ABD
25.11.21,09:19
Dobrý deň, náhrada mzdy §140 ZP - dlhodobé zvyšovanie kvalifikácie, ktoré je v záujme zamestnávateľa tzn. zamestnanec má celý mesačný prac.fond platený touto náhradou, keďže celý mesiac sa zúčastňuje na štúdiu a štúdium bude nepretržite trvať cca pol roka - nezapočítava sa do zúčtovanej mzdy na účely výpočtu priemerného zárobku? Hodiny prekážky sa nezapočítavajú do počtu odpracovaných hodín pri výpočte priemerného zárobku? A taktiež náhrada nevstupuje do vymeriavacieho základu pre tvorbu sociálneho fondu? Ďakujem.
rennka
25.11.21,11:07
Dobrý deň, jednoosobová sro (spoločník, konateľ, zamestnanec v jednej osobe) poskytuje svoje služby osobne aj online.
Ak je jeho práca z dôvodu lockdownu obmedzená a môže pracovať len online, môže požiadať prvú pomoc 3A na zamestnanca? Ďakujem
Iveta Matlovičová
26.11.21,10:05
Dobrý deň, náhrada mzdy §140 ZP - dlhodobé zvyšovanie kvalifikácie, ktoré je v záujme zamestnávateľa tzn. zamestnanec má celý mesačný prac.fond platený touto náhradou, keďže celý mesiac sa zúčastňuje na štúdiu a štúdium bude nepretržite trvať cca pol roka - nezapočítava sa do zúčtovanej mzdy na účely výpočtu priemerného zárobku? Hodiny prekážky sa nezapočítavajú do počtu odpracovaných hodín pri výpočte priemerného zárobku? A taktiež náhrada nevstupuje do vymeriavacieho základu pre tvorbu sociálneho fondu? Ďakujem.

ak ide o prekazku v praci na strane zamestnanca, nahrada mzdy a ani hodiny trvania prekazky v praci sa nezapocitavaju do vzorca na vypocet PHZ
Iveta Matlovičová
26.11.21,10:09
Dobrý deň, chcem sa opýtať na váš názor v súvislosti s novelou Zákonníka práce, kam pribudol do § 250b nový odsek 6. AK zamestnanec nepredloží covid pas a odmietne zamestnávateľom ponúkané otestovanie, zamestnávateľ mu neumožní vstup na pracovisko a výkon práce. Podľa § 250b ods. 6 ide o prekážku v práci na strane zamestnanca bez náhrady mzdy. Posudzuje sa doba prekážky v práci na strane zamestnanca ako výkon práce v zmysle § 144a alebo nie? ďakujem vopred za Váš názor.
tato prekazka v praci sa povazuje za vykon prace podla § 144a, nakolko nie je vylucena v Zakonniku prace
zze/2001-311/144a/2/
Analytik1
29.11.21,16:49
Dobrý deň, chcem sa opýtať, môže byť archív mzdovej a personálnej agendy vedený a v elektronickej forme (t. j. naskenujem napr. pracovnú zmluvu, mzdový list...) ? Alebo je nutne mať archivované originálne dokumenty v "tlačenej" podobe?
Karin87
30.11.21,08:56
Dobrý deň, u zamestnávateľa je v čase od 22.12 - 31.12.2021 celopodniková dovolenka. Ako postupovať u zamestnancov, ktorí už vyčerpali dovolenku? Môžu si požiadať o neplatené voľno, nakoľko už nemajú zvyšnú dovolenku?

Ďakujem.
Jana Motyčková
30.11.21,13:04
Ak im zamestnávateľ neprideľuje prácu, majú prekážku na strane zamestnávateľa.
Karin87
02.12.21,04:09
Dobrý deň, zamestnanec je zamestnaný na HPP a tiež na dohodu o pracovnej činnosti. v mesiaci november bol na normálnej PN. Dal si vypísať dve PN-ky. Z HPP platíme náhradu príjmu štandardne do 10 dňa a z dohody platí Sociálna poisťovňa od 1. dňa nemocenské? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
02.12.21,06:07
Dobrý deň, zamestnanec je zamestnaný na HPP a tiež na dohodu o pracovnej činnosti. v mesiaci november bol na normálnej PN. Dal si vypísať dve PN-ky. Z HPP platíme náhradu príjmu štandardne do 10 dňa a z dohody platí Sociálna poisťovňa od 1. dňa nemocenské? Ďakujem.

aj v prvom a aj v druhom prípade (máte dva doklady DPN) platí zamestnávateľ náhradu príjmu prvých 10 dní, ... v zadaní to nepíšete, ale predpokladám, že z DPČ je nemocensky poistený (DPČ trvá viac ako 1 mesiac)
eva6459
02.12.21,14:54
Dobrý deň

Obdržali sme výzvu na výkon zrážok zo mzdy zamestnanca od spoločnosti Bencont Collection, s.a. K rozhodnutiu o výkone je priložená neoverená fotokópia zmluvy o úvere, ktorú uzatvoril zamestnanec s Poštovou bankou ešte v roku 2007. Chceli by sme vedieť, či je táto spoločnosť oprávnená žiadať zrážky po 14 rokoch od podpísania zmluvy o úvere a či sme povinní zrážky vykonať. Úverová zmluva bola uzatvorená na 50 tis. Sk -1 659,69 € a doteraz suma dlhu narástla na 6 791 €. Poraďte, prosím, ako máme postupovať. Ďakujem.
buzasiova
13.12.21,08:03
Dobrý deň, prosím je možné vykonať nasledovné? Nový zamestnanec končí 3 mesačnú skúšobnú dobu, ale nadriadený nestihol zistiť jeho kvality (vzhľadom na súčasnú dobu home officu). Potrebuje predĺžiť skúšobnú dobu, čo však nie je legálne možné. Preto chce skončiť prac.pomer v skúš.dobe , a hneď po skončení TPP v jeden deň ho na druhý deň prijať opätovne, s novou skúšobnou dobou. Zamestnanec s tým súhlasí. Vopred ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
13.12.21,12:57
Dobrý deň, prosím je možné vykonať nasledovné? Nový zamestnanec končí 3 mesačnú skúšobnú dobu, ale nadriadený nestihol zistiť jeho kvality (vzhľadom na súčasnú dobu home officu). Potrebuje predĺžiť skúšobnú dobu, čo však nie je legálne možné. Preto chce skončiť prac.pomer v skúš.dobe , a hneď po skončení TPP v jeden deň ho na druhý deň prijať opätovne, s novou skúšobnou dobou. Zamestnanec s tým súhlasí. Vopred ďakujem za odpoveď.

nie je to možné

​zze/2001-311/45/4/
buzasiova
13.12.21,13:59
Ďakujem pani Matlovičová, nedočítala som celý paragraf. :)
Karin87
14.12.21,08:09
Dobrý deň, mám takú možno zvláštnu otázku. Zamestnancovi sme zrážali exekúciu v roku 2020. Dnes nám prišiel preplatok od exekútora. Podľa mňa sa to ma vrátiť zamestnancovi bez toho aby to išlo cez výplatnú pásku, klasický prevod na účet. Kolegyňa tvrdí, že to má ísť cez pásku. Bez ohľadu cez aký softvér, ak by to išlo cez pásku, ako by som to mala zadať? Ako iný nezdaniteľný príjem? Príjem to ale podľa mňa nie je. Ďakujem za radu.
Jana Motyčková
14.12.21,13:05
Nie je nutné to dávať cez výplatnú pásku, ale môže sa (ako nejaká mínusová zrážka), nie je to príjmom.
Karin87
14.12.21,15:24
Ďakujem, presne aj to mi napadlo, že ešte ako mínusová zrážka by to asi mohlo ísť.
Ak môžem ešte jednu otázku, môže zamestnanec čerpať dovolenka z roku 2022 v decembri 2021?
Iveta Matlovičová
14.12.21,17:09
Ďakujem, presne aj to mi napadlo, že ešte ako mínusová zrážka by to asi mohlo ísť.
Ak môžem ešte jednu otázku, môže zamestnanec čerpať dovolenka z roku 2022 v decembri 2021?

nie, takéto čerpanie dovolenky možné nie je
splendida21
15.12.21,14:53
Dobrý deň, prosím Vás, ak vyplatíme zamestnancovi príspevok na ošatenie, zdanený, musí zamestnanec potom predložiť doklady o tom, že si kúpil ošatenie? Ak áno v akom časovom rámci? Vopred ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
15.12.21,17:54
Dobrý deň, prosím Vás, ak vyplatíme zamestnancovi príspevok na ošatenie, zdanený, musí zamestnanec potom predložiť doklady o tom, že si kúpil ošatenie? Ak áno v akom časovom rámci? Vopred ďakujem za odpoveď.

z akého dôvodu ste vyplatili tento príspevok? ako benefit? ak ano, mali by ste to mat upravene v internej smernici, prip. aj to co to pozadujete preukazat
splendida21
15.12.21,18:05
z akého dôvodu ste vyplatili tento príspevok? ako benefit? ak ano, mali by ste to mat upravene v internej smernici, prip. aj to co to pozadujete preukazat



Nevyplatili sme, len by sme chceli, a áno ako benefit by sme to chceli vyplatiť. Pýtam sa, či by sme potom mali povinnosť požadovať doklady o nákupe ošatenia od zamestnanca ak by sme príspevok vyplatili… ďakujem
botuľa
16.12.21,05:33
Dobré ránko prajem. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o informáciu. Matka ukončila materskú dovolenku 22.12.21 Od 23.12. 21 prechádza na rodičovskú dovolenku. V 01/2022 nastupuje manžel na rodičovskú dovolenku (bude poberať materské). Budú mať nárok za mesiac 12/21 a 01/22 na rodičovský príspevok? Alebo bude nárok až po dočerpaní materského manželom?
Iveta Matlovičová
16.12.21,18:23
Nevyplatili sme, len by sme chceli, a áno ako benefit by sme to chceli vyplatiť. Pýtam sa, či by sme potom mali povinnosť požadovať doklady o nákupe ošatenia od zamestnanca ak by sme príspevok vyplatili… ďakujem

ano, aby zamestnanec preukazal, ze prispevok bol pouzity na taky benefit ako bol aj urceny
Iveta Matlovičová
16.12.21,18:30
Dobré ránko prajem. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o informáciu. Matka ukončila materskú dovolenku 22.12.21 Od 23.12. 21 prechádza na rodičovskú dovolenku. V 01/2022 nastupuje manžel na rodičovskú dovolenku (bude poberať materské). Budú mať nárok za mesiac 12/21 a 01/22 na rodičovský príspevok? Alebo bude nárok až po dočerpaní materského manželom?



Manželka za 12/2021 narok na materske + RP

Manžel za za 1/2022 narok na materske, ale manzelka musi mat za 01/2022 vyplatu RP pozastavenu (viď § 3 ods. 8 ZRP).


Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a)
aspoň jedna z nich má nárok na materské16) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/571/20200101#poznamky.poznamka-16)alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/571/20200101#paragraf-4.odsek-1)alebo § 4 ods. 3 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/571/20200101#paragraf-4.odsek-3), alebo

b)
štát, ktorý nie je členským štátom, vypláca jednej z nich obdobnú dávku ako rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku ako materské.16) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/571/20200101#poznamky.poznamka-16)
eva6459
19.12.21,06:11
Dobrý deň, sú peňažné a nepeňažné príjmy členov odborovej organizácie financované z prostriedkov tejto odborovej organizácie predmetom dane?
botuľa
19.12.21,11:15
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o info. Zamestnankyňa bolo zamestnaná u zamestnávateľa A od 01.01.2020 do 30.06.2021. Následne sa zamestnala u zamestnávateľa B od 01.07.21 do 31.12.2021. Ak by išla na PN v ochrannej lehote začiatkom januára 2022, z ktorého príjmu sa jej to bude počítať? Od zamestnávateľa A, B alebo kombinácia? Ďakujem veľmi pekne
Jana Motyčková
20.12.21,07:12
Ak mala v zamestnaní B 90 dní, za ktoré sa platí poistné, tak od zamestnávateľa B - nemocenské v ochrannej lehote sa posudzuje, akoby vzniklo v posledný deň trvania zamestnania, VZ sa zistí z obdobia od 1.7.2021 do 30.11.2021.
Karin87
20.12.21,07:23
Dobrý deň, poprosila by som poradiť: je rovnaký DVZ pre náhradu príjmu pri normálnej PN a aj pri PN z dôvodu pracovného úrazu? Ďakujem.
botuľa
20.12.21,07:29
Ak mala v zamestnaní B 90 dní, za ktoré sa platí poistné, tak od zamestnávateľa B - nemocenské v ochrannej lehote sa posudzuje, akoby vzniklo v posledný deň trvania zamestnania, VZ sa zistí z obdobia od 1.7.2021 do 30.11.2021.


Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Jana Motyčková
20.12.21,08:30
Dobrý deň, poprosila by som poradiť: je rovnaký DVZ pre náhradu príjmu pri normálnej PN a aj pri PN z dôvodu pracovného úrazu? Ďakujem.

áno
botuľa
22.12.21,04:58
Dobré ránko, p. Matlovičová. Ďakujem pekne za odpoveď, ale ešte jedna otázka k Vašej odpovedi. Takže za 01/2022 nebude mať manželka nárok na rodičovský príspevok, ani v prípade, ak nastúpi manžel na rodičovskú dovolenku koncom januára? Napr. 25.01. 2022. Ďakujem veľmi pekne.

Pôvodná moja otázka bola formulovaná takto:



"Komentár od botuľa (https://www.porada.sk/member.php?u=41603) 16.12.21 07:33

#770 (https://www.porada.sk/t301092-p39-post.html#post3214428)




Dobré ránko prajem. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o informáciu. Matka ukončila materskú dovolenku 22.12.21 Od 23.12. 21 prechádza na rodičovskú dovolenku. V 01/2022 nastupuje manžel na rodičovskú dovolenku (bude poberať materské). Budú mať nárok za mesiac 12/21 a 01/22 na rodičovský príspevok? Alebo bude nárok až po dočerpaní materského manželom?"














Manželka za 12/2021 narok na materske + RP

Manžel za za 1/2022 narok na materske, ale manzelka musi mat za 01/2022 vyplatu RP pozastavenu (viď § 3 ods. 8 ZRP).


Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a)
aspoň jedna z nich má nárok na materské16) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/571/20200101#poznamky.poznamka-16)alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/571/20200101#paragraf-4.odsek-1)alebo § 4 ods. 3 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/571/20200101#paragraf-4.odsek-3), alebo

b)
štát, ktorý nie je členským štátom, vypláca jednej z nich obdobnú dávku ako rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku ako materské.16) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/571/20200101#poznamky.poznamka-16)
Iveta Matlovičová
22.12.21,07:53
botuľa
22.12.21,08:00
Ďakujem krásne, p. Matlovičová[



QUOTE=Iveta Matlovičová;3215078]pre botula:
ano tak, viac info najdete aj na stranke UPSVR, napr. vid nizsie:


https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina-2/socialne-veci/davky-pre-rodiny-s-detmi/najcastejsie-otazky/informacia-k-rodicovskemu-prispevku-k-ziadosti-o-jeho-odnatie.html?page_id=845193[/QUOTE]
Jana Motyčková
22.12.21,09:07
Dobré ránko, p. Matlovičová. Ďakujem pekne za odpoveď, ale ešte jedna otázka k Vašej odpovedi. Takže za 01/2022 nebude mať manželka nárok na rodičovský príspevok, ani v prípade, ak nastúpi manžel na rodičovskú dovolenku koncom januára? Napr. 25.01. 2022. Ďakujem veľmi pekne.

Pôvodná moja otázka bola formulovaná takto:



"Komentár od botuľa (https://www.porada.sk/member.php?u=41603) 16.12.21 07:33

#770 (https://www.porada.sk/t301092-p39-post.html#post3214428)




Dobré ránko prajem. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o informáciu. Matka ukončila materskú dovolenku 22.12.21 Od 23.12. 21 prechádza na rodičovskú dovolenku. V 01/2022 nastupuje manžel na rodičovskú dovolenku (bude poberať materské). Budú mať nárok za mesiac 12/21 a 01/22 na rodičovský príspevok? Alebo bude nárok až po dočerpaní materského manželom?"








Ja by som doplnila - aby mal otec nárok na materské, matka musí požiadať o odňatie RP od 1.1.2022, potom otec požiada o materské. Ale ak otcovi už priznajú materské, a nebude to od 1.1.2022, ale až od 2.1., alebo neskôr, tak potom následne ešte otec si bude môcť požiadať o rodičovský príspevok za január. Takto to vyplýva zo zákona, aj sa to takto aplikovalo, ale neviem momentálne, či s tým niekto robí problémy.
botuľa
22.12.21,10:25
Veľmi pekne ďakujem, p. Motyčková




Ja by som doplnila - aby mal otec nárok na materské, matka musí požiadať o odňatie RP od 1.1.2022, potom otec požiada o materské. Ale ak otcovi už priznajú materské, a nebude to od 1.1.2022, ale až od 2.1., alebo neskôr, tak potom následne ešte otec si bude môcť požiadať o rodičovský príspevok za január. Takto to vyplýva zo zákona, aj sa to takto aplikovalo, ale neviem momentálne, či s tým niekto robí problémy.
olga84
04.01.22,09:05
Dobrý deň. Dcéra pracovala v ČR, materské poberala z ČR a teraz poberá rodičovský príspevok takisto z ČR. Do roka narodenia dieťaťa znova otehotnela. O materské požiada v ČR. Má nárok na tehotenské, ak má trvalé bydlisko na Slovensku, zdržiava sa tu, má tu rodinu a ostatné záujmy? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
04.01.22,12:47
Hm, podľa mňa nie, keďže podlieha českému sociálnemu zabezpečeniu. Resp. neviem, na základe čoho bude žiadať materské z ČR, asi jej tam beží zamestnanie (?), a tým pádom podľa mňa nárok na tehotenské nevznikne. Ale skúste sa s dopytom, s doplnenými detailnými informáciami obrátiť na SP.
olga84
04.01.22,14:16
Pýtala som sa na SP, je to tak ako píšete. Nárok na tehotenské jej nevzniká, je to záležitosť iba SR, teda týka sa to iba žien, ktoré pracovali, alebo pracujú na Slovensku.
Mila123
04.01.22,20:52
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, zamestnanec má v 12/2021 HM cca 17 000,- a súčasne je odmeňovaný aj ako konateľ (nemá podiel na majetku sro), je prihlásený s kódom 2 (typ zamestnanca ) a má odmenu cca 10 000,- € s dátumom prihlásenia k 06 12 2021......

v oboch typom zamestnania prekročí horný limit......otázka znie: keďže zamestnanec nemôže platiť 2x mesačne maximálne poistné na SP, vznikne mu preplatok, ktorý si musí vyžiadať zo SP? alebo SP zasiela preplatok sama?
a ešte ma zaujíma, ako vyhotovím ELDP? z ktorého typu zamestnania "nepriznám" vymeriavací základ ? Ďakujem za odpoveď......
Jana Motyčková
05.01.22,07:33
No ak je to u jedného zamestnávateľa, mal by to zamestnávateľ správne uviesť do výkazov a správne zraziť a odviesť poistné. Ak to tak neurobí, alebo je to u dvoch zamestnávateľov, tak si zamestnanec môže požiadať na SP o vrátenie poistného.
VZ zamestnanca sa platí prednostne z vyššieho VZ a pri súbehu pravidelného a nepravidelného príjmu z toho, čo sa vykazuje skôr, t.j. keď je to za rovnaký mesiac zúčtované, tak z pravidelného príjmu. V tomto prípade bude teda plné poistné zamestnanca z pracovného pomeru z maximálneho VZ, poistné zamestnanca na SP z odmeny konateľa bude 0, poistné zamestnávateľa bude v oboch právnych vzťahoch z maximálneho VZ, pri odmene konateľa z kráteného maxima, keďže poistenie trvalo až od 6.12. V eldp sa uvádza poistné zamestnanca, nie zamestnávateľa.
Mila123
12.01.22,17:10
No ak je to u jedného zamestnávateľa, mal by to zamestnávateľ správne uviesť do výkazov a správne zraziť a odviesť poistné. Ak to tak neurobí, alebo je to u dvoch zamestnávateľov, tak si zamestnanec môže požiadať na SP o vrátenie poistného.
VZ zamestnanca sa platí prednostne z vyššieho VZ a pri súbehu pravidelného a nepravidelného príjmu z toho, čo sa vykazuje skôr, t.j. keď je to za rovnaký mesiac zúčtované, tak z pravidelného príjmu. V tomto prípade bude teda plné poistné zamestnanca z pracovného pomeru z maximálneho VZ, poistné zamestnanca na SP z odmeny konateľa bude 0, poistné zamestnávateľa bude v oboch právnych vzťahoch z maximálneho VZ, pri odmene konateľa z kráteného maxima, keďže poistenie trvalo až od 6.12. V eldp sa uvádza poistné zamestnanca, nie zamestnávateľa.

