Iveta Matlovičová
15.06.23,12:27
Dobrý deň, môže mladistvý zamestnanec nad 16 rokov veku pracovať na zmeny? Ide o trojzmennú prevádzku, nepracoval by v nočnej zmene. V prípade, že môže, aké sú ďalšie obmedzenia? Ďakujem.



Pracovné podmienky mladistvých zamestnanocov sú upravené Zákonníku práce, práca na zmeny zakázaná nie je, ale sú tam obmedzenia - pozri viac § 171 až § 174, je to tam dosť podrobne rozpísané
zze/2001-311/174/1/
Negoce
20.06.23,17:29
Dobrý deň. Riaditeľ školy bol zvolený radou školy a vymenovaný zriaďovateľom. Pred zvolením nebol zamestnancom školy. V súčasnosti bol znovu zvolený na ďalšie funkčné obdobie od 1.8.2023.

1)Je potrebné riaditeľa odhlásiť zo soc. poist k 31.7.2023 ked mu končí prvé funkčné obdobie a znovu prihlásiť od 1.8.2023 na ďalšie funkčné obdobie.

2) Je nutné uzatvoriť s týmto riaditeľom novú pracovnú zmluvu alebo len zmenu – pokračovanie predchádzajúcej zmluvy?

3) v pracovnej zmluve riaditeľa školy, po vymenovaní zriaďovateľom, je možné dohodnúť skúšobnú a výpovednú dobu?
Ďakujem.
Negoce
21.06.23,05:43
1) zamestnanec - vedúca kuchyne v školskej jedálni, dosiahne v mesiaci júl 2023 65 rokov. Môže pracovať ďalej alebo existuje aj nejaké obmedzenie pre nepedagogických zamestnancov v štátnej správe pri dosiahnutí veku 65 rokov?



2) môže zamestnanec prerušiť čerpanie dovolenky kvôli vlastnej svadbe?


Ďakujem.
Jana Motyčková
21.06.23,12:30
Dobrý deň. Riaditeľ školy bol zvolený radou školy a vymenovaný zriaďovateľom. Pred zvolením nebol zamestnancom školy. V súčasnosti bol znovu zvolený na ďalšie funkčné obdobie od 1.8.2023.

1)Je potrebné riaditeľa odhlásiť zo soc. poist k 31.7.2023 ked mu končí prvé funkčné obdobie a znovu prihlásiť od 1.8.2023 na ďalšie funkčné obdobie.

2) Je nutné uzatvoriť s týmto riaditeľom novú pracovnú zmluvu alebo len zmenu – pokračovanie predchádzajúcej zmluvy?

3) v pracovnej zmluve riaditeľa školy, po vymenovaní zriaďovateľom, je možné dohodnúť skúšobnú a výpovednú dobu?
Ďakujem.

Môj názor :
Ad 2 - je potrebné uzatvoriť pracovnú zmluvu na nové funkčné obdobie, nie predĺženie pracovnej zmluvy. Znovuzvolením mu vzniká nárok na uzatvorenie pracovného pomeru, resp. § 42 ods. 2 Zákonníka práce "pracovný pomer s týmto zamestnancom sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou až po jeho zvolení alebo vymenovaní." Tiež § 3 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z.z. "Zriaďovateľ súčasne s vymenovaním riaditeľa s ním dohodne na dobu funkčného obdobia podmienky podľa osobitného predpisu v pracovnej zmluve a určí mu platové náležitosti podľa osobitného predpisu."
Ad 1 - V súvislosti s § 40 ods. 12 po 1.11.2022 podľa mňa ho zo SP neodhlasujete a neprihlasujete - takto sa to rieši pri bežných PP nadväzujúcich, ale odporúčam k tomuto konkrétnemu prípadu dať dopyt na SP, lebo je tu isté špecifikum.

Ad 3 - skúšobná doba určite nie, po 1. ide o pracovný pomer na dobu určitú a pri opätovne uzatváraných PP na dobu určitú nemožno dohodnúť skúšobnú dobu, po 2. je to považované podľa § 40 ods. 12 za pokračovanie PP, po 3. nebol by dodržaný zmysel skúšobnej doby - veď tú prácu už robil, máte ho vyskúšaného a znovu o vymenovali, a po 4. zákon 596/2003 Z.z. neumožňuje skončenie PP v skúšobne dobe.

Výpovedná doba by sa zrejme dohadovať nemala, zamestnávateľ riaditeľa odvoláva za podmienok podľa zákon 596/2003 Z.z. a riaditeľ sa môže vzdať funkcie podľa toho istého zákona, nejde o výpoveď.
Jana Motyčková
21.06.23,12:37
1) zamestnanec - vedúca kuchyne v školskej jedálni, dosiahne v mesiaci júl 2023 65 rokov. Môže pracovať ďalej alebo existuje aj nejaké obmedzenie pre nepedagogických zamestnancov v štátnej správe pri dosiahnutí veku 65 rokov?



2) môže zamestnanec prerušiť čerpanie dovolenky kvôli vlastnej svadbe?


Ďakujem.

Ad 1 môže, neexistuje.
Ad 2 kto určil tú dovolenku, čo bolo skôr oznámené? Napríklad :

Ak zamestnávateľ 1.6. oznámil zamestnancovi, že si bude čerpať dovolenku od 1.7. do 31.7. a následne zamestnanec oznámil, že chce pracovné voľno z dôvodu svojej svadby 6.7. dovolenka sa nepreruší.

Ak ale zamestnanec 15.5. požiadal zamestnávateľa o pracovné voľno na 6.7., zamestnávateľ mu ešte dovolenku neurčil, ale chce mu 1.6. určiť dovolenku na celý júl, tak zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na 6.7., ale na júl okrem 6.7.. Vtedy 6.7. bude mať prekážku.
ABD
21.06.23,18:45
Dobrý deň, zamestnanec priniesol potvrdenie o absolvovaní fyzioterapie v pracovnom čase v súkromnom rekondično-regeneračnom centre (s.r.o.-čka, ktorá má v predmete podnikania masérske služby a prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu). Od zamestnávateľa požaduje za tento čas prac.voľno s náhradou mzdy v zmysle §141 ods.2a. Musí mu zamestnávateľ vyhovieť ? Resp. keďže zamestnanec má podľa ZP absolvovať vyšetrenie v zdravotníckom zariadení, kde je definované čo presne je zdrav.zariadenie (s čím by mohol zamestnávateľ argumentovať). Ďakujem.
Jana Motyčková
22.06.23,10:31
Dobrý deň, zamestnanec priniesol potvrdenie o absolvovaní fyzioterapie v pracovnom čase v súkromnom rekondično-regeneračnom centre (s.r.o.-čka, ktorá má v predmete podnikania masérske služby a prevádzkovanie zariadení slúžiacich na regeneráciu). Od zamestnávateľa požaduje za tento čas prac.voľno s náhradou mzdy v zmysle §141 ods.2a. Musí mu zamestnávateľ vyhovieť ? Resp. keďže zamestnanec má podľa ZP absolvovať vyšetrenie v zdravotníckom zariadení, kde je definované čo presne je zdrav.zariadenie (s čím by mohol zamestnávateľ argumentovať). Ďakujem.
§ 7 zákona 578/2004 Z.z.
zze/2004-578/7

Tu by ste mohli nájsť zoznam zdravotnícky zariadení : https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_lekarne-zdravotnicke-zariadenia/
Link na MZ mi hlasi chybu.
Negoce
22.06.23,19:18
V špeciálnej ZŠ z dôvodu zníženia počtu žiakov je riaditeľ nútený prepustiť učiteľa končiaceho ročníka.
Učiteľ dostane výpoveď z organizačných dôvodov – zrušenie miesta.
V tejto škole sú zamestnaní aj pedagogickí asistenti, ktorí majú pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú. Za normálnych okolností by asistenti pokračovali ďalej uzatvorením novej pracovnej zmluvy na dobu určitú.
Musí riaditeľ ponúknuť spomínanému učiteľovi miesto pedagogického asistenta, nakoľko tieto miesta budú teoretický voľné?
Ďakujem.
Jana Motyčková
23.06.23,05:19
Ste povinní mu ponúknuť inú vhodnú prácu, ak je to možné, len ak ju odmietne, môžete dať výpoveď. Či ide o vhodnú prácu pre daného zamestnanca, to ja posúdiť neviem. Tiež máte informačnú povinnosť podľa § 6 zákona č. 552/2003 Z.z. - informovať zamestnancov o voľnom pracovnom mieste na voľne prístupnom mieste.
enigma
23.06.23,07:52
dobry den p. Motyckova,
mam specificku otazku. ako zamestnavatel som povinna vykonat exekucnu zrazku ak zamestnanec skoncil pracovny pomer 16.6 a exekucny prikaz som dostala 20.6. cize uz nieje mojim zamestnancom ale este mu mam vyplatit poslednu mzdu. Pytam sa aj vzhladom na vydanie Zapoctoveho listu, lebo tek ked vydam k 16.6 tak bude cisty bez zrazok.
velmi pekne dakujem
pekny den
Jana Motyčková
23.06.23,08:34
dobry den p. Motyckova,
mam specificku otazku. ako zamestnavatel som povinna vykonat exekucnu zrazku ak zamestnanec skoncil pracovny pomer 16.6 a exekucny prikaz som dostala 20.6. cize uz nieje mojim zamestnancom ale este mu mam vyplatit poslednu mzdu. Pytam sa aj vzhladom na vydanie Zapoctoveho listu, lebo tek ked vydam k 16.6 tak bude cisty bez zrazok.
velmi pekne dakujem
pekny den

Ak ešte mzda vyplatená nebola, zrážku by som urobila. Ešte stále ste platiteľom mzdy. Exekučný poriadok nelimituje vykonávanie zrážok na dobu trvania právneho vzťahu.

"Povinný stráca dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručí príkaz na začatie exekúcie, právo na vyplatenie tej časti mzdy, ktorá zodpovedá určenej výške zrážok."
Možno ešte upozorniť na povinnosť vyplatiť mzdu v deň skončenia PP, ak ste sa so zamestnancom nedohodli inak.
Negoce
28.06.23,13:30
Dobrý deň, zamestnankyňa č.1 nastúpila po MD na RD od 01.12.2022. 30.06.2023 jej končí pracovný pomer, nakoľko nastúpila iné zamestnankyňa, ktorú zam. č. 1 zastupovala počas MD a RD. Zam. č. 2 má nárok na preplatenie zvyškú dovolenky. Nebude mať žiaden aktívny deň. Aké odvody bude mať z tejto preplatenej dovolenky. Mzdový program mi vypočítal všetky odvody a nie som si istá či je to správne. Ďakujem.
Jana Motyčková
28.06.23,15:19
Dobrý deň, zamestnankyňa č.1 nastúpila po MD na RD od 01.12.2022. 30.06.2023 jej končí pracovný pomer, nakoľko nastúpila iné zamestnankyňa, ktorú zam. č. 1 zastupovala počas MD a RD. Zam. č. 2 má nárok na preplatenie zvyškú dovolenky. Nebude mať žiaden aktívny deň. Aké odvody bude mať z tejto preplatenej dovolenky. Mzdový program mi vypočítal všetky odvody a nie som si istá či je to správne. Ďakujem.
Myslíte, že zamestnankyňa 1, ktorá končí bude mať preplatenú nevyčerpanú dovolenku?. Ak áno, tak ZP sa platí z plnej sumy a pre SP sa prijem rozpočíta na mesiace 1-11/2022 (prípadne okrem mesiacov, keď bol poistné zaplatené z max VZ) do Výkazu poistného a príspevkov SP. Zrejme na MD bola niekedy od apríla, tak z pomernej časti za január až apríl sa všetko poistné platí (ev. pomerná časť za časť apríla) a z pomernej časti za máj až november bude VZ 0 okrem úrazového poistenia.
eva6459
06.07.23,13:24
Dobrý deň,
česká spoločnosť má na Slovensku organizačnú zložku, do ktorej vyslal svojich zamestnancov. Dovolenka týchto zamestnancov sa spravuje slovenským Zákonníkom práce? Prosím, ako sa určí dovolenka a čo s dovolenkou, ktorú nevyčerpajú ku dnu skončenia vyslania? Ďakujem.
Negoce
07.07.23,06:23
Zamestnanec – mzdový účtovník, dal výpoveď. Zamestnávateľ sa rozhodol, že miesto mzdového účtovníka zruší. Uvažuje o možnosti, že finančný účtovník bude spracovávať účtovníctvo a aj mzdy.
Aká možnosť je správna? :
1. Zamestnávateľ zruši miesto mzdového aj miesto finančného účtovníka a vytvorí nové miesto – učtovník- mzdár?
Zmenou pracovnej zmluvy sa upravia nové pracovné podmienky a pracovná náplň?
2. Alebo zruší len miesto mzdového účtovníka a finančnému účtovníkovi zmení pracovnú náplň? Ďakujem.
Jana Motyčková
07.07.23,06:37
Zamestnanec – mzdový účtovník, dal výpoveď. Zamestnávateľ sa rozhodol, že miesto mzdového účtovníka zruší. Uvažuje o možnosti, že finančný účtovník bude spracovávať účtovníctvo a aj mzdy.
Aká možnosť je správna? :
1. Zamestnávateľ zruši miesto mzdového aj miesto finančného účtovníka a vytvorí nové miesto – učtovník- mzdár?
Zmenou pracovnej zmluvy sa upravia nové pracovné podmienky a pracovná náplň?
2. Alebo zruší len miesto mzdového účtovníka a finančnému účtovníkovi zmení pracovnú náplň? Ďakujem.

Môj názor - keďže pozícia finančného účtovníka evidentne existuje a bude existovať, túto

pozíciu rušiť nemôže, ale zmení náplň práce. Zmena náplne práce takéhoto rozsahu by mala byť riešená zmenou pracovnej zmluvy. Čiže 2.
veronikasad
07.07.23,10:03
Nežiadam radu, len konštatujem, že je to padnuté na hlavu. 30.6.mi nešla čítačka na prihlásenie do SP, tak som 1.7.2023
- odhlásila jediného zamestnanca (dôchodcu) s dátumom 30.6.2023 a súčasné toho istého človeka prihlásila ako dohodára s dátumom 3.7.2023.Prihlaska aj odhlaska prebehla v poriadku.
Dnes mi volala pracovníčka pobočky SP, že mám poslať prihlášku zamestnávateľa, lebo kvôli vikendovemu prerušeniu bol zamestnávateľ k 30.6.2023 odhlaseny...
Jana Motyčková
07.07.23,10:07
Nežiadam radu, len konštatujem, že je to padnuté na hlavu. 30.6.mi nešla čítačka na prihlásenie do SP, tak som 1.7.2023
- odhlásila jediného zamestnanca (dôchodcu) s dátumom 30.6.2023 a súčasné toho istého človeka prihlásila ako dohodára s dátumom 3.7.2023.Prihlaska aj odhlaska prebehla v poriadku.
Dnes mi volala pracovníčka pobočky SP, že mám poslať prihlášku zamestnávateľa, lebo kvôli vikendovemu prerušeniu bol zamestnávateľ k 30.6.2023 odhlaseny...
zákon v tomto bohužiaľ nepustí
Negoce
09.07.23,13:34
Môj názor - keďže pozícia finančného účtovníka evidentne existuje a bude existovať, túto

pozíciu rušiť nemôže, ale zmení náplň práce. Zmena náplne práce takéhoto rozsahu by mala byť riešená zmenou pracovnej zmluvy. Čiže 2.



V prípade, že nedosiahneme dohodu, t. j. finančná účtovníčka nepodpíše zmenu pracovnej zmluvy, ktorá spočíva iba v zmene náplne práce(nechce sa účtovníčke študovať pre ňu nové pravidlá, predpisy, nariadenia), ako má ďalej organizácia postupovať? ďakujem za Váš názor....
Jana Motyčková
10.07.23,06:06
V prípade, že nedosiahneme dohodu, t. j. finančná účtovníčka nepodpíše zmenu pracovnej zmluvy, ktorá spočíva iba v zmene náplne práce(nechce sa účtovníčke študovať pre ňu nové pravidlá, predpisy, nariadenia), ako má ďalej organizácia postupovať? ďakujem za Váš názor....

neviem. No nechať obe pozície.
enigma
11.07.23,12:48
Dobrý deň,


prosím vedeli by ste mi pomôcť v téjto špecifickej situácii?


1) Zamestnanec neúmyselne pri plnení svojich pracovných úloh porušil niekoľko paragrafov jedného zákona a vyhlášky k nemu (lebo si to zrejme nesprávne vysvetlil) a pri externej kontrole z jedného úradu mu boli uložené v protokole o výsledku kontroly 2 kontrolné zistenia ohľadne porušenia právnych predpisov. Zamestnávateľ z tohto dôvodu očakáva, že mu bude pravdepodobne kvôli pochybeniu zamestnanca uložená rozhodnutím vydaným v správnom konaní pokuta a následne ju bude vymáhať po jej prerokovaní v škodovej komisii od zamestnanca. Kontrolujúci úrad sa v protokole dožaduje "uplatnenia zodpovednosti za zistené nedostatky voči zodpovednému zamestnancovi" do konca augusta 2023.
a) Je podľa Vášho názoru v takomto prípade postačujúce ako uplatnenie zodpovednosti vymáhanie škody od zodpovedného zamestnanca alebo sú potrebné aj iné kroky, ako napr. Upozornenie zamestnanca na závažné porušenie prac. disciplíny (v zmysle Prac. poriadku zamestnávateľa by sa to totiž mohlo takto kvalifikovať) a pod.? (Zamestnanec je inak zodpovedný, nie sú s ním problémy, stalo sa mu to prvýkrát).
b) Akým spôsobom uplatniť zodpovednosť voči zamestnancovi v spomínanej lehote v prípade, ak by sa zamestnávateľ voči uloženej pokute odvolal, že s ňou nesúhlasí ?
c) Akým spôsobom uplatniť v spomínanej lehote zodpovednosť voči zamestnancovi, keď by k uloženiu pokuty nedošlo, došlo by len k uloženiu nápravných opatrení ?
enigma
11.07.23,12:53
ak by som mohla mám ešte jeden zložitý prípad vedeli by ste mi poradiť?
zamestnanec sa problémovo správa (arogantný, konfliktný, posmešný, ponižujúci...) dostal vo februári 2023 Upozornenie na závažné porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce, ak opakovane poruší pracovnú disciplínu. Upozornenie mu bolo založené v zmysle Zákonníka práce do jeho osobného spisu na 18 mesiacov.
a) Aké sú ďalšie možnosti postupu v tomto prípade, keď sa zamestnanec aj naďalej správa rovnakým spôsobom
b) Je možné mu dať ešte výpoveď zo strany zamestnávateľa z uvedených dôvodov (svedkovia sú) - aby nešlo o neoprávnenú výpoveď ? Aký má význam, že má na 18 mesiacov založené v jeho osobnom spise upozornenie, aké má zamestnávateľ na základe toho voči nemu práva ?


veľmi pekne ďakujem, prajem pekný slnečný deň
ABD
12.07.23,12:55
Dobrý deň, študent, ktorý pracuje na dohodu o pracovnej činnosti = nemusí sa z tejto dohody odvádzať poistné na zdravotné poistenie, keďže je poistencom štátu? Ak nemusí, aké tlačivo by mal pri podpise dohody podpísať o neodvádzaní poistného do ZP? Napadlo ma to v súvislosti s tým, že ani ukrajinský zamestnanec na DoPČ, ktorý má štatút utečenca, odvody do ZP nemusí platiť. Ďakujem.
Jana Motyčková
13.07.23,07:23
Dobrý deň, študent, ktorý pracuje na dohodu o pracovnej činnosti = nemusí sa z tejto dohody odvádzať poistné na zdravotné poistenie, keďže je poistencom štátu? Ak nemusí, aké tlačivo by mal pri podpise dohody podpísať o neodvádzaní poistného do ZP? Napadlo ma to v súvislosti s tým, že ani ukrajinský zamestnanec na DoPČ, ktorý má štatút utečenca, odvody do ZP nemusí platiť. Ďakujem.

Z dohody o pracovnej činnosti sa u študenta zdravotné poistenie platí. Neexistuje žiadne všeobecné pravidlo, že by poistenci štátu nemuseli z dohôd platiť zdravotné poistenie.

Ukrajinský utečenec neplatí odvody do ZP zrejme z dôvodu, že tu nie je zdravotne poistený (ako občan tretieho štátu nemá právny vzťah s príjmom nad minimálnu mzdu). Ak by tu ukrajinský utečenec bol zdravotne poistený (napr. z titulu existencie pracovného pomeru s príjmom nad minimálnu mzdu), tak by potom odvádzal aj on zdravotné poistenie z dohody.
ABD
18.07.23,20:19
Dobrý deň poprosím o radu: brigádnik nastúpil a odpracoval v júni na DoPČ niekoľko dní, potom bol prac.vzťah ukončený. Teraz v júli po spracovaní a odoslaní miezd ho chcel zamestnávateľ prihlásiť do ZP (2D Z / 2D K) a zistil, že zdr.poisťovňa, ktorú zamestnanec pri nástupe uviedol, ho neeviduje. Dôvod: ukončenie poist.vzťahu, pretože vykonáva prácu mimo územia SR - v krajinách EÚ. Túto skutočnosť zamestnanec neuviedol, a nie je ani predpoklad, že to bude v ZP riešiť, pretože ani so zamestnávateľom už nekomunikuje. Ako by mal teraz zamestnávateľ správne postupovať? Do ZP za neho odvod uhradil, ale mesačný výkaz sa nedá podať, keďže ho poisťovňa neeviduje. Má zamestnávateľ preplatok zo ZP vyžiadať späť a vrátiť jeho časť zamestnancovi na účet? Alebo má odvod v ZP ponechať ako preplatok - keďže bol povinný z DoPČ odvod urobiť ? Ďakujem.
Jana Motyčková
19.07.23,06:01
Dobrý deň poprosím o radu: brigádnik nastúpil a odpracoval v júni na DoPČ niekoľko dní, potom bol prac.vzťah ukončený. Teraz v júli po spracovaní a odoslaní miezd ho chcel zamestnávateľ prihlásiť do ZP (2D Z / 2D K) a zistil, že zdr.poisťovňa, ktorú zamestnanec pri nástupe uviedol, ho neeviduje. Dôvod: ukončenie poist.vzťahu, pretože vykonáva prácu mimo územia SR - v krajinách EÚ. Túto skutočnosť zamestnanec neuviedol, a nie je ani predpoklad, že to bude v ZP riešiť, pretože ani so zamestnávateľom už nekomunikuje. Ako by mal teraz zamestnávateľ správne postupovať? Do ZP za neho odvod uhradil, ale mesačný výkaz sa nedá podať, keďže ho poisťovňa neeviduje. Má zamestnávateľ preplatok zo ZP vyžiadať späť a vrátiť jeho časť zamestnancovi na účet? Alebo má odvod v ZP ponechať ako preplatok - keďže bol povinný z DoPČ odvod urobiť ? Ďakujem.

V ZP vznikol preplatok, zamestnávateľ si môže žiadať jeho vrátenie a sumu za zamestnanca by mal vrátiť zamestnancovi očistenú od dane. Možno sa v budúcnosti nebude musieť niečo opravovať, keď sa na to príde, ale momentálne takto.
Negoce
19.07.23,08:45
Dobrý deň,
bývalá starostka (nezvolená v posledných komunálnych voľbách) deň pred odovzdaním funkcie je na PN. Trvá jej aj pracovný pomer na tej istej obci – funkcia ekonóm (vystavená 2x PN) . Ak nastúpi do práce na funkciu ekonóm aký plat má dostať ? dostala plat. dekrét s nižším základným platom ako jej „zastupujúca“ kolegyňa, nebol zohľadnený ani jej vek.
Ďakujem za odpoveď a vopred sa ospravedlňujem, nevenujem sa obciam
Jana Motyčková
19.07.23,11:09
Dobrý deň,
bývalá starostka (nezvolená v posledných komunálnych voľbách) deň pred odovzdaním funkcie je na PN. Trvá jej aj pracovný pomer na tej istej obci – funkcia ekonóm (vystavená 2x PN) . Ak nastúpi do práce na funkciu ekonóm aký plat má dostať ? dostala plat. dekrét s nižším základným platom ako jej „zastupujúca“ kolegyňa, nebol zohľadnený ani jej vek.
Ďakujem za odpoveď a vopred sa ospravedlňujem, nevenujem sa obciam
Vo verejnej službe musí byť zaradená do konkrétnej platovej triedy podľa náplne práce a splnenej kvalifikácie a platového stupňa podľa získanej doby praxe. Podľa toho má nárok na tarifný plat podľa tabuľky a ostatné náležitosti buď podľa zákona, resp. na základe rozhodnutia zamestnávateľa v súlade so zákonom. Viac sa k tatko všeobecne položenej otázke povedať nedá.
enigma
19.07.23,11:18
dobry den,


prosim ak zamestnanec ide na sluzobnu cestu, musi cestovne poistenie hradit zamestnavatel ci si moze zamestnanec uhradit sam s tym ze mu to zamestnavatel vykompenzuje.
dakujem
FERONA
24.07.23,07:58
Dobrý deň, na zamestnanca prišla neprednostná exekúcia. Má 1 dieťa, na ktoré platí výživné, ktoré je považované ako vyživovaná osoba. Akým dokladom má dokázať, že je to tak? Stačí rodný list dieťaťa k nahliadnutiu alebo máme žiadať aj rozhodnutie o výživnom? ďakujem
Jana Motyčková
24.07.23,08:19
Stačí rodný list k nahliadnutiu.
Negoce
30.07.23,09:18
Dobrý deň,
mám otázku v akom prípade sa zamestnancov príbuzný (po jeho smrti počas PPV, zvyčajne manželka prihlasuje do SP i ZP? je to vôbec možné)?
po smrti zamestnanca (včera), odhlasujem ku dňu úmrtia zo SP i ZP, dávam potvrdenie o zamestnaní , potvrdenie o zdaniteľnom príjme za rok 2023, pozostalí podávajú DP za rok 2023 do 90. kal. dní po úmrtí (alebo žiadajú odklad na podanie DP). Spoločnosť chce vyplatiť pozastalej rodine (manžel a nezaopatrené deti žijúci v spol. dom.) príspevok zo SF, do 2000,- € je daňovo oslobodený (nič iné nemala vyplatené zo SF, iba práspevky na stravu) . 2000,- € čerpanie SF zapíšem do ML nebohej?
Nebohá poberala DB na deti, nemala nárok na plnú čiastku DB, ako sa bude riešiť takáto situácia pri manželovom DP za rok 2023 v roku 2024 ?

