saskia26
22.11.07,18:37
1. Podľa mňa ti zamestnávateľ nemusí vyhovieť dať NV a ak máš ešte dovolenku bude ťa nútiť si ju čerpať. Píšem z vlastnej skúsenosti.
2. Môže to byť hoci ktorý deň v týždni, pretože si poistená 30 resp. 31 dní v mesiaci a tu sa jedná o prerušenie poistenia. A je jedno či je poistenie prerušené v pracovné dni alebo v S alebo N

Mám ešte 3 dni dovolenky, tak ich rýchlo dočerpám. Ďakujem, Manual.
Ešte otázočka: do zdravotného poistenia sa bude musieť odviesť poistné z minimálnej mzdy, i keď to pripadne na S a N?
helenka123
23.11.07,10:16
Dobrý deň, vďaka vašej porade som mala dvojitú materskú. T.j. aj z práce (som policajtka), aj z DNP. Teraz mám možno hlúpu otázku, či tú z DNP treba dať do daňového priznania..
Ďakujem pekne za odpoveď
saskia26
23.11.07,13:02
Dobrý deň, vďaka vašej porade som mala dvojitú materskú. T.j. aj z práce (som policajtka), aj z DNP. Teraz mám možno hlúpu otázku, či tú z DNP treba dať do daňového priznania..
Ďakujem pekne za odpoveď

Do daňového priznania sa materská neuvádza, pretože je to príjem oslobodený od dane.
helenka123
23.11.07,14:12
Do daňového priznania sa materská neuvádza, pretože je to príjem oslobodený od dane.

Aj keď boli tie materské dve súčasne? To je skvelé
jankasm
23.11.07,19:25
Aj keď boli tie materské dve súčasne? To je skvelé

Materská sa jednoducho do tvojho príjmu nezapočítava, aj keby ich bolo súčasne 10. :D
Jedine keby si tvoj manžel chcel na teba uplatniť odpočítateľnú položku, tak on musí do tvojho príjmu počítať všetky materské, ktoré Ti SP vyplatí. ;)
jankasm
23.11.07,19:29
Mám ešte 3 dni dovolenky, tak ich rýchlo dočerpám. Ďakujem, Manual.
Ešte otázočka: do zdravotného poistenia sa bude musieť odviesť poistné z minimálnej mzdy, i keď to pripadne na S a N?

Keďže to pripadne na S a N tak tvoja mzda vlastne nebude krátená a preto musíš dostať za odpracované dni mzdu vo výške minimálnej mzdy. A teda VZ do ZP bude tým pádom dodržaný. Do ZP sa platia odvody len za pracovné dni. ;)
jankasm
23.11.07,19:43
chcem sa informovat, zamestnana som u posledneho zamestnavatela od 8/2006 a teraz som na rizikovom, tzn., ze som PN, termin porodu mam 18.2.08 a nastup na MD 1.1.08 (da sa to menit) mozem sa nejakym sposob dostat este do systemu DNP, ktore som si bohuzial neplatila, lebo som nevedela o tejto moznost. bolo mi poradene zamestnat sa este pred nastupom na MD napr. na den, zaplatit ale neviem ci je to mozne.

Áno, je to možné. Môžeš si urobiť aj DNP, avšak aby to malo význam, tak musíš nastúpiť na MD až po 1.1.2008, kedy začne platiť nový zákon, a materská Ti bude z DNP počítaná z VZ 8100,-. Čiže ak máš v zamestnaní VZ cca. 20000,- tak by to mohlo stačiť. ;)
Druhá možnosť by bola, ukončiť súčasné zamestnanie a následne uzatvoriť nové, môže byť aj u toho istého zamestnávateľa, prerušiť PN na 1 deň 31.12.2007 a za tento jeden deň zarobiť v práci cca. 900,-. Deň 31.12.2007 by bol tvojim rozhodujúcim obdobím a materská na jeden deň by bola 55% z tejto sumy, čiže maximum.:cool:
Alebo napr. od 1.1.2008 uzatvoriť ešte jeden pracovný pomer, v ktorom budeš mať VZ vo výške maximum mínus VZ z prvého zamestnania. Rovnako by si dosiahla maximálnu materskú. :rolleyes:
zuso
23.11.07,19:55
Dlho som tu nebola,takmi trvalo kým som si všetko dočítala.
Mám momentálne takéto plány.Som síce už na rizikovom ale snáď sa niečo podarí...
T.č. som PN a pracovný pomer mám do 30.11.07. Musím ale PN ukončiť, aby ma mohol zamestnávateľ odhlásiť k tomu 30.11.2007. Podmianka 270 dní zo zamestnania splnená.
DNP od 11.4.2007 s min.VZ. Odhláška k 2.12.2007-prihláška k 6.12.2007 s max. VZ 28142,-Sk. 270 dní DNP budem spĺňať až 8.1.2007. Je možné že tam mi to s pôrodom nesadne, ked sa bábo vypýta na svet skôr. Termín mám 28.1.2007.
Nový PP od 3.12. do 5.12.2007. Tam si budem musieť všetko obehať sama, kedže mi túto láskavosť umožní rodina. Bude stačiť HM 2800,-Sk za tieto 3dni? Tu stačí ak PZ bude uzavretá na dobu určitú t.j. 3dni so mzdou 2800,-Sk. Splním max. VZ?
Nástum na MD 17.12.2007.
Ak by mi to vyšlo aj s DNP, tak by to bola 2x max. materská?
V čase od skončenia nového PP t.j. od 6.12. do 16.12.2007 môžem byť PN a žiadať nemocenské z ukončeného nového zamestnania? Ak áno, komu dám žiadosť o nemocenské? SP? A bude mi nomocenské vyplácať od 1. dňa SP?
lastrada
24.11.07,13:28
dobrý deň, potrebujem radu...

- momentálne som na MD - apríl 2005
- platím si DNP (marec ´07- november ´07 najnižší VZ) zrušené a založené nové DNP (november ´07... najvyšší VZ)
- na materskú by som mala nastúpiť na prelome rokov ´07 a ´08
- čo je pre mňa výhodnejšie? nastúpiť už v decembri alebo až v januári? pýtala som sa už veľa ľudí a každý mi radil niečo iné :-(
poistenie som zakladala s úmyslom dosiahnuť maximálnu materskú! podarí sa mi to? ako na to?

vopred všetkým ďakujem za rady...
alušik
24.11.07,14:58
dobrý deň, potrebujem radu...

- momentálne som na MD - apríl 2005
- platím si DNP (marec ´07- november ´07 najnižší VZ) zrušené a založené nové DNP (november ´07... najvyšší VZ)
- na materskú by som mala nastúpiť na prelome rokov ´07 a ´08
- čo je pre mňa výhodnejšie? nastúpiť už v decembri alebo až v januári? pýtala som sa už veľa ľudí a každý mi radil niečo iné :-(
poistenie som zakladala s úmyslom dosiahnuť maximálnu materskú! podarí sa mi to? ako na to?

vopred všetkým ďakujem za rady...

Predpokladám, že podmienka 270 dní bude splnená - nepíšeš presné dátumy. Keďže si založila v novembri nové DNP, je potrebné, aby Ťa na MD vypísal lekár do 31.12.2007 - potom by sa Ti materské rátalo podľa "starých" podmienok a mala by si teda maximálnu materskú. Ak by Ťa lekár vypísal na MD až po 1.1.2008, bude sa počítať materské podľa nového zákona, ktorý vstúpi do platnosti a tam by si nemala mať 26 týždňov pred nástupom na MD zmenu VZ (a ty ju vlastne máš). Rátala by sa Ti teda materská z minimálneho VZ.;)
lastrada
24.11.07,15:15
alušik, ďakujem veeeľmi pekne!
strm.vladka
24.11.07,16:12
Áno, je to možné. Môžeš si urobiť aj DNP, avšak aby to malo význam, tak musíš nastúpiť na MD až po 1.1.2008, kedy začne platiť nový zákon, a materská Ti bude z DNP počítaná z VZ 8100,-. Čiže ak máš v zamestnaní VZ cca. 20000,- tak by to mohlo stačiť. ;)
Druhá možnosť by bola, ukončiť súčasné zamestnanie a následne uzatvoriť nové, môže byť aj u toho istého zamestnávateľa, prerušiť PN na 1 deň 31.12.2007 a za tento jeden deň zarobiť v práci cca. 900,-. Deň 31.12.2007 by bol tvojim rozhodujúcim obdobím a materská na jeden deň by bola 55% z tejto sumy, čiže maximum.:cool:
Alebo napr. od 1.1.2008 uzatvoriť ešte jeden pracovný pomer, v ktorom budeš mať VZ vo výške maximum mínus VZ z prvého zamestnania. Rovnako by si dosiahla maximálnu materskú. :rolleyes:

Tzn., ze sa mozem teraz prihlasit na DNP s VZ 28xxx,- - moj VZ u zamestnavatela? a nastupit na MD napr. 1.1.2008 alebo to musi byt vyssi datum? nevadi, ze nesplnim podmienku 270 dni? staci, ze ju splnim u zamestnavatela?
Ukoncit suc. zamestnanie a nasledne uzatvorit u toho isteho zamestnavatela nove nie je u mna mozne, nakolko pracujem v skolstve a mam zmluvu na dobu urcitu do 30.6.08, ale mam tam este nejake dni dovolenky, ktore si chcem vycerpat este pred nastupom na MD. mam ich cerpat koncom decembra alebo pockat na prelom MD a RD, ale to neviem ci mi vyjde.
Staci mi to takto?
tiez som pocula, ze mozem potom DNP vyuzit aj pri PN a OCR, je tam nejaka ochranna lehota. myslim, ze pri PN ano.
vopred dakujem
mirka320
24.11.07,16:58
ďakujem veeeľmi pekne! Lebo verím, že mi pomôžete.
---------------------------

Pracovala som do 31.10.2006 v kuse 12 rokov u zamestnávateľky. Plat bol 9000,- v čistom mesačne. Z hrubej mzdy boli aj odvody do poisťovní.
Od 1.11.2006 som nastúpila na MD. Materské - nebolo prekvapko. Teraz som čítala od p. Mihála ponuku na 15.000,- To by sa nám zišlo, ale ako mám postupovať. Teraz som s 11 mes. dcérkou na Rodičovskej, takže od štátu mám 4530,-
Ak plánujeme druhé dieťa v r. 2008 či 2009, ako by som mala postupovať?

Stačí mi ísť uzavrieť Doplnkové NP od 1.12.2007 na VZ 8100,- alebo v akej výške?
Teraz som tu čítala aj tú dobu poistenia, ktorá sa vyžaduje v Dopl.NP. Ale keď som platila SP u zamestnávateľky do 31.10.2006 nemôžu mi z toho uznať tých 270dní ?
Ako je to podľa najnovšej verzie zákona? Prosím Vás , poradíte mi? Ďakujem
Manual
24.11.07,17:18
ďakujem veeeľmi pekne! Lebo verím, že mi pomôžete.
---------------------------

Pracovala som do 31.10.2006 v kuse 12 rokov u zamestnávateľky. Plat bol 9000,- v čistom mesačne. Z hrubej mzdy boli aj odvody do poisťovní.
Od 1.11.2006 som nastúpila na MD. Materské - nebolo prekvapko. Teraz som čítala od p. Mihála ponuku na 15.000,- To by sa nám zišlo, ale ako mám postupovať. Teraz som s 11 mes. dcérkou na Rodičovskej, takže od štátu mám 4530,-
Ak plánujeme druhé dieťa v r. 2008 či 2009, ako by som mala postupovať?

Stačí mi ísť uzavrieť Doplnkové NP od 1.12.2007 na VZ 8100,- alebo v akej výške?
Teraz som tu čítala aj tú dobu poistenia, ktorá sa vyžaduje v Dopl.NP. Ale keď som platila SP u zamestnávateľky do 31.10.2006 nemôžu mi z toho uznať tých 270dní ?
Ako je to podľa najnovšej verzie zákona? Prosím Vás , poradíte mi? Ďakujem
mirka, podmienka je 270 dní za posledné 2 roky do dňa pôrodu. Ale sprav to nasledovne. Prihlás sa na DNP z max. VZ 28.142 SK 27.12.07 a ešte v r. 2007 daj na SP zmenu platby 28.12.07 na 8100 Sk aby si za 1/08 už zaplatila len z 8.100 Sk. POZOR, ABY BOLA SP OTVORENÁ. Ak plánujete druhé dieťa v r. 2008, predpokladám že nie si tehotná = to je dobre, aby si stihla byť DNP viac ako 26 týždňov súvisle bez prerušenia a materská ti bude spočítaná z RO 27.12. až 31.12.07 a bude cca 15.000 Sk. Ak by si bola DNP poistená menej ako 26 týždňov, budeš mať smolu, bude materské počítané len z 8.100 Sk !!! Na to pozor, musíš mať kalendár v ruke a počítať.
Pekný večer...
mirka320
24.11.07,19:56
[quote=Manual;576946]mirka, podmienka je 270 dní za posledné 2 roky do dňa pôrodu. Ale sprav to nasledovne. Prihlás sa na DNP z max.

VZ 28.142 SK 27.12.07 ** Otázka : Koľko Sk mám zaplatiť pri vstupe do DNP . To hneď tam v pokladni SP sa platí? a keď si dám VZ 28.100,-Sk bude aj to dobre? A na druhý deň to pôjdem zmeniť na tých 8.100,-Sk, že tak chcem platiť DNP od 01.01.2008. Dobre som to pochopila?

a ešte v r. 2007 daj na SP zmenu platby 28.12.07 na 8100 Sk aby si za 1/08 už zaplatila len z 8.100 Sk. POZOR, ABY BOLA SP OTVORENÁ.


**Otázka 2 : to ďalšie zaplatenie za 1/2008 budem platiť v pokladni SP v akej výške? Pýtam sa aj preto, aby som nebola na SP ako "vyoraná myš"...
jankasm
25.11.07,08:54
Tzn., ze sa mozem teraz prihlasit na DNP s VZ 28xxx,- - moj VZ u zamestnavatela? a nastupit na MD napr. 1.1.2008 alebo to musi byt vyssi datum? nevadi, ze nesplnim podmienku 270 dni? staci, ze ju splnim u zamestnavatela?
Ukoncit suc. zamestnanie a nasledne uzatvorit u toho isteho zamestnavatela nove nie je u mna mozne, nakolko pracujem v skolstve a mam zmluvu na dobu urcitu do 30.6.08, ale mam tam este nejake dni dovolenky, ktore si chcem vycerpat este pred nastupom na MD. mam ich cerpat koncom decembra alebo pockat na prelom MD a RD, ale to neviem ci mi vyjde.
Staci mi to takto?
tiez som pocula, ze mozem potom DNP vyuzit aj pri PN a OCR, je tam nejaka ochranna lehota. myslim, ze pri PN ano.
vopred dakujem

Ak nie je možné uzatvoriť nový pracovný pomer, tak odporúčam prihlásiť sa na DNP. Ak nastúpiš na MD až po 1.1.2008 /je jedno kedy, ale musí to byť po tomto termíne/, tak budeš materskú dostávať aj zo zamestnania aj z DNP. Podľa nového zákona už nemusíš mať zvlášť splnenú podmienku 270 dní poistenia z každého druhu poistenia. Stačí, že to máš splnené v zamestnaní.
Stačilo by Ti síce kvôli materskému prihlásenie z minima, ale pre budúce využitie DNP počas RD odporúčam stanoviť VZ tak ako píšeš, maximum - VZ zo zamestnania. DNP potom počas MD neruš a počas RD si môžeš dať zmenu VZ na minimum. Prípadná PN alebo OČR sa Ti bude počítať z VZ, ktorý si mala na DNP v roku 2007.
Pokiaľ Ti pracovná zmluva končí toho 30.06.2008 tak prípadnú nevyčerpanú dovolenky budeš mať preplatenú pri ukončení pracovného pomeru.
Čo sa týka ochrannej lehoty, tak tá je myslím 42 dní, ale ako som už písala vyššie, odporúčam DNP nerušiť, ale pokračovať potom v platení počas RD. Počas MD sa poistné neplatí. ;)
strm.vladka
25.11.07,09:19
dakujem jankasm,
este pre upresnenie, teraz napr. od 26.11.07 sa prihlasim na DNP a
nastupom na MD, co bude 1.1.08 prestanem platit poistne na DNP? toto obdobie budem platit z maxima - VZ zo zamestnania, poistne od 1.1.08 az do nastupu na RD neplatim a nastupom na RD zasa zacnem s VZ z minima. rozumela som tomu dobre? ten prechod sa ale asi nahlasuje na Soc. poist. ?
prajem pekny den
Manual
25.11.07,09:28
[quote=Manual;576946]mirka, podmienka je 270 dní za posledné 2 roky do dňa pôrodu. Ale sprav to nasledovne. Prihlás sa na DNP z max.