Ďakujem za informácie, nakoniec náš program (Olymp) zrazil poistenie tak ako ste vyššie uviedla. ......

ešte jedna otázka: ak zamestnanec, konateľ a pod. má viac prac. pomerov, či poistných vzťahov vo viacerých spoločnostiach a mesiaci prekročí viackrát max. VZ , SP vráti preplatok poistného zamestnancovi , ako sa bude vystavovať ELDP? viem, že sa vystavuje iba poistné zo strany zamestnanca, každá jedna mzdárka v spoločnostiach vystavia ELDP s poistením, ktoré ona zrazila? a vrátené sociálne poistenie zo strany SP (ako preplatok) sa neodpočítava z ELDP? Ďakujem za Váš názor
Jana Motyčková
13.01.22,09:15
Firma nevie, že sa zamestnancovi čosi vracalo, čiže eldp vystaví, ako vie. Či bude potom SP vyžadovať opravu eldp neviem, nestretla som sa zatiaľ s tým, že by SP toto žiadala. Ale zase tých prípadov nie je veľa.
enigma
14.01.22,14:18
dobry den p. Motyckova,


mam otazku ohladom skusobnej doby. Predlzuje sa skusobna doba o cas ktory zamestnanec stravy Zvysovanim kvalifikacie?
velmi pekne dakujem
j
Jana Motyčková
14.01.22,14:35
Skúšobná doba sa predlžuje za každú celú neodpracovanú zmenu z dôvodu prekážky na strane zamestnanca. Ak ide o zvyšovanie kvalifikácie podľa § 140 ods. 1, tak je to prekážka na strane zamestnanca, v takom prípade sa skúšobná doba predlžuje.
zze/2001-311/140/1
.
Chana
14.01.22,16:12
Dobrý deň, prosím o radu a vysvetlenie.
1. Učiteľja pracovala na 100% úväzok do 31.8. K tomuto dňu vyčerpala 35 dní dovolenky z celoročného nároku 45 dní.
Od 1.9. u nej došlo k rozdeleniu úväzkov:
a/ ako učiteľka 63,63%
b/ ako majsterka 50% týždenne, rozvrhnutý na každý nepárny týždeň
Ako sa zmení jej nárok na dovolenku do konca r. 2021 a aký bude mať nárok do 31.8., kedy končí PP ako majster?


2. Učiteľka pracovala na 100% úväzok do 31.8. K tomuto dňu vyčerpala 37 dní dovolenky z celoročného nároku 45 dní.
Od 1.9. u nej došlo k rozdeleniu úväzkov:
a/ ako učiteľka 54,53%
b/ ako špec. pedagóg 50%
Aký mala mať nárok na dovolenku do konca r. 2021 a aký bude mať nárok do 31.8., kedy končí PP ako špec. pedagóg?


3. Ak má pedagóg skrátený úväzok na 32,81% týždenne, nárok na dovolenku vypočítam ako:
45 dní : 12 x 8 mesiacov = 30 dní / dovolenka do 31.8./, 1 deň dovolenky bude u neho 2,46 hod. ?
Ďakujem!
buzasiova
19.01.22,15:10
Dobrý deň, prosím v Žiadosti o ročné zúčtovanie dane si chce zamestnanec uplatniť aj daňový bonus na zaplatené úroky pri úvere na bývanie. Podmienky by spĺňal, až na to, že má aj ručiteľa (otca), a neviem či je ručiteľ to isté ako spoludlžník, teda ako to posudzovať. Výpočet a podmienky uplatnenia bonusu pri spoludlžníkovi poznám, ale ručiteľ? Ďakujem .
Karin87
19.01.22,17:12
Učiteľka č.1 je prijatá na zastupovanie počas MD inej učiteľky č.2.


Učiteka č. 1 je tehotná, učiteľka č. 2 je už medzičasom na RD.


Učiteľka č. 1 nastúpi na MD v marci 2022. Skončí nástupom na MD jej pracovný pomer? Alebo jej skončí pracovný pomer až ked nastupi učiteľka č. 2 do práce?


Ak nastúpi nový zamestnanec na zastupovanie, bude zastupovať učiteľku č. 1 alebo učiteľku č. 2?


Ďakujem.
Jana Motyčková
20.01.22,09:54
Dobrý deň, prosím v Žiadosti o ročné zúčtovanie dane si chce zamestnanec uplatniť aj daňový bonus na zaplatené úroky pri úvere na bývanie. Podmienky by spĺňal, až na to, že má aj ručiteľa (otca), a neviem či je ručiteľ to isté ako spoludlžník, teda ako to posudzovať. Výpočet a podmienky uplatnenia bonusu pri spoludlžníkovi poznám, ale ručiteľ? Ďakujem .

Ručiteľ nie je spoludlžník. Je to síce dosť podobné, ale spoludlžník by sa mal podieľať na splátkach, ručiteľ nie, ale platí až keď dlžník je v omeškaní.
Jana Motyčková
20.01.22,09:56
Učiteľka č.1 je prijatá na zastupovanie počas MD inej učiteľky č.2.
Učiteka č. 1 je tehotná, učiteľka č. 2 je už medzičasom na RD.
Učiteľka č. 1 nastúpi na MD v marci 2022. Skončí nástupom na MD jej pracovný pomer? Alebo jej skončí pracovný pomer až ked nastupi učiteľka č. 2 do práce?
Ak nastúpi nový zamestnanec na zastupovanie, bude zastupovať učiteľku č. 1 alebo učiteľku č. 2?
Ďakujem.

Až nástupom učiteľky 2 do práce skonči PP učiteľky 1 - ak je prijatá na zastupovanie počas MD a RD.

K druhej otázke - definujte si to v pracovnej zmluve tak, ako potrebujete.
botuľa
20.01.22,17:22
Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne nasledovnej situácie. Zamestnankyňa je zamestnaná u zamestnávateľa (A) - aktuálne na rodičovskej dovolenke (dieťa má zatiaľ len 2 roky). Dostala ponuku pracovať u iného zamestnávateľa (B), kde by chcela nastúpiť teraz napr. 01.02.22. Je možné nastúpiť ku zamestnávateľovi (B) s tým, že u zamestnávateľa A ostane stále na rodičovskej dovolenke? Ak by chcela dať výpoveď u zamestnávateľa (A ) stačí jej túto výpoveď dať 2 mesiace pred dovŕšením 3 roku dieťaťa pri dodržaní 2-mesačnej výpovednej lehoty? Veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
20.01.22,19:05
Je to možné, aby u zamestnávateľa A bola na RD a popritom pracovala u zamestnávateľa B. Platia iba všeobecné ustanovenia Zákonníka práce nesúvisiace s rodičovskou dovolenkou - a to § 83 ods. 1
zze/2001-311/83/1
Ak už nechce nastúpiť k zamestnávateľovi A, môže tam dať výpoveď a samozrejme platí bežná výpovedná doba, čiže ak je tam už aspoň rok, čo asi je, tak výpovedná doba je 2 mesiace a zaćína plynúť v prvý deň mesiaca po doručení výpovede a uplynie po 2 mesiacoch. Tým chcem povedať, že nedá sa dať výpoveď tak aby PP skončil presne v deň, keď má dieťa 3 roky, okrem prípadu, keď dieťa dovŕši 3 roky v posledný deň mesiaca. Takto môže skončiť PP iba dohodou.
botuľa
21.01.22,03:00
Ďakujem veľmi pekne. Jasné, rozumiem, zle som to napísala:-) Skôr mi išlo o to, či výpovedná doba plynie aj počas rodičovskej dovolenky... Teda, že či už reálne nemusí nastúpiť do práce...

Veľmi pekne ďakujem ešte za potvrdenie .






Je to možné, aby u zamestnávateľa A bola na RD a popritom pracovala u zamestnávateľa B. Platia iba všeobecné ustanovenia Zákonníka práce nesúvisiace s rodičovskou dovolenkou - a to § 83 ods. 1
zze/2001-311/83/1
Ak už nechce nastúpiť k zamestnávateľovi A, môže tam dať výpoveď a samozrejme platí bežná výpovedná doba, čiže ak je tam už aspoň rok, čo asi je, tak výpovedná doba je 2 mesiace a zaćína plynúť v prvý deň mesiaca po doručení výpovede a uplynie po 2 mesiacoch. Tým chcem povedať, že nedá sa dať výpoveď tak aby PP skončil presne v deň, keď má dieťa 3 roky, okrem prípadu, keď dieťa dovŕši 3 roky v posledný deň mesiaca. Takto môže skončiť PP iba dohodou.
Mila123
24.01.22,19:45
Dobrý večer, prebrali sme účtovníctvo a dnes nám doručil klient výsledky kontroly zo SP. Boli vyčíslené rozdiely: prihlásený študent na DoBPŠ s odvodovou výnimkou , pritom už študent mal ešte raz uplatnenú výnimku. Ako sa majú opraviť mzdové listy pre takého študenta? alebo stačí ak urobím ELDP a zašlem ho na spracovanie do SP? Organizácia (zamestnávateľ) vyrovnal vyčíslený nedoplatok do SP, ak bude dodatočne žiadať doplatiť od študentov vyčíslený nedoplatok, naúčtujem poistné spätne? Alebo stačí keď urobím ELDP a zašlem ich do SP? ako sa opravujú vyplatené mzdy, kde sa nesprávne odviedlo poistné?

ďakujem za Váš názor.....

prepáčte, nemám odpoveď
Magnesia
26.01.22,07:53
Tehotenské za december 2021 vyplatené v januári 2022 sa započítava do vlastného príjmu manželky za rok 2021 alebo až v roku 2022? Manžel si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Ďakujem za odpoveď.
Mila123
26.01.22,16:26
Dobrý večer, prebrali sme účtovníctvo a dnes nám doručil klient výsledky kontroly zo SP. Boli vyčíslené rozdiely: prihlásený študent na DoBPŠ s odvodovou výnimkou , pritom už študent mal ešte raz uplatnenú výnimku. Ako sa majú opraviť mzdové listy pre takého študenta? alebo stačí ak urobím ELDP a zašlem ho na spracovanie do SP? Organizácia (zamestnávateľ) vyrovnal vyčíslený nedoplatok do SP, ak bude dodatočne žiadať doplatiť od študentov vyčíslený nedoplatok, naúčtujem poistné spätne? Alebo stačí keď urobím ELDP a zašlem ich do SP? ako sa opravujú vyplatené mzdy, kde sa nesprávne odviedlo poistné?

ďakujem za Váš názor.....

prepáčte nemám odpoveď
Jana Motyčková
27.01.22,08:06
Podľa mňa spätne mzdy neopravujete, ak vám zamestnanec poistné vráti, v príslušnom roku by som vystavila potvrdenie o zdaniteľnom príjme, kde by som uviedla iba poistné, aby si to mohol započítať k zdaneniu. Eldp zrejme bude treba dorobiť.
enigma
01.02.22,08:09
dobry den p. Motyckova,


prosim je mozne nariadit vykona prace nadcas cloveku o ktorom mame informaciu ze je ZTP? v zakonniku som ziadne obmedzenie nenasla.
dakujem
Chana
01.02.22,15:16
Zamestnanci sa stravujú v školskej jedálni. Na mesiac január ( 31.12.2021/ im boli preddavkovo poskytnuté elektr. poukážky, keď sa vedelo, kedy sa nebude v januári v ŠJ variť.
Teraz pri odovzdaní dochádzky sa zistilo, že niektorí vykonávali prácu z domu, alebo bola 2 dni havarijna situácia ...... a za tieto dni im prináležia strav. poukážky.
1. Je možné im teraz pri poskytnutí poukážok - preddavkovo na február urobiť korekciu za január, teda dodatočne dobiť poukážky?
2. ...poskytnúť vopred...je táto podmienka splnená aj pri poskytnutí poukážok 1. deň v mesiaci ráno?
Ďakujem
Mila123
01.02.22,16:32
Dobrý deň, mám otázku, dohodárka pracuje v spoločnosti na základe DoPČ od 03/2021, od 12/2021 je PN. Keďže nie je nemocensky poistená (DoPČ je s výnimkou na DP, dohodárka je poberateľka ID do 70%), nedala si vypísať PN aj z dohody, čo nemá žiaden zmysel........
v 1/2022 si pobočka SP žiadala o vyjadrenie na akej pracovnej pozícii pracuje dohodárka a či nepracovala počas PN - pobočke som zaslala plán práce (plánovaný rozpis prac. doby) a tiež skutočne odpracovanú prac. dobu. Dnes znovu sa pobočka ozvala (e-mailom), že ešte žiada o vyjadrenie , kde dohodárka má miesto výkonu práce, či pracuje skutočne fyzicky na prevádzke, alebo má HO. Nechápem, kam mieri SP.......(posledný pracovný deň vykonávaný na základe dohody bol 16 12 2021, začiatok PN je od 21 12 2021). PN má vystavenú v inej spoločnosti, kde si uplatňuje nemocenské.
Iveta Matlovičová
02.02.22,06:53
dobry den p. Motyckova,prosim je mozne nariadit vykona prace nadcas cloveku o ktorom mame informaciu ze je ZTP? v zakonniku som ziadne obmedzenie nenasla.
dakujem



Presne tak, ani ja tam obmezenie pre ZTP nenachadzam. Pre úplnosť uvádzam, že prácu nadčas nemožno nariadiť:dohodárovi, tehotnej žene, zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikovú prácu, zamestnancovi so skráteným pracovným časom,mladistvému zamestnancovi vo veku od 15 do 18 rokov, zdravotníckemu zamestnancovi, ktorý dovŕšil 50 rokov,zamestnancovi, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako 3 roky alebo osamelému zamestnancovi, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako 15 rokov.
Iveta Matlovičová
02.02.22,06:56
Zamestnanci sa stravujú v školskej jedálni. Na mesiac január ( 31.12.2021/ im boli preddavkovo poskytnuté elektr. poukážky, keď sa vedelo, kedy sa nebude v januári v ŠJ variť.
Teraz pri odovzdaní dochádzky sa zistilo, že niektorí vykonávali prácu z domu, alebo bola 2 dni havarijna situácia ...... a za tieto dni im prináležia strav. poukážky.
1. Je možné im teraz pri poskytnutí poukážok - preddavkovo na február urobiť korekciu za január, teda dodatočne dobiť poukážky?
2. ...poskytnúť vopred...je táto podmienka splnená aj pri poskytnutí poukážok 1. deň v mesiaci ráno?
Ďakujem
add. 1 - áno
​add. 2 - za mňa - áno
Iveta Matlovičová
02.02.22,07:07
Dobrý deň, mám otázku, dohodárka pracuje v spoločnosti na základe DoPČ od 03/2021, od 12/2021 je PN. Keďže nie je nemocensky poistená (DoPČ je s výnimkou na DP, dohodárka je poberateľka ID do 70%), nedala si vypísať PN aj z dohody, čo nemá žiaden zmysel........
v 1/2022 si pobočka SP žiadala o vyjadrenie na akej pracovnej pozícii pracuje dohodárka a či nepracovala počas PN - pobočke som zaslala plán práce (plánovaný rozpis prac. doby) a tiež skutočne odpracovanú prac. dobu. Dnes znovu sa pobočka ozvala (e-mailom), že ešte žiada o vyjadrenie , kde dohodárka má miesto výkonu práce, či pracuje skutočne fyzicky na prevádzke, alebo má HO. Nechápem, kam mieri SP.......(posledný pracovný deň vykonávaný na základe dohody bol 16 12 2021, začiatok PN je od 21 12 2021). PN má vystavenú v inej spoločnosti, kde si uplatňuje nemocenské.
asi sa chcu presvedcit, ci splna narok na nemocenske z PP ... pre uplnost, su pripady kedy v kombincacii PP+dohoda, moze byt z jednoho pravneho vztahu PN a z ineho pracovat (zalezi od dg a od rozhodnutia lekara), aj vtedy to preveruju ... ale toto vo vasom pripade to fakt nema zmysel,
mimo temu: ja som nedavno riesila tiez absurditu - SP ziadala ukoncit u zamestnankyne prerusenie SP (z dovodu cerpania RD), lebo si uplatnil na to iste dieta narok na materske otec dieta, paradox je, ze zena je/zostava stala na RD (co Zakonnik prace umoznuje) ... SP nechcela otcovi priznat materske, pokial mzdarka neukonci prerusenie u zeny (z dovodu cerpania RD) - nakoniec sa odvolali a po 60 dni to materske otcovi priznali, ... takze neviem, co to stvaraju
Karin87
02.02.22,15:19
Dobrý deň,

ako mám chápať znenie z kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestn. odmeň. podľa 553/2003: " Príspevok na DDS je najmenej 2% z objemu zúčtovaných platov zamestnancov zúčastnených na DDS."


Znamená to doslovne všetky zúčtované platy podeliť počtom zamestnancov zúčastnených na DDS a každému prispeje zamestnávateľ rovnakou sumou?



Alebo je to myslené ako 2 % z platu - hrubej mzdy konkrétneho zamestnanca. Uvažujem aj nad zákonom o DDS a ten hovorí - § 13 ods. 3: ) Zamestnávateľ uvedený v § 12 ods. 2 platí príspevky vo výške a spôsobom dohodnutými v zamestnávateľskej zmluve, najmenej však vo výške 2 % z


a) vymeriavacieho základu zamestnanca na platenie poistného na dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu,4) (https://www.epi.sk/zz/2004-650#f3131949)


b) príjmu zúčtovaného na výplatu, ak ide o zamestnanca, ktorý nie je povinne dôchodkovo poistený.


Môže kolektívna určiť niečo iné ako zákon, ak by to bolo pre niektorých v rozpore so zákonom? - hlavne pre tých, ktorí majú vyššie mzdy.


Ďakujem za váš názor.
Jana Motyčková
03.02.22,07:34
V kolektívnej zmluve možno dohodnúť výhodnejšie podmienky, s výnimkou, že by zákon umožňoval v KZ dohodnúť nevýhodnejšie podmienky pre zamestnancov. KZ nehovorí, že každý zamestnanec má mať rovnakú sumu príspevku na DDS, hovorí len o celkovej výške príspevku na DDS. Zákon o DDS dáva povinnosť platiť najmenej 2 percentá VZ len za určitých zamestnancov - 3. a 4. kategória, KZ nad rámec toho uvádza, že dohromady za všetkých zúčastnených (aj tých, čo nie sú 3. a 4. kategória) máte platiť najmenej 2 percentá z objemu ich platov. Ako si nastavíte výšku príspevku za zamestnancov je potom vaša vec - či dáte každému 2 percentá alebo určíte sumu, alebo to nejako budete rozlišovať podľa nejakého kritéria. Len vo výsledku to musí vyjsť podľa KZ.
Mila123
03.02.22,10:12
V kolektívnej zmluve možno dohodnúť výhodnejšie podmienky, s výnimkou, že by zákon umožňoval v KZ dohodnúť nevýhodnejšie podmienky pre zamestnancov. KZ nehovorí, že každý zamestnanec má mať rovnakú sumu príspevku na DDS, hovorí len o celkovej výške príspevku na DDS. Zákon o DDS dáva povinnosť platiť najmenej 2 percentá VZ len za určitých zamestnancov - 3. a 4. kategória, KZ nad rámec toho uvádza, že dohromady za všetkých zúčastnených (aj tých, čo nie sú 3. a 4. kategória) máte platiť najmenej 2 percentá z objemu ich platov. Ako si nastavíte výšku príspevku za zamestnancov je potom vaša vec - či dáte každému 2 percentá alebo určíte sumu, alebo to nejako budete rozlišovať podľa nejakého kritéria. Len vo výsledku to musí vyjsť podľa KZ.
ak môžem.....zamestnávateľ (lekár a sestra), lekár je v prac. pomere (zároveň aj štatutár, ale nie je odmeňovaný za tento výkon) majú nastavené DDS tak, že sestra dostáva cca 2% zo svojej mzdy mesačne ako príspevok zamestnávateľa a tiež si dáva lekár 2%......problém vidím v tom, že sestra má nižšiu odmenu ako jej šéf a samozrejme žiadna KZ, nič sú iba dvaja zamestnanci.....je to problematické????
Chana
03.02.22,10:27
Je zamestnávateľ / verejná správa/ povinný uzatvoriť zmluvu s DDS ak má možno 1-2 zamestnancov, ktorí majú účasť na DDS? Ďakujem
Karin87
03.02.22,10:59
ďakujem veľmi pekne za ozrejmenie.
Jana Motyčková
03.02.22,11:42
ak môžem.....zamestnávateľ (lekár a sestra), lekár je v prac. pomere (zároveň aj štatutár, ale nie je odmeňovaný za tento výkon) majú nastavené DDS tak, že sestra dostáva cca 2% zo svojej mzdy mesačne ako príspevok zamestnávateľa a tiež si dáva lekár 2%......problém vidím v tom, že sestra má nižšiu odmenu ako jej šéf a samozrejme žiadna KZ, nič sú iba dvaja zamestnanci.....je to problematické????
Nie je to problém.
Jana Motyčková
03.02.22,11:49
Je zamestnávateľ / verejná správa/ povinný uzatvoriť zmluvu s DDS ak má možno 1-2 zamestnancov, ktorí majú účasť na DDS? Ďakujem

Nie, nie je to povinnosť. Povinnosťou by to bolo, keby mal zamestnancov v 3., 4. kategórii, alebo podľa KZ pre VS na rok 2022, ak by to mal dohodnuté v podnikovej kolektívnej zmluve.
Karin87
05.02.22,08:21
Dobrý deň, pri pružnom pracovnom čase ( na pracovisku musí byť od 07,30-14,00, zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou, zostane zamestnanec napr. v pondelok v práci naviac 3 hodiny ako je určený prac. čas počas ktorého musí byť na pracovisku, v utorok to isté.