Ďakujem
Iveta Matlovičová
31.07.23,05:50
Dobrý deň,
mám otázku v akom prípade sa zamestnancov príbuzný (po jeho smrti počas PPV, zvyčajne manželka prihlasuje do SP i ZP? je to vôbec možné)?
po smrti zamestnanca (včera), odhlasujem ku dňu úmrtia zo SP i ZP, dávam potvrdenie o zamestnaní , potvrdenie o zdaniteľnom príjme za rok 2023, pozostalí podávajú DP za rok 2023 do 90. kal. dní po úmrtí (alebo žiadajú odklad na podanie DP). Spoločnosť chce vyplatiť pozastalej rodine (manžel a nezaopatrené deti žijúci v spol. dom.) príspevok zo SF, do 2000,- € je daňovo oslobodený (nič iné nemala vyplatené zo SF, iba práspevky na stravu) . 2000,- € čerpanie SF zapíšem do ML nebohej?
Nebohá poberala DB na deti, nemala nárok na plnú čiastku DB, ako sa bude riešiť takáto situácia pri manželovom DP za rok 2023 v roku 2024 ?

Ďakujem

vo vami popísanom prípade ide o príjem určený pre pozostalého .. ak príjem podlieha odvodu na sociálne a zdravotné poistenie v takom prípade sa pozostalý registruje do SP ako zamestnanec (aj keď váš "skutočný zamestnanec nie je"), na účely ZP sa registruje ako zamestnanec tiež (pri nepravidelnom príjme - jednorazovom pod kódom 2Y) ... vami uvedený príspevok (SF do výšky 2 000 eur nepodlieha dani, a ani odvodu na poistné), preto pozostalému príjem vyplatíte, ale ako zamestnanca ho neregistrujete ... čo sa týka DB zvyšnú časť roka (kedy manželka nežila) si douplatní DB na deti manžel.
Chana
31.07.23,15:21
Prosím o usmernenie:
Kuchári v ŠJ pracujú v dvojzmennej prevádzke / varí sa aj večera pre ubytovaných v škol. internáte/ - 36,25 hod. / týž denne. Teraz počas letných mesiacov sa v jedálni nevarí, kuchári robia denne 7,5 hod.
Je potrebné urobiť zmenu v prac. zmluve - týždenný prac čas 37,5 hod a odobrať príplatok za zmennosť?
Ďakujem
Jana Motyčková
31.07.23,15:50
Ak majú týždenný úväzok dohodnutý v pracovnej zmluve, tak treba robiť zmenu pracovnej zmluvy. Ak dohodnutý úväzok v zmluve nemajú, a majú ho len v internom predpise + písomnej informácii (od 1.11.2022), tak zmenu zmluvy netreba, treba novú písomný informáciu. Ak majú rovnomerné rozvrhnutie a robia iba v jednej zmene, nemajú nárok na príplatok za zmennosť, čiže nový platový dekrét.
Negoce
31.07.23,19:59
vo vami popísanom prípade ide o príjem určený pre pozostalého .. ak príjem podlieha odvodu na sociálne a zdravotné poistenie v takom prípade sa pozostalý registruje do SP ako zamestnanec (aj keď váš "skutočný zamestnanec nie je"), na účely ZP sa registruje ako zamestnanec tiež (pri nepravidelnom príjme - jednorazovom pod kódom 2Y) ... vami uvedený príspevok (SF do výšky 2 000 eur nepodlieha dani, a ani odvodu na poistné), preto pozostalému príjem vyplatíte, ale ako zamestnanca ho neregistrujete ... čo sa týka DB zvyšnú časť roka (kedy manželka nežila) si douplatní DB na deti manžel.
teda, nebohej ostalo 13,5 dňa nevyčerpanej dovolenky, musím prihlásiť manžela a jemu preplatiť zostatok dovolenky? (manžel je v evidencii na UPSVaR, HM za dovolenku je viac ako 500,- € )


a SF? zamestnávateľ priznal čiastku viac ako 2000,- €, podľa FS SR mám SF 2.000,- € vyplatiť cez výplatu nebohej, a rozdiel SF -2 000,- €? vyplácam manželovi? )

komplikovanejšie to nemôže byť


citujem FS SR:
" Otázka č. 5 - Sociálna výpomoc vyplatená pozostalým zomrelého zamestnanca
Zomrel zamestnanec našej spoločnosti. Pozostalá dcéra po zomrelom, ktorá nie je zamestnancom našej firmy nás požiadala o výpomoc zo sociálneho fondu. Je možné vyplatiť?
Odpoveď
Ak zamestnávateľ poskytne sociálnu výpomoc z dôvodu úmrtia blízkej osoby žijúcej v domácnosti zamestnanca (alebo v prípade úmrtia zamestnanca), ktorá je poskytovaná z prostriedkov sociálneho fondu je oslobodená podľa § 5 ods. 7 písm. l) zákona o dani z príjmov, a to v úhrnnej výške najviac 2000 eur za zdaňovacie obdobie len od jedného zamestnávateľa, pričom, ak takáto sociálna výpomoc presiahne v zdaňovacom období 2000 eur, do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie len sociálna výpomoc nad takto ustanovenú sumu. Zamestnávateľ v tomto prípade eviduje oslobodené plnenie na mzdovom liste zomrelého zamestnanca. Zamestnávateľ by si mal v internom predpise stanoviť zásady tvorby a použitia sociálneho fondu, v ktorom určí na aké účely, komu a za akých podmienok sa poskytne príspevok zo sociálneho fondu, t.j. aj príspevky na riešenie situácií uvedených v § 5 ods. 7 písm. l) zákona o dani z príjmov.
Ak by boli poskytované tieto finančné prostriedky z iných zdrojov, ako je sociálny fond, nebola by splnená podmienka pre oslobodenie v súlade s § 5 ods. 7 písm. l) zákona o dani z príjmov".







Ďakujem za Váš názor.
Iveta Matlovičová
01.08.23,05:32
nadviazam na predosly prispevok:

1./ ak ide o prijem, ktory patri zomrelej, vo vasom pripade ide o plnenie za nevycerpanu dovolenku, ten vyplatite na rodne cislo zomrelej - plati sa SP a preddavok na daň (ZP sa plati len v pripade, ak by ste vyplatili plnenie v mesiaci, kedy zomrela, ak neskor ZP sa uz nezaplati)

2./ ak ide o prijem, ktory patri pozostalemu, vo vasom pripade ide o plnenie zo SF, ktore nie je oslobodene od dane, tak sa zo sumy nad 2 000 eur plati SP, ZP, preddavok na daň

​Do výplaty nahráte celú sumu zo SF, mzdovy program zo sumy do 2000 eur ZP, SP, daň neovedie a zo sumy nad SF odvedie. Suma zo SF sa uvádza aj na mzdovom liste.
Ano, mame to komplikovane, a este k tomu to komplikuju rozne vynimky. Idealne by bolo ak by sa vratil pravny stav, kedy plnenie zo SF podliehalo 10% dani a poistne by sa neplatilo, lebo zamysliac sa ide o "dvojite zdanenie" a "dvojite platenie poistneho". Ale zial, nie je k tomu ochota.
Jana Motyčková
01.08.23,10:53
Doplním ad 2) - podstatné je, kto podľa interných predpisov, KZ, prípadne rozhodnutia má nárok na príspevok zo SF. Ak má nárok zomrelý zamestnanec, celá suma sa mu zdaní a zodvodní (obdobne ako tá nevyčerpaná dovolenka), na toto sa nevzťahuje oslobodenie.

Ak má nárok pozostalý, tak suma do 2000€ je oslobodená, časť nad 2000 € sa zdaní a zodvodní. Ak je suma nad 2000 €, pozostalého zamestnávateľ prihlási do SP :
- buď odo dňa úmrtia zamestnanca, ak nárok na príspevok vyplýva z už existujúceho interného predpisu alebo kolektívnej zmluvy,
- alebo odo dňa vydania rozhodnutia o nároku na tento príspevok, ak bolo rozhodnuté mimo interných predpisov na žiadosť pozostalého.
Prihlasuje sa typom 2 a odhlasuje sa dňom vyplatenia príjmu.
Chana
01.08.23,16:42
Dobrý deň! Prosím Vás o radu:
Zamestnanci - vrátnici / odmeň podľa 553/2003/ pracujú v nepretržitej prevádzke v 2 zmenách, ich týžd. prac. čas je 35 hodín. Pracujú
od 6,00 do 18,00 s dvoma 0,5 hod prestávkami
od 18,00 do 6,00 s dvoma 0,5 hod. prestávkami.
Nestriedajú sa pravidelne, je ťažko zostaviť harmonogram striedania.

Zamestnanec pracoval v júli 10 krát po 11 hodín, z toho mal 5 nočných služieb, v dňoch od 10 do 12 čerpal dovolenku.
Aký má mať fond prac. času za mesiac júl ?
Koľko hodín mu prináleží za čerpanie dovolenky - 3 dni x 11 hod., alebo 3 dni x 7,5 hod. ?

Ak 5.7. nastúpil na nočnú, dostane zaplatených 11 hod. za sviatok a 7 hod. za prácu v noci?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc!
Jana Motyčková
02.08.23,06:28
Pri čerpaní dovolenky 1 deň = 1 zmena (11 hod). Samozrejme nárok v dňoch nie je x týždňov krát 5, ale x týždňov krát priemerný počet zmien v týždni. Priemerný počet zmien v týždni je 35 (úväzok) deleno 11 (počet hodín na zmenu) = 3,1818.
Koľko dní dovolenky čerpal (od 10 do 12 ) závisí od toho, koľko zmien mal na tie dni plánované - aj keď čerpá dovolenku, zamestnávateľ mu musí urobiť rozvrh zmien aj na toto obdobie tak, aby sa určité obdobie splnil 35 hodín týždenne v priemere. A podľa toho, ako u zamestnávateľ naplánoval zmeny, taký má fond za júl.
Ak 5.7. nastúpil na nočnú, za sviatok má platených 11 hod a za nočnú prácu podľa toho, kedy sú prestávky v práci - ak sú obe prestávky po 22.00, tak 7 hod, ak je 1 prestávka pred 22.00 tak 7,5 hod.
Chana
07.08.23,06:31
Prosím o radu, či v tomto prípade nebolo možné využiť ustanovenie Zákonníka práce §252 o



Ped. zam. 65 r. ukončil k 31.8.2019 PP odchodom na star. dôchodok.
Následne mal

uzatvorenú PZ od 2.9.2019 do 31.8.2020, potom
novú PZ od 1.9.2020 do 31.8.2021, a k tejto PZ mal dodatkom predĺžený PP do 31.8.2022.

Podľa prech. ustanovení v §87 ods. 12 jeho PP mohol skončiť najneskôr do 31.8.2020, dalo sa to uplatniť v tomto prípade a uzatvoriť PP v súlade s §252o opätovne na 1 rok, teda do 31.8.2023?

Ďakujem!
enigma
07.08.23,08:19
dobry den p. Motyckova
prosim viete mi poradit ohladom dovolneky z predchazajuceho roka?
zamestnakyna v 2022 pracovala 3 dni v tyzdni cize celkovy narok na dovolenku bol 3 dni x 5 tyzdnov = 15 dni dovolenky. Tuto dovolenku si preniesla do roku 2023 a isla na plny uvazok. Prosim prehodnoti sa jej aj tato dovolenka z roku 2022? a teda bude mat 25 dni dovolenky z roku 2022?
dakujem
Iveta Matlovičová
07.08.23,09:15
Prosím o radu, či v tomto prípade nebolo možné využiť ustanovenie Zákonníka práce §252 o



Ped. zam. 65 r. ukončil k 31.8.2019 PP odchodom na star. dôchodok.
Následne mal

uzatvorenú PZ od 2.9.2019 do 31.8.2020, potom
novú PZ od 1.9.2020 do 31.8.2021, a k tejto PZ mal dodatkom predĺžený PP do 31.8.2022.

Podľa prech. ustanovení v §87 ods. 12 jeho PP mohol skončiť najneskôr do 31.8.2020, dalo sa to uplatniť v tomto prípade a uzatvoriť PP v súlade s §252o opätovne na 1 rok, teda do 31.8.2023?

Ďakujem!

Pracovný pomer na DU môže trvať "štandardne" najviac 2 roky. Keďže išlo o pracovný pomer, ktorý skončil počas mimoriadnej situácie (ktorá stále trvá), možno ho predlžiť najviac na 1 rok. PP trval už dva roky k 31.8.2021, preto ho bolo možno predĺžiť najviac do 31.8.2022.
Iveta Matlovičová
07.08.23,09:17
dobry den p. Motyckova
prosim viete mi poradit ohladom dovolneky z predchazajuceho roka?
zamestnakyna v 2022 pracovala 3 dni v tyzdni cize celkovy narok na dovolenku bol 3 dni x 5 tyzdnov = 15 dni dovolenky. Tuto dovolenku si preniesla do roku 2023 a isla na plny uvazok. Prosim prehodnoti sa jej aj tato dovolenka z roku 2022? a teda bude mat 25 dni dovolenky z roku 2022?
dakujem

ak v roku 2022 nečerpala ani jeden deň dovolenky, áno je výmera dovolenky sa prepočíta a jej nárok pri plnom úväzku bude 20 resp. 25 dní
enigma
07.08.23,11:45
dakujem velmi pekne p. Matlovicova,
prosim a ak by cerpala nejaku dovolenku povedzme, ze by cerpala 3 dni a z 15 dni dovolenky by jej zostalo 12 dni. po zmene uvazku a preneseni do roku 2023 by sa jej z tychto 12 dni stalo 20 dni. Prosim uvazujem spravne?

velmi pekne dakujem
Jana Motyčková
07.08.23,12:25
dakujem velmi pekne p. Matlovicova,
prosim a ak by cerpala nejaku dovolenku povedzme, ze by cerpala 3 dni a z 15 dni dovolenky by jej zostalo 12 dni. po zmene uvazku a preneseni do roku 2023 by sa jej z tychto 12 dni stalo 20 dni. Prosim uvazujem spravne?

velmi pekne dakujem
Uvažujete správne. Podstatné je, že v našom Zákonníku práce sa hovorí iba o týždňoch dovolenky, dni sú až druhoradé. Čiže ak by sa prenášalo 12 dní, je to v skutočnosti 4 týždne a tie 4 týždne musí dostať aj po zmene úväzku na 5dní v týždni, čiže zostatok 20 dní.
Chana
07.08.23,14:40
Pracovný pomer na DU môže trvať "štandardne" najviac 2 roky. Keďže išlo o pracovný pomer, ktorý skončil počas mimoriadnej situácie (ktorá stále trvá), možno ho predlžiť najviac na 1 rok. PP trval už dva roky k 31.8.2021, preto ho bolo možno predĺžiť najviac do 31.8.2022.





Ďakujem p. Matlovičová!

Čo v prípade, že sa to takto pedĺžilo?
Iveta Matlovičová
07.08.23,15:08
Ďakujem p. Matlovičová!

Čo v prípade, že sa to takto pedĺžilo?

no čo už asi:), nemalo so, mala to byt doba neurcita
Chana
07.08.23,17:34
no čo už asi:), nemalo so, mala to byt doba neurcita
P. Matlovičová, teraz nerozumiem - ped. zamestnanec po 65 roku by mohol mať uzatvorený PP na dobu neurčitú?
Ďakujem
FERONA
08.08.23,03:27
Dobrý deň, v sobotu 5.8. nám umrel zamestnanec. Nemáme ešte úmrtný list a do uzávierky miezd za júl 9.8. zrejme nebude vystavený, nakoľko úmrtie bolo v zahraničí. Nevieme ani či už je účet v banke zablokovaný. Viete mi prosím poradiť, či výplatu za júl - teda tú, ktorú aktuálne spracovávame a ešte sme neodoslali - máme poslať štandardne na jeho účet alebo už postupovať podľa §35 ZP?

Nepýtam sa na jeho poslednú výplatu, tá bude o mesiac za august vyplatená podľa §35 ZP.
ďakujem
Iveta Matlovičová
08.08.23,09:28
P. Matlovičová, teraz nerozumiem - ped. zamestnanec po 65 roku by mohol mať uzatvorený PP na dobu neurčitú?
Ďakujem



Podľa Zákonníka práce § 48 ods. 6 Zákonníka práce:
Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky [+ jeden rok naviac (mimoriadna situácia - covid 19)] s vysokoškolským učiteľom alebo tvorivým zamestnancom vedy, výskumu a vývoja je možné aj vtedy, ak je na to objektívny dôvod vyplývajúci z povahy činnosti vysokoškolského učiteľa alebo tvorivého zamestnanca vedy, výskumu a vývoja ustanovený osobitným predpisom.


To znamená, že vy ste už nemali ďalší rok uzatvoriť so zamestnancom PP na dobu určitú (to, že váš zamestnanec má 65 rokov nemá na uvedené vplyv), mali ste zvoliť PP na dobu neurčitú. PP od 2.9.2019 do 31.8.2022 je doba trvania 3 roky (2 + 1 rok z dôvodu mimoriadnej situácie). Vy ste uzatvorili ešte ďalší rok naviac.
Iveta Matlovičová
08.08.23,09:33
Dobrý deň, v sobotu 5.8. nám umrel zamestnanec. Nemáme ešte úmrtný list a do uzávierky miezd za júl 9.8. zrejme nebude vystavený, nakoľko úmrtie bolo v zahraničí. Nevieme ani či už je účet v banke zablokovaný. Viete mi prosím poradiť, či výplatu za júl - teda tú, ktorú aktuálne spracovávame a ešte sme neodoslali - máme poslať štandardne na jeho účet alebo už postupovať podľa §35 ZP?

Nepýtam sa na jeho poslednú výplatu, tá bude o mesiac za august vyplatená podľa §35 ZP.
ďakujem

tento postup Zákonník práce nejako špecificky neupravuje, pokiaľ nemáte žiadnu inú požiadavku/zmenu nahlásenú pozostalými, poslala by som výplatu na účet zomrelého
Negoce
08.08.23,09:57
tento postup Zákonník práce nejako špecificky neupravuje, pokiaľ nemáte žiadnu inú požiadavku/zmenu nahlásenú pozostalými, poslala by som výplatu na účet zomrelého

pripojím sa......



§ 35 Smrť zamestnanca (ZP)(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet."




čítala som jedno usmernenie, že po smrti zamestnanca sa nebohému už nič nevypláca, nárok sa vyplatí manželovi, deťom, rodičom...... (podľa dr. Mihála)
ja sama neviem ako toto ustanovenie ZP mám brať doslova?
alebo vyplatiť nedočerpanú D + SF nebohej???? pritom v predchádzajúcich príspevkoch som uviedla aj stanovisko FS SR k SF......spoločnosť dala nakoniec 2 000,- zo SF, to som zaevidovala nebohej na ML.......
výplata nebohej pôjde k 15 08 2023, nemám jej zrážať ZP?
Chana
08.08.23,12:59
Podľa Zákonníka práce § 48 ods. 6 Zákonníka práce:
Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky [+ jeden rok naviac (mimoriadna situácia - covid 19)] s vysokoškolským učiteľom alebo tvorivým zamestnancom vedy, výskumu a vývoja je možné aj vtedy, ak je na to objektívny dôvod vyplývajúci z povahy činnosti vysokoškolského učiteľa alebo tvorivého zamestnanca vedy, výskumu a vývoja ustanovený osobitným predpisom.


To znamená, že vy ste už nemali ďalší rok uzatvoriť so zamestnancom PP na dobu určitú (to, že váš zamestnanec má 65 rokov nemá na uvedené vplyv), mali ste zvoliť PP na dobu neurčitú. PP od 2.9.2019 do 31.8.2022 je doba trvania 3 roky (2 + 1 rok z dôvodu mimoriadnej situácie). Vy ste uzatvorili ešte ďalší rok naviac.




Ďakujem pani Matlovičová!
Bol to stredoškolský učiteľ a na vypísané voľné prac. miesto sa nikto neprihlásil, teda ak aj boli objektívne dôvody podľa §48 ods. 6 postačovalo by to?

Mohol sa ten PP s ped. zamestnancom uzatvoriť na dobu neurčitú?
eva6459
08.08.23,13:53
Dobrý deň, prosím Vás o radu ohľadom čerpania neplateného voľna počas sviatku. Pracovníčka požiadala o čerpanie neplateného voľna od 3.7.2023 do 31.7.2023. Sviatok 5.7.2023 bude považovaný za čerpanie neplateného voľna? V Sociálnej poisťovni by mal byť odoslaný RL od 1.7.-31.7.2023? Alebo ho máme poslať s prerušením 1.7.2023-4.7.2023 a potom od 6.7.2023 - 31.7.2023? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
09.08.23,05:52
podstatné je, odkedy čerpá NV, či od 1.7.2023 (vrátane víkendu) alebo od 3.7.2023, podľa toho sa nahlási aj začiatok prerušenia na RLFO ... ak je NV voľné čerpané súvislo do 31.7.2023, na deň sviatku sa neplatené voľno neprerušuje
eva6459
09.08.23,06:43
podstatné je, odkedy čerpá NV, či od 1.7.2023 (vrátane víkendu) alebo od 3.7.2023, podľa toho sa nahlási aj začiatok prerušenia na RLFO ... ak je NV voľné čerpané súvislo do 31.7.2023, na deň sviatku sa neplatené voľno neprerušuje


Neplatené voľno čerpá od 3.7.2023. Ak nahlásime prerušenie od 3.7.2023, ostanú dva dni, za ktoré by sa malo platiť poistné, ale v sobotu a nedeľu sa nepracuje. Nebude problém v mesačnom výkaze, ak vykážeme 2 dni, za ktoré sa platí poistné a nulový vymeriavací základ?
Jana Motyčková
09.08.23,10:39
Neplatené voľno čerpá od 3.7.2023. Ak nahlásime prerušenie od 3.7.2023, ostanú dva dni, za ktoré by sa malo platiť poistné, ale v sobotu a nedeľu sa nepracuje. Nebude problém v mesačnom výkaze, ak vykážeme 2 dni, za ktoré sa platí poistné a nulový vymeriavací základ?

Problém s výkazom nebude. Potom v eldp sa uvedie obdobie poistenia iba do 30.6.. Ale v ZP sa bude platiť minimálny preddavok zamestnanca za 2 dni.
Negoce
11.08.23,10:51
Dobrý deň, je komerčné poistenie pri zahraničnej prac. ceste, ktoré si uhradil zamestnanec jeho zdaniteľným príjmom?
Jana Motyčková
11.08.23,11:10
Dobrý deň, je komerčné poistenie pri zahraničnej prac. ceste, ktoré si uhradil zamestnanec jeho zdaniteľným príjmom?
Keď si to sám hradil, ako to môže byť jeho príjmom, keď nič nedostal, len platil.
Negoce
11.08.23,12:38
Keď si to sám hradil, ako to môže byť jeho príjmom, keď nič nedostal, len platil.
samozrejme, nedopísala som, že si zamestnanec požiadal o úhradu ním zaplateného komerčného poistenia (zahraničná pracovná cesta - Čína , zamestnávateľ je štátna inštitúcia). Podľa môjho názoru nie je to zamestnancov zdaniteľný príjem, pretože zamestnávateľ ho vyslal na SC (v poistení si necháva kryť úhrady za ošetrenie pri ochorení, úrazu, poistenie straty batožiny a i.)
Ďakujem
Jana Motyčková
12.08.23,10:31
samozrejme, nedopísala som, že si zamestnanec požiadal o úhradu ním zaplateného komerčného poistenia (zahraničná pracovná cesta - Čína , zamestnávateľ je štátna inštitúcia). Podľa môjho názoru nie je to zamestnancov zdaniteľný príjem, pretože zamestnávateľ ho vyslal na SC (v poistení si necháva kryť úhrady za ošetrenie pri ochorení, úrazu, poistenie straty batožiny a i.)
Ďakujem
Podľa zákona o cestovných náhradách § 11 zamestnávateľ je povinný poskytnúť pri pracovnej ceste v zahraničí náhradu preukázaných výdavkov za poistenie nevyhnutných liečebných nákladov v zahraničí a môže poskytnúť náhradu preukázaných výdavkov aj na iné druhy poistenia. Ide teda o cestovnú náhradu poskytovanú v súlade so zákonom o cestovných náhradách a táto nie je predmetom dane podľa § 5 ods. 5 písm. a).
Chana
13.08.23,16:08
Prosím o radu, či v tomto prípade nebolo možné využiť ustanovenie Zákonníka práce §252 o



Ped. zam. 65 r. ukončil k 31.8.2019 PP odchodom na star. dôchodok.
Následne mal

uzatvorenú PZ od 2.9.2019 do 31.8.2020, potom
novú PZ od 1.9.2020 do 31.8.2021, a k tejto PZ mal dodatkom predĺžený PP do 31.8.2022.

