia s následným zaťažením odvodmi. Bola tam aj odvolavka na daňový zakon a zakon o zrav a soc postení. No a tieto zakony nepozaju situaciu z odmeny zamestnanca zraziť poistenie zamestnávateľa. Preto pátram o nejakom oficialnom dokumente odmenu 0,99 atď máme pred vyplatení zamestnacovi okrem odvodov zamestnanca znížiť aj o odvody zamestnávateľa.

otázka : existuje k tomu nejaký vykonávací predpis, vyhlaška, niečo oficiálne okrem mailovej informácie, kde by bolo uvedené že tých 0,99atď má byť ponížené o odvody zamestnávateľa ?
Ďakujem Erika DP
Mila123
04.12.20,13:01
Dobrý deň
k odmenám zdravotníckych pracovníkov v 1 línii mám otázku k odvodom zamestnávateľa . V mailovej informácii ministerstva je uvedená veta, že výška odmeny 0,99atď eur je uvedena pred uplatnením daňovej a odvodovej povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa, a na stránke ministerstva uviedli vetu že odmena predstavuje cenu práce. Z uvedených chabých informácii vyplýva že sadzbu 0,99atď treba očistiť o odvody zamestnávateľa a tak zaúčtovať do hrubej mzdy ( t.j. u zamestnanca s plnými odvodmi je to potom len 0,73234 hrubá výška odmeny. Takto to bolo asi myslené ? t.j. že suma ktoru ministerstvo poslalo na účet zamestnávateľovi má pokryť celkovú cenu práce.Mám pochybnosti z dôvodu, že kdesi v materiáloch ministerstva, neviem či to bol verejný prisľub alebo metodika k vyplneniu výkazu, momentálne to neviem najsť, bolo písane že žiadanie o tento pripspevok je na baze dobrovolnosti z dôvodu, že zamestnaec aj zamestnávateľ si musia byť vedomí že to bude podliehať odvodovým povinnostiam, chapem to tak, že môžu sa rozhodnuť nepožiadať o priznanei odmeny ak nesuhlasia s následným zaťažením odvodmi. Bola tam aj odvolavka na daňový zakon a zakon o zrav a soc postení. No a tieto zakony nepozaju situaciu z odmeny zamestnanca zraziť poistenie zamestnávateľa. Preto pátram o nejakom oficialnom dokumente odmenu 0,99 atď máme pred vyplatení zamestnacovi okrem odvodov zamestnanca znížiť aj o odvody zamestnávateľa.

otázka : existuje k tomu nejaký vykonávací predpis, vyhlaška, niečo oficiálne okrem mailovej informácie, kde by bolo uvedené že tých 0,99atď má byť ponížené o odvody zamestnávateľa ?
Ďakujem Erika DP
ak bola otázka na mňa smerovaná, mám príspevok napr. zo Združenia ambulantných poskytovateľov...


Na základe viacerých podnetov z členskej základne ZAP si Vám dovoľujeme zaslať inštrukcie k vyplácaniu odmien za prácu v prvej línii za obdobie od 1. apríla 2020 do 31. júla 2020:
· Odmenu za prácu v prvej línii, ktorá Vám bola poukázaná na účet z účtu Ministerstva zdravotníctva SR priradíte zamestnancovi ako odmenu k výplate za mesiac november 2020.
· Peniaze, ktoré Vám prišli na účet zohľadňujú výšku ceny práce („superhrubá“ mzda), to znamená, že v danej sume sú započítané odvody a dane zamestnanca aj zamestnávateľa, a preto Vy nebudete doplácať na úhradu odmeny z vlastných zdrojov.
· Je potrebné, aby Vám Váš ekonóm/účtovník určil z poukázanej sumy z MZ SR konkrétnu sumu odmeny v čistom, ktorú následne uhradíte zamestnancovi a zároveň, aby stanovil aj výšku odvodov a daní, ktoré poukážete príslušným inštitúciám.
ErikaDP
04.12.20,15:40
ak bola otázka na mňa smerovaná, mám príspevok napr. zo Združenia ambulantných poskytovateľov...


Na základe viacerých podnetov z členskej základne ZAP si Vám dovoľujeme zaslať inštrukcie k vyplácaniu odmien za prácu v prvej línii za obdobie od 1. apríla 2020 do 31. júla 2020:
· Odmenu za prácu v prvej línii, ktorá Vám bola poukázaná na účet z účtu Ministerstva zdravotníctva SR priradíte zamestnancovi ako odmenu k výplate za mesiac november 2020.
· Peniaze, ktoré Vám prišli na účet zohľadňujú výšku ceny práce („superhrubá“ mzda), to znamená, že v danej sume sú započítané odvody a dane zamestnanca aj zamestnávateľa, a preto Vy nebudete doplácať na úhradu odmeny z vlastných zdrojov.
· Je potrebné, aby Vám Váš ekonóm/účtovník určil z poukázanej sumy z MZ SR konkrétnu sumu odmeny v čistom, ktorú následne uhradíte zamestnancovi a zároveň, aby stanovil aj výšku odvodov a daní, ktoré poukážete príslušným inštitúciám.
Mila123,

ďakujem za informáciu, pomohlo ,

ErikaDP
Janula1
07.12.20,06:02
Dobrý deň,

prosím Vás, máme zamestnanca, ktorý mal v zahraničí nehodu - jeho vina. Musel tam kvôli oprave auta zostať 10 dní. Má prosím Vás aj v takomto prípade nárok na diéty?

Ďakujem
suklova
09.12.20,11:02
Dobrý deň, dnes nám bola doručená žiadosť o zrážky zo mzdy na DDS sporenie. /Zamestnávateľ neprispieva na DDS/. Sme povinný vykonávať zrážky zo mzdy na DDS alebo ju môžme aj neakceptovať?
Ďakujem.
Jana Motyčková
09.12.20,14:38
Dobrý deň, dnes nám bola doručená žiadosť o zrážky zo mzdy na DDS sporenie. /Zamestnávateľ neprispieva na DDS/. Sme povinný vykonávať zrážky zo mzdy na DDS alebo ju môžme aj neakceptovať?
Ďakujem.

§ 14 zákona 650/2004 Z.z. : "Za zamestnanca, ktorý je účastníkom, odvádza príspevky zamestnávateľ, ak sa na tom so zamestnancom dohodol."

enigma
16.12.20,13:06
dobry den p. Motyckova,


idu sviatky a je tu sanca ze sa nam udeje situacia:


zamestnanec ma aktivnu pohotovost cez sviatok 3 hod - podla zakonnika sa to povazuje za nadcas. cize mal by mat narok na:

8 hod Mzdu + 3 hod 100% priplatok za sviatok + 3 hod Mzda + 25% mzdove zvyhodnenie za nadcas. je to prosim spravne? ak ano a zamestnanec sa rozhodne cerpat si nahradne volno za odpracovany nadcas pocas statneho sviatku - bude mat moznost si ho cerpat 4 mesiace ( nahradne volno za nadcas) alebo 3 mesiace (nahradne volno za odpracovany sviatok)
velmi pekne dakujem
Iveta Matlovičová
16.12.20,16:32
dobry den p. Motyckova,


idu sviatky a je tu sanca ze sa nam udeje situacia:
zamestnanec ma aktivnu pohotovost cez sviatok 3 hod - podla zakonnika sa to povazuje za nadcas. cize mal by mat narok na:
8 hod Mzdu + 3 hod 100% priplatok za sviatok + 3 hod Mzda + 25% mzdove zvyhodnenie za nadcas. je to prosim spravne? ak ano a zamestnanec sa rozhodne cerpat si nahradne volno za odpracovany nadcas pocas statneho sviatku - bude mat moznost si ho cerpat 4 mesiace ( nahradne volno za nadcas) alebo 3 mesiace (nahradne volno za odpracovany sviatok)
velmi pekne dakujem



Nárok na príplatok za sviatok je za 11 hod (8 h v riadnej zmene a 3 hodiny v nadčase), su dve moznosti:


- ak sa rozhodne čerpať NV za prácu nadčas bude mať nárok na: mzdu za 8 h, príplatok za sviatok za 11 h, mzdu za nadčas za 3 h (pre cerpanie NH za nadčas nemá nárok na 25% príplatok)
- vyčerpať NV za prácu u nadčas treba najneskôr do 4 kalednárnych mesiacov


- ak sa rozhodne čerpať NV za prácu vo sviatok bude mať nárok na: mzdu za 8 h, príplatok za sviatok za 8 h, mzdu a príplatok za nadčas za 3 h (pre cerpanie NH za sviatok nemá nárok na 100% príplatok za sviatok za 3 hodiny)
- vyčerpať NV za prácu vo sviatok treba najneskôr do 3 kalednárnych mesiacov
- pri čerpaní NV za prácu vo sviatok ma zamestnanec (oproti čerpaniu NH za nadčas) nárok na náhradu mzdu, preto je podľa môjho názoru, tento variant výhodnejší
enigma
16.12.20,18:57
dobry den p. Motyckova,


prosim ak by zamestnanec pocas toho sviatku odpracoval len 3 hod aktivny oncall support ( co je povazovane za nadcas) ale svoju 8 hodinovu zmenu by nepracoval. tak by mal narok len na 3 hod priplatku za pracu vo sviatok. prosim je to spravne?
potom uz je na nom ci si bude cerpat NV za nadcas alebo za odpracovany sviatok v rozsahu 3 hod.


velmi pekne dakujem za pomoc







Nárok na príplatok za sviatok je za 11 hod (8 h v riadnej zmene a 3 hodiny v nadčase), su dve moznosti:


- ak sa rozhodne čerpať NV za prácu nadčas bude mať nárok na: mzdu za 8 h, príplatok za sviatok za 11 h, mzdu za nadčas za 3 h (pre cerpanie NH za nadčas nemá nárok na 25% príplatok)
- vyčerpať NV za prácu u nadčas treba najneskôr do 4 kalednárnych mesiacov


- ak sa rozhodne čerpať NV za prácu vo sviatok bude mať nárok na: mzdu za 8 h, príplatok za sviatok za 8 h, mzdu a príplatok za nadčas za 3 h (pre cerpanie NH za sviatok nemá nárok na 100% príplatok za sviatok za 3 hodiny)
- vyčerpať NV za prácu vo sviatok treba najneskôr do 3 kalednárnych mesiacov
- pri čerpaní NV za prácu vo sviatok ma zamestnanec (oproti čerpaniu NH za nadčas) nárok na náhradu mzdu, preto je podľa môjho názoru, tento variant výhodnejší
Jana Motyčková
16.12.20,20:33
dobry den p. Motyckova,


prosim ak by zamestnanec pocas toho sviatku odpracoval len 3 hod aktivny oncall support ( co je povazovane za nadcas) ale svoju 8 hodinovu zmenu by nepracoval. tak by mal narok len na 3 hod priplatku za pracu vo sviatok. prosim je to spravne?
potom uz je na nom ci si bude cerpat NV za nadcas alebo za odpracovany sviatok v rozsahu 3 hod.


velmi pekne dakujem za pomoc

Ak by zamestnanec mal vo sviatok aktívnu pohotovosť 3 hod mimo bežného pracovného času, tak má nárok za tieto 3 hodiny nárok na : mzdu + príplatok za nadčas + príplatok za prácu vo sviatok.

Ak počas bežného fondu vo sviatok nepracoval (8 hod), tak za tieto hodiny má nárok len buď na mzdu alebo sú tie hodiny platené priemerom.

Náhradné voľno sa dohaduje medzi zamestnancom a zamestnávateľom, a je možnosť čerpať buď :

- NV za nadčas za 3 hod, potom nedostane príplatok za nadčas, mzdu za nadčas áno, príplatok za sviatok áno, ale náhradné voľno je neplatené (ak nemáte inak dohodnuté v PZ alebo KZ)
- alebo NV 3 hod za sviatok, potom nemá nárok na príplatok za prácu vo sviatok, ale náhradné voľno je platené ako sviatok a má príplatok za nadčas
- alebo oboje - aj NV 3 hod za nadčas aj NV 3 hod za sviatok, potom má mzdu za nadčas, nemá príplatok za nadčas ani za sviatok, náhradné voľno za nadčas je neplatené, náhradné voľno za sviatok je platené ako sviatok.
Iveta Matlovičová
17.12.20,18:17
alebo oboje - aj NV 3 hod za nadčas aj NV 3 hod za sviatok, potom má mzdu za nadčas, nemá príplatok za nadčas ani za sviatok, náhradné voľno za nadčas je neplatené, náhradné voľno za sviatok je platené ako sviatok.

s tymto "oboje" nesuhlasim, bud len NV za nadcas alebo NV za sviatok, ide vzdy len o 3 h, nie 2 x 3 h
ABD
18.12.20,08:16
Dobrý deň, zamestnávateľ chce v čase sviatkov poskytnúť zamestnancom dovolenku, niektorí zamestnanci ju už majú ale vyčerpanú.
Je možné im poskytnúť dovolenku z ďalšieho kalendárneho roka ak je predpoklad, že pracovný pomer bude naďalej trvať a nárok im v ďalšom roku vznikne? Umožňuje to nejaký § ? Prípadne aké má zamestnanec v tomto prípade možnosti (okrem nepl.voľna). Firma bude zatvorená, a nakoľko ide o výrobných pracovníkov home office nemôžu mať. Ďakujem.
Jana Motyčková
18.12.20,12:43
Zákonník práce to síce vyslovene nezakazuje, je v ňom to, čo píšete, že zamestnávateľ môže určiť dovolenku aj keď ešte nárok nevznikol ak je predpoklad, že nárok vznikne do konca kalendárneho roku alebo do skončenia pracovného pomeru. Myslím, že Zákonník práce je myslený tak, že do skončenia pracovného pomeru, ak skončí pred skončením kalendárneho roka. Takže ak je zamestnávateľ veľmi odvážny a dá čerpať budúcoročnú dovolenku teraz, možno ak dôjde k sporu (s IP), na súde, možno to vyhrá, ale ja by som sa za to nezaručila.
Inak, keďže zamestnávateľ bude zatvorený, a pre týchto zamestnancov nemá prácu, ani na doma, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, ktorú má platiť priemerom , ak dôvod zatvorenia súvisí s mimoriadnou situáciou, tak 80 percent priemeru.
Iveta Matlovičová
20.12.20,20:03
Dobrý deň, zamestnávateľ chce v čase sviatkov poskytnúť zamestnancom dovolenku, niektorí zamestnanci ju už majú ale vyčerpanú.
Je možné im poskytnúť dovolenku z ďalšieho kalendárneho roka ak je predpoklad, že pracovný pomer bude naďalej trvať a nárok im v ďalšom roku vznikne? Umožňuje to nejaký § ? Prípadne aké má zamestnanec v tomto prípade možnosti (okrem nepl.voľna). Firma bude zatvorená, a nakoľko ide o výrobných pracovníkov home office nemôžu mať. Ďakujem.



Podľa Zákonníka práce čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka.
Zákonník práce upravuje prípady, kedy možno preniesť minuloročnú dovolenku do nasledujúceho roka, ale neustanovuje možnosť "čerpať dovolenku dovolenku z budúceho roka" v minulom roku.
suklova
22.12.20,06:56
Dobrý deň, zamestnankyna s nami počas RD ukončila PP dohodou. Vyplatili sme jej nevyčerpanú dovolenku. V mzde jej program vykonal zrážku do ZP a do SP len zrážku na UP. Je to prosím Vás správne? Ďakujem.
Ester plus
22.12.20,07:33
Na základe nových podmienok pomoci ľuďom sú stanovené 4. podmienky pri poklese tržieb. Ktorá z nich platí v prípade ak SZČO podnikala celý rok 2019 a od 15.3.20 došlo k ukončeniu živnosti a k 1.9.20 k založeniu živnosti. Ide mi o to, čo je porovnateľnou základňou pre tržbu - rok 2019 alebo september 2020?



Písala som už skôr túto otázku. Z UPSV sme dostali odpoveď, že nárok nie je, nakoľko nebol splnený 2. bod čestného vyhlásenia. Oponovali sme, že bol splnený 6 bod vznik najneskôr k 2.9.2020. Ich odpoveď bola, že SZČO vznikla v roku 1995. Tak neviem, čo je vznik szčo. Ak niekto zruší a opäť založí živnosť (t.j. nejde o prerušenie) tak vznik je vždy niekde v minulosti prvého vzniku?
Iveta Matlovičová
23.12.20,13:08
Dobrý deň, zamestnankyna s nami počas RD ukončila PP dohodou. Vyplatili sme jej nevyčerpanú dovolenku. V mzde jej program vykonal zrážku do ZP a do SP len zrážku na UP. Je to prosím Vás správne? Ďakujem.

ano, moze to byt spravne, nakolko ak je prijem vyplateny pocas RD, tento prijem sa rozpocita do obdobia, kedy naposledy trvalo povinne poistenie - a v tom case mohla byt prave na MD
ABD
04.01.21,09:49
Dobrý deň prajem, prosím o názor: podľa plánu dovoleniek bolo zamestnávateľom určené celozávodné čerpanie dovolenky 10 dní. Počas obdobia čerpania sa zamestnanec jeden deň zúčastnil pohrebu (doklad priniesol). Má mať za tento deň zaplatené prac.voľno s náhradou mzdy alebo dovolenku ? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
04.01.21,17:47
Dobrý deň prajem, prosím o názor: podľa plánu dovoleniek bolo zamestnávateľom určené celozávodné čerpanie dovolenky 10 dní. Počas obdobia čerpania sa zamestnanec jeden deň zúčastnil pohrebu (doklad priniesol). Má mať za tento deň zaplatené prac.voľno s náhradou mzdy alebo dovolenku ? Ďakujem.