V stredu nebude v práci do 14,00 ale do 13,00 hod. Táto hodina,ktorá sa v dochádzke uvádzajú ako súkromné voľno, bude zaplatená mesačnou mzdou alebo náhradou mzdy?

Ide mi hlavne o to, že z náhrady mzdy sa netvorí sociálny fond.

Ďakujem
Jana Motyčková
07.02.22,08:18
Ak to, čo nebol v práci je náhradné voľno za nadčas, tak zjednodušene povedané, bude to platené mzdou. Ak je to poskytnuté pracovné voľno s náhradou mzdy (to ja neviem), tak to bude platené náhradou mzdy. Treba zistiť, o čo ide a podľa toho.
Chana
08.02.22,05:39
Prosím o radu:
1. Ak má zamestnankyňa definované v prac. zmluve, že jej týždenný prac. čas je 17 hodín a pracuje pondelok - štvrtok po 4,25 hod., Aký má nárok na dovolenku roč. vým. 30 dní?
2. Ak PZ tejto zamestnankyne je uzavretá do 30.6., uvedie sa jej na pásku ročný nárok, alebo nárok len do skončenia PP - teda do 30.6.
Ďakujem!
Jana Motyčková
08.02.22,08:15
Ad 1 : Výmera dovolenky v zákone (aj v kolektívnych zmluvách) je /býva uvedená v týždňoch. Ak jej základná výmera dovolenky je 6 týždňov, tak v dňoch je to 6x4 = 24 dní. Ak ale v internom predpise alebo v pracovnej zmluve je uvedené, že má nárok na 30 dní dovolenky, tak jej základná výmera je 30 dní.
Ad 2 : V zákone nie je povinnosť uvádzať na výplatnej páske nárok na dovolenku, takže aj to, čo tam uvádzate je vašou internou záležitosťou. Logickejšie je uvádzať tam nárok za pol roka v uvedenom prípade, ale nie je to zákon.
Chana
08.02.22,11:17
Zamestnanec má uzavretú DoVP do 30.6.2022. Dňa 17.1. doručil „Výpoveď dohody mimo prac. pomeru.
Uviedol označenie zmluvných strán a v texte:
„ Dovoľujem si zamestnávateľovi oznámiť, že v súlade s uzatv. dohodou a stanovenou 15 dennou výpovednou lehotou k dátumu 28.2.2022 vypovedám dohodu mimo prac. pomeru so zamestnávateľom.
Zamestnávateľ súhlasí, ale má povinnosť reagovať písomne na túto jeho „výpoveď.......“ ?
Ďakujem.
Jana Motyčková
08.02.22,11:42
Nemal by povinnosť reagovať písomne na výpoveď dohody, keby bola v súlade so zákonom. Ale dohoda o vykonaní práce sa nedá vypovedať. Možnosť výpovede s 15- dňovou lehotou je len pri dohode o pracovnej činnosti a dohode o brigádnickej práci študentov.
Od DoVP môže zamestnanec iba odstúpiť, a to len vtedy, ak nemôže pracovnú úlohu vykonaťpreto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Inak možno DoVP ukončiť predčasne za dohodnutých podmienok len dohodu oboch strán.

Čiže podaná výpoveď je neplatná, ale ak zamestnávateľ súhlasí, treba so zamestnancom uzatvoriť buď dohodu o predčasnom skončení DoVP alebo dohodu o zmene dohodnutých podmienok v DoVP alebo niečo podobné.
Mila123
09.02.22,13:44
Zdravotnícke zariadenie musí mať podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti odborného zástupcu (garanta), podľa (§ 12, ods. 9 zákona č. 578/2004 Z. z.) citujem „ Odborný zástupca [odsek 3 písm. a)] je fyzická osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení. Odborný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom vzťahu s poskytovateľom“. ..........(Kontrolovala som účtovníctvo, mzdy v sro , ktorú má záujem náš klient kúpiť), a zistila som fakt. že, lekárka, ktorá je ešte stále garantkou, proste nie je prihlásená v SP , poberá iba odmenu z podielov na zisku spol.

Chcem si overiť tú skutočnosť, že či nebude pri kontrole z VUC (vydávajú povolenia na zdravotnú starostlivosť ), popr. IP charakterizovaná ako nelegálna práca? Ďakujem za Váš názor
Jarka 1
09.02.22,15:04
V prípade garanta VUC vyžadovala doložiť doklad o vzťahu s poskytovateľom. Postačila Dohoda o pracovnej činnosti. Inak nechceli dať povolenie.
Mila123
09.02.22,15:07
V prípade garanta VUC vyžadovala doložiť doklad o vzťahu s poskytovateľom. Postačila Dohoda o pracovnej činnosti. Inak nechceli dať povolenie.

samozrejme, stačí dohoda ale bez prihlásenia v SP?????? pritom deklarujú, že garant pracuje na základe DoPČ......
Jarka 1
09.02.22,15:17
Nestačí DoPČ bez prihlásenia do SP.
Chana
09.02.22,19:02
Zam. je odmeň podľa 553/2003 - PT1/stupeň9, tarifný plat 632,50 €. Softwer počíta:
základná mzda: 123,75 h = 507,60
z toho sv. inform. 7,50 h = 30,12
dovolenka 33,75 h = 135,53
zaklad za nadčas: 2h = 7,77
príplatok za nadč: 2h = 2,33
hrubý príjem: 653,23 €
Akým spôsobom bol vypočítaný doplatok do min. mzdy 10,63 € ?
Ďakujem!
Jana Motyčková
10.02.22,08:45
Fond pracovného času bol 123,75+33,75 = 157,5.
Základná mzda za 123,75 hod : 632,50/157,5 x 123,75 = 496,9643.
Minimálna mzda 646/157,5 x 123,75 = 507,571, zaokrúhľuje sa na najbližších 10 eurocentov, čo je 507,60. Rozdiel je ten doplatok.
Pri výpočte doplatku do minimálnej mzdy sa do dosiahnutej mzdy nezapočítava mzda za nadčas ani príplatok za nadčas (§ 3 ods. 2 zákona o minimálnej mzde).
Čiže v zásade tá základná mzda je OK.
Nadčas je OK, ten je platený hodinovou sadzbou funkčného platu, čo je 1/163 z funkčného platu.
Otázkou je, či je správne vypočítaná dovolenka. Dovolenka sa platí priemerným zárobkom, pre VS sa za priemerný zárobok považuje funkčný plat. Čiže
FP za dovolenku 632,50/157,5 x 33,75 = 4,015873 x 33,75 = 135,53. To síce vyzerá byť v poriadku, ale priemerný zárobok má byť najmenej vo výške minimálnej mzdy, na ktorú by mal nárok v mesiaci, kedy sa priemerný zárobok používa. No a tu je problém s výkladom zákona. Niekto vykladá zákon, že sa porovnáva priemerný zárobok s hodinovou minimálnou mzdou, čo je v tomto prípade 3,961 - a toto je splnené. Pri takomto výklade je to všetko OK. Môj názor ale je, že minimálna mzda u mesačne odmeňovaného zamestnanca, v mesiaci, kedy sa má použiť je v tomto prípade 646/157,5 (konkrétny fond pracovného času) = 4,101587, čo by za 33,75 hod dovolenky bolo 138,43 €. Môj výklad je podľa mňa podľa presného znenia zákona a aj lepšie "kopíruje" zmysel zákona.
Chana
14.02.22,05:17
Nemal by povinnosť reagovať písomne na výpoveď dohody, keby bola v súlade so zákonom. Ale dohoda o vykonaní práce sa nedá vypovedať. Možnosť výpovede s 15- dňovou lehotou je len pri dohode o pracovnej činnosti a dohode o brigádnickej práci študentov.
Od DoVP môže zamestnanec iba odstúpiť, a to len vtedy, ak nemôže pracovnú úlohu vykonaťpreto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Inak možno DoVP ukončiť predčasne za dohodnutých podmienok len dohodu oboch strán.

Čiže podaná výpoveď je neplatná, ale ak zamestnávateľ súhlasí, treba so zamestnancom uzatvoriť buď dohodu o predčasnom skončení DoVP alebo dohodu o zmene dohodnutých podmienok v DoVP alebo niečo podobné.



Stačí, ak v tej dohode o rozviazaní DoVP bude uvedené : PP založený dohodou o VP zo dňa 29.6. sa po vzájomnej dohode zam. a zamestnávateľa končí dňom 28.2. ?
Jana Motyčková
14.02.22,07:06
Treba tam dohodnúť všetko, čo treba. Ak je dohoda o vykonaní správne uzatvorená, má tam byť aká úloha má byť vykonaná, dokedy a aká je za to odmena. Ak sa DoVP má skončiť skôr, tak potom sa dohodne aj aká časť úlohy bude odovzdaná a aká časť odmeny vyplatená.
Ak dohodnete skončenie 28.2. a všetko ostatné je z toho jasné, tak je to OK.
Iveta Matlovičová
14.02.22,17:25
Fond pracovného času bol 123,75+33,75 = 157,5.
Základná mzda za 123,75 hod : 632,50/157,5 x 123,75 = 496,9643.
Minimálna mzda 646/157,5 x 123,75 = 507,571, zaokrúhľuje sa na najbližších 10 eurocentov, čo je 507,60. Rozdiel je ten doplatok.
Pri výpočte doplatku do minimálnej mzdy sa do dosiahnutej mzdy nezapočítava mzda za nadčas ani príplatok za nadčas (§ 3 ods. 2 zákona o minimálnej mzde).
Čiže v zásade tá základná mzda je OK.
Nadčas je OK, ten je platený hodinovou sadzbou funkčného platu, čo je 1/163 z funkčného platu.
Otázkou je, či je správne vypočítaná dovolenka. Dovolenka sa platí priemerným zárobkom, pre VS sa za priemerný zárobok považuje funkčný plat. Čiže
FP za dovolenku 632,50/157,5 x 33,75 = 4,015873 x 33,75 = 135,53. To síce vyzerá byť v poriadku, ale priemerný zárobok má byť najmenej vo výške minimálnej mzdy, na ktorú by mal nárok v mesiaci, kedy sa priemerný zárobok používa. No a tu je problém s výkladom zákona. Niekto vykladá zákon, že sa porovnáva priemerný zárobok s hodinovou minimálnou mzdou, čo je v tomto prípade 3,961 - a toto je splnené. Pri takomto výklade je to všetko OK. Môj názor ale je, že minimálna mzda u mesačne odmeňovaného zamestnanca, v mesiaci, kedy sa má použiť je v tomto prípade 646/157,5 (konkrétny fond pracovného času) = 4,101587, čo by za 33,75 hod dovolenky bolo 138,43 €. Môj výklad je podľa mňa podľa presného znenia zákona a aj lepšie "kopíruje" zmysel zákona.

Nahradu mzdy za dovolenku prepocitavame cez HSFP pre nahrady - z § 29 ods. 2 mi vychadza, ze PHZ sa nepouzije. Takze mne ta dovolenka vychadza rovnako 135,53 €. Z § 29 ods. 4 vychadza, ze doplatky do MM by sa tu nemali riesit (nestihla som kuknut ako to mame nastavene v SW).

§ 29 ods. 2 - Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat ...
§ 29 ods. 4 - Pri poskytovaní platu zamestnancom, na ktorých sa vzťahuje tento zákon (553/2003), zamestnávateľ neuplatní ustanovenia ... § 120 až 122 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/311/#paragraf-120) ...
Jana Motyčková
15.02.22,07:00
Súhlasím, takže je to OK.
ABD
17.02.22,09:09
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ako by podľa Vášho názoru mal postupovať zamestnávateľ v tomto prípade:
Zamestnanec bol dlhodobo PN (60 týždňov), v 12/21 mu bol priznaný invalidný dôchodok nad 70%, a teraz v 02/22 mu lekár ukončil tú dlhodobú PN. Zamestnanec však zamestnávateľovi telefonicky oznámil, že je aktuálne stále hospitalizovaný (dlhodobo), takže do práce chodiť nemôže. PN už má ukončenú (nevieme prečo lekár PN ukončil, keď zdravotný stav je rovnaký – možno to má súvis s tým priznaným dôchodkom?) . Zamestnávateľ má zaplatené služby „bežnej“ pracovnej zdravotnej služby, daný zamestnanec je nerizikový, PN nie je z dôvodu choroby z povolania.
Zamestnanec a zamestnávateľ chcú ukončiť pracovný pomer. Zamestnanec požaduje od zamestnávateľa ukončenie podľa §63 c s vyplatením odchodného.
1. Je zamestnávateľ povinný ukončiť PP podľa §63c, keďže zamestnanec nechodí do práce, nemá PN ani nepožiadal o neplatené voľno? Nemal by vlastne dať výpoveď zamestnanec ?
2. Ak sa dohodnú na výpovedi ako chce zamestnanec , môže z-teľ považovať rozhodnutie o dôchodku za lekársky posudok, na základe ktorého z-c stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo má požadovať od zamestnanca iný posudok ?
3. Dal by sa PP ukončiť aj §60 Dohodou z dôvodov podľa §63c?
4. Resp. akým spôsobom by bolo podľa Vás najvhodnejšie ukončiť pracovný pomer, aby to bolo v súlade so ZP a inými predpismi ? Zamestnávateľ je ústretový, je ochotný zamestnancovi vyhovieť, najmä však chce mať všetko v poriadku pri prípadnej kontrole z IP. Ďakujem.
Jana Motyčková
17.02.22,12:35
Výpoveď alebo aj skončenie PP dohodou z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. c) by ste mohli dať, len ak by vám predložil posudok, že pre svoj zdravotný stav dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu - na to nestačí priznanie invalidného dôchodku.
Ad 1 - ak zamestnanec nepredložil posudok, nemôžete z tohto dôvodu dať zamestnancovi výpoveď. Zamestnanec ak chce dať výpoveď, nemusí ju zdôvodňovať. Keby mal lekársky posudok, že nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu, môže PP skončiť okamžite (§ 69 ods. 1) a potom by mal tiež nárok na náhradu mzdy za 2 mesiace.
Ad 2 - nemôže, potrebuje vyslovene posudok, v ktorom sa posudzuje aj druh práce, ktorú vykonáva. Lekársky posudok si musí vybaviť zamestnanec a to u všeobecného lekára alebo u lekára PZS.
Ad 3 - bez posudku nie
Ad 4 - dohodou o skončení pracovného pomeru. Ak je zamestnávateľ ochotný zamestnancovi vyhovieť pokiaľ ide o odstupné, tak odstupné mu môže dať, odporúčam to dať do dohody o skončení pracovného pomeru, išlo by o odstupné podľa § 76 ods. 7 :"Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 2."
Zároveň treba povedať, že ak zamestnanec nemá vystavenú PN a nechodí do práce možno to považovať za neospravedlnenú absenciu a zamestnávateľ môže skončiť PP aj z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny. Toto si vyžaduje prerokovanie so zástupcami zamestnancov, ak ich máte. Zamestnanec by mal požiadať o vystavenie novej PN, prípadne zrušenie ukončenia PN, aby nemal problém v zamestnaní. Lekári často pri priznaní ID PN ukončujú, ale priznanie ID nemá byť dôvodom skončenia PN a robia týmto ľuďom a ich zamestnávateľom zbytočné problémy.
veronikasad
18.02.22,18:25
Dobrý deň, dňa 21.2.2022 končí poberanie materského štatutárovi s pravidelným príjmom. 10.8.2021 som nahlásila v SP začiatok prerušenia, ukončenie prerušenia mi mzdový SW OLYMP nevygeneroval, nie je potrebné už na SP nahlasovať ?

Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
20.02.22,17:51
Štatutár, ktorý poberá materské nemá mať prerušené poistenie v SP.
veronikasad
20.02.22,22:12
Štatutár, ktorý poberá materské nemá mať prerušené poistenie v SP.Janka, ďakujem, ani ked ide o poberanie materskeho muzom, po vyčerpaní poberania dávky matkou?
Jana Motyčková
21.02.22,06:08
Štatutár (ak teda nehovoríme o pracovnom pomere) po 1. nikde nie je na rodičovskej dovolenke podľa Zákonníka práce a po 2. aj keby to bol pracovný pomer a otec na rodičovskej dovolenke, tak keď poberá materské, tak sa mu poistenie neprerušuje.
zze/2003-461/26/1
veronikasad
21.02.22,09:29
Janka, ďakujem.
Chana
22.02.22,11:36
Zamestnanec mal uzavr. PP od 1.9. do 31.08.2022. Od januára je na PN. Chce zo zdrav. dôvodov požiadať o ukončenie PP. Zamestnávateľ súhlasí, môže sa PP ukončiť dohodou k 28.2.2022, aj keď PN ešte trvá? Ďakujem
Iveta Matlovičová
22.02.22,16:50
Zamestnanec mal uzavr. PP od 1.9. do 31.08.2022. Od januára je na PN. Chce zo zdrav. dôvodov požiadať o ukončenie PP. Zamestnávateľ súhlasí, môže sa PP ukončiť dohodou k 28.2.2022, aj keď PN ešte trvá? Ďakujem


áno, uplatnenie dohody o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce je možné aj počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca
eva6459
24.02.22,11:59
Dobrý deň

Zamestnanec má učňovské vzdelanie a už ako učeň pracoval na základe učňovského pracovného pomeru, dostával odmenu a ešte nemal ani 15 rokov. Hneď po skončení učňovky mal uzatvorený riadny pracovný pomer. Teraz mu pracovný pomer končí. Započítava sa do odpracovanej doby aj učňovský pracovný pomer, na účely potvrdenia o zamestnaní? Ako sa obdobie učňovského pracovného pomeru uvádza v evidenčnom listu dôchodkového poistenia? Niekde sme zachytili informáciu, že sa započítava (v obidvoch prípadoch) iba obdobie od 18 rokov veku zamestnanca. Za odpoveď ďakujem.
Jana Motyčková
24.02.22,13:16
Učňovský pracovný pomer neexistuje. Možno mál počas školy učebnú zmluvu, alebo robil na základe zmluvy medzi školou a zamestnávateľom, neviem, to musíte vedieť vy. V uvedených prípadoch asi dostával odmenu za produktívnu prácu žiaka a tá je zdaniteľný príjem ale bez odvodov. Takže pokiaľ ide o eldp, tak keďže z tohto príjmu nebol dôchodkovo poistený (firma by mala vedieť, čo má uzatvorené a čo platila), tak toto obdobie a príjem do eldp nejde.
Do zápočtového listu z pracovného pomeru sa u tato doba nepočíta - uvádza sa iba doba trvania pracovného pomeru.
Chana
25.02.22,14:38
Zamestnankyňa ukončila PP 31.12.2021, požiadala o RZD. Dňa 11.2.2021 jej SP vydala rozhodnutie, kde jej od 1.1.2021 priznala starob. dôchodok vo výške 278 €. Ona toto oznámila zamestnávateľovi 1.3.2021.
Aký má nárok na NČZD?
Ďakujem!
Iveta Matlovičová
26.02.22,14:25
Zamestnankyňa ukončila PP 31.12.2021, požiadala o RZD. Dňa 11.2.2021 jej SP vydala rozhodnutie, kde jej od 1.1.2021 priznala starob. dôchodok vo výške 278 €. Ona toto oznámila zamestnávateľovi 1.3.2021.
Aký má nárok na NČZD?
Ďakujem!


