Jozef Mihál
08.07.07,22:45
Na základe diskusií tu na Porade sa už pomenilo zopár vecí v zákonoch - k lepšiemu i horšiemu, možno k niečomu bude dobrá aj táto.
ajobs
08.07.07,20:49
Na základe diskusií tu na Porade sa už pomenilo zopár vecí v zákonoch - k lepšiemu i horšiemu, možno k niečomu bude dobrá aj táto.

Jasné, len dúfam, že sme v tejto téme nezmiatli mnohé dievčatá, ktoré očakávajú rady z oblasti materského. Ak áno, ospravedlňujem sa, myslím, že táto polemika bola na prospech veci.
Jozef Mihál
08.07.07,20:56
Dievčatá si rady prečítajú rady, ktoré sa im ešte len zídu - aby potom na poslednú chvíľu neriešili svoje dôchodky tak, ako to často vidíme v tejto téme - pri materskej.
Brajana
09.07.07,07:17
Dobrý deň. Poradu, konkrétne informácie o poberaní materského sledujem už dlhšie a čo to som aj pochopila. No nie je mi jasných pár vecí.
Som zamestnaná takmer 4 roky na dobu neurčitú, teda materské poberať budem vo výške vyplývajúcej z môjho platu. Nakoľko to bude relatívne málo (z VZ cca 12.000), platím si od 4/07 DNP(min. VZ). Zatiaľ tehotná nie som, no v blízkej budúcnosti, dúfam, budem. Podmienka 270 dní z DNP bude splnená koncom 12/07. A teraz otázka. Stretla som sa tu s radami, ukončiť DNP koncom roka a znovu sa prihlásiť s max. VZ hoci len na pár dní. Alebo ukončit DNP a opäť sa prihlásiť pár dní (týždňov) pred nástupom na MD. čo je pre mňa výhodnejšie, keď predpokladaný nástup na MD bude v druhej polovici roka 2008? Ak by som zvolila prvú možnosť, RO by bol rok 2007 (kde by sa spriemeroval VZ?, teda aj materské by bolo nižšie, ako keby som zvolila druhú možnosť, prihlásiť sa na DNP pred MD s max. VZ, kedy by bolo prave to RO. Neviem, či uvažujem správne... Prosím poraďte, kto vie.Ďakujem a vážim si rady, ktoré tu možno získať

Nikto mi s tym nevie poradit? Bez ohladu, co bude po 1.1.2008 (zatial).
Ide mi o poberanie dvoch materskych - jednej zo zamestnania (s tou neplanujem nic robit) a druhej z DNP.
Dakujem
Viiila76
09.07.07,08:04
Velmi sa ospravedlnujem dopredu, ze som poziadavku na tuto situaciu uz raz na toto forum napisala, ale je to dost surne...

Kamaratka 5.7. nastupila na matersku dovolenku, 3.7. bola u lekara ten jej vraj vystavil nejaky papier, ze nastupuje na matersku s tym, ze musela podpisat nejake vyhlasenie, ze na odvody jej prispieval len jeden zamestnavatel... Lenze 4.7. sa jej naskytla moznost, ze moze uzatvorit este jeden PP aj ked len na jeden den, v prvom zamestnani si vybavila NV na tento den. Myslite, ze je vsetko OK a moze dostat aj z druheho PP matersku davku v max. vyske?
Jozef Mihál
09.07.07,08:31
Brajana, dátum 1.1.2008 zrejme bude znamenať veľkú zmenu vo filozofií získavania čo najvyššej materskej. S ohľadom na všetky uvádzané okolnosti odporúčam v decembri 2007 odhlásiť sa z DNP a pár dní pred 1.1.2008 sa znovu prihlásiť s maximálnym VZ. K 1.1.2008 potom VZ v DNP zmeniť na minimálny. A potom sa uvidí.
Jozef Mihál
09.07.07,08:32
Viiila76 - z druhého PP jej SP zrejme materské neprizná z dôvodu nedodržania 270 dní trvania druhého PP.
Viiila76
09.07.07,09:00
Viiila76 - z druhého PP jej SP zrejme materské neprizná z dôvodu nedodržania 270 dní trvania druhého PP.

Pán Mihal, dakujem pekne za taku rychlu odpoved... Potom mi ale napada otazka, ci su moje vlastne plany do buducna spravne... a to som ich mala odsuhlasene, teda ak som to dobre pochopila...

Zamestnaná som u zamestnávateľa č. 1 od r. 1997, hrubý príjem je cca 25000,00 Sk. Od 1.7.2007 som sa prihlásila na DNP, platiť budem z minimálneho VZ.

Povedzme, že 1.9.2008 nastúpim na MD. 270 dní bude splnených.

Zamestnávateľ č. 1:
28.7.2008 rozviažem pracovný pomer
1.8.2008 uzavriem nový pracovný pomer s maximálnym VZ
od 18.8.2008 do 31.8.2008 si zoberiem neplatené voľno
1.9.2008 nastupim na MD

Zamestnávateľ č.2:
18.8.2008 uzavriem nový pracovný pomer s maximálnym VZ
31.8.2008 ukončím pracovný pomer
1.9.2008 nastúpim na MD

DNP:
28.7.2008 sa odhlásim z DNP
29.7.2008 sa prihlásim na DNP (z maximálneho VZ)
31.7.2008 sa odhlásim z DNP
1.9.2008 nastúpim na MD a prihlásim sa na DNP (z minimálneho VZ)
Jozef Mihál
09.07.07,09:02
Viiila, od 1.1.2008 sa s vysokou pravdepodobnosťou zmení zákon o sociálnom poistení a tieto plány potom budú neaktuálne.
Viiila76
09.07.07,09:26
Viiila76 - z druhého PP jej SP zrejme materské neprizná z dôvodu nedodržania 270 dní trvania druhého PP.


Mam z toho dost velky hokej, musim povedat, ale snazim sa pochopit.
Dostala som od poradaka takuto radu...

Súhlasím, a zamestnávateľa č.2 tam dostaneš tak, že musíš mať ďalšie neplatené voľno, a nesmie ti bežať DNP. Lepšie je to rozvrhnúť do 2 mesiacov, napr. 25.7.2008 ukončiť PP aj DNP. od 26.7. do 31.7.2008 dať DNP z maxima, a od 1.8.2008 uzavrieť jeden PP (napr. do 15.8.2008), potom NV v ďalších dňoch, a od 18.8. do 21.8.2008 urobiť ďalší PP (počas NV v 1. pracovnom pomere). Dňa 22.8.2008 ukončiť NV v 1. PP a nastúpiť súčasne na MD.

Z toho dovodu som predpokladala, ze to pojde spravit aj u kamosky...

Pan Mihal, dakujem, ze mate tolko trpezlivosti... :)
Viiila76
09.07.07,11:59
Alebo inak povedane, mala este nejaku moznost zvysit si matersku (teoreticky) toho 3.-4.7.2007, ked nastup na matersku bol 5.7.2007???
eny7
09.07.07,14:18
]Pan Mihal prosim Vas o radu,lebo asi ma vcera nikto nepochopil.Predvcerom som zistila, ze som tehotna, neviem kedy budem mat termin mozno 3/2008,ale chcem spravit maximum, aby som mala co najvyssiu matersku. Som zamestnana na TPP od 11/2002 3,5 roka v jednej firme,od 4/2006 do 6/2007 v druhej firme a od 7/2007 v novej firme.Vsetky zamestnania mam bez prerusenia.Chcela by som vediet, co mi odporucate, ked neviem ci vobec v tejto novej praci budem mat tych 270 dni, a ci by mi nepomohla taka moznost,ze by som sa dohodla v tom predchadzajucom zamestnani aspon na tu hodinu tyzdenne,ale neviem ci by to bolo daco platne,ked pp skoncil dohodou,myslim ci by to SP uznala ako prerusenie a zahrnula to do tych 270 dni.Aj ked na rok moze byt vsetko inak,ale nemusi.velmi pekne Vas prosim,poradte mi co mam robit, alebo co este mozem robit.Dakujem.
saskia26
09.07.07,14:58
Musím vyjadriť svoju zatrpknutosť k pripravovanej novele. Naozaj sa štát nepostará o svojich poistencov. Treba len platiť vysoké odvody, dane, aby boli "všetci" spokojní, ale za to nedostane nič. Nech si to zmenia, zariadim sa inak. Veď niet nad šikovnosť ľudí. Ale pre istotu, budem platiť všetko tak ako som si naplánovala, veď nakoniec uvidíme...
Chcem poďakovať všetkým, ktorí s trpezlivosťou radia tím, ktorí sa v tom až tak nevyznajú.
Určite však sklamem veľa ľudí vo svojom okolí (teda nastávajúcich mamičiek), ktorým som sa snažila na základe tejto diskusie prilepšiť si na materskej dovolenke. Dúfam, že to vykompenzujú aspoň zvýšením príspevku na dieťa, prípadne zvýšením rodičovskej dovolenky.
Nech žije sociálny štát !!!
Jozef Mihál
09.07.07,16:32
eny7: na materské nárok mať budete, pretože nie je dôležité, koľko bude trvať vaše najnovšie zamestnanie. Podstatné je, že v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bez akýchkoľvek problémov splníte podmienku, že ako zamestnanec ste boli nemocensky poistená 270 dní a viac. Nie je dôležité, že šlo o viac zamestnaní, ktoré na seba nadväzovali. Inými slovami, je jedno, či ste 270 dní nemocenského poistenia dosiahli v jedinom zamestnaní alebo vo viacerých zamestnaniach, ktoré šli po sebe.
Jozef Mihál
09.07.07,16:37
saskia26 - zmenu, ktorú ministerstvo práce pripravilo do novely účinnej od 1.1.2008, som osobne očakával už najmenej pred dvoma rokmi a doteraz sa čudujem, prečo im to trvalo tak dlho. Takže mamičky, ktoré mali to šťastie a na materské nastúpili alebo ešte len nastúpia v roku 2007, mali možnosť svoje materské si zviacnásobiť. Po 1.1.2008 bude "ideálom" materské "len" vo výške 508 Sk na deň...čiže len nejakých 15000 Sk mesačne.

...ale aj to môže byť zaujímavé pre maminy, ktoré si platia odvody z minimálnej mzdy 7600 Sk, mať materské dvakrát také vyššie, ako plat. Pre ne tu preberané triky budú aktuálne aj po 1.1.2008.
saskia26
09.07.07,17:04
Máte pravdu pán Mihál, je veľa takých, ktoré majú len minimálnu. Takže nám ostatným zostáva len si priplatiť DNP. tu je tiež dôležité kombinovať rozhodujúce obdobia, alebo stačí súčasne platiť z pracovného pomeru a z DNP?
Mám uzavrieť vôbec ďalší pracovný pomer na kratší úväzok, alebo zostanem naďalej na základe dohody o vykonaní práce?
Oliverka
09.07.07,17:07
Este by som vas poprosila o informaciu, ci je ohrozene aj "robenie si" max. VZ ku konci roka. Som dobrovolne NP + pov. z min. VZ ako SZCO. Pocas roka platim DNP z minima, len v decembri ho po preruseni zvysim na maximum... Teraz som dostala strach, aby som v buducom roku nemala nemocenske z minima. Este raz vdaka vsetkym ochotnym pomoct.
eny7
09.07.07,18:17
Dakujem pan Mihál, ze ste sa pozastavili nad mojou otazkou. Je mi jasne, ze materske mat budem, len mi zalezi na tom aku sumu budem dostavat a ako tu sumu pokial mozno vyhnat co najvyssie a co mam pre to uz teraz urobit.Spominala som, ze od 7/07 som v novej praci a ci by sa mi kvoli navyseniu materskej este nedalo nejako napr.obnovit prac.pomer s predchadzajuceho zamestnania/mam tam odprac.14 mes./ aspon na tu hodinu tyzdenne,aby som mala v dvoch zamestnaniach min. tych 270 dni. Ak je to realne!! Samozrejme zalezi co prinesu zakony v r.2008, ale ked je aspon nejaka moznost ako si zvysit materske musim to skusit.Cakam na vasu radu.Prijemny vecer.
Jozef Mihál
09.07.07,18:17
Oliverka - tento plán novelou ohrozený nebude, o tom práve píšem v mojom predošlom príspevku.
Jozef Mihál
09.07.07,18:21
eny7 - ak na materské nastupujete až po 1.1.2008 (ak pozorne čítam tak to aj bude), potom je zbytočné špekulovať o druhom PP. Ak na materské nastupujete pred 1.1.2008, tak to za úvahu stojí, ale praktické skúsenosti so SP v takýchto prípadoch hovoria, že SP veľmi nerado uznáva nárok na materské z dvoch súčasných - pričom prerušovaných - zamestnaní.
Oliverka
09.07.07,18:33
Pan Mihal, ospravedlnujem sa, nedocitala som predchadzajuci prispevok do konca. Dakujem za odpoved.
eny7
09.07.07,18:37
Dakujem krasne pan Mihál, zajtra budem dufam vediet viac o termine nastupu na materske. Ak by bol nastup realny pred 1.1.08 kedy si mam dohodnut prac. zmluvu? Je lepsie cim skor? Skoncila dohodou 29.6.07 ,a co si v nej mam dohodnut,na vpp?
Vyskusam vsetky realne moznosti, co mi zvysia materske....
Jozef Mihál
09.07.07,18:42
Opakujem, ak PP už skončil, bude veľmi ťažké presvedčiť SP, aby uznala nárok na materské aj z druhého zamestnania, ktorým bude ten znovuuzavretý PP s bývalým zamestnávateľom - ak znovuzavretý PP bude trvať kratšie, ako 270 dní, čo aj bude.
eny7
09.07.07,18:51
Dobre pan Mihál, ak by uz tato moznost nebola realna, ake ine moznosti by prichadzali do uvahy? Ze by mi zamestnavatel v roku 2008 zvysil plat?na aku sumu a za akych podmienok by som dostala max.matersku?
Jozef Mihál
09.07.07,19:07
eny7, prepáčte, stačí si trošku pozornejšie prejsť niekoľko strán dozadu v tejto téme, prípadne si vás dovolím upozorniť na samotný pôvodný seriál mojich príspevkov k materskej...podľa niektorých názorov je vraj naozaj dobrý a dá sa z neho údajne pochopiť celý princíp ako sa dopracovať k vyššej materskej, a to aj bez jediného semestra na právnickej fakulte.
eny7
09.07.07,19:23
Ok,ale ja som taka nedockava-termin nepusti a myslela som ze od Vas na mojom pripade to rychlo pochopim.Serialy som si skopirovala a ulozila a mam tam toho zatial na 13 stran.Tak to budem musiet prestudovat.
Dakujem za Vas cas aj ochotu. Cenim si to. Nech sa Vam dari pan Mihal.Dobru noc.
žilinčanka
10.07.07,07:25
Vážený pán Mihál,
chcem Vás poprosiť kde by bolo možné sa dostať k zneniu návrhu zmeny zákona o sociálnom poistení?
Tiež sa chcem spýtať: Plánujem ísť na materskú niekedy v 4/2008. V 2/2007 som si začala platiť DNP z minimálneho vz. 270 dní budem mať vyplatených niekedy v 11/2007. Som trvale zamestnaná a teda aj povinne nemocensky poistená nepretržite 15 rokov u jedného zamestnávateľa a aj do nástupu na materskú budem. Ak by avízované zmeny v zákone o sociálnom poistení vošli do platnosti od 1.1.2008, nie je potrebné už teraz platiť na DNP z rozdielu medzi povinným nemocenským poistením a vymeriavacím základom z ktorého mi môže byť vypočítaná maximálna materská (cca 508 Sk/deň??). Bude po tejto úprave možné ukončiť DNP a založiť nové DNP a rozhodujúce obdobie bude nové DNP?? Alebo bude musieť byť aj DNP nepretržite minimálne tých 270 dní??
Ďalej sa chcem opýtať, že ak je počas povinného nemocenského poistenia čerpaná nemocenská dávka z dôvodu pracovnej neschopnosti, znamená to že vz z povinného nemocenského poistenia je v posudzovanom rozhodujúcom období znížený?? Ak som napr. v minulom roku maródovala celkom 3 mesiace, bude vymeriavací základ pre výpočet materskej z povinného nemocenského poistenia znížený?? Čo ak budem maródovať počas tehotenstva napr. 3-4 mesiace? Alebo celé tehotenstvo?
Vopred ďakujem za odpoveď, moc by mi pomohol ten návrh zákona.
Jozef Mihál
10.07.07,07:57
Vidím, že je najvyšší čas napísať rozbor stavu ktorý nastane po novele a ako naň reagovať. Nebezpečné však je, že ten rozbor si bude môcť prečítať každý.
saskia26
10.07.07,07:58
Pán Mihál, skúsite to napriek tomu tu uviesť? Je prípadne iná možnosť?
Viiila76
10.07.07,08:00
Preco by to bolo nebezpečne?
saskia26
10.07.07,08:08
Zrejme preto, že sa situácia sa zanalyzuje a potom si to zákonodarcovia podľa toho upravia. Škoda, že zákony nerobia ľudia, ktorí sa týmto veciam rozumejú. Ale tí si zarábajú šikovnejším spôsobom
saskia26
10.07.07,08:21
Vážený pán Mihál,
chcem Vás poprosiť kde by bolo možné sa dostať k zneniu návrhu zmeny zákona o sociálnom poistení?
Tiež sa chcem spýtať: Plánujem ísť na materskú niekedy v 4/2008. V 2/2007 som si začala platiť DNP z minimálneho vz. 270 dní budem mať vyplatených niekedy v 11/2007. Som trvale zamestnaná a teda aj povinne nemocensky poistená nepretržite 15 rokov u jedného zamestnávateľa a aj do nástupu na materskú budem. Ak by avízované zmeny v zákone o sociálnom poistení vošli do platnosti od 1.1.2008, nie je potrebné už teraz platiť na DNP z rozdielu medzi povinným nemocenským poistením a vymeriavacím základom z ktorého mi môže byť vypočítaná maximálna materská (cca 508 Sk/deň??). Bude po tejto úprave možné ukončiť DNP a založiť nové DNP a rozhodujúce obdobie bude nové DNP?? Alebo bude musieť byť aj DNP nepretržite minimálne tých 270 dní??
Ďalej sa chcem opýtať, že ak je počas povinného nemocenského poistenia čerpaná nemocenská dávka z dôvodu pracovnej neschopnosti, znamená to že vz z povinného nemocenského poistenia je v posudzovanom rozhodujúcom období znížený?? Ak som napr. v minulom roku maródovala celkom 3 mesiace, bude vymeriavací základ pre výpočet materskej z povinného nemocenského poistenia znížený?? Čo ak budem maródovať počas tehotenstva napr. 3-4 mesiace? Alebo celé tehotenstvo?
Vopred ďakujem za odpoveď, moc by mi pomohol ten návrh zákona.

http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=10004&pk_a=0&pk_id=181&pk_doc_id=1103
Brajana
10.07.07,10:27
Brajana, dátum 1.1.2008 zrejme bude znamenať veľkú zmenu vo filozofií získavania čo najvyššej materskej. S ohľadom na všetky uvádzané okolnosti odporúčam v decembri 2007 odhlásiť sa z DNP a pár dní pred 1.1.2008 sa znovu prihlásiť s maximálnym VZ. K 1.1.2008 potom VZ v DNP zmeniť na minimálny. A potom sa uvidí.

Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem, za radu. A dovoľte mi položiť ďalšiu otázku: v tomto prípade bude RO pre priznanie materského rok 2007 (?), kedy sa denny vymeriavací základ spriemeruje podľa zaplateného poistného? V tom prípade by nebolo rozumné, pre dosiahnutie vyššieho denného VZ zvýšiť už teraz odvádzanú sumu? (doteraz min. VZ).
A ďalšia otázka: keďže podmienka 270 dní bude splnená niekedy 26.12.07, je potrebné platiť aj po 1.1.2008? (keďže to zrejme nebude zahrnuté do RO.. alebo bude?)
Ďakujem za trpezlivosť a prajem pekný deň
Brajana
10.07.07,10:53
A ešte jedna otázka: je potrebné si zobrať koncom roka (v čase, keď budem platiť DNP z max. VZ) neplatené voľno v práci? Aby nebežali obe poistenia súčasne. Bolo by to jednoduche, lebo dovolenku už budem mať vyčerpanú.
Ďakujem
Jozef Mihál
10.07.07,10:54
nemusíte mi ďakovať za trpezlivosť, pretože skutočne nie je začo. Súčasne poprosím tých, ktorí na materské nastupujú až po 1.1.2008, aby vyčkali, kým sa tu nezjaví komplexný komentár vysvetľujúci, čo a ako podniknúť. Je zbytočné denne neustále opakovane vysvetľovať jednotlivcom, čo a ako, keď existuje jeden univerzálny recept.
saskia26
10.07.07,10:57
Pán Mihál, máme my nastávajúce mamičky, ktoré pôjdu na MD po 1.1.2008 pokračovať v tom, ako sme si to naplánovali podľa súčasného zákona?
Manual
10.07.07,11:04
Vidím, že je najvyšší čas napísať rozbor stavu ktorý nastane po novele a ako naň reagovať. Nebezpečné však je, že ten rozbor si bude môcť prečítať každý.
Jozef rozbor nechaj na neskôr až to bude schválené a ako to bude schválené. Nakoniec aj v tomto návrhu možno nastanú zmeny a "vylepšenia" aby sa dalo zaujať stanovisko ku konkrétnym zneniam paragrafov.
Jozef Mihál
10.07.07,11:08
Janko súhlasím a dodávam, že ja skôr nechcem žiaden rozbor zverejňovať preto, lebo "nepriateľa treba verejne chváliť a nie poukazovať na jeho slabé stránky".
Manual
10.07.07,11:10
Janko súhlasím a dodávam, že ja skôr nechcem žiaden rozbor zverejňovať preto, lebo "nepriateľa treba verejne chváliť a nie poukazovať na jeho slabé stránky".
... presne tak... :-)
Jozef Mihál
10.07.07,11:12
saskia26: Ak nastupujete na MD až po Novom roku, máte ešte času dosť nato, aby ste pred koncom roka správne zareagovali na to, čo napokon bude schválené v novele. Tá správna sezóna na aplikáciu fínt, či už bude novela schválená alebo nie, bude tak či tak až v decembri. Dôležité je, aby Vám pre každý prípad bežalo DNP.

Mimochodom, už tu jeden pokus o prekazenie fínt s nemocenskými dávkami bol - v novele k 1.8.2006 - a napokon sa tento pokus do konečného znenia tej novely nedostal.
saskia26
10.07.07,11:14
Pán Mihál, na to sa aj spolieham, že sa to bude dať koncom roka ešte zariadiť.
Ďakujem a budem Vás sledovať ďalej!
Veľa úspechov!
Jozef Mihál
10.07.07,11:28
Nemám rád, keď ma niekto sleduje...
saskia26
10.07.07,15:04
Tak teda, študovať poradu...
Viiila76
12.07.07,06:48
Poprosim o odobrenie, resp. radu:

Kamaratka c. 1:
Nastup na matersku v oktobri, minimalna mzda ale 270 dni ma splnenych, DNP si neplatila.
Navrh na najvyssie materske - par dni pred nastupom ukoncit PP, druhy den nastupit s nastupnym platom 28200,00 Sk, po ukonceni materskej alebo aj v priebehu (?) znova na minimalnu mzdu.

Kamaratka c. 2:
Nastup na matersku v oktobri, plat priemerny, 270 dni ma splnenych, DNP si neplatila, pracuje v skolstve, takze ukoncenie a nasledny nastup mozny nie je. A tu ma nenapada ziadne riesenie na zvysenie... Do dalsieho zamestnania by mohla nastupit, ale nesplnila by uz 270 dni...

