poou
18.04.08,18:20
Dobrý deň!
Poradíte mi? Nastupujem na materskú dovolenku 25.6.08 Oplatí sa mi teraz platiť si DNP, aby som mala vyššiu materskú? Momentálne som trvalo zamestnaná prakticky už 15 rokov. A momentálne mám zamestnanie, kde mám cca brutto 17 000,- Sk od 9/07. A budem si musieť platiť DNP stále, alebo sa to potom dá zrušiť.
Ešte otázka. Mám nárok aj na plnú ročnú dovolenku 25 dní?
Ďakujem.
mamina h.
30.04.08,14:13
Dobrý deň!
Poradíte mi? Nastupujem na materskú dovolenku 25.6.08 Oplatí sa mi teraz platiť si DNP, aby som mala vyššiu materskú? Momentálne som trvalo zamestnaná prakticky už 15 rokov. A momentálne mám zamestnanie, kde mám cca brutto 17 000,- Sk od 9/07. A budem si musieť platiť DNP stále, alebo sa to potom dá zrušiť.
Ešte otázka. Mám nárok aj na plnú ročnú dovolenku 25 dní?
Ďakujem.
Podmienka 270 dni plati aj pri DPN, to znamena ak si ju este nezacala platit a na matersku nastupujes 25.6., tak ti uz je zbytocne sa prihlasovat. DNP mozes hocikedy zrusit.
mamina h.
30.04.08,15:02
prajem pekny predprvomajovy podvecer,
poctivo som si nastudovala temu materske od 1.8.2006 od p. mihala, bohuzial sme sa s mojim martinom spamatali dost neskoro a bojim sa, ze to uz podla tohto zakona nestihneme. vraj je realna moznost, ze sa bude rusit subeh dobrovolneho a povinneho poistenia, rozmyslam, co to bude pre nas znamenat, planujeme dieta v podstate okamzite, potesia ma vsetky vase rady a nazory.

ak sa zrusi subeh, znamena to, ze pokial budem platit povinne poistenie (ci uz ako zamestnanec alebo szoc), nemozem platit subezne dobrovolne?! kazdopadne zatial toto nie je zrusene, takze ak sa teraz este prihlasim na dpn, malo by sa mi to este stale pocitat, alebo nie? je mozne, ze mi to pri novom zakone neuznaju?

neviete nahodou, kedy by mali vstupit do platnosti pripravovane zmeny, ak vobec? coby ste mi radili na mojom mieste, mam postupovat podla systemu p. mihala a potom sa uvidi? mala som v plane ist sa v podstate okamzite prihlasit na dpn, ale teraz vaham, ci to nebude zbytocne, kedze na matersku nastupim pravdepodobne az januar/februar 2009. vopred vsetkym dakujem, pekny podvecer.
ajobs
30.04.08,21:15
prajem pekny predprvomajovy podvecer,
poctivo som si nastudovala temu materske od 1.8.2006 od p. mihala, bohuzial sme sa s mojim martinom spamatali dost neskoro a bojim sa, ze to uz podla tohto zakona nestihneme. vraj je realna moznost, ze sa bude rusit subeh dobrovolneho a povinneho poistenia, rozmyslam, co to bude pre nas znamenat, planujeme dieta v podstate okamzite, potesia ma vsetky vase rady a nazory.

ak sa zrusi subeh, znamena to, ze pokial budem platit povinne poistenie (ci uz ako zamestnanec alebo szoc), nemozem platit subezne dobrovolne?! kazdopadne zatial toto nie je zrusene, takze ak sa teraz este prihlasim na dpn, malo by sa mi to este stale pocitat, alebo nie? je mozne, ze mi to pri novom zakone neuznaju?

neviete nahodou, kedy by mali vstupit do platnosti pripravovane zmeny, ak vobec? coby ste mi radili na mojom mieste, mam postupovat podla systemu p. mihala a potom sa uvidi? mala som v plane ist sa v podstate okamzite prihlasit na dpn, ale teraz vaham, ci to nebude zbytocne, kedze na matersku nastupim pravdepodobne az januar/februar 2009. vopred vsetkym dakujem, pekny podvecer.

Zmeny budú platiť pravdepodobne od 1.1.2009, a na získanie maximálneho materského je jednoduchý recept, keď si zamestnanec a máš "spriazneného" zamestnávateľa. Krátko pred nástupom na MD ukončíš PP, a uzatvoríš nový PP z maximálnym VZ (najlepší nástup na MD je pre teba február 2009).
Jozef Mihál
30.04.08,21:19
Osobne pevne verím, že p. Tomanovej neprejdú návrhy na zrušenie súbehu dobrovoľného nem. poistenia a povinného poistenia SZČO/zamestnanca. Ak sa aj nenájde dosť zdravého rozumu v parlamente, ide o protiústavné návrhy (diskriminácia časti občanov) a preto by sa mala p. Tomanová "uvedomiť" a takýmito návrhmi sa radšej neblamovať. Ak sa niekomu nepáči, že dnešný systém sa tzv. "dá zneužívať", jediné riešenie je zavedenie systému ročného zúčtovania do sociálneho poistenia. A do toho sa táto vláda nepustí.
mamina h.
06.05.08,19:23
Osobne pevne verím, že p. Tomanovej neprejdú návrhy na zrušenie súbehu dobrovoľného nem. poistenia a povinného poistenia SZČO/zamestnanca......

Zmeny budú platiť pravdepodobne od 1.1.2009, a na získanie maximálneho materského je jednoduchý recept, keď si zamestnanec a máš "spriazneného" zamestnávateľa. Krátko pred nástupom na MD ukončíš PP, a uzatvoríš nový PP z maximálnym VZ (najlepší nástup na MD je pre teba február 2009).
velmi pekne dakujem, pokial by ste mali nove spravy ohladom toho, budem rada, ked sem napisete par slov, budem to sledovat, prajem vsetko dobre a dakujem :)
Jozef Mihál
06.05.08,19:36
... samozrejme že ak budú nové správy, bude to okamžite na Porade prepraté zľava i sprava... (zrejme hlavne sprava).
ninuska1
12.05.08,10:15
Dobry den.Zistila som,ze som tehotna.1.mesiac.oplati sa mi platit DNP,
jankamo
21.05.08,17:35
Dobrý deň, podľa rád, ktoré som tu čítala, a aj som sem písala, som si platila od mája 2007 DNP kvôli materskej. V decembri som to zrušila a začala ďalšie DNP z maxima, aby mi vyšla vyššia dávka. v januári som odvody znížila znova na minimum. teraz mi však prišla prvá dávka a to z najnižšieho vymer. základu. Volala som do soc. poisťovne a povedali mi, že to je dobre, lebo som si platila z minima. Myslela som si, že ten december minulého roka, je rozhodujúce obdobie na výpočet. Presne som prvé DNP ukončila 10.12. a ďalšie začala 21.12.2007. Spravila som chybu ja?
brčko
21.05.08,18:00
Dobrý deň, podľa rád, ktoré som tu čítala, a aj som sem písala, som si platila od mája 2007 DNP kvôli materskej. V decembri som to zrušila a začala ďalšie DNP z maxima, aby mi vyšla vyššia dávka. v januári som odvody znížila znova na minimum. teraz mi však prišla prvá dávka a to z najnižšieho vymer. základu. Volala som do soc. poisťovne a povedali mi, že to je dobre, lebo som si platila z minima. To bola od nich nepresná informácia: Z minima ti rátali dávku nie preto, že si platíš momentálne z minima, resp. v r. 2007 si platila z minima ale preto, že od 1.1.08 platí nová podmienka pre DNP. Ak vznikne nárok na nem.dávku v prvých 26týždnoch od "posledného prihlásenia na DNP", tak sa nem.dávka z DNP ráta nie zo skutočného rozhod.obdobia ale z pravdepodobného VZ DNP, čo je minimálna mzda. Takže tvoj denný VZ je 270,-Sk (8100:30) a denná dávka je 148,50Sk na den (ak ide o PN, tak od 4-tého dna).
Tvoje posledné DNP vzniklo 21.12.07, takže ak ti vznikne dôvod na poskytnutie nem.dávky po 26.týždnoch, teda najskôr 20.6.08, tak už sa ti bude nem.dávka rátať z maxima. Ak si uplatníš nárok na novú nem.dávku do 19.6.08, stále sa bude rátať z min.mzdy. Myslela som si, že ten december minulého roka, je rozhodujúce obdobie na výpočet. áno je, ale pri DNP platí nová podmienka - vid vyššie Presne som prvé DNP ukončila 10.12. a ďalšie začala 21.12.2007. Spravila som chybu ja? nie, len sa zmenil od 1.1.08 zákon
.
Ingrid Ondruskova
21.05.08,19:08
Ak k dátumu nástupu na MD nespĺňam DNP podmienku 270 dní/ ale len 200-moja smola/, môžem o nejaký čas, t.j. presne o 70 dní požiadať sociálku o prehodnotenie výšky materskej?P.S.:pre vysvetlenie-momentálne som zamestnaná s príjmom 15.000,-, t.j. momentálne sa bude rátať dávka 55% z tohto príjmu, 8.250,-Sk
brčko
21.05.08,19:22
Ak k dátumu nástupu na MD nespĺňam DNP podmienku 270 dní/ ale len 200-moja smola/, môžem o nejaký čas, t.j. presne o 70 dní požiadať sociálku o prehodnotenie výšky materskej?P.S.:pre vysvetlenie-momentálne som zamestnaná s príjmom 15.000,-, t.j. momentálne sa bude rátať dávka 55% z tohto príjmu, 8.250,-Sk

