Lubos982
04.04.18,14:53
Dobry den,

Ako obcan SR som dlhodobo zil v Ceskej Republike, kde som mal povolenie k trvalemu pobytu a vydane vodicske opravnenie sk. B (autoskola robena v CR, VP vydany 2009).

V Juni 2011 mi bolo vodicske opravneni odobrate za jazdu pod vplyvom alkoholu a bol mi udeleny trest zakazu viest motorove vozidlo na 18 mesiacov.

Od roku 2013 sa v CR nezdrziavam, ani tam nemam trvaly pobyt. Potreboval by som si vodicsky preukaz obnovit.

Predpokladam ze riesenie nebude take jednoduche, ako len absolvovat autoskolu na uzemi SR.

Viete mi v tejto zalezitosti poradit?

Dakujem
misoft
04.04.18,14:31
Čo chceš poradiť? Môj názor je, že ani SK autoškola ti nepomôže, aby si získal späť CZ vodičák. Alebo si urob vodičák tu - pekne od začiatku.
Česká strana nemusí uznať výsledky vykonaných slovenských vodičských skúšok - nie je to ich povinnosť. Uznávajú platnosť vodičského oprávnenia (dokladu).
Takže - buď oľutuješ vodičák, alebo oľutuješ čas a budeš robiť autoškolu tam.
profesional
05.04.18,16:37
1. V ČR musíš požiadať o vrátenie VP na základe uplynutia trestu. Na to budeš musieť urobiť na novo skúšky. Ale nemusíš ísť do autoškoly.
Následne si požiadaš o výmenu za slovenský v SR.

2. Ak by si aj šiel v SR znova do autoškoly a urobil skúšky, nebudú ti môcť vydať u nás VP, lebo uvidia v systéme, že máš aktívny VP v inej členskej krajine EÚ, hoc si si po neho po upylnutí trestu nebol.