Gong
26.07.06,12:08
ahoj mám na vás jednu otázočku.
som zamestnanec a zaroven mam i zivnost na vedenie uctovnictva. Séfka mi navrhla, aby som robila len na zivnost, ze je to pre mna vyhodnejsie. Mam sa rozhodnut. Prosim poradte mi, aby to bolo vyhodne pre mna, nie pre nu. Ake mi z toho vyplyvaju + a -. S manzelom sa snazime o dietatko, a myslim si ze to pre mna moc vyhodne nebude ked pojdem na matersku. Poradte mi prosim.
dakujem
Gong
Gabi03
26.07.06,10:13
ahoj mám na vás jednu otázočku.
som zamestnanec a zaroven mam i zivnost na vedenie uctovnictva. Séfka mi navrhla, aby som robila len na zivnost, ze je to pre mna vyhodnejsie. Mam sa rozhodnut. Prosim poradte mi, aby to bolo vyhodne pre mna, nie pre nu. Ake mi z toho vyplyvaju + a -. S manzelom sa snazime o dietatko, a myslim si ze to pre mna moc vyhodne nebude ked pojdem na matersku. Poradte mi prosim.
dakujem
Gong

Nooo, je tam strašne veľa vecí, ktoré musíš brať do úvahy. Ja síce zatiaľ živnosť nemám, ale plánujeme bábo. Tak rozmýšľam, že aj keby som stratila prácu (PP), mala by som aspoň nejaký príjem. Je to na tebe, lebo je to strašne subjektívne.
A čo sa týka nejakých povinností, či nákladov, nemám skúsenosti, ale myslím si, že sa to viac-menej vyrovnáva. Hlavne keď ty tú živnosť aj tak máš.
alušik
27.07.06,05:04
ahoj mám na vás jednu otázočku.
som zamestnanec a zaroven mam i zivnost na vedenie uctovnictva. Séfka mi navrhla, aby som robila len na zivnost, ze je to pre mna vyhodnejsie. Mam sa rozhodnut. Prosim poradte mi, aby to bolo vyhodne pre mna, nie pre nu. Ake mi z toho vyplyvaju + a -. S manzelom sa snazime o dietatko, a myslim si ze to pre mna moc vyhodne nebude ked pojdem na matersku. Poradte mi prosim.
dakujem
Gong

Určite, keď plánujete bábätko, si nechaj ešte pracovný pomer, aby si mala nárok na vyplácanie materského. Predpokladám totiž, že zo živnosti zatiaľ ktovieaký odvod na nemocenské poistenie neplatíš. Ak ešte bábino nečakáte, skúsila by som uvažovať aj o dobrovoľnom platení NP. Daj si vyhľadať príspevky okolo materskej, je tu toho veľa.;)
Ak budeš pracovať ako zamestnanec, v prípade, že by Ti chcela dať v práci šéfka výpoveď - beží Ti výpovedná lehota minimálne 2 mesiace. Pri živnosti - ak s firmou uzavrieš nejakú zmluvu, na základe ktorej si dohodnete vzájomné vzťahy - si dávaj pozor na výpovednú lehotu zmluvy - asi Ťa bude chcieť tlačiť do čo najkratšieho času.
Každý si zvažuje naozaj rôzne veci, ktoré ho ovplyvnia pri rozhodovaní. Ja osobne som však stále radšej za akú-takú istotu pracovnoprávneho vzťahu a istotu príjmu... V zamestnaní Ti výplatu dať musí najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca, úhrady faktúry pri živnosti sa už tak rýchlo dočkať nemusíš.:confused:
STRELEC
27.07.06,05:10
Určite, keď plánujete bábätko, si nechaj ešte pracovný pomer, aby si mala nárok na vyplácanie materského. Predpokladám totiž, že zo živnosti zatiaľ ktovieaký odvod na nemocenské poistenie neplatíš. Ak ešte bábino nečakáte, skúsila by som uvažovať aj o dobrovoľnom platení NP. Daj si vyhľadať príspevky okolo materskej, je tu toho veľa.;)Dal by som bod a všimol by som si lehotu, trvanie doby poistenia.
mysimis
27.07.06,06:17
Šéfka Ti navrhla, aby si pracovala na živnosť a čo Ti ponúka, aby si to zobrala? Nech Ti dá návrh zmluvy akú s Tebou chce uzavrieť, prípadne finančnú ponuku a pod. Potom keď vieš tieto skutčnosti sa vieš začať rozhodovať či je to pre Teba výhodnejšie alebo nie.
Orsz
06.08.06,20:05
Gong, myslím, že tu nie je čo riešiť. Zamestnanie by som si určite ponechala, je v tom naozaj ako taká istota. Zo zamestnania sú aj iné výhody - napr. stravné lístky. Živnosť je dobrá na prilepšenie k príjmu. Nad tým doplácaním poistného by som tiež porozmýšlala, známa si dopláca mesačne okolo 390,-Sk a materská by mala byť značne vyššia. Ale musí sa to začať platiť ešte pred otehotnením.