Dakujem.
Jozef Mihál
12.07.07,08:31
1. OK,

2. OK, už sa nedá nič podniknúť. A potom že kvôli prázdninám sa oplatí robiť v školstve.
Viiila76
12.07.07,09:33
Dakujem, Pan Mihal. Este som rozmyslala, ze ci by nebola taka alternativa, teda pravdaze pokial by to islo (ako info pre nu, aby skusila zabojovat)... Ukoncit pracovny pomer v skolstve napr. k 25.9.2007, potom si najst nejakeho dobreho kamosa, ktory by ju zamestnal napr. od 26.9. do 5.10. 2007 s platom 28200 sk. Medzicasom by uz nastupila k 1.10. na matersku... no a potom od 6.10.2007 zase nastupit do skolstva s platom aky mala... Kedze nastup by bol k 1.10. posledny zamestnavatel by bol kamos...
Zle uvazujem?
Jozef Mihál
12.07.07,10:10
Dobre uvažujete.
Viiila76
12.07.07,10:25
Dakujem pekne :)
beldine
23.07.07,09:48
chcela by som vediet či dočasná PN môže ovplyvniť moju materskú?
Jozef Mihál
23.07.07,09:50
Priamo nemôže.
beldine
23.07.07,11:18
nakoľko som ešte neni na materskej dovolenke ale som teraz na PN ovplyvní to moju materskú?
beldine
23.07.07,13:33
a som už skoro rok zamestnaná u jedného a toho istého zamestnávateľa, ale mám len jednu zmluvu na polroka ktorej platnosť už vypršala, a chcela by som vedieť či sa mi bude rátať materská od prvého dňa kedy som nastúpila do práce alebo odo dňa platnosti ďalšej zmluvy s tým istým zamestnávateľom?
Jozef Mihál
23.07.07,13:47
Odo dňa platnosti novej zmluvy. Zamestnávateľ by Vás nemal zabudnúť odhlásiť a znovu prihlásiť do SP.
beldine
23.07.07,14:00
Ďakujem za rady, už to čím ďalej viac chápem len ešte jednu vec sa chcem spýtať bude mať zvýšenie min. mzdy od 1.10.2007 dopad aj na materské alebo nie?
Jozef Mihál
23.07.07,14:06
Priamo nie.
beldine
23.07.07,14:49
mám ešte jednu otázku myslím že sa to týka § 125 Zákonníka práce nakoľko som pred otehotnením vykonávala prácu v noci tak som mala vyššiu výplatu atď. a teraz v noci pracovať nemožem chcem sa spýtať či mám nárok na nejakú náhradu (ušlej mzdy) a ráta sa to aj do materskej?
Eva8
29.07.07,20:08
Dobry den. Chcela by som Vas poprosit o radu. 6.8.2007 mi konci rodicovska dovolenka –syn bude mat 3 roky. Zamestnavatela som poziadala o mozny nastup do prace od 1.10.2007 za hrubu mzdu 16000,- /za 6 hodinovy pracovny uvazok/. Momentalne som tehotna a 20.2.2008 mam termin porodu. Prosim Vas, viete mi poradit, z coho sa mi bude vypocitavat vyska druhej materskej dovolenky, popripade ako dosiahnut co najvyssiu sumu?
Za august a september by som sa mala sama dobrovolne nemocensky poistit. Aky vymeriavaci zaklad si mam urcit? /s tym augustom som si ale neni ista, ci za mna neplati este stat/.
Rozumiem tomu dobre, ze ak mi zamestnavatel poskytne neplatene volno, ide o prerusenie nemocenskeho poistenia? A ked potom k 1.10. 2007 nastupim, pojde o vznik noveho nemocenskeho poistenia?
Je pre mna vyhodnejsie z hladiska vysky buducej materskej, ked sa zo zamestnavatelom dohodnem na neplatenom volne, alebo vypovedi a nanovo uzavrieme pracovnu zmluvu? Ak z hladiska vymeriavacieho zakladu je pre mna vyhodnejsie uzavriet novu pracovnu zmluvu, tak od 1.10.2007 alebo potom uzavriet novu pracovnu zmluvu a stacilo by ju uzavriet od 1.1.2008 na plnych 8 hodin za max. mzdu? Dakujem za odpoved.
erika 84
30.07.07,17:35
Dobry den,chcela by som sa informovať.Ja som tento rok ukoncila vysoku skolu a momentalne este nemam zamestanie. Rozmyslame s manzelom nad babatkom a chceli by sme si zact platit to dobrovolne poistenie.Kedze este nemam odpracovane ziadne dni,nebude ti potom problem? Co potrebujeme?Musim to vlastne platit 270 dni a este pred porodom nie? Mozu sa nam prelinat roky,lebo 270 dni uz tohto nestihame vkuse. Dakujem
jankasm
31.07.07,13:12
Prosím o radu.
Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP a dosť ma sklamalo. Priznali mi maximum, 499,- na deň. Môj plán však bol 2x maximum - zamestnanie + DNP, čiže denná materská mala byť cca. 1000,-.

Opíšem v skratke môj prípad:
do 28.06.2007 - zamestnaná /podmienka 270 dní NP zo zamestnania je splnená/
29.-30.06.2007 - dobrovoľne nezamestnaná
z DNP som sa odhlásila 27.06.2007 a znovu som sa prihlásila z maxima od 29.06.2007 /podmienka 270 dní poistenia rovnako splnená/
od 01.07.2007 - nové zamestnanie, odvod z maximálneho VZ
04.07.2007 - nástup na materskú

Bol to postup odporúčaný tu na porade a podľa mňa úplne v poriadku.
Alebo som niekde spravila chybu?????????
Podľa môjho názoru by DVZ mal byť počítaný z DNP z mesiaca jún /29.-30.06.2007/ a zo zamestnania z mesiaca júl, čiže zo mzdy dosiahnutej do nástupu na MD /za dni 01.-03.07.2007/.
Proste mi to vychádza tak, že mi priznali materskú len zo zamestnania vo výške maxima a z DNP vlastne nepriznali vôbec nič.

Preto prosím o radu väčšieho odborníka, uvažujem správne? Mám sa voči tomu rozhodnutiu odvolať???
Vopred veľká vďaka za každú pomoc.
A nemá náhodou niekto vzor nejakého odvolania?
ajobs
31.07.07,18:12
Prosím o radu.
Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP a dosť ma sklamalo. Priznali mi maximum, 499,- na deň. Môj plán však bol 2x maximum - zamestnanie + DNP, čiže denná materská mala byť cca. 1000,-.

Opíšem v skratke môj prípad:
do 28.06.2007 - zamestnaná /podmienka 270 dní NP zo zamestnania je splnená/
29.-30.06.2007 - dobrovoľne nezamestnaná
z DNP som sa odhlásila 27.06.2007 a znovu som sa prihlásila z maxima od 29.06.2007 /podmienka 270 dní poistenia rovnako splnená/
od 01.07.2007 - nové zamestnanie, odvod z maximálneho VZ
04.07.2007 - nástup na materskú

Bol to postup odporúčaný tu na porade a podľa mňa úplne v poriadku.
Alebo som niekde spravila chybu?????????
Podľa môjho názoru by DVZ mal byť počítaný z DNP z mesiaca jún /29.-30.06.2007/ a zo zamestnania z mesiaca júl, čiže zo mzdy dosiahnutej do nástupu na MD /za dni 01.-03.07.2007/.
Proste mi to vychádza tak, že mi priznali materskú len zo zamestnania vo výške maxima a z DNP vlastne nepriznali vôbec nič.

Preto prosím o radu väčšieho odborníka, uvažujem správne? Mám sa voči tomu rozhodnutiu odvolať???
Vopred veľká vďaka za každú pomoc.
A nemá náhodou niekto vzor nejakého odvolania?

Viď iná téma - odvolať sa a argumentovať splnením všetkých podmienok NP, a inými RO, v ktorých bol maximálny VZ.
jankasm
01.08.07,12:53
Viď iná téma - odvolať sa a argumentovať splnením všetkých podmienok NP, a inými RO, v ktorých bol maximálny VZ.

Takže zatiaľ som sa bola na SP informovať len ústne, a pani, čo vydala to rozhodnutie mi jednoducho vysvetlila, že rozhodujúce obdobie z DNP mám 29.-30.06.2007 a rozhodujúce obdobie zo zamestnania mám 01.-03.07.2007. Preto že obidve rozhodujúce obdobia sú v rámci roka 2007, jednoducho mi môžu priznať materskú len z jedného maximálneho VZ. Keď som sa spýtala na §, ktorý o tom hovorí, odpovede som sa nedočkala. Jednoducho je stanovený strop a ten sa nesmie prekročiť.
Keby som vraj mala jedno RO v roku 2006 a druhé v roku 2007, tak vtedy by som mohla dostať jedno maximum z roku 2006 a jedno z roku 2007. Ale dostať 2x maximum v rámci jedného kalendárneho roka vraj nie je možné.
Ak by na SP mali pravdu, tak postup na získanie 365x maximálnej materskej opísaný v tejto časti by nebol možný.
Píšem odvolanie, som zvedavá na vyjadrenie sa Bratislavy. Samozrejme Vám dám vedieť ako som dopadla.
renkulka
09.08.07,05:00
Ešte Ti neprišla nahodou odpoved z Bratislavy? Je to až smiešne, ako si v tomto štate dvojako vysvetľujeme zakon. Ajobs, pripadne p. dr. Mihal, aky je Vaš nazor?
jankasm
09.08.07,07:02
Ešte Ti neprišla nahodou odpoved z Bratislavy? Je to až smiešne, ako si v tomto štate dvojako vysvetľujeme zakon. Ajobs, pripadne p. dr. Mihal, aky je Vaš nazor?

Nie, neprišla, ešte som to totiž neposlala. Odvolanie mám síce už napísané, ale tonko-ajobs je momentálne na dovolenke, takže čakám naňho, kým sa vráti, aby sa mi na to ešte pozrel. Keďže na sociálke neoblomne tvrdia, že na to nemám nárok, chcem aby to bolo dobre sformulované.
Na našej pobočke jednej mojej známej jej kamoška zo sociálky vysvetlila, vraj v Blave majú nejaký výklad zákona, podľa ktorého mi proste toto jednoducho nemôžu priznať. Takže aj ja som veľmi zvedavá čo na to povie Bratislava.
Potom samozrejme dám vedieť.
Jozef Mihál
14.08.07,05:32
Je to nezmysel a dôrazne sa voči tomu ich výkladu ohraďte. Podľa § 58 ods.1 sa nárok na nemocenskú dávku posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. To znamená, že v každom nemocenskom poistení sa v súlade so zákonom určí rozhodujúce obdobie podľa § 54 osobitne.

Ďalej to nemá význam komentovať...
renkulka
14.08.07,08:07
Dakujem dr. Mihalovi za skoru odpoved a čas. Veľa uspechov.
jankasm
14.08.07,10:36
Aj ja ďakujem p. Mihálovi za potvrdenie môjho zmýšľania. Ja si myslím úplne to isté.
S pomocou Tonka - ajobs sme dali dokopy odvolanie a dnes som ho odovzdala na SP, takže teraz už zostáva len čakať.
Po vyjadrení SP sa určite ozvem ako to dopadlo. Držte palce.
lenka400
20.08.07,11:35
Dobry den pan Mihal,

prosim Vas o radu ohladne materskeho prispevku...rada by som ho ovplyvnila tak, aby bol co najvyssi.
Od maja 2006 do 31.3.2007 som bola zamestnana, moj prijem bol okolo 40tis. sk /predtym som bola zamestnana u ineho zamestnavatela/
Potom som sa rozhodla odist zo zamestnania t.j. od 1.4.2007 som evidovana na urade prace.
Termin porodu lekar urcil na 16.3.2008.
Rada by som sa zamestnala - mam moznost zamestnania v dvoch firmach naraz, ale chcem to ovplyvnit tak aby bol bola materska co najvyssia, t.j. v oboch firmach by som mohla mat max. VZ 25 911sk, ale neviem na ake obdobie sa zamestnat...zrejme podla toho co som citala by som mala byt zamestnana do obdobia materskej, staci subezne jeden mesiac v oboch firmach ? aby sme nemali dlhodovo velke odvody vo firmach a na druhej strane aby som mala co najvyssiu matersku.

Dopredu velmi pekne dakujem za radu.
Zuzkall
20.08.07,13:16
Dobry den poradaci, chcem sa iba spytat, kamaratka ma od oktobra 2006 pracovnu zmluvu na skrateny pracovny uvazok (4 h denne). Pocita sa to na ucely nemocenskeho poistenia, resp. bude mat narok na matersku ak bude mat takto odpracovanych 290 dni? Dakujem krasne za odpoved. Zuzka
jankasm
12.09.07,09:30
Dobry den poradaci, chcem sa iba spytat, kamaratka ma od oktobra 2006 pracovnu zmluvu na skrateny pracovny uvazok (4 h denne). Pocita sa to na ucely nemocenskeho poistenia, resp. bude mat narok na matersku ak bude mat takto odpracovanych 290 dni? Dakujem krasne za odpoved. Zuzka

Áno, samozrejme že sa jej to počíta. Nie je dôležité aký je pracovný úväzok, dôležité je aby nejaký bol a aby trval tých 270 dní v posledných dvoch rokoch.
jankasm
12.09.07,09:34
Dobry den pan Mihal,

prosim Vas o radu ohladne materskeho prispevku...rada by som ho ovplyvnila tak, aby bol co najvyssi.
Od maja 2006 do 31.3.2007 som bola zamestnana, moj prijem bol okolo 40tis. sk /predtym som bola zamestnana u ineho zamestnavatela/
Potom som sa rozhodla odist zo zamestnania t.j. od 1.4.2007 som evidovana na urade prace.
Termin porodu lekar urcil na 16.3.2008.
Rada by som sa zamestnala - mam moznost zamestnania v dvoch firmach naraz, ale chcem to ovplyvnit tak aby bol bola materska co najvyssia, t.j. v oboch firmach by som mohla mat max. VZ 25 911sk, ale neviem na ake obdobie sa zamestnat...zrejme podla toho co som citala by som mala byt zamestnana do obdobia materskej, staci subezne jeden mesiac v oboch firmach ? aby sme nemali dlhodovo velke odvody vo firmach a na druhej strane aby som mala co najvyssiu matersku.

Dopredu velmi pekne dakujem za radu.

Podmienku 270 dní poistenia zamestnanca budeš mať splnenú, takže naozaj stačí keď sa pár dní pred nástupom na materskú zamestnáš, nemusí to vôbec byť celý mesiac. Nepotrebuješ však dve zamestnania, stačí jedno, podľa nového zákona, ktorý bude platiť od 1.1.2008, už môžeš dosiahnuť len jedno maximum. A aj keby sa dalo dosiahnuť 2x maximum, v tvojom prípade by si musela v obidvoch zamestnaniach splniť podmienku 270 dní poistenia aby sa ti to mohlo spočítať.
renkulka
12.09.07,12:00
Pre jankasm,
prosim Ta, ktore paragrafy si hlavne spominala v odvolani sa do SP do Bratislavy ohladne neuznania Ti tzv. dvojitej materskej. Pretože to odvolanie asi budem musieť pisať aj ja. Termin pôrodu mam až 27.9., na materskej som od 16.8. a SP mi už vyplatila za august /od 16.8.-31.8/ 7357,-- Sk, čo je maximum, ale len z jedneho poistenia /dajme tomu od zamestnavateľa/. Ale bola som aj dobrov.NP a 270 dni je už tiež do pôrodu splnenych. Telefonicky som sa pytala na pobočke v LM, a pani mi tiež do telefonu hovorila niečo take, že mi vyšlo maximum na den, a viac nedostanem, aj keby som mala 7 poisteni. Rozhodnutie mi však ešte neprišlo, vraj to posielaju neskôr,lebo nestihaju a pride možno koncom septembra. Tak sa chcem pripraviť na napisanie toho odvolania. Dakujem.
ajobs
12.09.07,16:58
Pre jankasm,
prosim Ta, ktore paragrafy si hlavne spominala v odvolani sa do SP do Bratislavy ohladne neuznania Ti tzv. dvojitej materskej. Pretože to odvolanie asi budem musieť pisať aj ja. Termin pôrodu mam až 27.9., na materskej som od 16.8. a SP mi už vyplatila za august /od 16.8.-31.8/ 7357,-- Sk, čo je maximum, ale len z jedneho poistenia /dajme tomu od zamestnavateľa/. Ale bola som aj dobrov.NP a 270 dni je už tiež do pôrodu splnenych. Telefonicky som sa pytala na pobočke v LM, a pani mi tiež do telefonu hovorila niečo take, že mi vyšlo maximum na den, a viac nedostanem, aj keby som mala 7 poisteni. Rozhodnutie mi však ešte neprišlo, vraj to posielaju neskôr,lebo nestihaju a pride možno koncom septembra. Tak sa chcem pripraviť na napisanie toho odvolania. Dakujem.

Maximum na deň je blbosť, treba to napadnúť v rámci odvolania, pretože ty môžeš dosiahnuť niekoľko maxím, ak samozrejme nedôjde k prekrývaniu RO. To s maximálnym denným VZ sa iba pripravuje od 1.1.2008, avšak či to naozaj NR SR schváli je otázne.
jankasm
14.09.07,10:20
Pre jankasm,
prosim Ta, ktore paragrafy si hlavne spominala v odvolani sa do SP do Bratislavy ohladne neuznania Ti tzv. dvojitej materskej. Pretože to odvolanie asi budem musieť pisať aj ja. Termin pôrodu mam až 27.9., na materskej som od 16.8. a SP mi už vyplatila za august /od 16.8.-31.8/ 7357,-- Sk, čo je maximum, ale len z jedneho poistenia /dajme tomu od zamestnavateľa/. Ale bola som aj dobrov.NP a 270 dni je už tiež do pôrodu splnenych. Telefonicky som sa pytala na pobočke v LM, a pani mi tiež do telefonu hovorila niečo take, že mi vyšlo maximum na den, a viac nedostanem, aj keby som mala 7 poisteni. Rozhodnutie mi však ešte neprišlo, vraj to posielaju neskôr,lebo nestihaju a pride možno koncom septembra. Tak sa chcem pripraviť na napisanie toho odvolania. Dakujem.

Pošli mi cez SS nejakú mailovú adresu a ja Ti to odvolanie pošlem.
Takže ani LM nepriznal? U nás v DK je zaujímavé to, že mne nepriznali, na odvolanie sa Bratislasva ešte nevyjadrila, ale viem o jednej babe, ktorá nastupovala na MD o mesiac neskôr ako ja, a rozhodnutie síce ešte tiež nemá, ale podľa sumy čo jej prišla na účet jej priznali nejakých 1000,- na deň, čiže obidve maximá.
Takže dúfam, že aj moja materská mi bude doplatená. Budeme si navzájom držať palce.
Jozef Mihál
14.09.07,12:41
Mimochodom dôkazom toho, že "dvojitá materská existuje" je to, že ju idú od 1.1.2008 zrušiť zavedením stropu nemocenskej dávky...

Prečítajte si dôvodovú správu k novele, tam je to "pekne vysvetlené".
ajobs
15.09.07,10:50
Mimochodom dôkazom toho, že "dvojitá materská existuje" je to, že ju idú od 1.1.2008 zrušiť zavedením stropu nemocenskej dávky...

Prečítajte si dôvodovú správu k novele, tam je to "pekne vysvetlené".

Je to tento bod,
34. § 58 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Úhrn denných vymeriavacích základov určených podľa odseku 2 je najviac v sume denného vymeriavacieho základu určeného z vymeriavacieho základu podľa § 138 ods. 11 platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.“.

a táto dôvodová správa:
K bodu 34
Navrhuje sa, aby pri nároku na nemocenské dávky z viacerých poistení, bol úhrn denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok obmedzený maximálnou sumou denného vymeriavacieho základu.
Vikt
15.09.07,13:53
Bola som na PN od 10.8.-2.9.07 t.j. 24 dni a za toto obdobie mi SP poslala PN vo vyske 9 681 Sk.
Mam 2 zamestnania - 1. PP od r.2000, VZ v r.2006 bol 202 315 Sk/326 dni (8 dni PN+31 dni neplatene volno v 12/06).
2.PP mam uzavrety od 1.12.06 - trvá s kratsim pracovnym uvazkom, v obdobi od 9.-31.12.06 som mala v tomto zamestnani neplatene volno. VZ 6 571 (23000/21x6 dni).
Som aj DNP od 27.9.06 na VZ 8 600,kt.som odhlasila 30.11.06 a od 18.12.06 znova prihlasila s VZ 25 911 a k 1.1.07 som len zmenila VZ na 7 600.DNP som uplne odhlasila 31.7.2007. Pocita sa mi davka z DNP od 18.12.06-31.7.2007 ked som neposlala odhlasku len urobila zmenu VZ?
Poprosim Vas,aby sa na vypocet mojej nemocenskej davky niekto pozrel. Neviem totiz ci davku ja zle pocitam alebo SP sa myli. Kde som urobila chybu? Tymto postupom som si chcela zabezpecit max moznu matersku a este som len u PN a poslu mi 9 681. Dakujem vsetkym za zaujem pozriet sa na moj problem.
Jozef Mihál
15.09.07,14:11
Upresnite prosím, či PN trvala skutočne od 10.8.07 do 2.9.07.

Ak áno, tak za prvých 10 dní ste mali mať od zamestnávateľov náhradu príjmu pri PN a SP Vám vyplatila nemocenské len za dni 20.8.07 - 2.9.07.

Samozrejme z DNP ste mali dostať nemocenské za celé obdobie 10.8. - 2.9.07 teda za 24 dní z VZ 25911 Sk (v DNP máte RO = 18.12.06 - 31.12.06), čo samo osebe by malo byť cca 11000 Sk nemocenského.

P.S. Ten blikajúci zelený otáznik v nadpise bol nutný?
Vikt
15.09.07,17:47
Ospravedlnujem sa za ten otaznik ...

Ano - PN trvala od 10.8.-2.9.07.
Od obidvoch z-elov som dostala PN za tych prvych 10 dni. Zaujima ma nazor /vypocet/, aka vyska PN mi patri od SP za obdobie od 20.8.-2.9.07 z VZ, ktore som dosiahla u obidvoch z-elov.
SP mi v rozhodnuti oznamila, ze mi priznava davku z uhrnu DVZ zo vsetkych 3 poisteni vo vyske 1456,6182 za den od 10.8.-2.9.07. Z tejto sumy 25% za prve 3 dni a ostane dni 55%. Neviem ako SP vypocitala moju PN vo vyske 9 681 Sk podla tychto cisel.
Jozef Mihál
15.09.07,19:23
Poďme na to (RO = rozhodujúce obdobie, DVZ = denný vymeriavací základ).

1. zamestnanie:

RO = r.2006
DVZ = 202315 Sk / 326 dní = 620,5982 Sk

2. zamestnanie:

RO = 1.12. - 31.12.2006

DVZ = 6571 Sk / 8 dní = 821,375 Sk

3. DNP:

RO = 18.12. - 31.12.2006
DVZ = VZ za toto obdobie / 14 dní = ???
...malo by to byť vlastne dané výpočtom 25911 / 31 = 835,8388 Sk

---------------------------------------
PN trvala od 10.8.2007 do 2.9.2007

Z DNP máte nárok na nemocenské za celú dobu PN.

Prvé tri dni, teda 10.8. - 12.8. 25% z DVZ = 3 dni x 25% z 835,8388 Sk
Ďalšie dni, od 13.8. do 2.9. 55% z DVZ = 21 dní x 55% z 835,8388 Sk

Zo zamestnaní máte nárok na nemocenské od 20.8. do 2.9.

1. zam: 14 dní x 55% x 620,5982 Sk

2. zam: 14 dní x 55% x 835,8388 Sk

Metodicky správne sa to síce počíta tak, že od 20.8. do 2.9. je to za každý deň 55% z úhrnu uvedených troch DVZ, ale vo výsledku je to prakticky jedno.

Ak Vám priznali nižšiu sumu, vytlačte si tento príspevok a s ním to choďte reklamovať do SP.
Vikt
16.09.07,17:40
Dakujem p.Mihal,
mala som tiez svoj vypocet PN a som rada, ze mi ta suma vysla rovnaka ako Vam. Tak uz len navstivit SP a ozvem sa ako to dopadlo.

Moj pripad je dokazom toho, ze Vase vyklady a navrhy ako si zvysit nemocenske padli na urodnu podu. Boli napisane jednoducho a jasne. Verim, ze mnohym ludom pomohli pri kombinacii nemocenskych poisteni.
Vikt
17.09.07,07:33
... nato som zabudla - narok na PN z DNP mi vznikol v ochrannej dobe /DNP od 18.12.06-31.07.07/.
RO nebude rok 2006, ale obdobie od 12/06-7/07. Ked sa nemylim, tak som prisla na PN o cca 7tis. - od 1.1.07 som mala minim. VZ.
ajobs
17.09.07,14:27
... nato som zabudla - narok na PN z DNP mi vznikol v ochrannej dobe /DNP od 18.12.06-31.07.07/.
RO nebude rok 2006, ale obdobie od 12/06-7/07. Ked sa nemylim, tak som prisla na PN o cca 7tis. - od 1.1.07 som mala minim. VZ.

Z DNP je RO rok 2006 - v tom problém nie je, ale ak ti trvalo NP zamestnanca v pracovných pomeroch 1.+2., je takmer isté, že v ochrannej dobe z DNP ti SP nemocenskú dávku neprizná - je to výklad SP, riešil som nedávno obdobný konkrétny prípad.
Jozef Mihál
17.09.07,19:13
Áno, je to výklad SP, pri ktorom nerešpektuje § 58 ods.1 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia."
Vikt
18.09.07,05:45
Prepacte, ale nechapem ...
Ked to je dane v zakone /par.58,ods.1/ preco to SP nerespektuje. Nejaky vyklad, kt. vydala SP je nad zakon?

Ako sa ma clovek orientovat v tejto problematike, ked si precita zakon podla toho sa riadi a SP mu oznami, ze z DNP mu davka nepatri, lebo ...
tulinko
18.09.07,10:37
Prosím o odobrenie:
Priateľka má termín pôrodu 19.novembra 2007. Na materskú nastupuje 15.októbra 2007. DNP je poistená od 12.decembra 2006 - podmienku 270 dní spĺňa. Zatiaľ platí stále z minima. Zo zamestnania je poistená od roku 2005 nepretržite. Hrubý príjem v zamestnaní má 16 tis.SK.
Chcela si materskú "prilepšiť" tak, že v RO si vezme neplatené voľno v zamestnaní, aby sa jej neprekrývali RO. Majiteľ spoločnosti jej toto neumožní, a ani rozviazanie PP a následne vznik nového PP. Čo má robiť, aby jej snaha o "prilepšenie" materskej nebola márna. Ďakujem za rýchlu odpoveď, termín sa blíži.
Manual
18.09.07,11:51
Tak to nie je moc dobré od zamestnávateľa. Na materskú z maxima z DNP jej nárok nevznikne. Ale môže mať jednu materskú z maximálneho VZ.
Pred nástupom na materskú cca 15 dní nech sa odhlási z DNP čo platí z minima a následne cca za 5 dní pred nástupom na materskú nech sa prihlási na DNP z max. VZ. Takto dostane materskú z poistenia ako zamestnanec a tiež z DNP z rozdielu medzi 28.142 Sk a 16.000 Sk
ajobs
18.09.07,12:08
Prosím o odobrenie:
Priateľka má termín pôrodu 19.novembra 2007. Na materskú nastupuje 15.októbra 2007. DNP je poistená od 12.decembra 2006 - podmienku 270 dní spĺňa. Zatiaľ platí stále z minima. Zo zamestnania je poistená od roku 2005 nepretržite. Hrubý príjem v zamestnaní má 16 tis.SK.
Chcela si materskú "prilepšiť" tak, že v RO si vezme neplatené voľno v zamestnaní, aby sa jej neprekrývali RO. Majiteľ spoločnosti jej toto neumožní, a ani rozviazanie PP a následne vznik nového PP. Čo má robiť, aby jej snaha o "prilepšenie" materskej nebola márna. Ďakujem za rýchlu odpoveď, termín sa blíži.