V prípade vzniku dôležitej osobnej prekážky na strane zamestnanca „účasť na pohrebe“, ktorá nastala už v čase čerpania dovolenky, sa dovolenka neprerušuje, t.j. čerpá sa dovolenka a nejde o osobnú prekážku v práci.
Dodenko
05.01.21,09:17
Aký doklad dostane zamestnávateľ od zamestnanca

pri pandemickej PN aby vedel odkedy dokedy bol na

pandemickej PN? Zamestnanec mi priniesol potvrdenie

o dočasnej PN čast. IIa ale tam je len začiatok PN

a koniec nemám?
Jana Motyčková
05.01.21,09:52
Žiaden. Oznámi vám to, ak to nebude sedieť, výkaz zahlási chybu. Od 1.1.2021 má SP PN zverejňovať zamestnávateľovi v elektronickom systéme, ale predpokladám, že tam nebudú ešte PN za december.
Janula1
14.01.21,13:56
Dobrý deň,

myslím správne, ak sme mali zamestanca, ktorý je od júna na PN-ke, ku koncu roka som mu krátila 6 dní dovolenky. Zostalo mu 24 dní.

Ak s nami ukončil pracovný pomer dohodou k 31.01.2021, stále mu na preplatenie zostáva 24 dní dovolenky? Za január už dovolenku nekrátim, lebo je už nový rok.

Ďakujem
Jana Motyčková
14.01.21,14:04
Prepočet nekontrolujem, nemám údaje, ale môže byť dobre - krátite dovolenku za PN za obdobie v r. 2020 (za PN v januári 2021 nekrátite dovolenku z r. 2020). Ak má zostatok z 2020 24 dní a nič nečerpal a ak je aj v januári na PN, tak mu za január nárok na dovolenku nevznikol a 24 dní mu preplatíte pri skončení PP.
Janula1
14.01.21,14:11
ďakujem veľmi pekne za potvrdenie
Ester plus
18.01.21,15:33
Ak zamestnanec zmenil zdravotnú poisťovňu aký kód použiť pri odhlásení a pri prihlásení.
Janula1
19.01.21,07:13
Prosím Vás, 1x mám zamestnanca, ktorý chce ukončiť pracovný pomer dohodou k 20.01.2020. Ide si žiadať o starobný dôchodok. Pri Žiadosti o skončení PP nás zároveň žiada o vyplatenie odchodného. Je potrebné, aby mi tento zamestnanec priniesol zo SP nejaký doklad, že už žiada o dôchodok, aby sme mu toto odchodné mohli vyplatiť pri ukončení PP?

Ďakujem
Jana Motyčková
19.01.21,07:15
Ak zamestnanec zmenil zdravotnú poisťovňu aký kód použiť pri odhlásení a pri prihlásení.

2 K, 2 Z.
Jana Motyčková
19.01.21,07:19
Prosím Vás, 1x mám zamestnanca, ktorý chce ukončiť pracovný pomer dohodou k 20.01.2020. Ide si žiadať o starobný dôchodok. Pri Žiadosti o skončení PP nás zároveň žiada o vyplatenie odchodného. Je potrebné, aby mi tento zamestnanec priniesol zo SP nejaký doklad, že už žiada o dôchodok, aby sme mu toto odchodné mohli vyplatiť pri ukončení PP?

Ďakujem

Áno, je potrebné nejaký doklad, firmy zvyčajne akceptujú aj žiadosť o starobný dôchodok, ale mal by následne doniesť aj rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku. (Zamestnávateľ to priamo nepotrebuje z hľadiska Zákonníka práce, ale aby to bolo daňovým výdavkom zamestnávateľa, mal by byť nárok preukázaný). Prípadne si urobte interný predpis, kde napíšete, že nárok na odchodné sa preukazuje predložením žiadosti o starobný dôchodok.
foltanpek
19.01.21,09:04
Dobrý deň pani Motyčková, prosím o informáciu;
Invalidný dôchodca s postihnutím nad 70 %, dohoda o pracovnej činnosti bez dôchodkového poistenia (kod55) dňa 16.01.2021 dosiahoil dôchodkový vek, ale o starobný dôchodok zatiaľ nepožiadal; minulý rok mal u nás DOPČ a tento roku ju idem uzavrieť opätovne;
Takže ho prihlásim ako i vlani kódom 55 ako invalida s postihnutím nad 70 % (neplatí ZP,NP a PvN) - správne? v podstate keď požiada o SD odvody neplatí žiadne nič sa nebude vyrovnávať, len v kmeni zmením postavenie na SD
A keďže každý rok žiada o RZD môžem mu ho vykonať aj za rok 2020 pokým nebudem mať v rukách rozhodnutie SP o SD, aby sa mu vrátila zrazená daň
Vopred ďakujem Kurtíková Zuzana
Jana Motyčková
19.01.21,10:59
Všetko áno.
Janula1
19.01.21,12:52
Ďakujem p. Motyčková
foltanpek
19.01.21,13:52
Srdečná vďaka RNDr. Motyčkvá
botuľa
21.01.21,10:42
Dobrý deň prajem,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o zhodnotenie nasledovnej situácie.

Občan Ruska, ktorý nemá pobyt na území SR, ani nie je rezidentom SR, chce pre slovenskú s.r.o. vykonávať činnosť na základe mandátnej zmluvy (zabezpečuje admistratívnu a organizačnú činnosť pre výstavbu elektrárne v Maďarsku).

Firma mu chce vyplácať odmenu na základe mandátnej zmluvy... Bude spadať pod slovenskú legislatívu čo sa týka odvodov a daní?

PRíp. akým iným spôsobom by sa dalo vyriešiť táto situácia, aby bolo všetko v súlade so zákonmi?




Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Janula1
22.01.21,10:42
Dobrý deň,

prosím Vás, ak sa vzájomne dohodne zamestnanec aj zamestnávateľ, že skončia pracovný pomer dohodou, je ešte potrebná k tomu aj žiadosť o skončenie?

ďakujem
Jana Motyčková
22.01.21,18:28
Dobrý deň,

prosím Vás, ak sa vzájomne dohodne zamestnanec aj zamestnávateľ, že skončia pracovný pomer dohodou, je ešte potrebná k tomu aj žiadosť o skončenie?

ďakujem
Nie. Len teraz ÚP vymýšľajú - k príspevkom z Prvej pomoci takú žiadosť od zamestnanca požadujú, že aby bolo preukázané, že to nebolo z dôvodu zrušenia pracovného miesta, ale nie je to vec, ktorú môže ktokoľvek vyžadovať.
Mila123
22.01.21,23:26
Dobrý deň, p. dr. keďže pracovné zmluvy zamestnancov neobsahujú všetky náležitosti podľa § 43 ZP, pracovné pomery dlhodobo trvajú, aký doklad urobiť v prípade kontroly napr. IP nebol problém, urobiť Dodatok ku PZ a tam uviesť všetko tak aby to bolo v súlade so ZP? A ešte jedna otázka, manažérska zmluva s pravidelnou mesačnou odmenou nahrádza pracovnú zmluvu? má byť taký manažér prihlásený v SP s kódom 1, má rovnaké nároky na dovolenku, prekážky v práci (rozdiel je to, že má 6 mesačnú skúšobnú dobu)? Ďakujem
Jana Motyčková
23.01.21,16:09
Zmluvy upravte dodatkom, alebo urobte kompletne nové zmluvy, s tým, že touto zmluvou sa upravuje pracovný pomer uzatvorený v minulosti a táto zmluva v plnej miere nahrádza od dátumu .. pôvodnú zmluvu.
Neviem, aká je to manažérska zmluva, podľa akého zákona, ale veľmi pravdepodobne z nej bude nárok na prijem zo závislej činnosti a teda prihláška v SP typom 1 . Ak je to pracovná zmluva podľa Zákonníka práce, tak má nároky podľa Zákonníka práce. Skúšobnú dobu 6 mesiacov môže mať ten, kto má pracovnú zmluvu podľa Zákonníka práce a je vedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutára alebo v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho.
Iveta Matlovičová
24.01.21,09:55
Dobrý deň, p. dr. keďže pracovné zmluvy zamestnancov neobsahujú všetky náležitosti podľa § 43 ZP, pracovné pomery dlhodobo trvajú, aký doklad urobiť v prípade kontroly napr. IP nebol problém, urobiť Dodatok ku PZ a tam uviesť všetko tak aby to bolo v súlade so ZP? A ešte jedna otázka, manažérska zmluva s pravidelnou mesačnou odmenou nahrádza pracovnú zmluvu? má byť taký manažér prihlásený v SP s kódom 1, má rovnaké nároky na dovolenku, prekážky v práci (rozdiel je to, že má 6 mesačnú skúšobnú dobu)? Ďakujem

Pre doplnenie: Uzatvára sa ako zmluvný typ obchodného alebo pracovného práva. Ak má zakladať pracovný pomer, musí obsahovať, bez ohľadu na jej názov, všetky podstatné náležitosti ako pracovná zmluva. Podľa § 43 ods. 4 ZP možno v pracovnej zmluve dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä hmotné výhody. Manažérska zmluva ako samostatný zmluvný typ neexisuje, a je len pomenovaním (otázkou zostáva, či správnym) pre pracovnú zmluvu, ktorá zvýrazňuje riadiaci charakter pracovného zaradenia, resp. funkcie vykonávanej v pracovnom pomere.
botuľa
25.01.21,04:20
Prosím, viete ma niekde nasmerovať? Ďakujem veľmi pekne.




Dobrý deň prajem,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o zhodnotenie nasledovnej situácie.

Občan Ruska, ktorý nemá pobyt na území SR, ani nie je rezidentom SR, chce pre slovenskú s.r.o. vykonávať činnosť na základe mandátnej zmluvy (zabezpečuje admistratívnu a organizačnú činnosť pre výstavbu elektrárne v Maďarsku).

Firma mu chce vyplácať odmenu na základe mandátnej zmluvy... Bude spadať pod slovenskú legislatívu čo sa týka odvodov a daní?

PRíp. akým iným spôsobom by sa dalo vyriešiť táto situácia, aby bolo všetko v súlade so zákonmi?




Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
25.01.21,06:40
Hlavne treba pozrieť zmluvu s Ruskom. A ešte sú otázky - 1. či mandátna zmluva bude závislou činnosťou, alebo to bude robiť ako szčo a 2. či činnosť bude vykonávať na Slovensku alebo v Maďarsku.
veronikasad
26.01.21,15:31
Dobrý deň, dnes je v NR SR prejednávaná novela ZP - O.i. i finančný príspevok na stravovanie - návrh max.výška príspevku 55 % zo sumy stravného pri pracovnej ceste 5-12 hod. Môže zamestnávatel navýšiť finančný príspevok o príspevok zo sociálneho fondu, ktorý bude tiež bez odvodov a dane zo ZČ ?

(pri gastrolístkoch zamestnancom prispieval aj zo SF)
Jana Motyčková
26.01.21,15:59
Áno.
veronikasad
26.01.21,16:01
Áno.

Ďakujem
suklova
27.01.21,07:15
ano, moze to byt spravne, nakolko ak je prijem vyplateny pocas RD, tento prijem sa rozpocita do obdobia, kedy naposledy trvalo povinne poistenie - a v tom case mohla byt prave na MD
Zamestnankyna bola od roku 2018 na MD a následne na RD až do 122020 kedy s nami ukončila pp. čiže celý rok 2020 bola na RD, neodpracovala ani jeden den. Sociálna poisťovna ma vyzvala, aby som ten príjem z nevyč.dovolenky zahrnula do výkazu poistneho a prispevkov za rok 2018. Je to správne?
Jana Motyčková
27.01.21,10:44
Rozpočítate to do výkazu poistného s označením 1/2021 (ak ste to zúčtovali za 12/2020 vyplatili v 1/2021) na mesiace roku 2018 do skončenia materskej dovolenky. Pričom počas poberania materksého je vylúčená povinnosť platiť poistné, čiže za tie mesiace bude mať len VZ na ÚP.
veronikasad
27.01.21,15:46
Iveta Matlovičová
27.01.21,17:51
Daňový bonus na dieťa získa viacej ľudí. Heger mení podmienky ...

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi2047Tx7zuAhU-AxAIHX9FDs8QFjAAegQIARAC&url=https%3A%2F%2Fekonomika.pravda.sk%2Fludia%2Fcl anok%2F575980-danovy-bonus-na-dieta-ziska-viac-ludi-heger-meni-podmienky%2F&usg=AOvVaw1eefHMCQPuBq7hmmrdm4Cb

Platí spätne pre rok 2020 ?

https://rokovania.gov.sk/download.dat?id=75B58291B86B4D93AE62DFAB6ED13AB2-8731D7AAA7F3DE70AF4FA23BF19F5980



Je to zaujimave, avsak bonus na dieta menili nedavno (3 vekove pasma), a teraz znova, idu ako "motorova mys", mali by veci robit komplexnejsie, a menej casto - naviac to ze je pandemia a ludia maju vypadky prijmov predsa vedia uz davno ... Pozriem na to, nie je to este schvalena, k bonusu budem pisat aktualitu, ale teraz nestiham.
veronikasad
27.01.21,17:57
Je to zaujimave, avsak bonus na dieta menili nedavno (3 vekove pasma), a teraz znova, idu ako "motorova mys", mali by veci robit komplexnejsie, a menej casto - naviac to ze je pandemia a ludia maju vypadky prijmov predsa vedia uz davno ... Pozriem na to, nie je to este schvalena, k bonusu budem pisat aktualitu, ale teraz nestiham.

Dufam, že predlžia lehotu na vykonanie RZD - aj pre zamestnancov vydokladovanie potvrdení o poberaní pandemického nemocenského a ošetrovného. 15.2. je krkolomný termín, najmä keď aj pobočky SP pracujú v obmedzenom režime.
Janula1
28.01.21,08:08
Dobrý deň,

prosím vás, zamestnanec má ku konca decembra zostatok dovolenky v počte 35 dní. Za rok 2020 mal nárok na 25 dní.

10 dní má z roku 2019. Týchto 10 dní mu prepadá?

Ďakujem
Jana Motyčková
28.01.21,13:59
Ak mal v roku 2019 nárok na dovolenku 25 dní (5 týždňov) a zostatok na konci roka je 10, tak 5 dní mu zamestnávateľ preplatí a 5 dní mu prepadá.
ABD
28.01.21,20:18
Ak mal v roku 2019 nárok na dovolenku 25 dní (5 týždňov) a zostatok na konci roka je 10, tak 5 dní mu zamestnávateľ preplatí a 5 dní mu prepadá.


Pripojím sa k tejto otázke, či to správne chápem: na túto situáciu sa vzťahuje §116 ods.2. ?

1. V prípade ak mal nárok v roku 25 dní a zostatok na konci roka 2019 je napr. 23 dní, zostatok na konci roka 2020 je 43 dní (v roku 2020 bolo čerpaných len 5 dní) vtedy by tiež mal zamestnávateľ preplatiť 5 dní a zvyšných 13 dní starej dovolenky prepadne?

2. V akom termíne má zamestnávateľ túto dovolenku preplatiť? Musí to byť zúčtované v mzde za december 2020 alebo ju môže preplatiť aj v januári 2021 (resp. iných nasledujúcich mesiacoch)?
3. Je možné nejakým spôsobom, aby sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodli, aby k preplateniu nemuselo dôjsť? (ide konkrétne o prípad, kedy vysoký zostatok starej dovolenky vznikol u zamestanca - konateľa vlastnej sro-čky, ktorý si v dochádzke uvádzal takmer celý rok ako odpracovaný, a on sám nechce aby mu bola dovolenka preplatená ... a na povinnosť z tohto § sme v decembri pozabudli)
4. U zamestnancov, ktorí majú nárok 20 dní, teda v takýchto prípadoch k preplácaniu nemôže prísť a stará dovolenka sa celá prepadne? Ďakujem.
Jana Motyčková
29.01.21,09:08
Pripojím sa k tejto otázke, či to správne chápem: na túto situáciu sa vzťahuje §116 ods.2. ?

1. V prípade ak mal nárok v roku 25 dní a zostatok na konci roka 2019 je napr. 23 dní, zostatok na konci roka 2020 je 43 dní (v roku 2020 bolo čerpaných len 5 dní) vtedy by tiež mal zamestnávateľ preplatiť 5 dní a zvyšných 13 dní starej dovolenky prepadne?

2. V akom termíne má zamestnávateľ túto dovolenku preplatiť? Musí to byť zúčtované v mzde za december 2020 alebo ju môže preplatiť aj v januári 2021 (resp. iných nasledujúcich mesiacoch)?
3. Je možné nejakým spôsobom, aby sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodli, aby k preplateniu nemuselo dôjsť? (ide konkrétne o prípad, kedy vysoký zostatok starej dovolenky vznikol u zamestanca - konateľa vlastnej sro-čky, ktorý si v dochádzke uvádzal takmer celý rok ako odpracovaný, a on sám nechce aby mu bola dovolenka preplatená ... a na povinnosť z tohto § sme v decembri pozabudli)
4. U zamestnancov, ktorí majú nárok 20 dní, teda v takýchto prípadoch k preplácaniu nemôže prísť a stará dovolenka sa celá prepadne? Ďakujem.
Áno, § 116 ods. 2.
1. Netreba na tento účel do zostatkov na konci roka 2020 pliesť dovolenku z roku 2020. Ak k 31.12.2020 je zostatok dovolenky z r. 2019 18 dní a nárok bol 25, zamestnávateľ preplatí 5 nevyčerpaných dní dovolenky, 13 prepadá (nehovoríme o zamestnancoch na PN, materskej, rodičovskej a pod.).
2-3. Nárok vzniká v mzde za december, lebo dovolenka z r. 2019 sa nepresúva do roku 2021. Takže, preplatiť v mzde za december 2020. Ak ju zamestnávateľ v mzde za december nevyplatil, zamestnancovi vznikol v decembri peňažný nárok a ten mu zamestnávateľ musí niekedy doplatiť, napr. v januári 2021 = ale tá náhrada za dovolenku sa počíta priemerom platným v decembri 2020. To ako by v decembri 2020 zamestnávateľ nezaplatil príplatok za nedeľu, prišlo sa na to neskôr, tak ten peňažný nárok zamestnávateľ doplatí sadzbami platnými v decembri 2020. Nárok na výplatu mzdy/príjmu nezaniká (§ 36). Či sa môže zamestnanec vzdať svojho nároku na časť príjmu - to je otázka na právnikov. V tomto konkrétnom prípade sa predpokladám nemá kto na súde domáhať vyplatenia náhrady, ostáva len prípadná kontrola z IP, či by to namietala.
Mila123
29.01.21,09:44
Dobrý deň, k 01 01 2021 požiadal zamestnanec o neplatené voľno dňa 28 12 2020. Organizácia mu NV odsúhlasila. Dňa 30 12 2020 nastúpil zamestnanec na karanténu (dal si vypísať potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti - kladenku do SP), ktorá trvala do 08 01 2021. Predpokladám, že NV nemá žiaden vplyv na výplatu dávky nemocenského poistenia, pretože k 30 12 2020 mal ešte sociálne poistenie (aktívne).
Ďakujem
Jana Motyčková
29.01.21,13:37
Správne, má nárok na nemocenské.
botuľa
12.02.21,12:55
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Aké dokumenty musíme zamestnancovi odovzdať pri ukončení pracovného pomeru (okrem dokladu o ukončení PP a zápočtového listu).