Ak do dna pôrodu nestihne uplynúť 270dní NP (bohužial ak nastupuješ na MD 6 alebo aj 8týždnov pred PTP, tak tých ešte chýbajúcich 70dní tažko získaš, lebo 8týžx7dní je len 56dní), tak podla mna nie je možnosť získať nárok aj z DNP. Už sme tu preberali možnosť nastúpiť na MD neskôr, no neboli tu konkrétne prípady z DNP a už vôbec nie prípad nástupu na MD po pôrode.
jankamo
22.05.08,06:01
brčko, ďakujem za odpoveď, som z toho dosť mizerne. Som sa tešila na vysokú materskú a ono to takto dopadlo.
jankamo
23.05.08,11:55
Takže ak mám platené 270 dní, ale posledná prihláška na DNP bola v decembri, čo do môjho nástupu na materskú nie je 26 týždňov, ale iba 15, vyráta sa mi výška z predpokladaného odvodu. A teraz ako to myslia? December a január som platila najvyššie odvody a február s marcom najnižšie. Berie sa do úvahy posledná zmena, keď mi poslali najnižšiu materskú?
brčko
23.05.08,19:37
Takže ak mám platené 270 dní, ale posledná prihláška na DNP bola v decembri, čo do môjho nástupu na materskú nie je 26 týždňov, ale iba 15, vyráta sa mi výška z predpokladaného odvodu. A teraz ako to myslia? December a január som platila najvyššie odvody a február s marcom najnižšie. Berie sa do úvahy posledná zmena, keď mi poslali najnižšiu materskú?
ešte raz si prečítaj moju odpoved z predchádzajúcej strany. Neberie sa "skutočný VZ" ale pravdepodobný VZ DNP osoby, ktorý je daný zákonom o soc.poistení (§ 57 ods.ods.2). A podla tohto § je pravdepodobný denný VZ DNP osoby jedna tridsatina minimálnej mzdy platnej (v tomto prípade) pri nástupe na MD.
jeane1976
17.06.08,04:34
Dobry den,chcela by som sa opytat z coho sa mi bude vyratuvat materska a ci mam na nu vlastne narok pretoze sa mi 30.6.2008 konci pracovna zmluva u terajsieho zamestnavatela?Od 15.2.2008 do 5.6.2008 som bola na PN,vo firme som pracovala od 1.7.2007a zmluva mi konci 30.6.2008(predtym som pracovala skoro 2 roky v inej firme.) Na matersku som nastupila 6.6.2008.Dakujem za odpoved.
celestina
17.06.08,05:01
Dobry den,chcela by som sa opytat z coho sa mi bude vyratuvat materska a ci mam na nu vlastne narok pretoze sa mi 30.6.2008 konci pracovna zmluva u terajsieho zamestnavatela?Od 15.2.2008 do 5.6.2008 som bola na PN,vo firme som pracovala od 1.7.2007a zmluva mi konci 30.6.2008(predtym som pracovala skoro 2 roky v inej firme.) Na matersku som nastupila 6.6.2008.Dakujem za odpoved.
Materská sa ti bude rátať z VZ-ov v terajšom zamestnaní od 1.7.2007 do 31.12.2007.Zrátaj si hrubé mzdy za toto obdobie a vydel to počtom kalendárnych dní tohto obdobia od ktorých odpočítaš prípadné OČR,PN, neplatené voľná a prestoje. Dostaneš sa k dennému VZ. Z tejto sumy bude materská 55% na každý kalendárny deň.
príklad: Ak bola tvoja hrubá mzda napr. 15000,- Sk, tak VZ bude 90 000 Sk. Od 1.7.2007 do 31.12.2007 bolo 184 kalendárnych dní. Ak si nemala od 1.7.2007 do 31.12.2007 žiadnu PN, OČR ani neplatené voľno, tak si tých 90 000 vydelíš čislom 184 a vyjde ti 489 Sk čo je denný VZ. Z tejto sumy by si dostávala materské vo výške 55% čo je 269 Sk na deň. Za august by to malo byť nejakých 8339 Sk.
jeane1976
17.06.08,07:24
Dakujem za odpoved.
jeane1976
01.07.08,07:55
Dobry den,vcera mi skoncila pracovna zmluva,bola som si vybavit vystupne papiere.Zaujimalo by ma ci sa musim ist registrovat na urad prace ako nezamestnana,alebo mi stale plati ta moja materska na ktoru som nastupila 6.6.2008?Dakujem za odpoved
Puškárová Mária
01.07.08,10:17
Ahojte poradaci.
Som na materskej od 10.12.2007, pricom mam matersku vypočítanú (vdaka vám) z max.vymeriavacieho zakladu cca 515.-Sk/den. teraz niekedy mudem prechadzat na rodičovský. chcem sa spýtať, či môžu ešte plynúť nejaké výhody, pokiaľ by som si naďalej platila dobrovoľné poistenie z max.VZ, teda by som v nom pokračovala po skončení materskej a platila by som to popri poberaní rodičovského príspevku. ak ano. od kedy to mam platiť? dakujem vám veľmi pekne
Katy a R
01.07.08,10:25
Ahojte poradaci.
Som na materskej od 10.12.2007, pricom mam matersku vypočítanú (vdaka vám) z max.vymeriavacieho zakladu cca 515.-Sk/den. teraz niekedy mudem prechadzat na rodičovský. chcem sa spýtať, či môžu ešte plynúť nejaké výhody, pokiaľ by som si naďalej platila dobrovoľné poistenie z max.VZ, teda by som v nom pokračovala po skončení materskej a platila by som to popri poberaní rodičovského príspevku. ak ano. od kedy to mam platiť? dakujem vám veľmi pekne

Materské poberáš 28 týždňov (ak teda nie si slobodná...) Potom od nasledujúceho dňa platíš poistné. Splatné je vždy 8. nasledujúceho mesiaca.
Za jún (necelý) by si už mala zaplatiť do 8. júla.
Puškárová Mária
01.07.08,12:39
Ďakujem za odpoveď. rada by som ešte vedela, či mi z toho budú plynúť nejaké výhody ak budem to poistné platiť. Počula som, že by som počas poberania rodičovského mohla využívať PN a OČR. Je to možné?
Katy a R
01.07.08,12:53
Ďakujem za odpoveď. rada by som ešte vedela, či mi z toho budú plynúť nejaké výhody ak budem to poistné platiť. Počula som, že by som počas poberania rodičovského mohla využívať PN a OČR. Je to možné?

Samozrejme, že v prípade tvojho ochorenia, alebo choroby dieťaťa môžeš dostať nemocenské, resp. ošetrovné.... už je tu o tom popísané......viď témy o materskom a o DNP...
Ale poistenie môžeš aj ukončiť (to by bola škoda podľa mňa), alebo si môžeš znížiť vymeriavací základ (ak ti to bude veľa platiť) .... ale to už záleží od teba... a od toho, ako to často využiješ.
jeane1976
01.07.08,16:13
Dobry den,30.6.2008 mi skoncila pracovna zmluva,bola som si vybavit vystupne papiere,ktore mi budu zaslane postou.Zaujimalo by ma ci sa musim ist registrovat na urad prace ako nezamestnana,alebo mi stale plati materska na ktoru som nastupila 6.6.2008?Dakujem za odpoved
Katy a R
01.07.08,17:05
Dobry den,30.6.2008 mi skoncila pracovna zmluva,bola som si vybavit vystupne papiere,ktore mi budu zaslane postou.Zaujimalo by ma ci sa musim ist registrovat na urad prace ako nezamestnana,alebo mi stale plati materska na ktoru som nastupila 6.6.2008?Dakujem za odpoved

Na UPSVaR by ťa ani nezaregistrovali .... poberáš materské (asi si ešte nedostala, ale bude - od 6.6. máš nárok....)
Stačí, keď tam pôjdeš po narodení dieťatka vybaviť príspevok pri narodení a prídavok na dieťa.
A do SP nezabudni do 15 dní po narodení dieťaťa sa prihlásiť na dôchodkové poistenie - ako poistenec štátu.
Ešte do ZP by si to mala nahlásiť - keď dostaneš rozhodnutie zo SP o priznaní materského
jeane1976
02.07.08,04:59
Dakujem za informacie,ani neviete ako velmi ste mi pomohli.Este raz VĎAKA .
mamina h.
02.07.08,19:17
Dobry vecer,
od 1.1.2008 plati novela, na zaklade ktorej niektore informacie z tychto 8 clankov p. Mihala uz neplatia, poradi niekto, o co vsetko v nej islo?