Čo má urobiť ? Ukončiť PP u súčasného zamestnávateľa, a nastúpiť k takému, čo jej to umožní - hoci iba na pár dní.
ajobs
18.09.07,12:12
Prepacte, ale nechapem ...
Ked to je dane v zakone /par.58,ods.1/ preco to SP nerespektuje. Nejaky vyklad, kt. vydala SP je nad zakon?

Ako sa ma clovek orientovat v tejto problematike, ked si precita zakon podla toho sa riadi a SP mu oznami, ze z DNP mu davka nepatri, lebo ...

Ani my nechápeme, ale skutočnosť je taká. SP si vysvetľuje túto situáciu s ochrannou lehotou tak, že táto sa vzťahuje iba na tých poistencov, ktorí nemajú žiadne iné poistenia po ukončení NP. Ak ich majú, potom SP "automaticky" predpokladá zánik ochrannej lehoty z ukončeného poistenia.
Nepíšem akademicky, mám takéto rozhodnutie SP vrátane potvrdenia odvolania z Ústredia SP.
žilinčanka
18.09.07,13:20
Manual,
čítam túto diskusiu už dlhšiu dobu. Nerozumiem prečo by tulinkova priateľka mala mať iba jednu (sumárnu) maximálnu materskú. Možno si niečo zle vysvetľujem, ale ja to vidím takto: (ak sa mýlim prosím oprav ma):ň
- rozhodujúce obdobie z povinného nemocenského poistenia bude mať predsa rok 2006 ak neukončí pracovný pomer a ostane naďalej zamestnaná. Z toho sa jej vypočíta nejaká materská podľa úhrnu vz v roku 2006.
- ak by si zrušila DNP a znovu sa poistila na DNP tak ako si jej radil cca 15 dní pred nástupom na materskú, tak predsa rozhodujúce obdobie bude obodobie od vzniku nového DNP, t.j. nejaký október 2007. Keď si tam dá maximálny vz, tak sa jej bude počítať materská z maximálneho vz.

Takže sa jej rozhodujúce obdobia prekrývať nebudú.

Suma sumárum by mala dostať jednu materskú z VZ zo zamestnania (rok 2006) a druhú maximálnu z DNP. Teda aspoň ja si to takto myslím. Nerozumiem prečo by mala mať z DNP materskú z rozdielu medzi 28 142,- a 16 000,-.
Vikt
18.09.07,14:14
Pre ajobs: dufala som, ze mi pomoze odvolanie... Nepotesil si ma, ze uz mas vysledok odvolania. Takze nemam ziadnu nadej? Neposlal by si mi ten list z Ustredia SP?
ajobs
18.09.07,14:27
Pre ajobs: dufala som, ze mi pomoze odvolanie... Nepotesil si ma, ze uz mas vysledok odvolania. Takze nemam ziadnu nadej? Neposlal by si mi ten list z Ustredia SP?

Pošlem, napíš mi cez SS mail na teba - a ešte nič nie je stratené - asi dám SP na súd.
ajobs
18.09.07,14:33
Manual,
čítam túto diskusiu už dlhšiu dobu. Nerozumiem prečo by tulinkova priateľka mala mať iba jednu (sumárnu) maximálnu materskú. Možno si niečo zle vysvetľujem, ale ja to vidím takto: (ak sa mýlim prosím oprav ma):ň
- rozhodujúce obdobie z povinného nemocenského poistenia bude mať predsa rok 2006 ak neukončí pracovný pomer a ostane naďalej zamestnaná. Z toho sa jej vypočíta nejaká materská podľa úhrnu vz v roku 2006.
- ak by si zrušila DNP a znovu sa poistila na DNP tak ako si jej radil cca 15 dní pred nástupom na materskú, tak predsa rozhodujúce obdobie bude obodobie od vzniku nového DNP, t.j. nejaký október 2007. Keď si tam dá maximálny vz, tak sa jej bude počítať materská z maximálneho vz.

Takže sa jej rozhodujúce obdobia prekrývať nebudú.

Suma sumárum by mala dostať jednu materskú z VZ zo zamestnania (rok 2006) a druhú maximálnu z DNP. Teda aspoň ja si to takto myslím. Nerozumiem prečo by mala mať z DNP materskú z rozdielu medzi 28 142,- a 16 000,-.

Nemáš pravdu, RO sa síce prekrývať nebudú, ale do obdobia maximálneho VZ z DNP predsa zasahuje obdobie NP zamestnanca (kde už za daný aktuálny mesiac má zamestnanec VZ, z ktorého poistné sa platí prednostne pred DNP-a ten môže byť iba 28142 Sk), takže v tomto mesiaci bude VZ na DNP daný ako rozdiel maximálneho VZ na DNP a VZ z nemocenského poistenia zamestnanca.
Ak by zamestnávateľ poskytol takejto poistenkyni neplatené voľno, nemal by v tomto období VZ, a preto by VZ na DNP mohol byť maximálny.
Takže Janko - Manual mal pravdu.
Manual
18.09.07,17:09
.....Takže sa jej rozhodujúce obdobia prekrývať nebudú.

Suma sumárum by mala dostať jednu materskú z VZ zo zamestnania (rok 2006) a druhú maximálnu z DNP. Teda aspoň ja si to takto myslím. Nerozumiem prečo by mala mať z DNP materskú z rozdielu medzi 28 142,- a 16 000,-.
Presne tak ako ti to zdôvodnil Tonko - ajobs. Na tých 5 dní by stačilo ale zaplatiť DNP aj z VZ 12142 Sk = z toho rozdielu. Vymeriavací základ si uvedieš v novej prihláške. Ak zaplatí z maxima, tak v r. 2008 treba SP požiadať o vrátenie preplatku.
Ešte doĺňam pre žilinčanku ktoré § Zákona o SP o tom hovoria:
§ 138 - vymeriavací základ ods 12 a ods.16
renkulka
19.09.07,03:56
Ako sa chápe prekrývanie RO? Mám napr. prac.pomer od 4.-8.12.06 s maxim. VZ, neplat.voľno do 9.12.06 do konca mesiaca. DNP od 5.12. do 31.12.06 tiež s maxim. VZ. Chápe sa prekrývanie RO v tomto prípade od 5.-8.12.06? Je možné, že to neuznajú ako dvojitú materskú, alebo mám len požiadať SP o vrátenie preplatku na DNP za tieto 4 dni?
Ešte pre jankasm: už som Ti napisala tu adresu, ďakujem.
tulinko
19.09.07,08:39
Presne tak ako ti to zdôvodnil Tonko - ajobs. Na tých 5 dní by stačilo ale zaplatiť DNP aj z VZ 12142 Sk = z toho rozdielu. Vymeriavací základ si uvedieš v novej prihláške. Ak zaplatí z maxima, tak v r. 2008 treba SP požiadať o vrátenie preplatku.
Ešte doĺňam pre žilinčanku ktoré § Zákona o SP o tom hovoria:
§ 138 - vymeriavací základ ods 12 a ods.16



Ďakujem za rýchle a kvalifikované odpovede, som z toho trošku sklamaný, aj moja priateľka. Pýtam sa ešte: A nie je ešte možnosť "hodiť sa" na OČR - ošetrovné s dieťaťom 10 dní pred nástupom na materskú, veď po 10 dni sa prerušuje poistenie? Poraďte prosím, ako ďalej postupovať, ďakujem.
Vikt
19.09.07,09:12
Bola som sa dnes opytat na SP ohl. mojej PN z DNP, kt. mi vznikla v ochranej dobe. Vysvetlili mi, ze mi priznali PN zo vsetkych poisteni /2 x z-nie + DNP/. Ajobs problem nie je v tom, ze mi davka z DNP nepatri z dovodu, ze mi vznikla v ochrannej dobe a mala som sucasne vyplatenu aj davku z 2 z-ni.
Kamen urazu je v tom, ze neberu do uvahy neplat.volna u oboch z-eľov a vypocitali mi VZ ako keby som mala cely mesiac odpracovany. Sumar vsetkych tych sum je vyssi ako max. VZ.
Vas nazor?
žilinčanka
19.09.07,09:42
Manual a Ajobs,
ďakujem za vysvetlenie. Už mám v tom viac jasno. Znamená to že Tulinkovej priateľke by stačilo keby si v zamestnaní zobrala neplatené voľno (bez ukončenia a znovuzačatia pracovného pomeru), nemala by vlastne za ten mesiac vymeriavací základ na povinné nemocenské poistenie a v tom období by mala na DNP maximálny vymeriavací základ?? To ukončenie pracovného pomeru a začatie nového pracovného pomeru je teda potrebné len ak by žena chcela dosiahnúť maximálnu materskú aj z povinného nemocenského poistenia? Ak by toto neurobila mala by nárok na materskú z vz v zamestnaní a z DNP z maximálneho vz??
Manual
19.09.07,10:05
Manual a Ajobs,
ďakujem za vysvetlenie. Už mám v tom viac jasno. Znamená to že Tulinkovej priateľke by stačilo keby si v zamestnaní zobrala neplatené voľno (bez ukončenia a znovuzačatia pracovného pomeru), nemala by vlastne za ten mesiac vymeriavací základ na povinné nemocenské poistenie a v tom období by mala na DNP maximálny vymeriavací základ?? To ukončenie pracovného pomeru a začatie nového pracovného pomeru je teda potrebné len ak by žena chcela dosiahnúť maximálnu materskú aj z povinného nemocenského poistenia? Ak by toto neurobila mala by nárok na materskú z vz v zamestnaní a z DNP z maximálneho vz??
ANO presne tak. Nikdy sa nesmú ani v jednom mesiaci prekrývať RO, pokiaľ je cieľom v r.2007 dosiahnuť viacnásobnú materskú. Preto sa využíva neplatené voľno v pracovnom pomere, kedy za zamestnanca nie je odvádzané poistné, alebo odhlásenie sa a znovu prihlásenie sa DNP.
žilinčanka
19.09.07,10:12
Manual ďakujem,
čiže ak by ona teda chcela neplatené voľno s tým že nastupuje na materskú 15.10.2007, musela by mať to neplatené voľno už od 1.10.2007?? A na DNP by stačilo prihlásiť sa napr. od 13.10.2007 s maximálnym vz?? Teda, z povinného NP nebude za ten kalendárny mesiac žiadny odvod a z DNP bude mať maximum za cca 3 dni?? Chápem to tak že v jedno KALENDÁRNOM MESIACI sa nesmú teda prekrývať tie vz resp. RO! Chápem správne? :-)
Manual
19.09.07,10:26
Ďakujem za rýchle a kvalifikované odpovede, som z toho trošku sklamaný, aj moja priateľka. Pýtam sa ešte: A nie je ešte možnosť "hodiť sa" na OČR - ošetrovné s dieťaťom 10 dní pred nástupom na materskú, veď po 10 dni sa prerušuje poistenie? Poraďte prosím, ako ďalej postupovať, ďakujem.
Ja osobne by som s tým už nič nerobil. Materskú bude mať z maxima a po ukončení materskej v r. 2008 môžeš využívať počas rodičovskej dovolenky PN sama so sebou alebo OČR z max. VZ a za každých 10 dní to je cca 5.000 Sk. Viac sa "vyžmýkať" asi nedá.
Manual
19.09.07,10:38
Manual ďakujem,
čiže ak by ona teda chcela neplatené voľno s tým že nastupuje na materskú 15.10.2007, musela by mať to neplatené voľno už od 1.10.2007?? A na DNP by stačilo prihlásiť sa napr. od 13.10.2007 s maximálnym vz?? Teda, z povinného NP nebude za ten kalendárny mesiac žiadny odvod a z DNP bude mať maximum za cca 3 dni?? Chápem to tak že v jedno KALENDÁRNOM MESIACI sa nesmú teda prekrývať tie vz resp. RO! Chápem správne? :-)
Ak by bol nástup na MD 15.10. stačí si vziať v práci NV aj od 8.10. / nie je to podmienené celým mesiacom / a DNP z max. VZ uzatvoríš napr. 10.10. alebo 13.10. Vždy sa jedná o to, keď sa robí RO z DNP z max. VZ, tak počas tých dní nemôže bežať žiadne ďalšie poistenie napr. z prac. pomeru alebo SZČO. RO môže tvoriť poistenie aj jeden deň.
MAGAMA
19.09.07,10:52
Prosím o radu.Prestala som túto debatu sledovať niekedy v januári a zle som pochopila súbežné vyplácanie MD.
Pôvodne som chcela dosiahnuť maximálny vym.základ na vyplácanie materského. Na materskú nastupujem 1.10.2007 a VZ mám nasledovne:
1. zamestnanie od r.2001 - trvá, DVZ NP za rok 2006 192.966,-/365 dní = 528,67 SK/deň
2. DNP od 2.1.2007 - podmnienku 270 dní splním 27.9.2007 VZ 9900/mesiac
Predpokladam správne, že dosiahnem vyplácanie MD z max. VZ 25911?
Už nestihnem za týždeň urobiť nič pre zlepšenie MD? Ďakujem za rýchlu odpoveĎ :-)
ajobs
19.09.07,12:51
Prosím o radu.Prestala som túto debatu sledovať niekedy v januári a zle som pochopila súbežné vyplácanie MD.
Pôvodne som chcela dosiahnuť maximálny vym.základ na vyplácanie materského. Na materskú nastupujem 1.10.2007 a VZ mám nasledovne:
1. zamestnanie od r.2001 - trvá, DVZ NP za rok 2006 192.966,-/365 dní = 528,67 SK/deň
2. DNP od 2.1.2007 - podmnienku 270 dní splním 27.9.2007 VZ 9900/mesiac
Predpokladam správne, že dosiahnem vyplácanie MD z max. VZ 25911?
Už nestihnem za týždeň urobiť nič pre zlepšenie MD? Ďakujem za rýchlu odpoveĎ :-)

Ale áno, vždy sa dá niečo robiť. V zamestnaní si zobrať NV na posledný týždeň (24.9.-30.9.2007), k 23.9.2007 sa odhlásiť z DNP z VZ 9900 Sk, a potom sa prihlásiť od 24.9.2007 na DNP z maxima 28142 Sk. RO z DNP bude potom 24.9.-30.9.2007, DVZ=938,0667 Sk.
ajobs
19.09.07,12:55
Bola som sa dnes opytat na SP ohl. mojej PN z DNP, kt. mi vznikla v ochranej dobe. Vysvetlili mi, ze mi priznali PN zo vsetkych poisteni /2 x z-nie + DNP/. Ajobs problem nie je v tom, ze mi davka z DNP nepatri z dovodu, ze mi vznikla v ochrannej dobe a mala som sucasne vyplatenu aj davku z 2 z-ni.
Kamen urazu je v tom, ze neberu do uvahy neplat.volna u oboch z-eľov a vypocitali mi VZ ako keby som mala cely mesiac odpracovany. Sumar vsetkych tych sum je vyssi ako max. VZ.
Vas nazor?

Tak to je ľudovo povedané "prašť jak uhoď". Aj to čo tvrdia je úplný nezmysel, pretože tie NV MUSIA brať do úvahy. Takže ak ti príde rozhodnutie, veľmi rád by som sa naň pozrel, pretože ak ti priznajú dávky aj v prípade "bežiacej" ochrannej lehoty, bude to presne naopak, ako urobila naša pobočka SP v tom prípade, ktorý som popisoval.
žilinčanka
19.09.07,13:03
Mňa by aj zaujímalo, či tento model "šachovania" povinného a doborovoľného NP sa dá nejak rozumne využiť aj pri PN-ke a či by postup bol rovnaký ako pri dosiahnutí maximálnej materskej. Pravdepodobne ma čaká dlhodobá PN (cca 2-3 mesiace, možno viac) a teda rada by som aj z týchto poistení dosiahla čo najvyššiu dávku. Viem, že je to asi iná debata, ale v podstate s tým DNP súvisí :-)
renkulka
19.09.07,13:06
Pre ajobs,
prosim, nemohol by si sa pozriet na otazku, ktoru som pisala dnes rano 6.56. Dakujem.
ajobs
19.09.07,13:09
Mňa by aj zaujímalo, či tento model "šachovania" povinného a doborovoľného NP sa dá nejak rozumne využiť aj pri PN-ke a či by postup bol rovnaký ako pri dosiahnutí maximálnej materskej. Pravdepodobne ma čaká dlhodobá PN (cca 2-3 mesiace, možno viac) a teda rada by som aj z týchto poistení dosiahla čo najvyššiu dávku. Viem, že je to asi iná debata, ale v podstate s tým DNP súvisí :-)

Áno, to čo vieš využiť na maximalizáciu materského vieš použiť aj na dlhodobú PN (nemocenské) či ošetrovanie dieťaťa alebo blízkeho príbuzného (ošetrovné). Všetky dávky sa vyplácajú z nemocenského poistenia.
A naviac, pri nemocenskom poistení zamestnanca je istý bonus oproti materskému - netreba splniť podmienku 270 dní NP. Takže, ak stihneš DNP (tam musí byť 270 dní DNP v posledných 2 rokoch) a také 2-3 zamestnania krátko pred nástupom na PN, potom môžeš mať nemocenské aj 3-4 x maximálne. Ale potom sa oplatí PN aj na viac ako 2-3 mesiace......
ajobs
19.09.07,13:15
Ako sa chápe prekrývanie RO? Mám napr. prac.pomer od 4.-8.12.06 s maxim. VZ, neplat.voľno do 9.12.06 do konca mesiaca. DNP od 5.12. do 31.12.06 tiež s maxim. VZ. Chápe sa prekrývanie RO v tomto prípade od 5.-8.12.06? Je možné, že to neuznajú ako dvojitú materskú, alebo mám len požiadať SP o vrátenie preplatku na DNP za tieto 4 dni?
Ešte pre jankasm: už som Ti napisala tu adresu, ďakujem.

renkulka, áno, nepoteším ťa, tvoje obdobia sa prekrývajú v období 5.-12.12.06, takže budeš mať len jedno maximum na materské. Prečo si to neurobila tak, že 4.-8.12.06 zamestnanie (max) a 9.-31.12.06 DNP (max). Prečo si potom brala to NV od 9.-31.12.06, keď nie kvôli maximu z DNP ?
Ale napíš, kedy nastupuješ na materské a či si ešte zamestnaná a máš aj DNP, možno sa s tým niečo dá urobiť - ale napíš pokiaľ možno presné dátumy.
dagmara 129
19.09.07,14:44
Dobry den,

som tu novacikom na tejto stranke ale vidim ze sa tu bavite o materskych a ja by som mala jednu otazku pretoze v tom nemam vobec jasno.
s manzelom sa pokusame o babenko a kolegyna mi hovorila ze existuje nieco take ze ked si 9 mesiacov clovek plati neake dodatocne poistne ma potom narok na vyssiu matersku.prosim ak mi v tomto viete poradit niekto budem vam vdacna.
Manual
19.09.07,14:53
Dobry den,

som tu novacikom na tejto stranke ale vidim ze sa tu bavite o materskych a ja by som mala jednu otazku pretoze v tom nemam vobec jasno.
s manzelom sa pokusame o babenko a kolegyna mi hovorila ze existuje nieco take ze ked si 9 mesiacov clovek plati neake dodatocne poistne ma potom narok na vyssiu matersku.prosim ak mi v tomto viete poradit niekto budem vam vdacna.
Ak by všetko dobre dopadlo, narodilo by sa to v r.2008. Podstatné je, či si zamestnaná a aký máš plat. Ak máš mesačnnú mzdu cca 28.000 Sk, tak to "dodatočné poistenie" ktoré sa volá dobrovolné nemocenské poistenie nebude potrebné, pretože sa prerokováva v NR nový zákon o SP, ktorý podstatne mení situáciu od 1.1.2008 oproti r. 2007.
renkulka
19.09.07,15:41
Pre ajobs,
tak som to asi naozaj pobabrala. Môj prípad:
1.zamestnanie: od 1.- 3.12.2006 max.VZ, od 4.12.-31.12.06 neplat.voľno
2.zamestnanie: od 4.- 8.12.2006 max.VZ, od 9.12.-31.12.06 neplat.voľno
3. DNP : od 5.12.2006 max VZ
Na matersku som nastupila už 16.8.2007, termín pôrodu 27.9.2007. To druhe zamestnanie mam preto tak, lebo by mi potom asi nevyšlo 270 dni poistenia do terminu pôrodu. Už mi prišli peniaze zo SP, vychadza to len jedno materske. Rozhodnutie ešte nemam, že pošlu koncom mesiaca, lebo nestihaju. To DNP som fakt mala dať asi až od toho 9.12. Len v začiatkoch som akosi nepostrehla, že prekryvanie RO je zle. Pochopila som to tak, že len požiadam SP o vratenie preplatku.
ajobs
19.09.07,20:39
Ak by všetko dobre dopadlo, narodilo by sa to v r.2008. Podstatné je, či si zamestnaná a aký máš plat. Ak máš mesačnnú mzdu cca 28.000 Sk, tak to "dodatočné poistenie" ktoré sa volá dobrovolné nemocenské poistenie nebude potrebné, pretože sa prerokováva v NR nový zákon o SP, ktorý podstatne mení situáciu od 1.1.2008 oproti r. 2007.

Napriek tomu, čo hovorí Janko-Manual, ti odporúčam hneď zajtra začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom 7600 Sk (platba 335 Sk mesačne, od 1.10.2007 to bude 357 Sk mesačne). Možno novela zákona o soc. poistení ani neprejde NR SR, a bolo by škoda zahodiť šancu na vyššie materské. Podrobnosti až po (ne)schválení novely - budeme vedieť tak cca do konca októbra 2007 - takže tie necelé 2 mesiace sa rozhodne oplatí zaplatiť (v budúcnosti by mohli časovo chýbať).
Treba sa prihlásiť osobne v miestne príslušnej pobočke SP, tlačivo na prihlásenie je tu http://www.socpoist.sk/ext_files/file_ext_document_260.pdf,
v odseku 11 - prvý obdĺžnik vľavo hore: napíšeš dátum prihlásenia na DNP-najskôr odo dňa podania prihlášky, stredný obdĺžnik hore: napíšeš vymeriavací základ NP 7600 Sk. Ostatné vyplníš podľa predtlače a vytlačíš 2x, jeden exemplár ti v SP potvrdia a vrátia.
ajobs
19.09.07,20:47
Pre ajobs,
tak som to asi naozaj pobabrala. Môj prípad:
1.zamestnanie: od 1.- 3.12.2006 max.VZ, od 4.12.-31.12.06 neplat.voľno
2.zamestnanie: od 4.- 8.12.2006 max.VZ, od 9.12.-31.12.06 neplat.voľno
3. DNP : od 5.12.2006 max VZ
Na matersku som nastupila už 16.8.2007, termín pôrodu 27.9.2007. To druhe zamestnanie mam preto tak, lebo by mi potom asi nevyšlo 270 dni poistenia do terminu pôrodu. Už mi prišli peniaze zo SP, vychadza to len jedno materske. Rozhodnutie ešte nemam, že pošlu koncom mesiaca, lebo nestihaju. To DNP som fakt mala dať asi až od toho 9.12. Len v začiatkoch som akosi nepostrehla, že prekryvanie RO je zle. Pochopila som to tak, že len požiadam SP o vratenie preplatku.

No, je to škoda, ale aj tak mi to vychádza na 2 maximá (mimo toho DNP), pretože RO z 2 zamestnaní sa ti neprekrývajú. Ak si splnila všetky ostatné podmienky priznania materského (napr. 270 dní poistenia z oboch poistení v posledných 2 rokoch), mala by si dostať 2 x maxi materské. Ak to tak nebude, treba sa odvolať - daj prosím vedieť, čo bude v rozhodnutí, SP sa v poslednej dobe vo svojich rozhodnutiach riadi všetkým možným, len nie zákonom - naozaj s tým mám osobné skúsenosti cez svojich klientov.
MAGAMA
20.09.07,06:08
Ale áno, vždy sa dá niečo robiť. V zamestnaní si zobrať NV na posledný týždeň (24.9.-30.9.2007), k 23.9.2007 sa odhlásiť z DNP z VZ 9900 Sk, a potom sa prihlásiť od 24.9.2007 na DNP z maxima 28142 Sk. RO z DNP bude potom 24.9.-30.9.2007, DVZ=938,0667 Sk.

Ďakujem za radu:-) ešte taká "technická" otázka...Nakoľko v našej firme nikto za posledných 10 rokov nečerpal neplatené volno, potrebovala by som poradiť, či je povinnosť podať odhlášku na SP aj pri takom krátkom nepl.volne. To nepl. volno je nutné kôli prekrývaniu sa RO? chápem dobre?

Ešte jedna otázka, v 11 mesiaci sa vypláca 13-ty plat, na ktorý mám nárok, pretože môj prac.pomer trvá naďalej..neovplyvní to vyplácanie materského? budem povinná to ohlásiť SP?