VZ 28.142 SK 27.12.07 ** Otázka : Koľko Sk mám zaplatiť pri vstupe do DNP . To hneď tam v pokladni SP sa platí? nie a keď si dám VZ 28.100,-Sk bude aj to dobre? ano A na druhý deň to pôjdem zmeniť na tých 8.100,-Sk, že tak chcem platiť DNP od 01.01.2008. Dobre som to pochopila? ano

a ešte v r. 2007 daj na SP zmenu platby 28.12.07 na 8100 Sk aby si za 1/08 už zaplatila len z 8.100 Sk. POZOR, ABY BOLA SP OTVORENÁ.


**Otázka 2 : to ďalšie zaplatenie za 1/2008 budem platiť v pokladni SP v akej výške? Pýtam sa aj preto, aby som nebola na SP ako "vyoraná myš"...
Pri vstupe neplatíš nič, len vyplníš prihlášku, sprav si xero a daj potvrdiť prevzatie.
Zo SP ti poštou doporučene príde list, kde ti oznámia VS, ktorý budeš uvádzať pri platbe, aby vedeli že to platíš ty;)
Platiť môžeš chodiť do pokladne SP, alebo si vypýtaj šeky a zaplatíš na pošte.
Po prihlásení sa na DNP dňa 27.12.2007, musíš zaplatiť najneskôr do 8.1.2008 sumu 200 Sk to je za 5 dni 27.12 - 31.12.07
28.142x4,4%=1.239 Sk za mesiac. Suma 1239:31=39,9677 x 5 dni = 199,83 zaokrúhlene 200 Sk
.......
Za 1/08 treba zaplatiť sumu 357 Sk do 8.2.08 atď... za ďalšie mesiace...
odpoveď aj v texte
PS: prihášku na SP môžeš podať už aj napr. 20.12.07 s tým že deň začatia DNP uvedieš 27.12.07. Nemusíš potom behať na SP medzi sviatkami 2x.
sisi.ma
25.11.07,13:58
Zdravím,

prosím poraďte mi,

platím si DNP od mája 2006 z minima doteraz. Chcela by som ísť na materskú koncom decembra. V novembri mi z výplaty odviedli dávku. Chcem sa opýtať, či si mám teraz na zač. decembra (alebo kedy) odviesť maximálnu dávku. A kedy je možné prerušiť na 1 deň DNP, aby mi bola platená max. materská? Podľa toho, že sa platí mesiac dopredu a mne v novembri odišiel odvod z práce t. j . asi na december, je možné na 1 deň prerušiť poistenie? A kedy mám potom zaplatiť max. dávku? Mám si ešte odviesť na zač. decembra platbu (max.)? :confused:



Ďakujem
danasv
25.11.07,14:29
aHOJTE... vidim ze debata neuticha.. ja mam este jednu otazocku, ktora sa tyka tejto temy.
1) ak je zamestnankyna na RD vznika jej narok na dovolenku?
resp. podrobnejsie. ja osobne som bola na MD od 28.9.2005 do 11.4.2006. po ukonceni MD som nastupila do zamestania- avsak len som si cerpala dovolenku ktoru som si nevycerpala pred nastupom na MD- bolo to 12dni. dna 5.5.2006 som nastupila na RD ktoru som si cerpam doteraz. Avsak dna 26.11.2007 (zajtra) ukoncim RD a to z dovodu rozviazania pracovneho pomeru so zamestnavatelom dohodou. Vznika mi narok na dovolenku?? musi mi ju zamestnavatel preplatit?? resp. nevznikol mi narok na dovolenku este pocas MD- ten som si necerpala... ja by som najradsej nemala ziadnu dovolenku a jednoducho ukoncila tento pracovny pomer bez toho aby mi zamestnavatel nieco preplacal- asi tusite ze si platim DNP a od decembra idem na dalsiu MD a tento krok -ukoncenie pracovneho pomeru je len "na oko" .... preto nechcem zamestnavatela zbytocne drazdit este s preplacanim nevycerpanej dovolenky:mad:
Dakujem za kazdu odpoved;)
danasv
25.11.07,14:36
Dobrý deň, vďaka vašej porade som mala dvojitú materskú. T.j. aj z práce (som policajtka), aj z DNP. Teraz mám možno hlúpu otázku, či tú z DNP treba dať do daňového priznania..
Ďakujem pekne za odpoveď no to je skvele. Gratulujem- vsetky peniazky sa pri detickach hodia:-) ja dostanem prvu matersku az v januari 2008-(nastupujem 10.12.2007) tak dufam ze sa tiez budem moct pochvalit dvoma materskymi. ;)
Laura1
25.11.07,16:05
Zdravím Vás, chcela by som si upresniť moje povinnosti, ako účtovníčke ohľadom materskej, keď:
So zamestnankyňou ukončíme pracovný pomer napr. 10.12.2007. Znovu nastúpi do našej firmy 15.12.2007, hrubú mzdu bude mať 25.911,- Sk.

V sociálnej poisťovni ju odhlásim ako zamestanca, vyplním ELDP.
V zdravotnej poisťovni tiež odhlásim zamestnanca, tu by som sa Vás chcela opýtať, či sa má v zdravotnej poisť. odhlásiť aj zamestnávateľ, keď v tej poisťovni má iba dotyčnú zamestnankyňu a o 5 dní tú zamestnankyňu znovu prihlási.
Uzatvorím s pracovníčkou novú pracovnú zmluvu a prihlásim ju do soc. aj do zdrav. poisťovne .
Koncom decembra alebo začiatkom januára 2008 nastúpi na materskú dovolenku.
Prosím opravte ma, ak niečo som napísala nesprávne.Mám to na starosti, aby zamestnankyňa dostala maximum. Keď sa to nepodarí, bude so mnou zle :mee::mee::mee:
Ďakujem, Laura
jankasm
25.11.07,17:06
Zdravím,

prosím poraďte mi,

platím si DNP od mája 2006 z minima doteraz. Chcela by som ísť na materskú koncom decembra. V novembri mi z výplaty odviedli dávku. Chcem sa opýtať, či si mám teraz na zač. decembra (alebo kedy) odviesť maximálnu dávku. A kedy je možné prerušiť na 1 deň DNP, aby mi bola platená max. materská? Podľa toho, že sa platí mesiac dopredu a mne v novembri odišiel odvod z práce t. j . asi na december, je možné na 1 deň prerušiť poistenie? A kedy mám potom zaplatiť max. dávku? Mám si ešte odviesť na zač. decembra platbu (max.)? :confused:



Ďakujem


Predpokladám, že plánuješ získať materskú zo zamestnania plus maximálnu materskú z DNP. Správne? ;)
Ak je to tak, odporúčam na konci novembra, napr. 30.11.2007 si zobrať v práci neplatené voľno. Inak si totiž nemôžeš stanoviť na DNP maximálny VZ, v ten deň proste nesmieš mať žiadny príjem, čiže žiadny VZ na NP v zamestnaní. Napr. 28.11.2007 dáš odhlášku z DNP z minima a 30.11.2007 novú prihlášku na DNP s maximálnym VZ. Zároveň daj aj zmenu VZ od 1.12.2007 na minimum.
Tvoja materská bude potom počítaná pri nástupe v decembri, zo zamestnania z VZ v roku 2006, a z DNP z maximálneho VZ.
Ak máš s neplateným voľnom problém, tak potom si môžeš na DNP stanoviť toho 30.11.2007 VZ len vo výške rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania.
Poistné sa mimochodom platí mesiac pozadu, v novembri za október, rovnako ako výplata, aj tú si predsa dostala za október. :cool:
Prečítaj si moju radu, porozmýšľaj, a ak máš nejaké dotazy, pýtaj sa. :)
alušik
25.11.07,17:17
Zdravím Vás, chcela by som si upresniť moje povinnosti, ako účtovníčke ohľadom materskej, keď:
So zamestnankyňou ukončíme pracovný pomer napr. 10.12.2007. Znovu nastúpi do našej firmy 15.12.2007, hrubú mzdu bude mať 25.911,- Sk.

V sociálnej poisťovni ju odhlásim ako zamestanca, vyplním ELDP.
V zdravotnej poisťovni tiež odhlásim zamestnanca, tu by som sa Vás chcela opýtať, či sa má v zdravotnej poisť. odhlásiť aj zamestnávateľ, keď v tej poisťovni má iba dotyčnú zamestnankyňu a o 5 dní tú zamestnankyňu znovu prihlási.
Uzatvorím s pracovníčkou novú pracovnú zmluvu a prihlásim ju do soc. aj do zdrav. poisťovne .Koncom decembra alebo začiatkom januára 2008 nastúpi na materskú dovolenku.
Prosím opravte ma, ak niečo som napísala nesprávne.Mám to na starosti, aby zamestnankyňa dostala maximum. Keď sa to nepodarí, bude so mnou zle :mee::mee::mee:
Ďakujem, Laura

Ak chce dosiahnuť maximum, musíte jej dať vyšší plat Platí totiž nové maximum pre odvod nemocenského poistenia a to je suma 28.142 Sk (už nie je platná suma 25.911 Sk-tá platila do konca júna).;)
Laura1
25.11.07,17:34
Ďakujem, a čo ostatné, všetko v poriadku?
Jozef Mihál
25.11.07,17:41
Ostatné je OK, ako zamestnávateľ sa zo ZP neodhlasujte.
jankasm
25.11.07,18:07
aHOJTE... vidim ze debata neuticha.. ja mam este jednu otazocku, ktora sa tyka tejto temy.
1) ak je zamestnankyna na RD vznika jej narok na dovolenku?
resp. podrobnejsie. ja osobne som bola na MD od 28.9.2005 do 11.4.2006. po ukonceni MD som nastupila do zamestania- avsak len som si cerpala dovolenku ktoru som si nevycerpala pred nastupom na MD- bolo to 12dni. dna 5.5.2006 som nastupila na RD ktoru som si cerpam doteraz. Avsak dna 26.11.2007 (zajtra) ukoncim RD a to z dovodu rozviazania pracovneho pomeru so zamestnavatelom dohodou. Vznika mi narok na dovolenku?? musi mi ju zamestnavatel preplatit?? resp. nevznikol mi narok na dovolenku este pocas MD- ten som si necerpala... ja by som najradsej nemala ziadnu dovolenku a jednoducho ukoncila tento pracovny pomer bez toho aby mi zamestnavatel nieco preplacal- asi tusite ze si platim DNP a od decembra idem na dalsiu MD a tento krok -ukoncenie pracovneho pomeru je len "na oko" .... preto nechcem zamestnavatela zbytocne drazdit este s preplacanim nevycerpanej dovolenky:mad:
Dakujem za kazdu odpoved;)

Nárok na dovolenku vzniká počas MD. Počas RD už nie.
Takže v tvojom prípade za rok 2005 máš nárok na celoročnú dovolenku a za rok 2006 máš odpracované viac ako 60 dní /materská trvala do 11.04.2006/ a preto máš rovnako nárok na celoročnú dovolenku, ktorá sa bude krátiť za dobu trvania RD a to za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 21 dní o ďalšiu 1/12. Takže treba spočítať pracovné dni od 12.04.2006-31.12.2006 a vypočítať krátenie. ;)
Dovolenku by Ti zamestnávateľ mal preplatiť pri ukončení PP.
Ale ak uzatváraš PP s tým istým zamestnávateľom, tak neviem či by nebolo možné tú dovolenku akože preniesť do toho nového PP. Možno ohľadom toho poradí niekto iný, ja som sa s tým ešte nestretla. :cool:
Jozef Mihál
25.11.07,18:22
Nie, dovolenka sa nemôže preniesť zo starého PP do nového PP, ak ide o toho istého zamestnávateľa.
brčko
25.11.07,18:33
Zdravím Vás, chcela by som si upresniť moje povinnosti, ako účtovníčke ohľadom materskej, keď:
So zamestnankyňou ukončíme pracovný pomer napr. 10.12.2007. Znovu nastúpi do našej firmy 15.12.2007, hrubú mzdu bude mať 25.911,- Sk.

V sociálnej poisťovni ju odhlásim ako zamestanca, vyplním ELDP.
V zdravotnej poisťovni tiež odhlásim zamestnanca, tu by som sa Vás chcela opýtať, či sa má v zdravotnej poisť. odhlásiť aj zamestnávateľ, keď v tej poisťovni má iba dotyčnú zamestnankyňu a o 5 dní tú zamestnankyňu znovu prihlási.
Uzatvorím s pracovníčkou novú pracovnú zmluvu a prihlásim ju do soc. aj do zdrav. poisťovne .Koncom decembra alebo začiatkom januára 2008 nastúpi na materskú dovolenku.
Prosím opravte ma, ak niečo som napísala nesprávne.Mám to na starosti, aby zamestnankyňa dostala maximum. Keď sa to nepodarí, bude so mnou zle :mee::mee::mee:
Ďakujem, Laura

A musí byť ten nástup do práce v sobotu 15.12.07? Kedže bude mať v rozhodujúcom období vela víkendov, treba jej hrubú mzdu dobre prepočítať ak chce ozaj dosiahnuť maximum! Aký má presný dátum nástupu na materskú?
Ak by napr. nastupovala na materskú v januári 2008, jej rozhodujúce obdobie bude 15.-31.12.07 a aby dosiahla maximálnu materskú, musí mať hrubú mzdu 29500,-, nestačí jej tých 28142,- Sk (29500 : 21 prac.dní+sviatkov v decembri x 11 odpracov.dní+sviatkov = 15453 Sk VZ na odvod NP, 15453:17 dní v rozhodujúcom období = 909 t.j. dosiahne maximum 907,8, (resp. doplnam/opravujem VZ na odvod NP za december bude len 907,8x17 = 15433))

Ak by nastupovala na materskú 31.12.07, jej rozhodujúce obdobie je 15.-30.12.07 a jej hrubá mzda na dosiahnutie maximálnej materskej by mala byť 30500,-Sk (30500:21 x 10 = 14524,- VZ na odvod NP za december, 14524 : 16 = 907,95)

Z toho vidíš, že je rozhodujúce, ktorý den nastupuje, treba si to prerátať!
jankasm
25.11.07,18:43
A musí byť ten nástup do práce v sobotu 15.12.07? Kedže bude mať v rozhodujúcom období vela víkendov, treba jej hrubú mzdu dobre prepočítať ak chce ozaj dosiahnuť maximum! Aký má presný dátum nástupu na materskú?
Ak by napr. nastupovala na materskú v januári 2008, jej rozhodujúce obdobie bude 15.-31.12.07 a aby dosiahla maximálnu materskú, musí mať hrubú mzdu 29500,-, nestačí jej tých 28142,- Sk (29500 : 21 prac.dní+sviatkov v decembri x 11 odpracov.dní+sviatkov = 15453 Sk odvod na NP, 15453:17 dní v rozhodujúcom období = 909 t.j. dosiahne maximum 907,8, (resp. doplnam/opravujem odvod na NP za december bude len 907,8x17 = 15433))

Ak by nastupovala na materskú 31.12.07, jej rozhodujúce obdobie je 15.-30.12.07 a jej hrubá mzda na dosiahnutie maximálnej materskej by mala byť 30500,-Sk (30500:21 x 10 = 14524,- odvod na NP za december, 14524 : 16 = 907,95)

Z toho vidíš, že je rozhodujúce, ktorý den nastupuje, treba si to prerátať!