Tym, ze jej dochodok bol spatne priznany k 1.1.2021, stava sa dochodcom na danove ucely. Jej NCZDD sa vypocita podla vzorca (vid v prilohe). Vysku NCZD ovplyvni jej prijem a dochodok, ktory patri za zdanovacie obdobie roku 2021.
Mila123
27.02.22,18:21
Dobrý deň, prosím o váš názor:


Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi gastrolístky na konci januára v počte 20 ks – t.j. na pracovné dni na mesiac február. Zamestnanec v mesiaci február neodpracoval iba 10 dní z dôvodu PN.

Môže zraziť zamestnancovi 20 ks gastrolístkov ( zráža len časť za zamestnanca), nakoľko ich zamestnancovi už poskytol, s tým, že na mesiac marec mu zníži nárok na gastrolístky o už poskytnuté v mesiaci február, tak že mu neposkytne 23 lístkov na pracovné dni ale len 13 lístkov?
Iveta Matlovičová
27.02.22,19:10
Dobrý deň, prosím o váš názor:


Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi gastrolístky na konci januára v počte 20 ks – t.j. na pracovné dni na mesiac február. Zamestnanec v mesiaci február neodpracoval iba 10 dní z dôvodu PN.

Môže zraziť zamestnancovi 20 ks gastrolístkov ( zráža len časť za zamestnanca), nakoľko ich zamestnancovi už poskytol, s tým, že na mesiac marec mu zníži nárok na gastrolístky o už poskytnuté v mesiaci február, tak že mu neposkytne 23 lístkov na pracovné dni ale len 13 lístkov?

ano, mozte, odporucam upravit si tento postup (kompenzacie/zapocitania) v internej smernici
Chana
28.02.22,11:25
Tym, ze jej dochodok bol spatne priznany k 1.1.2021, stava sa dochodcom na danove ucely. Jej NCZDD sa vypocita podla vzorca (vid v prilohe). Vysku NCZD ovplyvni jej prijem a dochodok, ktory patri za zdanovacie obdobie roku 2021.





V potvrdení zo SP sa píše, že dôch. vek je 1. január 2021. Ale podľa práv. predpisov účinných od 1.1.2021 je fiktívny dôch. vek a dosiahli ste ho dovŕšením 61 rokov a 10 kal. mesiacov dňa 5.11.2020. Podmienky nároku na star. dôchodok ste splnili 1.1.2021.
Iveta Matlovičová
28.02.22,12:42
V potvrdení zo SP sa píše, že dôch. vek je 1. január 2021. Ale podľa práv. predpisov účinných od 1.1.2021 je fiktívny dôch. vek a dosiahli ste ho dovŕšením 61 rokov a 10 kal. mesiacov dňa 5.11.2020. Podmienky nároku na star. dôchodok ste splnili 1.1.2021.



rozhodujuci je datum 1.1.2021, a preto za rok 2021 považuje za dôchodcu na daňové účely, ten fiktívny DV sa určil pre výpočet kompenzácie ako jednorázoveho doplatku k SD
Chana
01.03.22,07:01
U tejto dôchodkyne stačí ak predloží rozhodnutie zo SP o výške dôchodku, alebo je potrebné potvrdenie o vyplatenej dôchodkovej dávke z SP?
ke´d sa v rozhodnutí spomína fiktívny doch. vek 5.11.2020 , pravdepodobne ten doplatok dostala v r. 2021. Tiež má byť dodržaný dátum 15.2. aj na tomto potvrdení?
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
01.03.22,08:34
U tejto dôchodkyne stačí ak predloží rozhodnutie zo SP o výške dôchodku, alebo je potrebné potvrdenie o vyplatenej dôchodkovej dávke z SP?
ke´d sa v rozhodnutí spomína fiktívny doch. vek 5.11.2020 , pravdepodobne ten doplatok dostala v r. 2021. Tiež má byť dodržaný dátum 15.2. aj na tomto potvrdení?
Ďakujem.

jedno alebo druhe potvrdenie je akceptovatelne (staci predlozit jedno z nich - vid § 37 ods. 1 pism. b) ZDP), doklady ako prilohu k ziadosti o RZD je potrebne predlozit do 15.2.2022
zze/2003-595/37/1/
enigma
01.03.22,13:56
dobry den,
prosim viete mi poradit ohladom sucasnej situacie a brannej povinnosti pre ukrajinskych obcanov?
UA statny prislusnik, nas zamestnanec dostal povolavaci rozkaz, prosim je tato nepritomnost praci s nahradou ci bez nahrady?
dakujem
olga84
01.03.22,18:10
Dobrý deň. Môže osoba na rodičovskej dovolenke, ktorá poberá peňažný príspevok na opatrovanie, mať príjem z dohody v ČR? Ak áno, do akej výšky?Môže si urobiť daňové priznanie z tohto príjmu za účelom uplatnenia daňového bonusu? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
02.03.22,08:00
Dobrý deň. Môže osoba na rodičovskej dovolenke, ktorá poberá peňažný príspevok na opatrovanie, mať príjem z dohody v ČR? Ak áno, do akej výšky?Môže si urobiť daňové priznanie z tohto príjmu za účelom uplatnenia daňového bonusu? Ďakujem.

oblasti socialnych davok a subehu vyplacania ineho prijmu vam neporadim ... ak mala prijem z dohody aspon vo vyske 6-nasobku MM, uplatnit danovy bonus na dieta si v DP moze
Iveta Matlovičová
02.03.22,08:05
dobry den,
prosim viete mi poradit ohladom sucasnej situacie a brannej povinnosti pre ukrajinskych obcanov?
UA statny prislusnik, nas zamestnanec dostal povolavaci rozkaz, prosim je tato nepritomnost praci s nahradou ci bez nahrady?
dakujem

podla mojho nazoru pojde o § 137 ods. 4 písm.g) ZP - bez nahrady mzdy, ak zamestnavatel neupravi poskytovanie tohto volna s nahradou mzdy
zze/2001-311/137/4/a/
Chana
03.03.22,08:08
Zamestnankyňa je na PN od 20.1.2022. V mzde za február by mala mať vyplatenú odmenu. Aké odvody bude platiť zamestnanec a zamestnávateľ?
Ďakujem!
Jana Motyčková
03.03.22,12:33
Ak je celý február na PN, tak z odmeny bude platiť zamestnávateľ úrazové poistenie a zdravotné poistenie zamestnanec aj zamestnávateľ.
Chana
03.03.22,14:25
Zamestnanec skončil PP v priebehu roka 2021. Po spracovaní poslednej mzdy mu bolo poštou zaslané potvrdenie o príjme, alebo si ho prísile osobne prevziať. Má zamestnávateľ povinnosť poslať mu potvrdenie o príjme do 10.3., ak ho zamestnanec nepožiadal o vykonanie RZD?
Ďakujem!
Jana Motyčková
04.03.22,06:45
Ak už bolo poslané a nič sa na ňom nezmenilo, podľa mňa nové potvrdenie posielať netreba.
botuľa
07.03.22,08:36
Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ohľadne odvodov živnostníčky - ženy na rodičovskej dovolenke.

Žena živnostníčka je na rod. dovolenke a 1/2 roka vykonávala svoju živnosť, na 1/2 roka podpísala čestné prehlásenie SOciálnej poisťovni, že nevykonáva zárobkovú činnosť (a tým pádom za tie mesiace neplatí odvody do SP). Keď bude SP prepočítavať ďalšie odvody podľa Daňového priznania ako budú toto obdobie posudzovať pre účely výpočtu (budú počítať príjem :12 mesiacov, alebo príjem: 6 mesiacov? - kedy skutočne vykonávala zárobkovú činnosť? Ďakujem veľmi pekne.
Chana
07.03.22,08:52
Zamestnankyňa má funkčný plat vo výške MM = 646 €. ( odmeň podľa 553/2003/ V mesiaci február odpracovala 112,5 hod., 1 deň mala P, 4 dni - teda 30 hodím mala 80% prekážku na strane zamestnávateľa. Za týchto 30 hodín má mať plat vo výške 129,20€, keďže 80% funkčného platu by bolo menej ako vypočítaná minimálne mzda?
Ďakujem!
Jana Motyčková
07.03.22,11:46
Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ohľadne odvodov živnostníčky - ženy na rodičovskej dovolenke.

Žena živnostníčka je na rod. dovolenke a 1/2 roka vykonávala svoju živnosť, na 1/2 roka podpísala čestné prehlásenie SOciálnej poisťovni, že nevykonáva zárobkovú činnosť (a tým pádom za tie mesiace neplatí odvody do SP). Keď bude SP prepočítavať ďalšie odvody podľa Daňového priznania ako budú toto obdobie posudzovať pre účely výpočtu (budú počítať príjem :12 mesiacov, alebo príjem: 6 mesiacov? - kedy skutočne vykonávala zárobkovú činnosť? Ďakujem veľmi pekne.

deleno 12
Jana Motyčková
07.03.22,11:55
Zamestnankyňa má funkčný plat vo výške MM = 646 €. ( odmeň podľa 553/2003/ V mesiaci február odpracovala 112,5 hod., 1 deň mala P, 4 dni - teda 30 hodím mala 80% prekážku na strane zamestnávateľa. Za týchto 30 hodín má mať plat vo výške 129,20€, keďže 80% funkčného platu by bolo menej ako vypočítaná minimálne mzda?
Ďakujem!
Náhrada mzdy podľa §250b ods. 8 má byť vo výške 80 % priemerného zárobku, najmenej však vo výške minimálnej mzdy. Na tento účel sa posudzuje výška hodinovej minimálnej mzdy 3,713 €/hod. Prečo, neviem, ale z praxe - takto to kontrolujú aj vo výkazoch z prvej pomoci.
eva6459
09.03.22,04:58
Dobrý deň

Na zamestnanca prišiel Príkaz na začatie exekúcie, od exekútora, oprávnená je zdravotná poisťovňa. Návrh oprávneného na vykonanie exekúcie je zo dňa 7.2.2022. Na zamestnanca máme Uznesenie súdu - Vyhlásený konkurz, právoplatné 11.9.2018. Môžeme vykonávať exekučné zrážky, ak bol na zamestnanca vyhlásený konkurz?

Ďakujem.
Jana Motyčková
09.03.22,06:08
Zistite si, či už konkurz nebol ukončený. Staré konkurzy trvali 3 roky, potom ich mohol (asi súd) ukončiť. Nové konkurzy neviem ako a kedy sa končia. Asi najlepšie bude, keď budete kontaktovať exekútora. Ak konkurz ešte beží, tak exekútor postupoval chybne, ak vám poslal príkaz na začatie exekúcie.
Chana
09.03.22,07:59
Bývalý zamestnanec požiada o vykonanie RZD a vyjde mu nedoplatok 0,01 €. Chce darovať 2%, požiada aj o vystavenie potvrdenia. Môže prísť a vyrovnať do pokladne ten 0,01 €. Ďakujem!
Iveta Matlovičová
09.03.22,08:25
Bývalý zamestnanec požiada o vykonanie RZD a vyjde mu nedoplatok 0,01 €. Chce darovať 2%, požiada aj o vystavenie potvrdenia. Môže prísť a vyrovnať do pokladne ten 0,01 €. Ďakujem!

áno, môže
enigma
11.03.22,10:26
Dobry den p. Motyckova,


prosim je mozne aby clovek, ktory mal cely mesiac plateny priemerkou (prekazka) dostal nizsiu mzdu ako je jeho zakladna? nieje garancia ze musi dostat aspon svoju zakladnu mzdu? citam § 134 ale neviem ci spravne

dakujem
jana
Iveta Matlovičová
14.03.22,07:29
pre enigma: zamestnanec je odmenovany mesacnou mzdou 646 € .... moze sa to stat, napr. mesiac februar ma len 20 pracovnych dni x 8 hodin (jeho denny uvazok) x 3,713 (zakonom garantovany PHZ pri uvazku 40 hodin tyzdenne)
medved
15.03.22,09:27
Dobrý deň. Ku Dňu učiteľov plánujeme občerstvenie pre všetkých zamestnancov, ktoré bude hradené zo sociálneho fondu - vystavená Fa. Je to zdaniteľný príjem zamestnancov, , čiže podlieha dani a odvodom? Ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
15.03.22,14:38
Dobrý deň. Ku Dňu učiteľov plánujeme občerstvenie pre všetkých zamestnancov, ktoré bude hradené zo sociálneho fondu - vystavená Fa. Je to zdaniteľný príjem zamestnancov, , čiže podlieha dani a odvodom? Ďakujem za odpoveď.

áno, ide o zdaniteľný príjem a podlieha aj odvodom na poistné
Mila123
15.03.22,14:55
áno, ide o zdaniteľný príjem a podlieha aj odvodom na poistné

nemôže to patriť pod §5, ods. 7, pís. o ZDP?
ABD
15.03.22,21:07
Dobrý deň, zamestnancovi, ktorý doteraz vykonával rizikové práce tretej kategórie, bol vydaný preukaz ŤZP. Môže aj naďalej vykonávať doterajšiu rizikovú prácu alebo ho musí zamestnávateľ preradiť na inú, ľahšiu prácu? Ďakujem.
medved
16.03.22,11:29
nemôže sa to chápať ako nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi v úhrnnej sume najviac 500 € za zdaňovacie obdobie?
Iveta Matlovičová
16.03.22,14:22
nemôže to patriť pod §5, ods. 7, pís. o ZDP?

nie, lebo idu to poskytovat zo socialneho fondu
Iveta Matlovičová
16.03.22,14:23
Dobrý deň, zamestnancovi, ktorý doteraz vykonával rizikové práce tretej kategórie, bol vydaný preukaz ŤZP. Môže aj naďalej vykonávať doterajšiu rizikovú prácu alebo ho musí zamestnávateľ preradiť na inú, ľahšiu prácu? Ďakujem.

to musi posudit pracovna zdravotna sluzba, zavisi to od toho, ci jeho zdravotny stav mu dovoluje vykonavat rizikovou pracu
Iveta Matlovičová
16.03.22,14:24
nemôže sa to chápať ako nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi v úhrnnej sume najviac 500 € za zdaňovacie obdobie?



nie, nakolko zdrojom je socialny fond - a teb sa v § 5 ods. 7o nespomina
Chana
18.03.22,07:23
Zam. je odmeň podľa zákona 553/2003, pracuje v dvojsmennej prevádzke. Má stanovený TP 590 €, prípl. za smennosť 7,50€.
Mzdu za február mal:
Zákl. mzda...........118 hod.....538,17
Prípl. za smenn.....118 hod........6,33
Dovolenka............118 hod......93,88
Podľa zaradenia jeho funk. plat je nižší ako min. mzda, poskytne sa mu doplatok do min. mzdy, ktorý má uvedený v oznámení o výške a zložení funk. platu:
Tar. plat...................590
Prípl za smenn............7,50
dopl. do MM.............40,88
FP............................638,38 táto MM je prepočítaná podľa skutočne odprac. hodín.
Môže byť oznámenie takto vystavené?
Ďakujem!
jvp111
18.03.22,08:54
Dobrý deň,
zamestnávateľ chce zamestnať ukrajincov so štatútom dočasného útočiska na dohodu. Ako to je v takom prípade s odvodmi do ZP a SP? Musia byť u nás prihlásený do ZP?
Ďakujem vopred za odpoveď.
Jana Motyčková
18.03.22,12:27
Ak majú štatút dočasného útočiska (nie azylu), nie sú na Slovensku zdravotne poistení. Ak tu budú vykonávať zárobkovú činnosť, vzťahuje sa na nich štandardne § 3 ods. 3 a ods. 9 zákona o zdravotnom poistení. Čiže verejné zdravotné poistenie im tu vznikne, ak budú vykonávať zárobkovú (závislú) činnosť s dohodnutým príjmom najmenej vo výške mesačnej minimálnej mzdy, okrem (zjednodušene) práce na DoBPŠ, dohôd dôchodcov, prace konateľa, spoločníka s.r.o a pod.


Čiže ak budú robiť na dohodu s nižší príjmom, zdravotné poistenie na Slovensku im nevzniká a neprihlasujú sa do ZP a neplatia ZP z príjmu. AK budú mať dohodnutý príjem nad minimálnu mzdu mesačnú, tak sa majú prihlásiť oni do ZP ako poistenci a potom z dohody budete platiť poistné na ZP (ak nejde o DoBPŠ alebo dohodu dôchodcu).


SP platíte normálne.
Mila123
19.03.22,09:37
Dobrý deň,
pani dr. Motyčková, p. ing. Matlovičová, mám prosbu urobíte nový príspevok týkajúci sa zamestnávania odídencov z UA? Ďakujem
Jana Motyčková
19.03.22,15:43
No hej, len do utorka dovolenkujem.
Iveta Matlovičová
21.03.22,06:40
Dobrý deň,
pani dr. Motyčková, p. ing. Matlovičová, mám prosbu urobíte nový príspevok týkajúci sa zamestnávania odídencov z UA? Ďakujem
článok Zamestnávanie odídencov UA (https://www.porada.sk/t330604-zamestnavanie-odidencov-z-ua.html#post3224948) bol pridaný, dávam však do pozornosti, že prebieha aj legislatívny proces (lex ukrajina), ktorý môže legislatívu ešte zmeniť/upraviť
jvp111
21.03.22,06:49
ďakujem za odpoveď.
Chana
22.03.22,08:42
Zamestnankyňa, r. nar. 1957, odmeň. podľa 553/2003, doručila žiadosť o ukončenie PP k 30.6. Starobnou dôchodkyňou sa stala 12.11.2018, bude to jej prvý odchod do dôchodku. Ako ukončiť tento PP a na čo bude mať táto zamestnankyňa nárok? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
23.03.22,19:26
Zamestnankyňa, r. nar. 1957, odmeň. podľa 553/2003, doručila žiadosť o ukončenie PP k 30.6. Starobnou dôchodkyňou sa stala 12.11.2018, bude to jej prvý odchod do dôchodku. Ako ukončiť tento PP a na čo bude mať táto zamestnankyňa nárok? Ďakujem.

ak dorucila ziadost o ukoncenie PP k 30.6., tak predpoklad je, ze chce skoncit dohodou ku konkretnemu dnu, a kedze je to prvy odchod do dochodku, bude mat narok na odchodne
royal
25.03.22,07:15
Dobrý deň, zamestnankyňa má dve deti, jedno bude mať v auguste tri roky a druhé má 7 mesiacov. S mladším práve skončila materskú dovolenku. Keďže otec je so starším na materskej dovolenke, ona nemôže nastúpiť na rodičovskú dovolenku s mladším, resp. poberať rodičovský príspevok. Aké sú povinnosti zamestnávateľa zamestnankyne v súvislosti s ukončením materskej dovolenky a "nenastúpením" na rodičovskú dovolenku voči sociálnej a zdravotnej poisťovni? Respektíve, aké možnosti/povinnosti má matka detí? Veľmi pekne ďakujem.
Jana Motyčková
25.03.22,16:48
Dobrý deň, zamestnankyňa má dve deti, jedno bude mať v auguste tri roky a druhé má 7 mesiacov. S mladším práve skončila materskú dovolenku. Keďže otec je so starším na materskej dovolenke, ona nemôže nastúpiť na rodičovskú dovolenku s mladším, resp. poberať rodičovský príspevok. Aké sú povinnosti zamestnávateľa zamestnankyne v súvislosti s ukončením materskej dovolenky a "nenastúpením" na rodičovskú dovolenku voči sociálnej a zdravotnej poisťovni? Respektíve, aké možnosti/povinnosti má matka detí? Veľmi pekne ďakujem.
To, že otec poberá materské nie je dôvodom prečo by matka nemohla nastúpiť v zamestnaní na rodičovskú dovolenku. Samozrejme nárok na rodičovský príspevok zatiaľ mať nebude, ale to je iná vec. Takže v zamestnaní by matka mala/mohla nastúpiť na rodičovskú dovolenku, zamestnávateľ "normálne" oznámi do SP prerušenie poistenia kvôli rodičovskej dovolenke, v ZP oznámi ako pri každej inej rodičovskej dovolenke 2 K.
Zamestnankyni odporúčam zájsť na ZP a prihlásiť sa na poistenie štátom z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov (nahlási mladšie dieťa, na ktoré otec nepoberá materské).
buzasiova
30.03.22,15:55
Dobrý deň, prosím info ohľadne nového príspevku PFP do Soc.poisťovne od 1.3.2022. Ak je zamestnanec ZŤP s poklesom nad 70%, a doteraz neplatil odvod na PvN ani on , ani zamestnávateľ, tak od 1.3.2022 nebude tiež platiť nikto na PvN, ani PFP, alebo zamestnávateľ už musí za neho odvádzať odvod na PFP (ale nie na PvN) ? Ďakujem, Bea
Jana Motyčková
30.03.22,18:04
Výnimky z platenia poistenia v nezamestnanosti sa nevzťahujú na poistné na financovanie podpory v čase skrátenej práce. Ak zamestnanec v PP

- poberá invalidný dôchodok nad 70 %, alebo

- má priznaný starobný dôchodok, alebo predčasný starobný dôchodok alebo

- poberá ID a je v dôchodkovom veku,

tak zamestnávateľ za neho platí PFP a neplatí PvN.
royal
31.03.22,09:15
Dobrý deň, zamestnanec predložil zamestnávateľovi Potvrdenie, že sprevádzal dieťa na prijímacie skúšky do školy (celý deň). Aké sú nároky zamestnanca v súvislosti s poskytnutím pracovného voľna a náhrady mzdy? Ďakujem.
Jana Motyčková
31.03.22,10:44
Žiadne, ak to nemáte dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo vnútornom predpise alebo pracovnej zmluve.
Môžete mu dať neplatené voľno, ev. aj absenciu (po prerokovaní so zástupcami zamestnancov), alebo po dohode dovolenku.
Chana
05.04.22,10:25
Ped. zam. pracuje na úväzok 84,08% - jeho FP je 1095,15€. Zamestnanec čerpal 4 dni dovolenky, čo je 6,31 hod. x 4 dni = 25,22 ( od 7 - 11). A 7,31 hod mal návštevu lekára ( 1.3. a 10.3.).
Od 14.3. došlo u neho k zmene úväzku na 50%, čomu zodpovedá FP 651,25€/mesiac, tie dni odpracoval všetky.
Chcem Vás poprosiť o usmernenie ku výpočtu mzdy. Ďakujem.
Jana Motyčková
06.04.22,13:07
Dovolenka aj prekážka sa platí funkčným platom, takže celý mesiac má byť platený funkčným platom. Ak mu počítate, že robí rovnomerne od pondelka do piatku tak :
do 13.3. 1095,15/23 x 9

od 14.3. 621,25/23 x 14
Chana
11.04.22,06:35
Zamestnankyňa ( 65 r.) požiadala o ukončenie PP. k 30.6. Zamestnávateľ sa na tej žiadosti vyjadril, že súhlasí.