Ďakujem
žilinčanka
20.09.07,06:32
Áno, to čo vieš využiť na maximalizáciu materského vieš použiť aj na dlhodobú PN (nemocenské) či ošetrovanie dieťaťa alebo blízkeho príbuzného (ošetrovné). Všetky dávky sa vyplácajú z nemocenského poistenia.
A naviac, pri nemocenskom poistení zamestnanca je istý bonus oproti materskému - netreba splniť podmienku 270 dní NP. Takže, ak stihneš DNP (tam musí byť 270 dní DNP v posledných 2 rokoch) a také 2-3 zamestnania krátko pred nástupom na PN, potom môžeš mať nemocenské aj 3-4 x maximálne. Ale potom sa oplatí PN aj na viac ako 2-3 mesiace......

Ajobs, ďakujem Ti za odpoveď. Bola by som veľmi rada, keby si mi teda odobril môj plán. Nemám záujem a nemám sa ani kde zamestnať u nových zamestnávateľov. Chcem len využiť maximum z môjho terajšieho zamestnania a z DNP. Takže uvažujem takto:
1. Povinne nemocensky poistená zo zamestnania som nepretržite už 15 rokov.
2. DNP - 270 dní poistenia mi bude končiť cca 15.11.2007 z minimálneho vz
3. Na dlhodobejšiu PN-ku by som chcela nastúpiť (teoreticky) od 1.12.2007

DNP zruším k 15.11.2007
V zamestnaní si zoberiem neplatené voľno od 26.11.-30.11.2007
Nové DNP si otvorím od 26.11.2007 s maximálnym vz.
Od 1.12.2007 nastúpim na PN-ku.

Mám ale ešte nejaké otázky čo ďalej! Stačí to neplatené voľno mať len tých cca 5 dní? Nemusí to neplatené voľno pokračovať aj počas PN-ky? Alebo ho mám k tomu 30.11.2007 ukončiť a od 1.12.2007 byť akože zas v práci? aj keď teda na PN-ke?
Dokedy mám platiť to DNP? Predpokladám že počas trvania PN-ky sa neplatí ani na DNP. V tomto mám trošku chaos, vôbec aké dôsledky to môže mať, aby som si nenarobila viac škody ako osohu :-) Tiež neviem ako mi PN-ka ovplyvní vz v roku 2007 na PN-ku v roku 2008.

Týmto postupom predpokladám že mi vypočítajú PN-ku zo zamestnania (ročný súhrn vz je cca 242 000,- za rok 2006) t.j. denný vz 664,5124 a výška dávky bude 55% - t.j. 365,481820 Sk. Tieto čísla píšem úplne presné, lebo som práve dnes dostala rozhodnutie o výške dávky PN-ky ktorú som mala teraz v auguste 2007.
No a z DNP očakávam teda maximálnu PN-ku z tých 28 000,- t.j. cca 14 000,-.
Takže dokopy by to teoreticky za celý mesiac PN-ky bolo cca 24 000,-.

Dúfam že uvažujem správne! Budem rada ak sa mi na to pozrieš a povieš OK :-)
jankasm
20.09.07,08:44
Pre ajobs,
tak som to asi naozaj pobabrala. Môj prípad:
1.zamestnanie: od 1.- 3.12.2006 max.VZ, od 4.12.-31.12.06 neplat.voľno
2.zamestnanie: od 4.- 8.12.2006 max.VZ, od 9.12.-31.12.06 neplat.voľno
3. DNP : od 5.12.2006 max VZ
Na matersku som nastupila už 16.8.2007, termín pôrodu 27.9.2007. To druhe zamestnanie mam preto tak, lebo by mi potom asi nevyšlo 270 dni poistenia do terminu pôrodu. Už mi prišli peniaze zo SP, vychadza to len jedno materske. Rozhodnutie ešte nemam, že pošlu koncom mesiaca, lebo nestihaju. To DNP som fakt mala dať asi až od toho 9.12. Len v začiatkoch som akosi nepostrehla, že prekryvanie RO je zle. Pochopila som to tak, že len požiadam SP o vratenie preplatku.

Takže ako už napísal tonko-ajobs je tam prekrytie období ale bola by šanca na 2x maximum zo zamestnaní ak je v obidvoch zamestnaniach splnená podmienka 270 dní poistenia.
To odvolanie Ti posielam, ale podľa nových skutočností ti asi veľmi nepomôže, bohužiaľ.
jankasm
20.09.07,08:45
Huráááááááááááá, dnes mi prišlo nové rozhodnutie zo SP, priznali mi 2x maximum.
Veľmi pekne ďakujem všetkým za pomoc.
Manual
20.09.07,08:47
Huráááááááááááá, dnes mi prišlo nové rozhodnutie zo SP, priznali mi 2x maximum.
Veľmi pekne ďakujem všetkým za pomoc.Janka GRATULUJEM, užite si korunky v zdraví !!!!!!!!!!!!!!!!
SPECTRUM
20.09.07,09:56
Pripájam sa k úspešnému vybojovaniu 2xmaxima, aspoň čosi z tohto lakomého systému. Bola som veľmi zvedavá, ako dopadneš, veľmi Ti to želám. Verím tomu, že v Trenčíne to bude tiež s takým istým bojom ako si mala ty. Človek aby učil dámy na sociálnej poisťovni paragrafy. Využite všetci, ktorí môžete túto možnosť, je tu zrejme naposledy. Od nového roka to bude bez šance, ak to všetko prejde.
MAGAMA
20.09.07,12:11
--------------------------------------------------------------------------------

Citát:
Pôvodca textu príspevku: ajobs
Ale áno, vždy sa dá niečo robiť. V zamestnaní si zobrať NV na posledný týždeň (24.9.-30.9.2007), k 23.9.2007 sa odhlásiť z DNP z VZ 9900 Sk, a potom sa prihlásiť od 24.9.2007 na DNP z maxima 28142 Sk. RO z DNP bude potom 24.9.-30.9.2007, DVZ=938,0667 Sk.

Mám ešte dotaz, jedna mdzárka ma vystrašila tým, že prerušenie prac.pomeru neplateným volnom u mna nebude platiť, pretože mám ešte jedno dieťa vo veku do 3 rokov, a v podstate ja akoby opätovne nastúpim na rodičovskú dovolenku...? Už naozaj neviem, kde je sever..... :(
ajobs
20.09.07,19:31
Janka GRATULUJEM, užite si korunky v zdraví !!!!!!!!!!!!!!!!


Aj ja gratulujem Janka, je super, že to vyšlo.
ajobs
20.09.07,19:34
Ďakujem za radu:-) ešte taká "technická" otázka...Nakoľko v našej firme nikto za posledných 10 rokov nečerpal neplatené volno, potrebovala by som poradiť, či je povinnosť podať odhlášku na SP aj pri takom krátkom nepl.volne. To nepl. volno je nutné kôli prekrývaniu sa RO? chápem dobre?

Ešte jedna otázka, v 11 mesiaci sa vypláca 13-ty plat, na ktorý mám nárok, pretože môj prac.pomer trvá naďalej..neovplyvní to vyplácanie materského? budem povinná to ohlásiť SP?

Ďakujem

Áno, podať odhlášku musíš aj pri tomto NV - len vtedy to bude zdokumentované aj na SP, ak tam bude odhláška aj prihláška. Je to kvôli prekrávaniu období.
A propos - pokiaľ ide o 13.plat, jeho vyplácanie je asi viazané na nejaké kritériá - ak ich splníš, tak ti ho vyplatia.
ajobs
20.09.07,19:37
--------------------------------------------------------------------------------

Citát:
Pôvodca textu príspevku: ajobs
Ale áno, vždy sa dá niečo robiť. V zamestnaní si zobrať NV na posledný týždeň (24.9.-30.9.2007), k 23.9.2007 sa odhlásiť z DNP z VZ 9900 Sk, a potom sa prihlásiť od 24.9.2007 na DNP z maxima 28142 Sk. RO z DNP bude potom 24.9.-30.9.2007, DVZ=938,0667 Sk.

Mám ešte dotaz, jedna mdzárka ma vystrašila tým, že prerušenie prac.pomeru neplateným volnom u mna nebude platiť, pretože mám ešte jedno dieťa vo veku do 3 rokov, a v podstate ja akoby opätovne nastúpim na rodičovskú dovolenku...? Už naozaj neviem, kde je sever..... :(

Nič také neplatí, ak máš neplatené voľno s odhláškou aj prihláškou, a máš v nich špecifikovaný dôvod prerušenia tohto poistenia - potom je všetko OK.
Tá "jedna" mzdárka by mala viac chodiť na Poradu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ajobs
20.09.07,19:49
Ajobs, ďakujem Ti za odpoveď. Bola by som veľmi rada, keby si mi teda odobril môj plán. Nemám záujem a nemám sa ani kde zamestnať u nových zamestnávateľov. Chcem len využiť maximum z môjho terajšieho zamestnania a z DNP. Takže uvažujem takto:
1. Povinne nemocensky poistená zo zamestnania som nepretržite už 15 rokov. OK
2. DNP - 270 dní poistenia mi bude končiť cca 15.11.2007 z minimálneho vz
3. Na dlhodobejšiu PN-ku by som chcela nastúpiť (teoreticky) od 1.12.2007 OK

DNP zruším k 15.11.2007 OK
V zamestnaní si zoberiem neplatené voľno od 26.11.-30.11.2007 OK
Nové DNP si otvorím od 26.11.2007 s maximálnym vz. OK
Od 1.12.2007 nastúpim na PN-ku. Na PN nastúpiš 3.12.2007, 1.-2.12.2007 je sobota, nedeľa

Mám ale ešte nejaké otázky čo ďalej! Stačí to neplatené voľno mať len tých cca 5 dní? Áno, musí byť 5 dní, od 1.12.2007 si opäť ako poistenec v zamestnaní - čiže odhláška z NP od 26.11.2007, opätovná prihláška od 1.12.2007. Musí to tak byť, inak by ti nepriznali nemocenské z NP zamestnanca - išlo by o ochrannú lehotu. Nemusí to neplatené voľno pokračovať aj počas PN-ky? Nie, v žiadnom prípade. Alebo ho mám k tomu 30.11.2007 ukončiť a od 1.12.2007 byť akože zas v práci? aj keď teda na PN-ke? Áno, dôvod viď vyššie.
Dokedy mám platiť to DNP? DNP zaplatíš z maxima za obdobie 26.11.2007-30.11.2007. Potom ešte aj za 1.-2.12.2007. Predpokladám že počas trvania PN-ky sa neplatí ani na DNP. Áno, počas PN DNP neplatíš. V tomto mám trošku chaos, vôbec aké dôsledky to môže mať, aby som si nenarobila viac škody ako osohu :-) Tiež neviem ako mi PN-ka ovplyvní vz v roku 2007 na PN-ku v roku 2008. PN ho neovplyvní, dni PN sa nezapočítavajú do RO ( čiže vymeriavací základ v rozhodujúcom období-povedzme za rok, sa vydelí iba skutočným počtom dní v RO bez PN, OČR, NV a pod. ).

Týmto postupom predpokladám že mi vypočítajú PN-ku zo zamestnania (ročný súhrn vz je cca 242 000,- za rok 2006) t.j. denný vz 664,5124 a výška dávky bude 55% - t.j. 365,481820 Sk. Tieto čísla píšem úplne presné, lebo som práve dnes dostala rozhodnutie o výške dávky PN-ky ktorú som mala teraz v auguste 2007.
No a z DNP očakávam teda maximálnu PN-ku z tých 28 000,- t.j. cca 14 000,-. Presne to bude DVZ 28142/30=938,0667 Sk, čiže 55% je 515,94 Sk. Takže mesačne 15.479 - 15.995 Sk okrem 1. mesiaca PN.
Takže dokopy by to teoreticky za celý mesiac PN-ky bolo cca 24 000,-.

Dúfam že uvažujem správne! Budem rada ak sa mi na to pozrieš a povieš OK :-)

Odpovede sú farebne v texte.
MAGAMA
21.09.07,04:48
Nič také neplatí, ak máš neplatené voľno s odhláškou aj prihláškou, a máš v nich špecifikovaný dôvod prerušenia tohto poistenia - potom je všetko OK.
Tá "jedna" mzdárka by mala viac chodiť na Poradu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ďakujem :-)
žilinčanka
21.09.07,05:49
Ajobs, srdečná vďaka za pomoc a informácie. Som rada že sú tu ľudia ktorí sú ochotní pomôcť a poradiť.

Janka, super!!! Gratulujem :-)
žilinčanka
21.09.07,12:29
Ajobs, srdečná vďaka za pomoc a informácie. Som rada že sú tu ľudia ktorí sú ochotní pomôcť a poradiť.

Ajobs, predsa ešte mám otázku/-y :-)
1. Stačí dĺžka neplateného voľna pred nástupom na PN-ku cca 1-2 dni?
2. V mojom prípade som uviedla nástup na PN-ku 1.12.2007 (samozrejme bude nástup toho 3.12.2007 lebo tam je víkend). Len mi napadlo či sa tieto "zmeny" v poisteniach môžu udiať aj v inom období mesiaca a je teda len dôležité aby sa neprekrývali tie obdobia poistení?
3. Ešte tu mám jednu "kombináciu" termínov, ktoré sú teda už asi dosť hraničné:
- po vianociach 27.12.2007-28.12.2007 - neplatené voľno v zamestnaní
- po vianociach 27.12.2007-28.12.2007 - prihlásenie na DNP s maximálnym vz
- prejde víkend 29.12.2007-30.12.2007
- v pondelok 31.12.2007 - nástup na PN-ku

To je asi dosť riskantné :-) čo povieš?
ajobs
21.09.07,20:15
Ajobs, predsa ešte mám otázku/-y :-)
1. Stačí dĺžka neplateného voľna pred nástupom na PN-ku cca 1-2 dni?
2. V mojom prípade som uviedla nástup na PN-ku 1.12.2007 (samozrejme bude nástup toho 3.12.2007 lebo tam je víkend). Len mi napadlo či sa tieto "zmeny" v poisteniach môžu udiať aj v inom období mesiaca a je teda len dôležité aby sa neprekrývali tie obdobia poistení?
3. Ešte tu mám jednu "kombináciu" termínov, ktoré sú teda už asi dosť hraničné:
- po vianociach 27.12.2007-28.12.2007 - neplatené voľno v zamestnaní
- po vianociach 27.12.2007-28.12.2007 - prihlásenie na DNP s maximálnym vz
- prejde víkend 29.12.2007-30.12.2007
- v pondelok 31.12.2007 - nástup na PN-ku

To je asi dosť riskantné :-) čo povieš?


To neplatené voľno naozaj stačí aj 1-2 dni (len aby si ho na SP všimlihttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif).
Kombináciu termínov úplne na záver roka by som nenechával najmä z praktických dôvodov - napríklad v KE minulý rok medzi sviatkami (myslím vianočnými) zatvorili pobočku SP - a basta.
žilinčanka
23.09.07,09:14
To neplatené voľno naozaj stačí aj 1-2 dni (len aby si ho na SP všimlihttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif).
Kombináciu termínov úplne na záver roka by som nenechával najmä z praktických dôvodov - napríklad v KE minulý rok medzi sviatkami (myslím vianočnými) zatvorili pobočku SP - a basta.

Ajobs,
no hádam si len všimnú na SP tie dva dni neplateného voľna keď im pošlem papiere na prerušenie povinného nemocenského poistenia :-)

Tiež sa mi vidí dosť riskantné nechávať tie zmeny na koniec roka, aby som niečo neprešvihla. Ono sa dá dopredu zistiť či medzi vianočnými sviatkami na SP robia. S prerušením povinného nemocenského poistenia by nebol problém, lebo registračné listy FO zasielame z firmy cez EZU na SP. Tak to by šlo, len problém by bol s odvzdaním mojej prihlášky na DNP s maximálnym vz keby bola pobočka zavretá :-(.
A tiež neistota, či lekár bude 31.12. pracovať a vypisovať PN-ky :-D
Takže radšej to urobím tesne pred vianočnými sviatkami, bude to urobené v kľude :-)

Ešte ale mám jednu otázočku:
nevadí keď budem mať (po neplatenom voľne v zamestnaní) začiatok povinného nemocenského poistenia od 1.12.2007 (sobota)?? a až v pondelok (3.12.2007) nastúpim na PN-ku? Vtedy budem mať ku dňu vzniku nároku na nemocenskú dávku zas súbeh nemocenských poistení nie? Veď predsa budem mať začiatok povinného nemocenského poistenia a zároveň budem mať aj DNP.

Mám taký dojem, že čím dlhšie to tu čítam, tým väčší chaos v tom mám :-D
ajobs
23.09.07,12:00
Ešte ale mám jednu otázočku:
nevadí keď budem mať (po neplatenom voľne v zamestnaní) začiatok povinného nemocenského poistenia od 1.12.2007 (sobota)?? a až v pondelok (3.12.2007) nastúpim na PN-ku? Vtedy budem mať ku dňu vzniku nároku na nemocenskú dávku zas súbeh nemocenských poistení nie? Veď predsa budem mať začiatok povinného nemocenského poistenia a zároveň budem mať aj DNP.

Mám taký dojem, že čím dlhšie to tu čítam, tým väčší chaos v tom mám :-D

Áno, budeš mať súbeh 2 NP, ale RO budú z oboch poistení rôzne - DNP bude 26.11.-30.11.2007 (ten bude maximálny, pretože v tom čase budeš mať NV v zamestnaní), a z NP zamestnanca to bude rok 2006. Ten súbeh nevadí, pretože NP zamestnanca má prednosť pred DNP, a naviac nejde o RO, z ktorého sa počíta DVZ.
SPECTRUM
24.09.07,08:52
Aj ja prosím o schválenie, nakoľko som prelúskala celý "príbeh" o materskom od pána Mihála a ešte aj týchto 63 strán, dúfam, že rozmýšľam dobre.
Takže, na materské idem 19.11.2007.
Som v pracovnom pomere od 1.5.2004 doteraz
DNP si platím od 20.11.2006 k 30.9.2007 sa chcem odhlásiť, lebo už splňam 270 dní poistenia.
Ak ukončím pracovný pomer k 12.11.2007
od 13.11.2007 sa prihlásim na DNP s max.VZ,
od 15.11.2007 bude nový prac.pomer na max.VZ
budem mať nárok na materské aj z nového zamestnania aj z DNP ?
Prosím Vás, skúste sa na môj prípad mrknúť, aby som niečo nepoplietla a bude viac škody ako osohu. Ďakujem vopred, ste zlatí.
ajobs
24.09.07,11:34
Aj ja prosím o schválenie, nakoľko som prelúskala celý "príbeh" o materskom od pána Mihála a ešte aj týchto 63 strán, dúfam, že rozmýšľam dobre.
Takže, na materské idem 19.11.2007.
Som v pracovnom pomere od 1.5.2004 doteraz
DNP si platím od 20.11.2006 k 30.9.2007 sa chcem odhlásiť, lebo už splňam 270 dní poistenia.
Ak ukončím pracovný pomer k 12.11.2007
od 13.11.2007 sa prihlásim na DNP s max.VZ,
od 15.11.2007 bude nový prac.pomer na max.VZ
budem mať nárok na materské aj z nového zamestnania aj z DNP ?
Prosím Vás, skúste sa na môj prípad mrknúť, aby som niečo nepoplietla a bude viac škody ako osohu. Ďakujem vopred, ste zlatí.

SPECTRUM, to by si tomu dala, keby si to urobila takto - nie je to dobrý scenár.
Takže odhlásenie z DNP 30.9.2007 - súhlas.
Ukončenie PP v starom zamestnaní - 26.10.2007.
Prihlásenie na DNP z maxima od 29.10.2007 - a pokračovanie v ďalšom mesiaci bez prerušenia.
Nástup do nového zamestnania môže byť podľa potreby v mesiaci november 2007 - môže byť aj od 1.11.2007, ale aj od 12.11.2007 (redukované odvody), nástup na MD 19.11.2007.
RO z DNP 29.10.2007-31.10.2007 - VZ 28142 Sk, platba poistného 120 Sk za 3 dni, platba za DNP v novembri 2007 bude podľa počtu dní poistenia.
RO zo zamestnania 12.11.2007-18.11.2007 - VZ 29000/22 pracovných dní x 5 odpracovaných dní=6590 Sk, DVZ=6590/7=cca 942 Sk, ale môže byť maximálne 938,0667 Sk na deň.
SPECTRUM
24.09.07,11:47
Ajobs, veľká vďaka, čím viac som všetko čítala, tým som sa domotala.
Skrátka, výpoveď a prihlasovanie na DNP nemôže byť v tom mesiaci, kedy idem na materskú. A ešte niečo, DNP mi môže trvať s týmto vymeriavacím základom aj počas poberania materskej a rodič.dovolenky? A týmto čerpať nemocenské v prípade mojej PN alebo čerpanie ošetrovného ? Ď.
ajobs
24.09.07,12:06
Ajobs, veľká vďaka, čím viac som všetko čítala, tým som sa domotala.
Skrátka, výpoveď a prihlasovanie na DNP nemôže byť v tom mesiaci, kedy idem na materskú. A ešte niečo, DNP mi môže trvať s týmto vymeriavacím základom aj počas poberania materskej a rodič.dovolenky? A týmto čerpať nemocenské v prípade mojej PN alebo čerpanie ošetrovného ? Ď.

Áno, počas poberania materského poistné nebudeš platiť - ale počas rodičovskej dovolenky už platiť musíš, ale môžeš to využiť na ošetrovné a na vlastné nemocenské - tiež na kombináciu oboch. Samozrejme, RP budeš poberať tiež.
workerka
25.09.07,07:11
Dobrý deň,
mám jednu otázočku. Ak sa urobia zmeny rozhodujúcich období na povinnom poistení čerpaním neplateného voľna a na dobrovoľnom znovuprihlásením sa na DNP, je potrebné mať nástup na PNku, alebo materskú hneď prvý pracovný deň po čerpaní neplateného voľna? alebo sa PNka, resp. materská môže začať čerpať aj neskôr? napr. o týždeň?

Príklad:
Neplatené voľno v zamestnaní: od 1.10.2007 - 5.10.2007
Prihlásenie na DNP s max.vz : od 1.10.2007
Začiatok PN, alebo materskej: od 15.10.2007??
ajobs
25.09.07,08:52
Dobrý deň,
mám jednu otázočku. Ak sa urobia zmeny rozhodujúcich období na povinnom poistení čerpaním neplateného voľna a na dobrovoľnom znovuprihlásením sa na DNP, je potrebné mať nástup na PNku, alebo materskú hneď prvý pracovný deň po čerpaní neplateného voľna? alebo sa PNka, resp. materská môže začať čerpať aj neskôr? napr. o týždeň?

Príklad:
Neplatené voľno v zamestnaní: od 1.10.2007 - 5.10.2007
Prihlásenie na DNP s max.vz : od 1.10.2007
Začiatok PN, alebo materskej: od 15.10.2007??

Vidím, že otázky rozhodujúcich období a neplateného voľna vo väzbe na čerpanie nemocenských dávok stále nie je jasné.
Ak máš neplatené voľno od 1.10. do 5.10.2007, potom v tomto období môžeš mať maximálny VZ z DNP, potiaľ je to v poriadku. Ale ak od 6.10.2007 nastúpiš opäť do zamestnania, potom budeš mať VZ zo zamestnania (napr.15000 Sk), a DNP môže byť iba v sume 28142-15000, čo nie je pre maximalizáciu dávok dobré. Existujú 2 riešenia:
1. nastúpiť na PN hneď po ukončení neplateného voľna, teda napr. NV v zamestnaní bude 1.10.-7.10.2007, od 8.10.2007 bude ukončené NV, ale súčasne bude nástup na PN - z DNP bude samozrejme maximum, VZ zo zamestnania bude rok 2006,
2. rozdeliť rozhodujúce obdobia do 2 mesiacov. Napr. NV od 24.9.2007 do 30.9.2007 v zamestnaní, vtedy maximálny VZ z DNP (samozrejme musí byť odhláška z DNP z minima k 23.9. a prihláška z maxima od 24.9.), a potrom pokračuje normálne zamestnanie aj DNP v októbri, a nástup na PN môže byť napr.15.10.2007. Tam už súbeh VZ nehrá úlohu, pretože RO sú v úplne iných mesaicoch, a pokiaľ ide o dodržanie princípu prednostného platenia poisteného, tam má prioritu NP zamestnanca - zvyšok do maxima z DNP doplatíš, alebo si na konci septembra IBA ZMENÍŠ VZ na DNP na 8100 Sk.
d0d0
25.09.07,11:52
Dobrý deň poraďáci, mám takúto otázku. Matka je so svojim ročným dieťaťom teraz na rodičovskej dovolenke. Znovu je tehotná a pravdepodobne bude na rizikovom. Platí si DONP a rozhodné obdobie má pre celý r. 2007 z max. VZ z r. 2006. A tiež z max. VZ z DONP bude mať RO aj pre rok 2008.
1.
Zaujíma ma, že ak by ostala na rizikovom tehotenstve, bola by PN, či by dostávala nemocenké dávky z maximálneho VZ + rodičovský príspevok 4440 Sk na svojho ročného syna ? Alebo je to v takomto prípade nejak obmedzené.
2.
Keď sa jej narodí druhé dieťa a bude na materskej, materskú bude poberať z DONP z max. VZ, bude mať tiež nárok aj na rodičovský príspevok vo výške 4440 Sk na prvé dieťa, ktoré stále nebude mať ešte tri roky ? Prakticky by dostávala v r. 2008 počas materskej spolu cca 20.200 Sk. Alebo je tu niekde v tomto problém.
Ďakujem za odpoveď.
ajobs
25.09.07,19:26
Dobrý deň poraďáci, mám takúto otázku. Matka je so svojim ročným dieťaťom teraz na rodičovskej dovolenke. Znovu je tehotná a pravdepodobne bude na rizikovom. Platí si DONP a rozhodné obdobie má pre celý r. 2007 z max. VZ z r. 2006. A tiež z max. VZ z DONP bude mať RO aj pre rok 2008. A aký má v roku 2006, 2007 maximálny VZ ? Napíš presne od-do. Má už splnených 270 dní DNP, alebo kedy ich splní ?
1.
Zaujíma ma, že ak by ostala na rizikovom tehotenstve, bola by PN, či by dostávala nemocenké dávky z maximálneho VZ + rodičovský príspevok 4440 Sk na svojho ročného syna ? Alebo je to v takomto prípade nejak obmedzené. Kedy má termín pôrodu ? Kedy by bola PN ? Ak splní všetky podmienky na priznanie nemocenského (materského) z DNP, potom ho bude poberať z aktuálneho VZ. Ak bude poberať nemocenské, potom samozrejme bude poberať aj rodičovský príspevok. Nie je to nijak obmedzené.
2.
Keď sa jej narodí druhé dieťa a bude na materskej, materskú bude poberať z DONP z max. VZ, bude mať tiež nárok aj na rodičovský príspevok vo výške 4440 Sk na prvé dieťa, ktoré stále nebude mať ešte tri roky ? Prakticky by dostávala v r. 2008 počas materskej spolu cca 20.200 Sk. Alebo je tu niekde v tomto problém. Ak bude poberať materské z maximálneho VZ, potom samozrejme nemôže poberať rodičovský príspevok na prvé dieťa, pretože zákon súčasné poberanie týchto dávok vylučuje. Ale ak skončí poberanie materského (28, resp. 37 týždňov), potom bude ďalej poberať rodičovský príspevok 4560 Sk, prípadne môže dieťa ošetrovať (vždy 10 dní) alebo môže súčasne poberať nemocenské na svoju osobu.
Ďakujem za odpoveď.