Zatial som z nej pochopila temu 26 tyzdnov, ktora limituje DPN, ale asi tam je toho viac... Srdecna vdaka.
ajobs
02.07.08,22:49
Dobry vecer,
od 1.1.2008 plati novela, na zaklade ktorej niektore informacie z tychto 8 clankov p. Mihala uz neplatia, poradi niekto, o co vsetko v nej islo?

Zatial som z nej pochopila temu 26 tyzdnov, ktora limituje DPN, ale asi tam je toho viac... Srdecna vdaka.


Je tam toho viacej...musíš napísať, o čo konkrétne ti ide, a potom sa dá kvalifikovane odpovedať.
mamina h.
03.07.08,09:00
Je tam toho viacej...musíš napísať, o čo konkrétne ti ide, a potom sa dá kvalifikovane odpovedať.
Dakujem za ochotu, mam dve otazky:

1. Ak som to spravne pochopila, od januara 2008 je stanovana max vyska materskej, tato vychadza v sucasnosti podla maximalneho mozneho VZ 30.219 okolo tych 18t, ziadna ina moznost na pripadne zvysenie uz teda neexistuje? :(

2. Buduca mamina je nepretrzite od 2003 SZOC, zatial nie je tehotna ale vazne nad tym uvazuje, ciastkovy zaklad dane za 2007 mala 198.957, co sa jej viac oplati:
a/ prihlasit sa na DNP z minima a potom 26 tyzdnov pred nastupenim na MD si ho zvysi, aby spolu s NP ako SZOC mala presne max VZ 30.219? (v tomto pripade je asi urcite riziko, ze ak sa zmeni zakon od 01/2009, tak za moze stat, ze jej DNP neuznaju) alebo
b/ pozastavit zivnost, zamestnat sa s minimalnym platom, a pred nastupenim na MD ukonci PP a hned uzavrie novy s maximalnym VZ?
Co je podla vas pre nu podla vas vhodnejsie? Myslim vzhladom aj na naklady, nakolko by sa zamestnala vo vlastnej sro. Myslim vzhladom aj na risk, ze od 01/2009 je tu moznost prijatia zmien.

Srdecna vdaka, snad budem moct niekedy vratit. :)
Jozef Mihál
03.07.08,09:21
Za súčasného stavu, ak má možnosť použiť všetky alternatívy, je najvýhodnejšie zostať na živnosti. Tesne pred nástupom na MD živnosť pozastaviť - odhlásiť sa ako povinne poistená SZČO zo ZP. Následne sa zamestnať s platom vo výške max. VZ, v súčasnosti 30219 Sk.

Nárok na materské bude mať, podmienka trvania nem. poistenia 270 dní bude splnená, vďaka započítaniu doby už ukončeného povinného poistenia SZČO.

Materské sa vypočíta z VZ ktorý bude mať ako zamestnanec.
arven
11.07.08,11:33
Dobrý deň, ja by som sa tiež chcela opýtať, ako si má nastaviť platby na najvyššiu materskú zamestnankyňa, ktorá je zamestnaná od 1.1.2007 s platom do 20.000,-Sk a teraz zistila, že je v 1.mesiaci tehotenstva. Kedy by sa mala prihlásiť ako DNP a s akým VZ - musí byť aj DNP poistená 270 dní, alebo ako to je? Termín pôrodu marec-apríl 2009. Veľmi pekne ďakujem za radu, lebo tá materská je pre mňa celkovo španielska dedina.
brčko
11.07.08,12:07
Dobrý deň, ja by som sa tiež chcela opýtať, ako si má nastaviť platby na najvyššiu materskú zamestnankyňa, ktorá je zamestnaná od 1.1.2007 s platom do 20.000,-Sk a teraz zistila, že je v 1.mesiaci tehotenstva. Kedy by sa mala prihlásiť ako DNP a s akým VZ - musí byť aj DNP poistená 270 dní áno, alebo ako to je? Termín pôrodu marec-apríl 2009. Veľmi pekne ďakujem za radu, lebo tá materská je pre mňa celkovo španielska dedina.

ak okrem terajšieho zamestnania nebola v období od cca 4/07 doteraz inak nemocensky poistená, tak už bohužial nestihne splniť podmienku 270dní nem.poistenia z DNP. Poistiť sa bolo treba pred otehotnením!!! Takže nárok na materskú z DNP by jej už nevznikol.
Jedine jej ostáva pred nástupom na MD ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový z max.VZ na NP na den.
brčko
11.07.08,12:08
A ešte tuto sú nové časti k Materskému 2008 od p. Mihála:
http://jozefmihal.blogspot.com/2008/06/matersk-v-roku-2008-diel-i.html
arven
11.07.08,12:36
A ešte tuto sú nové časti k Materskému 2008 od p. Mihála:
http://jozefmihal.blogspot.com/2008/06/matersk-v-roku-2008-diel-i.html
Ďakujem za odpoveď. Škoda tých pár dní. A keď jej zamestnávateľ nebude súhlasiť s tým ukončením a následne s novým PP s max.VZ tak ako sa jej dá ešte zvýšiť materská? Alebo to už nie je možné? Vďaka.
brčko
11.07.08,13:19
Ďakujem za odpoveď. Škoda tých pár dní. A keď jej zamestnávateľ nebude súhlasiť s tým ukončením a následne s novým PP s max.VZ tak ako sa jej dá ešte zvýšiť materská? Alebo to už nie je možné? Vďaka.

ukončiť PP a uzatvoriť nový PP u iného zamestnávatela. Iné riešenie ak nemala iné ukončené nem.poist.), myslím, podla terajšieho zákona na získanie max.materskej nie je.
no či sa jej kvôli maximálnej materskej oplatí ukončovať PP u terajšieho zamestnávatela, to musí zvážiť sama.
Katy a R
12.07.08,06:03
Ďakujem za odpoveď. Škoda tých pár dní. A keď jej zamestnávateľ nebude súhlasiť s tým ukončením a následne s novým PP s max.VZ tak ako sa jej dá ešte zvýšiť materská? Alebo to už nie je možné? Vďaka.

Keďže RO bude rok 2008 .... tak nech jej aspoň zvýši plat!
elien
15.07.08,09:56
Ahojte poradaci,
chcem sa spytat na moj pripad. Pracovny pomer som mala od 1.7.2004 do 30.6.2007. Potom som bola az donedavna evidovana na UP a teraz som z UP odhlasena a platim si len zdravotne 751,-sk. Chcela by som otehotniet, takze ma zaujima, ci sa mam prihlasit hned ako DNPO alebo mam pockat kym otehotniem. Dokedy potom treba platit z max. zakladu a kedy sa mozem odhlasit. Mam z toho chaos. Dakujem.
jankasm
24.07.08,15:29
Ahojte poradaci,
chcem sa spytat na moj pripad. Pracovny pomer som mala od 1.7.2004 do 30.6.2007. Potom som bola az donedavna evidovana na UP a teraz som z UP odhlasena a platim si len zdravotne 751,-sk. Chcela by som otehotniet, takze ma zaujima, ci sa mam prihlasit hned ako DNPO alebo mam pockat kym otehotniem. Dokedy potom treba platit z max. zakladu a kedy sa mozem odhlasit. Mam z toho chaos. Dakujem.

No keďže momentálne nemáš žiadne NP, tak odporúčam prihlásiť sa na DNP čo najskôr. Navrhujem prihlásiť sa rovno z maxima 30219,- a platiť z neho do konca roka. Od 1.1.2009 si dať ZMENU VZ na minimum a z neho potom stačí platiť až do nástupu na MD prípadne PN. Keď nastúpiš na PN po 26 týždňoch od prihlásenia sa na DN /samozrejme po splnení podmienky 270 dní DNP, jedine na dávky OČR táto podmienka nemusí byť splnená/, tak budeš mať dávky počítané z maxima. Toto platí pre dávky v roku 2009, kedy rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky bude rok 2008, čiže maximálny VZ.
JUDDIT
30.07.08,09:21
1. zamestnankyňa pracuje od 1.1.2007 nepretržite, od 15.6.2008 má aj živnosť bez nemocenského poistenia , v roku 2009 plánuje MD, kedy si má začať platiť nemocenské poistenie a z akého VZ pre maximálnu výšku materskej ?
2. zamestnankyňa od 1.9.2005 do 28.8.2006 prerušenie / nič/ od 1.9.2006 do 14.5.2007 nové zamestnanie , od 15.5.2007 SZČO doteraz bez nemocenského poistenia / príjmy za rok 2007 pod
90 000 Sk/ , plánuje v roku 2009 MD , má možnosť sa zamestnať na pár dní s max.VZ a zrušiť živnosť , odkedy ?

dopredu ďakujem,
brčko
30.07.08,10:25
1. zamestnankyňa pracuje od 1.1.2007 nepretržite, od 15.6.2008 má aj živnosť bez nemocenského poistenia , v roku 2009 plánuje MD, kedy si má začať platiť nemocenské poistenie a z akého VZ pre maximálnu výšku materskej ?
2. zamestnankyňa od 1.9.2005 do 28.8.2006 prerušenie / nič/ od 1.9.2006 do 14.5.2007 nové zamestnanie , od 15.5.2007 SZČO doteraz bez nemocenského poistenia / príjmy za rok 2007 pod
90 000 Sk/ , plánuje v roku 2009 MD , má možnosť sa zamestnať na pár dní s max.VZ a zrušiť živnosť , odkedy ?
dopredu ďakujem,

podla teraz platných zákonov (od 1.1.09 by mala byť novela, treba sledovať):

1. ak nemá možnosť pred nástupom na MD ukončiť terajší PP a uzatovriť nový s max.VZ, tak sa musí prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením!!!, aby stihla aspon 270dní NP do dna pôrodu v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Maximálne môže platiť DNP z VZ rozdielu mesačného maxima pre nem.poistenie 30219,- a jej VZ zo zamestnania. Môže však urobiť aj tak, že sa najprv prihlási z minima t.č.8100,-, ked zistí, že je tehotná, tak sa odhlási, napr. hned na druhý den nanovo prihlási z VZ rozdielu maxima mínus VZ v zam. Od 1.1.09 môže dať "zmenu" (nie odhlášku a prihlášku) na minimum a potom už žiadnu odhlášku!