Podľa prech. ustanovení v §87 ods. 12 jeho PP mohol skončiť najneskôr do 31.8.2020, dalo sa to uplatniť v tomto prípade a uzatvoriť PP v súlade s §252o opätovne na 1 rok, teda do 31.8.2023?

Ďakujem!



Ďakujem pani Matlovičová!
Bol to stredoškolský učiteľ a na vypísané voľné prac. miesto sa nikto neprihlásil, teda ak aj boli objektívne dôvody podľa §48 ods. 6 postačovalo by to?

Mohol sa ten PP s ped. zamestnancom uzatvoriť na dobu neurčitú?[/QUOTE]
Iveta Matlovičová
14.08.23,11:45
v § 48 ods. 6 sa nespomina stredoskolsky ucitel ... ano, mohol byt na dobu neurcitu
Chana
15.08.23,06:52
v § 48 ods. 6 sa nespomina stredoskolsky ucitel ... ano, mohol byt na dobu neurcitu

Ďakujem p. Matlovičová!

Ak dovolíte, ešte pre upresnenie:

PP od 2.9.2019 do 31.8.2022 je doba trvania 3 roky (2 + 1 rok z dôvodu mimoriadnej situácie)

ďalší dodatok od 1.9.2022 mal byť uzavretý na dobu neurčitú podľa §48 ods. 1 ZP, aj keď je to ped. zamestnanec ?



Veľmi pekne ďakujem za Váš čas a trpezlivosť!
Iveta Matlovičová
15.08.23,19:17
Ano, pozrite dolu text cervenym: aj na pedagogickeho zamestnanca sa vztahuje Zakonnik prace, ako na kazdeho zamestnanca.


Podľa § 82 ods. 4 zákona o pedagogických zamestnancoch: "Pracovný pomer na určitú dobu36) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/138/20230530#poznamky.poznamka-36) s pedagogickým zamestnancom alebo s odborným zamestnancom možno dohodnúť najkratšie na jeden školský rok; to sa nevzťahuje na pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu z dôvodu zastupovania zamestnanca podľa § 48 ods. 4 písm. a) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/138/20230530#paragraf-48.odsek-4.pismeno-a) alebo písm. b) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/138/20230530#paragraf-48.odsek-4.pismeno-b) Zákonníka práce. Na pracovný pomer na určitú dobu sa vzťahuje Zákonník práce."
royal
17.08.23,09:02
Dobrý deň. Prosím o radu, ako postupovať v nasledovnom prípade. Zamestnankyňa sa po dvoch deťoch vracia z rodičovskej dovolenky. Dohodli sme sa na ukončení s tým, že má ešte nevyčerpanú dovolenku a dostane odstupné. Z akej výšky sa majú tieto veličiny počítať, ak posledná mzda z roku 2017 bola pod výškou terajšej minimálnej mzdy?

Ďakujem.
Negoce
18.08.23,03:54
Dobrý deň, obec – zriadovateľ ZŠ po úspešnom výberovom konaní, vymenovala učiteľku – dlhoročnú zamestnankyňu na 5 ročné funkčné obdobie na pozíciu riaditeľa ZŠ.
Na pôvodné miesto učiteľky - terajšej riaditeľky potrebuje ZŠ prijať nového zamestnanca. Môže sa uzatvoriť pracovná zmluva s novým zamestnancom na dobu určitú – zastupovanie novej riaditeľky počas jej funkčného obdobia?

Ak to nie je možné, pomohlo by ak by to bolo stanovené v kolektívnej zmluve, že prijatý zamestnanec na miesto novozvoleného riaditeľa bude zamestnaný na zmluvu na dobu určitú? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
18.08.23,10:08
Dobrý deň. Prosím o radu, ako postupovať v nasledovnom prípade. Zamestnankyňa sa po dvoch deťoch vracia z rodičovskej dovolenky. Dohodli sme sa na ukončení s tým, že má ešte nevyčerpanú dovolenku a dostane odstupné. Z akej výšky sa majú tieto veličiny počítať, ak posledná mzda z roku 2017 bola pod výškou terajšej minimálnej mzdy?

Ďakujem.

pri výpočte sa použije pravdepodovny priemerny hodinovy zarobok - pri jeho vypocte pouzijete mzdu a pracovny cas, ktore ma dohodnutu PZ, napr. ak vyplata plneni bude v spracovani vyplat za 08/2023, pravdepodobny PHZ = mzda x 3 mesiace (04-06/2023) deleno pocet pracovnych dni v 2.Q/2023xdenny uvazok
Jana Motyčková
18.08.23,17:59
Dobrý deň, obec – zriadovateľ ZŠ po úspešnom výberovom konaní, vymenovala učiteľku – dlhoročnú zamestnankyňu na 5 ročné funkčné obdobie na pozíciu riaditeľa ZŠ.
Na pôvodné miesto učiteľky - terajšej riaditeľky potrebuje ZŠ prijať nového zamestnanca. Môže sa uzatvoriť pracovná zmluva s novým zamestnancom na dobu určitú – zastupovanie novej riaditeľky počas jej funkčného obdobia?

Ak to nie je možné, pomohlo by ak by to bolo stanovené v kolektívnej zmluve, že prijatý zamestnanec na miesto novozvoleného riaditeľa bude zamestnaný na zmluvu na dobu určitú? Ďakujem.
Pracovný pomer na dobu určitú je možné uzatvoriť najviac na 2 roky. Až predlžovať nad 2 roky sa môže len zo zákonných dôvodov, jedným z dôvodov je vykonávanie prac dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(Uzatvorenie pracovného pomeru na zastupovanie počas MD a RD sa posudzuje, že je to v poriadku, citujem JUDr. Toman : "V princípe však, ak je pracovný pomer od začiatku dojednaný na zastupovanie, malo by ísť o súlad so zákonom (ak sa nevymedzí na začiatku dĺžka jeho trvania do dvoch rokov, ale len vo väzbe na zastupovanie), uvedené je totiž naviazané na ustanovenie § 166 ods. 1 ZP o dĺžke rodičovskej dovolenky, a teda možno túto situáciu považovať za lex specialis.")
Myslím si, že toto nemožno automaticky použiť na uzatvorenie pracovného pomeru na 5 rokov na zastupovanie počas funkčného obdobia riaditeľky, resp. to si dajte posúdiť právnikom. Ďalšia vec je "vykonávanie prác dohodnutých v KZ" - neviem či tým vykonávaním prác môže byť zastupovanie riaditeľky. Pre mňa je toto právny problém, do ktorého riešenia / výsledku by som sa nepúšťala. Takže odporúčam dobu určitú na zastupovanie, najviac však na 2 roky a potom do 2 rokov si toto vyriešte s nejakým právnikom a prípadne v KZ.
Negoce
23.08.23,08:17
Dobrý deň, je nasledovný postup správny pri Dohode o ukončení pracovného pomeru z dôvodu zrušenia elokovaného pracoviska školského zariadenia – vyradenie zo siete?


Krok 1: Zamestnávateľ predloží zamestnancovi, ponuku na zmenu pracovnej zmluvy so zmenou pravidelného miesta výkonu práce, po neprijatí tohto návrhu, zamestnanec podpíše, že návrh na zmenu zmluvy neprijíma. (mala by to byť aj ponuka pracovného miesta? To sa nemení) Alebo ešte pred návrhom na zmenu oznámenie o zrušení elokovaného pracoviska a premiestnení?
Krok 2: zamestnávateľ predloží zamestnancovi dohodu o ukončení pracovného pomeru podľa § 60 s dôvodom uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 ZP.
Krok 3. ak ponuku nepríjme, zamestnávateľ doručí výpoveď s výpovednou dobou a zamestnanec bude počas výpovednej doby na prekážkach zo strany zamestnávateľa, pretože mu nemôže prideľovať prácu?

Ďakujem.
botuľa
24.08.23,05:50
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu týkajúcu sa výpovednej doby pri výpovedi zo strany zamestnávateľa. Zamestnancovi dá zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov (zrušené pracovné miesto)- výpovedná lehota 2 mesiace (bol zamestnaný viac ako rok menej ako 2 roky). Pracovný pomer by mal končiť k 31.10.2023. Čo ak medzitým zamestnanec sa stane práceneschopným a bude PN trvať k 31.10? Bude sa predlžovať doba, teda pracovný pomer bude pokračovať? Ďakujem krásne
Jana Motyčková
24.08.23,06:24
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu týkajúcu sa výpovednej doby pri výpovedi zo strany zamestnávateľa. Zamestnancovi dá zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov (zrušené pracovné miesto)- výpovedná lehota 2 mesiace (bol zamestnaný viac ako rok menej ako 2 roky). Pracovný pomer by mal končiť k 31.10.2023. Čo ak medzitým zamestnanec sa stane práceneschopným a bude PN trvať k 31.10? Bude sa predlžovať doba, teda pracovný pomer bude pokračovať? Ďakujem krásne
Ak k 31.10.2023 bude zamestnanec PN, pracovný pomer bude trvať až do skončenia PN.
Jana Motyčková
24.08.23,06:36
Dobrý deň, je nasledovný postup správny pri Dohode o ukončení pracovného pomeru z dôvodu zrušenia elokovaného pracoviska školského zariadenia – vyradenie zo siete?


Krok 1: Zamestnávateľ predloží zamestnancovi, ponuku na zmenu pracovnej zmluvy so zmenou pravidelného miesta výkonu práce, po neprijatí tohto návrhu, zamestnanec podpíše, že návrh na zmenu zmluvy neprijíma. (mala by to byť aj ponuka pracovného miesta? To sa nemení) Alebo ešte pred návrhom na zmenu oznámenie o zrušení elokovaného pracoviska a premiestnení?
Krok 2: zamestnávateľ predloží zamestnancovi dohodu o ukončení pracovného pomeru podľa § 60 s dôvodom uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) bod 2 ZP.
Krok 3. ak ponuku nepríjme, zamestnávateľ doručí výpoveď s výpovednou dobou a zamestnanec bude počas výpovednej doby na prekážkach zo strany zamestnávateľa, pretože mu nemôže prideľovať prácu?

Ďakujem.

Môže to tak byť.

Ak ide o zrušenie elokovaného pracoviska, podľa mňa pôjde o skončenie z dôvodu podľa § 63 ods. 1 pism. a) bod 1 (zrušenie časti zamestnávateľa, nie premiestnenie - ale to vy viete lepšie.) V takom prípade nemusíte navrhovať zmenu miesta výkonu práce. Ak ide o premiestnenie časti zamestnávateľa, zmenu miesta výkonu práce treba ponúknuť. Oznámenie (písomné) o zrušení elokovaného pracoviska priamo zamestnancovi nie je povinné, ale nejaké rozhodnutie by malo byť vydane už predtým, než sa začnú riešiť zamestnanci.
eva6459
24.08.23,12:12
Dobrý deň,
máme zamestnanca, ktorý je dlhodobo uvoľnený na výkon odborovej funkcie, pracovný pomer trvá. Má takýto zamestnanec z pracovného pomeru nárok na dovolenku a na náhradu príjmu pri PN. Ak áno, kto platí náhrady a ako ich správne vypočítať? Ďakujem.
Jana Motyčková
24.08.23,18:31
Za dobu dlhodobého uvoľnenia na výkon funkcie sa dovolenka kráti podľa § 109 ods. 1 písm. c). Čiže nárok na dovolenku zamestnanec nemá. Pokiaľ ide o čerpanie dovolenky, počas dlhodobého uvoľnenia na výkon funkcie nemôže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky, resp. môže len na žiadosť zamestnanca (čo nie je štandardné, v takom prípade by sa podľa mňa dlhodobé uvoľnenie prerušilo). Nárok na náhradu príjmu nemá, keďže má prerušené nemocenské poistenie z PP. Nárok na náhradu príjmu bude pravdepodobne mať z výkonu funkcie.
Negoce
28.08.23,08:31
Dobrý deň,
spoločnosť sa písomne dohodla so zamestnancami a súčasne sa podpísala Dohoda o doručovaní dokumentov elektronickými prostriedkami (v tomto prípade e-mailom).
Je povinnosťou zamestnávateľa zahlásiť cez RL do SP e-mailové adresy zamestnancov? pozn. Kros (Olymp) urobil RL do SP ako zmeny
Jana Motyčková
28.08.23,10:31
Nie je zákonnou povinnosťou nahlasovať do SP mailovú adresu zamestnanca a jej zmenu.
Chana
29.08.23,16:52
Prosím o usmernenie:
Ak sa k prac. zmluve a jej dodatku č. 1 uzatváral dodatok č. podľa §252o - predĺženie o 1 rok v čase mimor. situácie, je potrebné tento §252o uviesť do záhlavia dodatku, alebo niekde do textu..........dodatok :
...dodatok č. 2 k prac. zmluve zo dňa ..., v znení dodatku č. 1 zo dňa ... uzavretý v súlade s ustanovením § 54 zákona č. 311/2001 Z.z............
Ďakujem!
Iveta Matlovičová
30.08.23,08:37
Prosím o usmernenie:
Ak sa k prac. zmluve a jej dodatku č. 1 uzatváral dodatok č. podľa §252o - predĺženie o 1 rok v čase mimor. situácie, je potrebné tento §252o uviesť do záhlavia dodatku, alebo niekde do textu..........dodatok :
...dodatok č. 2 k prac. zmluve zo dňa ..., v znení dodatku č. 1 zo dňa ... uzavretý v súlade s ustanovením § 54 zákona č. 311/2001 Z.z............
Ďakujem!
žiadna zákonná úprava to "neprikazuje", ale ja by som to "do textu" dala, nič tým nepokazíte a ak sa po pár rokoch k tomu vrátite, budete viac v obraze
Chana
31.08.23,05:51
Dobrý deň!

Môže byť takto uzavretý PP?
Ped. zamestnanec bol prijatý do PP na zástup počas MD a RD ped. zamestnankyne.
PZ od 1.9.2020 do 31.8.2021 – neuvedené v PZ, že je na zástup
PZ od 3.9.2021 do 31.8.2022 – neuvedené v PZ, že je na zástup
Dodatok č. 1 od 1.9.2022 – uvedené, že je na zástup počas MD a RD zamestnankyne............
Zamestnankyňa sa od 1.9.2023 vracia do PP, on dostal
Dodatok č. 2 od 1.9.2023 na dobu neurčitú

Ďakujem!
Iveta Matlovičová
31.08.23,06:18
môže tak byť, ale znie to zmätočne, pretože ak niekoho zastupoval - zastupoval nejake miesto s väzbou na nejaký druh práce ...ak vy mu len dodatkom predĺžite PP na dobu neurčitú, tak sa to javí, že na dané miesto potrebujete dvoch ľudí a nie jedného, či?
Chana
31.08.23,06:23
môže tak byť, ale znie to zmätočne, pretože ak niekoho zastupoval - zastupoval nejake miesto s väzbou na nejaký druh práce ...ak vy mu len dodatkom predĺžite PP na dobu neurčitú, tak sa to javí, že na dané miesto potrebujete dvoch ľudí a nie jedného, či?



P. Matlovičová, ďakujem!

Je potrebný ešte 1 človek, a mohol by dostať predĺženie - dodatok na 1 rok? Alebo novú PZ na 1 rok?
Iveta Matlovičová
31.08.23,07:02
ak ste vytvorili na dany druh práce ďalšie pracovné miesto, treba u tohto zamestnanca zvoliť PP na dobu neurčitú, u neho ste už možnosti "doby určitej vyčerpali"
botuľa
31.08.23,08:12
Dobrý deň prajem, kolektívu DRAKA. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc - informáciu evidencie na úrade práce. Spoločník, konateľ jednoosobovej s.r.o. má súčasne aj 2 zamestnania (jedno vo vlastnej s.r.o, jedno v cudzej s.r.o. ) dlhodobo - splňa tých 730 dní v posledných 4 rokoch... Chce ukončiť pracovné pomery a zaevidovať sa na Úrade práce ako uchádzač o zamestnanie
1. Stačí ak predá obchodný podiel a zmení konateľa napr. v septembri 2023, môže sa už nasledujúci deň po zápise tejto zmeny v Obchodnom registri zaevidovať na Úrad práce?
2. Podpora sa mu bude počítať z oboch zamestnaní z toho obdobia posledných 2 rokov?


Ďakujem krásne.
Jana Motyčková
31.08.23,10:21
Dobrý deň prajem, kolektívu DRAKA. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc - informáciu evidencie na úrade práce. Spoločník, konateľ jednoosobovej s.r.o. má súčasne aj 2 zamestnania (jedno vo vlastnej s.r.o, jedno v cudzej s.r.o. ) dlhodobo - splňa tých 730 dní v posledných 4 rokoch... Chce ukončiť pracovné pomery a zaevidovať sa na Úrade práce ako uchádzač o zamestnanie
1. Stačí ak predá obchodný podiel a zmení konateľa napr. v septembri 2023, môže sa už nasledujúci deň po zápise tejto zmeny v Obchodnom registri zaevidovať na Úrad práce?
2. Podpora sa mu bude počítať z oboch zamestnaní z toho obdobia posledných 2 rokov?


Ďakujem krásne.

Ad 1. áno stačí, samozrejme ukončí aj pracovné pomery

Ad 2. áno
botuľa
02.09.23,06:58
Dobrý deň, p. Motyčková,
prosím ešte jedna otázočka ohľadne materskej. Tehotná žena s termínom pôrodu 30.04. 2024 má pracovný pomer od 01.01. 2023 na skrátený úväzok. Od 01.09 mala prejsť na plný úväzok s vyššou mzdou, ale to bude asi nevýhodné zhľadiska materského...
Bolo by riešením ukončiť pracovný pomer skrátený úväzok napr. k 15.09.2023 a napr. od 18.09.2023 uzatvoriť u toho istého zamestnávateľa pracovný pomer na vyšší úväzok s vyššou mzdou.
Počítala by som jej materské iba z toho nového pracovného pomeru, ktorý vznikol 18.09.2023?
Ďakujem veľmi pekne za pomoc
Chana
03.09.23,16:16
Túto podmienku treba chápať samozrejme v porovnaní s obdobným zamestnanom v pracovnom pomere, vrátane možnosti mať v rozumnej miere vyššiu mzdu, ak je práca kvalitnejšia, resp. ak je to druh práce v úrovni, ktorú zamestnanci v PP nerobia.
Ak sa bavíme o verejnej službe, orientovala by som sa na hodinovú sadzbu funkčného platu (x dohodnutý rozsah práce). Ovšem pri DoVP má byť odmena dohodnutá za vykonanú úlohu (povinná náležitosť DoVP), dohodnutá hodinová sadzba na DoVP sa dosť ťažko dá chápať ako odmena za vykonanú úlohu, snáď s výnimkou, že úloha je dohodnutá rozsahom práce.



V prípade, že zamestnanec v PP vykonáva iba údržbárske práce, a dohodár na DoPČ vykonáva údrźbárske práce a k tomu napr. elektrikárske práce, je možné navrhnúť vyššiu hodinovú mzdu pre dohodára? Bol by to druh práce, ktorú zamestnanec v PP nevykonáva.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!
Jana Motyčková
04.09.23,06:39
V prípade, že zamestnanec v PP vykonáva iba údržbárske práce, a dohodár na DoPČ vykonáva údrźbárske práce a k tomu napr. elektrikárske práce, je možné navrhnúť vyššiu hodinovú mzdu pre dohodára? Bol by to druh práce, ktorú zamestnanec v PP nevykonáva.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!

V rozumnej miere.
Jana Motyčková
04.09.23,06:42
Dobrý deň, p. Motyčková,
prosím ešte jedna otázočka ohľadne materskej. Tehotná žena s termínom pôrodu 30.04. 2024 má pracovný pomer od 01.01. 2023 na skrátený úväzok. Od 01.09 mala prejsť na plný úväzok s vyššou mzdou, ale to bude asi nevýhodné zhľadiska materského...
Bolo by riešením ukončiť pracovný pomer skrátený úväzok napr. k 15.09.2023 a napr. od 18.09.2023 uzatvoriť u toho istého zamestnávateľa pracovný pomer na vyšší úväzok s vyššou mzdou.
Počítala by som jej materské iba z toho nového pracovného pomeru, ktorý vznikol 18.09.2023?
Ďakujem veľmi pekne za pomoc

Odporúčala by som, aby medzi tými pracovnými pomermi nebol víkend, ale iné dni, v ktoré normálne robí - lebo takto by to mohlo byť považované za pokračovanie PP, najlepšie dlhšie obdobie. Materské sa vypočíta z nového PP, ak tam bude pred materskou zaplatených 90 dní.
botuľa
04.09.23,07:36
Odporúčala by som, aby medzi tými pracovnými pomermi nebol víkend, ale iné dni, v ktoré normálne nerobí - lebo takto by to mohlo byť považované za pokračovanie PP, najlepšie dlhšie obdobie. Materské sa vypočíta z nového PP, ak tam bude pred materskou zaplatených 90 dní.


Veľmi pekne ďakujem, p. Motyčková. Ešte jedna otázočka prosím. A ak by sa súbežne uzatvoril ešte jeden pracovný pomer na skrátený úväzok napr. od od 01.11 a chcela by ešte z neho žiadať o materské... Má to v tomto prípade nejaký význam?
Ste zlatá, ďakujem veľmi pekne za ochotu ešte raz
Jana Motyčková
04.09.23,12:35
Veľmi pekne ďakujem, p. Motyčková. Ešte jedna otázočka prosím. A ak by sa súbežne uzatvoril ešte jeden pracovný pomer na skrátený úväzok napr. od od 01.11 a chcela by ešte z neho žiadať o materské... Má to v tomto prípade nejaký význam?
Ste zlatá, ďakujem veľmi pekne za ochotu ešte raz

Z každého poistenia osobitne musí získať 270 dní, pričom jedno poistenie sa počíta len raz. Aj keď sú tam po 1.7. možné rôzne výklady, myslím si, že samotný ďalší úväzok by nepomohol, lebo by v ňom nemala 270 dní. Ale neviem, čo robila pred rokom 2023, možno tam má doby poistenia, ktoré by sa pripočítali, resp. by mohla ešte uzatvoriť aj dohodu s pravidelným príjmom a z nej a z toho úväzku by získala 270 dní pred pôrodom. Tiež je novela od 1.1.2024, že aj doba riadne skončeného štúdia sa zaráta. Takže otázka je hlavne, čo robila pred rokom 2023.
botuľa
05.09.23,05:06
Z každého poistenia osobitne musí získať 270 dní, pričom jedno poistenie sa počíta len raz. Aj keď sú tam po 1.7. možné rôzne výklady, myslím si, že samotný ďalší úväzok by nepomohol, lebo by v ňom nemala 270 dní. Ale neviem, čo robila pred rokom 2023, možno tam má doby poistenia, ktoré by sa pripočítali, resp. by mohla ešte uzatvoriť aj dohodu s pravidelným príjmom a z nej a z toho úväzku by získala 270 dní pred pôrodom. Tiež je novela od 1.1.2024, že aj doba riadne skončeného štúdia sa zaráta. Takže otázka je hlavne, čo robila pred rokom 2023.