Odpovede sú v texte.
Kája.
25.09.07,19:47
Poprosím o radu, keď je matka na rodičovskej dovolenke a platí si DNP a splnila podmienku 270 dní, môže poberať aj nemocenské (v prípade PN) aj rodičovský príspevok?
ajobs
25.09.07,19:48
Poprosím o radu, keď je matka na rodičovskej dovolenke a platí si DNP a splnila podmienku 270 dní, môže poberať aj nemocenské (v prípade PN) aj rodičovský príspevok?

Myslím, že je to jasne napísané v predchádzajúcom príspevku - a nielen nemocenské, ale aj ošetrovné.
d0d0
26.09.07,04:33
Dobrý deň poraďáci, mám takúto otázku. Matka je so svojim ročným dieťaťom teraz na rodičovskej dovolenke. Znovu je tehotná a pravdepodobne bude na rizikovom. Platí si DONP a rozhodné obdobie má pre celý r. 2007 z max. VZ z r. 2006. A tiež z max. VZ z DONP bude mať RO aj pre rok 2008.
Doplňam info pre ajobs: v r.2006 si platila DONP z minima od 8/06, pred koncom roka odhlásenie a znova prihlásenie z maxima. A od 1.1.07 zmena platby z min. VZ. Takto má RO pre r. 2007 spravené od 27.12.06 do 31.12.06 z max. VZ. Takýmto spôsobom si spraví RO z max. VZ aj v r.2007 pre rok 2008. Dní poistenia má teda dosť.

1.
Zaujíma ma, že ak by ostala na rizikovom tehotenstve, bola by PN, či by dostávala nemocenké dávky z maximálneho VZ + rodičovský príspevok 4440 Sk na svojho ročného syna ? Alebo je to v takomto prípade nejak obmedzené.
Doplňam pre ajobs: termín pôrodu predpoklad je 5/08, na rizikové tehotenstvo čiže na PN by šla v cca v 11/07 a bola by na ňom do vypísania na materskú.
2.
Keď sa jej narodí druhé dieťa a bude na materskej, materskú bude poberať z DONP z max. VZ, bude mať tiež nárok aj na rodičovský príspevok vo výške 4440 Sk na prvé dieťa, ktoré stále nebude mať ešte tri roky ? Prakticky by dostávala v r. 2008 počas materskej spolu cca 20.200 Sk. Alebo je tu niekde v tomto problém.
Ďakujem za odpoveď.

Záver: v bode 1 píšete že môže poberať nemocenské a rodičovský príspevok
v bode 2 píšete že ak bude poberať materské, tak rod.príspevok nedo
stane. Meterské aj nemocenské dávky vypláca SP, prečo v jednom prípade to v kombinácii s rod. príspevkom ide a v druhom nie ?
Prosím aj toto objasniť, prípadne § zákona.

A ešte posledné. Ak bude na rizikovom tz bude PN do nástupu na materskú, nem. dávky budú z DONP. Ale pred koncom r.2007 bude potrebovať spraviť nové RO z max. VZ 29.142 Sk pre rok 2008, tak musí PN prerušiť ? Asi ano. Aby sa mohla z DONP odhlásiť a znova prihlásiť na DONP z max. VZ. Dúfam že to nie je domotané.
Ďakujem Vám za ochotu a čas.
ajobs
26.09.07,06:48
Dobrý deň poraďáci, mám takúto otázku. Matka je so svojim ročným dieťaťom teraz na rodičovskej dovolenke. Znovu je tehotná a pravdepodobne bude na rizikovom. Platí si DONP a rozhodné obdobie má pre celý r. 2007 z max. VZ z r. 2006. A tiež z max. VZ z DONP bude mať RO aj pre rok 2008.
Doplňam info pre ajobs: v r.2006 si platila DONP z minima od 8/06, pred koncom roka odhlásenie a znova prihlásenie z maxima. A od 1.1.07 zmena platby z min. VZ. Takto má RO pre r. 2007 spravené od 27.12.06 do 31.12.06 z max. VZ. Takýmto spôsobom si spraví RO z max. VZ aj v r.2007 pre rok 2008. Dní poistenia má teda dosť. OK, poistenie je v poriadku, 270 dní spĺňaš.

1.
Zaujíma ma, že ak by ostala na rizikovom tehotenstve, bola by PN, či by dostávala nemocenké dávky z maximálneho VZ + rodičovský príspevok 4440 Sk na svojho ročného syna ? Alebo je to v takomto prípade nejak obmedzené.
Doplňam pre ajobs: termín pôrodu predpoklad je 5/08, na rizikové tehotenstvo čiže na PN by šla v cca v 11/07 a bola by na ňom do vypísania na materskú. OK, to je tiež v poriadku, ale keď chce mať maximálne nemocenské v 11/2007, nech sa odhlási z DNP k 31.10.2007, a od 1.11.2007 sa prihlási na DNP z maxima 28.142 Sk. Potom môže ísť napr. na PN 5.11.2007 - nemocenské bude z maxima, a aj materské v budúcom roku bude z tohto maxima.
2.
Keď sa jej narodí druhé dieťa a bude na materskej, materskú bude poberať z DONP z max. VZ, bude mať tiež nárok aj na rodičovský príspevok vo výške 4440 Sk na prvé dieťa, ktoré stále nebude mať ešte tri roky ? Prakticky by dostávala v r. 2008 počas materskej spolu cca 20.200 Sk. Alebo je tu niekde v tomto problém.
Ďakujem za odpoveď.

Záver: v bode 1 píšete že môže poberať nemocenské a rodičovský príspevok Áno, nemocenské aj rodičovský príspevok je možné vyplácať súčasne, nebráni tomu žiaden zákon.
v bode 2 píšete že ak bude poberať materské, tak rod.príspevok nedo
stane. Meterské aj nemocenské dávky vypláca SP, prečo v jednom prípade to v kombinácii s rod. príspevkom ide a v druhom nie ? Nie je možné realizovať iba tieto kombinácie: nemocenské+materské (§ 35 zákona o soc. poistení - ZSP), nemocenské+ošetrovné, materské+ošetrovné, náhradu príjmu+ošetrovné (§ 43 ZSP), a materské+rodičovský príspevok (§ 3a zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku).
Prosím aj toto objasniť, prípadne § zákona.

A ešte posledné. Ak bude na rizikovom tz bude PN do nástupu na materskú, nem. dávky budú z DONP. Ale pred koncom r.2007 bude potrebovať spraviť nové RO z max. VZ 29.142 Sk 28.142 Sk pre rok 2008, tak musí PN prerušiť ? Asi ano. Aby sa mohla z DONP odhlásiť a znova prihlásiť na DONP z max. VZ. Dúfam že to nie je domotané. Pozri v bode 1 je riešenie.
Ďakujem Vám za ochotu a čas.

Odpovede sú v texte.
d0d0
27.09.07,12:25
Ešte prosím ozrejmiť takúto možnosť.
Mamička je v súčasnej dobe na rodičovskej dovolenke a poberá rodičovský
príspevok. Stále si platí aj DONP z minima a počet dní poistenia spĺňa.
Chce sa počas rodičovskej dovolenky zamestnať na riadny pracovný pomer na ½ úväzok, (nie na DOVP) o dieťa sa bude starať manžel.
Zaujíma ma skutočnosť, či je možné mať uzatvorený riadny PP ako zamestnanec a poberať RP ? Nie je obmedzený príjem z PP ?
Keby onemocnela, tak potom by dostávala 2x nemocenskú /zamestnanec + DNP/ + RP. Áno ?
Ďakujem pekne za vyjadrenie.
ajobs
27.09.07,13:33
Ešte prosím ozrejmiť takúto možnosť.
Mamička je v súčasnej dobe na rodičovskej dovolenke a poberá rodičovský
príspevok. Stále si platí aj DONP z minima a počet dní poistenia spĺňa.
Chce sa počas rodičovskej dovolenky zamestnať na riadny pracovný pomer na ½ úväzok, (nie na DOVP) o dieťa sa bude starať manžel.
Zaujíma ma skutočnosť, či je možné mať uzatvorený riadny PP ako zamestnanec a poberať RP ? Nie je obmedzený príjem z PP ?
Keby onemocnela, tak potom by dostávala 2x nemocenskú /zamestnanec + DNP/ + RP. Áno ?
Ďakujem pekne za vyjadrenie.

Áno, zamestnať sa môže bez akéhokoľvek obmedzenia, jediná podmienka je, že nedá dieťa do štátnej škôlky. Bude súčasne poberať rodičovský príspevok. Ak by onemocnela, alebo potrebovala by ošetrovať dieťa dostane 2 x nemocenskú dávku. Ale v tomto prípade by som odporúčal ešte pred nástupom na PN ukončiť DNP z minima a uzavrieť z maxima 28142 Sk. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
d0d0
27.09.07,13:42
Áno, zamestnať sa môže bez akéhokoľvek obmedzenia, jediná podmienka je, že nedá dieťa do štátnej škôlky. Bude súčasne poberať rodičovský príspevok. Ak by onemocnela, alebo potrebovala by ošetrovať dieťa dostane 2 x nemocenskú dávku. Ale v tomto prípade by som odporúčal ešte pred nástupom na PN ukončiť DNP z minima a uzavrieť z maxima 28142 Sk. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Ďakujem, s tým max. VZ u DONP mi je jasné, takže už len zvoliť ideánly variant.
Prajem veľa dobrých nápadov a rááááááád :)
Kvietok7
28.09.07,12:34
Dobry den, tiez by som chcela poziadat o radu. 31.10.07 mi končí pracovná zmluva na dobu určitú a na materskú nastúpim až začiatkom februára.Viem, ze som v tej 6.mesačnej ochrannej lehote, takže materská sa mi bude rátat z VZ z tohto zamestnania. Zároveň si od apríla 07 súbežne platím aj DNP z minimálneho VZ. od 01.11.07 budem evidovaná na úrade práce až do nástupu na materskú. Z DNP sa odhlásim v Januári na pár dní a znovu sa prihlásim s najvyšším VZ. Viete mi poradiť, či si takto budem si môcť uplatniť nárok na materské z obidvoch NP?
ajobs
28.09.07,20:25
Dobry den, tiez by som chcela poziadat o radu. 31.10.07 mi končí pracovná zmluva na dobu určitú a na materskú nastúpim až začiatkom februára.Viem, ze som v tej 6.mesačnej ochrannej lehote, takže materská sa mi bude rátat z VZ z tohto zamestnania. Zároveň si od apríla 07 súbežne platím aj DNP z minimálneho VZ. od 01.11.07 budem evidovaná na úrade práce až do nástupu na materskú. Z DNP sa odhlásim v Januári na pár dní a znovu sa prihlásim s najvyšším VZ. Viete mi poradiť, či si takto budem si môcť uplatniť nárok na materské z obidvoch NP?

Nie, nebudeš si môcť uplatniť materské z oboch NP, pretože SP v praxi používa taký výklad zákona o soc. poistení, že pokiaľ vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote , táto lehota neplynie, ale "spočíva". Takže budeš mať materské iba z DNP - ale pravdepodobne na budúci rok bude možné získať DVZ iba z jedného maxima.
Čiže odhlásiš sa z DNP 31.1.2008 a prihlásiš sa od 1.2.2008 z maxima 28142 Sk. Tvoje materské bude 533,72 Sk na deň.
zrenicka
28.09.07,21:13
Len skusam poslat prispevok.
d0d0
28.09.07,21:18
Len skusam poslat prispevok.
Tak sa to podarilo :)
zrenicka
29.09.07,10:08
Caute poradaci!
Precitala som si tu skoro vsetky clanky ako dosiahnut dobre materske. Je to fakt super navod. Nieco som uz vedela aj predtym, tak som si spravila aj prvu matersku. Teraz sa chystam na druhu a chcela by som Vas poprosit o radu, ci je moj postup spravny.
Od 1.1.2007 som spat v praci po 1. MD s platom cca 16 tis. Od 1.1.2007 si platim aj DNP s rozdielu max VZ - plat, aby som dostavala max. materske. Tak som to robila aj pri 1. MD.
Nastup na MD mam 10.1.2008. Predpokladany TP je 22.2.2008.
Je mi jasne, ze RO je rok 2007. tam by som aj mala splnil podmienku 270 dni aj z NP zamestnanc aj z DNP.
otazka je:
1. keby som sa odhlasila s DNP a znovu prihlasila s max. DNP, mohla by sa mi zvysit materska? Cize by sa mi ratali 2x max materske?
2.alebo je potrebne napriklad na zaciatku roka 2008 ist na neplatene volno v zamestnani este pred nastupom na MD a vtedy platit max. DNP. Pomohlo by toto?
Dakujem za odpoved a radu.
ajobs
29.09.07,10:18
Caute poradaci!
Precitala som si tu skoro vsetky clanky ako dosiahnut dobre materske. Je to fakt super navod. Nieco som uz vedela aj predtym, tak som si spravila aj prvu matersku. Teraz sa chystam na druhu a chcela by som Vas poprosit o radu, ci je moj postup spravny.
Od 1.1.2007 som spat v praci po 1. MD s platom cca 16 tis. Od 1.1.2007 si platim aj DNP s rozdielu max VZ - plat, aby som dostavala max. materske. Tak som to robila aj pri 1. MD.
Nastup na MD mam 10.1.2008. Predpokladany TP je 22.2.2008.
Je mi jasne, ze RO je rok 2007. tam by som aj mala splnil podmienku 270 dni aj z NP zamestnanc aj z DNP.
otazka je:
1. keby som sa odhlasila s DNP a znovu prihlasila s max. DNP, mohla by sa mi zvysit materska? Cize by sa mi ratali 2x max materske?
2.alebo je potrebne napriklad na zaciatku roka 2008 ist na neplatene volno v zamestnani este pred nastupom na MD a vtedy platit max. DNP. Pomohlo by toto?
Dakujem za odpoved a radu.


V roku 2008 sa už pravdepodobne nebude dať získať materské z viac ako jedného maxima - viď novela zákona o sociálnom poistení prerokovávaná v NR SR.
Takže môj návod: zmeniť VZ DNP na minimum - 8100 Sk, čiže 357 SK mesačne čo najskôr - zbytočne platíš ten rozdiel. Tesne pred nástupom na MD sa odhlás z DNP z minima, a prihláš z maxima 28142 Sk. Termín treba zvoliť aj podľa toho, ako schvália už vyššie spomínanú novelu - a či vôbec tam bude obmedzenie DVZ.
zrenicka
29.09.07,12:08
Dakujem za radu Ajobs.
Teraz ale nerozumiem tomu, ako sa mi bude ratat VZ zo zamestnania, ved potom nedosiahnem maximum. Ved RO bude rok 2007, nie? Alebo sa mylim?
Ajobs, staci ked urobim tu zmenu na max VZ z DNP of 1.1.2008?







,
Kvietok7
29.09.07,12:29
Aj ja ďakujem za radu Ajobs. Moc ma to nepotesilo, ale co uz ked novelizuju...
ajobs
29.09.07,14:48
Dakujem za radu Ajobs.
Teraz ale nerozumiem tomu, ako sa mi bude ratat VZ zo zamestnania, ved potom nedosiahnem maximum. Ved RO bude rok 2007, nie? Alebo sa mylim?
Ajobs, staci ked urobim tu zmenu na max VZ z DNP of 1.1.2008?


Ak nastúpiš na MD 10.1.2008, potom zo zamestnania bude tvoje RO rok 2007. Z DNP ti stačí sa prihlásiť z maxima od 1.1.2008, predtým sa 31.12.2007 odhlásiš z minima. Ale treba počkať do októbra, ako to bude s onou novelou.
zrenicka
29.09.07,16:48
Diky Ajobs,
uz tomu ako tak rozumiem. Ale aky bude mat vyznam ta zmena VZ z DNP teraz, ked si tym vlastne vylepsujem VZ z NP zo zamestnania za rok 2007. V pripade, ze sa uz nebudu dat ziskat materske z viac ako jedneho maxima?
Katy a R
30.09.07,17:06
Diky Ajobs,
uz tomu ako tak rozumiem. Ale aky bude mat vyznam ta zmena VZ z DNP teraz, ked si tym vlastne vylepsujem VZ z NP zo zamestnania za rok 2007. V pripade, ze sa uz nebudu dat ziskat materske z viac ako jedneho maxima?

Zmena vymeriavacieho základu na minimum = ušetríš. Mohla si aj od 1.1. platiť z VZ 7600. Nie z rozdielu. Rozhodné obdobie (DNP) nebude celý rok 2007, ale len doba od začiatku - keď sa znova prihlásiš na DNP.
ajobs
30.09.07,19:24
Zmena vymeriavacieho základu na minimum = ušetríš. Mohla si aj od 1.1. platiť z VZ 7600. Nie z rozdielu. Rozhodné obdobie (DNP) nebude celý rok 2007, ale len doba od začiatku - keď sa znova prihlásiš na DNP.

Súhlas, nenapísal by som to lepšie.
zrenicka
01.10.07,05:04
Ahaaa!!!
Uz som to pochopila. Hned si to idem zmenit na Socialku, aby som platila z minima!
Takze vobec nebude vadit, ked ta zmena VZ na max. z DNP bude az v januari aj ked je rozhodne obdobie rok 2007? Chapem tomu dobre?


este raz dakujem pekne za vysvetlenie. Ste super!!!
Katy a R
01.10.07,06:07
Keďže si si to zníženie nestihla urobiť v septembri (zmena sa vždy robí od 1. dňa nasl. mesiaca – nemusíš tam utekať dnes ), teraz to bude až od 1.11., tak by si sa už mohla aj rovno odhlásiť. Vlastne už máš 270 dní poistenia. Môžeš si dovoliť prestávku. A potom sa podľa potreby znovu prihlásiť. (samozrejme, ak sa dobre cítiš)
Ešte raz som pozrela na ten termín nástupu na materskú – nešlo by to už od 28.12. (31.12.) ???
V tom prípade by to bolo podľa teraz platného zákona a stačilo by sa v decembri (pred Vianocami) prihlásiť znova na DNP a z max. VZ a mala by si materské aj so zamestnania (VZ 16 tis) aj z DNP (VZ 28 tis).
Ber to ako môj návrh – neviem, čo na to odborník.
zrenicka
01.10.07,07:08
To je velmi dobry napad!
Dalo by sa to. Ved toho 28.12. by bolo 8 tyzdnov pred porodom, takze by som mohla ist uz aj vtedy na MD. Len ci by to pomohlo?
Ale teraz ma napadlo, nebolo by potom RO rok 2006?
Puškárová Mária
01.10.07,08:09
Pekný den!
Prave si citam vase prispevky a vobec som nevedela ze sa zmenil vymeriavaci min.zaklad z povodnych 7600 Sk na 8100 Sk. Som na DNP od 21.02.07 a az doteraz si platim len s povodneho minima 7600 Sk, cize 335 Sk. Momentalne poberam rodicovsky prispevok 4560 Sk pri prvom dietati (uz ma viac ako 3roky, ale poberam to z dôvodu jeho zdravotnych problemov) a tiez som uz v 6 misiaci tehotenstva s druhym dietatom. Termin pôrodu mam 4.2.2008.
1. Moja prva otazka a zaroven prosba o pomoc znie: kedy sa zmenil min.vymeriavaci zaklad zo 7600 SK na 8100 SK a ako sa mi bude ratat ten cas, ktrory som mala platit namiesto 335.-SK sumu 357.-Sk.

2. Planovala som prerusit v decembri 2007 platenie minim. vymer. zakladu a opätovne prihlasenie z maxim. vymer. zakladu a tiez v decembri planujem sa dat vypisat na MD. Musim to odhlasenie a prihlasenie robit k nejakemu konkretnemu datumu napr. 1.12.07? alebo je to mozne v ktorykolvek den v mesiaci?

3. Tiez sa chcem spytat, ci v mojom pripade by bolo mozne uzatvorit pracovny pomer ako zamestnanec v nejakej firme z dôvodu poberania dvojnasobku MD? Teda, ci to nie je neskoro? A ak ano, ma to byt pracovny pomer na plny uvazok alebo ciastocny alebo je to uplne jedno? Ak je to teda mozne, kedy by som tak mala urobit? a ako by som mala platit NP ci uz z dôvodu zamestnanca alebo DNP?

Velmi pekne vam dakujem uz vopred za rady. Ste naozaj vyborní!!!!!
infoziadatel
01.10.07,10:02
Ak si dám jeden deň neplateného voľna v práci,napríklad 15.10.2007 považuje sa to za prerušenie poistenia-zaujíma ma to, či mi to môže ovplyvniť, čiže či si môžem zvýšiť vymeriavací základ pre výpočet materského, čiže či sa mi bude potom počítať z 28 142,-sk a nie podľa minulého roka?
Prosím Vás o radu, musím konať, pôrod sa mi blíži.
Veľká vďaka všetkým ochotným zuzla
jankasm
01.10.07,10:21
Ak si dám jeden deň neplateného voľna v práci,napríklad 15.10.2007 považuje sa to za prerušenie poistenia-zaujíma ma to, či mi to môže ovplyvniť, čiže či si môžem zvýšiť vymeriavací základ pre výpočet materského, čiže či sa mi bude potom počítať z 28 142,-sk a nie podľa minulého roka?
Prosím Vás o radu, musím konať, pôrod sa mi blíži.
Veľká vďaka všetkým ochotným zuzla

Pokiaľ si zoberieš v práci neplatené voľno, je to síce prerušenie poistenia na SP, ale nezmení Ti to rozhodujúce obdobie. To platilo pred pár rokmi. Teraz by si musela ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť nový aby sa ti zmenilo rozhodujúce obdobie. Nový pracovný pomer môže byť v tej istej firme, kde pracuješ teraz.
jankasm
01.10.07,10:27
To je velmi dobry napad!
Dalo by sa to. Ved toho 28.12. by bolo 8 tyzdnov pred porodom, takze by som mohla ist uz aj vtedy na MD. Len ci by to pomohlo?
Ale teraz ma napadlo, nebolo by potom RO rok 2006?

Nie, RO pre DNP bude obdobie od znovuprihlásenia z maxima. Nie predchádzajúci rok. Práve preto je dôležité to ukončenie, odhlásenie z DNP z minima a znovuprihlásenie z maxima.
jankasm
01.10.07,10:37
Pekný den!
Prave si citam vase prispevky a vobec som nevedela ze sa zmenil vymeriavaci min.zaklad z povodnych 7600 Sk na 8100 Sk. Som na DNP od 21.02.07 a az doteraz si platim len s povodneho minima 7600 Sk, cize 335 Sk. Momentalne poberam rodicovsky prispevok 4560 Sk pri prvom dietati (uz ma viac ako 3roky, ale poberam to z dôvodu jeho zdravotnych problemov) a tiez som uz v 6 misiaci tehotenstva s druhym dietatom. Termin pôrodu mam 4.2.2008.
1. Moja prva otazka a zaroven prosba o pomoc znie: kedy sa zmenil min.vymeriavaci zaklad zo 7600 SK na 8100 SK a ako sa mi bude ratat ten cas, ktrory som mala platit namiesto 335.-SK sumu 357.-Sk.

2. Planovala som prerusit v decembri 2007 platenie minim. vymer. zakladu a opätovne prihlasenie z maxim. vymer. zakladu a tiez v decembri planujem sa dat vypisat na MD. Musim to odhlasenie a prihlasenie robit k nejakemu konkretnemu datumu napr. 1.12.07? alebo je to mozne v ktorykolvek den v mesiaci?

3. Tiez sa chcem spytat, ci v mojom pripade by bolo mozne uzatvorit pracovny pomer ako zamestnanec v nejakej firme z dôvodu poberania dvojnasobku MD? Teda, ci to nie je neskoro? A ak ano, ma to byt pracovny pomer na plny uvazok alebo ciastocny alebo je to uplne jedno? Ak je to teda mozne, kedy by som tak mala urobit? a ako by som mala platit NP ci uz z dôvodu zamestnanca alebo DNP?