1. Je potrebné ešte odovzdávať potvrdenie o zdaniteľnej mzde hneď pri výstupe (alebo stačí až 10. marca nasled. roka)

2. Potvrdenie k dávke v nezamestnanosti sa už tiež asi nevydáva, či?

3. Prípadne sú ešte nejaké dokumenty, ktoré je potrebné odovzdať?

Ďakujem krásne
Jana Motyčková
12.02.21,14:43
1. stačí po skončení roka, ak nepožiada, tak do 10.3. - aj je to vhodné až po skončení roka, lebo keby ste mu ešte niečo doplácali, alebo by nastúpil, už odovzdané potvrdenie by nebolo v poriadku.
2. Nevydáva sa automaticky, od 1.4.2014 iba na žiadosť SP, v sporných prípadoch.
3. podľa mňa nič iné (potvrdenie o zamestnaní, resp. zápočtový list s údajmi podľa § 75 Zákonníka práce ste uviedli v otázke).
botuľa
12.02.21,15:08
Ďakujem krasne, p. Motyckova
Karin87
23.02.21,13:04
Dobrý deň, môže zamestnávateľ podmieňovať svoj príspevok na DDS tým, že stanoví minimálny príspevok zamestnanca? Napríklad, že zamestnanec si musí prispievať minimálne 10,- €? Zamestnávateľ to chce stanoviť v kolektívnej zmluve.
buzasiova
24.02.21,08:46
Dobrý deň, prosím môže si zamestnanec uplaňovať NZDČ tak, že 8 mesiacov si uplatní, potom 4 mesiace nie v rámci 1 roka? Dôvodom je, aby mu v ročnom zúčtovaní nevyšiel nedoplatok. Celý rok neuplatňovať zas nechce, lebo zbytočne vysoká daň, úplne mu postačuje 3-4 mesiace si neuplatniť. Pýtam sa kvôli tomu, či to je v súlade so zákonom, inak mne ako mzdárke to nevadí. Ďakujem.
Jana Motyčková
24.02.21,11:10
Môže si to tak vo vyhlásení podpísať.
buzasiova
24.02.21,13:30
Ďakujem pani Motyčková.
Mila123
02.03.21,14:32
Lekár (vlastník sro, kt. poskytuje zdravotnú starostlivosť) je zamestnaný vo vlastnej sro, bol Okresným úradom "povolaný - resp. vyzvaný, že má nastúpiť do služieb " na lôžkové oddelenie nemocnice vykonávať prácu lekára. Ako sa vykazuje táto činnosť z pohľadu zamestnanca ? čo si má uvádzať v mesačnej dochádzke vo vlastnej sro ? ako je to so SP či ZP čo tam vykázať? Ďakujem
Jana Motyčková
02.03.21,16:42
Prekážka v práci z dôvodu občianskej povinnosti. Neviem, či to má byť platená prekážka podľa nejakého predpisu, ktorá by bola refundovaná, alebo je priamo platený OÚ. Ak ho okresný úrad platí priamo, potom to bude u zamestnávateľa neplatené a v SP je to prerušenie poistenia, v ZP 2N.
Iveta Matlovičová
03.03.21,05:34
Lekár (vlastník sro, kt. poskytuje zdravotnú starostlivosť) je zamestnaný vo vlastnej sro, bol Okresným úradom "povolaný - resp. vyzvaný, že má nastúpiť do služieb " na lôžkové oddelenie nemocnice vykonávať prácu lekára. Ako sa vykazuje táto činnosť z pohľadu zamestnanca ? čo si má uvádzať v mesačnej dochádzke vo vlastnej sro ? ako je to so SP či ZP čo tam vykázať? Ďakujem


Ak ide o osobu, ktorej bola uložená pracovná povinnosť príkazom okresného úradu, sa stáva zamestnancom subjektu hospodárskej mobilizácie; je s ňou uzavretá pracovnoprávna zmluva na dobu trvania príkazu. Súčasťou pracovnoprávnej zmluvy je aj mzda, ktorej výška je určovaná subjektom hospodárskej mobilizácie.

Ide o prekazku v praci z dovodu plnenia obcianskej povinnosti (prednostne bez nahrady mzdy; s nahradou mzdy len v pripade, ak je tak urcene v KZ alebo v dohode medzi zamestnancom a zamestnavatelom). Pre zamestnavatela, ktory “musi” uvolnit zamestnanca k plneniu tejto pracovnej povinnosti to znamena:
- odhlasit ho z registra zdravotnej poistovne (zmena platitela poistneho) cez kod 2N
- nahlasit do socialnej poistovne prerusenie povinneho dochodkoveho poistenia
- nebude ho vykazovat v mesacnom vykaze na zdravotne poistenie
- bude ho vykazovat v mesacnom vykaze na socialne poistenie “s nulovymi hodnotami” z dovodu prerusenia SP
- toto obdobie “uvolnenia” nebude evidovane v ELDP
- na statisticke ucely metodika Praca 2-04 neriesti tento druh nepritomnosti, ale kedze pojde o vznik novej pracovnopravnej zmluvy so subjektom HM, tak pocas nepritomnosti ho zamestnavatel nebude v evidencom stave viest
- na ucely vypoctu naroku na dovolenku, budeme tieto dni povazovat za vykon prace (§ 144a ZP), a tieto dni nebudu mat ani dopad na kratenie dovolenky
Mila123
14.03.21,19:17
Dobrý deň, zamestnávateľ požiadal SP o vytvorenie MZ, t.j. pridelenie VS a elektorinckú komunikáciu k e-pobočke. Prihásili sme jeho syna na DoBPŠ, ale keď doniesol potvrdenie o návšteve školy (u nás si on ako FO neuplatňuje DB), tak som netušila, že syn i keď má už 16. rokov nemá 10. ročnú povinnú dochádzku za sebou, lebo nastúpil do 1. ročníka ZŠ s odkladom ....t.j. stále je prvák na SŠ. V takom prípade sme požiadali pobočku SP o stornovanie DoBPŠ, v čom nám pobočka vyhovela. Bolo to v 2/2021. A teraz sa natýska otázka,predpokladám, že platí aj v tomto prípade, že ak nemá ZĽ zamestnanca, nepodávam MV, či VPP a SP nežiada o zrušenie MZ. Alebo sa mýlim? Ďakujem (podnikateľovi sa nechcelo žiadať od 3/2021 IPa RUVZ o povolenie zamestnávať mladistvých s výkonom ľahkých prác), otec je IT .
Iveta Matlovičová
15.03.21,05:46
Dobrý deň, zamestnávateľ požiadal SP o vytvorenie MZ, t.j. pridelenie VS a elektorinckú komunikáciu k e-pobočke. Prihásili sme jeho syna na DoBPŠ, ale keď doniesol potvrdenie o návšteve školy (u nás si on ako FO neuplatňuje DB), tak som netušila, že syn i keď má už 16. rokov nemá 10. ročnú povinnú dochádzku za sebou, lebo nastúpil do 1. ročníka ZŠ s odkladom ....t.j. stále je prvák na SŠ. V takom prípade sme požiadali pobočku SP o stornovanie DoBPŠ, v čom nám pobočka vyhovela. Bolo to v 2/2021. A teraz sa natýska otázka,predpokladám, že platí aj v tomto prípade, že ak nemá ZĽ zamestnanca, nepodávam MV, či VPP a SP nežiada o zrušenie MZ. Alebo sa mýlim? Ďakujem (podnikateľovi sa nechcelo žiadať od 3/2021 IPa RUVZ o povolenie zamestnávať mladistvých s výkonom ľahkých prác), otec je IT .



mesacny vykaz sa v tomto pripade podavat nebude (nie je co vykazovat), uz raz pridelenie VS a vytvorenie MZ sa nerusi, aspon tak to bolo doteraz
mc_zapad
16.03.21,06:34
Dobrý deň prajem, prosím o radu: budeme zamestnávať starobného dôchodcu cudzinca na pracovnú zmluvu, poľský štátny príslušník s trvalým pobytom v Maďarsku, s prechodným na Slovensku, poistený je v zdravotnej poisťovni na Slovensku. Čo sa týka Sociálnej poisťovne, prihlásiť ho ako slovenského dôchodcu, predloží rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku, aké ďalšie povinnosti je ešte potrebné splniť pri jeho prijatí do PP ? Informačnú kartu pri vzniku PP evidujeme.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Janula1
24.03.21,13:34
Dobrý deň

prosím Vás, robím DP typ B. SZČO platí každý mesiac poistné. V jednom mesiaci mal sankciu 11,87 €. Môžem dať aj túto sankciu do sumy, ktorú mu dám do daňového priznania?

Ďakujem
suklova
25.03.21,13:41
Dobrý deň,

zamestnankyňa je na predlženej RD z dôvodu nepriaznivého zdrav.stavu dieťaťa. Zároveň aj požiadala o pandemické očr. Môže? Ak áno mám nahlásiť ukončenie prerušenia v SP?
Jana Motyčková
25.03.21,14:02
Ak neukončila rodičovskú dovolenku a ani nie je v ochrannej lehote, tak zo zamestnania nárok na ošetrovné nemá. Nárok na ošetrovné by mala, ak by rodičovskú dovolenku v zamestnaní ukončila, nastúpila do práce a potom by až vznikla potreba OČR, vrátane prípadu, že by OČR vznikla v prvý deň nástupu do práce. Ak skončila rodičovskú dovolenku oznámite ukončenie prerušenia z dôvodu RD registračným listom. Ukončenie rodičovskej dovolenky sa oznamuje zamestnávateľovi písomne spravidla mesiac dopredu.
royal
27.03.21,20:22
Dobrý deň,
XY je zamestnanec pracujúci u zamestnávateľa na základe Pracovnej zmluvy. Okrem toho mal počas roka jednorazový príjem u inej organizácie na základe Mandátnej zmluvy. Organizácia z tohto príjmu nezrazila dane ani odvody. Predpokladám, že z dôvodu, že sa jednalo o zmluvu, ktorej predmetom bol výkon nezávislej činnosti. Následne si má osoba XY tento príjem zahrnúť do daňového priznania B a zaplatiť daň a následne odvody do ZP?
Ďakujem.
Jana Motyčková
28.03.21,13:24
Dobrý deň,
XY je zamestnanec pracujúci u zamestnávateľa na základe Pracovnej zmluvy. Okrem toho mal počas roka jednorazový príjem u inej organizácie na základe Mandátnej zmluvy. Organizácia z tohto príjmu nezrazila dane ani odvody. Predpokladám, že z dôvodu, že sa jednalo o zmluvu, ktorej predmetom bol výkon nezávislej činnosti. Následne si má osoba XY tento príjem zahrnúť do daňového priznania B a zaplatiť daň a následne odvody do ZP?
Ďakujem.

Určite ten príjem musí priznať v DP a zaplatiť daň a následne ZP. Podľa charakteru zmluvy buď v §8 alebo v § 6, pri § 6 by ale musel mať vybavené DIČ.
Ester plus
06.04.21,13:13
V mesačnom výkaze časť príloha sú uvedené vylúčené doby od do, čo sa tam uvádza? Pandemická PN tam nejde?
Iveta Matlovičová
06.04.21,13:44
V mesačnom výkaze časť príloha sú uvedené vylúčené doby od do, čo sa tam uvádza? Pandemická PN tam nejde?


ak máte na mysli mesačný výkaz poistného na sociálne poistenie, tak uvedie sa obdobie, po ktoré sa rodič staral o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa (pokiaľ viem stále ide o nepovinný údaj)
enigma
07.04.21,13:47
dobry den p. Motyckova,


prosim viete mi pomoct s pochopenim zmennej prevadzky? zamestnanec je prideleny do timu/projektu, ktory pracuje v 3 zmennej prevadzke, ale konkretny zamestnanec pracuje len v rannej a nocnej zmene. Prosim pracuje tento clovek v 2 zmennej alebo 3 zmennej prevadzke. nieje mi jasne ci sa zmennost prevadzky odvija od poctu zmien v danej casti firmy/projektu na ktory je zamestnanec prideleny, alebo od poctu zmien v ktorych aktualne zamestnanec pracuje
dakujem a odpustite prosim taketo trivialne otazky
Jana Motyčková
07.04.21,16:32
Na účely Zákonníka práce ho posudzujte, akoby robil v dvojzmennej prevádzke. §85 možno nie je presný, ale evidentne je myslený tak, že pracovný čas sa odvíja od zmennosti konkrétneho zamestnanca. V ostatných ustanoveniach zákona sa hovorí už len o zmennosti zamestnanca, nie prevádzky.
zze/2001-311/85/5
Podobne o tom hovorí zákon 553/2003 Z.z. (pri príplatku za zmennosť).
eva6459
12.04.21,14:24
Dobrý deň

Pracovný pomer so zamestnankyňou bol uzatvorený od 25.1.2021 s 3 mes. skúšobnou dobou. Od 19.3.2021 je PN a doručila potvrdenie o tehotenstve, do práce nenastúpi. Môžeme skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, keďže Zákonník práce hovorí o skončení s tehotnou ženou len vo výnimočných prípadoch? Predlžuje sa jej skúšobná doba o dni PN, MD a RD? Bude po návrate v skúšobnej dobe a budeme môcť vtedy skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe? Ďakujem za odpoveď.
eva6459
12.04.21,14:34
Zamestnanec je odmeňovaný minimálnou mzdou. Ak je na prekážkach, poskytuje sa mu náhrada mzdy 80 %. Je potrebné zamestnancovi poskytnúť doplatok do minimálnej mzdy? Ďakujem.
Jana Motyčková
12.04.21,17:17
Dobrý deň

Pracovný pomer so zamestnankyňou bol uzatvorený od 25.1.2021 s 3 mes. skúšobnou dobou. Od 19.3.2021 je PN a doručila potvrdenie o tehotenstve, do práce nenastúpi. Môžeme skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, keďže Zákonník práce hovorí o skončení s tehotnou ženou len vo výnimočných prípadoch? Predlžuje sa jej skúšobná doba o dni PN, MD a RD? Bude po návrate v skúšobnej dobe a budeme môcť vtedy skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe? Ďakujem za odpoveď.
Platí § 72 Zákonníka práce : zze/2001-311/72
Čiže skončenie v skúšobnej dobe je možné, ale skončenie musí byť písomne zdôvodnené a dôvod nesmie súvisieť s tehotenstvom. Skúšobná doba sa jej predlžuje o dni PN. MD a RD podľa mňa nie sú považované za prekážky v práci na strane zamestnanca. Upozorňujem, že po poslednej novele "Ak zamestnanec počas dohodnutej skúšobnej doby neodpracoval pre prekážku v práci na jeho strane celú pracovnú zmenu, skúšobná doba sa predlžuje o jeden deň."
Nebolo to zrejme cieľom novely, ale po tejto novele mne z toho vyplýva, že ak je napr. niekto práceneschopný 14 dní, v tom 10 pracovných dní (zmien), tak skúšobná doba sa predlžuje len o 10 dní.
Jana Motyčková
12.04.21,17:20
Zamestnanec je odmeňovaný minimálnou mzdou. Ak je na prekážkach, poskytuje sa mu náhrada mzdy 80 %. Je potrebné zamestnancovi poskytnúť doplatok do minimálnej mzdy? Ďakujem.
Náhrada za prekážku platená 80 % priemeru, musí byť najmenej vo výške minimálnej mzdy. Doplatok do minimálnej mzdy sa pri prekážkach neposkytuje, doplatok sa poskytuje len ak mzda za odpracovaný čas nedosahuje výšku minimálnej mzdy.
enigma
13.04.21,09:20
dobry den p. Motyckova,
prosim mame pripad kedy otec 4 rocneho dietata chce cerpat rodicovsku dovolenku. podla § 166 ods.4 je moznost ak sa zo zamestnavatelom dohodne ze si bude cerpat rodicovsku dovolenku v rozsahu v akom nebola cerpana do 3.roku veku dietata. prosim je to spravne?

teda v podstate kazdy otec dietata moze po 3. roku veku dietata cerpat este 2 roky rodicovskej dovolenky (ak ju necerpal) ak s tym zamestnavatel bude suhlasit?
dakujem
Jana Motyčková
13.04.21,12:16
dobry den p. Motyckova,
prosim mame pripad kedy otec 4 rocneho dietata chce cerpat rodicovsku dovolenku. podla § 166 ods.4 je moznost ak sa zo zamestnavatelom dohodne ze si bude cerpat rodicovsku dovolenku v rozsahu v akom nebola cerpana do 3.roku veku dietata. prosim je to spravne?