2. vzhladom na to, že má už medzeru 14-15mesiacov, tiež potrebuje byť nemocensky poistená ešte pred otehotnením, aby dosiahla potrebných 270dni NP... Predchádzajúce nem.poistenie, ak už nie je tehotná, jej nebude spadať do obdobia dvoch rokov pred pôrodom- vyrátajte si!
Môže sa najprv napr. prihlásiť na DNP z minima, pred nástupom na MD DNP zruší a potom sa zamestná na pár dní ešte pred nástupom na MD, tak aby PP trval aspon do dosiahnutia 270dní do pôrodu. Pozor na tých 270dní!
Tiež ak by jej vzniklo od 1.7.09 povinné NP SZčo a na MD by nastupovala až po tomto dátume, by sa to trochu skomplikovalo. Ale aj tak by bolo najlepšie mať max.VZ v zamestnaní, lebo nárok na materské jej vznikne len z jedného NP. Na povinnom NP SZčo by jej za toto obdobie (súbehu max.VZ zo zamestnania a povinného NP szčo) vznikol preplatok. Potom podla konkrétnej situácie treba aj jednať (možno žiadať materské len zo zamest, nie živnosti a prerušiť živnosť? no to je daleko)
JUDDIT
31.07.08,07:49
1. zamestnankyňa pracuje od 1.1.2007 nepretržite, od 15.6.2008 má aj živnosť bez nemocenského poistenia , v roku 2009 plánuje MD, kedy si má začať platiť nemocenské poistenie a z akého VZ pre maximálnu výšku materskej ?
2. zamestnankyňa od 1.9.2005 do 28.8.2006 , potom prerušenie od 29.8.2006 do 31.8.2006 čiže len 3 dni bez poistenia , od 1.9.2006 do 14.5.2007 nové zamestnanie , od 15.5.2007 SZČO a SZČO je doteraz , bez nemocenského poistenia / príjmy za rok 2007 pod
90 000 Sk/ , plánuje v roku 2009 MD , má možnosť sa zamestnať na pár dní s max.VZ a zrušiť živnosť , odkedy ?

dopredu ďakujem,

úprava
zle som opísala druhý prípad, oprava viď hore .............
brčko
31.07.08,07:56
úprava
zle som opísala druhý prípad, oprava viď hore .............


to na veci nič nemení. Od 15.5.07 už nie je nemocensky poistená a doteraz je to už cca 14-15mesiacov medzera. Takže v prípade tehotenstva, ak teraz otehotnie a porodí cca v 4-5/09 sa bude sledovať obdobie cca od 4-5/07 do 4-5/09 (samozrejme podla presného dátumu pôrodu). Takže k nároku na materské jej už predchádzajúce NP nepomôže, resp. len minimálne, pár dnami. To som myslela.
vimar_77
04.08.08,17:47
dobry den,
rad by som sa spytal ako je to s uplatnovanim naroku na nemocensku davku v materstve vyplyvajucu z DNP, ked sa do socialnej poistovne omeska platba o 1 mesiac. Manzelka totiz absolvovala predcasny porod 2 mesiace skor ako bol oficialny termin porodu. Bola dobrovolne nemocensky poistena a riadne si platila poistne, len prave poslednu platbu sme zrejme aj v tom strese neuhradili. nie je uz teraz mozne zmenit termin naroku na vyplacanie davky o 1 mesiac neskor tak, aby sme mohli vyrovnat dlznu ciastku na poistnom? alebo musi uz definitivne zabudnut na vyplatenie davky z DNP. Len dodam, ze splňala vsetky zakonom stanovene kriteria az na tu poslednu platbu. vopred dakujem za odpoved.
brčko
04.08.08,20:05
dobry den,
rad by som sa spytal ako je to s uplatnovanim naroku na nemocensku davku v materstve vyplyvajucu z DNP, ked sa do socialnej poistovne omeska platba o 1 mesiac. Manzelka totiz absolvovala predcasny porod 2 mesiace skor ako bol oficialny termin porodu. Bola dobrovolne nemocensky poistena a riadne si platila poistne, len prave poslednu platbu sme zrejme aj v tom strese neuhradili. nie je uz teraz mozne zmenit termin naroku na vyplacanie davky o 1 mesiac neskor tak, aby sme mohli vyrovnat dlznu ciastku na poistnom? alebo musi uz definitivne zabudnut na vyplatenie davky z DNP. Len dodam, ze splňala vsetky zakonom stanovene kriteria az na tu poslednu platbu. vopred dakujem za odpoved.

TAkže nastupovala na materskú v den pôrodu.
No nepíšeš to podstatné, dátum, kedy nastúpila na MD a platbu za ktoré obdobie nezaplatila (predpokladám posledná prihláška na DNP nebola podaná v tom istom mesiaci ako bol nástup na MD).
vimar_77
04.08.08,20:36
konkretne datumy: predpokladany porod 28.08, predcasny 08.07, posledna platba mala byt uhradena k 08.07 - tento termin sa nestihol. a ja sa pytam, ci si moze uplatnit narok na materske az od 01.08, aby sa stihla vyplatit platba aj za jun, aj za jul naraz. dakujem
brčko
04.08.08,21:03
konkretne datumy: predpokladany porod 28.08, predcasny 08.07, posledna platba mala byt uhradena k 08.07 - tento termin sa nestihol. a ja sa pytam, ci si moze uplatnit narok na materske az od 01.08, aby sa stihla vyplatit platba aj za jun, aj za jul naraz. dakujem

Ak by mala predp.termín pôrodu 25.8.08, tak by mohla žiadať o materské 8týždnov pred PTP, teda od 30.6.08. V tom prípade by mala podmienku zaplatenia poistného za požadované obdobie splnenú (za obdobie do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu vzniku dôvodu na poskytnutie materského, teda za obdobie do konca mája 2008).

Inak nevidím velké šance, teda východisko pri nástupe na MD v júli 2008, ak nebolo poistné za jún 2008 zaplatené do 31.7.08 (teda najneskôr v posledný den kal.mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského).

Ešte som, myslím, na Porade nečítala konkrétny prípad, že by mamička žiadala o materské až po pôrode (ani zo zamestnania) a z DNP dokonca ani skutočný prípad (len bol viackrát dotaz) žiadania o materské neskôr ako 6týždnov pred PTP. Tiež by som nevedela jednoznačne odpovedať, kedy vzniká v takomto prípade dôvod na poskytnutie nem.dávky.?
vimar_77
05.08.08,04:54
Dakujem za odpoved. Takze, ak bude predpokladany termin 25.08, tak narok vznika k 30.06. K tomuto datumu vsak manzelke skoncil jeden pracovny pomer, nakolko mala 2 a zaroven samostatne DNP si vsak k 30.06 neplatila 270 dni. Moze to teda urobit tak, ze si narok na materské z DNP uplatni az od 01.07? alebo tam musi byt 30.06, teda zhodny datum s tym aky ma na ziadostiach od svojho zamestnavatela?
brčko
06.08.08,10:53
Dakujem za odpoved. Takze, ak bude predpokladany termin 25.08, tak narok vznika k 30.06. snád som dobre rátala, no treba si to overiť. K tomuto datumu vsak manzelke skoncil jeden pracovny pomer, nakolko mala 2 a zaroven samostatne DNP vznikola jej teda vôbec pri tolkých povinných nem.poisteniach nejaká povinnosť platiť aj DNP? Ak je dlh do 99Sk, tak je podmienka zaplatenia splnená § 31 ods.1 b) zákona o sociálnom poistení si vsak k 30.06 neplatila 270 dni. Moze to teda urobit tak, ze si narok na materské z DNP uplatni az od 01.07? alebo tam musi byt 30.06, teda zhodny datum s tym aky ma na ziadostiach od svojho zamestnavatela?

Či musí byť dátum na oboch žiadostiach zhodný neviem, aj ked by som to predpokladala.
To, že manželke neuplynulo 270dní do nástupu na MD by vadiť nemalo (ak by zaplatila v splatnosti poistné za obdobie do dosiahnutia 270dna DNP). Do nástupu na MD treba splniť 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, ak ide o to, aby sa materské z DNP rátalo zo skutočného VZ a nie predpokladaného VZ. 270dní stačí splniť do dna pôrodu. Podla info od mamičiek však treba zaplatiť DNP aj za obdobie od nástupu na MD do dosiahnutia 270dní. Ale dokedy? A či je to podmienkou pre vznik nároku?