Tak ešte raz, p. Motyčková. Podávam ešte dodatočné informácie a veľmi pekne ďakujem za ochotu.

v roku 2022 bola nemocensky poistená tiež - iný zamestnávateľ (pracovná zmluva 3 hod týždenne) a po celú dobu bola aj študentkou magisterského štúdia dennou formou - ukončenie štúdia v máji 2023
Jana Motyčková
05.09.23,06:28
Takže : nástup na materskú v r.2024

pracovný pomer 1 skončil v r. 2022
nový PP 2 má v r. 2023, tento skončí a po pár dňoch/týždni uzatvorí nový PP 3, kde nude mat 90 dní pred materskou zaplatených.
Okrem toho uzatvorí PP 4, z ktorého bude mať 90 dní pred materskou zaplatených.
Materské sa vypočíta z príjmu pred materskou z PP 3 a z PP 4.
Alebo PP 2 nechá bežať a okrem toho uzatvorí PP 4, z ktorého bude mať pred materskou 90 dní zaplatených : materské sa vypočíta z PP 2 z roku 2023 a z PP 4 z obdobia pred materskou.
botuľa
05.09.23,06:52
Vy ste poklad, p. Motyčková, veľmi pekne ďakujem za pomoc a trpezlivosť:)




Takže : nástup na materskú v r.2024

pracovný pomer 1 skončil v r. 2022
nový PP 2 má v r. 2023, tento skončí a po pár dňoch/týždni uzatvorí nový PP 3, kde nude mat 90 dní pred materskou zaplatených.
Okrem toho uzatvorí PP 4, z ktorého bude mať 90 dní pred materskou zaplatených.
Materské sa vypočíta z príjmu pred materskou z PP 3 a z PP 4.
Alebo PP 2 nechá bežať a okrem toho uzatvorí PP 4, z ktorého bude mať pred materskou 90 dní zaplatených : materské sa vypočíta z PP 2 z roku 2023 a z PP 4 z obdobia pred materskou.
enigma
13.09.23,09:37
dobry den p. Motyckova,


velmi pekne by som Vas chcela poprosit o potvrdenie ci moje chapanie je spravne. ak otec cerpa Rodicovsku dovolenku s materskym prispevkom od Socialnej poistovne, toto obdobie sa mu pocita ako vykon prace a teda sa mu za toto obdobie nekrati narok na dovolenku.
je to prosim spravne?
dakujem, pekny den
Jana Motyčková
13.09.23,10:49
dobry den p. Motyckova,


velmi pekne by som Vas chcela poprosit o potvrdenie ci moje chapanie je spravne. ak otec cerpa Rodicovsku dovolenku s materskym prispevkom od Socialnej poistovne, toto obdobie sa mu pocita ako vykon prace a teda sa mu za toto obdobie nekrati narok na dovolenku.
je to prosim spravne?
dakujem, pekny den

Nie je to správne, rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 nie je výkonom práce na účely dovolenky a to ani v prípade, že otec v tom čase čerpá materské. U otca je výkonom práce otcovská dovolenka podľa § 166 ods. 1 bez ohľadu na to, či v tom čase otec čerpá materské.
enigma
13.09.23,12:04
dobry den p. Motyckova,
velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Prepacte len ci som to spravne pochopila.
podla 166 ods. 1 - je pre otca jedneho dietata rodicovska dovolenka ktoru cerpa do 28 tyzdnov od narodenia dietata? Cize ak bude cerpat RD v 2 rokoch dietata tak pojde o 166 ods.2?


dakujem
Negoce
13.09.23,12:47
Dobrý deň,
robím DP typ A za rok 2023, po zomrelej. DB na 3 deti za rok 2023 si môže uplatniť (cez manžela) na 7 mesiacov, kedy žila.

Výpočet DB bude: čzd 3540,81 x 34% = 1203,88
Nárok na DB má na 2 deti nad 18. rokov veku a jedno do 18 rokov veku
(50x7x2+140x7=1680,-€), teda DÚ vyplatí BD pozostalým vo výške 1203,88€
Teda nechávam čzd , ktorý dosiahla za 7 mesiacov?
Zaujíma ma tá skutočnosť ako sa DB bude riešiť na ročnej báze, v prípade ak si manžel nájde prácu ešte v roku 2023 (je ID nad 70%) ?
Ďakujem za Váš názor
Iveta Matlovičová
13.09.23,18:43
dobry den p. Motyckova,
velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Prepacte len ci som to spravne pochopila.
podla 166 ods. 1 - je pre otca jedneho dietata rodicovska dovolenka ktoru cerpa do 28 tyzdnov od narodenia dietata? Cize ak bude cerpat RD v 2 rokoch dietata tak pojde o 166 ods.2?


dakujem



PRESNE TAK!
Iveta Matlovičová
13.09.23,18:57
Dobrý deň,
robím DP typ A za rok 2023, po zomrelej. DB na 3 deti za rok 2023 si môže uplatniť (cez manžela) na 7 mesiacov, kedy žila.

Výpočet DB bude: čzd 3540,81 x 34% = 1203,88
Nárok na DB má na 2 deti nad 18. rokov veku a jedno do 18 rokov veku
(50x7x2+140x7=1680,-€), teda DÚ vyplatí BD pozostalým vo výške 1203,88€
Teda nechávam čzd , ktorý dosiahla za 7 mesiacov?
Zaujíma ma tá skutočnosť ako sa DB bude riešiť na ročnej báze, v prípade ak si manžel nájde prácu ešte v roku 2023 (je ID nad 70%) ?
Ďakujem za Váš názor

výpočet máte správne, ak si manžel nájde prácu, tak zvyšné mesiace, kedy nebol bonus na deti uplatnený, si môže douplatniť (ide o 5 mesiacov)
Negoce
13.09.23,20:32
výpočet máte správne, ak si manžel nájde prácu, tak zvyšné mesiace, kedy nebol bonus na deti uplatnený, si môže douplatniť (ide o 5 mesiacov)
Ďakujem za Vas názor , Ale mňa zaujíma, prečo si nemôže manžel uplatniť výšku rozdielu daňového bonusu , z dôvodu, že nebohá manželka mala nízky príjem, ale to pri predpoklade, že manžel dosiahne vyšší príjem Ďakujem
Iveta Matlovičová
14.09.23,09:55
Ďakujem za Vas názor , Ale mňa zaujíma, prečo si nemôže manžel uplatniť výšku rozdielu daňového bonusu , z dôvodu, že nebohá manželka mala nízky príjem, ale to pri predpoklade, že manžel dosiahne vyšší príjem Ďakujem

Lebo to zákon neumožňuje. Novinkou je (uplatní sa prvýkrát pri výpočte daňovej povinnosti za rok 2023), že ak manželka dosiahla nízky základ dane, môže si k nemu (len v rámci daňového priznania), pripočítať pomernú časť základu dane od druhej oprávnenej osoby (v tomto prípade manžel) a navýšiť základ dane tak, aby sa douplatnil zvyšok daňového bonusu. Vo vašom prípade - cez dodatočné daňové priznanie za zomrelú.



Ide o dodatočné douplatnenie danoveho bonusu podľa § 33 ods. 8 ZDP - legislatívna právna úprava je účinná od 1.1.2023 a umožňuje douplatňovať celý nárok na daňový bonus na vyživované dieťa (deti) v tom prípade, ak:
· základ dane daňovníka z príjmov podľa § 5 alebo
· základ dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo
· úhrn základov dane daňovníka z príjmov podľa § 5 a podľa § 6 ods. 1 a 2
nepostačuje na uplatnenie celej výšky daňového bonusu na dieťa (deti). Daňovník si tak môže sčítavať svoj základ dane (resp. čiastkový základ dane) so základom dane druhej oprávnenej osoby, ktorá žije v domácnosti s vyživovaným dieťaťom. Takéto navýšenie vykoná daňovník sám, výlučne cez daňové priznanie. To znamená, že ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a daňovník uplatňujúci si nárok na daňový bonus nemá "dostatočne vysoký" základ dane z príjmov podľa § 5 alebo z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ich úhrn na uplatnenie celého nároku daňového bonusu na vyživované deti, môže si navýšiť "svoj" základ dane o základ dane "druhej oprávnenej osoby vyživujúcej deti v domácnosti a z takto navýšeného základu dane uplatniť si nárok na daňový bonus; avšak ak druhá oprávnená osoba splnila podmienky na uplatnenie daňového bonusu len časť roka, základ dane sa navýši len o pomernú časť základu dane a to podľa počtu mesiacov, na začiatku ktorých druhá oprávnená osoba splnila podmienky na uplatnenie daňového bonusu. Tento postup sa prvýkrát použije výlučne pri podaní daňového priznania a to za zdaňovacie obdobie 2023. Tlačivá DP ešte nie sú zverejnené.
Negoce
14.09.23,10:16
Lebo to zákon neumožňuje. Novinkou je (uplatní sa prvýkrát pri výpočte daňovej povinnosti za rok 2023), že ak manželka dosiahla nízky základ dane, môže si k nemu (len v rámci daňového priznania), pripočítať pomernú časť základu dane od druhej oprávnenej osoby (v tomto prípade manžel) a navýšiť základ dane tak, aby sa douplatnil zvyšok daňového bonusu. Vo vašom prípade - cez dodatočné daňové priznanie za zomrelú.



Ide o dodatočné douplatnenie danoveho bonusu podľa § 33 ods. 8 ZDP - legislatívna právna úprava je účinná od 1.1.2023 a umožňuje douplatňovať celý nárok na daňový bonus na vyživované dieťa (deti) v tom prípade, ak:
· základ dane daňovníka z príjmov podľa § 5 alebo
· základ dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo
· úhrn základov dane daňovníka z príjmov podľa § 5 a podľa § 6 ods. 1 a 2
nepostačuje na uplatnenie celej výšky daňového bonusu na dieťa (deti). Daňovník si tak môže sčítavať svoj základ dane (resp. čiastkový základ dane) so základom dane druhej oprávnenej osoby, ktorá žije v domácnosti s vyživovaným dieťaťom. Takéto navýšenie vykoná daňovník sám, výlučne cez daňové priznanie. To znamená, že ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a daňovník uplatňujúci si nárok na daňový bonus nemá "dostatočne vysoký" základ dane z príjmov podľa § 5 alebo z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo ich úhrn na uplatnenie celého nároku daňového bonusu na vyživované deti, môže si navýšiť "svoj" základ dane o základ dane "druhej oprávnenej osoby vyživujúcej deti v domácnosti a z takto navýšeného základu dane uplatniť si nárok na daňový bonus; avšak ak druhá oprávnená osoba splnila podmienky na uplatnenie daňového bonusu len časť roka, základ dane sa navýši len o pomernú časť základu dane a to podľa počtu mesiacov, na začiatku ktorých druhá oprávnená osoba splnila podmienky na uplatnenie daňového bonusu. Tento postup sa prvýkrát použije výlučne pri podaní daňového priznania a to za zdaňovacie obdobie 2023. Tlačivá DP ešte nie sú zverejnené.


manželke sa bude dávať ročný príjem? i keď žila iba 7 mesiacov?
ďakujem
Iveta Matlovičová
14.09.23,11:05
manželke sa bude dávať ročný príjem? i keď žila iba 7 mesiacov?
ďakujem
Nie, ona podmienky splna narok na DB len za mesiace zitia s dietatom v spolocnej domacnosti (7 mesiacov) a vy ste sa pytali, ake su u nej moznosti douplatnit bonus do plnej vysky, ktory si - vzhladom na svoj zaklad dane - neuplatnila v plnej vyske (stále plat, ze narok ma za 7 mesiacov). V odpovedi uvadzam, ze jednou z moznosti je to urobit cez dodatocne DP, kde sa jej dosiahnutemu ZD pripocita "potrebna" cast zakladu dane od manzela.
Negoce
15.09.23,08:03
Nie, ona podmienky splna narok na DB len za mesiace zitia s dietatom v spolocnej domacnosti (7 mesiacov) a vy ste sa pytali, ake su u nej moznosti douplatnit bonus do plnej vysky, ktory si - vzhladom na svoj zaklad dane - neuplatnila v plnej vyske (stále plat, ze narok ma za 7 mesiacov). V odpovedi uvadzam, ze jednou z moznosti je to urobit cez dodatocne DP, kde sa jej dosiahnutemu ZD pripocita "potrebna" cast zakladu dane od manzela.


ďakujem, už to chápem prečo musí dediť dodatočne si uplatniť DB za nebohú......
Negoce
19.09.23,21:35
Dobrý večer, 15. septembra tohto roku sa zrušil mimoriadny stav. Toto zrušenie má vplyv na mzdy a personalistiku ?(Stále sa dá predĺžiť pracovná zmluva ? max. do 3 rokov? ) Ďakujem.
Jana Motyčková
20.09.23,13:33
Dobrý večer, 15. septembra tohto roku sa zrušil mimoriadny stav. Toto zrušenie má vplyv na mzdy a personalistiku ?(Stále sa dá predĺžiť pracovná zmluva ? max. do 3 rokov? ) Ďakujem.
Dala som samostatnú tému
https://www.porada.sk/t334912-skoncenie-mimoriadnej-situacie-15-9-2023-a-zakonnik-prace.html
Negoce
21.09.23,10:57
Dobrý deň, budem vďačná za Váš názor.



Pedagogický asistent A bude cca mesiac zastupovať učiteľa počas trvania jeho PN. Ped.asistent A spĺňa kval.predpoklady na učiteľa. Pedagogický asistent A bude mať zmenu prac. zmluvy – zastupovanie počas PN učiteľa .

Na miesto pedagogického asistenta A, škola potrebuje prijať ped. asistenta B. len na dobu trvania PN učiteľa.
Ako formulovať prac. zmluvu na dobu určitú pre zastupujúceho pedagogického asistenta B, ktorého škola potrebuje tiež len počas PN učiteľa, nakoľko po ukončení PN učiteľa sa ped.asistent A vráti na svoje pôvodné miesto a ped. asistent B už nebude potrebný? Ďakujem.
Negoce
25.09.23,09:24
Dobrý deň, zamestnanec sa zúčastnil stretnutia na Okresnom úrade v súvislosti s nastávajúcimi voľbami. Zúčastnil sa v základom prac. čase. Ide o neprítomnosť vo verejnom záujme, doniesol aj potvrdenie. V kolektívnej zmluve nie je riešený tento typ neprítomnosti inak. Predpokladám správne, že to bude bez náhrady mzdy. Môže si zamestnanec tento čas doopracovať po dohode so zamestnávateľom? Ďakujem
Jana Motyčková
25.09.23,17:48
Dobrý deň, zamestnanec sa zúčastnil stretnutia na Okresnom úrade v súvislosti s nastávajúcimi voľbami. Zúčastnil sa v základom prac. čase. Ide o neprítomnosť vo verejnom záujme, doniesol aj potvrdenie. V kolektívnej zmluve nie je riešený tento typ neprítomnosti inak. Predpokladám správne, že to bude bez náhrady mzdy. Môže si zamestnanec tento čas doopracovať po dohode so zamestnávateľom? Ďakujem

Pozrite tu : https://www.porada.sk/t332321-volno-zamestnanca-clena-volebnej-komisie.html
Negoce
26.09.23,06:30
Dobrý deň, budem vďačná za Váš názor.



Pedagogický asistent A bude cca mesiac zastupovať učiteľa počas trvania jeho PN. Ped. asistent A spĺňa kval. predpoklady na učiteľa. Pedagogický asistent A bude mať zmenu prac. zmluvy – zastupovanie počas PN učiteľa .

Na miesto pedagogického asistenta A, škola potrebuje prijať ped. asistenta B. len na dobu trvania PN učiteľa.
Ako formulovať prac. zmluvu na dobu určitú pre zastupujúceho pedagogického asistenta B, ktorého škola potrebuje tiež len počas PN učiteľa, nakoľko po ukončení PN učiteľa sa ped. asistent A vráti na svoje pôvodné miesto a ped. asistent B už nebude potrebný? Ďakujem.



môžem poprosiť odpoveď? ďakujem
Jana Motyčková
26.09.23,17:44
Dobrý deň, budem vďačná za Váš názor.



Pedagogický asistent A bude cca mesiac zastupovať učiteľa počas trvania jeho PN. Ped.asistent A spĺňa kval.predpoklady na učiteľa. Pedagogický asistent A bude mať zmenu prac. zmluvy – zastupovanie počas PN učiteľa .

Na miesto pedagogického asistenta A, škola potrebuje prijať ped. asistenta B. len na dobu trvania PN učiteľa.
Ako formulovať prac. zmluvu na dobu určitú pre zastupujúceho pedagogického asistenta B, ktorého škola potrebuje tiež len počas PN učiteľa, nakoľko po ukončení PN učiteľa sa ped.asistent A vráti na svoje pôvodné miesto a ped. asistent B už nebude potrebný? Ďakujem.

Jedine pracovný pomer na dobu určitú, ale u zamestnanca B nejde o PP na zastupovanie počas PN. Uzatvorenie PP na dobu určitú so skončenia PN učiteľa - to neviem, či prejde.
Iveta Matlovičová
26.09.23,18:17
Pripadne takto: Na zastupovanie zamestnanca X (asistent A) počas doby, kedy bude zamestnanec X zastupovať zamestnanca Y (učiteľ) z dôvodu dočasnej PN zamestnanca Y

Pozor na § 48 ods. 4 zze/2001-311/48/4/
možno by ste to vedeli použiť na základe § 48 ods. 4 písm. d)
Chana
02.10.23,01:41
Dobrý deň, prosím ako správne určiť úväzok majstra odbornej výchovy, ak má v PZ určene:

1.Pracovný čas zamestnanca je: párny týždeň 30,47 hodín, t, j, 19,50 hodín priama vyučovacia povinnosť.


2.. Pracovný čas zamestnanca je: párny týždeň 9,38 hodín, t.j. 6,00 hodín priama výchovno-vzdelávacia činnosť. V nepárny týždeň 23,44 hodiny, t.j. 15 hodín priama výchovno-vzdelávacia činnosť.“


Ďakujem.
Jana Motyčková
02.10.23,07:47
Dobrý deň, prosím ako správne určiť úväzok majstra odbornej výchovy, ak má v PZ určene:

1.Pracovný čas zamestnanca je: párny týždeň 30,47 hodín, t, j, 19,50 hodín priama vyučovacia povinnosť.


2.. Pracovný čas zamestnanca je: párny týždeň 9,38 hodín, t.j. 6,00 hodín priama výchovno-vzdelávacia činnosť. V nepárny týždeň 23,44 hodiny, t.j. 15 hodín priama výchovno-vzdelávacia činnosť.“


Ďakujem.
Neviem, či viem čo sa pýtate.
V prvom prípade je úväzok 30,47, v druhom prípade (23,44+9,38)/2
Chana
04.10.23,00:04
Neviem, či viem čo sa pýtate.
V prvom prípade je úväzok 30,47, v druhom prípade (23,44+9,38)/2



Ďakujem, myslela som vyjadrenie v %, keďže na základe úväzku sa stanoví aj % funkčného platu.

Ak základný úväzok majstra je 24 vyuč. hodín týždenne a on učí každý nepárny týžden 18 hodín, počíta sa to ako:

18 : 24 = 0,75 : 2 = 0,375, teda 37,5 % úväzok, alebo

18 :24 = 0,75, teda 75% úväzok

Ďakujem!
Iveta Matlovičová
04.10.23,05:04
Ďakujem, myslela som vyjadrenie v %, keďže na základe úväzku sa stanoví aj % funkčného platu.

Ak základný úväzok majstra je 24 vyuč. hodín týždenne a on učí každý nepárny týžden 18 hodín, počíta sa to ako:

18 : 24 = 0,75 : 2 = 0,375, teda 37,5 % úväzok, alebo

18 :24 = 0,75, teda 75% úväzok

Ďakujem!

​ak je dohodnutý pracovný úväzok majstra napr. 30,47 hodín týždenne a v škole sa uplatňuje ustanovený pracovný čas 37,5 hodín týždenne, tak majster pracuje na kratší pracovný čas, %-to sa určí ako 30,47 : 37,5 = 81 % (nemyslím, že má na to vplyv skutočnosť, v akom rozsahu je priamo vyučovacia povinnosť)
Chana
04.10.23,05:18
Zamestnávateľ chce na čas PN jednej zamestnankyne zamestnať zastupujúcu zamestnankyňu na kratší prac. čas 25 hodín týždenne s tým, že vyžaduje 1 deň v týždni prítomnosť na pracovisku ( buď 7,5 hod., alebo 9,5 hod. bez prestávky na obed), a ostatné dni by zamestnankyňa pracovala z domu a prac. čas by si volila sama tak aby splnila 25 hod. týž. prac. čas.
Ako toto uviesť do prac. zmluvy – miesto výkonu práce, v ktoré dni bude práca vykonávaná a koľko hodín, ............., aby si na základe toho vedela napísať aj výkaz o odprac. hodinách.

Veľmi pekne ďakujem za usmernenie a radu!
Chana
04.10.23,05:20
​ak je dohodnutý pracovný úväzok majstra napr. 30,47 hodín týždenne a v škole sa uplatňuje ustanovený pracovný čas 37,5 hodín týždenne, tak majster pracuje na kratší pracovný čas, %-to sa určí ako 30,47 : 37,5 = 81 % (nemyslím, že má na to vplyv skutočnosť, v akom rozsahu je priamo vyučovacia povinnosť)



Ďakujem p. Matlovičová!

1. Tých 81% platí aj keď pracuje iba v párny týždeň?

2. Lebo v tom 2. prípade ak má dohodnutý úväzok v párny týždeň 9,38 hod. a v nepárny týždeň 23,44 sa to percento počíta ako /9,38 + 23,44/ : 2 = 43,76%
Iveta Matlovičová
04.10.23,05:24
Zamestnávateľ chce na čas PN jednej zamestnankyne zamestnať zastupujúcu zamestnankyňu na kratší prac. čas 25 hodín týždenne s tým, že vyžaduje 1 deň v týždni prítomnosť na pracovisku ( buď 7,5 hod., alebo 9,5 hod. bez prestávky na obed), a ostatné dni by zamestnankyňa pracovala z domu a prac. čas by si volila sama tak aby splnila 25 hod. týž. prac. čas.
Ako toto uviesť do prac. zmluvy – miesto výkonu práce, v ktoré dni bude práca vykonávaná a koľko hodín, ............., aby si na základe toho vedela napísať aj výkaz o odprac. hodinách.

Veľmi pekne ďakujem za usmernenie a radu!

pri výkone práce z domu si môže rozvrhovať pracovný čas sama, a to tak, že musí odpracovať 25 hodín týždenne (poznámka: aj na ňu sa vzťahuje povinnosť viesť si dochádzku, presnejšie evidenciu pracovného času - akou formou - určí zamestnávateľ), miesto výkonu práce treba dohodnúť v pracovnej zmluve (už som vám na podobnú otázku odpovedala v inej sekcii drak-a)
botuľa
04.10.23,07:45
Dobrý deň prajem, p. Motyčková, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o posúdenie nasledovnej situácie (materské, otcovské atď)
Žena porodila 1. dieťa v roku 2021, ale nárok na materské nemala, nakoľko nesplnila podmienky 270 dní poistenia (bola predtým študentkou), takže poberala iba rod. príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Teraz čaká 2. dieťa, termín pôrodu má 02/2024
Manžel je živnostník (platí min. odvody) a zvažuje odchod rodičovskú dovolenku- ( chce žiadať o materské). Ako by to bolo v tomto prípade, keďže manželka nebude mať pravdepodobne opäť nárok na materské a bude opäť poberať iba rodičovský príspevok . Neprišla by ona o ten rodičovský príspevok, ak by sa teda manžel rozhodol, že pôjde na materskú s 1. dieťaťom?
Ďakujem krásne
Jana Motyčková
04.10.23,11:08
Ak matka nemá materské, tak ak otec bude chcieť materské, musí si matka zrušiť rodičovský príspevok. Jedinou možnosťou súbehu je materské matky na 2. dieťa a materské otca na 1. dieťa.
ABD
10.10.23,10:20
Dobrý deň, Ukrajinec, ktorý má povolenie na pobyt (prechodný pobyt - nie je to "odídenec") môže pracovať na pracovnú zmluvu a nemať z nej zdravotné poistenie? Keby mal polovičný úväzok a mzdu 400 Eur, predpokladám ani nemôže byť prihlásený v ZP, keďže nedosahuje minimálnu mzdu. Čiže bude mať PZ a nebudeme mu zrážať preddavky na ZP, iba SP a daň. Je to v poriadku? Ďakujem.
Jana Motyčková
10.10.23,12:16
Dobrý deň, Ukrajinec, ktorý má povolenie na pobyt (prechodný pobyt - nie je to "odídenec") môže pracovať na pracovnú zmluvu a nemať z nej zdravotné poistenie? Keby mal polovičný úväzok a mzdu 400 Eur, predpokladám ani nemôže byť prihlásený v ZP, keďže nedosahuje minimálnu mzdu. Čiže bude mať PZ a nebudeme mu zrážať preddavky na ZP, iba SP a daň. Je to v poriadku? Ďakujem.

Je to v poriadku. (predpokladám, že inú PZ nemá).
Chana
11.10.23,06:40
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc s výpočtom.