Velmi pekne vam dakujem uz vopred za rady. Ste naozaj vyborní!!!!!

1. Vymeriavaci základ sa ešte len zmení, a to od 1.10., ale výška minimálnej mzdy 8100,- pokiaľ viem, ešte schválená nevyšla. Takže čo sa týka platby DNP, tak zmena bude až pri platbe za mesiac 10/2007, ktorú budeš platiť v 11/2007.
2. To odhlásenie a prihlásenie môžeš urobiť kedykoľvek, k hocijakému dátumu.
3. Poberať dvojitú materskú, DNP+zamestnanie by si mohla, ale musíš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanec v posledných dvoch rokoch. Keďže si na materskej, bolo by to možné ak si na materskej ako zamestnanec. Ak si však nezamestnaná, tak šanca už nie je. Ak spĺňaš podmienku 270 dní poistenia, stačí aby ťa niekto zamestnal napr. 2 dni pred nástupom na MD so mzdou 28142,- a mohla by si poberať 2x maximum.
Toto však platí teraz. Ak schvália nový zákon, ktorý má platiť od 1.1.2008, tak potom už bude možné poberať len jedno maximum.
zrenicka
01.10.07,10:52
Ano viem, ze RO z DNP bude od znovu prihlasenia, ale myslela som, ze keby som isla na matersku uz v roku 2007, tak RO zo zamestnania bude rok 2006. Asi som sa zle vyjadrila.
Ak RO z NP zamestnanca bude rok 2006, ako sa mi to bude ratat, ked som bola v roku 2006 na MD asi do juna a potom do konca roka 2006 na RD?
ajobs
01.10.07,10:58
Ano viem, ze RO z DNP bude od znovu prihlasenia, ale myslela som, ze keby som isla na matersku uz v roku 2007, tak RO zo zamestnania bude rok 2006. Asi som sa zle vyjadrila.
Ak RO z NP zamestnanca bude rok 2006, ako sa mi to bude ratat, ked som bola v roku 2006 na MD asi do juna a potom do konca roka 2006 na RD?


Zo zamestnania sa ti bude počítať pravdepodobný vymeriavací základ - čiže suma, ktorú zamestnávateľ uvedie v potvrdení pre Sociálnu poisťovňu. Treba ho presvedčiť, aby tam uviedol čo najvyššie číslo.
infoziadatel
01.10.07,11:09
Je to tento bod,
34. § 58 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Úhrn denných vymeriavacích základov určených podľa odseku 2 je najviac v sume denného vymeriavacieho základu určeného z vymeriavacieho základu podľa § 138 ods. 11 platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.“.

a táto dôvodová správa:
K bodu 34
Navrhuje sa, aby pri nároku na nemocenské dávky z viacerých poistení, bol úhrn denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok obmedzený maximálnou sumou denného vymeriavacieho základu.
PROSÍM, KDE NÁJDEM UVEDENÚ DOVODOVU SPRAVU?
ďakujem za info zuzula
ajobs
01.10.07,11:13
PROSÍM, KDE NÁJDEM UVEDENÚ DOVODOVU SPRAVU?
ďakujem za info zuzula


Zuzula, na tomto linku nájdeš celý návrh zákona aj s dôvodovou správou
http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.Webclass/Tmp/vlastnymat1.rtf
Puškárová Mária
01.10.07,11:18
Najskôr velka vdaka za radu. A este k tej mojej 3.otazke len ci som to spravne pochopila.Som na materskej ako nezamestnana. Budem mat vsak uz v novembri 2007 splnenu podmienku 270 dni DNP. 6 tyzdnov pred porodom chcem ist na matersku, teda december 2007. Teda aj ked poberam rodicovsky prispevok ako nezamestnana, môzem sa nejaky ten den pred nastupom na MD zamestnat so mzdou 28142.-Sk a budem môst poberat 2x maximum? a tiez sucasne v decembri musim po opätovnom preruseni a prihlaseni zaplatit DNP z maxima cca 1200 Sk?je to tak?
dakujem
zrenicka
01.10.07,11:23
Zo zamestnania sa ti bude počítať pravdepodobný vymeriavací základ - čiže suma, ktorú zamestnávateľ uvedie v potvrdení pre Sociálnu poisťovňu. Treba ho presvedčiť, aby tam uviedol čo najvyššie číslo.

Ahoj Ajobs.
Myslis tym pravdepodobny VZ z roku 2006? zamestnavatela asi tazko nejako presvedcim, kedze pracujem v statnej sprave a to su tabulkove platy:-((

Myslis, ze by sa to teda dalo urobit tak, ze by som si vybavila nastup na matersku 31.12.2007.
od 27.12.-28.12. by som si vzala NP v zamestnani
27.12.odhlasenie z DNP a zaroven prihlasenie s max. VZ z DNP
31.12.2007 na matersku.
Ratali by sami potom 2x materske, 1x zo zamestnania z VZ z roku 2006 a 1x z max. DNP od 27.-28.12. Alebo to DNP mam mat az do 30.12.?
S tym ze pri nastupne na MD toho 31.12. by som uz bola evidovana ako zamestnanec.
Chapem to dobre?
ajobs
01.10.07,11:28
Najskôr velka vdaka za radu. A este k tej mojej 3.otazke len ci som to spravne pochopila.Som na materskej ako nezamestnana. Budem mat vsak uz v novembri 2007 splnenu podmienku 270 dni DNP. 6 tyzdnov pred porodom chcem ist na matersku, teda december 2007. Teda aj ked poberam rodicovsky prispevok ako nezamestnana, môzem sa nejaky ten den pred nastupom na MD zamestnat so mzdou 28142.-Sk a budem môst poberat 2x maximum? a tiez sucasne v decembri musim po opätovnom preruseni a prihlaseni zaplatit DNP z maxima cca 1200 Sk?je to tak?
dakujem

Nie, zamestnať sa by nemalo pre teba význam, pretože nesplníš podmienku nemocenského poistenia zamestnanca v trvaní 270 dní v posledných 2 rokoch.
Takže materské budeš dostávať iba z DNP - z maxima. V priebehu novembra 2007 ukončíš DNP z minima odhláškou a tesne pred koncom novembra 2007 sa prihlásiš opäť na DNP z maxima. Toto maximum ti bude trvať aj v decembri (čiže zaplatíš aj v decembri pomernú časť poistného z maxima), ale tvoje RO bude november 2007 - čiže tvoje materské bude vyššie, ako keby si sa prihlásila na DNP z maxima v decembri 2007.
ajobs
01.10.07,11:39
Zo zamestnania sa ti bude počítať pravdepodobný vymeriavací základ - čiže suma, ktorú zamestnávateľ uvedie v potvrdení pre Sociálnu poisťovňu. Treba ho presvedčiť, aby tam uviedol čo najvyššie číslo.

Ahoj Ajobs.
Myslis tym pravdepodobny VZ z roku 2006? zamestnavatela asi tazko nejako presvedcim, kedze pracujem v statnej sprave a to su tabulkove platy:-(( No ja som napísal, že treba uviesť maximálny VZ - čiže ak sú tabuľkové platy, tak ten najvyšší možný, ktorý ty môžeš dosiahnuť na svojej pracovnej pozícii.

Myslis, ze by sa to teda dalo urobit tak, ze by som si vybavila nastup na matersku 31.12.2007. Áno, mohlo by to byť aj 31.12., ale ak si vieš vybaviť nástup na MD ešte pred vianočnými sviatkami, tak by to bolo lepšie. Niektoré pobočky (ako napríklad vlani naša košická pobočka) zatvoria medzi sviatakami, a potom bude ťažké doručovať tam príslušné papiere. Mohlo by to byť napr. v týždni od 17.12. do 21.12.2007.
od 27.12.-28.12. by som si vzala NP v zamestnani V tomto prípade by si mala NV 27.12.-30.12.2007
27.12.odhlasenie z DNP a zaroven prihlasenie s max. VZ z DNP 26.12.2007 odhlásenie z DNP a od 27.12.2007 prihlásenie na DNP z maxima.
31.12.2007 na matersku.
Ratali by sami potom 2x materske, 1x zo zamestnania z VZ z roku 2006 a 1x z max. DNP od 27.-30.12.2007. OK, takto by to bolo 2x materské , RO zo zam.rok 2006, RO z DNP 27.12.-30.12.2007 VZAlebo to DNP mam mat az do 30.12.? DNP musí byť až do 30.12.2007, nástup na MD 31.12.2007
S tym ze pri nastupne na MD toho 31.12. by som uz bola evidovana ako zamestnanec. Áno, správne.
Chapem to dobre?
Odpovede sú v texte.
Puškárová Mária
01.10.07,11:41
Môzem poprosit o blizsie vysvetlenie. Vôbec tomu nerozumiem. Nie je problem u mna sa prihlasit na maximum na konci novembra2007. O co bude vyssie moje materske v decembri a ako dlho mam potom platit z maxima? az do pôrodu alebo aj dlhsie?termin pôrodu mam 04.02.2008. Mozno u mna je problem ze neviem co je skratka RO.
dakujem mooooc!
zrenicka
01.10.07,12:29
S tym nastupom na matersku okolo 21.12. by bol asi problem, lebo by to bolo asi 9 tyzdnov pred PTP. Preto som zvolila 31.12. Musim si este overit, ci bude ordinovat lekar a hlavne ci nebude zavreta pobocka SP.
Este by som mala otazocku ohladne odhlasenia sa z DNP 26.12., kedze vtedy je sviatok. Mozem odhlasku podat uz 21.12. s terminom 26.12.?
A keby bola SP zavreta medzi sviatkami, neda sa urobit prihlasenie s max VZ z DNP k 27.12. uz pred Vianocami?
Nemam s tym skusenosti, preto sa pytam. Dakujem
Manual
01.10.07,12:43
A keby bola SP zavreta medzi sviatkami, neda sa urobit prihlasenie s max VZ z DNP k 27.12. uz pred Vianocami?
Nemam s tym skusenosti, preto sa pytam. Dakujem
Áno dá sa aj pred Vianocami, nie je podstatné kedy je vyplnená a odovzdaná prihláška na SP, ale dátum vzniku poistenia uvedený v prihláške.
zrenicka
01.10.07,12:47
Dakujem Manual!

Takze ta SP by mala byt v pohode, teraz len zistit, ci bude ordinovat lekar alebo sa s nim musim nejako dohodnut.
ajobs
01.10.07,18:00
Dakujem Manual!

Takze ta SP by mala byt v pohode, teraz len zistit, ci bude ordinovat lekar alebo sa s nim musim nejako dohodnut.


Áno, odhláška aj prihláška sa dá dať aj pred Vianocami, ja som len chcel upozorniť na možné zatvorenie pobočky SP - čo sa reálne aj stáva. Treba pomenovať všetky riziká a vyhnúť sa im.
jankasm
02.10.07,10:08
Môzem poprosit o blizsie vysvetlenie. Vôbec tomu nerozumiem. Nie je problem u mna sa prihlasit na maximum na konci novembra2007. O co bude vyssie moje materske v decembri a ako dlho mam potom platit z maxima? az do pôrodu alebo aj dlhsie?termin pôrodu mam 04.02.2008. Mozno u mna je problem ze neviem co je skratka RO.
dakujem mooooc!

RO - rozhodujúce obdobie. Je to obdobie z ktorého sa ti pri výpočte tvojej materskej bude posudzovať vymeriavací základ.
Kedže teraz platíš z minima a nástup na MD máš niekedy v decembri, tak postup pre teba je:
v novembri sa odhlásiť z minima, pár dní pred koncom mesiaca, napr. 29.11.2007 sa znovu prihlásiť, avšak z maximálneho vymeriavacieho základu. Zaplatíš z maxima len za 2 dni /29.-30.11.2007/. Potom záleží platba za december od toho, kedy nastúpiš na MD. Takže ak je to možné, popýtaj svojho lekára aby ťa vypísal ak môže aj skôr ako 6 týždňov pred pôrodom /vypísať ťa môže už 8 týždňov pred pôrodom/, aby si za december zaplatila čo najnižšie poistné. Takže zaplatíš ho podľa počtu dní do nástupu na MD.
Tvojím rozhodujúcim obdobím bude november 2007, konkrétne dni od nového prihlásenia, čiže 29.-30.11.2007, a tvoja materská bude maximálna, cca. 15500-16000, v závislosti od dĺžky mesiaca.
Puškárová Mária
02.10.07,18:51
Veľká vďaka za vysvetlenie.
ajobs
02.10.07,20:49
Veľká vďaka za vysvetlenie.

Myslím, že Janka by si za toto vysvetlenie a upresnenie zaslúžila bod od teba - zelený krížik vpravo hore pri príspevku.
rkluka
03.10.07,07:38
Dobrý deň všetkým.
Chcem sa len spýtať. Manželka si platí DNP z min. VZ. Keďže sa zmenil, vyplíva z toho nejaká povinnosť oznámiť SP zmenu VZ?
Ďakujem.
ajobs
03.10.07,07:43
Dobrý deň všetkým.
Chcem sa len spýtať. Manželka si platí DNP z min. VZ. Keďže sa zmenil, vyplíva z toho nejaká povinnosť oznámiť SP zmenu VZ?
Ďakujem.

Nie, stačí zmeniť platbu za október 2007 (najneskôr do 8.11.) a ďalšie mesiace z 335 Sk na 357 Sk.
infoziadatel
03.10.07,10:56
Pokiaľ si zoberieš v práci neplatené voľno, je to síce prerušenie poistenia na SP, ale nezmení Ti to rozhodujúce obdobie. To platilo pred pár rokmi. Teraz by si musela ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť nový aby sa ti zmenilo rozhodujúce obdobie. Nový pracovný pomer môže byť v tej istej firme, kde pracuješ teraz.

__________________________________________________ ___________-
Tu by som sa rada spýtala, že keď naozaj ukončím prac.pomer 30.10.2007 a znovu otvorím v tej istej firme 1.11.2007 a 15.12.2007 nastúpim na materskú, či sa mi bude počítať mat.z VZ 28 142,- a nie z minulého roka?
Lebo čítam, čo čítam tak som narazila na §54 ods. 3 nejaká ochranná lehota. A TU SA OBAVAM, či nebudem spadať aj ja do tej ochrannej doby? Podľa akého § sa pôjde keď ukončím a uzatvorím prac.pomer?
VEľká vďaka sa vysvetlenie. Zuzula
jankasm
03.10.07,11:35
__________________________________________________ ___________-
Tu by som sa rada spýtala, že keď naozaj ukončím prac.pomer 30.10.2007 a znovu otvorím v tej istej firme 1.11.2007 a 15.12.2007 nastúpim na materskú, či sa mi bude počítať mat.z VZ 28 142,- a nie z minulého roka?
Lebo čítam, čo čítam tak som narazila na §54 ods. 3 nejaká ochranná lehota. A TU SA OBAVAM, či nebudem spadať aj ja do tej ochrannej doby? Podľa akého § sa pôjde keď ukončím a uzatvorím prac.pomer?
VEľká vďaka sa vysvetlenie. Zuzula

Pozri si § 54 ods. 2 písm. b. Tvojim rozhodujúcim obdobím bude mesiac 11/2007.
Ochranná lehota sa ťa netýka. Tá by bola len v prípade, že by si ukončila súčasný pracovný pomer a neuzatvorila nový. Čiže v čase nástupu na MD by si nemala žiadne nemocenské poistenie. To však nie je tvoj prípad.
infoziadatel
03.10.07,11:51
Prosím Vás maminky, sociálka posiela nejaký list-výmer o výške materskej alebo len jednocho pošle peniaze a hotovo?
A ešte prosím Vás, keď som slobodná mamička žijúca bez partnera, tak kde sa to uvádza, že som ten prípad? Ako sa to sociálka dozvie?
ďakujem pekne zuzula
jankasm
03.10.07,12:00
Prosím Vás maminky, sociálka posiela nejaký list-výmer o výške materskej alebo len jednocho pošle peniaze a hotovo?
A ešte prosím Vás, keď som slobodná mamička žijúca bez partnera, tak kde sa to uvádza, že som ten prípad? Ako sa to sociálka dozvie?
ďakujem pekne zuzula

Sociálka Ti pošle rozhodnutie o priznaní materskej a uvedie v akej výške.
Čo sa týka toho uvedenia, že si slobodná mamina, tak to bohužiaľ neviem poradiť. Ale spýtaj sa na sociálke, keď pôjdeš zaniesť žiadosť o materskú.
Prajem všetko dobré a dúfam že nebudeš mať takého malého zlostného a ukričaného čertíka/čertíčku ako ja.
ajobs
03.10.07,15:43
Sociálka Ti pošle rozhodnutie o priznaní materskej a uvedie v akej výške.
Čo sa týka toho uvedenia, že si slobodná mamina, tak to bohužiaľ neviem poradiť. Ale spýtaj sa na sociálke, keď pôjdeš zaniesť žiadosť o materskú.
Prajem všetko dobré a dúfam že nebudeš mať takého malého zlostného a ukričaného čertíka/čertíčku ako ja.

Doplním Janku, že rozhodnutie o priznaní materského vydáva SP na základe § 209, ods.1 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení - to iba pre úplnosť.
To, že si osamelá musíš preukázať Sociálnej poisťovni buď na tlačive, ktoré ti tam dajú, resp. čestným vyhlásením. To treba samozrejme predložiť súčasne so žiadosťou o materské.
antalka
22.10.07,14:13
Dobry večer p. Mihál, V mesiaci marec som sa informovala cez Vás na vyplácanie materského príspevku, nakoľko som nastúpila na miesto starostky obce.
Dnes sa mi stala zaujímavá, pre mňa dosť nemilá vec. išla som zaniesť papiere na sociálku a tam mi pani vyrátala, že budem dostávať materský príspevok vo výške 8581,- Sk.
osvedčenie o zvolení za starostku obce mi bolo vydané 29. 12. 2006 a vymeriavací základ pre tento deň bol 1510,- Sk ( zo sumy 31.700). Pani tento vymeriavací základ prerátala na pošet kalendárnych dní do konca roka a vyšla jej výška materského príspevku. zdá sa mi to dosť postavené na hlavu, keďže od 29. 12. 2006 platím príspevky na sociálne poistenie - nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základe , môj vymeriavací základ je v dnešnej dobe 34.700,- Sk. Zaujímalo by ma , či moje predchádzajúce zamestnanie - v mesiaci december od 1.12.2006-28.12.2006 som bola zamestnaná u iného zamestnávateľa a v tomto mesiaci bol môj vymeriavací základ ( hrubá mzda) vo výške 27.708,- Sk, či ani tento príjem neovplyvní výšku materskej. Som z toho všetkého dosť rozčarovaná, dostala som odpoveď, že vraj také sú zákony v našej SR: Budem rada, ak mi v tomto prípade dokážete poradiť, možno pomôcť - ak sa vôbec ešte s tým dá niečo robiť. Podmienku poistenia 270 dní mám splnenú, som v pracovnom pomere od roku 2004 nepretržite. Ja som očakávala , že budem dostávať maximálnu materskú a suma 8.500 ma dosť zaskočila. ďakujem za Vašu odpoveď a prajem pekný večer.
Antalka
beja
22.10.07,17:28
Ahojte! Prosím Vás pekne, skúste mi to odobriť, lebo môj termín sa blíži. Nástup na materskú mám 18.11.2007. Som nepretržite zamestnaná od r.2005, čiže 270 dní NP spĺňam. Vymeriavací základ cca 13 000,- Sk. Takže k 31.10.2007 rozviažem prac.pomer dohodou, odhlásia ma zo soc.poist., 01.11.2007 uzavriem v tej istej firme nový prac.pomer s VZ 28 200,- SK, prihláška na soc.poist. s max. VZ a je to. Správne? Nevadí, že v prac. zmluve bude tá istá funkcia? Ozaj, a 01.11.2007 je sviatok, takže soc. poisťovňa bude zatvorená. Dám 31.10.2007 na sociálku aj odhlášku aj prihlášku od 01.11., alebo to radšej urobiť koncom 10/2007 vrámci dvoch po sebe nasledujúcich pracovných dní? Ď.
ajobs
22.10.07,18:35
Ahojte! Prosím Vás pekne, skúste mi to odobriť, lebo môj termín sa blíži. Nástup na materskú mám 18.11.2007. Som nepretržite zamestnaná od r.2005, čiže 270 dní NP spĺňam. Vymeriavací základ cca 13 000,- Sk. Takže k 31.10.2007 rozviažem prac.pomer dohodou, odhlásia ma zo soc.poist., 01.11.2007 uzavriem v tej istej firme nový prac.pomer s VZ 28 200,- SK, prihláška na soc.poist. s max. VZ a je to. Správne? Nevadí, že v prac. zmluve bude tá istá funkcia? Ozaj, a 01.11.2007 je sviatok, takže soc. poisťovňa bude zatvorená. Dám 31.10.2007 na sociálku aj odhlášku aj prihlášku od 01.11., alebo to radšej urobiť koncom 10/2007 vrámci dvoch po sebe nasledujúcich pracovných dní? Ď.

Áno, je to dobrý scenár, odhlášku aj prihlášku daj 31.10.2007, aj tak prihlášku do "nového" zamestnania musíš dať pred nástupom do práce. Ale ten VZ (teda tvoja mzda v novom zamestnaní) musí byť 29.250 Sk, pretože inak by ti nevyšiel max. DVZ - máš tam veľa sobôt a nediel. To v prípade, že tvoj nástup na MD je 18.11.2007 (nedeľa).
ajobs
22.10.07,18:49
Dobry večer p. Mihál, V mesiaci marec som sa informovala cez Vás na vyplácanie materského príspevku, nakoľko som nastúpila na miesto starostky obce.
Dnes sa mi stala zaujímavá, pre mňa dosť nemilá vec. išla som zaniesť papiere na sociálku a tam mi pani vyrátala, že budem dostávať materský príspevok vo výške 8581,- Sk.
osvedčenie o zvolení za starostku obce mi bolo vydané 29. 12. 2006 a vymeriavací základ pre tento deň bol 1510,- Sk ( zo sumy 31.700). Pani tento vymeriavací základ prerátala na pošet kalendárnych dní do konca roka a vyšla jej výška materského príspevku. zdá sa mi to dosť postavené na hlavu, keďže od 29. 12. 2006 platím príspevky na sociálne poistenie - nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základe , môj vymeriavací základ je v dnešnej dobe 34.700,- Sk. Zaujímalo by ma , či moje predchádzajúce zamestnanie - v mesiaci december od 1.12.2006-28.12.2006 som bola zamestnaná u iného zamestnávateľa a v tomto mesiaci bol môj vymeriavací základ ( hrubá mzda) vo výške 27.708,- Sk, či ani tento príjem neovplyvní výšku materskej. Som z toho všetkého dosť rozčarovaná, dostala som odpoveď, že vraj také sú zákony v našej SR: Budem rada, ak mi v tomto prípade dokážete poradiť, možno pomôcť - ak sa vôbec ešte s tým dá niečo robiť. Podmienku poistenia 270 dní mám splnenú, som v pracovnom pomere od roku 2004 nepretržite. Ja som očakávala , že budem dostávať maximálnu materskú a suma 8.500 ma dosť zaskočila. ďakujem za Vašu odpoveď a prajem pekný večer.
Antalka