Takže ide o to nezaplatenie. Ak by žiadala o materské od 1.7.08, tak by musela mať do 31.7.08 zaplatené poistné na DNP za obdobie do 30.6.08, čo ako ste písal nemala. Takže nárok na materské v tomto prípade by podla mna nemala.

No ako je to, ak pri uplatnovaní nároku na materskú z DNP uplynulo 270dní DNP až po nástupe na MD a za obdobie do dosiahnutia 270dní nie je zaplatené v splatnosti vám neviem povedať.
Či aj v tomto prípade platí len to, čo hovorí zákon, ktorý požaduje zaplatenie poisteného za obdobie do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu "nástupu na MD" a za toto obdobie požaduje mať zaplatené do konca mesiaca "nástupu na MD"???
Možno v tomto prípade SP má nejaké vnútorné usmernenie, že musí byť poistné za obdobie do dosiahnutia 270dní zaplatené napr. v splatnosti??? Takýto prípad uplatnovania nároku na materské z DNP nie je extra upravený v zákone.

Váš prípad by bol, predpokladám, nie jednoduchý, aj keby ste zaplatili poistné v splatnosti. Aj vzhadom na jej viaceré NP, takže snád ste dodržali maximálne odvody v súčte zo všetkých.
Danks
08.08.08,14:33
Dobry den, chcela by som sa opytat na moznosti ake mam v mojej situacii na zvysenie materskeho prispevku. 31.03.07 som bola prepustena z organizacnych dovodov, uz ako tehotna. Napriek tomu som sa od 1.4.08 zamestanala, aby som neprerusila poistenie, za 10.000 Sk. Som zaroven konatelkou spolocnosti, takze plat som si urcila sama, kedze som pocitala s tym, ze rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej je predchadzajuci rok, t.j. rok 2007. Od 1.6. som na PN a nastup na matersku mam v polovici septembra 08. Dozvedela som sa, ze rozhodujuce obdobie bude od nastupu do noveho zamestnania, co e pre mna velmi nepriazniva situacia. Da sa este nieco robit, aby som si vymeravaci zaklad zvysila?? Dobrovolne nemoc.poistenie, zvysenie platu, neplatene volno a pod. ?? Do marca 08 som mala pomerne vysoky plat, preto by ma mrzelo, keby som teraz doplatila na svoju nevedomost!! Vopred dakujem za odpoved.
brčko
08.08.08,19:27
Dobry den, chcela by som sa opytat na moznosti ake mam v mojej situacii na zvysenie materskeho prispevku. 31.03.07 som bola prepustena z organizacnych dovodov, uz ako tehotna. Napriek tomu som sa od 1.4.08 zamestanala, aby som neprerusila poistenie, za 10.000 Sk. Som zaroven konatelkou spolocnosti, takze plat som si urcila sama, kedze som pocitala s tym, ze rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej je predchadzajuci rok, t.j. rok 2007. Od 1.6. som na PN a nastup na matersku mam v polovici septembra 08. Dozvedela som sa, ze rozhodujuce obdobie bude od nastupu do noveho zamestnania, co e pre mna velmi nepriazniva situacia. bohužial je to tak, nem.dávky sa rátajú vždy len z posleného nem.poistenia, nie predchádzajúcich (ak teda nejde o uplatnenie v ochr.lehote, no to sú iné prípady) Da sa este nieco robit, aby som si vymeravaci zaklad zvysila?? Dobrovolne nemoc.poistenie, zvysenie platu, neplatene volno a pod. ?? z tohoto nič. Do marca 08 som mala pomerne vysoky plat, preto by ma mrzelo, keby som teraz doplatila na svoju nevedomost!! Vopred dakujem za odpoved.

už jedine ukončiť PN niekolko dní pred nástupom na MD, ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový PP napr. s maximálnym VZ na kal.den a odpracovať aspon 1den.

Ak vznikne nový PP v septembri, aj v septembri nastúpiš na MD, potom sa ti bude rátať materská z obdobia od vzniku tohto posledného PP do dna pred nástupom na MD. Takže tvoj vym.základ pre nem.poistenie (obvykle hrubá mzda za toto obdobie) sa bude deliť počtom "kal.dní" (pozor nie pracovných!!!) v tomto období. Maximálny denný VZ v septembri 2008 je 1007,3. Takže najlepšie je dosiahnuť hrubú mzdu vo výške 1007,3 x počet kal.dní od začiatku PP do dna pred nástupom na MD (môže to byť napr. základný plat + odmeny).

Ak by si však ukončila PN ešte v auguste a aj v auguste začal nový PP, pri nástupe na MD v septembri, tak by to mohlo byť zase trochu inak.

Resp. ukončenie PN a nový PP môžeš urobiť už teraz a ešte začať novú PN-ku...
Danks
09.08.08,11:14
Pan "brcko", velmi ste mi pomohol. Urobim ako ste pisali. Ukoncim PN a PP ku koncu augusta a od 1.09.sa zamestnam znova. Mozem sa znova zamestnat u toho isteho zamestnavatela, alebo je lepsie inde, aby nevznikol konflik zaujmov?
brčko
09.08.08,11:34
Pan "brcko", velmi ste mi pomohol. :) som baba
Urobim ako ste pisali. Ukoncim PN a PP ku koncu augusta a od 1.09.sa zamestnam znova. Mozem sa znova zamestnat u toho isteho zamestnavatela, alebo je lepsie inde, aby nevznikol konflik zaujmov?

môžeš aj u toho istého zamestnávatela. dôležitá je odhláška a nová prihláška.
Danks
09.08.08,12:25
Takze brcko, ste baba, pardon :-)) Nehnevajte sa, ale mam este otazku...
Mozem byt pocas zmeny PP na PNke?? Teda keby som ukoncila PP koncom augusta, ale na PN by som ostala az do 14.09 ? 15.09. mam prepokladnay nastup na matersku (som na rizikovom, teda nikdy neviem). Maximalny denny vymeriavaci zaklad je 1007,30*15 dni (od 01.09.-15.09.)=cca 15.000 (mesacnu hrubu mzdu si teda stanovim na 30.000??). A materska je 55% z 1007,30, teda 554 sk na den alebo 16620 sk mesacne. Ked som si to ratala z vymeriavacieho zakladu za minuly rok, tak mi to vyslo az okolo 900 sk na den, teda skoro 27000 sk. Je to mozne?? Da sa to este nejako zvysit??
brčko
09.08.08,12:53
Takze brcko, ste baba, pardon :-)) Nehnevajte sa, ale mam este otazku...
Mozem byt pocas zmeny PP na PNke?? Teda keby som ukoncila PP koncom augusta, ale na PN by som ostala az do 14.09 ? 15.09. mam prepokladnay nastup na matersku (som na rizikovom, teda nikdy neviem). Maximalny denny vymeriavaci zaklad je 1007,30*15 dni (od 01.09.-15.09.)=cca 15.000 (mesacnu hrubu mzdu si teda stanovim na 30.000??). A materska je 55% z 1007,30, teda 554 sk na den alebo 16620 sk mesacne. Ked som si to ratala z vymeriavacieho zakladu za minuly rok, tak mi to vyslo az okolo 900 sk na den, toto nie je možné, lebo maximálny mesačný VZ bol od 1.7.07 28142,-, takže aj pri mzde 50000,- bol VZ pre NP len 28142,-, od 1.7.08 je mesačné maximum 30219,- teda skoro 27000 sk. Je to mozne?? Da sa to este nejako zvysit?? v´9/08 je maximum tých cca 554,-, viac možné nie je