Je potrebné ešte vyhotoviť dohodu o skončení PP ?

Bude to jej prvé skončenie PP, takže bude mať nárok na vyplatenie odchodného nad rozsah ustanov. §76a ods. 1 ZP ? ( odmeň 553/2003)
Jana Motyčková
11.04.22,11:43
Je potrebné urobiť aj dohodu o skončení PP. AK chcete skončíť PP dohodou platí pre to § 60 a ten predpokladá/vyžaduje písomnú dohodu o skončení PP.
Možno keby sa na to pozrel dáky právnik, tak by asi povedal, že aj bez dohody bol PP skončený (evidentne) dohodou, len nebola dodržaná povinnosť písomnej formy dohody.

K odchodnému - ak ide o zamestnanca odmeňovaného podľa zákona 553/2003 Z.z., podľa KZ vyššieho stupňa, patrí mu odchodné navyše 1 plat nad rámec Zákonníka práce, čiže vo výške 2 funkčných platov.
zze/2001-311/60
Chana
21.04.22,03:56
Pedag. zam. nastúpil do PP 1.9.2021 do 31.8.2022. Pracuje 1 týždeň 5 dní, druhý týždeň 4 dni. Zostatok dovolenky z r. 2021 má 5,5 dňa.
Nárok na dovolenku od 1.1. do 31.8. má 45 x 8 x 4,5 /60 = 27 dní. Od januára do marca čerpal 6,33 dňa. Zostatok dovolenky je : 5,5 + 27 – 8,33 = 24 dní.
Dňa 14.3. sa mu zmenil úväzok na 50%, t.j. pracuje 3 dni v týždni. Ako sa zmení nárok na dovolenku do 31.8.2022?
Ďakujem!
Jana Motyčková
21.04.22,13:59
Nárok na dovolenku je daný v týždňoch, prepočet na dni je len druhoradý. Takže nárok v týždňoch sa mu pri zmene úväzku nemení a teda pri zmene úväzku zostatok dovolenky v týždňoch ostáva zachovaný a tento zostatok sa prepočíta na nový počet dní v týždni.
Ak k 14.3. je zostatok dovolenky 24 dní, to je 24/4,5 = 5,3333 týždňa.
5,3333 týždňa mu musí ostať aj po zmene úväzku a to je pri 3-dňovom týždni 5,3333 x 3 = 16 dní dovolenky. Takže ešte má zostatok nevyčerpanej dovolenky 16 dní.
Chana
25.04.22,04:46
Chcem sa spýtať, či v RZD mal byť do výšky dôchodkov započítaný aj jednorázový doplatok k starob. dôchodku?
Zam požiadala o vykonanie RZD za r. 2021. Predložila rozhodnutie zo SP kde mala od 1.1. priznaný star. dochodok vo výške 278 € mes., nepredložila však oznámenie, kde jej bol priznaný a poukázaný jednorázový doplatok k starob. dôchodku vo výške 522,30.
V RZD jej bolo uplatnené zníženie základu dane ako rozdiel medzi NČZD a sumou vyplat. dôchodku ( 4 511,43 – 3344,40 = 1 167,03) bez toho jednoráz. doplatku. Ak sa stala chyba, prosím aký je postup? PP ukončila 31.12. Ďakujem!
Iveta Matlovičová
25.04.22,07:31
Chcem sa spýtať, či v RZD mal byť do výšky dôchodkov započítaný aj jednorázový doplatok k starob. dôchodku?
Zam požiadala o vykonanie RZD za r. 2021. Predložila rozhodnutie zo SP kde mala od 1.1. priznaný star. dochodok vo výške 278 € mes., nepredložila však oznámenie, kde jej bol priznaný a poukázaný jednorázový doplatok k starob. dôchodku vo výške 522,30.
V RZD jej bolo uplatnené zníženie základu dane ako rozdiel medzi NČZD a sumou vyplat. dôchodku ( 4 511,43 – 3344,40 = 1 167,03) bez toho jednoráz. doplatku. Ak sa stala chyba, prosím aký je postup? PP ukončila 31.12. Ďakujem!

Ak islo o doplatok k SD a ten bol v roku 2021 aj vyplatený, mal byt v uhrne vyplatenej dochodkovej davky zapocitany. Treba dolozit potvrdenie a vykonat opravu dane - "nanovo vykonat rocne zuctovanie", a vypocitany nedoplatok zuctovat v nablizsom spracovani vyplat
Chana
25.04.22,07:35
Ak islo o doplatok k SD a ten bol v roku 2021 aj vyplatený, mal byt v uhrne vyplatenej dochodkovej davky zapocitany. Treba dolozit potvrdenie a vykonat opravu dane - "nanovo vykonat rocne zuctovanie", a vypocitany nedoplatok zuctovat v nablizsom spracovani vyplat



Ďakujem p. Matlovičová!

Zam. ukončila PP 31.12.2021. Musí ona podať dodat. DP?
Chana
25.04.22,07:38
Ďakujem p. Matlovičová!

Zam. ukončila PP 31.12.2021. Musí ona podať dodat. DP?

Určenie sumy jednor. doplatku k SD ( fikt. dôch. vek dovršila 5.11.2020) bolo uvedené v samostatnom rozhodnutí, ktoré v čase spracovania RZD nedoručila.
natcha
25.04.22,08:32
Dobrý deň,
poprosila by som o pomoc/informáciu pre prípady platenia poistných odvodov do rakúskeho systému slovenským zamestnávateľom – prihlásenie zamestnávateľa, maximálny vymeriavací základ, % poistného do jednotlivých poistných fondov.
Ďakujem
Iveta Matlovičová
25.04.22,08:51
Ďakujem p. Matlovičová!

Zam. ukončila PP 31.12.2021. Musí ona podať dodat. DP?

nie, opravu dane ste povinny vykonat vy ako zamestnavatel, ktory ste jej v rocnom zuctovanie pocitali danovu ulavu na danovnika; to ze u vas uz nepracuje nema na uvedene vplyv
Jana Motyčková
25.04.22,09:17
Chcem sa spýtať, či v RZD mal byť do výšky dôchodkov započítaný aj jednorázový doplatok k starob. dôchodku?
Zam požiadala o vykonanie RZD za r. 2021. Predložila rozhodnutie zo SP kde mala od 1.1. priznaný star. dochodok vo výške 278 € mes., nepredložila však oznámenie, kde jej bol priznaný a poukázaný jednorázový doplatok k starob. dôchodku vo výške 522,30.
V RZD jej bolo uplatnené zníženie základu dane ako rozdiel medzi NČZD a sumou vyplat. dôchodku ( 4 511,43 – 3344,40 = 1 167,03) bez toho jednoráz. doplatku. Ak sa stala chyba, prosím aký je postup? PP ukončila 31.12. Ďakujem!

Jednorazový doplatok k starobnému dôchodku (z titulu posunu dôchodkového veku) nie je starobným dôchodkom a preto sa podľa môjho názoru do výšky starobných dôchodkov pre účely NČZD nepočíta.
Chana
25.04.22,09:56
Jednorazový doplatok k starobnému dôchodku (z titulu posunu dôchodkového veku) nie je starobným dôchodkom a preto sa podľa môjho názoru do výšky starobných dôchodkov pre účely NČZD nepočíta.



áno, fikt. dôch. vek dovŕšila 5.11.2020 a ten doplatok je za toto obdobie.
enigma
26.04.22,08:11
dobry den
prosim zamestnanec ma DoBPS od 1.12.2021 do 30.11.2022. Student je v poslednom rocniku a po uspesnych statniciach prestava byt studentom. odpracovane hodiny od 1.12.2021 do terminu statnic sa mu budu rozratavat na celu dobu uzatvorenia dohody ( t.j. 12 mesiacov) alebo len na pocet mesiacov ktore odpracoval na dohodu? pytam sa koli tomu ze nechceme prekrocit povoleny limit ale zaroven ani teraz nevieme termin statnic zamestnanca.
dakujem
Iveta Matlovičová
26.04.22,13:45
dobry den
prosim zamestnanec ma DoBPS od 1.12.2021 do 30.11.2022. Student je v poslednom rocniku a po uspesnych statniciach prestava byt studentom. odpracovane hodiny od 1.12.2021 do terminu statnic sa mu budu rozratavat na celu dobu uzatvorenia dohody ( t.j. 12 mesiacov) alebo len na pocet mesiacov ktore odpracoval na dohodu? pytam sa koli tomu ze nechceme prekrocit povoleny limit ale zaroven ani teraz nevieme termin statnic zamestnanca.
dakujem

na celu dobu uzatvorenia dohody, avsak ak v lete zlozi statnu skusku - tak len do terminu zlozenia statnej skusky (potom straca statut studenta a nemoze pokracovat v DBPS)
eva6459
28.04.22,10:27
Dobrý deň,

musí sa obdobie poberania materského otcom dieťaťa vždy považovať za rodičovskú dovolenku otca podľa § 166 ods. 1 ZP - starostlivosť o narodené dieťa, ak dieťa už má 2 roky? Ďakujem.
Jana Motyčková
28.04.22,19:18
Dobrý deň,

musí sa obdobie poberania materského otcom dieťaťa vždy považovať za rodičovskú dovolenku otca podľa § 166 ods. 1 ZP - starostlivosť o narodené dieťa, ak dieťa už má 2 roky? Ďakujem.

Nie.

Rodičovská dovolenka otca podľa § 166 ods. 1 je len od narodenia dieťaťa v rozsahu rovnakom, ako má matka, takže v bežných prípadoch max do 34 týždňov od narodenia dieťaťa. Po veku 34 týždňov dieťaťa už ide o rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 2.

§ 166 nijako priamo nesúvisí s poberaním či nepoberaním materského alebo rodičovského príspevku.
Chana
29.04.22,09:39
Zamestnávateľ má dohodnuté v dohode zam. a zam. rady - čerpanie SF, že bude mesačne prispievať zam. 25% nákladov na dopravu. Niektorí zamestnanci to predkladajú mesačne, polročne. Môže zamestnávateľ zaplatiť 25% nákladov na cestovné zamestnankyni, ktorá v apríli predložila doklady z 12/2021?
Ďakujem!
Jana Motyčková
29.04.22,18:46
Ak to má dohodnuté, že môže, tak môže.
ABD
01.05.22,18:12
Dobrý večer s rezervou na nevyčerpané dovolenky sa tvorí aj rezerva na SP a ZP. U "bežného" zamestnanca so všetkými odvodmi boli doteraz rezervy vo výške 35,20%, vzhľadom na poistné na financovanie podpory už majú byť rezervy počítané ako 35,70% ? V ktorom predpise je toto zvýšenie % pri výpočte rezerv uvedené? Ďakujem za radu.
Mila123
01.05.22,18:21
Dobrý večer s rezervou na nevyčerpané dovolenky sa tvorí aj rezerva na SP a ZP. U "bežného" zamestnanca so všetkými odvodmi boli doteraz rezervy vo výške 35,20%, vzhľadom na poistné na financovanie podpory už majú byť rezervy počítané ako 35,70% ? V ktorom predpise je toto zvýšenie % pri výpočte rezerv uvedené? Ďakujem za radu.

rezerva ostáva rovnaká, rovnaké % ako v roku 2021.....prečo? lebo prípsvok (poistné za zamestnávateľa na poistenie v nezamestnanosti bolo do 28 02 2022 vo výške 1% a teraz je 0,5 % na PvN a 0,5% na kurtzarbeit)......v podstate žiadna zmena z pohľadu na rezervy......
ABD
01.05.22,18:45
rezerva ostáva rovnaká, rovnaké % ako v roku 2021.....prečo? lebo prípsvok (poistné za zamestnávateľa na poistenie v nezamestnanosti bolo do 28 02 2022 vo výške 1% a teraz je 0,5 % na PvN a 0,5% na kurtzarbeit)......v podstate žiadna zmena z pohľadu na rezervy......


Ďakujem za odpoveď, myslela som si to, len teda neviem, prečo mi môj mzdový softvér do zostavy generuje 35,70% .. musím to u nich zistiť.
Chana
06.05.22,08:01
Zamestnanec má v PZ dohodnutý druh práce pomocný vychovávateľ a v rámci výkonu práce vykonáva pomocnú prácu pri zabezpečovaní výchovy a vzdelávania v školskom internáte počas dozoru v noci. nastupuje vždy o 22,00 hod. do 6,00 hod. ráno.
Ak tento zamestnanec nastúpi na výkon práce 1.5. ( tiež 8.5.) o 22,00 hod., na koľko hodín príplatkov - nedeľa, sviatok, nočná (7,5 h.) má nárok? Ďakujem!
Iveta Matlovičová
06.05.22,10:15
Zamestnanec má v PZ dohodnutý druh práce pomocný vychovávateľ a v rámci výkonu práce vykonáva pomocnú prácu pri zabezpečovaní výchovy a vzdelávania v školskom internáte počas dozoru v noci. nastupuje vždy o 22,00 hod. do 6,00 hod. ráno.
Ak tento zamestnanec nastúpi na výkon práce 1.5. ( tiež 8.5.) o 22,00 hod., na koľko hodín príplatkov - nedeľa, sviatok, nočná (7,5 h.) má nárok? Ďakujem!

Ide o pracovisko s nocnymi zmenami, t.j. mava zamestnanec nocne zmeny? ak áno, platí nasledovné:

Na pracoviskách s nočnými zmenami sa sviatok (aj sobota, aj nedeľa) začína hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena, a končí uplynutím 24 hodín od jej začiatku. To znamená, že ak ranná zmena začína na pracovisku napr. od 6.00 h, tak aj sviatok (sobota, nedeľa) sa posudzuje od nástupu na rannú zmenu do uplynutia 24 hodín. Príplatok za prácu patrí zamestnancovi, ktorý pracoval v príslušný deň sviatku (soboty, nedele) od začiatku rannej zmeny až po ukončenie nočnej zmeny v nasledujúci deň.
Nedeľa sa tak začína hodinou nástupu rannej zmeny v deň nedele, t.j. o 6. hodine a končí o 6. hodine nasledujúceho dňa v pondelok, t.j. po uplynutí 24 hodín. To platí pre všetkých zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu v deň nedele od 6. hodiny ráno. Zamestnancovi tak vznikne nárok na príplatok: za prácu v nedeľu za celú pracovnú zmenu za 7,5 hodiny, za prácu vo sviatok za celú pracovnú zmenu za 7,5 hodiny, a za prácu v noci za celú pracovnú zmenu za 7,5 hodiny.
Príplatok za nočnú prácu patrí zamestnancovi za výkon práce v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou), keďže v tomto čase pracoval, príplatok patrí za 7,5 hodiny.
Jana Motyčková
06.05.22,13:04
Ide o pracovisko s nocnymi zmenami, t.j. mava zamestnanec nocne zmeny? ak áno, platí nasledovné:

Na pracoviskách s nočnými zmenami sa sviatok (aj sobota, aj nedeľa) začína hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena, a končí uplynutím 24 hodín od jej začiatku. To znamená, že ak ranná zmena začína na pracovisku napr. od 6.00 h, tak aj sviatok (sobota, nedeľa) sa posudzuje od nástupu na rannú zmenu do uplynutia 24 hodín. Príplatok za prácu patrí zamestnancovi, ktorý pracoval v príslušný deň sviatku (soboty, nedele) od začiatku rannej zmeny až po ukončenie nočnej zmeny v nasledujúci deň.
Nedeľa sa tak začína hodinou nástupu rannej zmeny v deň nedele, t.j. o 6. hodine a končí o 6. hodine nasledujúceho dňa v pondelok, t.j. po uplynutí 24 hodín. To platí pre všetkých zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu v deň nedele od 6. hodiny ráno. Zamestnancovi tak vznikne nárok na príplatok: za prácu v nedeľu za celú pracovnú zmenu za 7,5 hodiny, za prácu vo sviatok za celú pracovnú zmenu za 7,5 hodiny, a za prácu v noci za celú pracovnú zmenu za 7,5 hodiny.
Príplatok za nočnú prácu patrí zamestnancovi za výkon práce v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou), keďže v tomto čase pracoval, príplatok patrí za 7,5 hodiny.

Pozor toto neplatí pre verejnú službu - pokiaľ ide o príplatky za sobotu a nedeľu. Podľa typu práce, ktorú uvádza Chana v príspevku predpokladám, že ide o zamestnanca odmeňovaného podĺa zákona 553/2003 Z.z. a podľa § 29 ods. 4 uvedeného zákona sa na týchto zamestanncov nevzťahuje § 122a ods. 2 až 4 a § 122b ods. 2 až 4..

Čiže vo verejnej službe príplatok za sobotu je aj pri nočných zmenách vždy za hodiny práce v sobotu od 0.00 do 24.00 a obdobne nedeľa.

Sviatok sa posudzuje ako u bežných zamestnancov, § 95 sa vzťahuje aj u nich, čiže v uvedenom prípade príplatok za sviatok je za celú zmenu, na ktorú nastúpil 1.5..

Čiže za 1.5. - nástup do práce 22.00, skončenie 2.5. o 6.00 bude príplatok za nedeľu 2 hod a príplatok za sviatok 7,5 hod, nočná 7,5 hod - ak ide o verejnú službu.
Iveta Matlovičová
06.05.22,14:04
Ja s takýmto riešením nesúhlasím a pokúsim sa vysvetliť prečo. Je to trochu zložitejšie (preto "širšia" odpoveď) a je tu dosť veľký legislatívny problém.

Exaktne je pre zamestnancov v pracovnom pomere vo VS § 122a ods. 3 a § 122b ods. 3 ZP vylúčený, ale nie je vylúčený § 95 ZP – „Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena, a končí uplynutím 24 hodín od jej začiatku.“ Deň pracovného pokoja je sviatok a dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni.