Aký nárok na dovolenku má pedagogický zamestnanec, ak



jeho PP vznikol 1.9. a pracuje každý druhý týždeň 4 dni, od utorka do piatku, jeho úväzok je 75%. / pri nároku 45 dní/
jeho PP. vznikol 1.9., pracuje každý druhý týždeň 5 dní, od pondelka do piatku, úväzok 50% / pri nároku 40 dní/

Ďakujem!
Iveta Matlovičová
16.10.23,05:35
pre chana: pri rozvrhu prac kazdy druhy tyzden pri pracovnom pomere (co nie je standarnd), zakonnik prace konkretny postup neupravuje, mozno sa oprieť len o § 103 ZP
zze/2001-311/104/1/


neuvadzate dlzku uvazku v hodinach, ani dlzku jeho dennej pracovnej zmeny, len % jeho uvazku, ale % voci comu? voci ustanovenemu pracovnemu casu v organizacii? napr. v prvom pripade, ze jeho uvazok je 75%, takze asi 0,75 x 37,5 h = 28,125 h, a keďže robi len kazdy druhy tyzden je to to 28,125 : 2 = 14,06 h ... jeho narok na dovolenku je rovnako ako u ust. pedagogov 45 dni, ale jeho jedeň deň dovolenky predstavuje 2,5 dňa: skutočná dlzka pracovnej zmeny/dlzka dennej zmeny podla jeho dohodnuteho uvazku v PZ 7 h : 2,8 h = 2,5 dňa dovolenky
veronikasad
16.10.23,10:01
Dobrý deň,
Ak invalidný dôchodca požiada o predčasný starobný dôchodok do konca roka 2023, bude mu PSD valorizovany platnými percentami v roku 2023,aj keď už dostal valorizáciu pri invalidnom dôchodku?
Ak by požiadal o PSD po 1.1.2024, jeho valorizácie bude 3.6%, alebo 14,5%?
Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
16.10.23,12:59
Dobrý deň,
Ak invalidný dôchodca požiada o predčasný starobný dôchodok do konca roka 2023, bude mu PSD valorizovany platnými percentami v roku 2023,aj keď už dostal valorizáciu pri invalidnom dôchodku?
Ak by požiadal o PSD po 1.1.2024, jeho valorizácie bude 3.6%, alebo 14,5%?
Ďakujem za odpoveď
Valorizácia PSD nemá nič spoločné s valorizáciou jeho ID.
Ak bude žiadať o PSD v r. 2023, použije sa ADH 16,4764, a dostane hneď valorizáciu + 11,8 % a 10,6 % a potom od 1.1.2024 3,6 %.
Ak bude žiadať o PSD v r. 2024, ADH sa zvýši o percento ktoré nepoznáme (budeme vedieť 4.12.), odhadujem 9-10 % a dostane valorizáciu + 14,5 %.
veronikasad
16.10.23,13:05
Valorizácia PSD nemá nič spoločné s valorizáciou jeho ID.
Ak bude žiadať o PSD v r. 2023, použije sa ADH 16,4764, a dostane hneď valorizáciu + 11,8 % a 10,6 % a potom od 1.1.2024 3,6 %.
Ak bude žiadať o PSD v r. 2024, ADH sa zvýši o percento ktoré nepoznáme (budeme vedieť 4.12.), odhadujem 9-10 % a dostane valorizáciu + 14,5 %.Janka, tých 14,5% dostane napriek tomu, že v roku 2023 mal valorizáciu ID? Nebude potom výhodnejšie aby inv.dochodci počkali s odchodom do PSD až v roku 2024? P. Mihál odhaduje ADH pre budúci rok 18,05

Ešte mám jednu otázku. Krátenie u PSD sa uplatnuje zo základnej vypočítanej sumy, alebo až z valorizovanej?
ABD
17.10.23,03:52
Dobrý deň musí mať mladistvý zamestnanec (do 18 rokov) pred nástupom/pri nástupe do zamestnania (DoBPŠ, DoPČ) vykonanú lekársku prehliadku? Ak je to povinné, v ktorom § zákona je to uvedené? Ďakujem.
Chana
17.10.23,15:55
Dobrý deň, chcem Vás poprosiž o radu:
z dôvodu nedostatku zamestnancov bude potrebné na 1 mesiac uzatvoriť 2 PP s 1 zamestnancom. / kvalifikácie spĺňa/
Ako majsterka bude pracovať každý nepárny týždeň od po - pia po 6 hodín priamej vyuč. činnosti, úväzok 79,16% voči ustanovenému prac. času v organizácii - 37,5 hod.
ako vychovávateľka každý deň od 14,00 hod - do 22,00 hod. /37,5/
Každý nepárny týždeň tak dochádza k prekrývaniu časov
Môže mať takto postavené úväzky?
Bude dodržaný §85 ods. 9 ZP, že týždenný prac. čas zamestnanca nesmie prekročiť 48 hodín v priemere?
Ďakujem
Negoce
26.10.23,06:14
Dobrý deň,
k 31 10 2023 končí pracovný pomer poberateľ výsluhového dôchodku (VD priznaný pred cca 7 rokmi). Plynie OL aj VD v dĺžke 7 dní ak prac. pomer trval aspoň 7 dní? Ďakujem
Jana Motyčková
26.10.23,12:59
Dobrý deň,
k 31 10 2023 končí pracovný pomer poberateľ výsluhového dôchodku (VD priznaný pred cca 7 rokmi). Plynie OL aj VD v dĺžke 7 dní ak prac. pomer trval aspoň 7 dní? Ďakujem

Zamestnanec bude mať OL 7 dní.
veronikasad
26.10.23,17:52
Dobrý deň, zamestnanec vo veku nad 35 rokov zvažuje internú formu doktorandského štúdia. Ak by ukončil pracovný pomer, bude si môcť spätne doplatiť za toto obdobie dôchodkové poistenie? Alebo sa treba na začiatku štúdia prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba? Je mi jasné, že v prvom prípade by bol počas štúdia bez nemocenského poistenia...
Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
27.10.23,13:06
Dobrý deň, zamestnanec vo veku nad 35 rokov zvažuje internú formu doktorandského štúdia. Ak by ukončil pracovný pomer, bude si môcť spätne doplatiť za toto obdobie dôchodkové poistenie? Alebo sa treba na začiatku štúdia prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba? Je mi jasné, že v prvom prípade by bol počas štúdia bez nemocenského poistenia...
Ďakujem za odpoveď

Dodatočne doplatiť poistné je možné za dobu sústavnej prípravy na povolanie štúdiom na SŠ alebo VŠ (§ 142 ods. 3). Sústavnou prípravou na povolanie je ... štúdium na VŠ do získania vysokoškolského vzdelania 2. stupňa. Keďže už získal VŠ vzdelanie 2. stupňa, nejde o sústavnú prípravu na povolanie a teda nedá sa za túto dobu dodatočne doplatiť dôchodkové poistenie.

Ak chce mať dobrovoľné dôchodkové poistenie, tak na to sa samozrejme musí prihlásiť.

Možný je aj variant, že si vezme neplatené voľno u zamestnávateľa a potom, keďže ide o prerušenie poistenia, by si za toto obdobie mohol doplatiť poistné dodatočne.
botuľa
10.11.23,10:09
Dobrý deň prajem, p. Motyčková. Chcela by som Vás poprosiť o pomoc týkajúcu sa nastavenia mzdy, aby sme spadli do toho koeficientu pre min. dôchodok.
Aktuálne to mám nastavené na 350 eur mesačne /4200 eur ročne. Viem, že ten finálny údaj zo štat. úradu je k dispozícii vždy až po ukončení roka... Ale ak by som mohla poprosiť Váš odhad pre r. 2023. Veľmi pekne ďakujem za ochotu. Pekný deň:-)
Jana Motyčková
10.11.23,14:42
Dobrý deň prajem, p. Motyčková. Chcela by som Vás poprosiť o pomoc týkajúcu sa nastavenia mzdy, aby sme spadli do toho koeficientu pre min. dôchodok.
Aktuálne to mám nastavené na 350 eur mesačne /4200 eur ročne. Viem, že ten finálny údaj zo štat. úradu je k dispozícii vždy až po ukončení roka... Ale ak by som mohla poprosiť Váš odhad pre r. 2023. Veľmi pekne ďakujem za ochotu. Pekný deň:-)

Ja nemám žiadny relevantný odhad, relevantný mám na mysli založený na dátach a predpokladoch. Aby z VZ 350x12 bol OMB 0,241, nesmela by priemerná mzda presiahnuť 350/0,241=1452 €. Priemerná mzda v prvom polroku 2023 bola 1373 €. Aby ročná priemerná mzda presiahla 1452, musela by narásť medzi prvým a druhým polrokom o 11 percent. To síce nie je pravdepodobné, ale pre zaujímavosť priemerná mzda medzi 1. a 2. polrokom 2022 rástla o 8,3 percenta.
2. porovnanie : Priemerná mzda v 1. polroku 2023 oproti 1. polroku 2022 rástla o 9,7 %, ak by sa ten nárast zachoval aj v druhom polroku, tak priemerná mzda v r. 2023 by bola 1430 € a to už je trochu na hrane. A posledné čísla, keď hlásili (len za vybrané odvetvia), tvárili sa, že rast priemernej mzdy sa zvyšuje)
Takže pri sume 12 x 350 za rok 2023 by to malo stačiť, ale ... Ešte budeme mať bližšie info 4.12. (3. štvrťrok), ale aj tak je rozhodujúci 4. štvrťrok - aké odmeny budú zamestnávatelia dávať.
Chana
15.11.23,11:15
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o usmernenie a pomoc ohľadom nároku a prepočtu dovolenky u pedag. zamestnankyne.

Pedagogická zamestnankyňa mala v r. 2022 nárok na 45 dní dovolenky. Pracovala na 100% úväzok do 31.8.2022 každý deň, týž. prac čas 37,5 hod. K 31.12.2022 jej zostalo 14 dní dovolenky.

Od 9/2022 pracuje na 50% úväzok, jeden týždeň 1 deň, druhý týždeň 4 dni. Program jej do r. 2023 preniesol 7 dní dovolenky / asi prepočet tých 14 dní na polov. úväzok/ a pre r. 2023 jej dal 22,5 dňa dovolenky.

Od 9/2023 už znovu pracuje na 100% úväzok, každý deň. Spolu mala teda 22,5 + 7 = 29,5 dňa , vyčerpala 27,8 dňa a zostatok je 1,7 dňa dovolenky.
Jana Motyčková
15.11.23,12:34
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o usmernenie a pomoc ohľadom nároku a prepočtu dovolenky u pedag. zamestnankyne.

Pedagogická zamestnankyňa mala v r. 2022 nárok na 45 dní dovolenky. Pracovala na 100% úväzok do 31.8.2022 každý deň, týž. prac čas 37,5 hod. K 31.12.2022 jej zostalo 14 dní dovolenky.

Od 9/2022 pracuje na 50% úväzok, jeden týždeň 1 deň, druhý týždeň 4 dni. Program jej do r. 2023 preniesol 7 dní dovolenky / asi prepočet tých 14 dní na polov. úväzok/ a pre r. 2023 jej dal 22,5 dňa dovolenky.

Od 9/2023 už znovu pracuje na 100% úväzok, každý deň. Spolu mala teda 22,5 + 7 = 29,5 dňa , vyčerpala 27,8 dňa a zostatok je 1,7 dňa dovolenky.


Neviem, aký zostatok dovolenky bol k 31.8.2022. Ak zostatok k 31.8.2022 bol 14 dní = 14/5 = 2,8 týždňa (dovolenka je v zásade daná v zákone v týždňoch, nie v dňoch).

Od 1.9.2023 robí v priemere 2,5 za týždeň ((1+4)/2), zostatok 2,8 týždňa = 2,8x2,5 dňa = 7 dní. Čiže ak ten podčiarknutý predpoklad platí, tak tých 7 dní je správne.

Rok 2023 obdobne, nárok bol 9 týždňov, otázka je koľko týždňov čerpala do 31.8.. Ak 27,8 dňa z 29,5 čerpala do 31.8.2023, zostatok 1,7 dňa prepočítate na týždne = 1,7/2,5 a potom naspäť na dni pri 5-dňovom týždni (x 5) = 3,4.

Ale ako mohla čerpať 0,8 dňa? Toto sa mi nezdá.
Chana
15.11.23,17:22
Neviem, aký zostatok dovolenky bol k 31.8.2022. Ak zostatok k 31.8.2022 bol 14 dní = 14/5 = 2,8 týždňa (dovolenka je v zásade daná v zákone v týždňoch, nie v dňoch).

Od 1.9.2023 robí v priemere 2,5 za týždeň ((1+4)/2), zostatok 2,8 týždňa = 2,8x2,5 dňa = 7 dní. Čiže ak ten podčiarknutý predpoklad platí, tak tých 7 dní je správne.

Rok 2023 obdobne, nárok bol 9 týždňov, otázka je koľko týždňov čerpala do 31.8.. Ak 27,8 dňa z 29,5 čerpala do 31.8.2023, zostatok 1,7 dňa prepočítate na týždne = 1,7/2,5 a potom naspäť na dni pri 5-dňovom týždni (x 5) = 3,4.

Ale ako mohla čerpať 0,8 dňa? Toto sa mi nezdá.

Mala vytvorený prac. kalendár, takto jej to dal softwer, je to zostava čerpania casti dňa, v inej zostave čerpania to má zaokrúhlené na celé dni.


Zostatok dovolenky k 31.8.2022 / pri 100% úväzku/ bol 14 dní. / do konca r. 2022 už nečerpala/

Potom od 1.9.2022 začala pracovať tých 2,5 dňa za týždeň. do 31.8.2023 a k tomuto dátumu bol zostatok 2,7 dňa.

Od 1.9.2023 pracuje na 100% úväzok každý deň, v oktobri ťerpala 1 deň a k 31.10. je zostatok 1,7 dňa, teda 3,4 dňa?
Iveta Matlovičová
16.11.23,06:37
Mala vytvorený prac. kalendár, takto jej to dal softwer, je to zostava čerpania casti dňa, v inej zostave čerpania to má zaokrúhlené na celé dni.


Zostatok dovolenky k 31.8.2022 / pri 100% úväzku/ bol 14 dní. / do konca r. 2022 už nečerpala/

Potom od 1.9.2022 začala pracovať tých 2,5 dňa za týždeň. do 31.8.2023 a k tomuto dátumu bol zostatok 2,7 dňa.

Od 1.9.2023 pracuje na 100% úväzok každý deň, v oktobri ťerpala 1 deň a k 31.10. je zostatok 1,7 dňa, teda 3,4 dňa?



Píšete, že mala nárok na 29,5 dňa dovolenky (7 dní stará D a 22,5 nová D), z nej si k 31.8.2023 vyčerpala 26,8 dňa dovolenky, a zostatok bol 2,7 dňa. Ak čerpala 26 dní, t.j. ok, islo o vynechaných 26 x 7,5 hodinových pracovných dní, ale ako čerpala dovolenku 0,8 dňa?
Negoce
16.11.23,11:03
Dobrý deň,
zamestnanie v manželovej firme ukončené k 31 10 2023, od 01 11 2023 požiadala o PSD. Môže takáto predčasná dôchodkyňa pracovať v manželovej firme FO - szčo, t. č. ako spolupracujúca osoba?

ďakujem
pam000
16.11.23,11:30
Dobrý deň prajem, zamestnávateľ má už dlhší čas uzatvorené zamestnávateľské zmluvy na platenie príspevkov na DDS. Keďže žiadne nové zmluvy neuzatvára, v akej minimálnej výške je povinnosť platenia príspevkov podľa vyššej kolektívnej zmluvy na rok 2023? Ďakujem
Jana Motyčková
16.11.23,11:52
Dobrý deň,
zamestnanie v manželovej firme ukončené k 31 10 2023, od 01 11 2023 požiadala o PSD. Môže takáto predčasná dôchodkyňa pracovať v manželovej firme FO - szčo, t. č. ako spolupracujúca osoba?

ďakujem

Ak myslíte pracovať zdarma a bez zmluvy a či nejde o nelegálnu prácu - ak jej bude naozaj PSD priznaný od 1.11.2023, nejde o nelegálnu prácu.
Jana Motyčková
16.11.23,11:54
Dobrý deň prajem, zamestnávateľ má už dlhší čas uzatvorené zamestnávateľské zmluvy na platenie príspevkov na DDS. Keďže žiadne nové zmluvy neuzatvára, v akej minimálnej výške je povinnosť platenia príspevkov podľa vyššej kolektívnej zmluvy na rok 2023? Ďakujem

Akej vyššej kolektívnej zmluvy? Treba si pozrieť príslušnú KZ. Aj keby ste napísali, ktorá KZ, aj tak by som ju musela niekde na nete nájsť a kuknúť a to si viete aj sama.
Chana
18.11.23,11:46
Píšete, že mala nárok na 29,5 dňa dovolenky (7 dní stará D a 22,5 nová D), z nej si k 31.8.2023 vyčerpala 26,8 dňa dovolenky, a zostatok bol 2,7 dňa. Ak čerpala 26 dní, t.j. ok, islo o vynechaných 26 x 7,5 hodinových pracovných dní, ale ako čerpala dovolenku 0,8 dňa?



Pridávam pre lepší prehľad v prílohe
eva6459
21.11.23,06:05
Dobrý deň, prosím o pomoc pri riešení nasledovnej problematiky: Zamestnancovi bol poskytnutý náborový príspevok pri nástupe do zamestnania vo výške 200 € a po 6. mesiacoch práce vo výške 300 €, teda v celkovej výške 500 € ako odmena zarátaná do hrubej mzdy. Zamestnanec nedodržal dohodnutý termín zotrvania u zamestnávateľa a predčasne odišiel. Preto mu bol náborový príspevok vo výške 500 € odobratý v poslednej výplate a z odmien sa mu odpočítalo 500 €. V dôsledku toho však v príslušnom mesiaci nedosiahol minimálny mzdový nárok pre svoj mzdový stupeň a následne mu musel byť realizovaný doplatok do minimálnej mzdy vo výške 468 €. Z toho vyplýva že náborový príspevok v zmysle podpísanej Dohody o poskytnutí náborového príspevku nevrátil. Ako riešiť vzniknutú situáciu tak, aby sa náborový príspevok zamestnávateľov skutočne vrátil? Ďakujem.​
Iveta Matlovičová
22.11.23,09:26
pre eva 6459: podla mojho nazoru by vratenie naboroveho prispevku nemalo mat vplyv na vypocet doplatku do MM v mesiaci jeho zrazenia
Negoce
22.11.23,11:06
Dobrý deň,
spoločnosť sa rozhodla, že k 01 01 2023 (resp. prvý prac. deň v roku) vypláca FP a SF formou zálohy na prvé dva mesiace daného roku cez pokladňu . Zamestnanci k 31 12 daného roka do pokladne spoločnosti vrátia celý FP a SF (vyplatená záloha na začiatku roka).
Za každý jeden mesiac roka 2023 sa vypláca podľa odpracovaných dní, bez ohľadu na poskytnutú zálohu.

Teda vyplatená záloha na začiatku roka slúži iba na "vykrytie", resp. vopred poskytnutý príspevok na stravovanie.
Do mzdového listu sa takto vyplatená a aj vrátená záloha musí zapisovať?
Ďakujem
Jana Motyčková
22.11.23,11:47
pre eva 6459: podla mojho nazoru by vratenie naboroveho prispevku nemalo mat vplyv na vypocet doplatku do MM v mesiaci jeho zrazenia
Súhlasím
Jana Motyčková
22.11.23,11:48
Dobrý deň,
spoločnosť sa rozhodla, že k 01 01 2023 (resp. prvý prac. deň v roku) vypláca FP a SF formou zálohy na prvé dva mesiace daného roku cez pokladňu . Zamestnanci k 31 12 daného roka do pokladne spoločnosti vrátia celý FP a SF (vyplatená záloha na začiatku roka).
Za každý jeden mesiac roka 2023 sa vypláca podľa odpracovaných dní, bez ohľadu na poskytnutú zálohu.

Teda vyplatená záloha na začiatku roka slúži iba na "vykrytie", resp. vopred poskytnutý príspevok na stravovanie.
Do mzdového listu sa takto vyplatená a aj vrátená záloha musí zapisovať?
Ďakujem

záloha nie je povinnou náležitosťou mzdového listu.
ABD
27.11.23,07:52
Dobrý deň, má sa podľa Vášho názoru započítavať príjem vyplatený v súlade s § 5 ods. 7 písm. o) ZDP - nepeňažné plnenie do celkovej ceny práce ? (jeden mzdový softvér to započítal a iný nie ...). Ďakujem.
Jana Motyčková
27.11.23,09:29
Dobrý deň, má sa podľa Vášho názoru započítavať príjem vyplatený v súlade s § 5 ods. 7 písm. o) ZDP - nepeňažné plnenie do celkovej ceny práce ? (jeden mzdový softvér to započítal a iný nie ...). Ďakujem.

§ 130 ods. 5 : "Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť..."+odvody zamestnávateľa.

Mzda je plnenie za prácu (§ 118) peňažné aj nepeňažné.

Či nepeňažné plnenie podľa § 5 ods. 7 písm. o) zahrnúť do CCP závisí od toho, či to zamestnávateľ považuje za plnenie za prácu (poskytované v závislosti od nejakého pracovného výkonu) - potom to ide aj do priemeru, alebo nie (poskytované všetkým zamestnancom, určitej kategórii bez ohľadu na výkon práce).
mc_zapad
30.11.23,07:51
Dobrý deň, prosím o radu: v našej organizácii nemáme ustanovené vyplácanie preddavku na mzdu - zálohu v zmysle § 130 Zákonníka práce. V decembri 2023 plánuje zamestnávateľ vyplácať jednorazový preddavok na mzdu za december 2023 medzi výplatnými termínmi. Je potrebné uzatvoriť so zamestnancami dohody o vyplatení preddavku na mzdu? Ak áno, čo by mala táto dohoda obsahovať?
Ďakujem pekne za radu.
botuľa
01.12.23,06:46
Dobrý deň prajem, p. Motyčková, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Zamestnávateľ eviduje dohodára od 01.01.2023 (DPČ), ktorý ale celý rok 2023 nepracoval (je prihlásený iba kvôli zastupiteľnosti - vymeriavací základ 0). Má hlavné zamestnanie u iného zamestnávateľa. Ostal v 11/23 práceneschopný a lekár vygeneroval e-pn na oboch zamestnávateľov. Dohodu má postavenú tak, že odpracuje max. 10 hodín týždenne (čiže aj 0 hod). Aký by ste mu stanovili predpokladaný zárobok pre účely výplaty náhrady PN - 0 alebo to prepočítať tak, akoby pracoval 10 hod týždenne. Ďakujem krásne.
Jana Motyčková
01.12.23,13:03
Dobrý deň, prosím o radu: v našej organizácii nemáme ustanovené vyplácanie preddavku na mzdu - zálohu v zmysle § 130 Zákonníka práce. V decembri 2023 plánuje zamestnávateľ vyplácať jednorazový preddavok na mzdu za december 2023 medzi výplatnými termínmi. Je potrebné uzatvoriť so zamestnancami dohody o vyplatení preddavku na mzdu? Ak áno, čo by mala táto dohoda obsahovať?
Ďakujem pekne za radu.

Podľa mňa dohodu netreba, stačilo by nejaké rozhodnutie, interný predpis.
Jana Motyčková
01.12.23,13:05
Dobrý deň prajem, p. Motyčková, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Zamestnávateľ eviduje dohodára od 01.01.2023 (DPČ), ktorý ale celý rok 2023 nepracoval (je prihlásený iba kvôli zastupiteľnosti - vymeriavací základ 0). Má hlavné zamestnanie u iného zamestnávateľa. Ostal v 11/23 práceneschopný a lekár vygeneroval e-pn na oboch zamestnávateľov. Dohodu má postavenú tak, že odpracuje max. 10 hodín týždenne (čiže aj 0 hod). Aký by ste mu stanovili predpokladaný zárobok pre účely výplaty náhrady PN - 0 alebo to prepočítať tak, akoby pracoval 10 hod týždenne. Ďakujem krásne.

Ak ešte vôbec nerobil, dala by som 0. Predpokladám teda, že by nerobil ani počas doby PN.
botuľa
07.12.23,05:25
Dobrý deň prajem, p. Motyčková. Žena je aktuálne na rodičovskej dovolenke, bude onedlho končiť. Môže hneď prvý deň po ukončení rodičovskej dovolenky nastúpiť na PN? Alebo musí aspoň jeden deň odpracovať, resp. čerpať napr. dovolenku? Bude sa jej PN počítať z predpokladaného zárobku? Ďakujem krásne.
Jana Motyčková
07.12.23,07:32
Dobrý deň prajem, p. Motyčková. Žena je aktuálne na rodičovskej dovolenke, bude onedlho končiť. Môže hneď prvý deň po ukončení rodičovskej dovolenky nastúpiť na PN? Alebo musí aspoň jeden deň odpracovať, resp. čerpať napr. dovolenku? Bude sa jej PN počítať z predpokladaného zárobku? Ďakujem krásne.
Môže hneď prvý deň po skončení RD nastúpiť na PN, ale treba počítať s kontrolami SP
- u zamestnávateľa treba aby bolo vopred písomné oznámenie, že končí RD dňa (ak je to presne v deň, keď má dieťa 3 roky, tak to problém nebude).
- ešte SP môže zisťovať, či PN naozaj vznikla v ten deň, či nebola / nemala byť skôr - podľa zdravotných záznamov, či došlo k zhoršeniu zdravotného stavu k tomu dňu.

Menej problémov bude, ak nastúpi na PN neskôr.
Nemocenské sa bude počítať z pravdepodobného zárobku.
Negoce
11.12.23,17:35
Dobrý deň,
Potrebovala by som poradiť, príp.Váš názor.

Zamestnávateľ by rád umožnil stravovanie zamestnancom aj v prípadoch keď zamestnanec na stálom pracovisku neodpracuje viac ako 4 hod a následne ide na služobnú cestu, ktorá je menej ako 5 hodín.(zároveň aj pre tých ktorý idú na prac.cestu a odpracovali viac ako 4 hodiny na stálom pracovisku) Ako to dohodnúť v kolektívnej zmluve v rámci zákonov? Mohlo by to byť štylizované takto? : Povinnosť poskytnúť finančný príspevok na stravovanie nemá zamestnávateľ voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov, ktorí boli vyslaní na pracovnú cestu, a ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny a zamestnancov, ktorí neodpracovali na svojom pravidelnom pracovisku viac ako štyri hodiny a čas strávený na pracovnej ceste nepresiahol 5 hodín.
Ďakujem.
Jana Motyčková
13.12.23,09:02
Dobrý deň,
Potrebovala by som poradiť, príp.Váš názor.