To už je ale iný prípad! (vo vyššie uvedenom prípaded som písala, že "aspon 1den odpracovať! - v takom prípade sa materská ráta zo "skutočného vymer.základu)
Teraz ale váham, čo odpovedať. To už je pre mna trochu "neznámo=neisto". Takže vlastne radím, čo by som prakticky asi dotiahnuť nevedela/mala problém.
PP možno ukončiť aj začať počas PN. Na tom sa zhodujú viacerí z porady. ZP to nevylučuje, takže možné to je.
V tomto prípade sa však nebude materská rátať spôsobom ako som písala predtým, ale z tzv. "pravdepodobného denného vymer.základu"- vid § 57 ods.1 písm a) + § 54 ods.2 písm.c) Zákona o sociálnom poistení. Ten sa vyráta ako jedna tridsatina z vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci uplatnovania si nároku na materskú - vid § 57 ods.2 . Preto je dobré začať tento PP od 1.9.08, aby bol predpokladaný VZ celomesačná HM. Takže pri mesačnej HM 30000, by mal byť pravd.DVZ = 1000Sk/den.
Vaša mzdárka sa však iste nepoteší, lebo bude mať predpokladám chaos, ako vás evidovať v novom zamestnaní, kedže za prvých 10dní PN-ky platí zamestnávatel. Ako je to pri pokračujúcej PN-ke v novom PP, to veru neviem a netuším možné komplikácie !?
Takže možné je aj toto, no poradte sa aj s vašou mzdárkou. A úprimne, ak si zvolíte túto variantu, nezávidím jej!!!
Danks
09.08.08,14:04
Tak ta ma uz teraz so mna hlavu v smutku:-) Teda este o nicom nevie:-) No ja by som to viac nekomplikovala, ukoncila PN-ku aj PP k 31.08. a od 01.09. nastupila na dva tyzdne do novej prace. Bude to tak ok? Maximalna vyska materskej je teda okolo tych 16-17.000 mesacne? Je dana zakonom aj minimalna davka??
brčko
09.08.08,15:18
Tak ta ma uz teraz so mna hlavu v smutku:-) Teda este o nicom nevie:-) No ja by som to viac nekomplikovala, ukoncila PN-ku aj PP k 31.08. a od 01.09. nastupila na dva tyzdne do novej prace. Bude to tak ok? stačilo by aj neskorší nástup, ale myslím je to ok Maximalna vyska materskej je teda okolo tych 16-17.000 mesacne? maximálna výška materskej je závislé od aktuálneho mesačného maxima a počtu kal.dní v mesiaci, v ktorom nastupujete na MD. v septembri je to teda 55% z 30219:30dní Je dana zakonom aj minimalna davka?? nie, ale v prípade, že je materské za mesiac nižšie ako rodičovský príspevok, tak UPSVaR vyrovnáva do výšky rodič.príspevku t.č. 4560,-, od 1.9.08 4780,- (ale to asi až od narodenia dieťaťa)
.


15.09. mam prepokladnay nastup na matersku. Maximalny denny vymeriavaci zaklad je 1007,30*15 dni (od 01.09.-15.09.)=cca 15.000 (mesacnu hrubu mzdu si teda stanovim na 30.000??). ak chceš maximálnu materskú, tak mesačná hrubá mzda by mala byť cca 33 200,- , lebo sept.08 má 22prac.dní+sviatkov a ty 10budeš mať platených, takže približný (z dôvodu sviatkov) výpočet mzdy = 33200:22x10= 15091,- , DVZ cca 1006 x 55% = materské cca 553,3 Sk/kalend.den
Jozef Mihál
09.08.08,15:28
Pozor, maximálny VZ je 30219 Sk, a to aj pri mesačnej mzde 33200 Sk. Sociálka pri výpočte DVZ akceptuje len sumu 30219 Sk.
brčko
09.08.08,15:34
Pozor, maximálny VZ je 30219 Sk, a to aj pri mesačnej mzde 33200 Sk. Sociálka pri výpočte DVZ akceptuje len sumu 30219 Sk.

p.Mihál, myslíte, ak by sa materské rátalo z pravdepodobnoho VZ?

Lebo v prípade, ak by mala VZ pre NP a dosiahla v 9/08 hrubú mzdu za obdobie od začiatku PP 1.9.08 do dna pred nástupom na MD t.j. do 14.9.08 = 10platených dní (odprac+sv) z 22platených dní v sept., tak by hrubá mzda 33200,- mala byť OK, lebo to vychádza denný vymer.základ cca 1006,-sk na kalend.den. (maximum pre september je 1007,3)
Danks
10.08.08,07:14
.

Dakujem velmi pekne za rady. Velmi ste mi pomohla.
Danks
11.08.08,14:51
môžeš aj u toho istého zamestnávatela. dôležitá je odhláška a nová prihláška.

Tak este jedna otazka...pokial sa odhlasim a prihlasim Registracnym listom FO u toho isteho zamestanvatela, musim tuto zmenu nahlast aj v zdravotnej poistovni?? Pripadne, kde vsade treba este tuto zmenu nahlasit? Velmi pekne dakujem.
jankasm
12.08.08,10:35
Tak este jedna otazka...pokial sa odhlasim a prihlasim Registracnym listom FO u toho isteho zamestanvatela, musim tuto zmenu nahlast aj v zdravotnej poistovni?? Pripadne, kde vsade treba este tuto zmenu nahlasit? Velmi pekne dakujem.

No keďže to bude normálne ukončenie pracovného pomeru a následne nový PP, nejedná sa o zmenu. Treba zamestnanca odhlásiť zo SP aj zo SP, a následne znovu prihlásiť ako nového zamestnanca na SP - vypísaním RLFO a rovnako aj na ZP - vypísaním Oznámenia zamestnávateľa o zmenách ....
Nikde inde už nie je potrebné to nahlasovať.
Danks
13.08.08,17:18
No keďže to bude normálne ukončenie pracovného pomeru a následne nový PP, nejedná sa o zmenu. Treba zamestnanca odhlásiť zo SP aj zo SP, a následne znovu prihlásiť ako nového zamestnanca na SP - vypísaním RLFO a rovnako aj na ZP - vypísaním Oznámenia zamestnávateľa o zmenách ....
Nikde inde už nie je potrebné to nahlasovať.

Super.Dakujem.
Danks
15.08.08,06:41
Super.Dakujem.
Moze mi niekto vysvetlit, co toto presne znamena? Ze sa neprihliada na prerusenie povinneho nemocenskeho poistenia? Teda, ci to nejako ovplyvni moje rozhodujuce obdobie, pokial menim zamestnanie od 01.09.08 ? Malo by sa ratat od 01.09.08.do nastupu na matesku. Dufam, ze toto je o niecom inom.
Dakujem.

S ucinnostou od 1. augusta 2006, pri urceni rozhodujuceho obdobia na zistenie denneho vymeriavacieho zakladu sa neprihliada na prerusenie povinneho nemocenskeho poistenia a v zmysle § 54 ods. 5 a 6 v zneni zakona c. 310/2006 Z.z. sa z rozhodujuceho obdobia na zistenie denneho vymeriavacieho zakladu vylucuju obdobia, za ktore poistenkyna nie je povinna platit poistne na nemocenske poistenie a obdobia prerusenia povinneho nemocenskeho poistenia.
kathie41
15.08.08,06:50
chcem sa opýtať, zaplatila som si DNP vo výške 1239,- do júna.Chcem vedieť či mám platiť od júla zvýšené poistenie na 1330,-
brčko
15.08.08,09:03
chcem sa opýtať, zaplatila som si DNP vo výške 1239,- do júna.Chcem vedieť či mám platiť od júla zvýšené poistenie na 1330,-

Ak si doručila do soc.poistovne najneskôr do 30.6.08 zmenu vymer.základu na 30219,-, tak tento VZ platí pre teba od 1.7.08 a musíš už platiť 1330,-

Ak si však žiadnu zmenu nepodala, platíš po starom. Ty si v RLFO prihláške nevypisovala, že sa prihlasuješ na "maximum", ale si vypisovala sumu 28142,- a tá platí až do zmeny, resp. odhlásenia. Teraz je rozhranie/rozmedzie pre VZ nemoc.poistenia od 8100,- do 30219,- a ty si v limite.

Ak by si však bola prihlásená z minimálneho VZ 8100,- a ten by sa zvyšoval (predpoklad je od 1.1.09), tam už je to trochu iné. Vždy treba mať "aspon" minimálny VZ, takže prihlásený z VZ 8100, pri zvyšovaní VZ od 1.1.09 by mali povinnosť platiť zo zvýšeného minima.
brčko
15.08.08,09:12
Moze mi niekto vysvetlit, co toto presne znamena? Ze sa neprihliada na prerusenie povinneho nemocenskeho poistenia? Teda, ci to nejako ovplyvni moje rozhodujuce obdobie, pokial menim zamestnanie od 01.09.08 ? Malo by sa ratat od 01.09.08.do nastupu na matesku. Dufam, ze toto je o niecom inom.
Dakujem.

S ucinnostou od 1. augusta 2006, pri urceni rozhodujuceho obdobia na zistenie denneho vymeriavacieho zakladu sa neprihliada na prerusenie povinneho nemocenskeho poistenia a v zmysle § 54 ods. 5 a 6 v zneni zakona c. 310/2006 Z.z. sa z rozhodujuceho obdobia na zistenie denneho vymeriavacieho zakladu vylucuju obdobia, za ktore poistenkyna nie je povinna platit poistne na nemocenske poistenie a obdobia prerusenia povinneho nemocenskeho poistenia.

Prerušenie u zamestnancov znamená napr. neplatené volno na žiadosť zamestnanca alebo prerušenie od 11 dna očr-ky. O to u teba nejde.

Ty neprerušuješ nem.poistenie ale ukončuješ PP a vzniká ti nový PP a nové nem.poistenie (budeš mať odhlášku a prihlášku, nie "zmenu"!!!), takže tvoje rozhodujúce obdobie je vid § 54 ods.2 písm.c.