Super vysvetlenie, toto si zaslúži aj bodík, ale bohužiaľ, musím najprv obodíkovať niekoho iného, až potom mi dovolia znovu Ti pridať bodík. ;)
Takže oceňujem aspoň takto. :)
brčko
25.11.07,19:09
Janka, dakujem, a veru ma to aj potešilo :-))
zuso
26.11.07,09:29
Prepáčte ale ja sa z tých výpočtov nevyznám. Mohli by ste mi poradiť akú mám mať hrubú mzdu na dosiahnutie max. VZ, ak PP je od 3.12.2007 do 5.12.2007. Ale 5.12.2007 chcem začať PN. Vlastne 2 dni odpracované a 3.deň bude PN. Ďakujem.
jankasm
26.11.07,10:33
Prepáčte ale ja sa z tých výpočtov nevyznám. Mohli by ste mi poradiť akú mám mať hrubú mzdu na dosiahnutie max. VZ, ak PP je od 3.12.2007 do 5.12.2007. Ale 5.12.2007 chcem začať PN. Vlastne 2 dni odpracované a 3.deň bude PN. Ďakujem.

Keďže sú to obidva pracovné dni, tak tam problém nie je, ten vzniká keď je tam aj víkend, za ktorý vlastne nemáš mzdu, ale VZ pre NP sa prepočítava aj s týmito dňami.
Takže potrebujeme maximálny VZ na dni 3.-4.12.2007.
28142/31*2=1816,- je výška maximálneho VZ za tie 2 dni
28142/21*2=2681,- je výška mzdy za tie 2 dni pri mzde 28142,-
Takže kľudne by Ti stačilo stanoviť mesačnú mzdu na cca. 19100,-
19100/21*2=1820,- by bol tvoj VZ za 2 dni z tejto mzdy
zuso
26.11.07,11:55
Takže ak to zaokrúhlim na 20 000,- HM za mesiac, tak
za dva dni bude mzda 1906,- plus tretí deň čo je PN 25% 239,-. Je to tak správne?
mirka320
26.11.07,12:50
Nie, dovolenka sa nemôže preniesť zo starého PP do nového PP, ak ide o toho istého zamestnávateľa.

Ani zo starého roka 2006 do r2007 u toho istého zamestnávateľa bez prerušenia PP?

Prosím Vás a mám aj nárok na dovolenku počas MD/RD? od zamestnávateľa, s ktorým nemám rozviazaný PP? Alebo je to hlúpe pýtať si dáky groš!
mirka320
26.11.07,12:58
[quote=Manual;577140][quote=mirka320;577018]
Pri vstupe neplatíš nič, len vyplníš prihlášku, sprav si xero a daj potvrdiť prevzatie.
Zo SP ti poštou doporučene príde list, kde ti oznámia VS, ktorý budeš uvádzať pri platbe, aby vedeli že to platíš ty;)
Platiť môžeš chodiť do pokladne SP, alebo si vypýtaj šeky a zaplatíš na pošte.

Ďakujem za odpovede, ktoré som tu vymazala, ale sú na č.1273.
-------------------------------------
Tieto odpovede platia asi len vtedy, ak sa nám druhé dieťatko narodí do 30.1.2009
Teraz ale, čo ak bábo príde len v 5/2009? Výpočty budú iné?
Manual
26.11.07,13:29
[quote=Manual;577140][quote=mirka320;577018]
Pri vstupe neplatíš nič, len vyplníš prihlášku, sprav si xero a daj potvrdiť prevzatie.
Zo SP ti poštou doporučene príde list, kde ti oznámia VS, ktorý budeš uvádzať pri platbe, aby vedeli že to platíš ty;)
Platiť môžeš chodiť do pokladne SP, alebo si vypýtaj šeky a zaplatíš na pošte.

Ďakujem za odpovede, ktoré som tu vymazala, ale sú na č.1273.
-------------------------------------
Tieto odpovede platia asi len vtedy, ak sa nám druhé dieťatko narodí do 30.1.2009
Teraz ale, čo ak bábo príde len v 5/2009? Výpočty budú iné?
Ak bábo príde v 5/09 to je more času na to, aby si sa správne zariadila a možno sa zasa zákon zmení... a čo platí teraz potom platiť nemusí.
Ak by sa zákon nezmenil, tak podstatné bude, aby si bola DNP minimálne 270 dní /nemusí byť súvislé/ v posledných 2 rokoch do dňa pôrodu a hlavne aby si bola nepretržite = v jednom kuse poistená viac ako 26 týždňov do dňa pôrodu. Preto by si sa mala prihlásiť z max. VZ čo bude vtedy platný na DNP napr. od 1.10.2008 z max. VZ a takto platiť do 31.12.08. RO pre výpočet materskej bude od 1.10.08 do 31.12.08. V 12/08 spraviť zmenu platby na platbu z minimálnej mzdy a takto v r. 2009 platiť ďalej.
Asi toľko...
danasv
26.11.07,14:56
Nárok na dovolenku vzniká počas MD. Počas RD už nie.
Takže v tvojom prípade za rok 2005 máš nárok na celoročnú dovolenku a za rok 2006 máš odpracované viac ako 60 dní /materská trvala do 11.04.2006/ a preto máš rovnako nárok na celoročnú dovolenku, ktorá sa bude krátiť za dobu trvania RD a to za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 21 dní o ďalšiu 1/12. Takže treba spočítať pracovné dni od 12.04.2006-31.12.2006 a vypočítať krátenie. ;)
Dovolenku by Ti zamestnávateľ mal preplatiť pri ukončení PP.
Ale ak uzatváraš PP s tým istým zamestnávateľom, tak neviem či by nebolo možné tú dovolenku akože preniesť do toho nového PP. Možno ohľadom toho poradí niekto iný, ja som sa s tým ešte nestretla. :cool: Dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved. Aj p. MIhalovi za dodatok k odpovedi;)
hodmon
26.11.07,15:03
Prosim Vas niekto mi to vysvetlite.T tych zmien po 1.1.2008 som uz uplne dopletena a nechcem urobit chybu, na ktoru by som na materskej doplatila.
Som zamestnana od jula 2005, cize 270 dni splnam.Teraz mam hrubu mzdu 14000, avsak do aprila 2007 to bolo len 11000.Nastup na matersku mam zatial 12.4.2008, termin porodu 23.5.2008.Povodne som mala v plane dat ziadost o ukoncenie PP k 15.3.2008 a od 1.4.2008-11.4.2008 nastupit k tomu istemu zamestnavatelovi s max.VZ.
Teraz som sa vsak docitala o nejakych 26 tyzdnoch, kedy sa nesmie menit VZ,lebo inak bude materska z minima.Je to pravda? To by som potom asi podla povodneho planu dobry tah neurobila.Ako je teda potrebne postupovat, aby som mala max.matersku?
Ako je to s DNP po 1.1.2008. Doteraz DNP nemam.Mozem si s nim nejako pomoct po materskej na rodicovksej dovolenke.Ak ano ako mam postupovat?
gutan52
26.11.07,15:27
Ako je to s DNP po 1.1.2008. Doteraz DNP nemam.Mozem si s nim nejako pomoct po materskej na rodicovksej dovolenke.Ak ano ako mam postupovat?[/quote]
-----------------------------------

toto je zaujímavé. asi len v prípade PN-ky, alebo aj OČR-ky. Ináč nie
gutan52
26.11.07,15:30
predchádzajúca reakcia je pre " hodmon " , ale ak vie niekto lepšie poradiť, tack nech sa páči...
brčko
26.11.07,16:21
Prosim Vas niekto mi to vysvetlite.T tych zmien po 1.1.2008 som uz uplne dopletena a nechcem urobit chybu, na ktoru by som na materskej doplatila.
Som zamestnana od jula 2005, cize 270 dni splnam.Teraz mam hrubu mzdu 14000, avsak do aprila 2007 to bolo len 11000.Nastup na matersku mam zatial 12.4.2008, termin porodu 23.5.2008.Povodne som mala v plane dat ziadost o ukoncenie PP k 15.3.2008 a od 1.4.2008-11.4.2008 nastupit k tomu istemu zamestnavatelovi s max.VZ.
Teraz som sa vsak docitala o nejakych 26 tyzdnoch, kedy sa nesmie menit VZ,lebo inak bude materska z minima.Je to pravda? To by som potom asi podla povodneho planu dobry tah neurobila.Ako je teda potrebne postupovat, aby som mala max.matersku?
Ako je to s DNP po 1.1.2008. Doteraz DNP nemam.Mozem si s nim nejako pomoct po materskej na rodicovksej dovolenke.Ak ano ako mam postupovat?

Tých 26 týždnov platí iba pri DNP, nie pri povinnom poistení zamestnanca. Tvoj plán s ukončením PP a uzatvorením nového je dobrý.
ajobs
26.11.07,21:59
toto je zaujímavé. asi len v prípade PN-ky, alebo aj OČR-ky. Ináč nie

DNP (až na malé výnimky) je výhodné vždy a najmä teraz pred koncom roka - krátka platba z maxima, potom z minima a prípadné riziká nemoci a ošetrovania detí (či iných blízkych) máme pokryté.;)
Jozef Mihál
26.11.07,22:12
Po lopate: DNP invest je systém omnoho výhodnejší ako BMG invest.
milagros208
27.11.07,06:18
DNP (až na malé výnimky) je výhodné vždy a najmä teraz pred koncom roka - krátka platba z maxima, potom z minima a prípadné riziká nemoci a ošetrovania detí (či iných blízkych) máme pokryté.;)
Ak to teda dobre chápem. Pred koncom roka sa prihlásim z maxima, začiatkom roka si zmením vymeriavací základ na minimum a po 26 týždňoch budem dostávať dávky z DNP z maxima? Kým neubehne 26 týždňov poistenia, tak sa mi pri prípadnej nemoci alebo očr bude počítať z minima, aj keď budem poistená len pár dní? Podmienku 270 dní poistenia spĺňam zo zamestnania.
Ako je to pri OČR? Predtým stačilo byť poistená aspoň 1 deň z maxima a dávky boli z maxima, teraz treba spĺňať 26 týždňov aj pri OČR? Ďakujem.
Jozef Mihál
27.11.07,06:49
...nie "začiatkom roka si zmením VZ", ale koncom decembra si zmením VZ s účinnosťou od 1.1.2008.

Inak to píšete OK.

Pri OČR je nárok na ošetrovné počas prvých 26 týždňov takisto len z minima.
Jozef Mihál
27.11.07,06:50
Chcelo by to založit tému KSENP na materské...
zuzugali
27.11.07,07:11
Dobrý deň prajem, môžem jeden dotaz ohľadom materskej v r. 2008?
Som tehotná, pracujem 5 rokov, v januári r. 2008 nastupujem na materskú, vo februári r. 2008 mám termín pôrodu. Čo mám urobiť, aby som dostala čo najvyššiu materskú? Plat v hrubom mám 25tis. Sk. Mám sa ísť prihlásiť do Soc. poisťovne ako "dobrovoľne nemocensky poistená - s vym. základom 8.100,-Sk - z toho budem platiť 4,4%. Následne po pôrode sa potom z tohto poistenia odhlásim?
alušik
27.11.07,07:16
Dobrý deň prajem, môžem jeden dotaz ohľadom materskej v r. 2008?
Som tehotná, pracujem 5 rokov, v januári r. 2008 nastupujem na materskú, vo februári r. 2008 mám termín pôrodu. Čo mám urobiť, aby som dostala čo najvyššiu materskú? Plat v hrubom mám 25tis. Sk. Mám sa ísť prihlásiť do Soc. poisťovne ako "dobrovoľne nemocensky poistená - s vym. základom 8.100,-Sk - z toho budem platiť 4,4%. Následne po pôrode sa potom z tohto poistenia odhlásim?
Prihlásiť sa na DNP nemá zmysel, pretože by muselo uplynúť 270 dní, aby Ti vznikol nárok na dávku z tohto poistenia. Ak je to možné, ukonči pracovný pomer so zamestnávateľom a založte nový, kde budeš mať maximálny možný príjem, hoci len pár dní pred vypísaním na MD. Neviem, či však tomuto riešeniu bude zamestnávateľ prístupný.
jankasm
27.11.07,09:01
Ani zo starého roka 2006 do r2007 u toho istého zamestnávateľa bez prerušenia PP?

Prosím Vás a mám aj nárok na dovolenku počas MD/RD? od zamestnávateľa, s ktorým nemám rozviazaný PP? Alebo je to hlúpe pýtať si dáky groš!

Pokiaľ PP nie je prerušený, tak sa dovolenka z roku 2006 môže preniesť do roku 2007 kľudne aj celá. Dovolenka z roku 2006 sa však už nemôže preniesť v žiadnom prípade do roku 2008. ;)
Počas MD vzniká nárok na dovolenku, počas RD už nie. Pokiaľ so zamestnávateľom nerozväzuješ PP nemôže Ti dovolenku preplatiť. Dovolenku si môžeš vyčerpať alebo medzi MD a RD, alebo si ju vyčerpáš až po nástupe do práce. Tá dovolenka Ťa tam počká aj 3 roky. Neprepadne. :)
jankasm
27.11.07,09:09
Prihlásiť sa na DNP nemá zmysel, pretože by muselo uplynúť 270 dní, aby Ti vznikol nárok na dávku z tohto poistenia. Ak je to možné, ukonči pracovný pomer so zamestnávateľom a založte nový, kde budeš mať maximálny možný príjem, hoci len pár dní pred vypísaním na MD. Neviem, či však tomuto riešeniu bude zamestnávateľ prístupný.

Prepáč Alenka, ale musím s tvojou odpoveďou ohľadom DNP nesúhlasiť. :o
Ona nastupuje na MD až v januári 2008. Vtedy už nemusí mať z DNP splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Stačí, že túto podmienku má splnenú ako zamestnanec.
Takže zo zamestnania máš VZ 25000,-. Tam sa Ti bude materská počítať z VZ v roku 2007. Na DNP sa môžeš prihlásiť kľudne až pár dní pred nástupom na MD, materská sa Ti z DNP bude počítať prvých 26 týždňov síce len z minimálneho VZ 8100,- ale to je pre teba postačujúce keďže do maxima Ti chýba len cca. 3000,-.
Takže prihlás sa na DNP z minima, tvoja materská bude potom počítaná z VZ v zamestnaní 25000,- + z VZ z DNP 3142,- čo je spolu maximálny VZ a materská bude maximálna. DNP si potom ponechaj aj počas MD, môžeš ho využívať pri RD na vyplácanie dávok OČR alebo PN.
Od lekára si žiadaj 2x žiadosť o materské, jednu pre zamestnávateľa a druhú pre seba, ako DNP osobu. ;)
Jozef Mihál
27.11.07,10:13
čiste teoreticky bude výhodnejšie ísť na materskú až vo februári - denný VZ bude 970 Sk - pri odchode na materskú v januári bude denný VZ len 907 Sk. To je mesačne rozdiel na materskom okolo 1000 Sk.
saskia26
27.11.07,18:53
Jozef Mihál
27.11.07,20:00
zuzugali
29.11.07,08:33
Ďakujem Vám všetkých veľmi pekne za cenné rady :)
mirka320
29.11.07,23:36
ďakujem veeeľmi pekne! Lebo verím, že mi pomôžete.
---------------------------

Pracovala som do 31.10.2006 v kuse 12 rokov u zamestnávateľky. Plat bol 9000,- v čistom mesačne. Z hrubej mzdy boli aj odvody do poisťovní.
Od 1.11.2006 som nastúpila na MD. Materské - nebolo prekvapko. Teraz som čítala od p. Mihála ponuku na 15.000,- To by sa nám zišlo, ale ako mám postupovať. Teraz som s 11 mes. dcérkou na Rodičovskej, takže od štátu mám 4560,-sk.
Ak plánujeme druhé dieťa v r. 2008 či 2009, ako by som mala postupovať?