teda v podstate kazdy otec dietata moze po 3. roku veku dietata cerpat este 2 roky rodicovskej dovolenky (ak ju necerpal) ak s tym zamestnavatel bude suhlasit?
dakujem

Je to správne. Samozrejme môže to každý otec, ale je to možné len po dohode so zamestnávateľom.
Mila123
17.04.21,18:12
Dobrý večer, pani doktorka, opäť potrebujem Vašu pomoc, Bieloruska (má povolený pobyt na SK - pokiaľ viem stále na dobu určitú, nepatrí medzi vysokokvalifikovaných) bola zamestnaná v spoločnosti od 03 08 2020 - 31 12 2020 t. j. 150 kal. dní (vtedy jej končilo povolenie, ktoré si predĺžila, ale zamestnávateľ už nemal pre ňu prácu, PPV sa skončil. Po ukončení PPV pravdepodobne išla na UPSVaR do evidencie nezmestnaných a je stále PN. Teraz nás oslovila, či by sa pre ňu nenašla práca na aspoň 32 dní , pretože si zisťovala, či bude mať nárok na MD (termín nástupu na MD je 07 07 2021), pracovníčka v SP jej odporúčala, nech si niečo na 32 dní nájde......Ale pracovníčka v SP netuší, že vybaviť povolenie pre občana z 3. - krajín je dosť náročné...... a keďže pracovala presne 150 dní v organizácii , v inej pracovala 88 dní, teda ak by sme ju aj u nás zamestnali, nedostala by MD z VZ z predchádzajúceho PPV (z tývj 150 dní) , pretože je to v zákone vylúčené. Moja otázka znie: je možné aby sa Bieloruska prihlásila ako DPO v SP na 32 dní a na výpočet nemocenskej dávky (MD) sa použije VZ zo zamestnania? alebo tým, že nové poistenie (DPO) nie je zo zamestnania VZ sa použije iba minimálny? Predpokladám, že prihlásením ako DPO môže pokračovať v PN až do nástupu na MD. Ďakujem
Jana Motyčková
18.04.21,10:29
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť len osoba, ktorá tu má trvalý alebo povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt.
Keby sa aj mohla dobrovoľne poistiť, potom by sa jej materské počítalo z minimálneho VZ (ak by materské vzniklo pred uplynutím 26 týždňov od vzniku dobrovoľného poistenia), príjem z bývalého zamestnania by sa vôbec nezohľadňoval.
Mila123
18.04.21,12:05
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže byť len osoba, ktorá tu má trvalý alebo povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt.
Keby sa aj mohla dobrovoľne poistiť, potom by sa jej materské počítalo z minimálneho VZ (ak by materské vzniklo pred uplynutím 26 týždňov od vzniku dobrovoľného poistenia), príjem z bývalého zamestnania by sa vôbec nezohľadňoval.

ďakujem, ešte sa opýtam, ak by Bieloruska (má TP na SK) po 01 01 2021 mala DPO ale až potom ako išla na PN, DPO trvalo viac ako 26 týždňov, nevznikla by jej povinnosť uhrádzať toto nové poistenie (lebo je PN v ochr. lehote) a nástupom na MD by mala použitý VZ z DPO (i napriek tomu, že by neplatila poistné)? nástup na MD ná k 07 07 2021- stihla by to......a ešte platí, že sa nikdy nepoužiej VZ z DPO pri uplatnení ND zo zamestnania a opačne? Ďakujem
Jana Motyčková
18.04.21,16:50
Keby mala dobrovoľné poistenie a poberala by nemocenské z tohto poistenia alebo z bývalého zamestnania, podľa toho, kedy PN vznikla (v ochrannej lehote zo zamestnania by nebola, lebo zamestnanie skončilo 31.12. a 1.1. by bolo dobrovoľné poistenie). Ak by poberala nemocenské, je jedno či zo zamestnania alebo z DNP, neplatila by poistné na dobrovoľné poistenie. Pri použitie DVZ podľa výšky poistného z DNP sa nevyžaduje 26 týždňov platenia poistného, iba 26 týždňov trvania poistenia plus poistné zaplatené aspoň za 1 deň.
"a ešte platí, že sa nikdy nepoužije VZ z DPO pri uplatnení ND zo zamestnania a opačne?" To platí vždy.
Podotýkam, že dobrovoľne poistiť spätne sa nedá.
Mila123
18.04.21,18:25
Keby mala dobrovoľné poistenie a poberala by nemocenské z tohto poistenia alebo z bývalého zamestnania, podľa toho, kedy PN vznikla (v ochrannej lehote zo zamestnania by nebola, lebo zamestnanie skončilo 31.12. a 1.1. by bolo dobrovoľné poistenie). Ak by poberala nemocenské, je jedno či zo zamestnania alebo z DNP, neplatila by poistné na dobrovoľné poistenie. Pri použitie DVZ podľa výšky poistného z DNP sa nevyžaduje 26 týždňov platenia poistného, iba 26 týždňov trvania poistenia plus poistné zaplatené aspoň za 1 deň.
"a ešte platí, že sa nikdy nepoužije VZ z DPO pri uplatnení ND zo zamestnania a opačne?" To platí vždy.
Podotýkam, že dobrovoľne poistiť spätne sa nedá.
ďakujem za vyčerpávajúce odpovede......
Janula1
20.04.21,16:17
Dobrý deň,

mám zamestnankyňu, ktorá dohodou ukončila PP k 08.04.2021. Pracovný pomer ukončila počas rodičovskej dovolenky. V SP som ukončila 7.4.2021 rodičovskú dovolenku, lebo 8.4.2021 si chcela čerpať dovolenku.

Prosím vás, za ňu sa bude posielať výkaz poistného a príspevkov?

Za jeden deň, keď si bude čerpať dovolenku jej bude vyplatená náhrada v sume 56,96 € + cca 1000 € za nevyčerpanú dovolenku? Tým, že bolo prerušené poistenie, z čoho sa jej bude počítať VZ? Ďakujem veľmi pekne za usmernenie?
Iveta Matlovičová
21.04.21,05:35
Dobrý deň,

mám zamestnankyňu, ktorá dohodou ukončila PP k 08.04.2021. Pracovný pomer ukončila počas rodičovskej dovolenky. V SP som ukončila 7.4.2021 rodičovskú dovolenku, lebo 8.4.2021 si chcela čerpať dovolenku.

Prosím vás, za ňu sa bude posielať výkaz poistného a príspevkov?

Za jeden deň, keď si bude čerpať dovolenku jej bude vyplatená náhrada v sume 56,96 € + cca 1000 € za nevyčerpanú dovolenku? Tým, že bolo prerušené poistenie, z čoho sa jej bude počítať VZ? Ďakujem veľmi pekne za usmernenie?



Jej príjem je za mesiac april 1 056,96 eur, avsak poistne na SP zaplati z 254,80 eur (max. VZ 7644:30 KD), okrem úrazového poistenia a zdravotneho - to sa odvedie z celej vysky vyplateneho primu; v MVP na socialne poistenie a zdravotne poistenie bude mat pocet dni trvania poistneho - 1 deň
Janula1
21.04.21,06:03
Ďakujem veľmi pekne, prosím Vás, a pre moje upresnenie, na SP budem posielať mesačný výkaz poistného a príspevkov?

A ešte jedna otázka, rozumiem tomu dobre, že keď mala prerušenie poistenia v tomto mesiaci, odpracovala iba jeden deň, vždy vychádzam z maximálneho VZ?
botuľa
21.04.21,06:52
Dobrý deň, p. Motyčková,
prosím Vás, môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom zmeniť výplatný termín? T.j. časť zamestnancov by mala výplatný termín napr. 10. , časť zamestnancov napr. 31. Výplata mzdy bude samozrejme prebiehať skôr ako 31., kvôli splatnosti odvodov:-) Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
splendida21
22.04.21,10:33
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc, prosím Vás poraďte mi. Rodinný príslušník je od vlani cca od júla 2020 práceneschopný, neoperovateľný karcinom pankreasu s metastazami. Práve sme sa dozvedeli , že zamestnávateľ je niečo vyše mesiaca v konkurze, s tým , že môjho rodinného príslušníka zatiaľ nechali v pracovnom pomere keďže je na Pn. Moja otázka je , ak podpíše výpoveď a jeho pracovný pomer skončí v júli, môže si potom uplatniť dávku z garančného poistenia, keďže firma mu nevie vyplatiť odstupné a ani nedočerpanú starú dovolenku. Ešte jedna otázka a to ak v júly ukončí pracovný pomer, a bude poberať invalidný dôchodok, môže byť evidovaný na úrade práce, aby si nemusel sám platiť zdravotné odvody. Prosím Vás mohli by ste mi poradiť. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
22.04.21,16:35
Ďakujem veľmi pekne, prosím Vás, a pre moje upresnenie, na SP budem posielať mesačný výkaz poistného a príspevkov?

A ešte jedna otázka, rozumiem tomu dobre, že keď mala prerušenie poistenia v tomto mesiaci, odpracovala iba jeden deň, vždy vychádzam z maximálneho VZ?



áno, pôjde o mesačný výkaz poistného a príspevkov, nakoľko 8.4., kedy čerpala dovolenku, jej znova vzniklo povinné poistenie (RD bola ukončená ku dňu 7.4.)
áno, keď mala prerušenie poistenia v danom mesiaci, odpracovala napr. iba jeden deň, vychádz sa z maximálneho VZ - viď § 138 ods. 12 zákona o sociálnom poistení: "Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/461/20210410#paragraf-140), vymeriavací základ uvedený v odsekoch 5 až 7, 9 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné."
Iveta Matlovičová
22.04.21,16:39
Dobrý deň, p. Motyčková,
prosím Vás, môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom zmeniť výplatný termín? T.j. časť zamestnancov by mala výplatný termín napr. 10. , časť zamestnancov napr. 31. Výplata mzdy bude samozrejme prebiehať skôr ako 31., kvôli splatnosti odvodov:-) Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.



Podľa Zákonníka práce (§ 43 ods. 2 ZP): "Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby."

To znamená, že aj výplatný termín je vecou dohody zamestnanca a zamestnávateľa, takže môžete dohodnúť pre rôznych zamestnancov rôzne výplatné termíny.

Platí aj, že ak máte výplatný termín dohodnutý v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy.
Iveta Matlovičová
23.04.21,07:33
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc, prosím Vás poraďte mi. Rodinný príslušník je od vlani cca od júla 2020 práceneschopný, neoperovateľný karcinom pankreasu s metastazami. Práve sme sa dozvedeli , že zamestnávateľ je niečo vyše mesiaca v konkurze, s tým , že môjho rodinného príslušníka zatiaľ nechali v pracovnom pomere keďže je na Pn. Moja otázka je , ak podpíše výpoveď a jeho pracovný pomer skončí v júli, môže si potom uplatniť dávku z garančného poistenia, keďže firma mu nevie vyplatiť odstupné a ani nedočerpanú starú dovolenku. Ešte jedna otázka a to ak v júly ukončí pracovný pomer, a bude poberať invalidný dôchodok, môže byť evidovaný na úrade práce, aby si nemusel sám platiť zdravotné odvody. Prosím Vás mohli by ste mi poradiť. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.



add. dávka garančného poistenia: Nárok na dávku garančného poistenia má zamestnanec, ktorý je alebo bol v pracovnoprávnom vzťahu u zamestnávateľa, ktorý sa stal platobne neschopný a neuspokojoval nároky zamestnanca z pracovnoprávneho vzťahu, t.j. aj po skončení PP je nárok na dávku. Zamestnanec nemá nárok na dávku garančného poistenia, ak pracovnoprávny vzťah uzatvoril po vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa - čo ale nie je váš prípad
viac info nájdetu tu: https://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poistenia/1359sadd. zdravotne odvody - za osobu, ktorá poberá invalidný dôchodok, zdravotné poistenie platí štát, takže len kvôli tomu sa nie je nutné registrovať na ÚP
Mila123
23.04.21,15:05
Dobrý deň, má možnosť riaditeľ spoločnosti, poverený vedením sro (36 zamestnancov) rozhodnúť, že dá zamestnancom napr. v pondelok na vedomie, že napr. do štvrtka musia mať platné antigénové testy (tak aby napr. neboli staršie ako 72 hodín)? A túto skutočnosť napr. znovu v ďalší pondelok preveriť? Dôvodom, je to , že sa u nich (drevospracujúci priemysel - píla ) dnes už 4. robotník oznámil, že je pozitívny po antigénovom testovaní? Chce predísť uzavretiu prevádzky RUVZ. Sme v červenom okrese (II. stupeň) , teda povinné testovanie každých 14 dní . Ďakujem za Váš názor .
Jana Motyčková
23.04.21,16:33
Podľa mňa by sa firma mala obrátiť na svoju zdravotnú službu.
botuľa
26.04.21,07:36
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť s cestovnými náhradami. Chceme vyplácať zamestnancom náhrady za použitie svojho súkromného vozidla. Na prevádzke v BA pracujú zamestnanci a zároveň zabezpečujú dodávku tovaru svojim súkromným autom. Ako by sme si to mali správne ošetriť, čo sa týka cestovných náhrad?

V pracovnej zmluve majú uvedené miesto pracoviska, kde skutočne pracujú: Bratislava
Tam zamestnanec skutočne dochádza na prevádzku spoločnosti.



Je možné mať 2 miesta pravidelného pracoviska? Jedno uvedené v pracovnej zmluve a jedno pracovisko pre účely cestovných náhrad uvedené v Dohode o mieste pravidelného pracoviska pre účely cestovných náhrad?



Ak náš pracovník má uvedené miesto pracoviska v pracovnej zmluve Bratislava, kde prácu aj vykonáva, nebude mať nárok na cestovné náhrady? Alebo stačí uviesť v Dohode o mieste pravidelného pracoviska iné miesto - napr. sídlo firmy v ZA ? Veľmi pekne ďakujem





Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
botuľa
29.04.21,12:49
Prosím, vedel by mi niekto v tomto pomôcť? Ďakujem veľmi pekne




Dobrý deň, chcela by som sa poradiť s cestovnými náhradami. Chceme vyplácať zamestnancom náhrady za použitie svojho súkromného vozidla. Na prevádzke v BA pracujú zamestnanci a zároveň zabezpečujú dodávku tovaru svojim súkromným autom. Ako by sme si to mali správne ošetriť, čo sa týka cestovných náhrad?

V pracovnej zmluve majú uvedené miesto pracoviska, kde skutočne pracujú: Bratislava
Tam zamestnanec skutočne dochádza na prevádzku spoločnosti.



Je možné mať 2 miesta pravidelného pracoviska? Jedno uvedené v pracovnej zmluve a jedno pracovisko pre účely cestovných náhrad uvedené v Dohode o mieste pravidelného pracoviska pre účely cestovných náhrad?



Ak náš pracovník má uvedené miesto pracoviska v pracovnej zmluve Bratislava, kde prácu aj vykonáva, nebude mať nárok na cestovné náhrady? Alebo stačí uviesť v Dohode o mieste pravidelného pracoviska iné miesto - napr. sídlo firmy v ZA ? Veľmi pekne ďakujem





Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
Jana Motyčková
29.04.21,14:08
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť s cestovnými náhradami. Chceme vyplácať zamestnancom náhrady za použitie svojho súkromného vozidla. Na prevádzke v BA pracujú zamestnanci a zároveň zabezpečujú dodávku tovaru svojim súkromným autom. Ako by sme si to mali správne ošetriť, čo sa týka cestovných náhrad?

V pracovnej zmluve majú uvedené miesto pracoviska, kde skutočne pracujú: Bratislava
Tam zamestnanec skutočne dochádza na prevádzku spoločnosti.

Je možné mať 2 miesta pravidelného pracoviska? Jedno uvedené v pracovnej zmluve a jedno pracovisko pre účely cestovných náhrad uvedené v Dohode o mieste pravidelného pracoviska pre účely cestovných náhrad?

Ak náš pracovník má uvedené miesto pracoviska v pracovnej zmluve Bratislava, kde prácu aj vykonáva, nebude mať nárok na cestovné náhrady? Alebo stačí uviesť v Dohode o mieste pravidelného pracoviska iné miesto - napr. sídlo firmy v ZA ? Veľmi pekne ďakujem

Veľmi pekne ďakujem za ochotu.

