beatad
21.08.06,10:56
Dobrý deň. Vie mi niekto poradiť, či sa v niektorom zákone nehovorí o zamestnávaní živnostníkov?
Jedná sa mi o to, že živnostníci ako zamestnávatelia nútia svojich pracovníkov vybaviť si živnosť a potom ich zamestnajú na základe zmluvy podľa Obch.zákon. Nezakazuje im to žiadny zákon? Majú na to právo?
Príklad:Pekáreň prepustila všetkých svojich pracovníkov, ktorí si "dobrovoľne" vybavili živnosť a teraz s pekárňou spolupracujú na základe Zmluvy uzavretej podľa §269 Obch.zákonníka. Je to OK?
Počula som, že v Maďarsku úrady zakročili proti takýmto postupom zamestnávateľov. Ako je to u nás ???
Vďaka za odpovede.
Zdeni
21.08.06,09:10
Dobrý deň. Vie mi niekto poradiť, či sa v niektorom zákone nehovorí o zamestnávaní živnostníkov?
Jedná sa mi o to, že živnostníci ako zamestnávatelia nútia svojich pracovníkov vybaviť si živnosť a potom ich zamestnajú na základe zmluvy podľa Obch.zákon. Nezakazuje im to žiadny zákon? Majú na to právo?
Príklad:Pekáreň prepustila všetkých svojich pracovníkov, ktorí si "dobrovoľne" vybavili živnosť a teraz s pekárňou spolupracujú na základe Zmluvy uzavretej podľa §269 Obch.zákonníka. Je to OK?
Počula som, že v Maďarsku úrady zakročili proti takýmto postupom zamestnávateľov. Ako je to u nás ???
Vďaka za odpovede.
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t15780-tzv-zivnostnici.html
bolo to tu rozoberané. Sú tam pre aj proti. Názory sú rôzne.:rolleyes:
Manual
21.08.06,09:12
Dobrý deň. Vie mi niekto poradiť, či sa v niektorom zákone nehovorí o zamestnávaní živnostníkov?
Jedná sa mi o to, že živnostníci ako zamestnávatelia nútia svojich pracovníkov vybaviť si živnosť a potom ich zamestnajú na základe zmluvy podľa Obch.zákon. Nezakazuje im to žiadny zákon? Majú na to právo?
Príklad:Pekáreň prepustila všetkých svojich pracovníkov, ktorí si "dobrovoľne" vybavili živnosť a teraz s pekárňou spolupracujú na základe Zmluvy uzavretej podľa §269 Obch.zákonníka. Je to OK?
Počula som, že v Maďarsku úrady zakročili proti takýmto postupom zamestnávateľov. Ako je to u nás ???
Vďaka za odpovede.
U nás sa s tým podľa mojich poznatkov zatial nič nedeje /potichu sa to toleruje/, ľady sa v tomto smere pohli aj v ČR.
Pekný deň...:)
Fany
21.08.06,10:19
No práve včera som zachytila na TV správu, že sa tomu ide zamedziť aj u nás. Takže s tým, milí zamestnanci, radšej nesúhlaste, alebo to aspon oddalujte. Možno sa dočkáte. Hoci aj zamestnanie "na živnosť" má aj svoje výhody. Ide o to, komu, čo vyhovuje. Ale je fakt, že živnosť by mala zostať živnosťou a závislá činnosť je zase niečo iné.
Jana Acsová
21.08.06,10:25
U nás sa s tým podľa mojich poznatkov zatial nič nedeje /potichu sa to toleruje/, ľady sa v tomto smere pohli aj v ČR.
Pekný deň...:)No neviem neviem ... už aj na Porade sa vyskytli príspevky týkajúce sa preklasifikovania vzťahu na závislú činnosť.
Jana Acsová
21.08.06,10:37
Manual
21.08.06,12:51
No neviem neviem ... už aj na Porade sa vyskytli príspevky týkajúce sa preklasifikovania vzťahu na závislú činnosť.
Tým tolerovaním som myslel to, že zákon v tomto smere nie je úplne "dopilovaný".
Samozrejme zamestnávateľ, ktorý "prinúti" zamestnanca aby si spravil ŽL a naďalej pokračuje vo svojej doterajšej práci a výsledok práce faktúruje a zamestnávateľ sa správa k nemu aj naďalej ako k zamestnancovi že mu poskytuje ochr. prostriedky, dáva stravné lístky a podobne ďalšie výhody ako majú iní zamestnanci, tak to je zo strany zamestávateľa pritiahnuté za vlasy.
Pekný deň...:)
Davor
21.08.06,17:33
Tým tolerovaním som myslel to, že zákon v tomto smere nie je úplne "dopilovaný".
Samozrejme zamestnávateľ, ktorý "prinúti" zamestnanca aby si spravil ŽL a naďalej pokračuje vo svojej doterajšej práci a výsledok práce faktúruje a zamestnávateľ sa správa k nemu aj naďalej ako k zamestnancovi že mu poskytuje ochr. prostriedky, dáva stravné lístky a podobne ďalšie výhody ako majú iní zamestnanci, tak to je zo strany zamestávateľa pritiahnuté za vlasy.
Pekný deň...:)
Je to pritiahnute za vlasy ale pri urcitom prijme sa kvoli daniam a odvodom ludom viac oplati robit na ZL, ako byt zamestnancom. A ak je takych ludi na trhu malo, zamestnavatel na to rad pristupi, navyse nema robotu so mzdami (cize "usetri" aj na mzdarke). A to nehovorim o tom, ze papierovo sa zvysi efektivita na jedneho zamestnanca (vyhodne hlavne pre pobocky zahranicnych firiem apod.).
Jana Acsová
22.08.06,06:12
Nakoľko vieme o čo sa v tejto problematike jedná, prosím účastníkov diskusie, aby ju nerozvíjali smerom, ktorý nie je úplne v súlade s platnou legislatívou.

Ďakujem.