Zamestnávateľ by rád umožnil stravovanie zamestnancom aj v prípadoch keď zamestnanec na stálom pracovisku neodpracuje viac ako 4 hod a následne ide na služobnú cestu, ktorá je menej ako 5 hodín.(zároveň aj pre tých ktorý idú na prac.cestu a odpracovali viac ako 4 hodiny na stálom pracovisku) Ako to dohodnúť v kolektívnej zmluve v rámci zákonov? Mohlo by to byť štylizované takto? : Povinnosť poskytnúť finančný príspevok na stravovanie nemá zamestnávateľ voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov, ktorí boli vyslaní na pracovnú cestu, a ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny a zamestnancov, ktorí neodpracovali na svojom pravidelnom pracovisku viac ako štyri hodiny a čas strávený na pracovnej ceste nepresiahol 5 hodín.
Ďakujem.



Môže to byť tak napísané.
ABD
18.12.23,09:31
Dobrý deň prajem. Zamestnávateľ dnes oznámil zamestnancovi, že k 31.12. ruší jeho pracovné miesto a zároveň mu odovzdal ponuku od 1.1.2024 inej vhodnej práce podľa §63 ods. 2 ZP. V praxi ide o to, že ponúkaná pozícia je len „zmodifikovaný“ názov pôvodnej funkcie a z-teľ chce týmto krokom pridať zamestnancovi v náplni práce aj činnosti, ktoré dosiaľ nemusel vykonávať . Otázky sú z pohľadu zamestnanca a jeho možností:
1. je nejaká lehota/zákonný termín, koľko dní vopred je zamestnávateľ povinný takéto zmeny zamestnancovi oznámiť ? či aj takto „narýchlo“ je v súlade so ZP?
2. musí pri takejto ponuke zamestnávateľ dodržať aspoň pôvodnú výšku mzdy?
3. ak zamestnanec túto ponuku odmietne, má nárok na odstupné? Resp. aké sú možnosti zamestnanca, ak túto ponuku prijať nechce resp. chce zostať na pôvodnej pozícii?
Ďakujem veľmi pekne za radu.
eva6459
18.12.23,11:09
Dobrý deň. Môže zamestnanec, na základe svojej žiadosti, vykonávať prácu každý mesiac iba v nočných zmenách? Prácu vykonáva 12 hodín denne, 4 po sebe idúce dni pracuje, potom má 2 – 3 dni voľno. Z ktorých ustanovení ZP možnosť resp. nemožnosť vyplýva? Ďakujem.
Jana Motyčková
18.12.23,11:38
Dobrý deň. Môže zamestnanec, na základe svojej žiadosti, vykonávať prácu každý mesiac iba v nočných zmenách? Prácu vykonáva 12 hodín denne, 4 po sebe idúce dni pracuje, potom má 2 – 3 dni voľno. Z ktorých ustanovení ZP možnosť resp. nemožnosť vyplýva? Ďakujem.

Podpíšte dohodu so zamestnancom na základe žiadosti zamestnanca.

zze/2001-311/90/8
Jana Motyčková
18.12.23,11:48
Dobrý deň prajem. Zamestnávateľ dnes oznámil zamestnancovi, že k 31.12. ruší jeho pracovné miesto a zároveň mu odovzdal ponuku od 1.1.2024 inej vhodnej práce podľa §63 ods. 2 ZP. V praxi ide o to, že ponúkaná pozícia je len „zmodifikovaný“ názov pôvodnej funkcie a z-teľ chce týmto krokom pridať zamestnancovi v náplni práce aj činnosti, ktoré dosiaľ nemusel vykonávať . Otázky sú z pohľadu zamestnanca a jeho možností:
1. je nejaká lehota/zákonný termín, koľko dní vopred je zamestnávateľ povinný takéto zmeny zamestnancovi oznámiť ? či aj takto „narýchlo“ je v súlade so ZP?
2. musí pri takejto ponuke zamestnávateľ dodržať aspoň pôvodnú výšku mzdy?
3. ak zamestnanec túto ponuku odmietne, má nárok na odstupné? Resp. aké sú možnosti zamestnanca, ak túto ponuku prijať nechce resp. chce zostať na pôvodnej pozícii?
Ďakujem veľmi pekne za radu.

Ad 1. Priamo na toto lehota nie je. Môže byť daná v kolektívnej zmluve a pod. ale zákonná lehota nie je.

Ad 2. Nemusí. Ak ruší pracovné miesto a vytvára nové, ktoré zamestnancovi ponúka, nemusí.

Ad 3. Ak zamestnanec ponuku prejsť na novú pozíciu odmietne, môže zamestnávateľ dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu zrušenia pracovného miesta . Toto bola ponuka podľa § 63 ods. 2, po odmietnutí môže zamestnávateľ dať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b). Ak dá zamestnávateľ výpoveď, zamestnanec bude mať nárok na odstupné.

Zamestnanec má možnosť potom namietať výpoveď, či išlo naozaj o zrušenie pracovného miesta. To ale ja posúdiť neviem.
ABD
18.12.23,13:33
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď .. predsa len ešte jedna podotázka: keď sa zamestnanec informoval - ak ponuku prijme - či mu zostanú zachované podmienky (napr. doba doposiaľ odpracovaných rokov pre výpočet odstupného, odchodného ...) tak že áno, že zmena pracovnej pozície a náplne práce sa vykoná len na základe dodatku k PZ ... je toto vôbec možné, ak sa pracovné miesto údajne ruší? Že mu len vystavia dodatok k pôvodnej pracovnej zmluve? Nemal by mať novú pracovnú zmluvu?



Ad 1. Priamo na toto lehota nie je. Môže byť daná v kolektívnej zmluve a pod. ale zákonná lehota nie je.

Ad 2. Nemusí. Ak ruší pracovné miesto a vytvára nové, ktoré zamestnancovi ponúka, nemusí.

Ad 3. Ak zamestnanec ponuku prejsť na novú pozíciu odmietne, môže zamestnávateľ dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu zrušenia pracovného miesta . Toto bola ponuka podľa § 63 ods. 2, po odmietnutí môže zamestnávateľ dať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b). Ak dá zamestnávateľ výpoveď, zamestnanec bude mať nárok na odstupné.

Zamestnanec má možnosť potom namietať výpoveď, či išlo naozaj o zrušenie pracovného miesta. To ale ja posúdiť neviem.
Jana Motyčková
18.12.23,18:19
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď .. predsa len ešte jedna podotázka: keď sa zamestnanec informoval - ak ponuku prijme - či mu zostanú zachované podmienky (napr. doba doposiaľ odpracovaných rokov pre výpočet odstupného, odchodného ...) tak že áno, že zmena pracovnej pozície a náplne práce sa vykoná len na základe dodatku k PZ ... je toto vôbec možné, ak sa pracovné miesto údajne ruší? Že mu len vystavia dodatok k pôvodnej pracovnej zmluve? Nemal by mať novú pracovnú zmluvu?

Je to možné a je to dokonca štandard. Nemusí mať novú zmluvu, aj keby mal novú zmluvu, išlo by o pokračovanie pracovného pomeru.
ABD
20.12.23,13:03
Dobrý deň. Zamestnávateľ poskytuje stravovanie formou finančného príspevku na stravu. Môže zamestnávateľ v zmysle §152 ods. 9 rozšíriť okruh zamestnancov, ktorým poskytuje stravovanie, aj o zamestnancov, ktorí majú úväzok 3,5 hod. denne = napr. keď zamestnanec odpracuje 3 hod. 15 minút dostane finančný príspevok na stravu?
Je potom takýto príspevok na stravu:
1. oslobodený od dane pre zamestnancov, ktorý odpracujú menej ako 4 hodiny?
2. daňovo uznaným výdavkom zamestnávateľa (max. do výšky 4,29 Eur) ?
Ak to nie je možné, môže im poskytovať stravovanie „aspoň“ zo sociálneho fondu, keďže aj z ich mzdy sa soc.fond tvorí?
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
20.12.23,17:56
Dobrý deň. Zamestnávateľ poskytuje stravovanie formou finančného príspevku na stravu. Môže zamestnávateľ v zmysle §152 ods. 9 rozšíriť okruh zamestnancov, ktorým poskytuje stravovanie, aj o zamestnancov, ktorí majú úväzok 3,5 hod. denne = napr. keď zamestnanec odpracuje 3 hod. 15 minút dostane finančný príspevok na stravu?
Je potom takýto príspevok na stravu:
1. oslobodený od dane pre zamestnancov, ktorý odpracujú menej ako 4 hodiny?
2. daňovo uznaným výdavkom zamestnávateľa (max. do výšky 4,29 Eur) ?
Ak to nie je možné, môže im poskytovať stravovanie „aspoň“ zo sociálneho fondu, keďže aj z ich mzdy sa soc.fond tvorí?
Ďakujem.

nie, nie je to mozne, bolo by to v rozpore so ZP, vykon prace musi byt viac ako 4 hodiny - to je podmienka
Chana
27.12.23,10:27
Dobrý deň!

Chcem sa spýtať, či zamestnanec, ktorý má uzatvorené 2 PP u 2 roznych zamestnávateľov, mlže mať takto rozvrhnutý prac. čas.

U 1 zamestnávateľa pracuje po - pia od 6,000 - 14,30 hod,

u 2 zamestnávateľa má úväzok 25 hod. týždenne - rovnomerný prac. cas, rozvrhnutý ako po, ut, str, pia od 15,00 - 19,00, vo štvr od 6,00 - 15,30 hod. aj s prestávkou na obed.

Ďakujem!
Jana Motyčková
27.12.23,13:05
Dobrý deň!

Chcem sa spýtať, či zamestnanec, ktorý má uzatvorené 2 PP u 2 roznych zamestnávateľov, mlže mať takto rozvrhnutý prac. čas.

U 1 zamestnávateľa pracuje po - pia od 6,000 - 14,30 hod,

u 2 zamestnávateľa má úväzok 25 hod. týždenne - rovnomerný prac. cas, rozvrhnutý ako po, ut, str, pia od 15,00 - 19,00, vo štvr od 6,00 - 15,30 hod. aj s prestávkou na obed.

Ďakujem!

Môže. Zamestnávateľov navzájom nik nekontroluje. Ale ako bude pracovať v jednom čase pre 2 zamestnávateľov, to neviem. Ak to zamestnávateľom nevadí, nik to riešiť nebude.
Chana
27.12.23,15:56
Môže. Zamestnávateľov navzájom nik nekontroluje. Ale ako bude pracovať v jednom čase pre 2 zamestnávateľov, to neviem. Ak to zamestnávateľom nevadí, nik to riešiť nebude.
Ďakujem p.Motyčková!
V ten štvrtok čerpá u 1 zaestnávateľa dovolenku, takže myslím, že môže byť.
Chana
29.12.23,08:16
Môže. Zamestnávateľov navzájom nik nekontroluje. Ale ako bude pracovať v jednom čase pre 2 zamestnávateľov, to neviem. Ak to zamestnávateľom nevadí, nik to riešiť nebude.



Ďakujem!

Vtedy keď pracuje od 6,00 - 14,30 čerá u jedného zamestnávateľa dovolenku.

Ak je v organizácii stanovený prac. čas od 7,00 - 15,00 hod. / potom je tam stála služba/, je potrebné aby prac. čas u tejto zamestnankyne bol prerokovaný so zamestnaneckou radou, alebo stačí, ak je to tak uvedené v prac. zmluve?

Ďakujem!
Jana Motyčková
29.12.23,08:57
Ďakujem!

Vtedy keď pracuje od 6,00 - 14,30 čerá u jedného zamestnávateľa dovolenku.

Ak je v organizácii stanovený prac. čas od 7,00 - 15,00 hod. / potom je tam stála služba/, je potrebné aby prac. čas u tejto zamestnankyne bol prerokovaný so zamestnaneckou radou, alebo stačí, ak je to tak uvedené v prac. zmluve?

Ďakujem!

Síce rozvrh zmien určuje zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov, ale na druhej strane napr. podľa § 90 ods. 11 "Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve."
V tomto prípade ide o inú vhodnú úpravu pracovného času dohodnutú v pracovnej zmluve, mala by tomu predchádzať žiadosť zamestnanca.
To, čo sa mne zdá zvláštne je, že ostatní zamestnanci majú pracovný čas 7,5 hod denne a ona 8 hod. To môže byť väčší problém.
Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.
Chana
30.12.23,04:48
Síce rozvrh zmien určuje zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov, ale na druhej strane napr. podľa § 90 ods. 11 "Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve."
V tomto prípade ide o inú vhodnú úpravu pracovného času dohodnutú v pracovnej zmluve, mala by tomu predchádzať žiadosť zamestnanca.
To, čo sa mne zdá zvláštne je, že ostatní zamestnanci majú pracovný čas 7,5 hod denne a ona 8 hod. To môže byť väčší problém.
Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.



Ďakujem p. Motyčková!

jedná sa o prácu ma kratší prac. čas - 25 hodín týždenne, rozvrhnutú ako rovnomerný prac. cas:

po - str od 15,00 - 19,00

štvr od 6,00 - 15,30

pia od 15,00 - 19,00
Negoce
02.01.24,14:27
Dobrý deň,


včera som našla na nete správu o pátraných a nezvestných osobách, bola tam našla nová kolegyňa. Čo v prípade, že sa zamestnanec nenájde? Kolegyňa t.č. čerpe dovolenku do 05 01 2024.
mám zadať prerušenie poistenia , ale z akého dôvodu? od kedy ? na základe akého dokladu (posledný pracovný deň 29 12 2023 pracovala).


Ďakujem za odpoveď
Chana
03.01.24,07:24
Dobrý deň!

Chcem poprosiť o radu, ako by mal správne postupovať zamestnávateľ, ak zistí, že zamestnanec bol nesprávne zaradený do platovej triedy. Odmeňovanie podľa 553/2003. Bol zaradený do vyššej platovej triedy ako by mal byť. ( namiesto 7 PT bol zaradený do 8 PT)

Ďakujem!
Jana Motyčková
03.01.24,09:41
Dobrý deň,


včera som našla na nete správu o pátraných a nezvestných osobách, bola tam našla nová kolegyňa. Čo v prípade, že sa zamestnanec nenájde? Kolegyňa t.č. čerpe dovolenku do 05 01 2024.
mám zadať prerušenie poistenia , ale z akého dôvodu? od kedy ? na základe akého dokladu (posledný pracovný deň 29 12 2023 pracovala).


Ďakujem za odpoveď

Dáte jej absenciu od 6.1., resp. ak robí po-pi, tak od 8.1.. A keď sa zistí, čo sa deje, potom budete opravovať.
Jana Motyčková
03.01.24,09:44
Dobrý deň!

Chcem poprosiť o radu, ako by mal správne postupovať zamestnávateľ, ak zistí, že zamestnanec bol nesprávne zaradený do platovej triedy. Odmeňovanie podľa 553/2003. Bol zaradený do vyššej platovej triedy ako by mal byť. ( namiesto 7 PT bol zaradený do 8 PT)

Ďakujem!

Zaradíte do PT, kam patrí. Pokiaľ ide o minulosť, myslím, že tu platia len všeobecné pravidlá § 222 ods. 6 Zákonníka práce.

zze/2001-311/222/6
Chana
03.01.24,09:59
Zaradíte do PT, kam patrí. Pokiaľ ide o minulosť, myslím, že tu platia len všeobecné pravidlá § 222 ods. 6 Zákonníka práce.

zze/2001-311/222/6



Ďakujem p. Motyčková!

Musí byť k tomu dohoda o zrážkach zo mzdy?
Jana Motyčková
03.01.24,11:09
Ďakujem p. Motyčková!

Musí byť k tomu dohoda o zrážkach zo mzdy?

No po správnosti by mala byť - v tom prípade by ste ale mali zraziť len navyše vyplatenú sumu v čistom. Ale keď by ste o tú sumu chceli ponižovať hrubý príjem, spísala by som dohodou o zrážke zo mzdy, kde by som uviedla, že ide o vrátenie neoprávnene vyplatenej sumy a že sa bude ponižovať hrubý príjem, čiže nešlo by o klasickú dohodu o zrážkach zo mzdy. Neexistuje ustanovenie, čo potrebujete mať podpísané, ak znižujete hrubý príjem, pričom zrážku zo mzdy nemôžete robiť bez dohody, tak by som to riešila takto.
Chana
04.01.24,05:10
Dobrý deň!
prosím o radu v nasled. prípade.
Zamestnanec A bol 1.10. prijatý na zástup počas PN iného zamestnanca na plný úväzok, týž. prac čas 37,5 hod. - pomocný nočný vychovávateľ.
Tento zamestnanec teraz požiadal o zmenu - prácu na polovičný úväzok.
Preto od 8.1. bol prijatý ďalší zamestnanec B - ako pomocný nočný vychovávateľ na polovičný úväzok , týž. prac. čas 18,75 hod.
Je potrebné aj tomuto zamestnancovi B uviesť do prac. zmluvy že je na zástup počas PN pôvodného zamestnanca, keďže on vykonával prácu na plný úväzok? / teda budú dvaja zamestnanci = celý úväzok/
Ďakujem!
Jana Motyčková
04.01.24,06:59
Dobrý deň!
prosím o radu v nasled. prípade.
Zamestnanec A bol 1.10. prijatý na zástup počas PN iného zamestnanca na plný úväzok, týž. prac čas 37,5 hod. - pomocný nočný vychovávateľ.
Tento zamestnanec teraz požiadal o zmenu - prácu na polovičný úväzok.
Preto od 8.1. bol prijatý ďalší zamestnanec B - ako pomocný nočný vychovávateľ na polovičný úväzok , týž. prac. čas 18,75 hod.
Je potrebné aj tomuto zamestnancovi B uviesť do prac. zmluvy že je na zástup počas PN pôvodného zamestnanca, keďže on vykonával prácu na plný úväzok? / teda budú dvaja zamestnanci = celý úväzok/
Ďakujem!

Podľa toho, ako ho chcete zobrať, môžete mu uviesť do zmluvy na zastupovanie konkrétneho zamestnanca počas PN, ale ak ho chcete na inú dobu, tak napíšete do zmluvy, to čo potrebujete.
FERONA
09.01.24,05:44
Dobrý deň, zamestnanec skončil PP 20.12.23. Požiadal o PSD. Keď mu príde rozhodnutie o priznaní PSD, budeme vyplácať odchodné. Dátum vydania rozhodnutia SP bude napr. marec 2024 – bude pri výplate odchodného napr. v tom marci platiť IP a PvN? (nepravidelný príjem bude rozpočítaný na 1-12/2023 a vtedy platil ešte všetky poistenia) ďakujem
Jana Motyčková
09.01.24,07:10
Dobrý deň, zamestnanec skončil PP 20.12.23. Požiadal o PSD. Keď mu príde rozhodnutie o priznaní PSD, budeme vyplácať odchodné. Dátum vydania rozhodnutia SP bude napr. marec 2024 – bude pri výplate odchodného napr. v tom marci platiť IP a PvN? (nepravidelný príjem bude rozpočítaný na 1-12/2023 a vtedy platil ešte všetky poistenia) ďakujem

Keďže sa príjem rozpočíta na rok 2023, keď platil všetko, tak sa bude platiť všetko poistné.
Negoce
11.01.24,08:30
Dobrý deň, je možné ďalšie predlženie prac. zmluvy u uvedeného zamestnanca?

1. Prvá pracovná zmluva so zamestnancom A uzatvorená 31.08.2022 - od 01.09.2022 počas zastupovania MD za zamestnanca B ( prvá zmluva dôvod zastupovanie v súlade zo ZP – trvanie 7 mesiacov)

2. Z MD sa od 01.04.2023 vrátil zamestnanec B a zamestnancovi A sme pracovnú zmluvu zmenili - predĺžili k 01.04.2023 na pracovný pomer na dobu určitú, do 31.08.2023 - z iného dôvodu vykonávania prác, pri ktorých je potrebné zvýšiť počet zamestnancov. ( prvé predĺženie - v súlade so ZP – trvanie 5 mesiacov)

3. Od 01.09.2023 zostal zam. A naším zamestnancom, pracovná zmluva sa zmenila na dobu určitú, počas ďalšieho zastupovania RD za inú zamestnankyňu C. (druhé predlženie v súlade so ZP -)

4. Dňa 01.02.2024 sa zamestnanec C vráti do práce. Pre zam. A tým končí pracovná zmluva.


5.Zamestnávateľ uvažuje, že by sme nechali zam. A naďalej na inej pozícii zatiaľ na dobu určitú. To by bolo ale už tretie predĺženie v rámci do dvoch rokov no už mimo § 48 ods 4.

Je možné ešte ďalšie predĺženie takejto zmluvu na dobu určitú? (ak boli ostatné prípady v súlade s § 48 ods.4?)

Ďakujem.
Jana Motyčková
11.01.24,11:14
Dobrý deň, je možné ďalšie predlženie prac. zmluvy u uvedeného zamestnanca?

1. Prvá pracovná zmluva so zamestnancom A uzatvorená 31.08.2022 - od 01.09.2022 počas zastupovania MD za zamestnanca B ( prvá zmluva dôvod zastupovanie v súlade zo ZP – trvanie 7 mesiacov)

2. Z MD sa od 01.04.2023 vrátil zamestnanec B a zamestnancovi A sme pracovnú zmluvu zmenili - predĺžili k 01.04.2023 na pracovný pomer na dobu určitú, do 31.08.2023 - z iného dôvodu vykonávania prác, pri ktorých je potrebné zvýšiť počet zamestnancov. ( prvé predĺženie - v súlade so ZP – trvanie 5 mesiacov)

3. Od 01.09.2023 zostal zam. A naším zamestnancom, pracovná zmluva sa zmenila na dobu určitú, počas ďalšieho zastupovania RD za inú zamestnankyňu C. (druhé predlženie v súlade so ZP -)

4. Dňa 01.02.2024 sa zamestnanec C vráti do práce. Pre zam. A tým končí pracovná zmluva.


5.Zamestnávateľ uvažuje, že by sme nechali zam. A naďalej na inej pozícii zatiaľ na dobu určitú. To by bolo ale už tretie predĺženie v rámci do dvoch rokov no už mimo § 48 ods 4.

Je možné ešte ďalšie predĺženie takejto zmluvu na dobu určitú? (ak boli ostatné prípady v súlade s § 48 ods.4?)

Ďakujem.

Nie, nie je to možné.
suklova
12.01.24,08:59
Dobrý deň. Zamestnanec je v našej spoločnosti zamestnaný od 7/22 -12/23 a od 1/23 bol nanovo prijatý na dobu určitú do 6/24. V 1/24 nám dal výpoveď. Aká je jeho výpovedná doba? 1 alebo 2 mesiace? Vopred ďakujem.
Jana Motyčková
12.01.24,11:32
Dobrý deň. Zamestnanec je v našej spoločnosti zamestnaný od 7/22 -12/23 a od 1/23 bol nanovo prijatý na dobu určitú do 6/24. V 1/24 nám dal výpoveď. Aká je jeho výpovedná doba? 1 alebo 2 mesiace? Vopred ďakujem.

Ak pracovné pomery bezprostredne nadväzovali, tak sa za trvanie PP považuje aj trvanie predchádzajúceho PP, v takom prípade je výpovedná doba 2 mesiace.

Resp. neviem, aké sú správne (a presné) dátumy, lebo v otázke to asi nie je dobre a už vôbec presne uvedené.

zze/2001-311/40/12
ABD
15.01.24,12:18
Dobrý deň, zamestnanec - Slovák žijúci v zahraničí (Ukrajina), ktorý pracuje v SR na HPP, má v SR prechodný pobyt - oprávnenie pracovať, má tu manželku, dieťa čiže má tu stredisko svojich záujmov . Môže si uplatňovať daňový bonus na dieťa mesačne v mzde alebo až pri vykonaní ročného zúčtovania? Ďakujem.
Jana Motyčková
15.01.24,16:20
Dobrý deň, zamestnanec - Slovák žijúci v zahraničí (Ukrajina), ktorý pracuje v SR na HPP, má v SR prechodný pobyt - oprávnenie pracovať, má tu manželku, dieťa čiže má tu stredisko svojich záujmov . Môže si uplatňovať daňový bonus na dieťa mesačne v mzde alebo až pri vykonaní ročného zúčtovania? Ďakujem.

On si musí určiť, kde má daňovú rezidenciu. Ak je tu daňový rezident, môže si uplatniť DB na dieťa mesačne. Ak tu nie je rezident, tak nie.
eva6459
17.01.24,10:21
Dobrý deň, uzatvárame so zamestnancami dohody o elektronickom doručovaní. Môžeme takto doručené doklady od zamestnancov archivovať v elektronickej podobe, keď ostatnú účtovnú agendu uchovávame výlučne v listinnej podobe? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
18.01.24,20:03
Dobrý deň, uzatvárame so zamestnancami dohody o elektronickom doručovaní. Môžeme takto doručené doklady od zamestnancov archivovať v elektronickej podobe, keď ostatnú účtovnú agendu uchovávame výlučne v listinnej podobe? Ďakujem.



ak si to takto upravite v internom predpise, preco by ste nemohli? alebo si dokumenty dorucene elektronicky vytlacte a archivujte v listinnej podobe
Negoce
22.01.24,05:34
Dobrý deň, zamestnanec nastúpil 18.12.2023 do pracovného pomeru na dobu neurčitú. V skúšobnej dobe ukončil pracovný pomer 19.1.2024.