Pozrite § 2 Zákona o cestovných náhradách, hlavne ods. 3. Pravidelné pracovisko na účely cestovných náhrad je možné dohodnúť písomne aj odlišne ako miesto výkonu práce podľa pracovnej zmluvy. Pritom "ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu"
Podľa mňa zmyslom tejto úpravy je, aby dohodnuté pravidelné pracovisko na účely náhrad bolo miesto, s ktorého zamestnanec bežne na pracovné cesty vychádza, ak to nie je miesto výkonu práce podľa pracovnej zmluvy. Podľa toho, čo píšete, asi budú chodiť na pracovnú cestu "z domu", tak dohodnite ako pravidelné pracovisko miesto pobytu. Celkom nerozumiem, čo s tým má sídlo zamestnávateľa v Žiline.

zze/2002-283/2
botuľa
29.04.21,18:36
Veľmi pekne ďakujem, p. Motyčkova.
Zuzanka_ba
30.04.21,12:16
Dobrý deň,
zamestnanec v PP od 1.12.2020, čerpal dohodnuté neplatené voľno 7.1.2021-22.1.2021, a zase od 29.3.2021. K 30.4.2021 ukončenie PP dohodou, takže v apríli neodpracoval ani jeden deň. Soboty nedele a sviatky sa nepracuje. V ZP je nahlásený 2N od 29.3.2021, ukončíme 2N k 30.4.2021 a podávame odhlášku. V SP má nahlásené prerušenie od 29.3.2021 ktoré ukončujeme k 30.4.2021 a podávame odhlášku. Za apríl vyplatíme dovolenku
Potrebovala by som overiť výpočet a výkazy ZP a SP
ZP: prihlásime 2Y Z 30.4.2021, 2Y K 30.4.2021, zaplatíme odvody z preplatenej dovolenky? Vo výkaze za apríl bude 1 deň?
SP: zamestnanec bude vo výkaze poistného a príspevkov za 05/2021. Za ktoré obdobia by mala byť preplatená dovolenka rozpočítaná vo výkaze?
Za jednotlivé mesiace:

VZ 12/2020: 1250,00 počet dní SP 31
VZ 01/2021: 535,72 počet dní SP 15
VZ 02/2021: 1250,00 počet dní SP 28
VZ 03/2021: 1086,97 počet dní SP 28
Jana Motyčková
30.04.21,14:32
Dobrý deň,
zamestnanec v PP od 1.12.2020, čerpal dohodnuté neplatené voľno 7.1.2021-22.1.2021, a zase od 29.3.2021. K 30.4.2021 ukončenie PP dohodou, takže v apríli neodpracoval ani jeden deň. Soboty nedele a sviatky sa nepracuje. V ZP je nahlásený 2N od 29.3.2021, ukončíme 2N k 30.4.2021 a podávame odhlášku. V SP má nahlásené prerušenie od 29.3.2021 ktoré ukončujeme k 30.4.2021 a podávame odhlášku. Za apríl vyplatíme dovolenku
Potrebovala by som overiť výpočet a výkazy ZP a SP
ZP: prihlásime 2Y Z 30.4.2021, 2Y K 30.4.2021, zaplatíme odvody z preplatenej dovolenky? Vo výkaze za apríl bude 1 deň?
SP: zamestnanec bude vo výkaze poistného a príspevkov za 05/2021. Za ktoré obdobia by mala byť preplatená dovolenka rozpočítaná vo výkaze?
Za jednotlivé mesiace:

VZ 12/2020: 1250,00 počet dní SP 31
VZ 01/2021: 535,72 počet dní SP 15
VZ 02/2021: 1250,00 počet dní SP 28
VZ 03/2021: 1086,97 počet dní SP 28

V ZP by som dala 2N K 29.4., 2 K 30.4. (jeden deň prihlásený, lebo má príjem a kódom 2, lebo je to počas trvania pracovného pomeru). Vo výkaze 1 deň.
V SP vo výkaze poistného bude dovolenka rozpočítaná na obdobie od 23.1.21 do 28.3.21, čiže jedna tretina príjmu na každý mesiac, pričom na január sa vykáže 9 dní, február 28, marec 28 dní.
Zuzanka_ba
30.04.21,16:16
V ZP by som dala 2N K 29.4., 2 K 30.4. (jeden deň prihlásený, lebo má príjem a kódom 2, lebo je to počas trvania pracovného pomeru). Vo výkaze 1 deň.
V SP vo výkaze poistného bude dovolenka rozpočítaná na obdobie od 23.1.21 do 28.3.21, čiže jedna tretina príjmu na každý mesiac, pričom na január sa vykáže 9 dní, február 28, marec 28 dní.


Dakujem velmi pekne. Prosim este potvrdit ci mam spravne riadky v ELDP za 2021:


01.01.-06.01. "A" VZ januar z MV alikvotne 214,29=(535,72 za januar celkovo/15)*9


23.1.-28.3. "A" VZ januar z MV alikvotne 321,43=(535,72 za januar celkovo/15)*6 + februar z MV 1250,00 + marec z MV 1086,97 + do tohto riadku pripocitam VZ za preplatenu dovolenku z vykazu poistneho
Iveta Matlovičová
02.05.21,11:51
Dakujem velmi pekne. Prosim este potvrdit ci mam spravne riadky v ELDP za 2021:


01.01.-06.01. "A" VZ januar z MV alikvotne 214,29=(535,72 za januar celkovo/15)*9


23.1.-28.3. "A" VZ januar z MV alikvotne 321,43=(535,72 za januar celkovo/15)*6 + februar z MV 1250,00 + marec z MV 1086,97 + do tohto riadku pripocitam VZ za preplatenu dovolenku z vykazu poistneho



presny postup nie je urceny, ale napr. ak by tretina doplateneho prijmu z dovolenky bola 100 eur, tak


01.01.-06.01. "A" VZ januar z MV alikvotne 214,29 eur + 40 eur (100/15)*6
23.1.-28.3. "A" VZ januar z MV alikvotne 321,43 + 60 eur (100/15)*9 + februar z MV 1250,00 + 100 eur, marec z MV 1086,97 + 100 eur
Ester plus
03.05.21,16:46
Zamestnanec má PN po 52 týždni. V SP je prerušenie poistenia. Uvádza sa takýto zamestnanec v mesačnom výkaze SP a v mesačnom výkaze ZP?
Jana Motyčková
03.05.21,17:16
Uvádza sa aj v mesačnom výkaze pre SP aj pre ZP.
Ester plus
04.05.21,05:31
Ďakujem. Chcem sa spýtať k dohode o pracovnej činnosti. Ak možno na ňu odpracovať najviac 10 hodín týždenne, či je možné postupovať tak, že v jednom týždni odpracuje 40 hod. a v nasledujúcich troch nič, čiže priemerom by sa dosiahlo 10 h týždenne.
Jana Motyčková
04.05.21,05:42
Ďakujem. Chcem sa spýtať k dohode o pracovnej činnosti. Ak možno na ňu odpracovať najviac 10 hodín týždenne, či je možné postupovať tak, že v jednom týždni odpracuje 40 hod. a v nasledujúcich troch nič, čiže priemerom by sa dosiahlo 10 h týždenne.
Nie, musí to byť max 10 hod v každom týždni. Pri dohode o pracovnej činnosti je limit 10 hod týždenne, nie 10 hod týždenne v priemere.
Ester plus
27.05.21,08:15
Zamestnancovi sme po 52 týždňoch PN prerušili poistenie - kód 8 v 02/2021, PN však naďalej trvala a teraz k 1.6.2021 je schopný práce, ID nemá schválený. Ako ďalej postupovať zo strany zamestnanca? Má zostať v zamestnaní alebo ísť na ÚP.
Jana Motyčková
27.05.21,17:21
Zamestnancovi sme po 52 týždňoch PN prerušili poistenie - kód 8 v 02/2021, PN však naďalej trvala a teraz k 1.6.2021 je schopný práce, ID nemá schválený. Ako ďalej postupovať zo strany zamestnanca? Má zostať v zamestnaní alebo ísť na ÚP.

No ako chce.
ľuba
28.05.21,07:29
Dobrý deň p. Motyčková
Živnostník , ktorý platí povinné odvody od 1.7.2020 (prvé podané daňové priznanie za r. 2019) spĺňa podmienku 270 dní poistenia a má nárok na nemocenské dávky (od 28.5.2021)? Jeho VZ je 849,14 Eur - v prípade nároku aká je výška NP.
Ďakujem
Jana Motyčková
28.05.21,08:38
Živnostník, ktorý je povinne poistenou szčo má nárok na nemocenské a ošetrovné od prvého dňa povinného nemocenského poistenia. Len pre nárok na materské a tehotenské musí spĺňať podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch. Treba si len dať pozor, že nesmie mať dlžobu na nemocenskom poistení 5 € a viac za posledných 5 rokov pred PN.
Výška sa určí v uvedenom prípade z rozhodujúceho obdobia od 1.7.2020 do 31.12.2020. Ak tam nemal žiadne PN a pod., tak DVZ = 6x849,14/ 184.
Janula1
31.05.21,13:42
Prosím Vás, zamestnankyňa dostala 2-mesačnú výpoveď. Pred koncom výpovednej doby sa dala vypísať na PN-ku. Takže výpovedná doba sa oddialila. Z PN-ky nastúpila hneď na MD a potom na RD. Takže výpoveď stále neprebehla. Dňom, kedy dieťa dovršilo 3 roky a mala sa vrátiť do práce, tak jej bol na základe tej výpovede ukončený PP.

Prosím Vás, mám aj vo výpovednej lehote nárok na dovolenku? Až neurobím nejakú chybu pri počítaní dovolenky.

Ďakujem
Iveta Matlovičová
31.05.21,16:10
Prosím Vás, zamestnankyňa dostala 2-mesačnú výpoveď. Pred koncom výpovednej doby sa dala vypísať na PN-ku. Takže výpovedná doba sa oddialila. Z PN-ky nastúpila hneď na MD a potom na RD. Takže výpoveď stále neprebehla. Dňom, kedy dieťa dovršilo 3 roky a mala sa vrátiť do práce, tak jej bol na základe tej výpovede ukončený PP.

Prosím Vás, mám aj vo výpovednej lehote nárok na dovolenku? Až neurobím nejakú chybu pri počítaní dovolenky.

Ďakujem



aj počas výpovednej doby pracovný pomer stále trvá, takze pozor však ak ako zamestnávateľ krátite dovolenku za prvych 100 zameskanych dni a potom za dalsich 21 zameskanych dni - doba PN a doba RD sa nepovazuje za vykon prace
ľuba
01.06.21,14:41
Dobrý deň
pracovníčka po ukončení rodičovského príspevku (reťazový pôrod) nastupuje späť do pracovného pomeru. Má ešte nevyčerpanú dovolenku celkom 58 dní, ktorú si chce vyčerpať. V prípade ukončenia PP po vyčerpaní dovolenky má nárok na dávky v nezamestnanosti a z akého základu by sa vypočítala ? Alebo koľko by ešte musela odpracovať ?
Ďakujem
Jana Motyčková
01.06.21,14:49
Nárok na dávku v nezamestnanosti má, aj keby hneď skončila PP, aj keby najskôr čerpala dovolenku a potom skončila PP.
Ak v posledných 2 rokoch počas MD a RD nemala žiaden iný právny vzťah s pravidelným príjmom, tak :
- ak by hneď po RD končila PP, tak sa materské určí z VZ z obdobia od konca prvej materskej 2 roky spätne
- ak by po RD čerpala dovolenku a potom skončila PP, dávka sa určí z VZ z obdobia po skončí RD do skončenia PP (deleno počet kalendárnych dní tohto obdobia)
Janula1
02.06.21,06:28
aj počas výpovednej doby pracovný pomer stále trvá, takze pozor však ak ako zamestnávateľ krátite dovolenku za prvych 100 zameskanych dni a potom za dalsich 21 zameskanych dni - doba PN a doba RD sa nepovazuje za vykon prace



Ďakujem, a ešte by som sa chcela k tejto téme opýtať, že keď som v roku mala 112 dní rodičovskej dovolenky a v tom istom roku aj 72 dní PN-ky, dni na krátenie dovolenky sa mi spočítavajú, teda dni pre krátenie dovolenky bude 184?

Ďakujem
Jana Motyčková
02.06.21,08:34
Áno, dni, za ktoré sa dovolenka kráti sa v kalendárnom roku spočítavajú.
Janula1
02.06.21,09:04
Áno, dni, za ktoré sa dovolenka kráti sa v kalendárnom roku spočítavajú.

Ďakujem veľmi pekne.
Janula1
03.06.21,09:00
Dobrý deň,

prosím Vás, zamestnanec poslal na firmu okamžité skončenie PP podľa §69 odst.1 písm.b ZP. Okamžité skončenie PP bolo ku dňu 16.04.2021.

Nakoľko na firme v tento deň nikto nebol, musel ísť konateľ prevziať zásielku na poštu. Prebral ju ešte v odbernej lehote. Prosím vás, viete mi poradiť, s akým dátumom mám teraz brať to okamžité skončenie?

Či s dátumom 16.04.2021 alebo dňom, kedy to bolo prebraté na pošte a to 7.5.2021.

Ďakujem
Jana Motyčková
03.06.21,10:03
Našla som vo výkladoch toto "B 14/1972: Účinky zrušovacieho prejavu uskutočneného v súlade s ustanovením § 70 ZP nastávajú zo zákona tým dňom, keď sa písomný prejav o okamžitom skončení pracovného pomeru doručil druhému účastníkovi. Akýkoľvek iný časový údaj uvedený v zrušovacom prejave nemôže preto meniť zákonné účinky. "


Janula1
03.06.21,10:09
Našla som vo výkladoch toto "B 14/1972: Účinky zrušovacieho prejavu uskutočneného v súlade s ustanovením § 70 ZP nastávajú zo zákona tým dňom, keď sa písomný prejav o okamžitom skončení pracovného pomeru doručil druhému účastníkovi. Akýkoľvek iný časový údaj uvedený v zrušovacom prejave nemôže preto meniť zákonné účinky. "






Tak rozumiem výkladu správne, že mal byť odhlásený k 7.5.2021?
Jana Motyčková
03.06.21,11:52
áno
Janula1
04.06.21,06:51
áno

Ďakujem pekne
enigma
10.06.21,11:02
dobry den p. Motyckova,
prosim vedeli by ste mi pomoct s Dohodou o brigadnickej praci studenta. je tu obdobie, kedy studenti robia statnice a stava sa nam, ze nam tuto skutocnost zabudnu oznamit.

priklad zamestnanec skoncil statut studenta 5.6 nam to oznamil 10.6, mozem ukoncit dohodu o brigadnickej praci studenta k tomuto datumu? (ukoncit nieco v case kedy by to uz nemalo existovat) alebo musim ukoncit spatne?
dakujem velmi pekne
Jana Motyčková
10.06.21,13:09
Citujem z informácie z NIP :
"Situáciu, keď počas uzatvorenej dohody dôjde k strate štatútu študenta, Zákonník práce výslovne nerieši."
"Vo vzťahu k dohode o brigádnickej práci študentov uzatvorenej v čase, keď fyzická osoba disponovala štatútom študenta, zastáva Národný inšpektorát práce názor, že strata štatútu študenta má vplyv na možnosť pokračovania vykonávania práce na túto dohodu. Z tohto hľadiska je potrebné dohodu o brigádnickej práci študentov ukončiť."
Môj názor je, že stačí, ak dohodu ukončíte, keď ste sa dozvedeli o skončení štúdia.
suklova
11.06.21,11:34
Dobrý deň
Zamestnanec je od decembra 2019 na pn. prerušenie poistenia pn nad 52 týždňov bolo od decembra 2020. Stále je na pn. Chce ukončiť PP. Budem mu vyplácať nevyč.dovolenku. odvody do soc. poisťovne budú len na UP? Posledný príjem mal v roku 2019 teda mam urobiť VPP a rozpočítať na obdobie posledného trvania poistenia teda od 1-112019 do všetkých fondov? Ďakujem.
Jana Motyčková
13.06.21,15:13
Pôjde o príjem po skončení poistenia, rozpočítava sa teda do VPP na poslednú dobu poistenia, a to bolo od januára do novembra/decembra 2020. Keďže v tom čase bol celý čas na PN, do SP sa bude platiť len ÚP. K tomu ZP samozrejme.
botuľa
14.06.21,03:28
Dobré ránko, prajem kolektívu DRAKA. Chcela by som Vás poprosiť o radu týkajúcu sa zdanenia a odvodov pri príjmoch podľa "Zmluvy o vytvorení diela a jeho použitie"

Fyzická osoba uzatvorila takúto zmluvu, , s tým, že honorár v tejte zmluve je rozdelený - časť príjmu bude autorská časť, časť príjmu licenčná časť....

Aktuálne má táto fyzická osoba pozastavenú živnosť...

Akým spôsobom môže uvedený príjem zdaniť. Budú sa tieto dva typy príjmov na základe tejto jednej zmluvy rôzne zdaňovať?

Môže využiť paušálne výdavky? A aký to bude mať dopad na Sociálne, zdravotné odvody? Bude to príjem za obdobie cca 2 mesiace... Čiže jednorázová záležitosť...

Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
Jana Motyčková
14.06.21,05:58
Je v tej zmluve klauzula, že sa dohodli o nezdanení zrážkovou daňou? Prípadne má k tomu uzatvorenú dohodu o nezdanení zrážkovou daňou?
Ak nie, časť odmeny je príjmom podľa § 6 ods. 2 - zrejme to, čo ste nazvali autorská časť, druhá časť (licenčná časť) je príjmom podľa § 6 ods. 4. Autor by si mal vybaviť DIČ, ale to asi má kvôli živnosti. § 6 ods. 2 sa posudzuje obdobne ako príjem zo živnosti pre daň, SP aj ZP. § 6 ods. 4 je len daň (možnosť uplatniť paušálne výdavky). Komplikuje to ešte tá živnosť - mal by platiť odvody do SP, keby nemal pozastavenú živnosť? Odkedy má zmluvu s príjmom podľa § 6 ods. 2 posudzuje sa ako szčo pre SP a ZP. Zatiaľ toľko.
botuľa
14.06.21,06:31
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, p. Motyčková,
je to fakt zložité, tak sa nakoniec rozhodla, že si obnoví živnosť a vyfakturuje to ako živnostníčka.
Ďakujem veľmi pekne ešte raz.