Stačí mi ísť uzavrieť Doplnkové NP od 1.12.2007 na VZ 8100,- alebo v akej výške?
Teraz som tu čítala aj tú dobu poistenia, ktorá sa vyžaduje v Dopl.NP. Ale keď som platila SP u zamestnávateľky do 31.10.2006 nemôžu mi z toho uznať tých 270dní ?
Ako je to podľa najnovšej verzie zákona? Prosím Vás , poradíte mi? Ďakujem

Teší ma to, že bude materská lepšia , keď pôjdem uzavrieť Dobrovolné NP ešte v dec 2007; podľa vaších usmernení.

Ak by som si nevšimla takúto možnosť, a ostala by som po RD znova na MD s akým výsledkom? ako som mala pri prvom dieťati? / bolo približne 5500,-/ 6 mes. a potom už RD 4560,- a nakrútime sa dosť pri naších Pokladoch. Nie je to docenené a preto ešte raz ďakujem P. Mihálovi, že na nás myslí.
Jozef Mihál
29.11.07,23:41
Prosím.

A prosím čítajte i naďalej "DRAK-a" a kto na neho nemá, tak možno pomôže blog http://jozefmihal.blogspot.com/
dorotka77
30.11.07,11:20
Dobrý deň,
som SZČO, platím si povinné odvody z minimálneho VZ a od januára 2007 aj dobrovoľné nemocenské poistenie tiež z minimálneho VZ. Na materskú by som mala nastúpiť vo februári 2008. Ku 30.11. som sa chcela odhlásiť z dobrovoľného nemocenslého poistenia a prihlásiť od 1.12. už s maximálnym VZ. Pani na sociálke mi vysvetlila, že podľa nového zákona mi odhlásenie a opätovné prihlásenie nepomôže, lebo na dobrovoľnom poistení musím byť prihlásená minimálne 6 mesiacov v kuse, inak ho nebudú brať do úvahy. Rovnako ani zvýšenie VZ sa neodrazí na výške materskej. Som zmätená, je ešte nejaká šanca, aby som si vylepšila výšku materskej?
Prosím Vás, dá sa ešte niečo robiť, alebo je to beznádejné? :mee:
Ďakujem za radu.
dorotka
jankasm
30.11.07,12:08
Dobrý deň,
som SZČO, platím si povinné odvody z minimálneho VZ a od januára 2007 aj dobrovoľné nemocenské poistenie tiež z minimálneho VZ. Na materskú by som mala nastúpiť vo februári 2008. Ku 30.11. som sa chcela odhlásiť z dobrovoľného nemocenslého poistenia a prihlásiť od 1.12. už s maximálnym VZ. Pani na sociálke mi vysvetlila, že podľa nového zákona mi odhlásenie a opätovné prihlásenie nepomôže, lebo na dobrovoľnom poistení musím byť prihlásená minimálne 6 mesiacov v kuse, inak ho nebudú brať do úvahy. Rovnako ani zvýšenie VZ sa neodrazí na výške materskej. Som zmätená, je ešte nejaká šanca, aby som si vylepšila výšku materskej?
Prosím Vás, dá sa ešte niečo robiť, alebo je to beznádejné? :mee:
Ďakujem za radu.
dorotka

No celkom beznádejné to nie je, ale pani zo SP má pravdu, síce nie celkom v tom, že sa Ti nebude brať do úvahy, ale v tom, že cca. 6 mesiacov od posledného prihlásenia /v tvojom prípade by to bol december 2007/ sa Ti bude materská počítať nie z VZ, z ktorého si v decembri 2007 zaplatíš, ale iba z minimálneho VZ.
Takže z DNP môžeš poberať materskú maximálne z 8100,- a zo SZČO rovnako z 8100,- , takže tvoja materská by bola cca. 8910,- /55% zo 16200,-/. Čo nie je nič moc. :(
Preto, ak je to možné, odporúčam pred nástupom na MD, napr. 3 dni, sa zamestnať u nejakého známeho a stanoviť si plat vo výške maximum, mínus VZ ako SZČO, a môže byť aj mínus VZ z DNP, ak si ho ponecháš a budeš aj z neho žiadať materskú. V súčte potom zo všetkých poistení dosiahneš maximálny VZ a tvoja materská bude cca. 15000,-.
Zamestnanie môžete hneď po nástupe na MD zrušiť. :)
gutan52
30.11.07,20:19
No celkom beznádejné to nie je, ale pani zo SP má pravdu, síce nie celkom v tom, že sa Ti nebude brať do úvahy, ale v tom, že cca. 6 mesiacov od posledného prihlásenia /v tvojom prípade by to bol december 2007/ sa Ti bude materská počítať nie z VZ, z ktorého si v decembri 2007 zaplatíš, ale iba z minimálneho VZ.
Takže z DNP môžeš poberať materskú maximálne z 8100,- a zo SZČO rovnako z 8100,- , takže tvoja materská by bola cca. 8910,- /55% zo 16200,-/. Čo nie je nič moc. :(
Preto, ak je to možné, odporúčam pred nástupom na MD, napr. 3 dni, sa zamestnať u nejakého známeho a stanoviť si plat vo výške maximum, mínus VZ ako SZČO, a môže byť aj mínus VZ z DNP, ak si ho ponecháš a budeš aj z neho žiadať materskú. V súčte potom zo všetkých poistení dosiahneš maximálny VZ a tvoja materská bude cca. 15000,-.
Zamestnanie môžete hneď po nástupe na MD zrušiť. :)
Poteší sa 77-čka.
Ale ako by sa to s tým známym dohodlo? napríklad na 9.000,- Hrubého. Ztoho by mal odviesť pre NP 4,4% za 3 dni? 40,-Sk bude odvod!?
brčko
02.12.07,08:15
annab, kopírujem tvoju správu z mojej pošty, nakolko ak to môže zaujímať aj ostatných, treba sa pýtať a odpovedať cez poradu a nie cez poštu (myslím, že je to aj v etikete porady) Tiež sa môžem mýliť, na porade ma ostatní môžu opraviť, v súkromnej pošte nie ;)

ahoj, vidim ze si velmi dobre poradil laure1, preto by sopm ta chela poprosit tiez o dobru radu nad zlato.
moj pripad je jednoduchy len si chcem byt ista ze to robim spravne.

takze PP som skoncila v jednej firme 25.11. a v noej zacala PP 28.11. za dva dni som zaplatila dobrovolne ZP 47 Sk to je vybavene.
teraz chcem vediet kolko by mi mal dat v novom PP za dni od 28.11. do 30.11. mzdu.
planovala som ist hned od 1.12. na PN ale pojdem az od 6.12. tiez toto obdobie by mala byt aka mzda. (daju mi aku si poviem, nie je to problem)
termin porodu mam 15.2. ale z PN uz do prace nepojdem rovno na MD. porad prosim ta aby som nepsravila daku chybu , lebo moj zamestnavatel to nevie a uroby totak ako mu poviem, hlavne aby to bolo spravne.
diky moc za radu annab.

Takže podla tvojho termínu pôrodu 15.2.08, ťa lekár môže nechať nastúpiť na MD najskôr 21.12.07 a najneskôr 4.1.08.
Ak pôjdeš v novej práci na PN v decembri 07 (ktorýkolvek den), bude tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet nemocenských dávok obdobie 28.-30.11.07. Ak už nenastúpiš do zamestnania a EŠTE V DECEMBRI! pôjdeš na materskú, RO pre materskú je to isté.
V tom prípade platí:
V novembri možno dosiahnuť max. denný VZ 28142:30dní = 938,0667
Aby si ho dosiahla, za tie tri dni potrebuješ dosiahnuť HM 2814,- (3x 938) a tú dosiahneš, ak budeš mať mesačnú HM= 938 x 22dní prac.+plat.sviatkov v novembri = 20636 t.j. 20700,-Sk. Takže v tomto prípade postačí mesačná HM 20700,-, a aj materská bude rátaná z rovnakého DVZ=938 tj. denná dávka cca 515,9 Sk.

Ak by ti materská začínala až v januári, tak max. DVZ pre výpočet materskej je 907,8065 (platí nový zákon- a maximum v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie ND §58 ods.3). Tvoje RO by bolo 28.11.-31.12.07, s tým, že dni PN by sa vynímali. Preto by už bol dôležitý aj dátum nástupu na PN. V prípade nástupu na PN až 6.12.07 by RO po vynatí PN bolo 28.11.-5.12.07. A mesačná hrubá mzda za december by musela byť cca 31800,- (907x5:3x21).

Pre teba je najlepšie "najefektívnejšie" nastúpiť na MD ešte v decembri, ak sa dá 31.12.07. Potom PN môžeš začať kedykolvek v decembri a stačí ti mesačná HM 20700,-Sk.

Dúfam, že je to zrozumiteľné a hlavne správne. Prosím o prípadné komentáre ostatných.
Prajem ti vela trpezlivosti s dvojičkami a vela zdravia všetkým trom! ;)
zuso
02.12.07,13:26
Prosím Vás, doba za ktorú sa poskytuje ošetrovné, alebo náhrada príjmu pri DPN sa tak isto nezapočítava do RO, však?
Takže ak PP vznikol 3.12.2007 a 7.12.2007 nastúpim na PN alebo OČR tak RO bude 3-6.12.2007. Tzn: 907x4:4x2= 19 047 HM.
Ak by so mnou zamestnávateľ rozviazal PP v skúšobnej dobe ku dňu nástupu na PN alebo OČR, je to súlade so zákonom? Bude platná výpoveď k tomuto dňu keď ju podpíšem? Alebo to musí byť 3 dni pred ukončením PP. Môj čas sa už neúprostne blíži, nástup na MD je 17.12.2007.
Neviem či nebude lepšie zostať v PP a neukončovať to?
Ďakujem, keď mi niekto poradí.
jankasm
02.12.07,14:26
Poteší sa 77-čka.
Ale ako by sa to s tým známym dohodlo? napríklad na 9.000,- Hrubého. Ztoho by mal odviesť pre NP 4,4% za 3 dni? 40,-Sk bude odvod!?

Tak to tak nefunguje. Pokiaľ sa s niekým dohodne, že ju zamestná, tak musí za ňu zaplatiť všetky odvody ako za ostatných zamestnancov. Normálne musia urobiť pracovnú zmluvu a všetky prihlášky do poisťovní.
Odvod 4,4% na NP platí len pre dobrovoľne nemocensky poistené osoby. So zamestnaním to nemá nič spoločné. Tam sú odvody úplne iné a je ich oveľa viac. :cool:
bmg
02.12.07,19:35
Dobrý deň / večer. Jednu veľkú radu pre známu by som prosil:
Vstupné údaje :-)
- zamestnaná (začiatok pred rokom 2007, stále ten istý zamestnávateľ)
- do 30.9.2007 100% úväzok, VZ 10.640,-
- od 1.10.2007 80% úväzok, VZ 10.370,- (to je už tých 80%, čiže výsledná hrubá mzda, keby mala 100% bola by asi 12.962,50)
- DNP od cca marca 2007 z minima
- plánuje ísť na materskú v druhej polovici roka 2008, tehotná ešte nie je

Čo by bolo pre ňu najlepšie? Ak smiem odhadnúť, tak by som povedal:
- čo najskôr zrušiť súčasné DNP z minima
- v decembri 2007 založiť nové DNP zo sumy (28.142 - 10.370) = 17.772
- ku koncu decembra 2007 zmeniť výšku na minimum s účinnosťou od 1.1.2008

Jedna podotázka: ako sa dá z DNP získať dávka PN alebo OČR? Čo pre to treba urobiť, ako o ňu požiadať, atď.?

Vrelá vďaka, želám príjemný týždeň.
Jozef Mihál
02.12.07,19:45
Vyjadrím sa k tomu, čo by bolo treba urobiť: Treba urobiť presne to, čo ste napísali.
bmg
02.12.07,19:56
Vyjadrím sa k tomu, čo by bolo treba urobiť: Treba urobiť presne to, čo ste napísali.
Vrelá vďaka za takú rýchlu odpoveď. Konečne som sa niečo od vás tu všetkých naučil ;)
Ak smiem poprosiť odpoveď na tú podotázku o tej PN a OČR z DNP (ako ju získať z DNP, či treba nejako špeciálne o ňu požiadať pri vzniku takej udalosti).
Ešte raz vďaka a dobrú noc.
Manual
03.12.07,03:51
Vrelá vďaka za takú rýchlu odpoveď. Konečne som sa niečo od vás tu všetkých naučil ;)
Ak smiem poprosiť odpoveď na tú podotázku o tej PN a OČR z DNP (ako ju získať z DNP, či treba nejako špeciálne o ňu požiadať pri vzniku takej udalosti).
Ešte raz vďaka a dobrú noc.
Nič špeciálne sa nerobí, ak pôjdeš na PN, povieš lekárovi, že si DNP a do tlačiva na PN napíše dobrovoľne poistená osoba, zájdeš s tým na SP, odovzdáš tam a budeš "maródovať". Funguje to presne tak ako keď si na PN ako zamestnanec.
milagros208
03.12.07,10:10
Ak to teda dobre chápem. Pred koncom roka sa prihlásim z maxima, začiatkom roka si zmením vymeriavací základ na minimum a po 26 týždňoch budem dostávať dávky z DNP z maxima? Kým neubehne 26 týždňov poistenia, tak sa mi pri prípadnej nemoci alebo očr bude počítať z minima, aj keď budem poistená len pár dní? Podmienku 270 dní poistenia spĺňam zo zamestnania.
Ako je to pri OČR? Predtým stačilo byť poistená aspoň 1 deň z maxima a dávky boli z maxima, teraz treba spĺňať 26 týždňov aj pri OČR? Ďakujem.
Ešte jedna maličkosť.Stačí sa poistiť napr. 21.12., s dátumom vzniku poistenia 27.12. a hneď aj zaslať zmenu od 01.01.2008 na zmenu vymeriavacieho základu? Potom rozhodujúce obdobie v roku 2008 bude 27.12.-31.12.? Ďakujem.
jankasm
03.12.07,10:17
Nič špeciálne sa nerobí, ak pôjdeš na PN, povieš lekárovi, že si DNP a do tlačiva na PN napíše dobrovoľne poistená osoba, zájdeš s tým na SP, odovzdáš tam a budeš "maródovať". Funguje to presne tak ako keď si na PN ako zamestnanec.

Ešte doplním, keďže je zároveň aj zamestnancom, tak od lekára si treba pýtať 2x žiadosť o PN alebo o materské. Jednu pre zamestnanca, ktorú odovzdá zamestnávateľovi, a druhú pre seba ako dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, ktorú si sama odovzdá na SP. ;)
jankasm
03.12.07,10:18
Ešte jedna maličkosť.Stačí sa poistiť napr. 21.12., s dátumom vzniku poistenia 27.12. a hneď aj zaslať zmenu od 01.01.2008 na zmenu vymeriavacieho základu? Potom rozhodujúce obdobie v roku 2008 bude 27.12.-31.12.? Ďakujem.