§ 105 ZP:

Dovolenka za odpracované dni -
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.



Je jeho nárok na dovolenku 0 dní?


Ďakujem.
Jana Motyčková
22.01.24,12:19
Dobrý deň, zamestnanec nastúpil 18.12.2023 do pracovného pomeru na dobu neurčitú. V skúšobnej dobe ukončil pracovný pomer 19.1.2024.


§ 105 ZP:

Dovolenka za odpracované dni -
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.



Je jeho nárok na dovolenku 0 dní?


Ďakujem.
Áno - 0.
ABD
22.01.24,17:23
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o názor:
Jeden zamestnanec zaradený podľa prac.služby do 2. kategórie zdravotného rizika vykonáva cca 30 hodín v mesiaci práce v sťaženom prostredí, preto mu zamestnávateľ dobrovoľne vypláca za týchto 30 hodín mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce (0,862 Eur).
Zároveň dobrovoľne prispieva tomuto zamestnancovi aj na DDS III.pilier ako ostatným „rizikovým“ zamestnancom a rovnako ako ostatným „rizikovým“ mu prispieva vo výške 2 % jeho vymeriavacieho základu na dôchodkové poistenie (čiže z celej jeho hrubej mzdy). Je takýto príspevok na DDS podľa Vášho názoru v poriadku (ak to má uvedené v internej smernici)?
Pretože ostatní rizikoví zamestnanci pracujú v sťaženom prostredí celý svoj pracovný čas a tiež majú príspevok 2% ich hrubej mzdy a tento zamestnanec pracuje v sťaženom len pár hodín a príspevok má rovnakým %.
Môže tomuto zamestnancovi zamestnávateľ prispievať aj menej ako 2 % jeho vymeriavacieho základu na dôchodkové poistenie, napr. nejakou fixnou čiastkou alebo pomerne k počtu hodín v sťaženom prostredí?
Ďakujem.
foltanpek
22.01.24,17:30
Dobrý deň,
prosím o informáciu, od 52021 sa mohlo počas krízovej situácie alebo v období šiestich mesiacov po jej ukončení za splnených určitých podmienok na tlačive požiadať o predĺženie podporného obdobia na výplatu nemocenského a to najviac o 1 rok. Je možné predĺžiť podporné obdobie nesúvisiace s krízovou situáciou? Ďakujem Kurtíková
Jana Motyčková
23.01.24,08:48
Dobrý deň,
prosím o informáciu, od 52021 sa mohlo počas krízovej situácie alebo v období šiestich mesiacov po jej ukončení za splnených určitých podmienok na tlačive požiadať o predĺženie podporného obdobia na výplatu nemocenského a to najviac o 1 rok. Je možné predĺžiť podporné obdobie nesúvisiace s krízovou situáciou? Ďakujem Kurtíková
Nie.
foltanpek
23.01.24,10:30
Veĺmi pekne ďakujem
ľuba
26.01.24,14:49
Dobrý deň, SZČO má plánovanú operáciu na 29.2.2024, po ktorej bude cca 4 mesiace na neschopnosti. chcem sa informovať, ako mu budú vyplácané nemocenské dávky, keď si platil ako SZČO nemocenské poistenie v posledných dvoch rokoch nasledovne : 1.1.2022-30.6.2023 (dobrovoľné NP SZČO), 1.7.2022-30.6.2022 (povinné NP SZČO) a 3.7.2023 - trvá (dobrovoľné NP SZČO - tu mal 2 dni prerušené poistenie). Nemocenské poistenie sa platilo z minimálnych VZ. Má v tomto prípade nárok na nemocenské ako SZČO, aj keď mal v roku 2023 2 dni prerušené poistenie? Ďakujem Hulínová
Jana Motyčková
26.01.24,15:38
Dobrý deň, SZČO má plánovanú operáciu na 29.2.2024, po ktorej bude cca 4 mesiace na neschopnosti. chcem sa informovať, ako mu budú vyplácané nemocenské dávky, keď si platil ako SZČO nemocenské poistenie v posledných dvoch rokoch nasledovne : 1.1.2022-30.6.2023 (dobrovoľné NP SZČO), 1.7.2022-30.6.2022 (povinné NP SZČO) a 3.7.2023 - trvá (dobrovoľné NP SZČO - tu mal 2 dni prerušené poistenie). Nemocenské poistenie sa platilo z minimálnych VZ. Má v tomto prípade nárok na nemocenské ako SZČO, aj keď mal v roku 2023 2 dni prerušené poistenie? Ďakujem Hulínová

Od 3.7.2023 má dobrovoľné nemocenské poistenie. Pre nárok na nemocenské z dobrovoľného poistenia potrebuje mať 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch. Nemusí to poistenie trvať 270 dní, len musí 270 dní získať. Na tento účel sa započíta aj doba povinného poistenia szčo. Čiže bude mať nárok na nemocenské z dobrovoľného poistenia.

Podmienkou nároku je, že poistné za január a 5 rokov dozadu musí byť zaplatené najneskôr do konca februára - nech si skontroluje na SP, či nemá nedoplatky.

Rozhodujúcim obdobím bude obdobie od 3.7.2023 do 31.12.2023, ak platí poistné z minima, dávka bude určená z VZ 605,50 ( po prepočte presne podľa dní v r.2023).
ľuba
26.01.24,18:27
Ešte mám otázku - počet dní v r. 2023 - počíta sa len obdobie dobrovoľného poistenia 3.7.-31.12.2023, t.j 182 dní, alebo celý rok 365 dní. A lekára má požiadať o vystavenie ePN z dobrovoľného poistenia ?
Ďakujem, pekný večer
Chana
29.01.24,10:39
Dobrý deň, prosím o usmernenie:

V školskej kuchyni je stanovená dvojzmenná prevádzka so pracovným časom od 5,00 do 12,45 hod. a od 13,00 do 18,45 hod. / 7,25 hod. a 0,5 prestávka/

Nakoľko bol stav s prechodným nedostatkom prac síl, kuchárky chodili do práce takto:
Od 8,00 – 14,00 a potom ešte od 17,00 – 18,45 hod., alebo
Od 6,00 – 12,00 a potom ešte od 17,00 – 18,45 hod.
Môže sa takto rozvrhnutý pracovný čas považovať za dvojzmennú prevádzku? Súvisí s tým úprava prac. podmienok v prac. zmluve, úprava platového dekrétu

Ďakujem!
Jana Motyčková
29.01.24,17:41
Ešte mám otázku - počet dní v r. 2023 - počíta sa len obdobie dobrovoľného poistenia 3.7.-31.12.2023, t.j 182 dní, alebo celý rok 365 dní. A lekára má požiadať o vystavenie ePN z dobrovoľného poistenia ?
Ďakujem, pekný večer

Ak ide o výpočet DVZ, tak úrhn VZ z dobrovoľného poistenia deleno 182. A áno, ak chce nemocenské, musí mu lekár vystaviť PN k dobrovoľnému poisteniu, spravidla e-PN. Lekár by mal vidieť v systéme toto dobrovoľné poistenie.
Jana Motyčková
29.01.24,17:53
Dobrý deň, prosím o usmernenie:

V školskej kuchyni je stanovená dvojzmenná prevádzka so pracovným časom od 5,00 do 12,45 hod. a od 13,00 do 18,45 hod. / 7,25 hod. a 0,5 prestávka/

Nakoľko bol stav s prechodným nedostatkom prac síl, kuchárky chodili do práce takto:
1. Od 8,00 – 14,00 a potom ešte od 17,00 – 18,45 hod., alebo
2. Od 6,00 – 12,00 a potom ešte od 17,00 – 18,45 hod.
Môže sa takto rozvrhnutý pracovný čas považovať za dvojzmennú prevádzku? Súvisí s tým úprava prac. podmienok v prac. zmluve, úprava platového dekrétu

Ďakujem!

Chápem to tak, že odrobia 7,25 hod denne buď v tom prvom variante alebo v tom druhom variante.

Zvyčajne sa to posudzuje takto - v prípade iba posunutia začiatku zmeny by sa toto považovalo za prácou na zmeny v dvojzmennej prevádzke, iba ak by v jednom prípade išlo o rannú zmenu a v druhom prípade o popoludňajšiu zmenu. Keďže v prvom prípade aj v druhom prípade je prevažná časť zmeny medzi 6.00-14.00, ide v oboch prípadoch o ranné zmeny a teda nejde o prácu v dvojzmennej prevádzke.
Chana
30.01.24,11:09
Síce rozvrh zmien určuje zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov, ale na druhej strane napr. podľa § 90 ods. 11 "Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve."
V tomto prípade ide o inú vhodnú úpravu pracovného času dohodnutú v pracovnej zmluve, mala by tomu predchádzať žiadosť zamestnanca.
To, čo sa mne zdá zvláštne je, že ostatní zamestnanci majú pracovný čas 7,5 hod denne a ona 8 hod. To môže byť väčší problém.
Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.



Ďakujem p. Motyčková!

Takže ak zamestnankyňa pracuje:

po - str od 15,00 do 19,00

štvr do 6,00 do 15,30

pia od 15,00 do 19,00

je potrebné takto upravený čas / ktorému bude predchádzať jej žiadost/ uviesť aj do prac. zmluvy, alebo tam stačí uviesť že zamestnávateľ rozvrhol prac. čas zamestnanca ako rovnomerne rozvrhnutý na 25 hod. týždenne?

Ďakujem
Jana Motyčková
30.01.24,12:39
Ďakujem p. Motyčková!

Takže ak zamestnankyňa pracuje:

po - str od 15,00 do 19,00

štvr do 6,00 do 15,30

pia od 15,00 do 19,00

je potrebné takto upravený čas / ktorému bude predchádzať jej žiadost/ uviesť aj do prac. zmluvy, alebo tam stačí uviesť že zamestnávateľ rozvrhol prac. čas zamestnanca ako rovnomerne rozvrhnutý na 25 hod. týždenne?

Ďakujem

Rozvrh pracovného času nie je povinnou náležitosťou pracovnej zmluvy. V zmluve sa uvádza dĺžka úväzku, hlavne ak ide o pracovnú zmluvu na kratší úväzok. Ale nie je ani zakázané dať rozvrh zmien do pracovnej zmluvy.
ľuba
30.01.24,13:13
Dobrý deň.

Zamestnanec, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania dane ako preukáže zamestnávateľovi výšku príjmov manželky, ktorá sa stará o dieťa do 3 rokov a prvý mesiac poberala ešte materské a popri tom mala ešte príjem zo živnosti? Treba doložiť potvrdenia zo SP a z daňového úradu?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
31.01.24,07:43
Dobrý deň.

Zamestnanec, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania dane ako preukáže zamestnávateľovi výšku príjmov manželky, ktorá sa stará o dieťa do 3 rokov a prvý mesiac poberala ešte materské a popri tom mala ešte príjem zo živnosti? Treba doložiť potvrdenia zo SP a z daňového úradu?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Potvrdenia o príjme manželky nie sú povinným dokladom k žiadosti o RZD. Manžel príjem manželky len deklaruje / vyhlasuje.
ABD
31.01.24,13:50
Dobrý deň ako má zamestnávateľ postupovať pri ročnom zúčtovaní u zamestnancov, u ktorých prebehla delimitácia? Zamestnanci prešli od 1.1.2024 k novému zamestnávateľovi, pôvodný zamestnávateľ nezanikol - pracovali u neho celý rok 2023. RZ im vykoná pôvodný zamestnávateľ a prípadné preplatky im vráti zo svojho firemného účtu? Alebo má nejaké povinnosti ohľadom ich RZ nový zamestnávateľ? Ďakujem.
Chana
02.02.24,07:41
Ak dovolíte, ešte by som sa vrátila k tej dovolenke:

pedagogická zamestnankyňa mala v r. 2022 nárok na 45 dní dovolenky. Pracovala na 100% úväzok do 31.8.2022 každý deň, týž. prac čas 37,5 hod. K 31.12.2022 jej zostalo 14 dní dovolenky.

Od 9/2022 pracuje na 50% úväzok, jeden týždeň 1 deň, druhý týždeň 4 dni. Program jej do r. 2023 preniesol 7 dní dovolenky / asi prepočet tých 14 dní na polov. úväzok/
Na r. 2023 pri 50% úväzku - 2,5 dňa priemerne za týždeň má do 31.12.2023 nárok na nárok na 22,5 dní, ale od 9/2023 už znovu pracuje na 100% úväzok, každý deň. Spolu mala teda zostatok 7 dní + 22,5 = 29,5 dňa , do 31.8. vyčerpala 26,8 dňa a zostatok je 2,7 dňa dovolenky. Od 1.9. pracuje 5 dni v týždni a nečerpala nič.

Je zostatok po prepočte na 5 dnový prac. týždeň 5,4 dňa správny?

Potom prenos do r. 2024 bude 5,4 dňa.


Ďakujem za vysvetlenie.
Iveta Matlovičová
02.02.24,15:21
pre Chana: aj mne vychadza 5,4 dňa, ja by som to vsak tak komplikovane nerobila, ak je jej zostatok dovolenky k 31.8.2022 napr. 14 dní, tak jej tento zostatok evidujem aj po prechode na polovicny uvazok, ak bude cerpat 1 den dovolenku, tak jej z naroku odpocitam 2 dni dovolenky (a nie jeden den)
Chana
14.02.24,07:22
Dobrý deň, mohla by som poprosiť o vysvetlenie:
Zamestnankyňa odmeňovaná podľa 553/2003, 1PT/7PS = 746 €.
Základná mzda 142,5 hod. je 616,27, systém vygeneroval doplatok do min. mzdy 3,33, spolu teda 619,60.
Náhrada za dovolenku 30 hodín 129,73 €. Spolu hrubá mzda 749,33 €. Aj tak nedosahuje min. mzdu.
Ďakujem
Jana Motyčková
15.02.24,09:43
Dobrý deň, mohla by som poprosiť o vysvetlenie:
Zamestnankyňa odmeňovaná podľa 553/2003, 1PT/7PS = 746 €.
Základná mzda 142,5 hod. je 616,27, systém vygeneroval doplatok do min. mzdy 3,33, spolu teda 619,60.
Náhrada za dovolenku 30 hodín 129,73 €. Spolu hrubá mzda 749,33 €. Aj tak nedosahuje min. mzdu.
Ďakujem

To je problém, ale problém je nejasnosť zákona. § 134 Zákonníka práce sa na nich nevzťahuje, čiže priemerný zárobok sa nezvyšuje na sumu minimálnej mzdy. Čiže výpočet je v zásade v poriadku. Otázkou je, či nemá byť funkčný plat určený najmenej vo výške minimálnej mzdy - to zákon priam neurčuje, ale možno je tak myslený. (Pri podnikateľskej sfére IP niekde vyžaduje zmluvné navýšenie mzdy pri zmene minimálnej mzdy a niekde to nevyžaduje a postačuje mu doplatok do min. mzdy).
suklova
19.02.24,11:17
Dobrý deň,

1.

môže byť ročné zúčtovanie spracované za firmu v dvoch mesiacoch? napríklad časť zamestnancov v mzde za február a časť za marec?

2.

Ako je to v prípade, že vyjde nedoplatok bývalému zamestnancovi. Zasielam teda ročné zúčtovanie poštou na daňový úrad? Aj žiadosť o ročné zúčtovanie? alebo aké iné doklady zasielam? Čo robiť, ak taký zamestnance chce darovať aj 2%? Môžem mu vystaviť potvrdenie o zaplatení nedoplatku, aj ked neviem kedy ho zaplatí? Aký dátum tam mám uviesť?



Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
19.02.24,11:37
Dobrý deň,

1.

môže byť ročné zúčtovanie spracované za firmu v dvoch mesiacoch? napríklad časť zamestnancov v mzde za február a časť za marec?

2.

Ako je to v prípade, že vyjde nedoplatok bývalému zamestnancovi. Zasielam teda ročné zúčtovanie poštou na daňový úrad? Aj žiadosť o ročné zúčtovanie? alebo aké iné doklady zasielam? Čo robiť, ak taký zamestnance chce darovať aj 2%? Môžem mu vystaviť potvrdenie o zaplatení nedoplatku, aj ked neviem kedy ho zaplatí? Aký dátum tam mám uviesť?



Vopred ďakujem za odpoveď.

1. môže
2. ak ten nedoplatok nie je a nebude možné zamestnancovi zraziť (resp. ho nevyrovná do pokladne, na účet - nad rámec zákona, ale bežne sa to robí), zašlete na DÚ všetky doklady týkajúce sa RZD (žiadosť, potvrdenia, RZD...). Ak chce zamestnanec asignovať daň, odporúčam, aby Vám uhradil nedoplatok do pokladne alebo na účet. Keď mu nedoplatok neviete zraziť, potvrdenie na asignáciu mu nedávajte, kým ho neuhradí.
suklova
19.02.24,13:50
Ďakujem veľmi ste mi pomohli. Zamestnanec to chce uhradiť len som si nebola istá či môže. Ešte raz ďakujem.
Adriannna
19.02.24,18:09
Dobrý deň, prosím Vás, ZC, si chce spätne uplatniť daňový bonus na deti, za roky 2019-2023. Podá dotatočné daňové priznania a mňa žiada o vystavenie potvrdenia o vykonaní RZD - ide o vyplnenie 2.strany tlačiva RZD ( ide o roky 2019-2022 ). Prosím Vás viete mi prosím poradiť ako na to?


Ďakujem.
Jana Motyčková
19.02.24,18:28
Dobrý deň, prosím Vás, ZC, si chce spätne uplatniť daňový bonus na deti, za roky 2019-2023. Podá dotatočné daňové priznania a mňa žiada o vystavenie potvrdenia o vykonaní RZD - ide o vyplnenie 2.strany tlačiva RZD ( ide o roky 2019-2022 ). Prosím Vás viete mi prosím poradiť ako na to?


Ďakujem.
Neviem, v čom konkrétne potrebujete poradiť. Vystavíte RZD s druhou stranou alebo na vystavené RZD doplníte druhú stranu. Zrejme bolo so zamestnancom všetko vyrovnané, tak zrazené, vyplatené sumy zapíšete do 1. stĺpca.
Liptáčik
20.02.24,17:56
Invalidná dôchodkyňa podáva DP za rok 2023 z príspevku za osobnú asistenciu. Môže byť označená ako mikrodaňovník a zdaniť príjem 15 %?
Adriannna
20.02.24,18:38
Neviem, v čom konkrétne potrebujete poradiť. Vystavíte RZD s druhou stranou alebo na vystavené RZD doplníte druhú stranu. Zrejme bolo so zamestnancom všetko vyrovnané, tak zrazené, vyplatené sumy zapíšete do 1. stĺpca.


Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď pani Motyčková, len neviem skôr reagovať, v práci máme blokovaný verejne dostupný internet. Našťastie mi systém vygeneroval spätne RZD aj s 2.stranou za roky, ktoré som potrebovala, len som si nebola istá ako sa vyplňuje 2.strana. Ale vyriešila som to presne ako ste napísala, do 1.stĺpca som vypísala preplatok dane a ostatné mal všetko nulové, takže to bolo jednoduchšie, ako som si myslela.
Adriannna
20.02.24,18:46
Prosím Vás, ešte by som sa chcela poradiť ohľadom NČZD na manželku. Je dobrovoľne nezamestnaná, má preukaz ZŤP, nemá ID a poberá dotáciu na dietetickú stravu, platí si odvody. Môže si ju manžel uplatniť v RZD?


ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
22.02.24,08:06
Prosím Vás, ešte by som sa chcela poradiť ohľadom NČZD na manželku. Je dobrovoľne nezamestnaná, má preukaz ZŤP, nemá ID a poberá dotáciu na dietetickú stravu, platí si odvody. Môže si ju manžel uplatniť v RZD?


ďakujem za odpoveď
Keďže má manželka preukaz ZŤP, môže si ju manžel uplatniť na NČZD na manželku. Treba aby doložil rozhodnutie z ÚPSVaR o miere funkčnej poruchy, alebo bude stačiť preukaz ZŤP, ak bol vystavený pred rokom 2023. Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie nie je štátnou sociálnou dávkou. Tento príspevok sa teda započíta do príjmu manželky a znižuje NČZD na manželku.
foltanpek
26.02.24,13:14
Dobrý deň RNDr. Motyčková,
Prosím o informáciu. Zamestnancovi vzniká nárok na starobný dôchodok dňa 26.10.2024. Má nárok na novú pracovnú neschopnosť za obdobie čerpania dovolenky (12dní)? Začnem od začiatku.
Zamestnanec je zamestnaný od roku 1998 na pracovný pomer. Nastúpil 04.04.2023 na PN, ktorá bude ukončená 01.04.2024. PN trvala max. možnú dobu, nakoľko zamestnanec bol 05.04.2023 operovaný na TEP – výmena bedrového kĺbu. Po operácii začali bolesti aj na neoperovanom kĺbe a tak je už zamestnanec zaradený aj na výmenu druhého kĺbu. Od 02.04.2024 (utorok) by si zamestnanec vyčerpal dovolenku z minulého roka do 17.04.2024 (streda). Vznikne teda nárok zamestnancovi na novú pracovnú neschopnosť za obdobie čerpania dovolenky? Potom by zamestnanec ukončil PP a zaevidoval by sa na ÚP a 26.10.2024 by požiadal o starobný dôchodok.
Vopred ďakujem za pomoc
Iveta Matlovičová
26.02.24,13:56
Dobrý deň RNDr. Motyčková,
Prosím o informáciu. Zamestnancovi vzniká nárok na starobný dôchodok dňa 26.10.2024. Má nárok na novú pracovnú neschopnosť za obdobie čerpania dovolenky (12dní)? Začnem od začiatku.
Zamestnanec je zamestnaný od roku 1998 na pracovný pomer. Nastúpil 04.04.2023 na PN, ktorá bude ukončená 01.04.2024. PN trvala max. možnú dobu, nakoľko zamestnanec bol 05.04.2023 operovaný na TEP – výmena bedrového kĺbu. Po operácii začali bolesti aj na neoperovanom kĺbe a tak je už zamestnanec zaradený aj na výmenu druhého kĺbu. Od 02.04.2024 (utorok) by si zamestnanec vyčerpal dovolenku z minulého roka do 17.04.2024 (streda). Vznikne teda nárok zamestnancovi na novú pracovnú neschopnosť za obdobie čerpania dovolenky? Potom by zamestnanec ukončil PP a zaevidoval by sa na ÚP a 26.10.2024 by požiadal o starobný dôchodok.
Vopred ďakujem za pomoc


PN zamestnanec moze byt, ak ho uzna lekar, aj ma narok na prvych 10 dni platenych od zamestnavatela, ale druha vec je narok na nemocenske, kde zakon podmienuje, ze medzi PN-kami musi byt 26 tyzdnov trvania nemocensského poistenia, co nebolo, takze narok na nemocensku davku nevznikne
​zze/2003-461/34/5/
foltanpek
26.02.24,16:54
Ďakujem
eva6459
11.03.24,14:52
Dobrý deň
Zamestnávateľovi dňa 28.02.2024 prišli do el. schránky tri exekučné príkazy na jedného zamestnanca:
- prvá exekúcia (prednostná - zrážka z dvoch tretín zo mzdy),
- druhá exekúcia (prednostná - zrážka z dvoch tretín zo mzdy),
- tretia exekúcia (neprednostná - zrážka z jednej tretiny zo mzdy) .
Zamestnanec je zamestnaný na hlavný pracovný pomer s nárokom na mesačnú odmenu 400 €. Jeho čistý príjem za mesiac február 2024 je 346,40 €. Nemá žiadnu vyživovanú osobu. S družkou spolu žijú v jednej domácnosti, ale nemajú rovnaký trvalý pobyt.
Prosím, poraďte ako máme vypočítať zrážky zo mzdy, nakoľko prišli v jeden deň tri exekučné príkazy.
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
12.03.24,06:45
Dobrý deň
Zamestnávateľovi dňa 28.02.2024 prišli do el. schránky tri exekučné príkazy na jedného zamestnanca:
- prvá exekúcia (prednostná - zrážka z dvoch tretín zo mzdy),
- druhá exekúcia (prednostná - zrážka z dvoch tretín zo mzdy),
- tretia exekúcia (neprednostná - zrážka z jednej tretiny zo mzdy) .
Zamestnanec je zamestnaný na hlavný pracovný pomer s nárokom na mesačnú odmenu 400 €. Jeho čistý príjem za mesiac február 2024 je 346,40 €. Nemá žiadnu vyživovanú osobu. S družkou spolu žijú v jednej domácnosti, ale nemajú rovnaký trvalý pobyt.
Prosím, poraďte ako máme vypočítať zrážky zo mzdy, nakoľko prišli v jeden deň tri exekučné príkazy.
Ďakujem.