Je v tej zmluve klauzula, že sa dohodli o nezdanení zrážkovou daňou? Prípadne má k tomu uzatvorenú dohodu o nezdanení zrážkovou daňou?
Ak nie, časť odmeny je príjmom podľa § 6 ods. 2 - zrejme to, čo ste nazvali autorská časť, druhá časť (licenčná časť) je príjmom podľa § 6 ods. 4. Autor by si mal vybaviť DIČ, ale to asi má kvôli živnosti. § 6 ods. 2 sa posudzuje obdobne ako príjem zo živnosti pre daň, SP aj ZP. § 6 ods. 4 je len daň (možnosť uplatniť paušálne výdavky). Komplikuje to ešte tá živnosť - mal by platiť odvody do SP, keby nemal pozastavenú živnosť? Odkedy má zmluvu s príjmom podľa § 6 ods. 2 posudzuje sa ako szčo pre SP a ZP. Zatiaľ toľko.
Jana Motyčková
14.06.21,09:33
Nie je to moc zložité, licenčná zmluva je daňovo-odvodovo veľmi výhodná, lebo si vie uplatniť 60 percent výdavky a zo základu dane platí len daň. Zrážková daň je síce bez odpočtu 60 percent, ale platí sa len daň a nejde to do DP. Len treba zodpovedať otázky, čo som sa pýtala, aby som všetko nerozpisovala. Myslím, že som tu kedysi dávno k tomu tému dávala.
Jana Motyčková
14.06.21,09:37
botuľa
15.06.21,05:30
Veľmi pekne ďakujem, p. Motyčková



Tu je dlhšia téma ešte od Jozefa https://www.porada.sk/t287806-autori-a-umelci-2016-a.html
Alebo len k zdaneniu a odvodom
https://www.porada.sk/t246819-ako-si-mozu-autori-a-umelci-optimalizovat-dane-a-odvody-2014-a.html
A pozor na toto
https://www.porada.sk/t277701-autorske-honorare-od-1-1-2016-oznamovanie-sp-zp.html
Tak možno, keď s tým nerobíte, nie je to celkom jednoduché.
ľuba
15.06.21,11:07
Matka ktorá nemá nárok na materské dávky poberá od narodenia dieťaťa rodičovský príspevok, môže vykonávať zárobkovú činnosť aj pri dieťati, ktoré
má napr. 5 mesiacov ?
Ďakujem
Jana Motyčková
15.06.21,16:04
Áno, môže.
ABD
17.06.21,13:47
Citujem z informácie z NIP :
"Situáciu, keď počas uzatvorenej dohody dôjde k strate štatútu študenta, Zákonník práce výslovne nerieši."
"Vo vzťahu k dohode o brigádnickej práci študentov uzatvorenej v čase, keď fyzická osoba disponovala štatútom študenta, zastáva Národný inšpektorát práce názor, že strata štatútu študenta má vplyv na možnosť pokračovania vykonávania práce na túto dohodu. Z tohto hľadiska je potrebné dohodu o brigádnickej práci študentov ukončiť."
.


Dobrý deň, len dávam do pozornosti, že táto informácia je na stránke NIP aktualizovaná​ - doplnená o výnimky https://www.ip.gov.sk/brigadnicka-praca-studentov-po-novom/
Jana Motyčková
17.06.21,17:24
Dobrý deň, len dávam do pozornosti, že táto informácia je na stránke NIP aktualizovaná​ - doplnená o výnimky https://www.ip.gov.sk/brigadnicka-praca-studentov-po-novom/
Áno, moja odpoveď bola nepresná. Odpovedala som, len akoby bola otázka ku skončeniu druhého stupňa štúdia. Nedošlo mi, že by sa mohol niekto pýtať aj na skončené bakalárske štúdium.
splendida21
18.06.21,09:58
Dobrý deň, veľmi pekne Vás prosím o pomoc, poraďte mi, ak viete. Môj rodinný príslušník minulý týždeň zomrel. Na PN bol od polovice júla 2020. Firma kde pracoval, je od cca februára v konkurze. Rodinný príslušník bol už jediným zamestnancom keďže firmu nič nestál a bol na Pn. Po určení definitívnej diagnozy rakovina v poslednom štádiu sme jednali zo zamestnavatelom, ktorý navrhol ukončiť pracovný pracovný pomer, avšak k podpisu invalidného dôchodku malo dôjsť začiatkom mája, len to nebolo možné zrealizovať keďže deň pred podpisom skončil v nemocnici a do nemocnice pre covid nebolo možné ísť podpísať. Zdravotny stav bol katastrofálny a preto zostal ešte na Pn. Keďže minulý týždeň rodinný príslušník zomrel dnes sme išli jednať so zamestnávateľom, odovzdali sme úmrtný list aj koniec PN a chceli sme potvrdenie o ústne sľúbenom odstupnom a náhrade za dovolenku a nevyplatenom preplatku na dani za rok 2020, avšak zamestnávateľ odmieta priznať odstupné. Viem, že výpoveď a ani dohoda nebola spísaná, ale bola ústne dohodnutá, po ukončení PN. Prosím Vás neexistuje nejaký dôvod ako priznať odstupné keď nebola daná výpoveď a pp zanikol smrťou? Máme si to samy zistiť a ak to zistíme priznajú mu to odstupné. Rodinný príslušník má dcérku ktorej už nikdy nebude vedieť pomôcť, a sám z celej firmy prišiel o odstupné keďže zomrel. Prosím am viete pomôžte, ďakujem vopred za každú odpoveď.
Iveta Matlovičová
18.06.21,12:40
Dobrý deň, veľmi pekne Vás prosím o pomoc, poraďte mi, ak viete. Môj rodinný príslušník minulý týždeň zomrel. Na PN bol od polovice júla 2020. Firma kde pracoval, je od cca februára v konkurze. Rodinný príslušník bol už jediným zamestnancom keďže firmu nič nestál a bol na Pn. Po určení definitívnej diagnozy rakovina v poslednom štádiu sme jednali zo zamestnavatelom, ktorý navrhol ukončiť pracovný pracovný pomer, avšak k podpisu invalidného dôchodku malo dôjsť začiatkom mája, len to nebolo možné zrealizovať keďže deň pred podpisom skončil v nemocnici a do nemocnice pre covid nebolo možné ísť podpísať. Zdravotny stav bol katastrofálny a preto zostal ešte na Pn. Keďže minulý týždeň rodinný príslušník zomrel dnes sme išli jednať so zamestnávateľom, odovzdali sme úmrtný list aj koniec PN a chceli sme potvrdenie o ústne sľúbenom odstupnom a náhrade za dovolenku a nevyplatenom preplatku na dani za rok 2020, avšak zamestnávateľ odmieta priznať odstupné. Viem, že výpoveď a ani dohoda nebola spísaná, ale bola ústne dohodnutá, po ukončení PN. Prosím Vás neexistuje nejaký dôvod ako priznať odstupné keď nebola daná výpoveď a pp zanikol smrťou? Máme si to samy zistiť a ak to zistíme priznajú mu to odstupné. Rodinný príslušník má dcérku ktorej už nikdy nebude vedieť pomôcť, a sám z celej firmy prišiel o odstupné keďže zomrel. Prosím am viete pomôžte, ďakujem vopred za každú odpoveď.



situacia tazka, ale po pravnej stranke podla mna nie su splnene podmienky na vyplatenie odstupneho, nakolko zamestnavatel nedal zamestnancovi vypoved z dovodov (napr. nadbytocnost, rusenie firmy), na zaklade ktorych by mal pravny narok na odstupne ... mozno okolnosti by k tomu nakoniec viedli (firma bola v konkurze), ale to sa mozno len domnievat
eva6459
20.06.21,14:01
Dobrý deň. Zamestnanec skončil pracovný pomer 30.11.2020. V marci 2021 sme mu vyplatili doplatok mzdy a odviedli aj poistné do zdravotnej poisťovne. Zdravotná poisťovňa poistné vrátila s tým, že nie je ich poistencom. Bývalý zamestnanec totiž pracuje v zahraničí a na Slovensku sa zo zdravotnej poisťovne odhlásil. Ako máme, prosím, riešiť túto situáciu? Sme povinní zistiť, v ktorej zahraničnej zdravotnej poisťovni je poistný a odviesť tam poistné? Za odpoveď ďakujem.
Iveta Matlovičová
21.06.21,08:16
Dobrý deň. Zamestnanec skončil pracovný pomer 30.11.2020. V marci 2021 sme mu vyplatili doplatok mzdy a odviedli aj poistné do zdravotnej poisťovne. Zdravotná poisťovňa poistné vrátila s tým, že nie je ich poistencom. Bývalý zamestnanec totiž pracuje v zahraničí a na Slovensku sa zo zdravotnej poisťovne odhlásil. Ako máme, prosím, riešiť túto situáciu? Sme povinní zistiť, v ktorej zahraničnej zdravotnej poisťovni je poistný a odviesť tam poistné? Za odpoveď ďakujem.



v tomto pripade je vas byvaly zamestnanec zo ZP na Slovensku pravdepodobne odhlaseny, nakolko vykonava zarobkovu cinnost zakladajucu ucast na zdravotnom poisteni v inom state EU/v cudzine ... situaciu, ktoru popisujete sucasna pravna uprava neriesi - ide o to, ze on sa stal poistencom na jeden den len z titulu doplatku prijmu, a nie z titulu vykonu zarobkovej cinnosti, takze je sporne, ci to riesit cez uplatnitelnu legislativu - ak ano, tak k tomu, aby ste odviedli poistne do ineho statu EU, potrebujete mat v rukach prenosny dokument A1, ktory potvrdi, ze sa na zamestnanca vztahuje legislativna ineho statu nez SR
Ester plus
22.06.21,08:12
Dobrý deň, môže študent vypomáhať na Slovensku otcovi ktorý vlastní s.r.o ak ide o študenta ktorý je v česku zdravotne poistený a pracuje z domu na dohodu o výděleční činnosti, čiže aj dôchodkovo je poistený v česku?
Iveta Matlovičová
23.06.21,07:28
Dobrý deň, môže študent vypomáhať na Slovensku otcovi ktorý vlastní s.r.o ak ide o študenta ktorý je v česku zdravotne poistený a pracuje z domu na dohodu o výděleční činnosti, čiže aj dôchodkovo je poistený v česku?
podla mojho nazoru moze, ale s.r.o. moze mat najviac jedneho spolocnika - vid zakon o nelegalnom zamestnavani

zze/2005-82/2a/1/
ABD
25.06.21,09:58
Dohodárovi - invalidnému dôchodcovi, odňala SP invalidný dôchodok, pričom v rozhodnutí je uvedené: "Váš pokles schopnosti vykonávať zár.činnosť od 20.01.2021 nie je viac ako 40% ... odnímame Vám inval.dôchodok od 15.04.2021 .. "
Od kedy sa majú platiť z dohody odvody do zdravotnej poisťovne? Od 02/21 alebo od 05/21 ?
Ak sa mali platiť spätne, tzn. už od februára, máme teda aj dohodára prihlásiť spätne na odpracované dni, opraviť mesačné výkazy a rozdiel musí doplatiť? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
25.06.21,10:28
Dohodárovi - invalidnému dôchodcovi, odňala SP invalidný dôchodok, pričom v rozhodnutí je uvedené: "Váš pokles schopnosti vykonávať zár.činnosť od 20.01.2021 nie je viac ako 40% ... odnímame Vám inval.dôchodok od 15.04.2021 .. "
Od kedy sa majú platiť z dohody odvody do zdravotnej poisťovne? Od 02/21 alebo od 05/21 ?
Ak sa mali platiť spätne, tzn. už od februára, máme teda aj dohodára prihlásiť spätne na odpracované dni, opraviť mesačné výkazy a rozdiel musí doplatiť? Ďakujem.

na ucely zdravotneho poistenia je rozhodujuce ci je osoba UZNANA za invalidnu s poklesom schopnosti viac ako 40%, nie ci pobera/nepobera invalidny dochodok, to ci pobera invalidny dochodok je vsak dolezite ak ide o dohodara

ak od 1.1. do 14.04.2021 dohodar poberal invalidny dochodok a odnali mu ho az od 15.4.2021, podla mojho nazoru povinnost platit poistne na ZP je az od 15.4.2021, ale je to "zvlastne", ze takto postupovali, lebo pokles schopnosti nad 40% mu odnali uz od 20.1.2021
ABD
25.06.21,11:11
na ucely zdravotneho poistenia je rozhodujuce ci je osoba UZNANA za invalidnu s poklesom schopnosti viac ako 40%, nie ci pobera/nepobera invalidny dochodok

od 1.1. do 19.1.2021 plati dohodar polovicne preddavky na poistne na ZP

od 20.1.2021 neplati ziadne ​preddavky na poistne na ZP

spätne treba opravit vykazy a doplatit preddavky na poistne



Prepáčte, že znova píšem, ale nejako mi to nie je jasné, nemalo by to byť, že do 19.01. neplatí žiadne predddavky, a od 20.01. platí plné preddavky, keďže už nie je inv.dôchodca? A teda aj pri platení preddavkov na ZP sa alikvotizujú dni pri priznaní / odňatí dôchodkov?
Iveta Matlovičová
25.06.21,14:25
Prepáčte, že znova píšem, ale nejako mi to nie je jasné, nemalo by to byť, že do 19.01. neplatí žiadne predddavky, a od 20.01. platí plné preddavky, keďže už nie je inv.dôchodca? A teda aj pri platení preddavkov na ZP sa alikvotizujú dni pri priznaní / odňatí dôchodkov?
prehliadla som, ze ide o dohodara, prispevok som upravila, ospravedlnujem sa
ľuba
27.06.21,09:08
Dobrý deň p. Motyčková, máme v PP od r. 2009 pracovníčku, ktorá mala 2 reťazové pôrody. Druhé dieťa jej dovŕšilo 3 roky 1.6.2021 - za mesiac jún má nárok na riadny rodičovský príspevok. Oznámila ukončenie poberania RD a za mesiac jún 2021 jej zamestnávateľ preplatí časť dovolenky (ktorá bude vyplatená v 7/2021) - PP pokračuje. V SP a ZP boli nahlásené zmeny podľa zákona. Od 1.7.2021 požiadala zamestnávateľa o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa (nakoľko starý rodič, ktorý sa mal o dieťa starať má zdravotné problémy). Má nárok v tomto prípade na pandemický rodičovský príspevok od 1.7.2021 a keď naďalej nebude pracovať, ostáva nárok na tento príspevok aj umiestnením dieťa od 9/2021 v materskej škôlke? Podotýkame že počas celej doby rodičovského príspevku nepracovala, okrem toho 6/2021 - kedy má preplatenú dovolenku. V prípade nároku ako má postupovať, čo všetko je potrebné predložiť na Úrad práce. Ďakujem veľmi pekne
Iveta Matlovičová
28.06.21,05:49
Podľa môjho názoru nemá nárok na pandemický rodičovský príspevok; v nariadení vlády SR č. 102/2020 sa uvádza:
"Oprávnenej osobe, ktorá má uzatvorený pracovnoprávny vzťah a z dôvodu krízovej situácie nevykonáva činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti, túto činnosť vykonávala pred dňom vyhlásenia krízovej situácie, nemá príjem, ktorý je predmetom dane z príjmov fyzickej osoby a nevznikol jej nárok na ošetrovné alebo služobné voľno s nárokom na služobný plat z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa a splnila podmienky podľa odseku 1, vzniká nárok na rodičovský príspevok."
​Uvádzate, že zamestnankyňa má zdravé dieťa, takže po dovŕšení 3 rokov veku sa má vrátiť do práce. Zamestnávateľ aj počas krízovej situácie "funguje", takže u zamestnankyne nenastal stav, že z dôvodu krízovej situácie nemôže vykonávať prácu, a preto ak chce s "dieťaťom zostať doma dlhšie", pôjde o neplatené voľno, ale bez nároku na pandemický rodičovský príspevok.
Jana Motyčková
28.06.21,06:51
Ja by som skúsila o pandemický RP požiadať, ako a či ÚPSVaR zisťuje dôvod, prečo nevykonáva prácu neviem. Keď sa to zavádzalo, hovorilo sa aj o dôvode, že keď nechce rodič dať dieťa k starým rodičom kvôli COVIDu.
ľuba
28.06.21,12:13
Ďakujem za odpovede, ešte mám otázku ako by to bolo v prípade ukončenia PP k 30.6.2021.
Iveta Matlovičová
29.06.21,05:24
Ďakujem za odpovede, ešte mám otázku ako by to bolo v prípade ukončenia PP k 30.6.2021.
pravna uprava to neriesi, takze skuste poziadat ako uvadza p. Motyckova
mzdypd
04.08.21,06:57
Prajem pekný deň,
mám otázku ohľadom uzatvorenia príkaznej zmluvy.
Pozemkové spoločenstvo chce uzatvoriť príkaznú zmluvu s občanom podľa § 724 OZ na činnosť lesného odborného hospodára na rok 2021.
Podľa zmluvy odmena bude vyplatená raz ročne v sume 100,- EUR, ktorú príkazca je povinný vyúčtovať.
Ďalej podľa zmluvy príkazník je povinný konať podľa pokynov príkazcu.
Moja otázka znie, či tento príjem sa považuje za príjem zo závislej činnosti so všetkými povinnosťami ( prihlásenie, odvody, daň), alebo je to ostatný "iný" príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov.


Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
04.08.21,08:26
Podľa § 5 ods. 1 písm. a) je príjem zo závislej činnosti aj príjem "z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu". Keďže píšete, že príkazník je povinný konať podľa pokynov príkazcu, malo by ísť o príjem zo závislej činnosti so všetkými povinnosťami.
Pozrite aj FS - otázka č. 9 :

https://podpora.financnasprava.sk/648675-Pr%C3%ADjmy-zo-z%C3%A1vislej-%C4%8Dinnosti
mzdypd
04.08.21,08:46
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
ABD
17.08.21,07:12
Dohodár pracuje v sťaženom prostredí a má vyplatený aj príplatok za sťažené prostredie. Platí aj pre dohodárov povinný vstup do DDS a teda musí mu zamestnávateľ platiť príspevok do III. piliera ? ("Pre zamestnanca, ktorý vykonáva tzv. rizikové práce je vstup do III. piliera povinný a to do 30 dní od začatia výkonu týchto prác. Zamestnanec je povinný uzatvoriť účastnícku zmluvu a jeho zamestnávateľ je povinný uzatvoriť do 30 dní zamestnávateľskú zmluvu s DDS, ktorú si zamestnanec vyberie.")
Iveta Matlovičová
17.08.21,07:53
Dohodár pracuje v sťaženom prostredí a má vyplatený aj príplatok za sťažené prostredie. Platí aj pre dohodárov povinný vstup do DDS a teda musí mu zamestnávateľ platiť príspevok do III. piliera ? ("Pre zamestnanca, ktorý vykonáva tzv. rizikové práce je vstup do III. piliera povinný a to do 30 dní od začatia výkonu týchto prác. Zamestnanec je povinný uzatvoriť účastnícku zmluvu a jeho zamestnávateľ je povinný uzatvoriť do 30 dní zamestnávateľskú zmluvu s DDS, ktorú si zamestnanec vyberie.")