Áno, presne tak. ;)
bmg
03.12.07,12:43
Ešte doplním, keďže je zároveň aj zamestnancom, tak od lekára si treba pýtať 2x žiadosť o PN alebo o materské. Jednu pre zamestnanca, ktorú odovzdá zamestnávateľovi, a druhú pre seba ako dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, ktorú si sama odovzdá na SP. ;)
Veľmi pekne ďakujem všetkým zainteresovaným - odpovedačom aj potvrdzovačom :)
lubicaha
03.12.07,13:11
Dobry den.
mam na vas ešte jednu otazočku.ja som DNP poistena z minima a kedže planujeme babetko a chcem ist nabuduci rok na matersku.tak sa chcem teraz v decembri odhlasit z minima a ale za dva dni sa zasa prihlasit ale z maxima a ku koncu roku nahlasit zmenu platnu od 1.1. 2008.takže z maxima by som platila neceli december ,no a počula som už aj taky názor,že ked chcem mat matersku nabuduci rok vyššiu tak by som mala mať z toho maxima zaplateny cely mesiac ,nie len povedzme tri týždne.lebo potom my nebudu matersku ratať z maximálneho vymeriavacieho základu,ale to je podla mna hlúposť.

tak ak môžem poprosiť aj váš názor .dakujem
Jozef Mihál
03.12.07,15:39
Trik so zrušením DNP a novým prihlásením na DNP - ale s maximálnym základom môžete vykonať aj k 31.12.2007. Ak sa v príspevkoch alebo príkladoch hovorí i prihlásení sa k 1.12.2007 je pre zjednodušenie - preto, aby sa nemuselo vysvetľovať, že ak by DNP začalo neskôr až počas decembra, tak poistné za vypočíta alikvótnym spôsobom za príslušný počet dní atď.
annab
04.12.07,17:27
Ahojte, dopocla som sa ze socialna poistovna za urcitych podmienok prispieva na kocik napr. 6000 Sk, a podobne prispevky viete mi dat link kde by som to nasla, pripadne ci je to pravda? vraj staci mat par peciatok v materskej knizke od zubara a podobne. dakujem annab
sisi.ma
04.12.07,19:12
Predpokladám, že plánuješ získať materskú zo zamestnania plus maximálnu materskú z DNP. Správne? ;)
Ak je to tak, odporúčam na konci novembra, napr. 30.11.2007 si zobrať v práci neplatené voľno. Inak si totiž nemôžeš stanoviť na DNP maximálny VZ, v ten deň proste nesmieš mať žiadny príjem, čiže žiadny VZ na NP v zamestnaní. Napr. 28.11.2007 dáš odhlášku z DNP z minima a 30.11.2007 novú prihlášku na DNP s maximálnym VZ. Zároveň daj aj zmenu VZ od 1.12.2007 na minimum.
Tvoja materská bude potom počítaná pri nástupe v decembri, zo zamestnania z VZ v roku 2006, a z DNP z maximálneho VZ.
Ak máš s neplateným voľnom problém, tak potom si môžeš na DNP stanoviť toho 30.11.2007 VZ len vo výške rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania.
Poistné sa mimochodom platí mesiac pozadu, v novembri za október, rovnako ako výplata, aj tú si predsa dostala za október. :cool:
Prečítaj si moju radu, porozmýšľaj, a ak máš nejaké dotazy, pýtaj sa. :)

Ahoj jankasm,

ďakujem za odpoveď. Ja pracujem v školstve a neplatené voľno je u nás problém. Ja mám termín pôrodu v polovici februára a zvažovala som nástup na materskú ešte v tomto roku. Počas roku 2007 mi vychádza spolu približne max. vymeriavaci základ takže si myslím, že by nevadilo ísť na MD možno aj začiatkom roka 2008. Dobre som to pochopila? :)
P.S. Mala som ešte problémy s platbami v SP, preto som sa dlhšie neozvala.

Ďakujem ešte raz.
saskia26
06.12.07,06:06
Prosím Vás o radu:
1. DNP uzatvorené od 12.03.07-06.12.07 minimálny VZ, nové prihlásenie 13.12.07-14.12.07 max. VZ a v tomto čase čerpanie NV v zamestnaní.
2. pracovný pomer A od 01.03.04 - VZ 12000 Sk
Nástup na MD je 15.04.08. Nástup na PN bude 15.12.07.
Zvolila som dátumy zvolené správne, aby bola PN počítaná aj zo zamestnania aj z DNP a materská v roku 2008 počítaná maximálna?
zuso
06.12.07,06:09
Viem že každý tu už rozoberá materskú v roku 2008. Moja sa týka ešte roku 2007, preto prosím keby mi mohol niekto poradiť. Neviem totiž čo mám robiť. Včera som tu čítala príspevky do noci, a našla som znepokojivé informácie.
Ide mi o dosiahnutie 2x max. materskej. podmienku 270 dní zo zamestnania mám splnenú. Nový PP mám od 3.12.2007, od dnes 6.12.2007 som PN.
DNP mám od 2.12.2007 zrušené, tu budem spĺňať podmienku 270 dní tesne pred pôropdom, tak ak porodím skôr tak mi to nevýde, ale keby aspoň tá jedna max. materská....
Chcem urobiť nasledovné. 7.12.2007 skončiť PP v skúšobnej dobe. Teda mi bude PN ďalej vyplácať SP. Materské zo zamestnania budem žiadať z ochrannej doby.
Ale keď sa k 8.12.2007 prihlásim na DNP z max. tak mi vlastne vznikne nové nemocenské poistenie.
A tu sa obávam že mi SP materské zo zamestnania neuzná z dôvodu vzniku nového DNP. Síce som v zákone nič táké čo by to vyslovene vyvracalo nenašla.
Nakoniec mi ani nemusí výsť materské z DNP ak porodím pred 10.1.2008. Až tu budem spĺňať podmienku 270 dní. Pôrod mám stanovený na 28.1.2008 ale už teraz som na rizikovom, tak na to nespolieham.
Poraďte mi prosím, budem mať nárok na materské zo zamestnania, keď mi deň po ukončení PP vznikne nové DNP?
Jozef Mihál
06.12.07,06:25
zuso: Prax v SP je taká, že podľa nich ochranná lehota končí automaticky vtedy, ak občan má nejaké nové nemocenské poistenie. Teda ochranná lehota po zaniknutom zamestnaní končí tým, že sa prihlásite na DNP. V zákone to síce nie je, ale SP je SP.
zuso
06.12.07,06:38
Takže mi ani nepomôže:
§20 Povinné nemocenské poistenie, povinné ................. vzniká
a) fyzickej osobe v pracovnom pomere od vzniku PP a zaniká....
V tomto prípade, ak mi teda vznikne DNP sa neposudzuje nárok na materské z každého nemocenského poistenia zvlášť? Fakt si tie zákony potom vykladajú ako potrebujú.
Viem že možnosť odvolania, ak by prišlo neuznanie by som mala, ale bojím sa že neúspešne.
zuso
06.12.07,07:47
Tak aby som zachránila aspoň nárok na materské zo zamestnania, tak sa nebudem prihlasovať na DNP do nástupu na MD to je 17.12.2007, ale až 20.12.2007 na max. VZ aspoň kvôli PN a OČR v r. 2008 pri poberaní RP.
Dúfam, že to bude v poriadku, keď mi nové DPN vznikne až po žiadaní o materské.
Aj tak budem rada, keď mi uznajú tú jednu max. materskú. Dúfam, že to všetko klapne.
milagros208
06.12.07,10:20
Ešte jedna maličkosť. Zmenu VZ na DPO môžem poslať aj niekoľko dní vopred? Akým spôsobom túto zmenu na RLFO
zaznamenám? Možno banálna otázka, ale trocha ma to pri vypisovaní zaskočilo. Hore uvediem zmenu a DPO a dole len vymeriavací základ a dátum vzniku zmeny? Vďaka.
saskia26
06.12.07,10:42
Ešte jedna maličkosť. Zmenu VZ na DPO môžem poslať aj niekoľko dní vopred? Akým spôsobom túto zmenu na RLFO
zaznamenám? Možno banálna otázka, ale trocha ma to pri vypisovaní zaskočilo. Hore uvediem zmenu a DPO a dole len vymeriavací základ a dátum vzniku zmeny? Vďaka.

Dátum vzniku zmeny som uviedla do "Dátum vzniku NP" a na sociálke mi to tak odsúhlasili, že je to dobre a zaznamenali zmenu.
MADELEIN
06.12.07,11:52
Pán Miháľ prosím, poraďte mi ako dosiahnuť najvyššie materské v roku 2008. Mám z Vašich príspevkov aj seminára informácie, ale nie som si vo všetkom istá. Pracovný pomer trvá od 1.1.2004, poistné je v poriadku, samozrejme že z VZ v roku 2007 9120,- a od 1.10. 9710,-. Dobrovoľné nemocenské poistenie bolo uzavreté v 09/2006 ako súbeh na max. VZ do konca roku 2006. Od 01- 07/2007 VZ 8100,-. Podmienka 270 dní bola splnená. Predpokladaný pôrod 07/2008. Čo sa dá urobiť s DNP, aby materské bolo cca 15000,-? Môžem to teraz v 12/2007 nejako ovplyvniť? Mám obnoviť DNP s max. VZ? Chcem to riešiť urýchlene.
Manual
06.12.07,12:03
Pán Miháľ prosím, poraďte mi ako dosiahnuť najvyššie materské v roku 2008. Mám z Vašich príspevkov aj seminára informácie, ale nie som si vo všetkom istá. Pracovný pomer trvá od 1.1.2004, poistné je v poriadku, samozrejme že z VZ v roku 2007 9120,- a od 1.10. 9710,-. Dobrovoľné nemocenské poistenie bolo uzavreté v 09/2006 ako súbeh na max. VZ do konca roku 2006. Od 01- 07/2007 VZ 8100,-. Podmienka 270 dní bola splnená. Predpokladaný pôrod 07/2008. Čo sa dá urobiť s DNP, aby materské bolo cca 15000,-? Môžem to teraz v 12/2007 nejako ovplyvniť? Mám obnoviť DNP s max. VZ? Chcem to riešiť urýchlene.
Skúsim za p. Mihála, možno to doplní. Zajtra sa prihlás znova na DNP z rozdielu 28142 - 9710 = 18432 Sk. Z takéhoto VZ zaplať za dni v 12/07. Ešte v 12/07 si na SP nahlás zmenu platby na 8100 Sk s termínom od 1.1.2008 a takto budeš platiť až do nástupu na materskú. Myslím, že 26 týždňov DNP od posledného prihlásenia do dňa pôrodu by si mala splniť len tak - tak. Dobre si to prepočítaj podľa kalendára. Ak by ti to vyšlo, tak materská by bola cca 15.000 Sk, ak nie tak by sa z DNP počítala z 8100 Sk
a z VZ z PP
Jozef Mihál
06.12.07,13:27
Súhlas, okamžite sa znova prihláste na DNP, VZ si určite ako 28142 - príjem zo zamestnania za december, z tohto VZ treba zaplatiť poistné za december - ale alikvótne za príslušný počet dní, nie za celých 31.

Súčasne si nahláste zmenu VZ z DNP od 1.1.2008 na 8100 a z tohto základu budete platiť DNP až do nástupu na MD.

Materské takto bude cca 15 tis. mesačne, záleží od toho, ako vychádza denný VZ zo zo zamestnania za rok 2007.
Manual
06.12.07,15:35
Ešte jedna maličkosť. Zmenu VZ na DPO môžem poslať aj niekoľko dní vopred? Akým spôsobom túto zmenu na RLFO
zaznamenám? Možno banálna otázka, ale trocha ma to pri vypisovaní zaskočilo. Hore uvediem zmenu a DPO a dole len vymeriavací základ a dátum vzniku zmeny? Vďaka.
Dole na tlačive máš na všetko kolonky. Tak ako píšeš. A s takto vyplneným tlačivom môžeš ísť na SP aj týždeň dopredu. Veď môžeš byť zrovna odcestovaná atď...
saskia26
06.12.07,16:58
Zvolila som dátumy zvolené správne, aby bola PN počítaná aj zo zamestnania aj z DNP a materská v roku 2008 počítaná maximálna?
1. DNP uzatvorené od 12.03.07-06.12.07 minimálny VZ, nové prihlásenie 13.12.07-14.12.07 max. VZ a v tomto čase čerpanie NV v zamestnaní.
2. pracovný pomer A od 01.03.04 - VZ 12000 Sk
Nástup na MD je 15.04.08. Nástup na PN bude 15.12.07.
Ďakujem za pomoc.
brčko
06.12.07,17:20
Zvolila som dátumy zvolené správne, aby bola PN počítaná aj zo zamestnania aj z DNP a materská v roku 2008 počítaná maximálna?
1. DNP uzatvorené od 12.03.07-06.12.07 minimálny VZ, nové prihlásenie 13.12.07-14.12.07 max. VZ a v tomto čase čerpanie NV v zamestnaní.
2. pracovný pomer A od 01.03.04 - VZ 12000 Sk
Nástup na MD je 15.04.08. Nástup na PN bude 15.12.07.
Ďakujem za pomoc.

PN 15.12.07 - nárok zo zamestnania RO r. 2006 + máš nárok aj z DNP (k uplatnovaniu nároku ti uplynulo 272dní) z max.
Materské - nárok zo zamestnania RO r. 2007 + máš nárok aj z DNP, ale len z minima (8100)! t.j. materská z DNP bude 148,5 Sk na den, pretože ku dnu uplatnovania nároku na materské ti neuplynie 26 týždnov od posledného prihlásenia na DNP. 26 týždňov od 13.12.07 uplynie 11.6.08, takže až od 12.6.08 by si mala nárok na materskú z maxima.
Manual
06.12.07,17:31
PN 15.12.07 - nárok zo zamestnania RO r. 2006 + máš nárok aj z DNP (k uplatnovaniu nároku ti uplynulo 272dní) z max.
Materské - nárok zo zamestnania RO r. 2007 + máš nárok aj z DNP, ale len z minima (8100)! t.j. materská z DNP bude 148,5 Sk na den, pretože ku dnu uplatnovania nároku na materské ti neuplynie 26 týždnov od posledného prihlásenia na DNP. 26 týždňov od 13.12.07 uplynie 11.6.08, takže až od 12.6.08 by si mala nárok na materskú z maxima.
Ešte by stálo za úvahu nasledovné:
Zrušiť PP a znovu uzatvoriť PP s VZ 28142 hoci od 27.12.2007 /napr. by mohla byť vo výplate odmena za r.2007 ale v tej čo dostaneš za obdobie od 27.12. do 31.12.07/ a máš postarané o max. materské zo zamestnania. RO bude od 27.12 - 31.12.07. V 1/08 plat až do nástupu na materskú budeš mať taký ako doteraz.
saskia26
07.12.07,05:46
PN 15.12.07 - nárok zo zamestnania RO r. 2006 + máš nárok aj z DNP (k uplatnovaniu nároku ti uplynulo 272dní) z max.
Materské - nárok zo zamestnania RO r. 2007 + máš nárok aj z DNP, ale len z minima (8100)! t.j. materská z DNP bude 148,5 Sk na den, pretože ku dnu uplatnovania nároku na materské ti neuplynie 26 týždnov od posledného prihlásenia na DNP. 26 týždňov od 13.12.07 uplynie 11.6.08, takže až od 12.6.08 by si mala nárok na materskú z maxima.