Kedysi (do 31.7.06) by stačilo, keby si si zobrala v pôvodnom prac.pomere 2.9.08 neplatené volno a nemoc.dávka by sa ti rátala z obdobia od 3.9.08..., To už teraz nie je možné. O tom je ten § 54 ods.5+6 + § 26 ods.5 ZoSP. Teraz je nevyhnutné ukončiť PP a uzatvoriť nový.
zozo
08.09.08,07:23
Dobry den, aj ja by som vas chcela poprosit o radu. Som na rodicovskej dovolenke s 2,5rocnou dcerkou, pocas rodicovsej dovolenky mi skoncil prac. pomer na dobu urcitu (k 31.12.2007). V decembri min. roku som sa prihlasila na DNP s najvyssim VZ, od januara bez prerusenia znizila vymer. zaklad na minimum (teraz platim 357Sk/mesacne, dufam, ze to sa nemenilo a ze je to ok). V polovici novembra mam termin porodu, cize splnam podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia, aj 26 tyzdnov platenia nemocenskeho pred porodom... Chcem sa opytat, je podla toho vsetko v poriadku a mala by som mat matersku tych cca 15 000 ? A hlavne - budem mat rovnaku matersku celych 6 mesiacov, alebo len do konca toho roka a pre buduci rok sa to bude pocitat z ineho VZ, resp. z toho, co som platila v roku 2007, cize z minima ?? A posledna otazka - kedy mozem prestat platit DNP ? Resp. aky ma vyznam si ho platit nadalej ? Asi su to hlupe otazky,ale mam v tychto veciach bordel, aj ked co-to som sa uz z tejto diskusie dozvedela... Dakujem vam.
brčko
08.09.08,08:02
Dobry den, aj ja by som vas chcela poprosit o radu. Som na rodicovskej dovolenke s 2,5rocnou dcerkou, pocas rodicovsej dovolenky mi skoncil prac. pomer na dobu urcitu (k 31.12.2007). V decembri min. roku som sa prihlasila na DNP s najvyssim VZ takže v decembri z VZ 28142??? mala si od prihlásenia na DNP neplatené volno v zamestnaní resp. bola si na PN ???? ak nie pracovala si/ čerpala dovolenku?? aký bol tvoj VZ pre nem.poistenie z poslednej výplaty za 1.-31.12.07 , od januara bez prerusenia znizila vymer. zaklad na minimum (teraz platim 357Sk/mesacne, dufam, ze to sa nemenilo a ze je to ok). V polovici novembra mam termin porodu, cize splnam podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia, aj 26 tyzdnov platenia nemocenskeho pred porodom...
1. Chcem sa opytat, je podla toho vsetko v poriadku a mala by som mat matersku tych cca 15 000 ? záleží od tvojho VZ pre nem.poistenie zo zamestnania za obdobie od prihlásenia sa na DNP do 31.12.07, ak bol nula Sk, tak áno
2. A hlavne - budem mat rovnaku matersku celych 6 mesiacov, alebo len do konca toho roka a pre buduci rok sa to bude pocitat z ineho VZ, resp. z toho, co som platila v roku 2007, cize z minima ?? materské sa vypočíta ku dnu nástupu na MD a vypláca sa na 1kalend.den rovnaká suma po celú dobu, t.j. obvykle 28týždnov/resp. 37týždnov u osamelých alebo mamičiek s viac narodenými deťmi
3.A posledna otazka - kedy mozem prestat platit DNP ? počas poberania materského, nemocenského, ošetrovaného (u očr max.10dní aj ked trvá očr dlhšie) platiť DNP nemusíš. Po ukončení poberania materského sa rozhodni, či budeš pokračovať.
4. Resp. aky ma vyznam si ho platit nadalej ? budeš mať nárok na nemocenské, ošetrovné aj po materskej, ale ak začne PN, očr v r.2009, tak len z VZ v r. 2008 Asi su to hlupe otazky,ale mam v tychto veciach bordel, aj ked co-to som sa uz z tejto diskusie dozvedela... Dakujem vam.
.
zozo
08.09.08,13:59
Brcko dakujem za odpoved. K tvojim upresnujucim otazkam, neviem ci sa rozumieme, ale skusim:
ano, v decembri 2007 som sa prihlasila s VZ 28142.
K 31.12.2007 mi skoncil prac. pomer (na dobu urcitu), ale do prace som nechodila uz od nastupu na 1. matersku, co bolo vo februari 2006, takze som nemala neplat. volno, ani PN, ani som nepracovala, ani necerpala dovolenku.
Cize tato otazka: aký bol tvoj VZ pre nem.poistenie z poslednej výplaty za 1.-31.12.07, je bezpredmetna, alebo nie ? Dakujem za tvoju snahu pomoct mi sa v tom zorientovat.
sta
08.09.08,15:18
Ahojte poraďáci, písala som sem vo februári ohľadom mojej kamošky, ktorá si chcela vylepšiť materskú a ochotne ste mi vtedy poradili...problém je, že teraz jej prišlo zo sociálnej poisťovne vyrozumenie o výške materského a vypočítali jej 148,50 Sk na deň :-( Inak písala som vtedy pod maminým nickom ludmila12. Skúsim to celé zrekapitulovať a dúfam, že mi s tým pomôžete.
Takže:
od 1.6.2005 do 31.12.2006 - zamestnaná
od.1.1.2007 do 26.2.2007 - úrad práce
od 27.2.2007 do 31.10. 2007 - zamestnaná
od 1.11.2007 je doborovoľne nezamestnaná, platí si iba ZP
Od 11.2.2008 sa prihlásila na DNP a platí si z maximálneho VZ.
11.8.2008 nastúpila na materskú a termín pôrodu má stanovený na 22.9.2008.
Neviem, či zle počítam, ale od 11.2. do 11.8.2008 mi to vychádza presne 26 týždňov čo si platí z max. VZ DNP a zo SP jej dnes prišlo rozhodnutie, že jej od 11.8. vzniká nárok na materské 148,50 Sk na deň..:-(
V tom rozhodnutí je zvýraznený tento §:
Podľa § 57 ods. 1 zákona v znení neskorších predpisov výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak:
a)
b)
c) DNP osoba bola nepretržite DN poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky;

Nerozumiem tomu, myslela som, že sme spravili všetko pre to, aby jej vyšla maximálna materská :-(
Pozriete sa mi prosím niekto na to?
ďakujem.
brčko
08.09.08,16:24
Brcko dakujem za odpoved. K tvojim upresnujucim otazkam, neviem ci sa rozumieme, ale skusim:
ano, v decembri 2007 som sa prihlasila s VZ 28142.
K 31.12.2007 mi skoncil prac. pomer (na dobu urcitu), ale do prace som nechodila uz od nastupu na 1. matersku, co bolo vo februari 2006, takze som nemala neplat. volno, ani PN, ani som nepracovala, ani necerpala dovolenku.
Cize tato otazka: aký bol tvoj VZ pre nem.poistenie z poslednej výplaty za 1.-31.12.07, je bezpredmetna, alebo nie ? Dakujem za tvoju snahu pomoct mi sa v tom zorientovat.

som na tú rodičovskú dovolenku potom pozabudla. Ak si počas prihlásenia z maxima nemala z dôvodu čerpania RD žiadny VZ, tak je to OK.
Podla tvojich info budeš mať nárok na maximum z decembra 2007 t.j. cca 499,-Sk na den
brčko
08.09.08,16:33
Ahojte poraďáci, písala som sem vo februári ohľadom mojej kamošky, ktorá si chcela vylepšiť materskú a ochotne ste mi vtedy poradili...problém je, že teraz jej prišlo zo sociálnej poisťovne vyrozumenie o výške materského a vypočítali jej 148,50 Sk na deň :-( Inak písala som vtedy pod maminým nickom ludmila12. Skúsim to celé zrekapitulovať a dúfam, že mi s tým pomôžete.
Takže:
od 1.6.2005 do 31.12.2006 - zamestnaná
od.1.1.2007 do 26.2.2007 - úrad práce
od 27.2.2007 do 31.10. 2007 - zamestnaná
od 1.11.2007 je doborovoľne nezamestnaná, platí si iba ZP
Od 11.2.2008 sa prihlásila na DNP a platí si z maximálneho VZ.
11.8.2008 nastúpila na materskú a termín pôrodu má stanovený na 22.9.2008.
Neviem, či zle počítam, ale od 11.2. do 11.8.2008 mi to vychádza presne 26 týždňov čo si platí z max. VZ DNP a zo SP jej dnes prišlo rozhodnutie, že jej od 11.8. vzniká nárok na materské 148,50 Sk na deň..:-(
V tom rozhodnutí je zvýraznený tento §:
Podľa § 57 ods. 1 zákona v znení neskorších predpisov výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak:
a)
b)
c) DNP osoba bola nepretržite DN poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky;

Nerozumiem tomu, myslela som, že sme spravili všetko pre to, aby jej vyšla maximálna materská :-(
Pozriete sa mi prosím niekto na to?
ďakujem.





no tiež mi to vychádza na presne uplynutie 26týždnov 10.8.08, takže od 11.8.08 nárok na materské zo skutočného VZ
11.2.08 je pondelok - 7-mi týžden a
11.8.08 je tiež pondelok 33-tí týžden,
vid
http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php

ak je skutočne prihlásená od 11.2. a nárok si uplatnovala od 11.8. nech to určite nenechá tak!!! Asi by som najskôr zavolala tej pracovníčke, čo vyrátala materské, nech si preráta tých 26týždnov. Ak neuzná chybu, resp. rozhodnutie nebude môcť prerobiť, tak by som sa určite odvolala.
sta
08.09.08,16:36
ďakujem, už som myslela, že som zasa niečo zle pochopila :-(
Skúsim tam zajtra zavolať, či mi to nejako rozumne vysvetlia a ak nie, tak podám odovolanie...Dosť ma to nahnevalo, tak som zvedavá čo mi tá pani povie...
Veľké ďakujem za pomoc ;o)
zozo
09.09.08,15:36
brcko, velmi pekne dakujem.
sta
10.09.08,06:12
no tiež mi to vychádza na presne uplynutie 26týždnov 10.8.08, takže od 11.8.08 nárok na materské zo skutočného VZ
11.2.08 je pondelok - 7-mi týžden a
11.8.08 je tiež pondelok 33-tí týžden,
vid
http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php

ak je skutočne prihlásená od 11.2. a nárok si uplatnovala od 11.8. nech to určite nenechá tak!!! Asi by som najskôr zavolala tej pracovníčke, čo vyrátala materské, nech si preráta tých 26týždnov. Ak neuzná chybu, resp. rozhodnutie nebude môcť prerobiť, tak by som sa určite odvolala.