Prax: Zmenovému zamestnancovi pripadajú dni nepretržitého odpočinku na ktorékoľvek (spravidla 2) dni týždňa, teda aj na soboty a nedele. Ak je z toho titulu doma, jeho „voľná“ sobota sa začína napr. od 6. hodiny a „voľná“ nedeľa končí v pondelok o 6. hodine. Pre toho, čo pracuje, by však sobota i nedeľa mala začínať nultou hodinou, čo by paradoxne znamenalo, že na príplatok za sobotu vzniká nárok zamestnancovi piatkovej nočnej zmeny od nultej do 6. hodiny a zamestnanec na nedeľnej nočnej zmene by už príplatok za nedeľu v čase po 24. hodine nedostal.

Povedzme, že zamestnanec, ktorý mal v nedeľu deň nepretržitého odpočinku v týždni musí zaskočiť na nočnej zmene za chýbajúceho. Pre neho je to nadčas v deň nepretržité odpočinku, ktorý pre neho začal v nedeľu o 6. ráno a končí v pondelok o 6. (rozumej: nedeľa ako jeho deň nepretržitého odpočinku v týždni končí pre neho v pondelok o 6. hodine). Na vymedzení začiatku a konca dňa odpočinku v týždni skutočnosť, že ho zavolali na nadčas do práce nič nemení – zamestnanec na nadčase by mal dostať popri nadčasovom príplatku aj príplatok za prácu v nedeľu za plných 7,5 hodín. Aspoň mne to tak vychádza, že áno, ale ten kolega na riadnej nedeľnej zmene nie – a to je ten hlavný rozpor, kde asi treba použiť zdravý sedliacky rozum: prečo by sa mal rozlišovať začiatok a koniec kalendárneho dňa podľa toho, či mám zmenu alebo nie? Nehovoriac o tom, že ak by za chýbajúceho zamestnanca v tú nedeľnú zmenu nastúpil dohodár, pre neho by jednoznačne bola nedeľa s nárokom na príplatok až do 6. hodiny v pondelok (platí § 223 ZP). Takže ak chceme zrovnoprávniť nároky zamestnancov pracujúcich, dohodárov a nepracujúcich a nemať v tom zmätky, aj v rozpočtovej sfére by sa malo vychádzať z rozvrhu zmien v tom zmysle, že celá nočná zmena patrí do dňa, kedy zamestnanec na zmenu nastúpil.

To hovorí nielen logika, ale oprieť sa dá aj o doterajší postup – ak sa sviatok posudzoval od nástupu na rannú zmenu do uplynutia 24 hodín, mal by sa tak posudzovať u zamestnancov s nočnými zmenami každý kalendárny deň, veď aj sviatok môže pripadnúť na ktorýkoľvek kal. deň. Ak je týmto kalendárnym dňom deň, počas ktorého je práca zvýhodnená príplatkom (nielen deň sviatku, ale aj sobota, nedeľa), tak by príplatok mal patriť za prácu zamestnancom, ktorí pracovali v príslušný deň od začiatku rannej zmeny (alebo aj fiktívnej rannej zmeny) až po ukončenie nočnej zmeny v nasledujúci deň.
Jana Motyčková
09.05.22,06:26
S tým zase nesúhlasím ja - vo VS ten, ktorý bude robiť nadčas od nedele 22.00 do pondelka 6.00, bude mať tiež príplatok za nedeľu za 2 hod, ako ten, ktorý bude robiť na pracovnej zmene od 22.00 do 6.00. Ale príplatok za nadčas bude mať 7,5 hod 60 % - lebo je to jeho deň nepretržitého odpočinku a na to sa vzťahuje § 95 Zákonníka práce a preto sa tento končí v pondelok o 6.00. Keby tá nedeľa nebola jeho dňom nepretržitého odpočinku, mal by príplatok za tú zmenu z nedele do pondelku 30 %.
U dohodárov je to samozrejme inak, lebo nie sú odmeňovaní podľa zákona 553/2003 Z.z..
Mohli by sme to tak posudzovať, keby to zákon vyslovene nevylučoval. Keď sa príplatky za so/ne zaviedli, dávala som na to dopyt a odpoveď prišla, ako píšem. Keby to tak nechceli/nemysleli, mali odvtedy dosť času to zákonne upraviť.
buzasiova
09.05.22,08:19
Dobrý deň, prosím , ako sa vysporiadať s nasledovným problémom: narýchlo sme prijali 27.4.22 do TPP zamestnanca, ktorého som stihla prihlásiť do poisťovní, prac.zmluvu som nestihla urobiť, keďže len v deň nástupu som získala jeho údaje. Na druhý deň, tretí deň....ôsmy deň, dotyčný zamestnanec vôbec neprišiel do práce, výhovorky typu: lekár, lekár,..vraj hospitalizácia, avšak po štvrtom dni už ani neoznámil prečo neprišiel do práce, neberie telefon, nereaguje na sms. Výplata za apríl (27.4.-30.4.22) mu odišla, keďže nastúpil na konci mesiaca. Po nespočetných pokusoch sa s ním skontaktovať , sme usúdili, že to nemá zmysel, a chceme ho odhlásiť k 27.4.22, teda k tomu dňu kedy nastúpil. Otázka znie, aké to má riziká, keby nááhodou doniesol PN spätne. Prac.zmluvu nemá podpísanú, ale záujem o finančný príspevok ano. Môžeme ho odhlásiť k dátumu nástupu? Môžeme mu dať výpoveď v skúšobnej dobe na ten istý deň kedy aj nastúpil? Prípadne treba napísať nejaké odôvodnenie - absencie-, po ktorých sme sa rozhodli tento krok urobiť a spätne mu dať výpoveď? Ďakujem, Bea
Jana Motyčková
09.05.22,10:40
Čo robiť ? No najskôr podpísať zmluvu až potom nastúpiť do práce. Inak Vás odporučím na právnika. Asi právny vzťah vznikol, aj keď nie je podpísaná pracovná zmluva, pochopila som, že 27.4. pracoval. Skúšobná doba musí byť dohodnutá písomne, inak je neplatná, takže skončenie v skúšobnej dobe podľa mňa nemôžete. Absencia - no keď nemáte pracovnú zmluvu, máte pre neho rozvrhnutý pracovný čas? Viete preukázať, že mal absenciu - aspoň že vedel, že má nastúpiť na zmenu a nenastúpil? Ja by som sa do radenia v tomto prípade nepúšťala, naozaj Vás odporučím na právnika.
Chana
10.05.22,11:13
Ak u zamestnávateľa (553/2003) pôsobí zamestnanecká rada, ktorá sa so zamestnávateľom dohodla len na platnosti dokumentov - Tvorba a zásady čerpania SF, čo sa týka odchodného - postupuje zamestnávateľ v zmysle Zákonníka práce, teda 1 priemerný mesačný zarobok?

Je KZ vyššieho stupňa záväzná aj pre zamestnancov, ak už v organizácii nepôsobia odbory, ale len zamestnanecká rada ?
Ďakujem
Jana Motyčková
10.05.22,13:26
Na zamestnávateľa, ktorý pri odmeňovaní postupuje podľa zákona č. 553/2003 Z.z. sa vzťahuje kolektívna zmluva vyššieho stupňa na rok 2022 a podľa tejto výška odchodného je 1 funkčný plat nad rámec Zákonníka práce. Podľa tejto KZ v podnikových KZ možno upraviť podmienky iba priaznivejšie oproti KZ vyššieho stupňa, nie nepriaznivejšie. Čiže ak nemáte dohodnuté viac, poskytujete odchodné vo výške 2 funkčných platov.
Pre koho je táto KZ záväzná, je uvedené bode 2 KZ.
Mila123
11.05.22,15:37
Dobrý deň,
zamestnanec ide na jednodňové školenie do ČR. Aj v takom prípade musí mať A1 zo SP?
resp. kedy nemusí mať zamestnanec, kt. je v EÚ na služobnej ceste vystavenú A1 zo SP? Ďakujem
Chana
13.05.22,05:18
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu:
Ped. zamestnankyňa nar. 1958 dovŕši 65 rokov veku v máji 2023. V súlade s ô82 ods.7 zákona 138/2019 by ukončila PP najneskôr 31.8.2023. Ona chce ale skončiť 31.8.2022 ( vo veku 64 rokov). Bude to jej prvý odchod do dôchodku. Ako skončiť tento PP?
Ďakujem!
Jana Motyčková
13.05.22,08:22
Napríklad dohodou? Alebo môže ona dať výpoveď.
Mila123
13.05.22,10:15
Dobrý deň,
zamestnanec ide na jednodňové školenie do ČR. Aj v takom prípade musí mať A1 zo SP?
resp. kedy nemusí mať zamestnanec, kt. je v EÚ na služobnej ceste vystavenú A1 zo SP? Ďakujem
môžem poprosiť, chýba mi odpoveď.....
Chana
13.05.22,10:58
V podnik. KZ boli dohodnuté určité profesie, ktorým sa každoročne obnovoval PP ( medzi nimi aj pom. vych.).Od 1.9.2021 pôsobí už len zam. rada.
Pom. vychovávateľ mal tak každoročne uzatváraný PP od 1.9. do 30.6., naposledy od 1.9.2021 do 30.6.2022.
Môže zamestnávateľ uzatvoriť PP na dobu neurčitú od 1.7.2022 ( druh práce pomoc. vychovávateľ) s tým, že od 1.7. do 31.8.2022 by bol dodatkom zaradený na iný druh práce ( prázdniny) a potom od 1.9. znovu na miesto pom. vychovávateľa?
Ďakujem!
Jana Motyčková
13.05.22,13:16
Dobrý deň,
zamestnanec ide na jednodňové školenie do ČR. Aj v takom prípade musí mať A1 zo SP?
resp. kedy nemusí mať zamestnanec, kt. je v EÚ na služobnej ceste vystavenú A1 zo SP? Ďakujem
Tak má to byť vo všetkých prípadoch, aj na jednodňové školenie. Pričom ale ak sa nedá vybaviť vopred, môže sa vybaviť aj dodatočne. V praxi sa to väčšinou nerobí a ak nastane problém, riešia to až dodatočne.
Jana Motyčková
13.05.22,13:29
V podnik. KZ boli dohodnuté určité profesie, ktorým sa každoročne obnovoval PP ( medzi nimi aj pom. vych.).Od 1.9.2021 pôsobí už len zam. rada.
Pom. vychovávateľ mal tak každoročne uzatváraný PP od 1.9. do 30.6., naposledy od 1.9.2021 do 30.6.2022.
Môže zamestnávateľ uzatvoriť PP na dobu neurčitú od 1.7.2022 ( druh práce pomoc. vychovávateľ) s tým, že od 1.7. do 31.8.2022 by bol dodatkom zaradený na iný druh práce ( prázdniny) a potom od 1.9. znovu na miesto pom. vychovávateľa?
Ďakujem!

Ja asi celkom nerozumiem, kolektívnou zmluvou sa nedá predlžovať pracovný pomer a ani pracovný pomer na dobu určitú nad rámec zákonných podmienok.

Vo všeobecnosti zamestnávateľ môže uzatvoriť PP na dobu neurčitú od 1.7.2022, s tým, že tam možno dohodnúť osobitne druh práce do 31.8. a osobitne druh práce od 1.9.. Ak to podpíše zamestnanec a zamestnávateľ, tak je to OK. Ale nemôže do toho zamestnávateľ zamestnanca "nútiť", aj v súvislosti s otázkou, či náhodou už existujúci PP nie je považovaný za PP na dobu neurčitú.
botuľa
16.05.22,05:04
Dobré ránko, prajem,
chcela by som sa poradiť ohľadne práce spoločníka pre vlastnú spoločnosť - jednoosobová s.r.o. Sro má svoju prevádzku v obchodnom centre - využíva na prácu dohodárov a zamestnancov. Môže tento jediný spoločník, ktorý je zároveň aj konateľom vykonávať prácu na tejto prevádzke aj bez pracovnej zmluvy, príp. inej zmluvy a pracovať neobmedzene dlhý čas? Napr. v prípade kontroly z inšpektorátu práce, budú toto akceptovať?
Veľmi pekne ďakujem
ABD
16.05.22,07:48
Dobrý deň, zamestnanec, ktorý je zároveň štatutárom aj konateľom vo viacerých spoločnostiach, chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Pracovný pomer musí ukončiť pred požiadaním o dôchodok, ale môže byť popri predčasnom dôchodku stále konateľom a spoločníkom (spolumajiteľom) spoločností - sroč-ky a družstvo? Ďakujem.
Jana Motyčková
17.05.22,07:41
Dobré ránko, prajem,
chcela by som sa poradiť ohľadne práce spoločníka pre vlastnú spoločnosť - jednoosobová s.r.o. Sro má svoju prevádzku v obchodnom centre - využíva na prácu dohodárov a zamestnancov. Môže tento jediný spoločník, ktorý je zároveň aj konateľom vykonávať prácu na tejto prevádzke aj bez pracovnej zmluvy, príp. inej zmluvy a pracovať neobmedzene dlhý čas? Napr. v prípade kontroly z inšpektorátu práce, budú toto akceptovať?
Veľmi pekne ďakujem

Môže vykonávať činnosť aj bez zmluvy, IP s tým problém mať nebude. Niekedy sa odporúča mať nejakú zmluvu napr. aj nepomenovanú, kde sa špecifikuje výkon činnosti, hlavne ak ide o činnosť, ktorá nespadá pod činnosť konateľa alebo spoločníka, zmluva môže byť bez nároku na odmenu. Na činnosť konateľa (vybavovanie rôznych vecí, obchodovanie, riadenie) zmluvu nutne mať nemusí, potom sa riadi ale ustanoveniami Obchodného zákonníka o mandátnej zmluve, ktorá predpokladá nárok na odmenu (prihláška v SP). Činnosť konateľa môže robiť aj na základe zmluvy o výkone funkcie, ktorá môže byť uzatvorená bez nároku na odmenu.
Jana Motyčková
17.05.22,07:48
Dobrý deň, zamestnanec, ktorý je zároveň štatutárom aj konateľom vo viacerých spoločnostiach, chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Pracovný pomer musí ukončiť pred požiadaním o dôchodok, ale môže byť popri predčasnom dôchodku stále konateľom a spoločníkom (spolumajiteľom) spoločností - sroč-ky a družstvo? Ďakujem.

Môže byť spoločníkom, konateľom, členom družstva, v každom prípade ale nutne bez nároku na odmenu. Čiže pri konateľovi by mal mať zmluvu o výkone funkcie bez nároku na odmenu a nárok nesmie vyplývať ani zo spoločenskej zmluvy ani z rozhodnutí VZ. U spoločníka nárok na odmenu nesmie vyplývať zo spoločenskej zmluvy ani z rozhodnutia VZ, podiel na zisku môže mať. V princípe nesmie byť nikde v SP prihlásený, ani s nepravidelným príjmom a nesmie nastať problém ani pri prípadnej kontrole zo SP (s dodatočným prihlásením).
FERONA
18.05.22,07:54
Dobrý deň, v pracovnej zmluve máme dohodnutý spôsob výplaty mzdy bezhotovostne na účet, zamestnanci s tým nemajú problém. Teraz máme jedného zamestnanca, ktorý tu je už cca rok, a chcel by si to chcel na pár mesiacov zmeniť na hotovosť a potom sa vrátiť znova na výplatu na účet. MUSÍ zamestnávateľ súhlasiť, keď zamestnanec požiada o zmenu výplaty z účtu na hotovosť alebo len MOŽE? ďakujem
Jana Motyčková
18.05.22,09:15
Môj názor je, aj keď vyslovene to v zákone nenájdete, že aj keď má zamestnanec v zmluve dohodnutú výplatu na účet, jednostrannú žiadosť zamestnanca o výplatu v hotovosti by mal zamestnávateľ rešpektovať. V zákone nájdete len opačný variant, na žiadosť zamestnanca sa vypláca mzda na účet, ktorý zamestnanec uvedie, ale podľa mňa zmysel zákona je taký, že zamestnanec si určuje, ako chce vyplatiť mzdu.
Chana
19.05.22,17:21
Zamestnanec má pravid. pracovisko aj bydlisko mesto A.

Bol vyslaný na prac. cestu z domu z mesta A o 5,45 hod., vlak išiel 6,18 hod. do miesta B.
Ako má byť správne zapísané v CP :

1.odchod: mesto A z domu 5,45 hod.,

príchod : mesto B



2. odchod mesto A 6,18 hod. / je to odchod vlaku podľa CP/

príchod: mesto B
Ďakujem!
Iveta Matlovičová
20.05.22,11:57
Podľa zákona o cestovných náhradách pracovná cesta je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty.
Miesto nástupu na pracovnú cestu by mal vyplývať z cestovného príkazu.
Chana
24.05.22,10:52
Zamestnávateľ zamestnáva pomoc. vychovávateľa, ktorý pracuje iba v noci. Dosiahol vek 70 rokov. V dohode zamestnávateľa s odborovou organizáciou bolo dohodnuté že ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie prac. pomeru na dobu určitú do 2 rokov alebo nad 2 roky(v súlade s §48 ods. 4 bod d ZP) je možné len pri vykonávaní okrem iných, aj tohto druhu práce . A tak mal opakovane uzatv. PP od 1.9. do 30.6. Teraz však u zamestnávateľa pôsobí iba zamestnanecká rada . Tomuto zamestnancovi končí PP 30.6.
Je možné s ním uzatvoriť PP od 1.9. na dobu neurčitú, vzhľadom aj na jeho vek 70 r. a vykonávanie práce iba v nočných hodinách? Je výkon práce v noci obmedzený?
Ďakujem!
Iveta Matlovičová
25.05.22,08:31
Zamestnávateľ zamestnáva pomoc. vychovávateľa, ktorý pracuje iba v noci. Dosiahol vek 70 rokov. V dohode zamestnávateľa s odborovou organizáciou bolo dohodnuté že ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie prac. pomeru na dobu určitú do 2 rokov alebo nad 2 roky(v súlade s §48 ods. 4 bod d ZP) je možné len pri vykonávaní okrem iných, aj tohto druhu práce . A tak mal opakovane uzatv. PP od 1.9. do 30.6. Teraz však u zamestnávateľa pôsobí iba zamestnanecká rada . Tomuto zamestnancovi končí PP 30.6.
Je možné s ním uzatvoriť PP od 1.9. na dobu neurčitú, vzhľadom aj na jeho vek 70 r. a vykonávanie práce iba v nočných hodinách? Je výkon práce v noci obmedzený?
Ďakujem!

Ak nemáte dohodnuté tieto pravidlá o predĺžení v KZ, nemožno ďalej uplatňovať dobu určitú. Ak bude tento zamestnanec pracovať v noci, musí byť v nadväznosti na § 98 ods. 3 Zákonníka práce posúdený jeho zdravotný stav pred zaradním na nočnú prácu, a potom pravidelne v periódach...
zze/2001-311/48/4/
botuľa
01.06.22,11:42
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Žiak 9. ročník, 15 rokov (budúci zamestnávateľ má súhlas na zamestnávanie od inšpektorátu práce - na vykonávanie ľahkých prác)
Môže s ním zamestnávateľ uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študentov a uplatniť odvodovú úľavu? (ešte teda nie je študent strednej školy, študentom bude od 01.09.2022) . Ďakujem veľmi pekne.
Iveta Matlovičová
01.06.22,12:17
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Žiak 9. ročník, 15 rokov (budúci zamestnávateľ má súhlas na zamestnávanie od inšpektorátu práce - na vykonávanie ľahkých prác)
Môže s ním zamestnávateľ uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študentov a uplatniť odvodovú úľavu? (ešte teda nie je študent strednej školy, študentom bude od 01.09.2022) . Ďakujem veľmi pekne.

zaujímavá otázka z praxe:), podľa môjho názoru (v nadväznosti na § 227 ods. 1 ZP) nemožno zvoliť DBPŠ, ale iný typ dohody, napr. DPČ, alebo DVP (i keď je to pritiahnuté "za vlasy"); je to preto, že nejde o žiaka so štatútom žiaka strednej školy, či vysokej školy ...
zze/2001-311/227/1/
Mila123
06.06.22,07:35
Dobrý deň,

Chcela by som poradiť s postupom pri úmrtí zamestnanca počas PN, 5.6.2022. Pn tvala od 25.04.2022.
Zamestnanca odhlasujem dňom úmrtia zo SP a ZP. ELDP zašlem po zúčtovaní poslednej mzdy.