Keď budem PN nepretržite až do nástupu na materskú, bude sa materská počítať z roku 2007, nie z roku 2006?
DNP som sa prihlásila od 13.12.07 z maxima a od 1.1.08 zmena VZ na minimum. Mám si teda nechať od 1.1.08 stále maximum, aby sa mi materská počítala z maxima DNP+zamestnanie - teda iba 1 maximálna?
Urobila som teda zle, keď som to vyriešila takto? Ďakujem
Martinella
07.12.07,07:50
Keď budem PN nepretržite až do nástupu na materskú, bude sa materská počítať z roku 2007, nie z roku 2006?
DNP som sa prihlásila od 13.12.07 z maxima a od 1.1.08 zmena VZ na minimum. Mám si teda nechať od 1.1.08 stále maximum, aby sa mi materská počítala z maxima DNP+zamestnanie - teda iba 1 maximálna?
Urobila som teda zle, keď som to vyriešila takto? Ďakujem

Týmto si si vyriešila len DPN - nemocenské, ktoré vznikne ešte v roku 2007. Ale materská už bude posudzovaná podľa Zákona o soc.poistení platného od 1.1.2008 a tam je pri DNP podmienka nepretržitého trvania poistenia min. 26 týždňov, ktorú Ty nesplníš. Už sa to dá riešiť len tak, ako Ti radil Manuál.
jankasm
07.12.07,09:17
Ešte by tu bola jedna možnosť, napr. 2 dni pred nástupom na MD ukončiť PN a zamestnať sa u niekoho známeho s VZ maximum 28142 - VZ zo zamestnania 12000 - VZ z DNP 8100 = cca. 8100,-.
Pri nástupe na MD budeš mať potom nárok na materské zo zamestnania č. 1 aj č. 2 + z DNP. Dokopy dosiahneš maximálny VZ 28142 a maximálnu materskú cca. 15000,-. ;)
saskia26
07.12.07,09:29
Ešte by tu bola jedna možnosť, napr. 2 dni pred nástupom na MD ukončiť PN a zamestnať sa u niekoho známeho s VZ maximum 28142 - VZ zo zamestnania 12000 - VZ z DNP 8100 = cca. 8100,-.
Pri nástupe na MD budeš mať potom nárok na materské zo zamestnania č. 1 aj č. 2 + z DNP. Dokopy dosiahneš maximálny VZ 28142 a maximálnu materskú cca. 15000,-. ;)

Jankasm, ďakujem za typ, takto si to viem zariadiť. V zamestnaní A musím mať potom neplatené voľno, alebo to už nebude musieť byť?
A materská bude počítaná z roku 2007, nie z roku 2006?
Počas poberania rodičovského príspevku sa prípadná OČR bude počítať z DNP z minima alebo z rozhodujúceho obdobia 13.-14.12.07 ?
jankasm
07.12.07,10:22
Jankasm, ďakujem za typ, takto si to viem zariadiť. V zamestnaní A musím mať potom neplatené voľno, alebo to už nebude musieť byť?
A materská bude počítaná z roku 2007, nie z roku 2006?
Počas poberania rodičovského príspevku sa prípadná OČR bude počítať z DNP z minima alebo z rozhodujúceho obdobia 13.-14.12.07 ?

Ešte upozorním na to, že všetky poistenia, to znamená obidve zamestnania aj DNP, musia v čase nástupu na MD trvať. :cool:
Áno, keďže na MD nastupuješ až v roku 2008, tak rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok, a teda rok 2007.
Nie, v zamestnaní už nemusíš mať potom neplatené voľno. Pretože len nadstavuješ VZ do maxima. Ale prerušíš vtedy PN, takže v práci by som si dala čerpanie dovolenky.
Áno, OČR a PN počas rodičovskej dovolenky, na ktorú však nastúpiš v roku 2008, bude počítaná z VZ v roku 2007, a to z dní 13.-14.12.2007, čiže z maxima. V roku 2009 to už však platiť nebude. ;)
saskia26
07.12.07,10:32
Ešte upozorním na to, že všetky poistenia, to znamená obidve zamestnania aj DNP, musia v čase nástupu na MD trvať. :cool:
Áno, keďže na MD nastupuješ až v roku 2008, tak rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok, a teda rok 2007.
Nie, v zamestnaní už nemusíš mať potom neplatené voľno. Pretože len nadstavuješ VZ do maxima. Ale prerušíš vtedy PN, takže v práci by som si dala čerpanie dovolenky.
Áno, OČR a PN počas rodičovskej dovolenky, na ktorú však nastúpiš v roku 2008, bude počítaná z VZ v roku 2007, a to z dní 13.-14.12.2007, čiže z maxima. V roku 2009 to už však platiť nebude. ;)

Jankasm, ďakujem veľmi pekne. Vidím, že som z toho riadne popletená:D
Takže aj DNP len zmením VZ na minimum od 1.1.08, potom zaplatím len za 2 dni poistné, keď budem čerpať v zamestnaní A dovolenku a budem mať novú zmluvu v zamestnaní B, však?:rolleyes:
jankasm
07.12.07,11:08
Jankasm, ďakujem veľmi pekne. Vidím, že som z toho riadne popletená:D
Takže aj DNP len zmením VZ na minimum od 1.1.08, potom zaplatím len za 2 dni poistné, keď budem čerpať v zamestnaní A dovolenku a budem mať novú zmluvu v zamestnaní B, však?:rolleyes:

Áno, môžeš urobiť tak ako píšeš. Ale zmenu na minimum od 1.1.2008 musíš doručiť na SP ešte v decembri 2007.
Ale na tvojom mieste by som si nechala DNP z maxima, z maxima potom aj zaplatila za tie 2 dni. Bude to len nejakých 83,-. Počas PN ani materskej, sa DNP neplatí. Začínaš platiť až počas RD. Tvoja MD bude trvať cca. do 10/2008, takže z maxima by ti vychádzalo zaplatiť za dva mesiace 11-12/2008. Od 1.1.2009 by som si dala zmenu na minimum. Týmto dosiahneš to, že v roku 2008 aj 2009 môžeš počas PN alebo OČR poberať maximálne dávky. Pri OČR je to napr. 5000,- za 10 dní. ;)
katkapekly
07.12.07,11:22
Kamarátka je SZČO a koncom mája čakajú bábatko. Platí si nemocenské ako SZČO ale nemá DNP. Tak som jej hovorila, aby sa ešte dobrovoľne nemocensky pripoistila, pretože po 1. 1. 2008 bude mať podmienku 270 dní splnenú. Neviem ale ako to bude s tými 26 týždňami. Ak by sa poistila napr. ešte dnes a bábatko by sa narodilo o 25 týždňov, znamenalo by to, že bude potom celý čas poberať materské z minima /z DNP/? Alebo by to bolo z minima len týždeň a potom, po uplynutí 26 týždňa by začala poberať materské z maxima? Neviem, čo jej mám poradiť.
jankasm
07.12.07,11:59
Kamarátka je SZČO a koncom mája čakajú bábatko. Platí si nemocenské ako SZČO ale nemá DNP. Tak som jej hovorila, aby sa ešte dobrovoľne nemocensky pripoistila, pretože po 1. 1. 2008 bude mať podmienku 270 dní splnenú. Neviem ale ako to bude s tými 26 týždňami. Ak by sa poistila napr. ešte dnes a bábatko by sa narodilo o 25 týždňov, znamenalo by to, že bude potom celý čas poberať materské z minima /z DNP/? Alebo by to bolo z minima len týždeň a potom, po uplynutí 26 týždňa by začala poberať materské z maxima? Neviem, čo jej mám poradiť.

Nie, tak to nie je. Naozaj keby nastúpila na MD po 25 týždňoch trvania DNP, tak materská by sa jej celú dobu počítala z minimálneho VZ. Bohužiaľ, tak to je.
Ale je tu ešte jedna možnosť. DNP si jej stačí založiť tesne pred nástupom na MD, napr. 2 dni. Rovnako napr. 2 dni pred nástupom na MD uzatvoriť u niekoho známeho pracovný pomer s takým VZ, aby v súčte všetkých VZ /SZČO+DNP+zamestnanie/ dosiahla maximum 28142,-. V roku 2008 už totiž nie je možné získať vyššiu materskú ako z tohto VZ, čiže cca. 15000,-. ;)
katkapekly
07.12.07,12:11
takže ak má napr. VZ 10 000,- ako SZČO (pre jednoduchosť), min. VZ pre DNP bude okolo 8000.-, tak sa musí zamestnať s VZ 10 000,-? Dobre som to pochopila?
katkapekly
07.12.07,12:21
Nie, tak to nie je. Naozaj keby nastúpila na MD po 25 týždňoch trvania DNP, tak materská by sa jej celú dobu počítala z minimálneho VZ. Bohužiaľ, tak to je.
Ale je tu ešte jedna možnosť. DNP si jej stačí založiť tesne pred nástupom na MD, napr. 2 dni. Rovnako napr. 2 dni pred nástupom na MD uzatvoriť u niekoho známeho pracovný pomer s takým VZ, aby v súčte všetkých VZ /SZČO+DNP+zamestnanie/ dosiahla maximum 28142,-. V roku 2008 už totiž nie je možné získať vyššiu materskú ako z tohto VZ, čiže cca. 15000,-. ;)
A ešte niečo, ak by to urobila ako navrhuješ, tak 2 dni pred nástupom na MD by sa mala prihlásiť na DNP z max. VZ, nie? Počas materskej by to neplatila a potom by mala dobrý VZ pre rok 2009, ak by ten pracovný pomer u známeho po MD ukončila. Je to tak?
brčko
08.12.07,11:39
Áno, môžeš urobiť tak ako píšeš. Ale zmenu na minimum od 1.1.2008 musíš doručiť na SP ešte v decembri 2007.
Ale na tvojom mieste by som si nechala DNP z maxima, z maxima potom aj zaplatila za tie 2 dni. Bude to len nejakých 83,-. Počas PN ani materskej, sa DNP neplatí. Začínaš platiť až počas RD. Tvoja MD bude trvať cca. do 10/2008, takže z maxima by ti vychádzalo zaplatiť za dva mesiace 11-12/2008. Od 1.1.2009 by som si dala zmenu na minimum. Týmto dosiahneš to, že v roku 2008 aj 2009 môžeš počas PN alebo OČR poberať maximálne dávky. Pri OČR je to napr. 5000,- za 10 dní. ;)

Janka, ocenujem tvoju radu s ponechaním DNP z maxima do konca roku 2008. Ak bude chcieť maximálny VZ aj po ukončení MD, vzhladom na to, že od 1.7.2008 sa bude maximálny VZ zvyšovať, bude musieť nahlasiť zmenu najneskôr do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom jej začína RD, teda do konca sept.08.
No chcem doplniť-poopraviť výšku poistného a VZ z DNP za tie dva dni po ukončení PN.
Ak bude mať počas týchto dvoch dní (predpokladám, že oba tieto dni budú pracovné):
1. zamestnanie A s VZ=12000
2. zamestnanie B s VZ=28142
3. DNP s VZ=28142
potom skutočné poistné aj VZ z DNP za tieto 2 dni bude 0Sk, vzhladom na maximum zo zamestnaní.
Tiež odvod za zamestnanca v zamestnaní s nižším VZ t.j. zo zamestnania A by mal byť 0, pretože maximum má v zamestnaní B. vid §138 ods.16 zákon o soc.poistení.

Možno by som uvažovala s nastavením VZ v zamestnaní B tak, aby súčet zamestnaní A+B príp.+DNP z 8100 tvorili maximum. Treba však myslieť na to, že VZ v zamestnaní A počas týchto dvoch dní nie je totožný s VZ v rozhodujúcom období, t.j. z r.2007. Aj ked pravdepodobne veľký rozdiel tam nemusí byť. DNP by zostalo prihlásené z maxima, no za tie dva dni by si musela uhradiť poistné bud: 1. z rozdielu maxima - dve zamestnania alebo 2. čo by bolo jednoduchšie z maxima, s tým, že by ti vznikol preplatok a neskôr by si si ho vyžiadala vrátiť.
lučia
10.12.07,19:49
Ahojte! Má niekto vedomosti o vyplácaní príspevku v tehotenstve v anglicku?

Žijeme s partnerom v anglicku, koncom r. 2008 sa plánujeme vrátiť natrvalo do SR a "baby" niekedy v r. 2009. Kedy by som si mala začať platiť DNP v SR a v akej výške, aby som dostala najvyššiu materskú?

V anglicku som zamestnaná na pracovnú zmluvu, zamestnávateľ za mňa riadne platí odvody. Počíta sa toto obdobie do obdobia 270 dní?

Neviete aké príspevky by som dostávala z UK, keby som porodila v anglicku a potom sa natrvalo vrátila do SR?

Uvítam každú superskú radu, veď každá koruna (libra :)) sa zíde.
lučia
10.12.07,20:09
Eše jedna podotázka. Oplatí sa mi po príchode do sr zamestnať alebo ísť na materskú?
katkapekly
10.12.07,22:20
Ahojte! Má niekto vedomosti o vyplácaní príspevku v tehotenstve v anglicku?

Žijeme s partnerom v anglicku, koncom r. 2008 sa plánujeme vrátiť natrvalo do SR a "baby" niekedy v r. 2009. Kedy by som si mala začať platiť DNP v SR a v akej výške, aby som dostala najvyššiu materskú?

V anglicku som zamestnaná na pracovnú zmluvu, zamestnávateľ za mňa riadne platí odvody. Počíta sa toto obdobie do obdobia 270 dní?

Neviete aké príspevky by som dostávala z UK, keby som porodila v anglicku a potom sa natrvalo vrátila do SR?

Uvítam každú superskú radu, veď každá koruna (libra :)) sa zíde.
Nie som istá tým, či sa ti toto obdobie započítava do 270 dní, ale skôr by som povedala, že nie. To nemocenské by malo byť zaplatené v SR, aby si mohla dostať príspevok od našej soc. poisťovne. Zdalo by sa mi čudné, keby to uznali. Ak si v UK zamestnaná, a išla by si tam na materskú, dostávala by si ju 26 týždňov, prvých 6 týždňov je to myslím 90% z tvojej mzdy a potom 100 libier na týždeň. Ale to by si dostávala, len keby si bola stále zamestnaná v Anglicku, nie keby si sa po pôrode vrátila na Slovensko, lebo to Ti platí zamestnávateľ, takže sa potom máš vrátiť do práce. A keby si potom dala výpoveď a vrátili sa na Slovensko, na Úrade práce, odbor soc. vecí si treba požiadať o rodičovský príspevok. Vyplatia Ti ho aj spatne od narodenia dieťaťa, keď zdokladuješ, že si takýto príspevok v Anglicku nedostávala. A keďže tam taký príspevok nie je a oni to vedia, tak ho dostaneš aj spatne. Okrem toho máš v Anglicku nárok na Child Benefit, čo je 17 libier na týždeň a je to obdoba rodinných prídavkov. Samozrejme pred príchodom na Slovensko musíš požiadať Child Benefit Office o zastavenie vyplácania tých 17 libier na týždeň a oni Ti dajú doklad, ktorý si dáš úradne preložiť a donesieš na ÚPSVaR, odbor soc. vecí, aby Ti mohli začať vyplácať rodinné prídavky na Slovensku. Z finančného hľadiska sa oplatí samozrejme lepšie poberať materskú v Anglicku, ale to sa už musíte rozhodnúť, či radšej chcete to všetko prežiť sami v Anglicku, bez podpory rodiny a tak. Myslím, že s tým DNP môžeš niečo riešiť, až keď sa natrvalo vrátite tu. Tu sa dá dosiahnuť max. asi 15 000 mesačne. (Opravte ma ak sa mýlim). Ešte dodám, že vidieť radosť starých rodičov tiež stojí za to - aj ich pomoc. A nielen materiálna. Veľa šťastia.
Katy a R
11.12.07,18:28
Ahojte! Má niekto vedomosti o vyplácaní príspevku v tehotenstve v anglicku?

Žijeme s partnerom v anglicku, koncom r. 2008 sa plánujeme vrátiť natrvalo do SR a "baby" niekedy v r. 2009. Kedy by som si mala začať platiť DNP v SR a v akej výške, aby som dostala najvyššiu materskú?

V anglicku som zamestnaná na pracovnú zmluvu, zamestnávateľ za mňa riadne platí odvody. Počíta sa toto obdobie do obdobia 270 dní?

Neviete aké príspevky by som dostávala z UK, keby som porodila v anglicku a potom sa natrvalo vrátila do SR?