Milá Antalka, nepoteším ťa. Mne dokonca to materské vyšlo ešte nižšie, ako ti vypočítala pani zo SP. Totižto ty si nastúpila do práce ako starostka 29.12.2006, a tvoje RO na výpočet materského je obdobie 29.12.-31.12.2006. Veľká smola je, že to bol iba jeden pracovný deň, a materské sa vypočíta zo všetkých KALENDÁRNYCH dní do konca roka. Takže výpočet je nasledovný: 31.700 (tvoja mzda) / 22 (pracovných dní v decembri 2006) x 1 (jeden odpracovaný deň v decembri 2006)=1.441 Sk.
Toto číslo sa vydelí 3 kalendárnymi dňami RO, teda DVZ je 1.441/3=480,3334 Sk. Potom materské je 55% z danej sumy na deň, čiže 264,183333 Sk. Čiže v mesiaci, ktorý má 30 dní bude tvoje materské 7.926 Sk, v mesiaci, ktorý má 31 dní to bude 8.190 Sk. A vo februári 2008 iba 7.662 Sk.
Aby si mala maximálne materské z maxima platného v decembri 2006, musela by si za deň zarobiť 2.508 Sk, teda mesačne 55.176 Sk.
antalka
22.10.07,19:14
Vďaka za skorú odpoveď, ale naozaj ma nepotešila. Čo sa v takomto prípade ešte dá urobiť ? Alebo už vôbec nič ? Je to dosť postavené na hlavu, pretože keď si pozriem vymeriavací základ za celý december - tak to je sila. A okrem toho do dnešného dňa platím odvody z maximálneho vymeriavacieho základu.
Nepoznáš nejakú osvedčenú fintu ?
antalka
23.10.07,08:34
Pekný deň ajobs, dnes som sa dopracovala k nejakej informácii, ktorá by mi mohla pomôcť. Na sociálke mi povedali, že vraj nám program neprepočítava odvod na kalendárne dni, ale na pracovné a tam vraj nastala zrada. Urobila som opravný výkaz z maximálneho vym. základu - 31 700 : 31 prac. dní , vyšiel vymer. základ 1022, ale max. základ v roku 2006 bol 25911:31 , 835,- Sk x tri pracovné dní a doplatila som odvod z rozdielu, čiže 2507 - 1510, teda z 997 SK. Vraj by to malo byť OK. Tak neviem a už som z toho dosť vyčerpaná a naozaj už ma to prestáva baviť. Pekný deň želá antalka
Fucta
23.10.07,10:08
Tak teraz som z toho úplne vedľa. Prečítala som tu dnes veľa príspevkov k materskej /resp. asi príliš veľa až mi už z toho prestalo dobíjať/, ale k príspevku 691: prvýkrát sa stretám s tým že VZ sa delí počtom prac. dní. a sociálka si to potom vydelí počtom kalendárnych dní? Alebo ako tomu vlastne rozumieť keď sa zamestnám v ten mesiac ako si požiadam nástup na materskú a neodpracujem celý mesiac. VZ, z ktorého si odvediem NP si vydelím počtom prac. dní x odprac. dni v mesiaci a SP si potom ten môj VZ z odprac. dní vydelí počtom kalendárnych dní? Dobre tomu rozumiem.
Dobroslava
23.10.07,10:10
Milá Antalka, nepoteším ťa. Mne dokonca to materské vyšlo ešte nižšie, ako ti vypočítala pani zo SP. Totižto ty si nastúpila do práce ako starostka 29.12.2006, a tvoje RO na výpočet materského je obdobie 29.12.-31.12.2006. Veľká smola je, že to bol iba jeden pracovný deň, a materské sa vypočíta zo všetkých KALENDÁRNYCH dní do konca roka. Takže výpočet je nasledovný: 31.700 (tvoja mzda) / 22 (pracovných dní v decembri 2006) x 1 (jeden odpracovaný deň v decembri 2006)=1.441 Sk.
Toto číslo sa vydelí 3 kalendárnymi dňami RO, teda DVZ je 1.441/3=480,3334 Sk. Potom materské je 55% z danej sumy na deň, čiže 264,183333 Sk. Čiže v mesiaci, ktorý má 30 dní bude tvoje materské 7.926 Sk, v mesiaci, ktorý má 31 dní to bude 8.190 Sk. A vo februári 2008 iba 7.662 Sk.
Aby si mala maximálne materské z maxima platného v decembri 2006, musela by si za deň zarobiť 2.508 Sk, teda mesačne 55.176 Sk.
Pekný deň, prosím Vás, ako vypočítam výšku materskej z DNP, keď:
OČR od 8.10.-21.10.2007. DNP platené z minima.
K 17.10.2007 odhlásenie z minima a od 18.10.2007 prihlásenie z maxima 28 142,00 SK /10 deň prerušenia z dôvodu platenia odvodov v zamestnaní/.
Uhradené poistné za september vo výške 335,-Sk, za október od 1.10.-17.10.2007 suma 195,- Sk, od 18.10.-21.10.2007 160,- Sk.
22.10.2007 - nástup na MD.
Ďakujem.
ajobs
23.10.07,15:11
Pekný deň ajobs, dnes som sa dopracovala k nejakej informácii, ktorá by mi mohla pomôcť. Na sociálke mi povedali, že vraj nám program neprepočítava odvod na kalendárne dni, ale na pracovné a tam vraj nastala zrada. Urobila som opravný výkaz z maximálneho vym. základu - 31 700 : 31 prac. dní , vyšiel vymer. základ 1022, ale max. základ v roku 2006 bol 25911:31 , 835,- Sk x tri pracovné dní a doplatila som odvod z rozdielu, čiže 2507 - 1510, teda z 997 SK. Vraj by to malo byť OK. Tak neviem a už som z toho dosť vyčerpaná a naozaj už ma to prestáva baviť. Pekný deň želá antalka

Ale ty si neodpracovala 3 pracovné dni, iba jeden - a to 29.12.2006, iba to bol pracovný deň. Čiže môj výpočet stále platí, teraz sa už nedá robiť nič.
ajobs
23.10.07,15:16
Tak teraz som z toho úplne vedľa. Prečítala som tu dnes veľa príspevkov k materskej /resp. asi príliš veľa až mi už z toho prestalo dobíjať/, ale k príspevku 691: prvýkrát sa stretám s tým že VZ sa delí počtom prac. dní. a sociálka si to potom vydelí počtom kalendárnych dní? Alebo ako tomu vlastne rozumieť keď sa zamestnám v ten mesiac ako si požiadam nástup na materskú a neodpracujem celý mesiac. VZ, z ktorého si odvediem NP si vydelím počtom prac. dní x odprac. dni v mesiaci a SP si potom ten môj VZ z odprac. dní vydelí počtom kalendárnych dní? Dobre tomu rozumiem.

Na SP dávaš jediný údaj - vymeriavací základ za určitý počet dní. SP si ho potom prepočíta na počet kalendárnych dní v RO. Ak sa zamestnáš v aktuálnom mesiaci, a aj v ňom na MD nastúpiš , potom musíš prepočítať VZ cez pracovné dni (ovplyvňuje to počet sobôt a nediel-čiže nepracovných dní v mesiaci). Čiže to je rozhodujúce.
Fucta
24.10.07,04:49
Ajobs, ďakujem veľmi pekne za radu.
Dobroslava
24.10.07,06:34
Pekný deň, prosím Vás, ako vypočítam výšku materskej z DNP, keď:
OČR od 8.10.-21.10.2007. DNP platené z minima.
K 17.10.2007 odhlásenie z minima a od 18.10.2007 prihlásenie z maxima 28 142,00 SK /10 deň prerušenia z dôvodu platenia odvodov v zamestnaní/.
Uhradené poistné za september vo výške 335,-Sk, za október od 1.10.-17.10.2007 suma 195,- Sk, od 18.10.-21.10.2007 160,- Sk.
22.10.2007 - nástup na MD.
Ďakujem.
Mohol by mi niekto zodpovedať na môj príspevok? Mýlia ma tie kalendárne a pracovné dni - vôbec neviem, ako si vypočítať výšku materskej z DNP.
ajobs
24.10.07,10:49
Mohol by mi niekto zodpovedať na môj príspevok? Mýlia ma tie kalendárne a pracovné dni - vôbec neviem, ako si vypočítať výšku materskej z DNP.


Všetko, čo je uvedené v tvojom predchádzajúcom príspevku je OK, doby aj zaplatené poistné. Pri DNP počítaš iba s kalendárnymi dňami - pracovné dni zapájaš do výpočtu iba pri NP zamestnanca.
Viiila76
24.10.07,12:28
Prosim o odsuhlasenie na poslednu chvilu...
Kamoska nastupuje 27.10 na matersku, ma min. mzdu. Dnes by ukoncila PP so zamestnavatelom, zajtra by nastupila s platom 29000,00. Bude mat max. matersku? Za odpoved dakujem. :) 270 dni ma splnenych.
jankasm
24.10.07,12:52
Prosim o odsuhlasenie na poslednu chvilu...
Kamoska nastupuje 27.10 na matersku, ma min. mzdu. Dnes by ukoncila PP so zamestnavatelom, zajtra by nastupila s platom 29000,00. Bude mat max. matersku? Za odpoved dakujem. :) 270 dni ma splnenych.

Áno, pokiaľ ukončí a uzatvorí nový PP s platom 29000,- materská jej bude počítaná z VZ za tie 2 dni /štvrtok-piatok/ čo odpracuje. Bude dostávať maximálnu materskú.
ajobs
24.10.07,19:59
Áno, pokiaľ ukončí a uzatvorí nový PP s platom 29000,- materská jej bude počítaná z VZ za tie 2 dni /štvrtok-piatok/ čo odpracuje. Bude dostávať maximálnu materskú.

Áno, súhlas s Jankou, bude to presne tak - len treba konať rýchlo.
Viiila76
25.10.07,05:36
Áno, súhlas s Jankou, bude to presne tak - len treba konať rýchlo.

Dakujem za take rychle odpovede. :) Vsetko som jej vcera vysvetlila, co ma ako spravit, tak dufam, ze si to zariadi... Bohuzial viac som uz spravit nemohla, teraz musi konat ona. :)
Jozef Mihál
25.10.07,06:24
Dajte si pozor, aby ste nedopadli ako pani Žaneta v tomto článku:

http://mihal.blog.sme.sk/c/117647/Pribeh-Zanety-Smotanovej.html
Viiila76
25.10.07,06:54
Dajte si pozor, aby ste nedopadli ako pani Žaneta v tomto článku:

http://mihal.blog.sme.sk/c/117647/Pribeh-Zanety-Smotanovej.html


Pán Mihál, tento Váš príspevok patril komu??
Jozef Mihál
25.10.07,07:03
Nikomu konkrétnemu, to bolo len tak "do pléna".
Evička 29
25.10.07,15:17
Pozdravujem!Prosím o radu.Zamestnaná som od 3.10.2002.Od 21.11.2004 som na MD,ktorá trvá do 21.12.2007.Plánovala som nastúpiť do práce, ale zistila som že som opäť tehotná.Čo by bolo v prípade, že by som hneď po MD nastúpila na PN?Mala by som nárok na peniaze počas PN.A ak by PN trvala až do ďalšej MD,nemohol by zamestnávateľ zo mnou rozviazať pracovný pomer až do skončenia druhej MD?Z čoho by sa mi vypočítavala materská?Ďakujem.
jankasm
26.10.07,13:50
Pozdravujem!Prosím o radu.Zamestnaná som od 3.10.2002.Od 21.11.2004 som na MD,ktorá trvá do 21.12.2007.Plánovala som nastúpiť do práce, ale zistila som že som opäť tehotná.Čo by bolo v prípade, že by som hneď po MD nastúpila na PN?Mala by som nárok na peniaze počas PN.A ak by PN trvala až do ďalšej MD,nemohol by zamestnávateľ zo mnou rozviazať pracovný pomer až do skončenia druhej MD?Z čoho by sa mi vypočítavala materská?Ďakujem.

Zamestnávateľ s tebou počas PN nemôže rozviazať pracovný pomer. PN by Ti bola vyplácaná až do nástupu na MD, z pravdepodobného VZ za rok 2006. Materské Ti potom bude počítané z pravdepodobného VZ za rok 2007.
SPECTRUM
30.10.07,10:08
Včera som ukončila pracovný pomer so zamestnávateľom. Dnešným dňom som sa prihlásila na DNP s VZ 28142,-. Zamestnajú ma späť od 19.11.2007 s mes.mzdou 28142,- a od 21.11.2007 nastupujem na materskú. Odobrite mi, prosím, či som si dobre vypočítala odvody z DNP.
Takže budem platiť poistné za október zo sumy 28142:31*2dni=
1816,-x 4,4%= 80,- do 8.11.2007
a od 1.11.-18.11.2007 zo sumy 28142:30 x 18 dní =
16 886,- x 4,4%=743,- do 8.12.2007 a od 19.11.2007 ma zamestnajú späť, odvody bude platiť firma, vtedy už DNP platiť nebudem. Ďakujem vopred.
jankasm
30.10.07,14:13
Včera som ukončila pracovný pomer so zamestnávateľom. Dnešným dňom som sa prihlásila na DNP s VZ 28142,-. Zamestnajú ma späť od 19.11.2007 s mes.mzdou 28142,- a od 21.11.2007 nastupujem na materskú. Odobrite mi, prosím, či som si dobre vypočítala odvody z DNP.
Takže budem platiť poistné za október zo sumy 28142:31*2dni=
1816,-x 4,4%= 80,- do 8.11.2007
a od 1.11.-18.11.2007 zo sumy 28142:30 x 18 dní =
16 886,- x 4,4%=743,- do 8.12.2007 a od 19.11.2007 ma zamestnajú späť, odvody bude platiť firma, vtedy už DNP platiť nebudem. Ďakujem vopred.

Počíta sa to trošku ináč. Nie z VZ v prepočte na počet dní, ale zo sumy poistného. Takže mesačné poistné z maxima je 28142*4,4%=1239,-. Túto sumu potom delíš na počet dní.
Takže za 30.-31.10.2007 mi to vyšlo 80,-
01.-18.11.2007 mi to vyšlo 744,-
SPECTRUM
31.10.07,05:44
Ďakujem jankasm.
klauduska
31.10.07,10:27
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadne materskej....
Som zamestnaná od 1.7.2005, v podstate na dobu určitú,teda na zastupovanie MD,najdlhšie do 1.7.2008. Už pomaly s manželom rozmýšľame aj nad bábätkom (asi tak v polovoci budúceho roku chceme začať na tom pracovať) a tak sa mi vynára myšlienka,ako na to ísť,aby som mala aj čo najvyššiu materskú a kedy je to navhodnejšie.....
Kolegyňa, ktorú zastupujem,medzičasom nastúpila na druhú materskú, ktorá sa jej zacala niekedy vo februári 2007. Teda mi pravdepodobne predĺžia zmluvu na ďaľšie 2-max. 3 roky, i keď podľa mojich informácií sa kolegyňa už nemieni vrátiť.
moja otázka je,či sa tento prelom-ukončenie a nové predĺženie dá nejako využiť čo sa týka materskej......
Tiež by som sa chcela dobrovoľne pripoistiť,a hlavne aby som stihla pomienku 270 dní. Stačí zo začiatku platiť z min. VZ a potom to zmením na max. VZ?
Neviem či som to všetko napísala zrozumiteľne, proste mi ide o to,či sa dá využiť možnosť prerušenia prac. pomeru a mať novú zmluvu.......a potom s tým nemocenským poistením....
Vopred ďakujem....
klauduska
jankasm
01.11.07,09:26
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadne materskej....
Som zamestnaná od 1.7.2005, v podstate na dobu určitú,teda na zastupovanie MD,najdlhšie do 1.7.2008. Už pomaly s manželom rozmýšľame aj nad bábätkom (asi tak v polovoci budúceho roku chceme začať na tom pracovať) a tak sa mi vynára myšlienka,ako na to ísť,aby som mala aj čo najvyššiu materskú a kedy je to navhodnejšie.....
Kolegyňa, ktorú zastupujem,medzičasom nastúpila na druhú materskú, ktorá sa jej zacala niekedy vo februári 2007. Teda mi pravdepodobne predĺžia zmluvu na ďaľšie 2-max. 3 roky, i keď podľa mojich informácií sa kolegyňa už nemieni vrátiť.
moja otázka je,či sa tento prelom-ukončenie a nové predĺženie dá nejako využiť čo sa týka materskej......
Tiež by som sa chcela dobrovoľne pripoistiť,a hlavne aby som stihla pomienku 270 dní. Stačí zo začiatku platiť z min. VZ a potom to zmením na max. VZ?
Neviem či som to všetko napísala zrozumiteľne, proste mi ide o to,či sa dá využiť možnosť prerušenia prac. pomeru a mať novú zmluvu.......a potom s tým nemocenským poistením....
Vopred ďakujem....
klauduska

No nová pracovná zmluva sa dá využiť, ale iba v tom prípade, že čo najskôr potom nastúpiš na MD a zamestnávateľ Ti pri tej novej zmluve dá plat vo výške maxima, teda 28142,-. Inak tá nová pracovná zmluva by znamenala len to, že keby si v krátkej dobe nastúpila na MD, materská by sa Ti počítala zo mzdy od novej pracovnej zmluvy. Ale je možné, že Ti urobia len dodatok k zmluve, takže vtedy by to neplatilo.
V každom prípade sa dobrovoľne nemocensky poisti, a môžeš z tohto dobrovoľného poistenia plus zo zamestnania dosiahnuť maximum.
Dobrovoľné poistenie stačí zatiaľ platiť z minima, ale ja by som Ti odporúčala, prihlás sa na DNP na konci decembra z maxima, napr. na 2-3 dni, a hneď si daj aj zmenu VZ na minimum, ktorá Ti bude platiť od 1.1.2008. Celý rok /alebo až do nástupu na MD/ budeš potom platiť z minima. A ak v priebehu roka napr. nastúpiš na PN, môžeš ju poberať aj zo zamestnania aj z DNP, z toho decembrového maxima.
Samozrejme, aby som nezabudla, ak si chceš dať na DNP maximum, musíš si v práci zobrať na tie dni neplatené voľno, aby si tam nemala žiadny VZ, inak si môžeš stanoviť VZ na nemocenské len rozdiel maximum mínus VZ v zamestnaní.
Marcelkassv
02.11.07,07:50
Dobry den,

chcela by som sa opytat na moju situaciu.
Od 1.10.2004 - 31.9.2007 som bola na PhD. studiu.
Od 1.10.2007 - 14.10.2007 urad prace, kde by som mala dostat nejaku podporu.
Od 15.10.2007 - 31.5.2008 zamestnana na dobu urcitu na 99.5% (cca. 16000).
Od 15.8.2007 si platim DNP z min..

Niekedy v decembri by som chcela zrusit DNP, zalozit max. zaklad a v januari 2008 znova prejst na min. (Je to spravne?)
Este necakam babo, takze 270 dni v pohode splnam. Ide mi ale o prerusenie zamestnania, co som bola na urade prace. Ak by som chcela matersku aj od zamestnavatela, tak nemam na to narok, lebo som mala prac. pomer preruseny na 14 dni v septembri 2007??
Dakujem za odpoved. Pan Ajobs a Pan Mihal, ste strasne zlaty a trpezlivy. S pozdravom Marcela.
jankasm
02.11.07,13:05
Dobry den,

chcela by som sa opytat na moju situaciu.
Od 1.10.2004 - 31.9.2007 som bola na PhD. studiu.
Od 1.10.2007 - 14.10.2007 urad prace, kde by som mala dostat nejaku podporu.
Od 15.10.2007 - 31.5.2008 zamestnana na dobu urcitu na 99.5% (cca. 16000).
Od 15.8.2007 si platim DNP z min..

Niekedy v decembri by som chcela zrusit DNP, zalozit max. zaklad a v januari 2008 znova prejst na min. (Je to spravne?)
Este necakam babo, takze 270 dni v pohode splnam. Ide mi ale o prerusenie zamestnania, co som bola na urade prace. Ak by som chcela matersku aj od zamestnavatela, tak nemam na to narok, lebo som mala prac. pomer preruseny na 14 dni v septembri 2007??
Dakujem za odpoved. Pan Ajobs a Pan Mihal, ste strasne zlaty a trpezlivy. S pozdravom Marcela.

To prerušenie /úrad práce/ nemá na priznanie materskej vôbec žiadny vplyv. Podľa súčasného zákona máš nárok na materské z DNP ak ho platíš 270 dní v posledných dvoch rokoch /čo ako píšeš budeš mať splnené/ a so zamestnaním je to rovnako, nárok na materské zo zamestnania budeš mať, ak ako zamestnanec budeš platiť poistné 270 dní v posledných dvoch rokoch. Takže ak túto podmienku splníš, priznajú Ti materské aj zo zamestnania. A kľudne môže byť viac zamestnaní a môžu byť aj prerušované.
To maximum v decembri si môžeš urobiť, len nezabudni, že v práci si vtedy musíš zobrať neplatené voľno. Ešte v decembri si podaj na SP zmenu VZ na minimum, ktorá bude platná od 1.1.2008.
ajobs
02.11.07,15:03
To prerušenie /úrad práce/ nemá na priznanie materskej vôbec žiadny vplyv. Podľa súčasného zákona máš nárok na materské z DNP ak ho platíš 270 dní v posledných dvoch rokoch /čo ako píšeš budeš mať splnené/ a so zamestnaním je to rovnako, nárok na materské zo zamestnania budeš mať, ak ako zamestnanec budeš platiť poistné 270 dní v posledných dvoch rokoch. Takže ak túto podmienku splníš, priznajú Ti materské aj zo zamestnania. A kľudne môže byť viac zamestnaní a môžu byť aj prerušované.
To maximum v decembri si môžeš urobiť, len nezabudni, že v práci si vtedy musíš zobrať neplatené voľno. Ešte v decembri si podaj na SP zmenu VZ na minimum, ktorá bude platná od 1.1.2008.


Úplne súhlasím s Jankou - urob to tak.
Zuzkall
02.11.07,16:14
Ahojte poraďáci a poraďáčky,
termin porodu budem mat pravdepodobne niekedy koncom juna 2008 (este neviem presne pretoze som cca v 3.-4.tyzdni). Nemam problem sa so zamestnavatelom dohodnut o skonceni pracovneho pomeru a vzniku noveho s VZ 28500 tesne pred nastupom na MD (270 poistenia zo zamestnania splnam) a tym dosiahnut maximalnu matersku.

Mam takuto otazku: Ak po skonceni MD, teda pocas rodicovskej dovolenky budem PN alebo OČR, mam narok na nemocenske a pripadne z akeho vymeriavacieho zakladu bude pocitane? Bude to rovnako ako pri materskej z 28142 Sk (pocas celej doby materskej dovolenky)?

Velmi, velmi pekne dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
02.11.07,16:42
Pan Ajobs a Pan Mihal, ste strasne zlaty a trpezlivy.
Za seba poviem, že nie som ani zlatý, ani trpezlivý. Nechápem, prečo si neprečítate úvodné komentáre ktoré som v týchto témach písal cca pred rokom - dvomi, prečo si nezoberiete do ruky zákon, aby ste si to, čo ste sa dočítali, skonfrontovali s tými pár paragrafmi. Je problém nájsť si pár hodín času nato, aby ste mali o 5-6 tisíc mesačne vyššie materské?

Osobne nemám čas a trpezlivosť nato, aby som tu odpovedal na každú otázku, ktorá sa tu vyskytne - a pritom sa stále pýtate na to isté dookola, možno sa objavujú tri - štyri variácie toho istého problému, ale inak je to len o inom dátume pôrodu a inej sume zárobku...

Dokonca už aj na MPSVaR pochopili, ako sa dá využiť dobrovoľné nemocenské poistenie (viď zmeny v aktuálnej novele), takže asi to až tak ťažké na pochopenie nebude.

Pardon.
brčko
03.11.07,16:29
Ahojte poraďáci a poraďáčky,
termin porodu budem mat pravdepodobne niekedy koncom juna 2008 (este neviem presne pretoze som cca v 3.-4.tyzdni). Nemam problem sa so zamestnavatelom dohodnut o skonceni pracovneho pomeru a vzniku noveho s VZ 28500 tesne pred nastupom na MD (270 poistenia zo zamestnania splnam) a tym dosiahnut maximalnu matersku.

Mam takuto otazku: Ak po skonceni MD, teda pocas rodicovskej dovolenky budem PN alebo OČR, mam narok na nemocenske a pripadne z akeho vymeriavacieho zakladu bude pocitane? Bude to rovnako ako pri materskej z 28142 Sk (pocas celej doby materskej dovolenky)?

Velmi, velmi pekne dakujem za odpoved.
Skúsim Ti odpovedať, lebo sama som zvedavá. No dúfam, že sa vyjadrí aj niekto skúsenejší.
Po ukončení MD, nástupom na RD, sa Ti preruší nemocenské poistenie zo zamestnania.
Predpokladám, že podla MOMENTÁLNE platného zákona, do 42dní (ochranná lehota) od prerušenia poistenia by si mala nárok na PN aj OČR z nemocenského poistenia ako zamestnanec. Po tejto lehote už nie. Ak by si sa DNP, mala by si hned nárok na OČR, po 270 dnoch DNP aj na PN.
Tvoj prípad sa však bude týkať ROKU 2008. Ak bude platiť zákon schválený 30.10.07, bude to asi takto: Ak ochorieš počas prerušenia NP (RD), čo i len prvý den RD, nebudeš mať nárok na PN (zrušili ochrannú lehotu počas prerušenia NP). Ak sa prihlásiš na DNP, máš hned nárok na PN aj OČR, no ak ju začneš čerpať pred uplynutím 26týždnov od začiatku DNP, bude ti vyplácaná z minimálnej mzdy. Ak by si dávky začala čerpať od 26týždňa DNP, bude ti vyplácaná podla VZ z ktorého si platila poistné v rozhodujúcom období (§54). No môže sa stať, že predbieham, zákon vrátia a bude to inak.
Marcelkassv
05.11.07,07:43
Úplne súhlasím s Jankou - urob to tak.

No, to neplatene volno bude v skolstve asi problem. Takze bez toho sa to nemoze zvysit na max? Teda, moze, ale nebude to mat ziadny vyznam, ze?
renkulka
05.11.07,16:01
Pre Ajobs,
môj problem sme rozoberali na str. 62, príspevok 612. Už mi prišlo rozhodnutie zo SP,s tým, že mi priznávajú jedno maximálne materské. Lenže kedže som mala dve RO z dvoch zamestnaní mali by mi priznať 2x materske.Tak to vyšlo aj Tebe. Chcela by som sa odvolať, ale neviem, ktore paragrafy im spomenuť, aby to bolo spravne. Oni mi napisali: na základe údajov obsiahnutých v potvrdení zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na dávku v informačnom systéme SP vznikol menovanej nárok na materské vo výške 836 SK, 55% je 459.8O. Oni spominaju len jedneho zamestnavateľa, ale ja som predložila potvrdenia od dvoch zamestnavateľov. Prosim porad mi, ako formulovať odvolanie, aby bolo spravne.Ak by nechceli uznať dvoch zamestnavateľov, tak potom by mali uznať jedneho zamestnavateľa a DNP, nie? Lebo tak sa mi RO neprekryvaju. Dakujem za radu. Dosť ma súri čas.
mango28
06.11.07,06:00
Ahojte poradaci,
ja by som sa Vas chcela opytat na to tlacivo od zamestnavatela. Mna zamestnava manzel a tiez mi poradili poradaci ako si zvysit matersku ale mam problem s tlacivom. Ja som bola zamestnana od 5.5.2006 do 26.10.2007 s najnizsim VZ, a od 29.10.2007 do 31.10.2007 s najvyssim VZ. Do tlaciva napisem zamestnana od? do? Alebo napisem tie tri dni do prerusenia nemocenskeho ale aky dam dovod? A tam kde vypisujes VZ napisem len ten posledny alebo cely rok? Nastup na matersku 1.11.2007
Vdaka
jankasm
06.11.07,09:59
No, to neplatene volno bude v skolstve asi problem. Takze bez toho sa to nemoze zvysit na max? Teda, moze, ale nebude to mat ziadny vyznam, ze?