Zamestnancovi sme povinní vyplatiť nevyčerpanú dovolenku. Vypláca sa tento nárok rodinnému príslušníkovi žijúcemu v spoločnej domácnosti alebo na účet zomrelého, s tým že náhrada mzdy za dovolenku vstupuje do dedičského konania? Preplácame túto dovolenku v najbližšom výplatnom termíne? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
06.06.22,08:45
Dobrý deň,

Chcela by som poradiť s postupom pri úmrtí zamestnanca počas PN, 5.6.2022. Pn tvala od 25.04.2022.
Zamestnanca odhlasujem dňom úmrtia zo SP a ZP. ELDP zašlem po zúčtovaní poslednej mzdy.

Zamestnancovi sme povinní vyplatiť nevyčerpanú dovolenku. Vypláca sa tento nárok rodinnému príslušníkovi žijúcemu v spoločnej domácnosti alebo na účet zomrelého, s tým že náhrada mzdy za dovolenku vstupuje do dedičského konania? Preplácame túto dovolenku v najbližšom výplatnom termíne? Ďakujem.


áno, v praxi sa to vypláca v poslednom spracovaní výplat na účet zomrelého (ak už účet nie je aktívny, na účet manželky, detí ...),riadite sa ust. § 35 ZP; ak by išlo v poslednom spracovaní výplat o peňažné plnenie vyššie ako 4-násobok PMZ, tak suma "nad" vstupuje do dedičského konania
zze/2001-311/35/1/
EKOLEG
08.06.22,06:29
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako je to s odvodom zdravotného poistenia z nepeňažného príspevku zo sociálneho fondu v prípade, že bol celý mesiac v pracovnej neschopnosti a nemal žiadny príjem? Predpokladám, že zdravotné poistenie za neho odvedie zamestnávateľ? A má byť ďalší mesiac zamestnanci zrazené zo mzdy? Ďakujem pekne!
Jana Motyčková
08.06.22,13:39
Áno, ak nebolo možné zraziť ZP z aktuálnej mzdy, je možné ho zraziť v nasledujúcom období.
Chana
14.06.22,09:57
Dobrý deň, chcem sa spýtať ci:

Môže byť v organiz. verejnej správy súčasťou platového dekrétu aj doplatok do minim. mzdy?
Pri vyplácaní odmien môže vzniknúť situácia, že zamestnanec, ktorého PT dosiahne min. mzdu, dostane odmenu ako sumu navyše, ale zamestnanec, ktorého PT je pod úrovňou min .mzdy dostane mzdu napr. rovnakú ako v mesiaci, kedy odmena nebola vyplatená – teda nedostane doplatok do min. mzdy, lebo dostane odmenu.
Ďakujem!
Jana Motyčková
14.06.22,12:26
Dobrý deň, chcem sa spýtať ci:

Môže byť v organiz. verejnej správy súčasťou platového dekrétu aj doplatok do minim. mzdy?
Pri vyplácaní odmien môže vzniknúť situácia, že zamestnanec, ktorého PT dosiahne min. mzdu, dostane odmenu ako sumu navyše, ale zamestnanec, ktorého PT je pod úrovňou min .mzdy dostane mzdu napr. rovnakú ako v mesiaci, kedy odmena nebola vyplatená – teda nedostane doplatok do min. mzdy, lebo dostane odmenu.
Ďakujem!

No toto je pravidelný problém. Podľa mňa, podľa zákona doplatok do minimálnej mzdy nie je súčasťou funkčného platu.

Podľa § 4 ods. 7 a 8 zákona 553/2003 Z.z. :
(7) Zamestnávateľ je povinný písomne oznámiť zamestnancovi výšku a zloženie funkčného platu pri uzatvorení pracovnej zmluvy, pri zmene druhu práce alebo pri úprave funkčného platu.

(8) Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi plat podľa tohto zákona, všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných na vykonanie tohto zákona a v ich rámci podľa kolektívnej zmluvy, pracovnej zmluvy alebo vnútorného predpisu. Ak zamestnancovi vykonávajúcemu funkciu štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu alebo vedúcemu zamestnancovi, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu patrí aj plat poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, patrí mu počas poberania platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky plat podľa prvej vety najviac v sume minimálnej mzdy
Platový dekrét je doklad podľa § 4 ods. 7 zákona a tento nemusí obsahovať informáciu o doplatku do minimálnej mzdy, táto zložka nie je podľa zákona súčasťou funkčného platu.
Podľa ods. 8 zamestnávateľ poskytuje plat aj podľa iných zákonov, t.j. už na plat, nie funkčný plat sa vzťahuje zákon o minimálnej mzde. Na rozdiel od funkčného platu súčasťou platu je aj napr. odmena a teda voči výške minimálnej mzdy sa posúdi plat zamestnanca, t.j. plat vrátane odmeny, samozrejme po odpočítaní náležitostí, ktoré sa do minimálnej mzdy nezapočítavajú ako sú napr. príplatky za soboty, nedele a pod.
Mila123
14.06.22,15:34
Dobrý deň,
poberateľ ID (45%) ak je zamestnaný aká výška VZ bude mať vplyv na jeho budúci SD? resp. z akej mesačnej sumy mu prispieva štát na jeho budúci SD , v prípade, že nie je dôchodkovo poistený?
Ďakujem
Chana
15.06.22,04:37
Ďakujem p. Motyčková!
teda ak je zamestnanec odmeňovaný podľa 553/2003, základná stupnica, PT 1, PS 4.

V mzde mal tar. plat 590 €, k tomu doplatok do MM 56 €. A dostal odmenu 100 €. Je potrebné nasledujúci mesiac tento doplatok do MM stiahnúť?
Jana Motyčková
15.06.22,05:28
Ďakujem p. Motyčková!
teda ak je zamestnanec odmeňovaný podľa 553/2003, základná stupnica, PT 1, PS 4.

V mzde mal tar. plat 590 €, k tomu doplatok do MM 56 €. A dostal odmenu 100 €. Je potrebné nasledujúci mesiac tento doplatok do MM stiahnúť?

Ak by ten doplatok do minimálnej mzdy dostal, nemohlo by sa to volať doplatok do minimálnej mzdy.

Ak niekto ten doplatok do minimálnej mzdy na platovom dekréte uvádza, tak jednak by to malo byť mimo funkčného platu a po druhé by som to uviedla len ako informáciu, že zamestnancovi sa bude poskytovať doplatok do minimĺanej mzdy v súlade so zákonom.
FERONA
15.06.22,05:31
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na ustanovenie §152 ods. 4 ZP, ktorého časť bude platná od 1.1.23 o povinnosti poskytnúť stravovaciu poukážku v elektronickej forme. Odsek ďalej hovorí o tom, že to neplatí, ak v blízkosti pracoviska nie je možnosť túto elektr. poukážku použiť. Ako si máme vysvetliť tú blízkosť ku pracovisku? Máme zohľadňovať konkrétne situácie - že peši to trvá do potravín 7-8 minút (nemusí to zamestnanec stihnúť tam a späť v rámci obednej prestávky do 30 minút), je to cez frekventované cesty (možnosť úrazu)...? Ja to vidím tak, že tento prípad nie je v blízkosti pracoviska. Je k tomu nejaký výklad? ďakujem veľmi pekne
Jana Motyčková
15.06.22,05:31
Dobrý deň,
poberateľ ID (45%) ak je zamestnaný aká výška VZ bude mať vplyv na jeho budúci SD? resp. z akej mesačnej sumy mu prispieva štát na jeho budúci SD , v prípade, že nie je dôchodkovo poistený?
Ďakujem

Štát priamo na SD neprispieva invalidnému dôchodcovi. Ale pri výpočte SD sa použije minimĺane POMB získaný pred vznikom invalidity, čo znamená, že zjednodušene na ´jeho výšku SD bude mať vplyv len príjem, ktorý je vyšší ako mal pred vznikom invalidity v zmysle osobného mzdového bodu a to v priemere.
Chana
20.06.22,06:50
Dobrý deň,
Ped. zam. 65 r. ukončil k 31.8.2019 PP odchodom na star. dôchodok.
Následne mal

PZ od 2.9.2019 do 31.8.2020
PZ od 1.9.2020 do 31.8.2021, k tejto PZ mal dodatkom predĺžený PP do 31.8.2022.
Už nie je možné predĺženie PP?

Je možné v prípade prechodného nedostatku nedostatku zamestnancov podľa §223 ods. 1 ZP uzatvoriť od 1.9.2022 DoPČ do 30.6.2022 ?
Ďakujem!
Jana Motyčková
20.06.22,13:09
Opätovne predĺžiť pracovný pomer na dobu určitú už nemožno, vyčerpali sa možnosti. Keďže ide o pedagogického zamestnanca, PP na dobu neurčitú uzatvoriť nemožno, dalo by sa predĺžiť PP na dobu určitú len z dôvodu zastupovania počas materskej, rodičovskej dovolenky, PN, dlhodobého uvoľnenia na výkon funkcie. Ak takýto dôvod neexistuje, dohody je možno uzatvárať len výnimočne - ale asi by sa dalo odôvodniť uzatvorenie DoPČ (nedostatok zamestnancov, nemožnosť zamestnať inak + nízky rozsah práce. Treba pritom dodržať samozrejme max 10 hod týždenne. Doba DoPČ od 1.9.2022 do 30.6.2023 je v poriadku.
Chana
22.06.22,09:03
Dobrý deň,

Pedag. zamestnankyňa má rozdelený úväzok ako učiteľka a majsterka odb. výcviku.
Ako majsterka pracuje: 1. týždeň: 4 dni
2. týždeň: 0
Ako učiteľka: 1. týždeň: 1 deň
2. týždeň: 5 dní

Majsterka: jej celoročný nárok na dovolenku je 18 dní ( do 31.8. je 12 dní), zostatok z r. 2021 je 6 dní = spolu 18 dní.
Aby ako pedag. zamestnanec – majsterka pokryla prázdniny, je potrebné aby dovolenkové lístky boli vypísané na tie dni v týždni, kedy má úväzok? ( podobne potom na tie dni, ke´d má úväzok ako učiteľka)?
Ďakujem!
JankaJ
22.06.22,11:48
Dobrý deň, dňa 16.06.2022 zomrela naša zamestnankyňa (zomrela spolu s manželom). Viem, že do výšky 4-násobku jej priemerného zárobku prechádzajú mzdové nároky na jej jediného maloletého syna, len neviem, ako to v praxi zrealizovať. Či môžem vyplatiť jej mzdu jej synovi v hotovosti alebo musím čakať na určenie zákonného zástupcu? Ak mu ten príjem vyplatím, vystavím mu potvrdenie o príjme a musí si podať daňové priznanie. Zamestnávateľ chce zároveň jej synovi vyplatiť sociálnu výpomoc v sume 2000eur v zmysle §5 ods. 7, písm. l) Zákona o dani z príjmov. Je to vôbec možné? Ak áno, musí byť určený zákonný zástupca maloletého? Ďakujem za odpoveď.
Iveta Matlovičová
22.06.22,21:28
Dobrý deň,

Pedag. zamestnankyňa má rozdelený úväzok ako učiteľka a majsterka odb. výcviku.
Ako majsterka pracuje: 1. týždeň: 4 dni
2. týždeň: 0
Ako učiteľka: 1. týždeň: 1 deň
2. týždeň: 5 dní

Majsterka: jej celoročný nárok na dovolenku je 18 dní ( do 31.8. je 12 dní), zostatok z r. 2021 je 6 dní = spolu 18 dní.
Aby ako pedag. zamestnanec – majsterka pokryla prázdniny, je potrebné aby dovolenkové lístky boli vypísané na tie dni v týždni, kedy má úväzok? ( podobne potom na tie dni, ke´d má úväzok ako učiteľka)?
Ďakujem!

dovolenka sa posudzuje v kazdom pracovnom pomere samostatne, ... a ano vypise si dovolenkovy listok na tie dni, na ktore ma planovanu zmenu = t.j. su jej pracovnymi dnami ... ako ste jej vypocitali narok na dovolenku 18 dní?
Iveta Matlovičová
22.06.22,21:33
Dobrý deň, dňa 16.06.2022 zomrela naša zamestnankyňa (zomrela spolu s manželom). Viem, že do výšky 4-násobku jej priemerného zárobku prechádzajú mzdové nároky na jej jediného maloletého syna, len neviem, ako to v praxi zrealizovať. Či môžem vyplatiť jej mzdu jej synovi v hotovosti alebo musím čakať na určenie zákonného zástupcu? Ak mu ten príjem vyplatím, vystavím mu potvrdenie o príjme a musí si podať daňové priznanie. Zamestnávateľ chce zároveň jej synovi vyplatiť sociálnu výpomoc v sume 2000eur v zmysle §5 ods. 7, písm. l) Zákona o dani z príjmov. Je to vôbec možné? Ak áno, musí byť určený zákonný zástupca maloletého? Ďakujem za odpoveď.

s tymto som sa v praxi nestretla, snad poradi niekto iny ... co sa tyka vyplaty plnenia zakonnik prace to nelimituje vekom fyzickej osoby, dokonca aj pri vyplate socialnej vypomoci boli vyklady socialnej poistovne (v suvislosti s odvodami), ze ako danu (aj neplnoletu) osobu registrovat do SP ... ak by ste mu prijem vyplatili, postupujete ako uvadzate,vystavite mu potvrdenie o zdanitelnom prijme atd.
Chana
23.06.22,03:35
dovolenka sa posudzuje v kazdom pracovnom pomere samostatne, ... a ano vypise si dovolenkovy listok na tie dni, na ktore ma planovanu zmenu = t.j. su jej pracovnymi dnami ... ako ste jej vypocitali narok na dovolenku 18 dní?





Ďakujem p. Matlovičová!
výpočet: 45 x 8 mes. x 2 dni(priemer) / 60 = 12 dní do 31.8. + 2 dni zostatok 2021 = 18 dní do 31.8.
FERONA
23.06.22,03:53
Dobrý deň, vedeli by ste mi odpovedať na moju otázku č.954? ďakujem
Jana Motyčková
23.06.22,13:33
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na ustanovenie §152 ods. 4 ZP, ktorého časť bude platná od 1.1.23 o povinnosti poskytnúť stravovaciu poukážku v elektronickej forme. Odsek ďalej hovorí o tom, že to neplatí, ak v blízkosti pracoviska nie je možnosť túto elektr. poukážku použiť. Ako si máme vysvetliť tú blízkosť ku pracovisku? Máme zohľadňovať konkrétne situácie - že peši to trvá do potravín 7-8 minút (nemusí to zamestnanec stihnúť tam a späť v rámci obednej prestávky do 30 minút), je to cez frekventované cesty (možnosť úrazu)...? Ja to vidím tak, že tento prípad nie je v blízkosti pracoviska. Je k tomu nejaký výklad? ďakujem veľmi pekne
Blízkosť pre použitia stravovacích poukážok, aj v elektronickej forme sa posudzuje z pohľadu dostupnosti stravovania počas prestávky v práci. Ak by to malo byť v zmysle Zákonníka práce, tak týmto spôsobom by sme mali posudzovať dostupnosť teplého jedla, prípadne "polotovaru určeného na zohriatie", prípadne možnosť donáškovej služby, ale vôbec by nás nemala zaujímať priamo dostupnosť potravín, lebo zamestnávateľ má týmto spôsobom zabezpečovať teplé jedlo. Lenže ak už niekto poukážky, či papierové alebo elektronické dostane, zákon nezakazuje ich použiť aj v potravinách na čokoľvek potravinového charakteru. Takže asi vám nepomôžem, dajte si dopyt na Ministerstvo práce.
enigma
27.06.22,15:53
dobry den, prosim vedeli by ste mi pomoct s DoBPS?
ziak SS navstevuje skolu v zahranici - na stranke ministerstva som nenasla tuto skolu ako uznanu, ale radi by sme ho zamestnat ako brigadnika. Prosim myslite ze by ako dokaz ze je student stacilo potvrdenie zo skoly, kedze na zaklade tohoto potvrdenia su vyplacane rodinne pridavky? alebo mame ziadat o uznanie skoly?
dakujem
Iveta Matlovičová
27.06.22,19:32
dobry den, prosim vedeli by ste mi pomoct s DoBPS?
ziak SS navstevuje skolu v zahranici - na stranke ministerstva som nenasla tuto skolu ako uznanu, ale radi by sme ho zamestnat ako brigadnika. Prosim myslite ze by ako dokaz ze je student stacilo potvrdenie zo skoly, kedze na zaklade tohoto potvrdenia su vyplacane rodinne pridavky? alebo mame ziadat o uznanie skoly?
dakujem

Vzhľadom na to, že sa pohybujeme v priestore EÚ, ak študent, ktorý v lete ale aj počas roka brigáduje v SR a inak študuje na zahraničnej VŠ a vie tento štatút vie relevatne preukázať, môže vykonávať prácu na DoBPŠ.
V zákone je síce podľa osobitného predpisu, ale toto spojenie má v kontexte EÚ nepochybne širší význam.
Chana
07.07.22,09:48
Ak by ten doplatok do minimálnej mzdy dostal, nemohlo by sa to volať doplatok do minimálnej mzdy.

Ak niekto ten doplatok do minimálnej mzdy na platovom dekréte uvádza, tak jednak by to malo byť mimo funkčného platu a po druhé by som to uviedla len ako informáciu, že zamestnancovi sa bude poskytovať doplatok do minimĺanej mzdy v súlade so zákonom.



Takže keď mu v nasled. mesiaci ten doplatok 56,- zrazím - keďže ho nemal mať, lebo mal odmenu, tak potom nedosiahne min. mzdu.........

590 + 56 doplatok do MM = 646 €

po oprave: 646 € - 56 dopl. = 590 €

To asi nemôže byť, či .............?

Ďakujem!
Jana Motyčková
07.07.22,11:42
Podľa mňa vrátenie neoprávnene vyplatenej sumy sa môže "odpočítať" z minimálnej mzdy. Zamestnanec v danom mesiaci minimálnu mzdu spĺňa, ale vracia neoprávnene vyplatenú sumu. Na druhej strane zamestnávateľ "Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty."
Otázkou je, že ak má zamestnanec túto sumu uvedenú v platovom dekréte, či je splnená uvedená podmienka.
Chana
07.07.22,13:34
Podľa mňa vrátenie neoprávnene vyplatenej sumy sa môže "odpočítať" z minimálnej mzdy. Zamestnanec v danom mesiaci minimálnu mzdu spĺňa, ale vracia neoprávnene vyplatenú sumu. Na druhej strane zamestnávateľ "Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty."
Otázkou je, že ak má zamestnanec túto sumu uvedenú v platovom dekréte, či je splnená uvedená podmienka.


Ďakujem p. Motyčková!
Áno, má v dekréte tari. plat 590 + doplatok 56 = spolu fun. plat 646 €
Dana Deáková
13.07.22,09:44
Dobrý deň,


prosím o informáciu, ako by sme mali správne postupovať v prípade neplateného voľna. Zamestnanec Slovák si začiatkom roka vyčerpal dovolenku a teraz žiada každý mesiac o neplatené voľno v rozsahu týždeň až dva od pondelka do piatku. Ako by sme mali správne nahlásiť prerušenie len PO až PI alebo celý týždeň do nedele? Ak tieto prerušenia prekročia 100 prac. dní, bude sa krátiť aj dovolenka?
Ďakujem za radu.
Jana Motyčková
13.07.22,16:57
Prerušenie nahláste na obdobie, na ktoré ste dohodli neplatené voľno. Ak napr. zamestnanec požiadal o neplatené voľno od 1.7. do 15.7., nahláste prerušenie na celé toto obdobie. Ak vyslovene uviedol v určitom období od pondelka do piatku, nahláste to od pondelka do piatku. AK sa jedná o neplatené voľno z dôvodov mimo Zákonníka práce (napr. bez uvedenia dôvodu), zameškané dni sa počítajú ako neodpracované na účely dovolenky.
ABD
14.07.22,11:05
Dobrý deň prajem, zamestnankyňa dovŕši dôchodkový vek 15.8.2022, momentálne je kvôli zlému zdrav.stavu na PN od 02/2022, zatiaľ predpokladaný dátum ukončenia PN je 10.8. (vtedy má ísť na ďalšiu kontrolu ku lekárovi). Má ešte 10 dní starej dovolenky.