Uvítam každú superskú radu, veď každá koruna (libra :)) sa zíde.

na stráke SP - poradňa - je info, že doba zamestnania v UK sa môže počítať do 270 dní - ale viac info asi získaš priamo dotazom na SP.
Ak by to tak bolo, potom sa vlastne na krátku dobu pred materskou stačí na Slovensku zamestnať s VZ okolo 29 tis.
HJaJka
13.12.07,15:09
Dobrý deň,
prosím o radu ohľadom materskej po novom.
Momentálne som na rod.príspevku s 1.dieťaťom, od 27.5.07 si platím DNP z minima a termín pôrodu 2.dieťaťa mám 20.3.2008. Nejako mi unikli zmeny týkajúce sa DNP od 1.1.08 a teraz som zistila, že na max.MD nemám nárok.
Nie je ešte nejaká možnosť, ako ju získať ?
Napr., že by som sa hneď teraz v decembri 07 zamestnala s max.vymeriavacím základom, aby som mala rozhodujúce obdobie 12/07 a 24.1.08 nastúpila na MD (8týždňov pred TP). Predtým pri DNP by sa mi do 270 dní počítalo aj obdobie, kedy bu som nastúpila na MD - stačilo mať splnených 270 dní k TP. Je to tak možné aj teraz v tomto mojom prípade ?
Dá sa v mojom prípade vôbec ešte dosiahnuť max.výška MD ?
Ďakujem
Janka
Jozef Mihál
13.12.07,18:47
Rozumiem tomu tak, že zamestnanie nemáte a ste na rodičovskom príspevku. Od 27.3.2007 ste DNP, teda do dňa pôrodu (20.3.2008) by sa s rezervou mala naplniť podmienka 270 dní poistenia.

Preto je možné odporúčať pokus o nájdenie si zamestnania, najlepšie ešte koncom decembra s maximálnym VZ a na MD odchádzať zo zamestnania. Tak budete mať maximálnu materskú - cca 15000 Sk mesačne.

Nárok na materskú z nem.poistenia zamestnanca mať budete (270 dní splníte a po novom sa doba poistenia z rôznych poistení započítava), rozhodujúce obdobie bude tých pár decembrových dní.
brčko
15.12.07,17:19
Chcem sa podakovať Jankesm, ajobsovi, Janke Motyčkovej aj ostatným za rady a podporu, ktoré mi dávali v tejto téme pre kamarátku. Aj vdaka vám získala nárok na materské v ochrannej lehote zo zamestnania skoro z maxima. No a veru vydýchla som si aj ja, pretože som ju do zrealizovania rady musela nielen ťahať, ale aj tlačiť. No a pani zo SP povedala, že jej to aj tak nepomôže, tak som ani spávať nemohla. A predsa pomohlo!!! Už to má aj na papieri a predpokladám spätne na účte.
No a predovšetkým sa chcem podakovať pánovi Mihálovi za cenné usmernenia a tento "priestor" pre rady a diskusiu pre nás všetkých!
Ďakujem! :))
zuzugali
18.12.07,09:34
Dobrý deň prajem, tiež by som sa chcela poďakovať všetkých za cenné rady ohľadom materskej. Tiež som mala podobný "problém" s kamarátkou ako "brčko" ... pani zo SP jej tvrdila, že je to i tak nepômôže ... a čuduj sa svete pomohlo ... ďakujeeeeeem všetkým poraďákom
ajale
18.12.07,09:54
Ja mam jednu vynikajucu skusenost s vyplatenim materskej.......... samozrejme v zahranici. Kedze soc. poistovna meskala tyzden s uhradenim materskej pripocitala mi do materskej pokutu, ktoru si SAMA udelila za meskanie. Ak sa toto stane v SK tak sa bude dat povedat, ze si zijeme dobre:D:D:D:D. A okrem toho mi raz nahodne zavolali z hlavnej pobocky soc. poistovne.......... samozrejme v zahranici aby sa ma opytali otazky ako, ci som spokojna s ich pracovnikmi, ci su dost kvalifikovani, ako som bola spokojna s ich sluzbami a prostredim ich uradu atd.:D:D
nikulik
18.12.07,10:59
Ahojte, rada by som si len ujasnila, či to dobre chapem. Idem 26.12.2007 na matersku. 23.11.2007 som uzatvorila novy pracovný pomer, takže do potvrdenia uvediem rozhodujúce obdobie od 23.11.2007 do 30.11.2007? Alebo aj od 01.12.2007 do 25.12.2007??
jankasm
18.12.07,11:38
Ahojte, rada by som si len ujasnila, či to dobre chapem. Idem 26.12.2007 na matersku. 23.11.2007 som uzatvorila novy pracovný pomer, takže do potvrdenia uvediem rozhodujúce obdobie od 23.11.2007 do 30.11.2007? Alebo aj od 01.12.2007 do 25.12.2007??

Uvedieš len mesiac, predchádzajúci mesiacu, v ktorom nastupuješ na MD. Čiže uvedieš 11/2007 a mzdu od 23.11.-30.11.2007. ;)
Jozef Mihál
19.12.07,07:36
No a predovšetkým sa chcem podakovať pánovi Mihálovi za cenné usmernenia a tento "priestor" pre rady a diskusiu pre nás všetkých!

Ďakujem a pripomínam že v témach "materská" odporúčam všetkým záujemcom o "vyššiu" materskú riadiť sa heslom, ktoré má v podpise endrju:

Ak chceš nasýtiť niekoho na jeden deň, daruj mu rybu. Ak ho chceš nasýtiť na celý život, nauč ho chytať ryby. (čínska múdrosť)

Čiže presne tak, ako to zvládli jankasm či brčko, za čo im i ja ďakujem.
strm.vladka
19.12.07,12:17
dobry den,
uz som tu raz ziadala o radu. Aj som sa podla nej riadiala, ale nejako to nevyslo. zamestnana som od 08/06 a doteraz mam riadnt prac. pomer. od 1.12.07 som DNP. dala som si svoj 28XXX - svoj VZ v praci a od 1.12. som zaplatila v soc. poist. DNP. na MD nastupujem 1.1. 08. dnes som bola zaniest listok na soc. poist. a tam mi povedali ze mi nevznika z DNP narok na matersku?????? vraj nemam v oboch pripadoch splnenu podmienku 270 dni. u zamestnavatela ano ale na DNP nie. ked som sa ale ohradila, ze mi bolo povedane ze staci u jedneho povedala ze to nie je pravda. naozaj nemam narok na max. matersku??????
dakujem
Dobroslava
19.12.07,12:57
Chcem sa podakovať Jankesm, ajobsovi, Janke Motyčkovej aj ostatným za rady a podporu, ktoré mi dávali v tejto téme pre kamarátku. Aj vdaka vám získala nárok na materské v ochrannej lehote zo zamestnania skoro z maxima. No a veru vydýchla som si aj ja, pretože som ju do zrealizovania rady musela nielen ťahať, ale aj tlačiť. No a pani zo SP povedala, že jej to aj tak nepomôže, tak som ani spávať nemohla. A predsa pomohlo!!! Už to má aj na papieri a predpokladám spätne na účte.
No a predovšetkým sa chcem podakovať pánovi Mihálovi za cenné usmernenia a tento "priestor" pre rady a diskusiu pre nás všetkých!
Ďakujem! :))
Pekný deň prajem, ja mám podobný problém, materské zo zamestnania mi uznali - prišlo rozhodnutie, ale materské z DNP zatiaľ nie. Majú tety zo SP nejakú povinnosť zaslať toto rozhodnutie do určitej doby, alebo mám ja písať druhýkrát žiadosť o vyplatenie? Keď som volala s paňou zo SP, povedala mi, že ešte čaká na niečo od zamestnávateľa /neviem na čo .../ a že rozhodnutie príde. Žiadosť je podaná od 23.10.2007. Treba ešte čakať, alebo konať?
katkapekly
19.12.07,19:43
dobry den,
uz som tu raz ziadala o radu. Aj som sa podla nej riadiala, ale nejako to nevyslo. zamestnana som od 08/06 a doteraz mam riadnt prac. pomer. od 1.12.07 som DNP. dala som si svoj 28XXX - svoj VZ v praci a od 1.12. som zaplatila v soc. poist. DNP. na MD nastupujem 1.1. 08. dnes som bola zaniest listok na soc. poist. a tam mi povedali ze mi nevznika z DNP narok na matersku?????? vraj nemam v oboch pripadoch splnenu podmienku 270 dni. u zamestnavatela ano ale na DNP nie. ked som sa ale ohradila, ze mi bolo povedane ze staci u jedneho povedala ze to nie je pravda. naozaj nemam narok na max. matersku??????
dakujem
ja si myslím, že na tej pobočke ešte nevedia o zmenách alebo čo, lebo podľa toho, čo píšeš, si myslím, že môžeš byť spokojná a dostaneš max. materskú. Napokon, tie tety pri okienku tú materskú nevypočítavajú, tak oni to asi nemusia vedieť:D.
Dobroslava
20.12.07,10:24
Dobrý deň, do koľkých dní od narodenia dieťaťa sa musím prihlásiť v SP ako poistenec štátu - do 15-tich? Nie som si istá. Čo ak to nestihnem do 15 dní? Som nemocensky poistená ako zamestnanec aj ako DNP. Musím vyplniť registračný list dvakrát, tzn. aj ako DNP, alebo stačí raz? Ďakujem.
jankasm
20.12.07,10:49
Dobrý deň, do koľkých dní od narodenia dieťaťa sa musím prihlásiť v SP ako poistenec štátu - do 15-tich? Nie som si istá. Čo ak to nestihnem do 15 dní? Som nemocensky poistená ako zamestnanec aj ako DNP. Musím vyplniť registračný list dvakrát, tzn. aj ako DNP, alebo stačí raz? Ďakujem.

Správne, do 15 dní. Prihlásiť sa stačí 1x, však aj keď si tam poistená z viacerých poistení, stále si len jedna osoba. ;)
Nezabudni si k tomu ešte zobrať aj kópiu rodného listu dieťatka.
Ak by si to nestihla do 15 dní, tak za Teba začne štát platiť poistné až odo dňa prihlásenie. Ak to do 15 dní stihneš, tak myslím, že od začiatku MD. :cool:
Dobroslava
20.12.07,11:05
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Jozef Mihál
20.12.07,13:41
Správne, do 15 dní. Prihlásiť sa stačí 1x, však aj keď si tam poistená z viacerých poistení, stále si len jedna osoba. ;)
Nezabudni si k tomu ešte zobrať aj kópiu rodného listu dieťatka.
Ak by si to nestihla do 15 dní, tak za Teba začne štát platiť poistné až odo dňa prihlásenie. Ak to do 15 dní stihneš, tak myslím, že od začiatku MD. :cool:
Štát platí poistné na dôchodkové poistenie za osobu, ktorá nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO. Viď § 15 ods. 1 písm. c) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Počas poberania materskej je matka stále poistená ako zamestnanec. K prerušeniu dôchodkového poistenia zamestnanca dochádza až v momente, kedy končí materské a začína jej rodičovská dovolenka (začína poberať rodičovský príspevok). Až v ten deň sa stáva poistencom štátu. Samozrejme k tomu dňu už musí byť prihlásená ako poistenec štátu.
brčko
20.12.07,14:04
P. Mihál, ocenujem váš príspevok, lebo som si myslela, že mám takýto názor sama. O tomto sa ja dohadujem s pracovníkmi SP pri okienku registrácie už dlhšie. Všetci svorne tvrdia, že aj zamestnaná matka sa musí prihlásiť do 15 dní (platí vraj do 31.12.07) a od 1.1.08 je vraj lehota do 30dní od narodenia dieťaťa. Kedže som chcela poradiť aj druhým mamičkám, chcela som to mať od zdroja. No nechcem im hovoriť nezmysly, ani ich zbytočne plašiť. No dosť ma to zaráža. SP to nemá jednoznačne napísané ani na svojich stránkach, ktoré by mali mamičky usmerniť a veru, nie je to tak. Podla môjho názoru by teraz matke mali dať spolu s rodným listom dieťaťa aj brožúru, aké má práva a povinnosti. :)
Ja som prípad, že povinnosť zaregistrovať som ešte nemala. Bola som na SP podla bydliska podať odhlášku (§229). Tam mi povedali, že vzhladom na to, že ma prihlasoval zamestnavatel vo svojej pobočke SP, odhlášku musím podať v tej istej pobočke. Tak to pošlem poštou.

DOPLNAM: preškrtnuté je oprava podla príspevku p. Mihála, za ktorý dakujem!
Jozef Mihál
20.12.07,14:15
§ 15 ods. 1 písm. c) zákona 461/2003:

"(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
...
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b) (tj. nie je povinne poistená ako zamestnanec alebo SZČO, pozn. JM), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,"

Za vyššie uvedené osoby platí dôchodkové poistenie štát. Zdôrazňujem, že štát platí vtedy, ak matky starajúce sa o dieťa nie sú povinne poistené ako zamestnanec alebo ako SZČO. Povinné poistenie zamestnanca alebo SDZČO pritom trvá počas poberania materského a končí až skončením poberania materského - kedy počas poberania rodičovského príspevku (počas rodičovskej dovolenky) dochádza k prerušeniu povinného dôchodkového poistenia = čo sa posudzuje ako zánik povinného dôchodkového poistenia.

Teda štát platí dôchodkové poistenie za matku až po skončení materskej - samozrejme za podmienky, že matka sa dovtedy stihla prihlásiť v SP ako poistenec štátu.

§ 22 ods. 1 zákona 461/2003:

"Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) (mamičke, pozn. JM) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa."

O žiadnych 30 dňoch (zmene po 1.1.2008) netuším. Želám pracovníkom v pobočkách SP menej fantázie a viac pridržiavania sa zákona.
alušik
20.12.07,14:19
Tak teraz som z toho dosť mimo aj ja.:confused::eek: Na SP som totiž nestihla vypísať registračný list do 15 dní po narodení malého (pritom pracovná zmluva mi stále trvá, len poberám materské). Bola som sa prihlásiť neskôr - keď to dávali v správach. Pozerala som si teraz odvody do dôchodkovej správcovskej spoločnosti a naozaj mi ich začali posielať až prihlásením sa - vypísaním RLFO.
brčko
20.12.07,15:02
Podla mna v tomto prípade vlastne núti SP mamičku podpisovať klamstvo. Vo vyhlásení, ktoré sa musí podpísať a priložiť k prihláške FO, za ktorú platí DP štát, medziiným prehlasuje, že nie je poistená ako zamestnanec a že všetky dôležité zmeny nahlási.
Ak teda začne počas RD pracovať na PZ, nemusela by sa odhlasovať. Je to to isté ako počas MD. Akoby bola DP dvakrát.
(To len mudrujem, nie je to rada)
Jozef Mihál
20.12.07,15:17
V systéme sociálneho poistenia je taký chaos, že o jeden problém viac alebo menej, je úplne jedno.
jankasm
20.12.07,16:41
Úplne súhlasím so všetkými názormi, ktoré tu boli spomínané /p. Mihál, brčko, alušik/ pretože môj názor bol niekedy rovnaký. Ale z vlastnej skúsennosti na našej pobočke SP, z toho čo bolo medializované v správach niekedy pred 3 mesiacmi /že každá mamička sa má do 15 dní od narodenia dieťatka prihlásiť/ a aj z toho, čo bolo preberané na porade v období vzniku tejto povinnosti, tvrdím, že sa má prihlásiť každá mamička. Viem, že by to tak nemalo byť, ale SP to vyžaduje. Myslím, že to tu dosť vtedy preberala somij, možno sa mi podarí k tomu niečo nájsť a priložím. ;)

Našla som k tomu napr. toto
http://www.porada.sk/t11861-p27-materska-v-r-2006-a.html
Príspevok č. 269 od somij, vtedy s tým súhlasil aj p. Mihál.
http://www.porada.sk/t34662-prihlasenie-na-doch-poistenie-a-narodenie-dietata.html
lastrada
23.12.07,11:24
dobrý deň, potrebujem radu...