áno, nakoľko podľa zákona o DDS za zamestnanca sa považuje zamestnanec podľa osobitného predpisu - § 4 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (samozrejme okrem výnimiek, ktoré sa v § 4 spomínajú, napr. invalidný dôchodca pracujúci na dohodu a pod.)
ľuba
18.08.21,10:09
Pekný deň prajem,
otázka je ohľadom PN zamestnankyne, ktorá je na pandemickej OČR s dieťaťom od 1.7.2021 do jeho nástupu do MŠ v mesiaci september.
V mesiaci august 2021 má absolvovať operačný zákrok, pýtam sa či ako zamestnanec, má nárok na platenú PN. Pandemické ošetrovné nebude preplatené, keď k jeho vyplateniu na konci mesiaca musí zaslať Sociálnej poisťovni vyplnené Čestné vyhlásenie s vyznačením dní, počas ktorých sa o dieťa starala a za ktoré si uplatňujú nárok na dávku - ošetrovné
Ide o zamestnankyňu, ktorá do 1.6.2021 bola na riadnej RD a od 2.6.2021 nastúpila do zamestnania, k 1.7.2021 požiadala o pandemické ošetrovné).
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
18.08.21,20:06
Keďže zamestnanie trvá, je počas neho na OČR, trvá jej nemocenské poistenie, tak má nárok na náhradu príjmu pri PN a potom na nemocenské. Pri prípadnom súbehu nároku na ošetrovné vs. náhrada príjmu pri PN a nemocenské má prednosť náhrada príjmu pri PN a nemocenské.
ľuba
19.08.21,18:26
Ďakujem za rýchlu odpoveď
Blanka Urbanová
23.08.21,15:52
Dobrý deň prajem.
Máme v prac. pomere pracovníčku, ktorej rodičovská dovolenka mala skončiť v apríli 2022. Rozhodla sa však a už nám to aj písomne oznámila, že od 1.9.2021 nastupuje späť do práce. Prosím, musí táto pracovníčka ukončiť čerpanie RD ?
Alebo môže nastúpiť do práce a popritom aj čerpať rodičovský príspevok?

Aké sú oznamovacie povinnosti zamestnávateľa pri jej návrate voči SP a ZP ?
Absolútne s tým nemám skúsenosť, prosím Vás o radu a vopred pekne ďakujem.
Jana Motyčková
23.08.21,15:57
Ak oznámila, že nastupuje z rodičovskej dovolenky do práce 1.9.2021, znamená to, že konči rodičovskú dovolenku 31.8.2021. Nič viac, ako to písomné oznámenie ona robiť nemusí. Rodičovský príspevok môže poberať naďalej, aj keď už nebude na rodičovskej dovolenke.
Zamestnávateľ do SP oznámi ukončenie prerušenia poistenia z dôvodu RD k 31.8.2021. Do ZP oznámi 1 Z od 1.9.2021. 1C K neoznamujete, ak naďalej poberá rodičovský príspevok.
botuľa
24.08.21,12:06
Dobrý deň prajem. Chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne zamestnávania detí. Inšpektorát práce vydal povolenie zamestnávateľovi na zamestnávanie detí do 15 rokov s určitými podmienkami. Zamestnávateľ pripravil pracovnú zmluvu na 2 hod týždenne. Pracovať budú jeden deň v týždni po 2 hodiny. Za tieto deti sa odvádzajú plné odvody? Aj na zdravotné poistenie ich prihlasujem na plný počet dní ( aj keď pracujú reálne iba 1 deň v týždni). Potrebujem sa v tom utvrdiť u Vás odborníkov. Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
24.08.21,15:27
Ak uzatvárate s deťmi pracovné zmluvy, platia sa z nich odvody ako za každého iného zamestnanca, čiže aj SP a ZP, dane taktiež, môžu si podpísať vyhlásenie k dani (pravdepodobne to musí podpísať zákonný zástupca).

Otázkou pre mňa je, prečo s nimi na tento rozsah uzatvárate pracovné zmluvy. Na toto Vám stačí uzatvoriť dohody o pracovnej činnosti.

Na zamestnanie mladistvého na pracovnú zmluvu potrebujete splniť aj ďalšie podmienky, predovšetkým :
- PZ môžete uzatvoriť len po predchádzajúcom vyšetrení mladistvého
- na uzatvorenie PZ Potrebujete predchádzajúce vyjadrenie zákonného zástupcu.
Tieto veci nemusíte riešiť, ak by ste s nimi uzatvorili dohodu, ak vám to IP nedal do podmienok.
Ak budú robiť na pracovnú zmluvu, na ZP budú prihlásení na celú dobu trvania zmluvy, aj keď robia len 1 deň v týždni. Na dohody by ste ich prihlasovali len na dni kedy robia (plus dni nepretržitého odpočinku).
Dodenko
25.08.21,04:37
Chcela by som poradiť ohľadne exekúcií, ako zrážať, pretože jednému zamestnancovi prišlo

viac exekúcií medzi nimi neprednostné aj prednostné:

1. exekučný príkaz prišiel 7.7.2021 - neprednostná

2. exekučný príkaz prišiel 7.7.2021 - neprednostná

3. Exekučný príkaz prišiel 13.7.2021 - prednostná

4. Príkaz na zač.exekúcie 15.7.2021 -prednostná

5. exekučný príkaz prišiel 21.7.2021 - neprednostná

6. exekučný príkaz prišiel 18.8.2021 - dlžné výživné a bežné výživné

Ďakujem.
Iveta Matlovičová
25.08.21,06:42
pre dodenko:

1. vyplaty za mesiac jul: uspokojovať NP c. 1 a NP c. 2 pomerne z prvej tretiny a PP č. 3 z druhej tretiny
2. vyplaty za mesiac august: pokračovať v uspokojovaní NP c. 1 a NP c. 2 pomerne z prvej tretiny, zastaviť uspokojovanie PP č. 3 z druhej tretiny a začať uspokojovať z druhej tretiny bežné výživné a dlžné výživné

Po uspokojeni NP c. 1 a NP c. 2 a vyzivneho pokračovať v uspokojovaní aj ostatných dlhov so zreteľom, ktorá je NP a PP, a v akom poradi boli dorucene.
Dodenko
25.08.21,07:49
Ďakujem.
eva6459
26.08.21,05:07
Dobrý deň

Firma je v likvidácii. Poslední zamestnanci budú odhlásení 31.8.2021. Pri materskej a rodičovskej dovolenke je potrebné do zdravotnej poisťovne podať aj odhlásenie MD a RD? Ďakujem.
Jana Motyčková
26.08.21,06:46
Pri materskej dovolenke je zamestnankyňa stále prihlásená ako zamestnanec a to treba odhlásiť, čiže 2 K 31.8., ale materské zrejme poberá naďalej, takže 1O K by ste dávať nemali.
Pri rodičovskej dovolenke - boli zamestnankyne kódom 2 K odhlásené už pred nástupom na RD, čiže odhlasovať ich už nebudete. Kód 1C je oznámenie poberania rodičovského príspevku, ten zrejme budú poberať naďalej, čiže neodhlasujete ani tento. T.j. pri RD neriešite nič v ZP.
buzasiova
09.09.21,11:14
Dobrý deň, prosím pri RZZP - preplatku, je firma povinná tento preplatok vyplatiť zamestnancovi naraz vo výplate, alebo je to možné aj postupne (cca pol roka) po menších čiastkach ? Dôvod: aby dotyčný zamestnanec neprišiel o opatrovateľský príspevok za daný mesiac , lebo pri vyplatení naraz by prekročil povolenú hornú hranicu na nárok na opatrovateľský. Ďakujem, Buzašiová
Iveta Matlovičová
09.09.21,14:49
Dobrý deň, prosím pri RZZP - preplatku, je firma povinná tento preplatok vyplatiť zamestnancovi naraz vo výplate, alebo je to možné aj postupne (cca pol roka) po menších čiastkach ? Dôvod: aby dotyčný zamestnanec neprišiel o opatrovateľský príspevok za daný mesiac , lebo pri vyplatení naraz by prekročil povolenú hornú hranicu na nárok na opatrovateľský. Ďakujem, Buzašiová



zakon nespomina splatky, ustanovuje lehotu - dokedy musi byt preplatok vyplateny


zze/2004-580/19/18/
buzasiova
16.09.21,13:09
Ďakujem za odpoveď p.Matlovičová
botuľa
30.09.21,07:13
Dobrý deň prajem, kolektívu DRAKA. Ešte dnes jedna otázočka ohľadne nemocenského živnostník. Živnostník začína platiť odvody od 01.10. 2021. Dovtedy platil iba zdravotné poistenie, takže nebol nemocensky poistnený... Bude mať nárok na nemocenské ak v priebehu októbra nastúpi na dlhodobú PN? Alebo je to nejak limitované? Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
30.09.21,07:18
Bude mať nárok na nemocenské, ak PN vznikne v októbri.
botuľa
30.09.21,09:45
Bude mať nárok na nemocenské, ak PN vznikne v októbri.


Ďakujem pekne, p. Motyčková
ABD
01.10.21,07:47
Dobrý deň prajem, zamestnávateľ má zmluvu s ministerstvom zdrav. o podpore špecial. štúdia zdrav.pracovníka v rámci rezidentského štúdia - ministerstvo prepláca zamestnávateľovi mzdové náklady na tohto zamestnanca. Zamestnanec teraz zo svojho súkromného účtu zaplatil fakulte poplatok za špecializačné štúdium 200 Eur. V zmluve s fakultou má uvedené, že má nárok na refundáciu tohto poplatku, a žiadosť o refundáciu predkladá svojmu zamestnávateľovi. Pričom aj tento poplatok potom zamestnávateľovi preplatí ministerstvo. Ak by ste mi vedeli poradiť - je týchto 200 Eur zdaniteľným príjmom zamestnanca a keď mu ho zamestnávateľ v mzde refunduje musí mu z neho "stiahnuť" odvody a daň, alebo je to tzv. príjem po zdanení (oslobodený od dane a odvodov) ? Ďakujem.
botuľa
01.10.21,10:08
Dobrý deň prajem, kolektívu DRAKA. Náhodou som narazila na stránku, kde sa dá podľa rodného čísla zistiť, či dieťa, študent navštevuje nejakú školu na území SR. Vygeneruje mi potvrdenie, pečiatka Ministerstvo školstva:-)
viď link https://www.potvrdeniaonavsteveskoly.sk/
Môže sa takéto vygenerované potvrdenie z netu použiť napr. na potvrdenie štatútu študenta pre účely Dohody o brigádnickej práce študentov alebo pre účely daňového bonusu na dieťa? Rada by som bola, keby to tak bolo, snáď ma potešíte:-)
Iveta Matlovičová
04.10.21,09:45
Dobrý deň prajem, kolektívu DRAKA. Náhodou som narazila na stránku, kde sa dá podľa rodného čísla zistiť, či dieťa, študent navštevuje nejakú školu na území SR. Vygeneruje mi potvrdenie, pečiatka Ministerstvo školstva:-)
viď link https://www.potvrdeniaonavsteveskoly.sk/
Môže sa takéto vygenerované potvrdenie z netu použiť napr. na potvrdenie štatútu študenta pre účely Dohody o brigádnickej práce študentov alebo pre účely daňového bonusu na dieťa? Rada by som bola, keby to tak bolo, snáď ma potešíte:-)

Zamestnanec je povinný predložiť zamestnávateľovi potvrdenie školy, vydané priamo školou v papierovej podobe, či v podobe obsahujúcej QR kód alebo v podobe obsahujúcej napr. elektronickú pečať alebo potvrdenie vydané na tlačive na účely resp. potvrdenie o poberaní prídavku na dieťa.

Žiadna právna úprava neustanovuje inak, bohužiaľ. Potvrdenie, ktoré uvádzate nie je vydané školou, takže ho uznať na vami uvedené účely nemožno.
botuľa
04.10.21,10:51
ďakujem pekne, p. Matlovičová.
Mila123
06.10.21,08:41
Dobrý deň, p. doktorka,
osoba zamestnaná do 31 08 2021 (viac ako 5 rokov),
od 07/2017 - 8/2020 bola na MD a RD s jedným dieťaťom,
a od 9/2020 - 31 08 2021 na pandemicej očr ukončila pracovný pomer k 31 08 2021 (po RD v zamestnaní nemala žiadny VZ , preplatená D bola , ale nezrážalo sa jej soc. poistenie, nakoľko celý mesiac 8/2021 bol vylúčený z platenia soc.poist.- očr .
Dňa 02 09 2021 nastúpila do nového zamestnania, ale plánuje ukončiť zamestnanie.
Ak by išla táto osoba na UPSVaR do evidencie nezamestnaných, výpočet PvN sa počíta ako pomer VZ z terajšieho zamestnania a počtu "aktívnych" dní v terajšom zamestnaní (pracovníčka bola na očr s dieťaťom aj v novom zamestnaní, tieto dni sa nepoužijú vo výpočte PvN, nakoľko táto doba je vylúčená z platenia soc. poistenia).
Ak sa táto osoba prihlási na DPO na pár dní (9 dní) a až po tejto dobe sa prihlási do evidencie nezamestnaných a jej VZ pre DPO bude maximum na 9 dní (7.644,-€ / 31 x 9). Nový výpočet DVZ bude podiel - v čitateli súčet VZ zo zamestnania(mínus dni očr) a VZ za 9 dní DPO a v menovateli súčet počet kal. dní zo zamestnania a DPO .
Otázka znie: výpočty sú správne? ďakujem
Jana Motyčková
06.10.21,10:25
Dobrý deň, p. doktorka,
osoba zamestnaná do 31 08 2021 (viac ako 5 rokov),
od 07/2017 - 8/2020 bola na MD a RD s jedným dieťaťom,
a od 9/2020 - 31 08 2021 na pandemicej očr ukončila pracovný pomer k 31 08 2021 (po RD v zamestnaní nemala žiadny VZ , preplatená D bola , ale nezrážalo sa jej soc. poistenie, nakoľko celý mesiac 8/2021 bol vylúčený z platenia soc.poist.- očr .
Dňa 02 09 2021 nastúpila do nového zamestnania, ale plánuje ukončiť zamestnanie.
Ak by išla táto osoba na UPSVaR do evidencie nezamestnaných, výpočet PvN sa počíta ako pomer VZ z terajšieho zamestnania a počtu "aktívnych" dní v terajšom zamestnaní (pracovníčka bola na očr s dieťaťom aj v novom zamestnaní, tieto dni sa nepoužijú vo výpočte PvN, nakoľko táto doba je vylúčená z platenia soc. poistenia).
Ak sa táto osoba prihlási na DPO na pár dní (9 dní) a až po tejto dobe sa prihlási do evidencie nezamestnaných a jej VZ pre DPO bude maximum na 9 dní (7.644,-€ / 31 x 9). Nový výpočet DVZ bude podiel - v čitateli súčet VZ zo zamestnania(mínus dni očr) a VZ za 9 dní DPO a v menovateli súčet počet kal. dní zo zamestnania a DPO .
Otázka znie: výpočty sú správne? ďakujem

Áno. DVZ bude podiel - v čitateli súčet VZ zo zamestnania od 2.9. a z dobrovoľného poistenia (v nezamestnanosti), v menovateli súčet kal.dní zo zamestnania a dobrovoľného poistenia mínus dni OČR.
ABD
07.10.21,13:02
Dobrý deň prajem, zamestnávateľ má zmluvu s ministerstvom zdrav. o podpore špecial. štúdia zdrav.pracovníka v rámci rezidentského štúdia - ministerstvo prepláca zamestnávateľovi mzdové náklady na tohto zamestnanca. Zamestnanec teraz zo svojho súkromného účtu zaplatil fakulte poplatok za špecializačné štúdium 200 Eur. V zmluve s fakultou má uvedené, že má nárok na refundáciu tohto poplatku, a žiadosť o refundáciu predkladá svojmu zamestnávateľovi. Pričom aj tento poplatok potom zamestnávateľovi preplatí ministerstvo. Ak by ste mi vedeli poradiť - je týchto 200 Eur zdaniteľným príjmom zamestnanca a keď mu ho zamestnávateľ v mzde refunduje musí mu z neho "stiahnuť" odvody a daň, alebo je to tzv. príjem po zdanení (oslobodený od dane a odvodov) ? Ďakujem.


Vedel by mi prosím niekto poradiť, prípadne kam/komu by som mohla smerovať moju otázku, aby som sa utvrdila či je to zdaniteľný alebo nezdaniteľný príjem? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
07.10.21,18:23
Ja netuším o čo ide. Ohľadne zdanenia skúste na FS.
Mila123
08.10.21,06:54
Dobrý deň prajem, zamestnávateľ má zmluvu s ministerstvom zdrav. o podpore špecial. štúdia zdrav.pracovníka v rámci rezidentského štúdia - ministerstvo prepláca zamestnávateľovi mzdové náklady na tohto zamestnanca. Zamestnanec teraz zo svojho súkromného účtu zaplatil fakulte poplatok za špecializačné štúdium 200 Eur. V zmluve s fakultou má uvedené, že má nárok na refundáciu tohto poplatku, a žiadosť o refundáciu predkladá svojmu zamestnávateľovi. Pričom aj tento poplatok potom zamestnávateľovi preplatí ministerstvo. Ak by ste mi vedeli poradiť - je týchto 200 Eur zdaniteľným príjmom zamestnanca a keď mu ho zamestnávateľ v mzde refunduje musí mu z neho "stiahnuť" odvody a daň, alebo je to tzv. príjem po zdanení (oslobodený od dane a odvodov) ? Ďakujem.