Ako by bolo pre ňu najvýhodnejšie ukončiť pracovný pomer? Ak by jej lekár ukončil PN napr. až k 14.8., ukončila by PP dohodou k 16.8., nechala by si starú dovolenku preplatiť + odchodné, mala by vymeriavací základ do SP pomerne len z 2 dní (za 15. a 16.-teho)?

Alebo môže ukončiť PP dohodou a požiadať o dôchodok aj keby jej PN nebola ukončená a stále pokračovala ? Ďakujem.
Jana Motyčková
15.07.22,06:12
Kvôli odchodu do dôchodku nemusí končiť PN. Od 1.6.2022 je už nemocenské vyplácané aj popri poberaní dôchodku.
ABD
15.07.22,11:41
Kvôli odchodu do dôchodku nemusí končiť PN. Od 1.6.2022 je už nemocenské vyplácané aj popri poberaní dôchodku.


Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ak sa môžem len uistiť, aj v prípade, že by mala ukončenú PN 14.8. a ukončený PP dohodou k 16.8. bude mať vymeriavací základ do SP len za 2 dni? Ďakujem ešte raz.
Jana Motyčková
15.07.22,13:41
Áno, maximálny VZ za dva dni.
Chana
18.07.22,07:51
Zam. pracovala na DoPČ od 6.9.2021 do 30.6.2022. V apríli 2022 dostala vyplatenú mzdu, v máji nepracovala - bola na PN. Teraz v 6/2022 pracovala, ale nemala vyplatenú mzdu / jej nadriadená omylom zabudla odovzdať jej dochádzku/, 30.6.2022 tá dohoda skončila.
Ako postupovať v tomto prípade? Prihlásiť do SP akým dátumom?
Ďakujem!
Jana Motyčková
18.07.22,11:11
Zam. pracovala na DoPČ od 6.9.2021 do 30.6.2022. V apríli 2022 dostala vyplatenú mzdu, v máji nepracovala - bola na PN. Teraz v 6/2022 pracovala, ale nemala vyplatenú mzdu / jej nadriadená omylom zabudla odovzdať jej dochádzku/, 30.6.2022 tá dohoda skončila.
Ako postupovať v tomto prípade? Prihlásiť do SP akým dátumom?
Ďakujem!

Prihlásiť do SP prečo?
Chana
19.07.22,06:19
Prihlásiť do SP prečo?



.....ako bude vykázaná vo výkaze? IČPV

Pôjde do výkazu neprav. príjmov?

Ďakujem!
Jana Motyčková
19.07.22,11:45
Už to nepôjde do júnovej výplaty?
Ak sa to vyplatí až cez júlovú výplatu a nie je to dohoda s nepravidelným príjmom, tak sa príjem rozpočíta na obdobie január až jún 2022. Ak bola cely máj na PN uplatní sa za máj maximálny VZ nulový okrem ÚP. Do ZP príhlásite na posledný júl napr. kódom 2D.
Mila123
19.07.22,13:33
Zam. pracovala na DoPČ od 6.9.2021 do 30.6.2022. V apríli 2022 dostala vyplatenú mzdu, v máji nepracovala - bola na PN. Teraz v 6/2022 pracovala, ale nemala vyplatenú mzdu / jej nadriadená omylom zabudla odovzdať jej dochádzku/, 30.6.2022 tá dohoda skončila.
Ako postupovať v tomto prípade? Prihlásiť do SP akým dátumom?
Ďakujem!





Jana Motyčková



Re: Vaše želania na vypracovanie otázok - pokračovanie
Už to nepôjde do júnovej výplaty?
Ak sa to vyplatí až cez júlovú výplatu a nie je to dohoda s nepravidelným príjmom, tak sa príjem rozpočíta na obdobie január až jún 2022. Ak bola cely máj na PN uplatní sa za máj maximálny VZ nulový okrem ÚP. Do ZP prihlásite na posledný júl napr. kódom 2D.









ak sa môžem pridať......

nie je povinnosť vyplatiť mzdu za 6/2022 (predpokladám, že odmena za vykonanú prácu bude vyplácaná mesačne) ? veď za 6/2022 odpracoval, podľa mňa by sa nemalo jednať doplatok po skončení dohody.......(iba ak by sa "dohodli" na doplatku)?......
enigma
28.07.22,13:05
dobry den, prosim pomohli by ste mi s DoBPS?


zamestnanec skoncil II.stupen VS a pokracuje na doktoranskom studiu. nasla som na strane inspektoratu, ze obdobie medzi skoncenim II.stupna a nastupenie na doktoranske studium nemoze mat DoBPS. Prosim moze dostat dohodu o brigadnicej praci studenta ak nam donesie potvrdenie o doktoranskom studiu a zaroven splna podmienku veku?
dakujem
Jana Motyčková
29.07.22,06:46
dobry den, prosim pomohli by ste mi s DoBPS?


zamestnanec skoncil II.stupen VS a pokracuje na doktoranskom studiu. nasla som na strane inspektoratu, ze obdobie medzi skoncenim II.stupna a nastupenie na doktoranske studium nemoze mat DoBPS. Prosim moze dostat dohodu o brigadnicej praci studenta ak nam donesie potvrdenie o doktoranskom studiu a zaroven splna podmienku veku?
dakujem

Musel by mať potvrdenie, že už je študentom doktorandského štúdia v dennej forme, nestačí rozhodnutie o prijatí.
Iveta Matlovičová
01.08.22,08:13
Jana Motyčková





Re: Vaše želania na vypracovanie otázok - pokračovanie
Už to nepôjde do júnovej výplaty?
Ak sa to vyplatí až cez júlovú výplatu a nie je to dohoda s nepravidelným príjmom, tak sa príjem rozpočíta na obdobie január až jún 2022. Ak bola cely máj na PN uplatní sa za máj maximálny VZ nulový okrem ÚP. Do ZP prihlásite na posledný júl napr. kódom 2D.







ak sa môžem pridať......

nie je povinnosť vyplatiť mzdu za 6/2022 (predpokladám, že odmena za vykonanú prácu bude vyplácaná mesačne) ? veď za 6/2022 odpracoval, podľa mňa by sa nemalo jednať doplatok po skončení dohody.......(iba ak by sa "dohodli" na doplatku)?......


v tomto pripade ide o doplatok, lebo sa "pozabudlo/omylom sa nevyplatila odmena" vo vyplate za 06/2022, ale az vo vyplate za 07/2022, kedy uz dohoda netrvala
ABD
04.08.22,10:57
Dobrý deň, môže zamestnanec (sestrička na pohotovosti) odpracovať v jeden deň (1 zmena) 15 hodín? V prac.zmluve má uvedené nerovnomerné rozvrhnutie prac.času, len neviem či to nie je v rozpore s §87 ZP "Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín."
U zamestnávateľa nie je zavedené konto prac.času, nemá zástupcov zamestnancov, len cez víkendy sú 15 hodinové zmeny tak či môže jedna sestrička odpracovať celých 15 hodín alebo sa musia na prac.mieste vystriedať 2 zamestnankyne. Prípadne aké iné povinnosti vyplávajú z 15 hodinovej zmeny (napr. poskytnutie ďalšieho stravovania nad 11 hodín je predpokladám dobrovoľné, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín by bolo zachované, a pod. ..). Ďakujem.
zlolen
08.08.22,06:08
Dobrý deň



Prosím poradiť, nevedela som si zaradiť otázku k téme, máme rizikových zamestnancov, zváračov, majú dostávať minerálku v teplých dňoch, ale nemáme personál kto by sa o to staral, mohli by dostať finančnú odmenu, ale to by bol zdaniteľný príjem odvediem daň a poistné.

Nie je žiadna možnosť, aby bol takýto príjem oslobodený?



Ďakujem
Chana
08.08.22,06:56
Dobrý deň!

Chcem sa spýtať, ak

V dohode medzi zamestnávateľom a zamestnaneckou radou je dohodnuté, že zo SF sa bude mesačne prispievanie zamestnancom % z jeho nákladov na dopravu. Zamestnankyňa má v PZ uvedenú adresu - trvalý pobyt v meste A, ale býva na korešpodenčnej adrese v meste B.

Na preplatenie cest. nákladov predkladá cest. lístky do a z miesta korešpodenčnej adresy B - keďže tam býva. Môže jej zamestnávateľ uznať aj cestovné do a z miesta trvalého pobytu - teda mesta A? Niekoľkokrát išla totiž práce a do práce z miesta trvalého bydliska, mala tam vtedy choré deti, ktoré jej opatrovali rodičia.
Ďakujem!
Jana Motyčková
08.08.22,07:21
Dobrý deň, môže zamestnanec (sestrička na pohotovosti) odpracovať v jeden deň (1 zmena) 15 hodín? V prac.zmluve má uvedené nerovnomerné rozvrhnutie prac.času, len neviem či to nie je v rozpore s §87 ZP "Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín."
U zamestnávateľa nie je zavedené konto prac.času, nemá zástupcov zamestnancov, len cez víkendy sú 15 hodinové zmeny tak či môže jedna sestrička odpracovať celých 15 hodín alebo sa musia na prac.mieste vystriedať 2 zamestnankyne. Prípadne aké iné povinnosti vyplávajú z 15 hodinovej zmeny (napr. poskytnutie ďalšieho stravovania nad 11 hodín je predpokladám dobrovoľné, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín by bolo zachované, a pod. ..). Ďakujem.

§ 87 ods. 4 sa vzťahuje na obmedzenie pracovného času počas pracovnej zmeny, nevzťahuje sa na prácu nadčas. Citujem z publikácie JUDr. Toman : Individuálne pracovné právo :
"maximálna dĺžka pracovného času v 24 hodinách – podľa § 87 ods. 4 Zákonníkapráce platí, že maximálny pracovný čas (nepočíta sa sem nadčas) v priebehu 24hodín nesmie presiahnuť 12 hodín (bez prestávky v práci)."

Treba si ujasniť, či sestričky majú naozaj takto rozvrhnutú pracovnú zmenu ako 15- hodinovú, alebo ide o nariadenú /dohodnutú pohotovosť, prípadne nariadený/dohodnutý nadčas, prípadne časť tohto dňa ide o pohotovosť alebo nadčas.

Ak by išlo o pracovnú zmenu, tak 15-hodinová zmena nie je možná, predpokladám, že nemajú dohodnuté prestávky v práci 3 hodiny. Ak by išlo ale o pohotovosť alebo nadčas, tak toto možné je, tu treba ale rešpektovať limity nadčasovej práce a limity pohotovosti, napr. max 8 hodín v priemere. A podstatné je, že rozvrh pracovných zmien nesmie automaticky počítať s nadčasmi, nadčas má byť vykonávaný len výnimočne, samozrejme pri nedostatku sestričiek môže byť splnená podmienka výnimočnosti, ak sa preukáže, že zamestnávateľ sa snaží obsadiť voľné pracovné miesta a sa mu to nedarí. Stále ale platí, že nadčas nie je pracovnou zmenou, v danom okamihu musí sestrička vedieť, či má zmenu, nadčas, alebo pohotovosť.
12 hodinový odpočinok medzi zmenami musí byť síce zachovaný, ale zase nadčas nie je zmena. A na odpočinok medzi zmenami možno nariadiť alebo dohodnúť nadčas, pričom možno nadčasom skrátiť odpočinok až na 8 hodín (§ 97 ods. 5).
Jana Motyčková
08.08.22,07:26
Dobrý deň!

Chcem sa spýtať, ak

V dohode medzi zamestnávateľom a zamestnaneckou radou je dohodnuté, že zo SF sa bude mesačne prispievanie zamestnancom % z jeho nákladov na dopravu. Zamestnankyňa má v PZ uvedenú adresu - trvalý pobyt v meste A, ale býva na korešpodenčnej adrese v meste B.

Na preplatenie cest. nákladov predkladá cest. lístky do a z miesta korešpodenčnej adresy B - keďže tam býva. Môže jej zamestnávateľ uznať aj cestovné do a z miesta trvalého pobytu - teda mesta A? Niekoľkokrát išla totiž práce a do práce z miesta trvalého bydliska, mala tam vtedy choré deti, ktoré jej opatrovali rodičia.
Ďakujem!

Myslím, že to je vecou znenia dohody medzi zamestnávateľom a zamestnaneckou radou a jej interpretácie. V princípe v tom problém nevidím.
Jana Motyčková
08.08.22,07:34
Dobrý deň



Prosím poradiť, nevedela som si zaradiť otázku k téme, máme rizikových zamestnancov, zváračov, majú dostávať minerálku v teplých dňoch, ale nemáme personál kto by sa o to staral, mohli by dostať finančnú odmenu, ale to by bol zdaniteľný príjem odvediem daň a poistné.

Nie je žiadna možnosť, aby bol takýto príjem oslobodený?



Ďakujem

Podľa mňa nie je možné nahradiť zabezpečenie pitného režimu nejakou peňažnou náhradou.
Chana
09.08.22,05:14
Dobrý deň, chcem sa spýtať , ak:
Zamestnankyňa priniesla vypís. žiadosť z banky, aby sa jej mesačne zrážala zo mzdy určitá suma na DDS. Zamestnávateľ postupuje pri odmeňovaní podľa 553/2003, pôsobí u neho zamestnanecká rada, nezamestnáva zamestnancov 3. a 4. kategórie. je zamestnávateľ povinný prispievať zamestnancom na toto DDS a uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu s DDS?
Ďakujem!
Iveta Matlovičová
09.08.22,07:21
Dobrý deň, chcem sa spýtať , ak:
Zamestnankyňa priniesla vypís. žiadosť z banky, aby sa jej mesačne zrážala zo mzdy určitá suma na DDS. Zamestnávateľ postupuje pri odmeňovaní podľa 553/2003, pôsobí u neho zamestnanecká rada, nezamestnáva zamestnancov 3. a 4. kategórie. je zamestnávateľ povinný prispievať zamestnancom na toto DDS a uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu s DDS?
Ďakujem!



ak nejde o zamestnanca (vid nizsie) nie je zamestnavatel povinny mu prispevievat na DDS, zrazat zamestnancov prispevok na DDS z vyplaty zamestnavatel moze (ale nemusi)



1. jeho praca je zaradená na základe rozhodnutia orgánu štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva do tretej kategórie alebo štvrtej kategórie podľa osobitného predpisu,1) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/650/20220401#poznamky.poznamka-1)

2. je zamestnancom, ktorý je umelec vykonávajúci profesiu tanečníka bez ohľadu na štýl a techniku v divadlách a súboroch, alebo zamestnancom, ktorý je hudobný umelec vykonávajúci profesiu hráča na dychový nástroj.
ABD
11.08.22,16:16
Dobrý deň, zamestnanec (HPP, pracuje po-pia v jednozmennej prevádzke, odmeňovaný mesačnou mzdou), odpracoval celý júl 2022 tj. 160 hodín, ale po dohode so zamestnávateľom pracoval vo sviatok 5.7., a namiesto toho si vzal voľno v iný "bežný" deň 8.7.

1. Chápem správne, že v tomto prípade nemá nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, parí mu iba mzda?

2. Keby si bol 8.7. čerpal dovolenku a prácu vo sviatok si dal "preplatiť", dostal by aj mzdu aj mzdové zvýhodnenie (+ práca nadčas) ? Ďakujem.
Chana
11.08.22,16:38
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či v prípade:
ak PP , ktorý bol 1 x predĺžený a trval 2 roky, končí 31.8.2022 a následne sa využije prechodné ustanovenie ZP v § 252o, ktorý umožňuje takýto PP predĺžiť jedenkrát a najviac o 1 rok,
teda uzavrie sa nový PP od 1.9.2022 do 31.8.2023,
je potrebné zamestnanca 31.8. odhlásiť zo SP a následne prihlásiť do SP od 1.9. z nového PP ?
Ďakujem!
Jana Motyčková
11.08.22,18:01
Dobrý deň, zamestnanec (HPP, pracuje po-pia v jednozmennej prevádzke, odmeňovaný mesačnou mzdou), odpracoval celý júl 2022 tj. 160 hodín, ale po dohode so zamestnávateľom pracoval vo sviatok 5.7., a namiesto toho si vzal voľno v iný "bežný" deň 8.7.

1. Chápem správne, že v tomto prípade nemá nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, parí mu iba mzda?

2. Keby si bol 8.7. čerpal dovolenku a prácu vo sviatok si dal "preplatiť", dostal by aj mzdu aj mzdové zvýhodnenie (+ práca nadčas) ? Ďakujem.

Zamestnanec čerpal po dohode náhradné voľno za prácu vo sviatok, v takom prípade za prácu vo sviatok dostane mzdu, náhradné voľno je platené ako sviatok, t.j. mzdou, keďže je mesačne odmeňovaný. Nárok na príplatok za prácu vo sviatok nemá. Napr. ak jeho mesačná mzda je 1000 €, dostane za júl 1000 €.

Keby 8.7. čerpal dovolenku, dostal by za prácu 5.7. mzdu a príplatok za prácu vo sviatok. Nejde o prácu nadčas, ak nerobil mimo bežného pracovného času. Čiže jeho príjem by bol mzda (napr. 1000/168 x 160) + príplatok za sviatok 100 percent priemeru + náhrada za dovolenku za 8 hod..
Jana Motyčková
11.08.22,18:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či v prípade:
ak PP , ktorý bol 1 x predĺžený a trval 2 roky, končí 31.8.2022 a následne sa využije prechodné ustanovenie ZP v § 252o, ktorý umožňuje takýto PP predĺžiť jedenkrát a najviac o 1 rok,
teda uzavrie sa nový PP od 1.9.2022 do 31.8.2023,
je potrebné zamestnanca 31.8. odhlásiť zo SP a následne prihlásiť do SP od 1.9. z nového PP ?
Ďakujem!

Píšete, že PP sa predĺži a teda sa uzavrie nový PP od 1.9. - to sú dve rozdielne veci. Keďže sú to dve odlišné veci, tak sa odlišne riešia v SP. Z otázky nie je jasné, či ide o predĺženie PP alebo nový PP, ale podľa toho sa potom postupuje v SP.
Chana
12.08.22,06:12
Píšete, že PP sa predĺži a teda sa uzavrie nový PP od 1.9. - to sú dve rozdielne veci. Keďže sú to dve odlišné veci, tak sa odlišne riešia v SP. Z otázky nie je jasné, či ide o predĺženie PP alebo nový PP, ale podľa toho sa potom postupuje v SP.


Ďakujem p. Motyčková.
PP potrvá ešte 1 rok , od 1.9.2022 do 31.8.2023, ale neviem, či je v tomto prípade lepšie dodatkom predĺžiť ho, alebo uzavrieť nový.
Jana Motyčková
12.08.22,07:07
Predĺžte dodatkom, je to "normálnejšie".
ľuba
12.08.22,08:29
Dobrý deň. Pracovníčka ukončuje k 31.8.2022 pracovný pomer. Ide sa registrovať na úrad práce a súčasne chce požiadať o dávku v nezamestnanosti. Počas pracovného pomeru mala 2x reťazový pôrod a druhá rodičovská dovolenka jej skončila 1.6.2021. Pokračovala v pracovnom pomere, len zo zdravotných dôvodov bola dlhodobejšie PN. Prehľad jej VZ : 6/2021 cca 800,- Eur, 7/2021 0 - pandemická OČR, 8 - 11/2021 0 - PN, 12/2021 cca 800,- Eur, 1/2022 cca 500m- Eur - nástup na ďalšiu PN, ktorá trvala do 30.6.2022, 7/2022 cca 800,- Eur a 8/2022 cca 800,- Eur. Pre výpočet dávky v nezamestnanosti sa berie dosiahnutý príjem 3.700,- Eur (v zákone sa uvádza , že z rozhodného obdobia sa vylučuje obdobie PN, OČR. A od 1.6.2022 nastala ďalšia zmena v zákone. Prosím Vás v tomto prípade bude asi koľko dávka v nezamestnanosti? Ďakujem
Chana
12.08.22,09:22
Pedag. zam. mal z r. 2021 zostatok dovolenky 5,5 dňa.
od 1.1.2022 pracoval jeden týždeň 5 dní, druhý týždeň 4 dni. Plánoval 31.7.2022 ukončiť PP.
Takže jeho nárok na dovolenku od 1.1. do 31.7. bol: 23,5 dňa, z toho vyčerpal do marca 8,5 dňa.
Ale 14.3. došlo u neho k zmene úväzku a pracoval každý týždeň po 3 dni. Do konca júla vyčerpal 16 dní.
Trápim sa z jeho zostatkom k 31.7., mne vyšlo ešte na preplatenie 6,77 dňa. neviem, či je to správne, prosím o usmernenie. Veľmi pekne ďakujem!