- momentálne som na MD - apríl 2005
- platím si DNP (marec ´07- november ´07 najnižší VZ) zrušené a založené nové DNP (november ´07... najvyšší VZ)
- na materskú by som mala nastúpiť na prelome rokov ´07 a ´08
- čo je pre mňa výhodnejšie? nastúpiť už v decembri alebo až v januári? pýtala som sa už veľa ľudí a každý mi radil niečo iné :-(
poistenie som zakladala s úmyslom dosiahnuť maximálnu materskú! podarí sa mi to? ako na to?

vopred všetkým ďakujem za rady...


Predpokladám, že podmienka 270 dní bude splnená - nepíšeš presné dátumy. Keďže si založila v novembri nové DNP, je potrebné, aby Ťa na MD vypísal lekár do 31.12.2007 - potom by sa Ti materské rátalo podľa "starých" podmienok a mala by si teda maximálnu materskú. Ak by Ťa lekár vypísal na MD až po 1.1.2008, bude sa počítať materské podľa nového zákona, ktorý vstúpi do platnosti a tam by si nemala mať 26 týždňov pred nástupom na MD zmenu VZ (a ty ju vlastne máš). Rátala by sa Ti teda materská z minimálneho VZ.;)

zdravím :-)
na materskú ma lekár vypísal ku dňu 31.12.2007 a tlačivo som už aj zaniesla na socpoist. teraz čakám, ako mi tú materskú vypočítajú ;-)
ešte sa ohlásim, keď mi nebude jasný ďalší postup pri uplatňovaní si svojich nárokov :-)
ďakujem ešte raz všetkým za rady, je úžasné, že existuje táto porada aj pre obyčajných smrteľníkov, pre ktorých je naša legislatíva úplnou španielskou dedinou :D !!!
Jozef Mihál
23.12.07,17:23
lastrada: jednoznačne odporúčam ísť na materskú ešte v decembri
Alenaa
27.12.07,06:34
Zdravím Vás,
možno je to trochu mimo od témy, ale ja by som sa Vás chcela opýtať, aký je presný postup pri nástupe na materskú z pohľadu mzdovej účtovníčky.
Moja pracovníčka končí v našej firme pracovný pomer 31.12.2007, odhlásim ju v soc.poisť, zanesiem ELFP, odhlásim ju v zdravotnej poisť.
od 2.1.2008 s ňou uzavrieme nový pracovný pomer s hrubým príjmom 28.200,- Sk. Nahlásim ju do soc.aj do zdravotnej poisťovne.
10.1.2008 nastúpi na materskú dovolenku.
Prinesie žiadosť od svojho lekára - čo všetko mám potom pripraviť a zaniesť do sociálnej poisťovne?
Ďakujem za pomoc, Alena
Alenaa
27.12.07,19:10
Pokúsim sa odpovedať sama, zrejme nemáte čas, alebo som napísala svoju otázku do nevhodnej témy.
Do sociálnej poisťovne mám vyplniť "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc dávku" ?
Prosím o pomoc, nemám skúsenosti, ešte mi neodchádzala nikdy zamestnankyňa na materskú.:mee:
Ďakujem.
brčko
27.12.07,19:26
Od r.2000 nerobím mzdy, no myslím, že presne ako píšeš. Na SP a ZP nahlásiš nástup na MD a do SP odnesieš spolu so žiadosťou o materské aj potvrdenie zam.o zam.na účely uplatn.nároku na ND s RO 2.-9.1.08
Alenaa
27.12.07,19:30
Ďakujem za odpoveď, dúfam, že to bude stačiť, možno mi ešte niekto napíše - či to stačí, prípadne sa opýtam v poisťovni.
Alena
jankasm
29.12.07,16:32
Áno, stačí to. Všetko čo od teba ako zamestnávateľa SP potrebuje, je žiadosť o materské potvrdená zamestnávateľom a potvrdenie o príjme. ;)
Kurucz
30.12.07,10:39
Potreboval by som odpoveď ohľadne zamestnankyne, ktorá je od 01.11.2007 na MD. So zamestnávateľom sa dohodli, že od 2.1.2008 bude pracovať 2 dni v týždni do skončenia MD, t.j. do dosiahnutia 3 rokov veku dieťaťa. Mám nahlásiť túto skutočnosť na SP a ZP? Odvody bude platiť z pomernej časti mzdy do všetkých fondov (nemoc.,starobné,invalidné... zdravotné ako zamestnanec)? Čo s vykazovaním evidenčného listu dôchodkového poistenia za roky 2008,2009,2010?
Jana Motyčková
02.01.08,07:31
Popri poberaní materského nemôže pracovať v pracovnom pomere. Ak chce pracovať, môžu uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti na maximálne 10 hodín týždenne.
Kurucz
02.01.08,08:17
Ešte by som mal otázku, či je obmedzená výška mesačnej odmeny, keby odpracovala za mesiac 40 hodín.
Jana Motyčková
02.01.08,08:35
Výška mesačnej odmeny nie je obmedzená.
danasv
11.01.08,15:44
Tak ja chcem aj touto cestou podakovat vsetkym ktorí mi pomohli sa dopracovat k dvojnasobnej materskej, hlavne Ajobsovi ale aj ostatnym ktori sa zapajali do tejto diskusie a aj s ich pomocou som sa cosi dozvedela a mohla si tymto sposobom pomoct resp. prilepsit svojim detickam. velka vdaka vsetkym;)
ajobs
14.01.08,21:28
Tak ja chcem aj touto cestou podakovat vsetkym ktorí mi pomohli sa dopracovat k dvojnasobnej materskej, hlavne Ajobsovi ale aj ostatnym ktori sa zapajali do tejto diskusie a aj s ich pomocou som sa cosi dozvedela a mohla si tymto sposobom pomoct resp. prilepsit svojim detickam. velka vdaka vsetkym;)

:):):):)
Marti.ka
15.01.08,05:59
Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať ohľadom zmeny vymeriavacieho základu. Podľa vašich rád som aj ja poradila svojej známej, aby sa poistila pred koncom roka 2007 z max. vymeriavacieho základu a hneď dala aj zmenu vymeriavacieho základu od 01.01.2008 z minima.
No na tú zmenu zabudla a dala ju až v novom roku. Na sociálke jej povedali, že zmenu vymeriavacieho základu môže dať až po mesiaci. Viem, že sa tu zdôrazňovalo, aby zmena bola daná už v minulom roku. Bolo to preto? Ako je to vlastne s tou zmenou? Platia tam tiež nejaké pravidlá kedy sa môže a nemôže dať? Ďakujem. To len aby som v tom mala jasno.
celestina
15.01.08,09:54
Zmena môže byť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca. Napr. si povieš,že si zmeníš VZ z 10 000 Sk na 15 000 Sk. Do konca mesiaca zanesieš RLFO s vyznačenou zmenou a od 1 dňa nasledujúceho mesiaca ti začne platiť nový VZ.
ajobs
15.01.08,09:58
Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať ohľadom zmeny vymeriavacieho základu. Podľa vašich rád som aj ja poradila svojej známej, aby sa poistila pred koncom roka 2007 z max. vymeriavacieho základu a hneď dala aj zmenu vymeriavacieho základu od 01.01.2008 z minima.
No na tú zmenu zabudla a dala ju až v novom roku. Na sociálke jej povedali, že zmenu vymeriavacieho základu môže dať až po mesiaci. Viem, že sa tu zdôrazňovalo, aby zmena bola daná už v minulom roku. Bolo to preto? Ako je to vlastne s tou zmenou? Platia tam tiež nejaké pravidlá kedy sa môže a nemôže dať? Ďakujem. To len aby som v tom mala jasno.

Čiže ak zmenu zaniesla až v roku 2008 (v januári), bude táto platiť od 1.2.2008. Za január 2008 ešte zaplatí poistné z maximálneho VZ, teda 1239 Sk.
jankasm
15.01.08,12:04
Súhlasím, a len doplním, že vôbec nič hrozné sa nestalo. Len za január zaplatí o nejakých 700,- viac. Jej plán na získanie maximálnej materskej to však nijako neovplyvní. ;)
Marti.ka
18.01.08,05:08
Ďakujem.
Laura1
31.01.08,18:39
Ak chce dosiahnuť maximum, musíte jej dať vyšší plat Platí totiž nové maximum pre odvod nemocenského poistenia a to je suma 28.142 Sk (už nie je platná suma 25.911 Sk-tá platila do konca júna).;)
Ďakujem, všetko je v poriadku, narodil sa krásny chalpec! Ešte potrebujem vedieť, aké potrvdenie mám dať zamestnankyni pre získanie príspevku pri narodení prvého dieťaťa.
Ako má vyzerať to potvrdenie, máte na to nejaký vzor? Ďakujem.
Laura1
01.02.08,06:12
posúvam......
brčko
01.02.08,08:08
Ďakujem, všetko je v poriadku, narodil sa krásny chalpec! Ešte potrebujem vedieť, aké potrvdenie mám dať zamestnankyni pre získanie príspevku pri narodení prvého dieťaťa.
Ako má vyzerať to potvrdenie, máte na to nejaký vzor? Ďakujem.

Ak si mzdárka, zamestnankyni žiadne potvrdenie nedávaš.
Pri narodení prvého dieťaťa treba vyplniť "Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa" (žiada o doplatok k tej vyššej sume). Táto žiadosť sa podáva až ked sa dieťa dožilo 28dní. Žiadosť potvrdzuje lekár.

Neviem, či sa mi podarí priložiť link. Je to v časti Vzory tlačív - Štátne sociálne dávky - Žiadosť o prípl. k prísp. pri narod.dieťaťa
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
Laura1
01.02.08,08:49
Ďakujem, ja mám žiadosť vytlačenú, ale na konci žiadosti sú uvedené dokumenty, ktoré má matka priložiť k žiadosti.
Má priložiť potvrdenie zamestnávateľa v SR, že v čase narodenia dieťaťa občan členského štátu EHP vykonáva na území SR zárobkovú činnosť.
Myslela som na toto potvrdenie, či mám napísať len obyčajným listom, alebo máte nejaký vzor.
brčko
01.02.08,09:37
Ďakujem, ja mám žiadosť vytlačenú, ale na konci žiadosti sú uvedené dokumenty, ktoré má matka priložiť k žiadosti.
Má priložiť potvrdenie zamestnávateľa v SR, že v čase narodenia dieťaťa občan členského štátu EHP vykonáva na území SR zárobkovú činnosť.
Myslela som na toto potvrdenie, či mám napísať len obyčajným listom, alebo máte nejaký vzor.

Podla mna, stačí napísať potvrdenie obyčajným listom.
Rozumiem tomu správne, ona nie je občan SR, ale občan EHS pracujúca v SR?
Laura1
01.02.08,16:33
Brčko, však ja som len odpísala celé znenie z tlačiva.Ona je samozrejme Slovenka! Priniesla mi aj článok z Nového Času, z 30.1.08. - práve o tom písali. Tam tiež uvádzajú doklady, ktoré potrebuje matka k žiadosti, a je tam aj potvrdenie od zamestávateľa , u ktorého pracovala matka.
Aj podľa ostatných stačí potvrdenie listom?
Ďakujem
luciana1
18.02.08,10:05
Dobrý deň,

zamestnankyňa je tehotná a od 1. 8. 2007 na PN. 19. 2. 2008 nastupuje na MD. Musím posielať na SP ešte raz potvrdenie o príjme (RO rok 2006 - keď začala PN), alebo treba poslať potvrdenie o príjme za rok 2007.
Pre istotu sa chcem ešte opýtať, soc. poistenie sa preruší už teraz, keď ide na MD alebo až keď jej začne RD?
brčko
18.02.08,10:19
Dobrý deň,

zamestnankyňa je tehotná a od 1. 8. 2007 na PN. 19. 2. 2008 nastupuje na MD. Musím posielať na SP ešte raz potvrdenie o príjme (RO rok 2006 - keď začala PN), alebo treba poslať potvrdenie o príjme za rok 2007.
Pre istotu sa chcem ešte opýtať, soc. poistenie sa preruší už teraz, keď ide na MD alebo až keď jej začne RD?

Treba poslať nové "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávky", pretože ked si uplatnuje nárok na nem.dávku v roku 2008, jej RO je rok 2007.
Soc.poistenie sa jej preruší až nástupom na rodičovskú dovolenku, teraz treba oznámiť len nástup na MD.
jankasm
18.02.08,10:20
Dobrý deň,

zamestnankyňa je tehotná a od 1. 8. 2007 na PN. 19. 2. 2008 nastupuje na MD. Musím posielať na SP ešte raz potvrdenie o príjme (RO rok 2006 - keď začala PN), alebo treba poslať potvrdenie o príjme za rok 2007.
Pre istotu sa chcem ešte opýtať, soc. poistenie sa preruší už teraz, keď ide na MD alebo až keď jej začne RD?

Prerušenie poistenia na SP nahlásiš až pri nástupe na RD.
Pri nástupe na MD treba nahlásiť na ZP a rovnako na SP len zmenu, o nástupe na MD.
Keďže PN jej začala v roku 2007 a potvrdenie o príjme bolo za rok 2006 tak samozrejme treba nové potvrdenie o príjme za rok 2007. Pretože na MD nastupuje až v roku 2008 a rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej je teda rok 2007. ;)
luciana1
18.02.08,10:25
Ďakujem za pomoc :)
martinatomkova
21.02.08,12:12
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľade práci na dohodu o pracovnej činnosti popri materskej dovolenke ( nie RD) na MD som od 2.12.2007 ( porodila som 5.12.2008), chcela by som si privyrobiť ale nechcela by som stratiť nárok na materský príspevok... dá sa to nejako vyriešiť
ďakujem za každú odpoveď
PS snažila som sa to nájsť ale su tu len staršie príspevky
brčko
21.02.08,12:34
Pracovať na dohodu o vyk.práce alebo dohodu o prac.činnosti môžeš. Nárok na materské nestratíš.
palec.b
03.03.08,06:06
Ahojte poradaci, potreboval by som vasu pomoc.
Az 21.2.2008 prislo rozhodnutie zo SP o uplatneni osetrovneho ako DNPO za obdobie 19.-26.10.2007. V odôvodneni uvadzaju, ze RO podla § 57 vyska nemocenskej davky sa urcuje z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu ...
A pritom v SP eviduju vznik DNP od 18.10.2007 z max. VZ a narok na osetrovne sa uplatnil od 19.10.2007. Podla § 54 ods.2 zakona c) ma byt rozhodujuce obdobie 18.10.2007 a teda max VZ a nie pravdepodobny VZ.
Chceme sa odvolat,ale velmi by mi pomohlo, keby ste mi poradili ako ho formulovat, pripadne ak uz niekto pisal taketo odvolanie a mohol mi ho poslat. Komu ho adresovat ? dakujem
ajobs
03.03.08,18:56
Ahojte poradaci, potreboval by som vasu pomoc.
Az 21.2.2008 prislo rozhodnutie zo SP o uplatneni osetrovneho ako DNPO za obdobie 19.-26.10.2007. V odôvodneni uvadzaju, ze RO podla § 57 vyska nemocenskej davky sa urcuje z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu ...
A pritom v SP eviduju vznik DNP od 18.10.2007 z max. VZ a narok na osetrovne sa uplatnil od 19.10.2007. Podla § 54 ods.2 zakona c) ma byt rozhodujuce obdobie 18.10.2007 a teda max VZ a nie pravdepodobny VZ.
Chceme sa odvolat,ale velmi by mi pomohlo, keby ste mi poradili ako ho formulovat, pripadne ak uz niekto pisal taketo odvolanie a mohol mi ho poslat. Komu ho adresovat ? dakujem

To, čo uvádza SP je nesprávne. V minulom roku (teda 2007) sa určovalo RO presne tak, ako píšeš - čiže z reálneho VZ v zmysle § 54 ods.2 zákona c). SP si zrejme pomýlila časové rámce, pretože od 1.1.2008 sa skutočne RO v prvých 26 týždňoch trvania DNP určuje z pravdepodobného VZ v zmysle § 57 rovnakého zákona. Treba ich v odvolaní upozorniť na skutočnosť, že ide o rok 2007.