Skús si na konci roka vybaviť OČR, ak máš dieťa, tak naň, ak nie tak napr. na niekoho z rodičov alebo starých rodičov. 10 dní platí OČR sociálka, 11. deň trvania OČR je už prerušením poistného na SP zo zamestnania a v tento deň by si si mohla dať z DNP maximum.
jankasm
06.11.07,10:08
Pre Ajobs,
môj problem sme rozoberali na str. 62, príspevok 612. Už mi prišlo rozhodnutie zo SP,s tým, že mi priznávajú jedno maximálne materské. Lenže kedže som mala dve RO z dvoch zamestnaní mali by mi priznať 2x materske.Tak to vyšlo aj Tebe. Chcela by som sa odvolať, ale neviem, ktore paragrafy im spomenuť, aby to bolo spravne. Oni mi napisali: na základe údajov obsiahnutých v potvrdení zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na dávku v informačnom systéme SP vznikol menovanej nárok na materské vo výške 836 SK, 55% je 459.8O. Oni spominaju len jedneho zamestnavateľa, ale ja som predložila potvrdenia od dvoch zamestnavateľov. Prosim porad mi, ako formulovať odvolanie, aby bolo spravne.Ak by nechceli uznať dvoch zamestnavateľov, tak potom by mali uznať jedneho zamestnavateľa a DNP, nie? Lebo tak sa mi RO neprekryvaju. Dakujem za radu. Dosť ma súri čas.

Tá výška bola uvedená presne takto? Aj s prepočtom na tie %?
Pretože ak napísali ako píšeš, že menovanej vznikol nárok na materské vo výške 836,-Sk tak podľa mňa už to by malo byť vlastne tých 55%, pretože tie % sa počítajú z denného vymeriavacieho základu, ktorý neuvádzaš ako tú sumu 836,-.
jankasm
06.11.07,10:12
Ahojte poradaci,
ja by som sa Vas chcela opytat na to tlacivo od zamestnavatela. Mna zamestnava manzel a tiez mi poradili poradaci ako si zvysit matersku ale mam problem s tlacivom. Ja som bola zamestnana od 5.5.2006 do 26.10.2007 s najnizsim VZ, a od 29.10.2007 do 31.10.2007 s najvyssim VZ. Do tlaciva napisem zamestnana od? do? Alebo napisem tie tri dni do prerusenia nemocenskeho ale aky dam dovod? A tam kde vypisujes VZ napisem len ten posledny alebo cely rok? Nastup na matersku 1.11.2007
Vdaka

Do tlačiva od zamestnávateľa sa píšu len údaje, ktoré sa týkajú posledného zamestnania, z tohoto posledného zamestnania sa berie aj VZ. Takže napíšeš zamestnaná od 29.10.2007 do 31.10.2007 /31.10.2007 si naozaj ukončila pracovný pomer alebo stále trvá?/. Ak trvá, tak napíš zamestnanie od 29.10.2007 do trvá. VZ uvedieš len tento posledný za tie 3 dni.
mango28
06.11.07,16:46
Dakujem jankasm,
ukoncenie mam 31.10.2007. Chcela som sa opytat tak potom ma manzel
/ moj zamestnavatel/ odhlasi k 31.10.2007 zo Socialnej poistovne ako zamestnanca? Nemusi uz za mna nic platit? Nastup na matersku mam od 1.11.2007.
Vdaka
hanma
06.11.07,18:07
Velmi Vas prosim o radu. Mam jedno dieta a momentalne cakam druhe. V pripade prveho tehotenstva som mala zdravotne problemy a bola som na rizikovom tehotenstve. Pri druhom sa to zopakovalo. Ked som ziadala lekarku o vypisani PN, ta mi oznamila, ze na vychadzky nemam narok, nakolko si to ziada socialna poistovna. Prosim surne o radu, ci ma na to socialna poistovna pravo, alebo ci ma na to pravo lekarka. Vsak nemozem byt zvysnych 7 mesiacov nepretrzite zavreta doma, vsak to nie je logicke. Prosim o rychlu odpoved,nakolko neviem, ako mam konat. dakujeeeem
jankasm
07.11.07,10:18
Dakujem jankasm,
ukoncenie mam 31.10.2007. Chcela som sa opytat tak potom ma manzel
/ moj zamestnavatel/ odhlasi k 31.10.2007 zo Socialnej poistovne ako zamestnanca? Nemusi uz za mna nic platit? Nastup na matersku mam od 1.11.2007.
Vdaka

Áno, keďže tvoj PP u manžela skončil 31.10.2007 tak on ťa normálne poodhlasuje z poisťovní, aj zo SP aj ZP.
Nemusí už nič platiť, zaplatí za teba len odvody za tie 3 dni trvania zamestnania. Neplatil by nič, ani keby tvoj PP nebol ukončený. Počas MD a RD ťa zamestnávateľ len eviduje v stave, neplatí za teba nič.
tiger1
07.11.07,17:19
Pozdravujem Vás poraďáci. Chcel by som sa spýtať následovné: Manželka si platila DNP od 1.2.2007 do 2.11.2007 z minima. Odhlásila sa, pričom je tehotná s nástupom na MD cca začiatkom apríla 2008. Je potrebné sa prihlásiť z maxima na DNP koncom decembra 2007 a v januári to zmeniť na minimum, alebo už koncom novembra 2007? Ďakujem
Marcelkassv
08.11.07,05:34
Skús si na konci roka vybaviť OČR, ak máš dieťa, tak naň, ak nie tak napr. na niekoho z rodičov alebo starých rodičov. 10 dní platí OČR sociálka, 11. deň trvania OČR je už prerušením poistného na SP zo zamestnania a v tento deň by si si mohla dať z DNP maximum.

Ahoj Jankasm,
aj OCR a aj volno neplatene je u mna tiez problem. Takze ked nevezmem ani jedno, ani druhe, tak si mam dat rozdiel medzi VZ v zamestnani a na DNP zaplatit na par dni v decembri?
Vies, ked to citam, vsetkemu rozumiem, a ked niekto zada iny problem, uz som v keli. :-)
Ak si teda nedam ziaden max. teraz, budem dostavat z min. a aj zo zamestnania? Neviem, ci sa to oplati, je to vlastne uz asi jedno, ked nemozem dat OCR ani neplatene.
Ja viem, ze sa stale rozoberaju tie iste problemy, uz aj mne je to trapne to tu stale pisat, alebo citat, nie je nic lepsie, ako porozpravat sa osobne, ale zial, nikoho skuseneho nepoznam osobne. :-(
axara
08.11.07,10:35
Prosim Vas aj ja o radu. Do juna som bola na RD a s koncom RD mi zamestnavateľ ukončil aj PP. Teraz čakam druhe dieťa s datumom porodu 9/12. V Socialnej poisťovni mi hovoria v jednej, že mam narok na materske z titulu ochrannej lehoty, v druhej, že nemam, pretože mi skončila ochranna lehota počas trvania rodičovskej dovolenky. (Patrim pod dve socialne poisťovne, nakoľko miesto byvaleho zamestnavateľa a trvale bydlisko su rozdielne). Prosim Vas, ako je to? mam narok na tu matersku? Tych 270 dni mam splnenych, nakoľko sa RD započitava do tohoto obdobia...
Od ukončenia PP som sa starala o male dieťa a od septembra som nezamestnana. Pripadne, vznikol by mi narok, keby som sa dobrovoľne poistila a ešte raz požiadala o materske? Alebo už je neskoro?

Ďakujem!
brčko
08.11.07,14:31
Prosim Vas aj ja o radu. Do juna som bola na RD a s koncom RD mi zamestnavateľ ukončil aj PP. Teraz čakam druhe dieťa s datumom porodu 9/12. V Socialnej poisťovni mi hovoria v jednej, že mam narok na materske z titulu ochrannej lehoty, v druhej, že nemam, pretože mi skončila ochranna lehota počas trvania rodičovskej dovolenky. (Patrim pod dve socialne poisťovne, nakoľko miesto byvaleho zamestnavateľa a trvale bydlisko su rozdielne). Prosim Vas, ako je to? mam narok na tu matersku? Tych 270 dni mam splnenych, nakoľko sa RD započitava do tohoto obdobia...
Od ukončenia PP som sa starala o male dieťa a od septembra som nezamestnana. Pripadne, vznikol by mi narok, keby som sa dobrovoľne poistila a ešte raz požiadala o materske? Alebo už je neskoro?

Ďakujem!
Ak tomu dobre rozumiem, tak tvoj predpokl.dátum pôrodu je 9.12.07, takže už od 28.10.07 si mohla poberať materské, ak by si mala nárok. S tými ochrannými lehotami veru neviem. Ale škoda, teraz je už dosť neskoro. Dobrovolne nemocenské poistenie by ti nepomohlo. Stačil by ti pracovný pomer aspon na jeden den (napr. PP so skúšobnou lehotou 3mesiace a na druhý den ukončenie v skúšobnej lehote)a mala by si na materskú nárok a rátala by sa ti zo mzdy za tento jeden deň. Neviem, možno ešte aj teraz by si sa mohla zamestnať na ten jeden den a požiadať o materskú s neskorším dátumom nástupu. Myslím, že potom by si mala nárok na materskú na obdobie 22týždnov odo dna pôrodu (nie ako býva obvyklé 28 týždnou odo dna nástupu na materskú).
DOPLNAM: Ale teraz pozerám, ty už si žiadosť o materské podala, takže asi sa s tým už nedá nič robiť.
Fucta
09.11.07,06:29
Dobrý deň, prosím o odsuhlasenie môjho názoru, resp. opravenie.zamestnaná od 1.5.2005 v min. VZ u toho istého zamestnávateľa. TP 20.5.2008. V 1/08 by som uzat. nový PP u nového zamestnávateľa s max. VZ, pár dní nato by som nastúpila na PN do zač. nástupu na MD, výška PN aj MD sa mi bude počítať zo zamestnania 1/08 a bude rovnaká? Niekde som totiž počula, že jedna si tým že pred MD bola na PN pohoršila výšku MD. Mám už ztoho totálny chaos. Ak niekto vie poraďte prosím.
axara
09.11.07,06:51
Ďakujem brčko! keby som tušila, že ta ochranna lehota sa počita už od prerušenia NP, nie od skončenia PP (ako mi povedali v socialnej poisťovni, keď som im doniesla ukončenie PP), tak by som s tym niečo robila. Problem je v tom, ze v SP v mieste bydliska mi povedali, ze narok na materske mam, ale že mi ho bude vyplacať SP v mieste zamestanavateľa. Tak som teda žiadala tam o materske, a aj keď rozhodnutie zatiaľ nemam, telefonicky mi povedali, že mi posielaju zamietnutie, nakoľko nespadam do ochrannej lehoty. Preto som chcela vedieť, ako mam ďalej postupovať, či mam zaslať odvolanie..
Každopadne ešte raz ďakujem.
axara
09.11.07,07:03
Brčko, ešte raz sa ťa opýtam, ako je to teda, keby som sa skúsila niekde zamestnať na ten jeden deň? Aké náklady má zamestnávateľ? Ja mám prerušenú živnosť do decembra, nedalo by sa to nejako skombinovať? Plánovala som ju prerušiť aj naďalej, ale ak by mi to mohlo nejako pomôcť... Mohla by som mať nárok na materskú aj zo živnosti? Ako sa postupuje v takom prípade? Ďakujem veľmi pekne...!
Jozef Mihál
09.11.07,13:41
19.11. Bratislava, Mliekarenská, organizujem seminár špeciálne venovaný nemocenskému poisteniu, výpočtu nemocenských dávok a materského "po starom" ale hlavne "po novom" - od 1.1.2008. Odporúčam všetkým, koho zaujíma problematika dobrovoľného nemocenského poistenia a všetkým, ktorí chcú vedieť ako získať čo najvyššie dávky (materské) pri čo najnižších "vkladoch".

http://www.porada.sk/t61751-novely-zakonov-o-socialnom-a-zdravotnom-poisteni-seminar-jozefa-mihala.html
jankasm
09.11.07,18:38
Pozdravujem Vás poraďáci. Chcel by som sa spýtať následovné: Manželka si platila DNP od 1.2.2007 do 2.11.2007 z minima. Odhlásila sa, pričom je tehotná s nástupom na MD cca začiatkom apríla 2008. Je potrebné sa prihlásiť z maxima na DNP koncom decembra 2007 a v januári to zmeniť na minimum, alebo už koncom novembra 2007? Ďakujem

Je alebo nie je zamestnaná?
Pokiaľ nie je zamestnaná, tak nech sa prihlási z maxima okamžite. Pokiaľ je zamestnaná, stačí sa jej prihlásiť len z rozdielom maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú.
Prihlásiť sa hneď odporúčam preto, že podľa nového zákona prvých 26 týždňov trvania DNP /počíta sa to od posledného prihlásenia, čiže u Vás by to bolo od novembra/ bude materská vypočítavaná z minimálneho VZ, bez ohľadu na skutočný VZ, z ktorého si platila DNP. Až po 26 týždňoch bude dostávať materskú z takého VZ, z akého platila.
Ešte doplním, že od 1.1.2008 môže potom VZ znížiť na minimum, ale DNP musí ponechať a neperušovať až do nástupu na MD.
jankasm
09.11.07,18:54
Ahoj Jankasm,
aj OCR a aj volno neplatene je u mna tiez problem. Takze ked nevezmem ani jedno, ani druhe, tak si mam dat rozdiel medzi VZ v zamestnani a na DNP zaplatit na par dni v decembri?
Vies, ked to citam, vsetkemu rozumiem, a ked niekto zada iny problem, uz som v keli. :-)
Ak si teda nedam ziaden max. teraz, budem dostavat z min. a aj zo zamestnania? Neviem, ci sa to oplati, je to vlastne uz asi jedno, ked nemozem dat OCR ani neplatene.
Ja viem, ze sa stale rozoberaju tie iste problemy, uz aj mne je to trapne to tu stale pisat, alebo citat, nie je nic lepsie, ako porozpravat sa osobne, ale zial, nikoho skuseneho nepoznam osobne. :-(

Pokiaľ budeš mať pri nástupe na MD splnenú podmienku 270 dní poistenia aj z DNP aj zo zamestnania, tak Ti vlastne žiadne maximum z DNP netreba. Po zmene zákona je možné poberať už len 1x maximálnu materskú. Takže stačí, keď si VZ v decembri stanovíš vo výške rozdielu maxima a VZ zo zamestnania. Tým pádom dosiahneš materskú DNP + zamestnanie = maximum. Len upozorňujem, v žiadnom prípade potom DNP neprerušovať. Pretože od nového prihlásenia na DNP sa vždy prvých 26 týždňov vypláca dávka z minima. Od 1.1.2008 môžeš potom kľudne znížiť VZ na minimum.
Pokiaľ zo zamestnania nesplníš podmienku 270 dní, tak materská bude vyplácaná len z DNP, z toho VZ, ktorý si stanovíš teraz na konci roka.
jankasm
09.11.07,19:02
Dobrý deň, prosím o odsuhlasenie môjho názoru, resp. opravenie.zamestnaná od 1.5.2005 v min. VZ u toho istého zamestnávateľa. TP 20.5.2008. V 1/08 by som uzat. nový PP u nového zamestnávateľa s max. VZ, pár dní nato by som nastúpila na PN do zač. nástupu na MD, výška PN aj MD sa mi bude počítať zo zamestnania 1/08 a bude rovnaká? Niekde som totiž počula, že jedna si tým že pred MD bola na PN pohoršila výšku MD. Mám už ztoho totálny chaos. Ak niekto vie poraďte prosím.

PN Ti výšku materskej určite neovplyvní.
Prvý pracovný pomer musíš ukončiť a v januári uzatvoriť nový. Pokiaľ odpracuješ pár dní a dostaneš mzdu vo výške maximálneho VZ prislúchajúceho na tie dni /pozor na sviatky a víkendy, tam musí byť mzda o niečo vyššia ako maximálny VZ, pretože mzdu dostaneš len za pracovné dni ale sociálka prepočítava VZ na kalendárne dni/ tak PN aj materská budú vlastne v úplne rovnakej výške, pretože pre výpočet obidvoch bude použitý VZ za tých pár dní odpracovaných v januári.
jankasm
09.11.07,19:31
Brčko, ešte raz sa ťa opýtam, ako je to teda, keby som sa skúsila niekde zamestnať na ten jeden deň? Aké náklady má zamestnávateľ? Ja mám prerušenú živnosť do decembra, nedalo by sa to nejako skombinovať? Plánovala som ju prerušiť aj naďalej, ale ak by mi to mohlo nejako pomôcť... Mohla by som mať nárok na materskú aj zo živnosti? Ako sa postupuje v takom prípade? Ďakujem veľmi pekne...!

Zo živnosti rovnako ako z DNP by si musela mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. To predpokladám nemáš.
Zo zamestnania si už žiadosť o materské podala, takže bohužiaľ, už tu asi nie je žiadne riešenie. Škoda, že si nenapísala skôr, naozaj stačilo 1 deň pred nástupom na MD sa u niekoho zamestnať /náklady by neboli vysoké, a mohla by si ich zamestnávateľovi uhradiť v plnej výške/ a tvoja materská mohla byť celkom pekná.
Ale zaujímalo by ma vyjadrenie skúsenejších, napr. ajobs, či sa už stretol s takýmto prípadom a či podľa neho naozaj neplatí na teba ochranná lehota ako tvrdí SP. Podľa mňa, ochranná lehota pre tehotnú je 6 mesiacov, ale či to platí aj v prípade, keď je ten PP ukončený počas RD tak to naozaj neviem.
Tonko, nepridáš svoj názor?
ajobs
09.11.07,20:24
Zo živnosti rovnako ako z DNP by si musela mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. To predpokladám nemáš.
Zo zamestnania si už žiadosť o materské podala, takže bohužiaľ, už tu asi nie je žiadne riešenie. Škoda, že si nenapísala skôr, naozaj stačilo 1 deň pred nástupom na MD sa u niekoho zamestnať /náklady by neboli vysoké, a mohla by si ich zamestnávateľovi uhradiť v plnej výške/ a tvoja materská mohla byť celkom pekná.
Ale zaujímalo by ma vyjadrenie skúsenejších, napr. ajobs, či sa už stretol s takýmto prípadom a či podľa neho naozaj neplatí na teba ochranná lehota ako tvrdí SP. Podľa mňa, ochranná lehota pre tehotnú je 6 mesiacov, ale či to platí aj v prípade, keď je ten PP ukončený počas RD tak to naozaj neviem.
Tonko, nepridáš svoj názor?

SP priznáva materské iba z trvajúceho nemocenského poistenia, to znamená, ak nejaké NP skončilo, a iné v ochrannej lehote začalo, potom iba z tohto posledného. Ak by malo byť materské priznané aj vyplácané napr. z 2 NP, potom obe tieto poistenia musia trvať.
Nie je to síce celkom kóšer v zmysle zákona, ale prax je taká (mal som toho roku konkrétny prípad z nemocenským, ktoré nebolo priznané v ochrannej lehote, a SP aj odvolanie zamietla ako nedôvodné. Po právnej analýze 2 nezávislých právnych kancelárií nakoniec klient do sporu so SP nešiel).
Jozef Mihál
09.11.07,20:51
Pridávam súhlas Tónovi.

Mimochodom odkaz pre DRAK-ov - tu: http://www.porada.sk/f123-komentar.html

sú už zaktualizované komentáre k zákonu o SP a to momentálne §§-fy po § 58, čiže aj §§-fy týkajúce sa nemocenských dávok, vrátane materského. Tak študujte...

...a pre neDRAKov pripomínam školenie 19.11.2007: http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2007-11-19&e=798&c=4
jankasm
10.11.07,17:06
SP priznáva materské iba z trvajúceho nemocenského poistenia, to znamená, ak nejaké NP skončilo, a iné v ochrannej lehote začalo, potom iba z tohto posledného. Ak by malo byť materské priznané aj vyplácané napr. z 2 NP, potom obe tieto poistenia musia trvať.
Nie je to síce celkom kóšer v zmysle zákona, ale prax je taká (mal som toho roku konkrétny prípad z nemocenským, ktoré nebolo priznané v ochrannej lehote, a SP aj odvolanie zamietla ako nedôvodné. Po právnej analýze 2 nezávislých právnych kancelárií nakoniec klient do sporu so SP nešiel).

Áno, o tomto prípade si tu už písal a viem o tom.
Ale v tomto prípade sa jednalo o jediný PP, ktorý bol ukončený v deň skončenia RD, čiže zamestnankyňa vôbec nenastúpila do práce, ale v posledný deň RD s ňou rozviazali pracovný pomer. Na MD nastúpila do 6 mesiacov od skončenia PP. Teraz sa nám jedná o ochrannú lehotu, či sa na ňu vzťahuje, alebo nie. Pretože jej pobočka SP jej materské nepriznala z dôvodu, že vraj ochranná lehota jej skončila už počas RD.
tiger1
10.11.07,18:53
Je alebo nie je zamestnaná?
Pokiaľ nie je zamestnaná, tak nech sa prihlási z maxima okamžite. Pokiaľ je zamestnaná, stačí sa jej prihlásiť len z rozdielom maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú.
Prihlásiť sa hneď odporúčam preto, že podľa nového zákona prvých 26 týždňov trvania DNP /počíta sa to od posledného prihlásenia, čiže u Vás by to bolo od novembra/ bude materská vypočítavaná z minimálneho VZ, bez ohľadu na skutočný VZ, z ktorého si platila DNP. Až po 26 týždňoch bude dostávať materskú z takého VZ, z akého platila.
Ešte doplním, že od 1.1.2008 môže potom VZ znížiť na minimum, ale DNP musí ponechať a neperušovať až do nástupu na MD.

Ahoj Jankasm. Nie je prosím ťa už neskoro keď termín pôrodu má 31,5.2008 a 26 týždňov je do cca polovice mája, pričom však 6 týždňov pred pôrodom je do cca polovice apríla. Či sa to dá ešte nejako uhrať, alebo to už nemá zmysel? Manželka nie je zamestnaná. Ďakujem.
brčko
10.11.07,19:31
Je alebo nie je zamestnaná?
Pokiaľ nie je zamestnaná, tak nech sa prihlási z maxima okamžite. Pokiaľ je zamestnaná, stačí sa jej prihlásiť len z rozdielom maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú.
Prihlásiť sa hneď odporúčam preto, že podľa nového zákona prvých 26 týždňov trvania DNP /počíta sa to od posledného prihlásenia, čiže u Vás by to bolo od novembra/ bude materská vypočítavaná z minimálneho VZ, bez ohľadu na skutočný VZ, z ktorého si platila DNP. Až po 26 týždňoch bude dostávať materskú z takého VZ, z akého platila.
Ešte doplním, že od 1.1.2008 môže potom VZ znížiť na minimum, ale DNP musí ponechať a neperušovať až do nástupu na MD.

Janka, dobre tomu rozumiem, ak uplynie 26týždnov počas poberania materskej (minimálnej), zmení sa?? (od dovŕšenia 26týždna) výška materského, a to podla skutočne odvádzaného poistného?
Jozef Mihál
10.11.07,20:16
Nie. Výška materského vypočítaná k prvému dňu materskej je rovnaká po celý čas trvania materskej.
mango28
11.11.07,11:35
/Do tlačiva od zamestnávateľa sa píšu len údaje, ktoré sa týkajú posledného zamestnania, z tohoto posledného zamestnania sa berie aj VZ. Takže napíšeš zamestnaná od 29.10.2007 do 31.10.2007 /31.10.2007 si naozaj ukončila pracovný pomer alebo stále trvá?/. Ak trvá, tak napíš zamestnanie od 29.10.2007 do trvá. VZ uvedieš len tento posledný za tie 3 dni./
Dakujem jankasm.....ale na socialnej mi to nechceli zobrat


Za tie tri dni som odvody zaplatila z VZ 28142,-. Na socialnej ta pani tvrdila ze sa tam nepise VZ ale ze tam mam napisat sumu kolko som zaplatila odvody t.j 955,-. Musela som to prepisat. Mala pravdu? Preco? Ako to je v tom tlacive? Vypisoval to niekto?
Melnick
11.11.07,13:00
Ja sama som využila pri nastavení PN ajobsove rady-za čo mu krásne ďakujem.
Potom som ako špión sledovala jeho a Jozefove príspevky v tejto téme , pretože moje neterky sa rozhodli vylepšiť populáciu na Slovensku xixi a ja by som im rada dopomohla k maximálnej "materskej"aj keď už samé podnikli nejaké kroky a nemyslím ,že najlepšie.
Neter Nina :
DNP od 8.11.2006 VZ 7600 .- Skbez zmien na konci roku
Odhlásenie z DNP z minima 7.11.2007
Znovuprihlásenie DNP - 9.11.2007 z max. 28142 .-Sk / nie počas NV v zamestnaní /
Zlé znášanie tehotenstva = nástup na PN .....19..11.2007 až do nástupu MD
Predpokladaný nástup na MD ......5.5.2008
VZ zo zamestnania = 14900 .- Sk / myslím si, že DNP stačilo platiť z rozdielu 28142 - 14900 = 13242.-Sk /
Čo ma trápi je fakt ,že 26 týždňov od prerušenia uplynie v dobe keď už bude na MD a tam sa už prepočty MD konať nebudú aj keď to bude 2 týždeň poberania "materskej".
Poraďte čo s tým ????
Ďakujem . Maja