Uplatni sa pomerne uspokojovanie:



NP: 400 - 376,43 = 23,57 / 3 = 7,85 eur (vyska jednej tretiny)



PP: 400 - 268,88 = 131,12 / 3 = 43,70 eur (vyska jednej tretiny)


1. krok: NP + dve PP sa uspokoja pomerne (podla vysky dlhu na celkovom dlhu) zo sumy prvej tretiny vo vyske 7,85 eur
2. krok: NP + dve PP (ich zvysok) sa uspokoja pomerne zo sumy 79,55 eur [sucet druhej tretiny 43,70 eur + prvej tretiny zniznej o 7,85 (43,70 - 7,85)]
Jana Motyčková
12.03.24,08:20
Dobrý deň
Zamestnávateľovi dňa 28.02.2024 prišli do el. schránky tri exekučné príkazy na jedného zamestnanca:
- prvá exekúcia (prednostná - zrážka z dvoch tretín zo mzdy),
- druhá exekúcia (prednostná - zrážka z dvoch tretín zo mzdy),
- tretia exekúcia (neprednostná - zrážka z jednej tretiny zo mzdy) .
Zamestnanec je zamestnaný na hlavný pracovný pomer s nárokom na mesačnú odmenu 400 €. Jeho čistý príjem za mesiac február 2024 je 346,40 €. Nemá žiadnu vyživovanú osobu. S družkou spolu žijú v jednej domácnosti, ale nemajú rovnaký trvalý pobyt.
Prosím, poraďte ako máme vypočítať zrážky zo mzdy, nakoľko prišli v jeden deň tri exekučné príkazy.
Ďakujem.
Pri čistej mzde 346,40 je
zrážka pre NP 0
zrážka pre PP 65,70 €
Takže v tomto mesiaci NP (exekúciu 3) nezrážate.
Sumu 65,70 rozdelíte medzi prednostné pohľadávky v pomere podľa výšky pohľadávky


Napr. ak by bol čistý príjem 400 € výpočet pani Matlovičovej, ale ja by som poradie krokov vymenila a zo sumy 79,55 určite neuspokojujete neprednostnú pohľadávku.
eva6459
19.03.24,11:34
Dobrý deň,

chcela by som poradiť pri uplatnení vrátenia odvodov zdravotného poistenia pri spätne priznanom invalidnom dôchodku. Zamestnanec priniesol dňa 13.3.2024 Rozhodnutie zo Soc. poisťovne - dátum vydania rozhodnutia 25.1.2024. V rozhodnutí je uvedení dátum priznania invalidného dôchodku od 23.11.2022 s mierov poklesu schopnosti vykonávať prácu o 45%. Odvody do zdravotnej poisťovne sa menia, čím vznikne zamestnávateľovi aj zamestnancovi preplatok. Doteraz sme boli v tom, že uvedené prepočítanie sa robí od dátumu priznania invalidného dôchodku čo je v tomto prípade 23.11.2022. Zdravotná poisťovňa upozornila na chybné výkazy od 01/23-01/24. Nemá zamestnávateľ a zamestnanec nárok na vrátenie poistného aj za mesiace 11/2022 a 12/2022?

Za odpoveď ďakujem.
Jana Motyčková
19.03.24,13:50
Dobrý deň,

chcela by som poradiť pri uplatnení vrátenia odvodov zdravotného poistenia pri spätne priznanom invalidnom dôchodku. Zamestnanec priniesol dňa 13.3.2024 Rozhodnutie zo Soc. poisťovne - dátum vydania rozhodnutia 25.1.2024. V rozhodnutí je uvedení dátum priznania invalidného dôchodku od 23.11.2022 s mierov poklesu schopnosti vykonávať prácu o 45%. Odvody do zdravotnej poisťovne sa menia, čím vznikne zamestnávateľovi aj zamestnancovi preplatok. Doteraz sme boli v tom, že uvedené prepočítanie sa robí od dátumu priznania invalidného dôchodku čo je v tomto prípade 23.11.2022. Zdravotná poisťovňa upozornila na chybné výkazy od 01/23-01/24. Nemá zamestnávateľ a zamestnanec nárok na vrátenie poistného aj za mesiace 11/2022 a 12/2022?

Za odpoveď ďakujem.

Poistné sa upravuje za mesiace od 11/2022. Je možné, že za 2022 to urobí poisťovňa v rámci opravy rzzp, ale spýtajte sa na ZP.
royal
25.03.24,09:15
Dobrý deň, ak zamestnanec mal podpísanú dohodu o ukončení pracovného pomeru k 31.03.2024 a dnes, t.j. od 25.3.2024 je evidovaný ako práceneschopný (začal PN-ku), automaticky sa posúva ukončenie pracovného pomeru do dňa ukončenia práceneschopnosti? Aké možnosti má zamestnávateľ, ak má podozrenie na zneužitie štatútu PN kvôli predĺženiu pracovného pomeru? Ďakujem.
Jana Motyčková
25.03.24,09:27
Dobrý deň, ak zamestnanec mal podpísanú dohodu o ukončení pracovného pomeru k 31.03.2024 a dnes, t.j. od 25.3.2024 je evidovaný ako práceneschopný (začal PN-ku), automaticky sa posúva ukončenie pracovného pomeru do dňa ukončenia práceneschopnosti? Aké možnosti má zamestnávateľ, ak má podozrenie na zneužitie štatútu PN kvôli predĺženiu pracovného pomeru? Ďakujem.

Ak je uzatvorená dohoda o skončení PP, pracovný pomer sa skončí dňom uzatvoreným v dohode, PN tomu nebráni. Zamestnávateľ platí náhradu príjmu do skončenia PP, potom SP platí nemocenské.
pam000
04.04.24,15:35
Dobrý deň, prosím Vás, ako mám vysporiadať vrátený príspevok na DDS za zamestnávateľa s bývalým zamestnancom, keďže sa z príspevku zaplatilo poistenie a daň. DDS vrátila platbu z dôvodu priznania dávky z DDS. Ďakujem
Jana Motyčková
04.04.24,15:51
Dobrý deň, prosím Vás, ako mám vysporiadať vrátený príspevok na DDS za zamestnávateľa s bývalým zamestnancom, keďže sa z príspevku zaplatilo poistenie a daň. DDS vrátila platbu z dôvodu priznania dávky z DDS. Ďakujem

Daň - postupuje sa podľa § 40 , podľa toho, kedy to bolo neoprávnene zdanené - Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, ktorý zrazil zamestnancovi vyššiu daň, ako bol povinný zraziť vráti tomuto zamestnancovi rozdiel na dani, ak neuplynula lehota podľa osobitného predpisu (5 rokov). Ak tento zamestnávateľ zrazil zamestnancovi v bežnom zdaňovacom období preddavky na daň vyššie, ako bol povinný podľa tohto zákona, vráti tomuto zamestnancovi vzniknutý preplatok na preddavkoch na daň v nasledujúcom kalendárnom mesiaci, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roku, ak mu do tohto termínu nebolo vykonané ročné zúčtovanie alebo ak nepodal daňové priznanie. O vrátený preplatok dane alebo preplatok na preddavkoch na daň zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň správcovi dane.

Uvediete to v prehľade v r.3.

ZP - ak ešte za ten rok nebolo robené rzzp, treba podať opravný výkaz preddavkov na ZP za príslušný mesiac, upraviť VZ aj preddavky. Vyžiadate si vrátenie sumy zo ZP.
eva6459
11.04.24,09:42
Dobrý deň, ako je to, prosím, so započítaním resp. nezapočítaním dní sviatku do zameškaných dní na účely krátenia dovolenky? Ďakujem.
Jana Motyčková
11.04.24,10:20
Dobrý deň, ako je to, prosím, so započítaním resp. nezapočítaním dní sviatku do zameškaných dní na účely krátenia dovolenky? Ďakujem.

Pozrite tento príspevok a nasledujúce

https://www.porada.sk/t58772-p3-post.html#post3276315
Negoce
16.04.24,07:55
Dobrý deň, otec dieťaťa

štatutár a zároveň spoločník (1 - osobovej sro) mal vyplácanú odmenu za výkon štatutára od 01 07 2023 – do trvá
- do 12 10 2023 bol povinne poistenou szčo (ukončil podnikanie ako FO)
- od 13 10 2023 do 11 04 2024 bol na RD s poberaním materského
- od 12 04 2024 – do cca 05 06 2024 bude poberať rodičovský príspevok (cca 05 06 2024 jeho manželka ide na 2. MD)
- od 15 04 2024 ako konateľ môže mať prerušenie sociálneho poistenia ? z dôvodu starostlivosti o dieťa?
- ak by si počas starostlivosti o dieťa znovu obnovil živnosť je aj od 01 07 2024 (ostáva povinne poistenou osobou) , je aj tu možnosť prerušiť sociálne poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa? – v živnosti by pracovali spolupracujúce osoby a zamestnanec
- v dobe od 12 04 2024 – 14 04 2024 si vyplatí paušálnu odmenu za výkon konateľa + 1% za používanie MV na osobné účely
- na druhú MD otec dieťaťa (manžel) by nastúpil v roku 2025 , predpokladám, že sa použije VZ z odmeny štatutára – za 3 dni a aj z VZ szčo – (ak ostane povinne poistenou osobou)
Je to správne?
Jana Motyčková
16.04.24,12:38
Dobrý deň, otec dieťaťa

štatutár a zároveň spoločník (1 - osobovej sro) mal vyplácanú odmenu za výkon štatutára od 01 07 2023 – do trvá
- do 12 10 2023 bol povinne poistenou szčo (ukončil podnikanie ako FO)
- od 13 10 2023 do 11 04 2024 bol na RD s poberaním materského
- od 12 04 2024 – do cca 05 06 2024 bude poberať rodičovský príspevok (cca 05 06 2024 jeho manželka ide na 2. MD)
- od 15 04 2024 ako konateľ môže mať prerušenie sociálneho poistenia ? z dôvodu starostlivosti o dieťa?
- ak by si počas starostlivosti o dieťa znovu obnovil živnosť je aj od 01 07 2024 (ostáva povinne poistenou osobou) , je aj tu možnosť prerušiť sociálne poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa? – v živnosti by pracovali spolupracujúce osoby a zamestnanec
- v dobe od 12 04 2024 – 14 04 2024 si vyplatí paušálnu odmenu za výkon konateľa + 1% za používanie MV na osobné účely
- na druhú MD otec dieťaťa (manžel) by nastúpil v roku 2025 , predpokladám, že sa použije VZ z odmeny štatutára – za 3 dni a aj z VZ szčo – (ak ostane povinne poistenou osobou)
Je to správne?

K vylúčeniu a prerušeniu je táto téma : https://www.porada.sk/t335332-vylucenie-a-prerusenie-v-sp-v-roku-2024-pri-starostlivosti-o-dieta.html
Odtiaľ : "Zamestnancovi (rovnako mužovi aj žene) sa prerušuje poistenie, ak čerpajú rodičovskú dovolenku (Zákonník práce) a neplynie doba, kedy majú vylúčenú povinnosť platiť poistné z dôvodu uvedeného v predchádzajúcom odseku (poberania materského, resp. ak nárok nevznikol z dôvodu nesplnenia podmienky 270 dní poistenia)."
Zrejme je otázka ku konateľovi s pravidelnou odmenou - toto nie je pracovný pomer a na toto sa nevzťahuje Zákonník práce. Čiže z funkcie konateľa nemôže byť na rodičovskej dovolenke, mohol poberať dávku materské. Prerušenie u zamestnanca môže byť len pri čerpaní rodičovskej dovolenky, prerušenie u zamestnanca z dôvodu starostlivosti o dieťa neexistuje.
Čiže k jednotlivým otázkam :
od 13 10 2023 do 11 04 2024 bol na RD s poberaním materského - nebol na RD, ale poberal materské
- od 12 04 2024 – do cca 05 06 2024 bude poberať rodičovský príspevok (cca 05 06 2024 jeho manželka ide na 2. MD) - OK, ale nemá prerušené poistenie ako konateľ, buď bude dostávať odmenu konateľa, alebo si zruší odmenu s dôsledkom na ukončenie poistenia/prehlásenie na nepravidelný príjem
- od 15 04 2024 ako konateľ môže mať prerušenie sociálneho poistenia ? z dôvodu starostlivosti o dieťa? - nemôže
- ak by si počas starostlivosti o dieťa znovu obnovil živnosť je aj od 01 07 2024 (ostáva povinne poistenou osobou) , je aj tu možnosť prerušiť sociálne poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa? – v živnosti by pracovali spolupracujúce osoby a zamestnanec - je možné prerušiť poistenie v SP, ak by poberal rodičovský príspevok, ak na základe svojho čestného vyhlásenia nevykonáva počas tejto doby činnosť szčo (osobne) - čestné vyhlásenie podá v SP, a myslím, že to treba podať vopred.
- v dobe od 12 04 2024 – 14 04 2024 si vyplatí paušálnu odmenu za výkon konateľa + 1% za používanie MV na osobné účely - OK
- na druhú MD otec dieťaťa (manžel) by nastúpil v roku 2025 , predpokladám, že sa použije VZ z odmeny štatutára – za 3 dni a aj z VZ szčo – (ak ostane povinne poistenou osobou) - nesprávne. Jednak už predpoklady sú nesprávne - nemá ako konateľ prerušené poistenie, nepoberá RP pre účely prerušenia poistenia szčo. A ak to bude inak, potom odpoveď bude k tomu, ako inak to bude.
Negoce
16.04.24,16:20
od 12 04 2024 – do cca 05 06 2024 bude poberať rodičovský príspevok (cca 05 06 2024 jeho manželka ide na 2. MD) - OK, ale nemá prerušené poistenie ako konateľ, buď bude dostávať odmenu konateľa, alebo si zruší odmenu s dôsledkom na ukončenie poistenia/prehlásenie na nepravidelný príjem......
ako konateľ s prav. príjmom sa musí odhlásiť zo SP a znovu prihlásiť s nepravidelným príjmom? alebo pošle iba zmenu RL FO?

predpokladám, že ukončí pravidelné príjem ako konateľ a začne nové s nepravidelným príjmom....
teda v roku 2025 jeho poberanie materského z t. č. uzatvoreného poistenia ako konateľa nedosiahne ? (iba tak, že znovu sa prihlási s prav. príjmom a znovu dosiahne 90 kal. dní ?) podmienku 270 dní splní z poistenia szčo......
ďakujem
Jana Motyčková
16.04.24,17:21
od 12 04 2024 – do cca 05 06 2024 bude poberať rodičovský príspevok (cca 05 06 2024 jeho manželka ide na 2. MD) - OK, ale nemá prerušené poistenie ako konateľ, buď bude dostávať odmenu konateľa, alebo si zruší odmenu s dôsledkom na ukončenie poistenia/prehlásenie na nepravidelný príjem......
ako konateľ s prav. príjmom sa musí odhlásiť zo SP a znovu prihlásiť s nepravidelným príjmom? alebo pošle iba zmenu RL FO?

predpokladám, že ukončí pravidelné príjem ako konateľ a začne nové s nepravidelným príjmom....
teda v roku 2025 jeho poberanie materského z t. č. uzatvoreného poistenia ako konateľa nedosiahne ? (iba tak, že znovu sa prihlási s prav. príjmom a znovu dosiahne 90 kal. dní ?) podmienku 270 dní splní z poistenia szčo......
ďakujem
ad : ako konateľ s prav. príjmom sa musí odhlásiť zo SP a znovu prihlásiť s nepravidelným príjmom? alebo pošle iba zmenu RL FO? No závisí od toho, na základe čoho nebude odrazu dostávať odmenu, na základe čoho ju dostával doteraz, či sa uzatvorí zmluva o výkone funkcie bez nároku na príjem, to by sa odhlásil zo SP, alebo si dohodne/schváli odmenu nepravidelnú (odhlási sa z pravidelného a prihlási na nepravidelný príjem), alebo mu ostane pravidelná odmena - ja neviem, čo bude mať a podľa toho, čo bude mať urobí príslušný úkon v SP.
Ak sa ukonči právny vzťah s pravidelným príjmom a uzatvorí sa s nepravidelným, tak z toho doterajšieho nemocenského poistenia budúci rok nárok na materské nebude. Musel by si znovu zriadiť nejaké nemocenské poistenie - ak zamestnanca, tak aby sa zohľadnil nový VZ, tak poistenie trvajúce 90 dní.
Poistenie szčo sa mu započíta to do 12.10.2023, ale môže byť, že mu to bude stačiť, ak si obnoví živnosť od 1.7.2024, tak aj toto poistenie by sa mu započítalo. V oboch prípadoch, ak by z poistenia szčo materské nežiadal.
ľuba
16.04.24,17:36
Dobrý večer, zamestnankyňa mala reťazový pôrod, v období pred nástupom na druhú MD prerobila cca 4,5 mesiaca (275 dní poistená z hlavného PP + dohoda). Pred nástupom na MD pracovný pomer z dohody bol ukončený a v hlavnom PP mala hrubý mesačný príjem 1200,- eur. Nastúpila na MD, bezprostredne po MD pokračovala rodičovskou dovolenkou, ktorá skončila dňa 13.4.2024 (dovr. 3 rokov - dieťa). Dnes 16.4.2024 nastúpila na PN, ktorá bude trvať minimálne 1-2 mesiace. Zamestnávateľ za 1 deň v 4/2024 vyplatí dovolenku + DPN. Po ukončení PN ako najlepšie ukončiť PP, aby bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie s nárokom na dávku v nezamestnanosti. Zamestnankyňa má 27 dní dovolenky, z toho 1 deň čerpá v 4/024 (priemer zo mzdy 1200,- eur - 8 hod. pracovný úväzok) Ďakujem
Jana Motyčková
17.04.24,05:18
Dobrý večer, zamestnankyňa mala reťazový pôrod, v období pred nástupom na druhú MD prerobila cca 4,5 mesiaca (275 dní poistená z hlavného PP + dohoda). Pred nástupom na MD pracovný pomer z dohody bol ukončený a v hlavnom PP mala hrubý mesačný príjem 1200,- eur. Nastúpila na MD, bezprostredne po MD pokračovala rodičovskou dovolenkou, ktorá skončila dňa 13.4.2024 (dovr. 3 rokov - dieťa). Dnes 16.4.2024 nastúpila na PN, ktorá bude trvať minimálne 1-2 mesiace. Zamestnávateľ za 1 deň v 4/2024 vyplatí dovolenku + DPN. Po ukončení PN ako najlepšie ukončiť PP, aby bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie s nárokom na dávku v nezamestnanosti. Zamestnankyňa má 27 dní dovolenky, z toho 1 deň čerpá v 4/024 (priemer zo mzdy 1200,- eur - 8 hod. pracovný úväzok) Ďakujem

Nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení PP bude mať, keďže PP trvá dlhšie ako 2 roky. Dávka v nezamestnanosti sa spočíta z posledných 2 rokov pred zaradením na ÚP, z tejto doby sa vylúči doba rodičovskej dovolenky aj doba PN. Čiže ak počas týchto 2 rokov mala len uvádzaný PP, tak sa prakticky dávka vypočíta z VZ zo zamestnania od 14.4.2024 do skončenia PP deleno počet kalendárnych dní trvania PP mínus dni PN.
Chana
18.04.24,09:54
Dobrý deň, prosím o usmernenie.
Zamestnankyňa nar. v 3/1991 nastúpila do PP 1.11.2023 do 30.6.2024.
Je samoživiteľka, stará sa o dieťa vo veku 13 rokov.
V r. 2023 mala nárok na dovolenku 4 dni, čerpala 3 dni, zostalo jej 1 deň.
V r. 2024 má nárok na 15 dní ( PP do 30.6.2024), čerpala 10 dní, zostatok je 5 dní. Spolu má zostatok dovolenky 6 dní do 30.6.2024.
Má alebo mala v r. 2023 táto zamestnankyňa nárok na dovolenku navyše, ak je zamestnankyňa , ktorá sa trvale stará o dieťa?
Ďakujem!
Iveta Matlovičová
18.04.24,10:50
Dobrý deň, prosím o usmernenie.
Zamestnankyňa nar. v 3/1991 nastúpila do PP 1.11.2023 do 30.6.2024.
Je samoživiteľka, stará sa o dieťa vo veku 13 rokov.
V r. 2023 mala nárok na dovolenku 4 dni, čerpala 3 dni, zostalo jej 1 deň.
V r. 2024 má nárok na 15 dní ( PP do 30.6.2024), čerpala 10 dní, zostatok je 5 dní. Spolu má zostatok dovolenky 6 dní do 30.6.2024.
Má alebo mala v r. 2023 táto zamestnankyňa nárok na dovolenku navyše, ak je zamestnankyňa , ktorá sa trvale stará o dieťa?
Ďakujem!



kedže jej už vznikol nárok na 25 dní (z dôvodu jej veku), už tých 5 dní mala zohľadnených
nárok na rok 2023 = 4 dni
nárok na rok 2024 = 12,5 dňa

ak ste verejná služba a uplatňujete KZ, tak tam je nárok + ďalších 5 dní
​nárok na rok 2023 = 4 dni + 1 deň z dôvodu starostlivosti o dieťa (61/365 z 1 týždňa)
nárok na rok 2024 = 12,5 dňa + 2,5 dňa (181/365 z 1 týždňa)
pam000
19.04.24,08:55
Dobrý deň, prosím Vás, ako postupovať v prípade zamestnania občana ČR, ktorý bol zamestnaný na pracovnú zmluvu. Odpracoval cca 14 dní a skončil PP. Neprihlásil sa do žiadnej zdravotnej poisťovne. Mám mu strhnúť zdravotné poistenie a nechať v depozite? Ďakujem
Iveta Matlovičová
19.04.24,10:05
Dobrý deň, prosím Vás, ako postupovať v prípade zamestnania občana ČR, ktorý bol zamestnaný na pracovnú zmluvu. Odpracoval cca 14 dní a skončil PP. Neprihlásil sa do žiadnej zdravotnej poisťovne. Mám mu strhnúť zdravotné poistenie a nechať v depozite? Ďakujem

netuším:(, každopádne ak ste ho zamestnávali, mali ste sa informovať, či pracuje len v SR alebo aj v ČR (vtedy sa mal riešiť prenosný dokument A1), ak pracoval len v SR, zdravotné poistenie sa na neho vzťahovala, ak mal dohodnutý plat aspoň vo výške minimálnej mzdy a mali ste ho ako ZC-a prihlásiť do registra ZP ....
ľuba
22.04.24,18:04
Dobrý večer p. Motyčková k otázke č. 1492 zo dňa 16.4.2024, z čoho bude zamestnávateľ rátať VZ pre výpočet PN za prvých 10 dní a potom sociálna poisťovňa, nakoľko má vyplatené dovolenku len za 1 deň. V otázke som zle uviedla, pracovníčka bezprostredne po MD nastúpila na PN (v období 11/2021 do 11/2022), t.j. 1 rok, až potom nastúpila na rodičovskú dovolenku, ktorá skončila dňom 13.4.2024 dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa. Nemá čerpanie tejto PN vplyv na terajšiu práceneschopnosť a dávku v nezamestnanosti?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Jana Motyčková
23.04.24,07:44
Dobrý večer, zamestnankyňa mala reťazový pôrod, v období pred nástupom na druhú MD prerobila cca 4,5 mesiaca (275 dní poistená z hlavného PP + dohoda). Pred nástupom na MD pracovný pomer z dohody bol ukončený a v hlavnom PP mala hrubý mesačný príjem 1200,- eur. Nastúpila na MD, bezprostredne po MD pokračovala rodičovskou dovolenkou, ktorá skončila dňa 13.4.2024 (dovr. 3 rokov - dieťa). Dnes 16.4.2024 nastúpila na PN, ktorá bude trvať minimálne 1-2 mesiace. Zamestnávateľ za 1 deň v 4/2024 vyplatí dovolenku + DPN. Po ukončení PN ako najlepšie ukončiť PP, aby bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie s nárokom na dávku v nezamestnanosti. Zamestnankyňa má 27 dní dovolenky, z toho 1 deň čerpá v 4/024 (priemer zo mzdy 1200,- eur - 8 hod. pracovný úväzok) Ďakujem

Dobrý večer p. Motyčková k otázke č. 1492 zo dňa 16.4.2024, z čoho bude zamestnávateľ rátať VZ pre výpočet PN za prvých 10 dní a potom sociálna poisťovňa, nakoľko má vyplatené dovolenku len za 1 deň. V otázke som zle uviedla, pracovníčka bezprostredne po MD nastúpila na PN (v období 11/2021 do 11/2022), t.j. 1 rok, až potom nastúpila na rodičovskú dovolenku, ktorá skončila dňom 13.4.2024 dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa. Nemá čerpanie tejto PN vplyv na terajšiu práceneschopnosť a dávku v nezamestnanosti?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

VZ pre náhradu príjmu pre PN sa určí ako "pravdepodobný" podľa § 8 ods. 6 zákona o náhrade príjmu pri PN (keďže v r. 2023 bola celý rok na RD) = 1200/30 (ak jej pravdepodobný mesačný príjem by bol 1200 €). SP použije tiež pravdepodobný DVZ - ale podľa § 57 zákona o SP = 1200/30 - zo skutočného VZ, keďže v roku 2023 nemala VZ len z dôvodu rodičovskej dovolenky.

Čerpanie PN 2021/2022 nemá vplyv na dávku v nezamestnanosti.

zze/2003-462/8/6