Podľa § 5 ods. 7 zákona o dani z príjmov je od dane oslobodená suma vynaložená zamestnávateľom na vzdelávanie zamestnanca (§ 153 až § 155 Zákonníka práce), pričom ak ide o zvyšovanie stupňa vzdelania na vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa, musí byť splnená podmienka trvania pracovnoprávneho vzťahu k začiatku príslušného akademického roka nepretržite aspoň 24 mesiacov; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem. Vo vašom prípade - nejde o zvyšovanie stupňa vzdelania na vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa a teda sa netestuje trvanie pracovného pomeru (24 mesiacov), - ide o uhradenie sumy na vzdelávanie vášho zamestnanca, ktorá je, podľa vyššie uvedeného, od dane oslobodená a neplatí sa z nej ani povinné poistné na SP a ZP.
ABD
08.10.21,07:09
Podľa § 5 ods. 7 zákona o dani z príjmov je od dane oslobodená suma vynaložená zamestnávateľom na vzdelávanie zamestnanca (§ 153 až § 155 Zákonníka práce), pričom ak ide o zvyšovanie stupňa vzdelania na vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa, musí byť splnená podmienka trvania pracovnoprávneho vzťahu k začiatku príslušného akademického roka nepretržite aspoň 24 mesiacov; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem. Vo vašom prípade - nejde o zvyšovanie stupňa vzdelania na vysokoškolské vzdelanie prvého alebo druhého stupňa a teda sa netestuje trvanie pracovného pomeru (24 mesiacov), - ide o uhradenie sumy na vzdelávanie vášho zamestnanca, ktorá je, podľa vyššie uvedeného, od dane oslobodená a neplatí sa z nej ani povinné poistné na SP a ZP.




Ďakujem veľmi pekne.
Jana Motyčková
08.10.21,08:48
Musím to doplniť, lebo v otázke táto informácia nebola - oslobodené od dane vzdelávanie je, ak je v súlade s § 153-155 Zákonníka práce. A Zákonník práce predpokladá, ak chce zamestnávateľ zamestnancovi nejaké náklady pri zvyšovaní kvalifikácie preplácať, že je o tom so zamestnancom uzatvorená dohoda podľa § 155. Ak je preplácaný náklad na základe takejto dohody, potom to bude oslobodené od dane. O takejto dohode v otázke zmienka nie je, hovorí sa tam o rôznych refundáciách na základe neviem čoho, preto nie je jasné, o čo presne ide.
botuľa
09.10.21,03:50
Dobrý deň prajem. Chcela som sa poradiť ohľadne občana tretej krajiny (Ukrajina), ktorý nemá na Slovensku dlhodobý pobyt je tu za účelom štúdia alebo zlúčenia rodiny. A máme s ním uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti (do 100EUR). Zdravotné poistenie na Slovensku nemá, nakoľko nespĺňa podmienky, má uzatvorené iba komerčné poistenie v zdravotnej poisťovni.

Doteraz som bola v tom, že teda zdravotné poistenie na Slovensku neriešim-neodvádzam (nakoľko tu nemá nárok na zdravotné poistenie). Odvediem sociálne odvody, daň a ZP neriešim... Postupujem správne? Veľmi pekne ďakujem za ochotu
Iveta Matlovičová
10.10.21,08:04
Dobrý deň prajem. Chcela som sa poradiť ohľadne občana tretej krajiny (Ukrajina), ktorý nemá na Slovensku dlhodobý pobyt je tu za účelom štúdia alebo zlúčenia rodiny. A máme s ním uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti (do 100EUR). Zdravotné poistenie na Slovensku nemá, nakoľko nespĺňa podmienky, má uzatvorené iba komerčné poistenie v zdravotnej poisťovni.

Doteraz som bola v tom, že teda zdravotné poistenie na Slovensku neriešim-neodvádzam (nakoľko tu nemá nárok na zdravotné poistenie). Odvediem sociálne odvody, daň a ZP neriešim... Postupujem správne? Veľmi pekne ďakujem za ochotu
​áno, postupujete správne, nakoľko tento zamestnanec nespĺňa podmienky na vstup systému zdravoteného poistenia ako zamestnanec - viď § 3 ods. 3 písm. a) ZZP
zze/2004-580/3/3/
anitap
11.10.21,05:17
Dobrý deň, plánujeme zamestnať 28-ročnú študentku z Ukrajiny na dohodu o vykonaní práce. Na Slovensku má iba komerčné zdravotné poistenie. Kam posielať zdravotné odvody? Musí si vybrať jednu zo zdravotných poisťovní sama? Ďakujem
Jana Motyčková
11.10.21,07:22
Povinné verejné zdravotné poistenie občanovi z tretích krajín vzniká na Slovensku, len ak vykonáva na Slovensku zárobkovú činnosť s príjmom nad mesačnú minimálnu mzdu. Ak by mala dohodnutý aspoň takýto príjem z dohody, v takom prípade by sa musela na Slovensku povinne zdravotne poistiť, poisťovňu by si vybrala. Ak dohodnutý príjem z dohody nie je aspoň v sume mesačnej minimálnej mzdy, tak jej z tohto titulu povinné verejné zdravotné poistenie na Slovensku nevzniká a z príjmu zdravotné poistenie neplatí, ani ju nikam neprihlasujete a ZP neplatíte.
eva6459
14.10.21,13:15
Dobrý deň

Zamestnankyni, ktorá je na rodičovskej dovolenke bude poskytnutý zdaniteľný nepeňažný príjem, ktorý by mal byť vymeriavacím základom pre platenie poistného. Keďže ide o nepeňažný príjem poistné nie je z čoho zraziť. Môže zamestnávateľ od zamestnankyne požadovať uhradenie poistného za zamestnanca, keďže poisťovniam sa musí vykázať a odviesť? Ďakujem.
Jana Motyčková
14.10.21,15:08
Môže. Prípadne môže postupovať tak, že navýši nepeňažné plnenie o poistné podľa § 5 ods. 3 písm. d) a zdaniteľným príjmom bude toto navýšené nepeňažné plnenie. Tým sa ale zvyšujú náklady zamestnávateľa.
zze/2003-595/5/3/d
ABD
18.10.21,08:56
Dobrý deň prajem, poprosím o radu ako v praxi postupovať pri úmrtí zamestnanca a vyplatení jeho poslednej mzdy (posledný mzdový nárok nebude vyšší ako 4násobok priem.mesačného platu). V čase smrti žil v domácnosti s rodičmi.

1. Má zamestnávateľ kontaktovať rodičov, aby poskytli svoje číslo účtu kam im zamestnávateľ vyplatí jeho mzdu? Zároveň - čo by mali rodičia (resp. je jedno, ktorý z rodičov?) podpísať zamestnávateľovi? Nejakú žiadosť o vyplatenie poslednej mzdy, alebo aj čestné prehlásenie, že s nimi žil v spoločnej domácnosti?

2. Všeobecná otázka - je zamestnávateľ povinný zisťovať rodinné pomery s kým žil v čase smrti v domácnosti ? Je chybou, ak by zamestnávateľ tieto údaje nemal a vyplatil poslednú mzdu na účet zomrelého zamestnanca (aj keď je mzdový nárok nižší ako 4násobok platu)?

3. Ak by bol mzdový nárok vyšší ako 4násobok platu tak automaticky zasiela zamestnávateľ poslednú mzdu na účet zomrelého zamestnanca? A ak by sa mzda v tomto prípade vrátila späť na účet zamestnávateľa, lebo by banka medzičasom účet zablokovala, tak peniaze zostávajú u zamestnávateľa, kým nepríde právoplatný dedič s dedič.rozhodnutím a potom sa mu mzda vyplatí?

Ďakujem.
Iveta Matlovičová
18.10.21,16:34
add. 1 sucasna pravna upravu neurcuje ako postupovat, ale v praxi zamestnavatel kontaktuje v poradi manzel/ka, deti, rodicia ... podla § 35 ZP, nasledne sa podpise u zamestnavatela cestne vyhlasenie o tom, ze so zomrelym zila opravnena osoba v spolocnej domacnosti, uvedie sa bankovy ucet, kde budu penazne narok po zomrelom vyplatene a dalsie informacie

add. 2 sucasna pravna upravu ani tuto situaciu - ak je ucet "zomreleho" este aktivny, vyplaca sa v praxi penazne plnenie po dohode s opravnenou osobu nan (idealne uviest do cestneho vyhlasenia)


add. 3 mzdovy narok nad 4-nasobok priemernej mesacnej mzdy zamestnanca je predmetom dedickeho konania, a nemal by sa osobe ustanovenej v § 35 ods. 1 ZP vyplatit
zze/2001-311/35/1/
ABD
18.10.21,20:50
add. 3 mzdovy narok nad 4-nasobok priemernej mesacnej mzdy zamestnanca je predmetom dedickeho konania, a nemal by sa osobe ustanovenej v § 35 ods. 1 ZP vyplatit
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ... a k add.3 - áno, toto chápem, že ustanovenej osobe v § 35 ods. 1 ZP sa nemá vyplatiť, otázka znie, kam má teda zamestnávateľ takýto príjem vyplatiť? Má si ho nechať "v pokladni" a počkať, kým neprebehne dedičské konanie?
Dodenko
19.10.21,05:36
Chceme ukončiť pracovný pomer zo zamestnancom. Zamestnanec má 14 dní dovolenky z roku 2020. V roku 2021 má odpracovaných iba18 dní ostatné dni nepracoval nakoľko bol na

prekážke na strane zamestnávateľa/uzatvorená prevádzka/. Má nárok aj na dovolenku za r.2021

aj keď nemá odpracovaných 60 dní. Ďakujem_
Jana Motyčková
19.10.21,16:23
Prekážka na strane zamestnávateľa sa považuje za výkon práce na účely dovolenky. Čiže má na účely dovolenky odpracovaných viac ako 60 dní.
zze/2001-311/144a
Iveta Matlovičová
19.10.21,18:40
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď ... a k add.3 - áno, toto chápem, že ustanovenej osobe v § 35 ods. 1 ZP sa nemá vyplatiť, otázka znie, kam má teda zamestnávateľ takýto príjem vyplatiť? Má si ho nechať "v pokladni" a počkať, kým neprebehne dedičské konanie?

ano treba cakat, nez vas ako zamestnavatela vyzvu, ked sa zacne dedicske konanie, ale stretla som sa v praxi sa aj s takym pripadom, kedy suma "nad" bola 5 eur, t.j. "smiesna suma", a zamestnavatel to vyplatil cele
botuľa
20.10.21,10:08
Dobrý deň prajem, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o informáciu.

Žena, ktorá bola zamestnaná na pracovný pomer, nastúpila na 1. materskú dovolenku. Popri MD si založila živnosť a dosahovala príjem. Medzitým otehotnela znova a opäť nastúpila na 2 materskú dovolenku. Na živnosť stále pracuje a od 01.10. 2021 by mala začať platiť Sociálne odvody ako szčo. Ja som aktuálne v domnienke, že začne normálne platiť sociálne odvody ako szčo od 01.10 a že to nebude mať vplyv na materské... Nevzniká jej tam nejaká povinnosť alebo nejaký iný problém s súvislosti s touto kombináciou? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
20.10.21,15:35
Ak poberá materské zo zamestnanie, vzniklo jej síce povinné poistenie szčo, ale počas poberania materského bude mať vylúčenú povinnosť platiť poistné aj z povinného poistenia szčo. Opačný vplyv - poistenie szčo na vyplácanie materského vplyv nemá. Nejaká zvláštna povinnosť tam nevzniká.
botuľa
20.10.21,18:16
Velmi pekne dakujem, p. Motyčkova, to sa mamicka potesi:-)
eva6459
21.10.21,08:43
Dobrý deň

Ako by mala prebiehať kontrola zamestnanca počas PN a OČR? Môžete, prosím, poskytnúť vzory tlačív, ktorými by zamestnávateľ vedel preukázať vykonanie kontroly a zdržiavanie sa resp. nezdržiavanie sa zamestnanca v určenom mieste počas PN, a vzor žiadosti o vykonanie kontroly Sociálnou poisťovňou? Ďakujem.
PD Svodín
28.10.21,11:29
Dobrý deň, dôchodca po skončení pracovného pomeru má nárok na nemocenskú dávku? Platí sedemdňová ochranná lehota? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
28.10.21,15:09
V zákone máme : "Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi ... vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku."
Môj názor - ak už máme dôchodcu, ktorý dôchodok poberá, tak po skončení PP by mohla ochranná lehota plynúť, lebo nárok na dôchodok nevznikol po skončení PP, ale predtým.
Treba skúsiť požiadať o nemocenské, ak by neschválili, ešte by som sa odvolala.
eva6459
29.10.21,08:57
Dobrý deň

Spoločník a konateľ s.r.o. vykonáva v spoločnosti okrem týchto funkcií (bez odmeny)aj manuálne práce podľa predmetu činnosti s.r.o.. Môže práce vykonávať bez pracovnej zmluvy alebo musí byť uzatvorená pracovná zmluva prípadne dohoda? Spoločnosť zamestnancov nemá.
buzasiova
29.10.21,09:41
Dobrý deň, prosím žena počas rodičovskej dovolenky sa zamestná na nový TPP v jednej firme ( v manželovej firme), lebo na rodičovskú nastupuje jej manžel. Po skončení otcovskej rodičovskej dovolenky, sa opäť vracia na rodičovskú dovolenku. Ale v danej firme kde sa zamestnala, ostáva naďalej evidovaná, ale s nulovým príjmom. Keď skončí rodičovskú dovolenku, skončí aj TPP v tejto firme (bola tam zamestnaná len kvoli pol roku počas otcovskej dovolenky.) Moja otázka je , aký to má pre ňu význam/benefit. Ďakujem.
Jana Motyčková
29.10.21,10:15
Dobrý deň

Spoločník a konateľ s.r.o. vykonáva v spoločnosti okrem týchto funkcií (bez odmeny)aj manuálne práce podľa predmetu činnosti s.r.o.. Môže práce vykonávať bez pracovnej zmluvy alebo musí byť uzatvorená pracovná zmluva prípadne dohoda? Spoločnosť zamestnancov nemá.

Ak je to jednoosobová sro, tak by pracovnú zmluvu mať nemusel (nejde o závislú prácu - závislosť sám od seba), mal by mať na tieto činnosti inú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka, napr. nepomenovanú, ale táto môže byť uzatvorená aj ústne - čiže nepotrebuje nič.
Ak nejde o jednoosobovú sro, môj názor je, že by mal na to mať dáku zmluvu uzatvorenú, ak spĺňa znaky závislej práce, tak pracovnú zmluvu alebo dohodu. Ak to nemá znaky závislej práce, tak iný typ zmluvy podľa OZ (a to sme v predchádzajúcom prípade).
Jana Motyčková
29.10.21,10:19
Dobrý deň, prosím žena počas rodičovskej dovolenky sa zamestná na nový TPP v jednej firme ( v manželovej firme), lebo na rodičovskú nastupuje jej manžel. Po skončení otcovskej rodičovskej dovolenky, sa opäť vracia na rodičovskú dovolenku. Ale v danej firme kde sa zamestnala, ostáva naďalej evidovaná, ale s nulovým príjmom. Keď skončí rodičovskú dovolenku, skončí aj TPP v tejto firme (bola tam zamestnaná len kvoli pol roku počas otcovskej dovolenky.) Moja otázka je , aký to má pre ňu význam/benefit. Ďakujem.

Ak má len to jedno dieťa do 6 rokov, tak nebude poistencom štátu na ZP na toto dieťa a keď sa zamestná, nemusí byť samoplatiteľom na zdravotné poistenie. Iné benefity by sa možno našli, ale nejdem si vymýšľať čo by sa stalo, keby sa stalo a na čo by to v takom prípade malo vplyv.
enigma
03.11.21,07:04
dobry den p. Motyckova,
prosim viete mi pomoct ohladom cerpania dovolenky medzi MD a RD?
zamestnankyna si chcela cerpat 25 dni dovolenky pri prechode z MD na RD, avsak tuto informaciu neoznamila nacas. prosim je mozne aby si tuto riadnu dovolenku cerpala aj pocas rodicovskej dovolenky? alebo kvazi taketo preplatenie je mozne len v case "vakua" vzniknuteho medzi prechodom z MD na RD?
dakujem
Jana Motyčková
03.11.21,11:55
Medzi rodičovskou a materskou dovolenkou si zamestnankyňa môže čerpať dovolenku. Čiže ukončí RD (ukončíte prerušenie v SP a v ZP dáte 2Z), čerpá dovolenku a potom ide na MD. (Ak ste mali na mysli poberanie rodičovského príspevku, na ten má nárok aj keď bude čerpať dovolenku).
Neviem čo je to, že neoznámila načas. Začiatok a koniec rodičovskej dovolenky a materskej dovolenky sa má síce oznamovať zamestnávateľovi mesiac dopredu, ale ak skončenie RD zamestnanec oznámi neskôr (ako mesiac pred skončením) a zamestnávateľ s tým nemá problém, tak s tým nie je problém. Čerpanie dovolenky podobne, síce sú tam dáke termíny, ale po dohode so zamestnancom nemusia byť dodržané.
Analytik1
16.11.21,09:12
Dobrý deň, chcem sa opýtať na váš názor v súvislosti s novelou Zákonníka práce, kam pribudol do § 250b nový odsek 6. AK zamestnanec nepredloží covid pas a odmietne zamestnávateľom ponúkané otestovanie, zamestnávateľ mu neumožní vstup na pracovisko a výkon práce. Podľa § 250b ods. 6 ide o prekážku v práci na strane zamestnanca bez náhrady mzdy. Posudzuje sa doba prekážky v práci na strane zamestnanca ako výkon práce v zmysle § 144a alebo nie? ďakujem vopred za Váš názor.