Dnes som sa dovolala do SP :-( Pani, ktorá vypočítavala nárok na materské je na dovolenke...Ale našťastie tam bola ochotná kolegyňa, ktorá mi povedala, že to spolu počítali a v zákone je vraj uvedené, že ten 1 deň 11.8. odkedy má nástup na materskú sa už do tých 26 týždňov nezapočítava ;o(
Opravte ma ak sa mýlim, ale týždeň končí v nedeľu a v pondelok začína nový týždeň, takže 11.8. je predsa už začiatok 27 týždňa, alebo nie?
Vraj to obdobie je rátané od 11.2. do 10.8.2008...Som z toho teraz jeleň :-(
ajobs
10.09.08,07:51
Dnes som sa dovolala do SP :-( Pani, ktorá vypočítavala nárok na materské je na dovolenke...Ale našťastie tam bola ochotná kolegyňa, ktorá mi povedala, že to spolu počítali a v zákone je vraj uvedené, že ten 1 deň 11.8. odkedy má nástup na materskú sa už do tých 26 týždňov nezapočítava ;o(
Opravte ma ak sa mýlim, ale týždeň končí v nedeľu a v pondelok začína nový týždeň, takže 11.8. je predsa už začiatok 27 týždňa, alebo nie?
Vraj to obdobie je rátané od 11.2. do 10.8.2008...Som z toho teraz jeleň :-(


...myslím, že aj od 11.2. do 10.8.2008 vyjde presne 182 dní ( február mal predsa 29 dní toho roku ), takže podmienka trvania 26 týždňov DNP nepretržite je splnená. Pre kontrolu 26 týždňov x 7 dní = 182 dní.
sta
10.09.08,08:25
...myslím, že aj od 11.2. do 10.8.2008 vyjde presne 182 dní ( február mal predsa 29 dní toho roku ), takže podmienka trvania 26 týždňov DNP nepretržite je splnená. Pre kontrolu 26 týždňov x 7 dní = 182 dní.

ďakujem, ja tiež nech počítam ako počítam stále to je 26 týždňov...Asi tam skúsim zavolať ešte raz, alebo rovno napíšem odvolanie...

ďakujem ešte raz za pomoc a rady :o)

pekný deň prajem...
brčko
10.09.08,12:17
sta, treba sa v tomto prípade jednoznačne odvolať. Prípadne svoj úmysel odvolať sa oznám tej pani, čo čerpe dovolenku, či ju to nerozhýbe a nezistí si správny výpočet u vedúcej.
Aha, dúfam, že tam nie je nejaká lehota na odvolanie. Treba si dobre prečítať. Ak je stanovená, radšej hned napísať odvolenie.
sta
12.09.08,06:12
sta, treba sa v tomto prípade jednoznačne odvolať. Prípadne svoj úmysel odvolať sa oznám tej pani, čo čerpe dovolenku, či ju to nerozhýbe a nezistí si správny výpočet u vedúcej.
Aha, dúfam, že tam nie je nejaká lehota na odvolanie. Treba si dobre prečítať. Ak je stanovená, radšej hned napísať odvolenie.


Keď som v stredu volala do SP, tak mi tá jej kolegyňa povedala, že oni aj chceli poslať naspäť tú žiadosť o materské žeby sa to posunulo o jeden deň, ale keďže na tom tlačive už bolo 2x škrtané (lekárka sa tam pomýlila v mene a dátume), tak to nechali tak...

Poprosili sme teda lekárku, aby vystavila novú žiadosť o materské a pre istotu jej tam zmenila aj dátum pôrodu na 23.9.2008. Takže nástup na materskú jej dám 12.8.2008 a snáď to už aj v SP výjde tých 26 týždňov...Pošlem im k tomu sprievodný list s vysvetlením a budem dúfať, že sa všetci pochopíme :D

ďakujem ešte raz všetkým za pomoc :o)) Dám vedieť, či sa to konečne podarilo :-D
pekný deň
seda
17.09.08,12:54
Dobrý deň, prečítala som si túto tému a pokiaľ som dobre pochopila, už nie je možné poberať maximálnu materskú s viacerých poistení. Moja predstava bola taká, že si začnem od 10/08 platiť DNP z maxima, otehotniem a pred nástupom na materskú u zamestnávateľa zruším PP a následne uzavriem nový PP s maximom, že budem poberať 2 maximálne materské. Neviete mi poradiť, v prípade, že otehotniem, pravdepodobne budem musieť byť na rizikovom a chcem si danú PN navýšiť. Oplatí sa mi začať platiť z maxima DNP, aby som dostávala PN z maxima DNP aj zo zamestnania čo mi prináleží z príjmov predchádzajúceho roka, či mi vyrátajú len rozdiel zo zamestnania a DNP do maxima? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Skúsite mi pomôcť?
brčko
18.09.08,17:29
Dobrý deň, prečítala som si túto tému a pokiaľ som dobre pochopila, už nie je možné poberať maximálnu materskú s viacerých poistení. áno, je to tak, už sa dá poberať v súhrne zo všetkých nem.poistení len jedno maximum Moja predstava bola taká, že si začnem od 10/08 platiť DNP z maxima, otehotniem a pred nástupom na materskú u zamestnávateľa zruším PP a následne uzavriem nový PP s maximom, že budem poberať 2 maximálne materské. Neviete mi poradiť, v prípade, že otehotniem, pravdepodobne budem musieť byť na rizikovom a chcem si danú PN navýšiť. Oplatí sa mi začať platiť z maxima DNP, aby som dostávala PN z maxima DNP aj zo zamestnania čo mi prináleží z príjmov predchádzajúceho roka, či mi vyrátajú len rozdiel zo zamestnania a DNP do maxima? len rozdiel a je otázne, či budeš mať vôbec nárok na PN. nepíšeš, či si už teraz DNP alebo máš iné ukončené nem.poistenie. A ak nárok z DNP budeš mať, tak ak vznikne PN-ka v období kratšom ako 26týždnov (t.j. do 182-hého dna od posl.prihlásenia), tak tvoj nárok z DNP sa bude rátať len z min.mzdy a nie zo skutočného VZ. pozri zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c + ods.2 Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Skúsite mi pomôcť?

:) ak máš tú možnosť, najlepšie je podla mna pred nástupom na PN ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s maxim.denným VZ v rozhodujúcom období pred nástupom na PN (pozor na víkendy).
seda
19.09.08,05:18
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
rkluka
29.09.08,11:04
Dobrý deň.
Poraďte mi.
Manželka zamestnaná nepretržite VZ 14 000 Sk. Zaplatené DNP z min.VZ od 1.3.-31.12.2007.
Bude sa brať do úvahy DNP z roku 2007 do max VZ ak sa narodí napr. v 7/2009?
Čo treba urobiť pre max. materskú?
Ďakujem Vám.
bbbbb
01.10.08,10:22
Dobrý deň!
Som zamestnaná s VZ 8100 Sk. Uvažujem nad tým, platiť dobrovoľné poistenie. Počula som, že od 1.1.2009 sa má zrušiť súbeh poistenia zo zamestania a dobrovoľného nemocenského poistenia. Kde by som si to mohla overiť? Ďakujem
ajobs
02.10.08,18:12
Dobrý deň!
Som zamestnaná s VZ 8100 Sk. Uvažujem nad tým, platiť dobrovoľné poistenie. Počula som, že od 1.1.2009 sa má zrušiť súbeh poistenia zo zamestania a dobrovoľného nemocenského poistenia. Kde by som si to mohla overiť? Ďakujem

....táto vec bola v štádiu úvah MPSVaR, ale nie je zatiaľ v návrhu prerokovávanej novely zákona o sociálnom poistení. Novela bude v druhom čítaní koncom októbra 2008. Takže viac info tu nájdeš začiatkom novembra 2008.
sta
09.10.08,05:41
sta, treba sa v tomto prípade jednoznačne odvolať. Prípadne svoj úmysel odvolať sa oznám tej pani, čo čerpe dovolenku, či ju to nerozhýbe a nezistí si správny výpočet u vedúcej.
Aha, dúfam, že tam nie je nejaká lehota na odvolanie. Treba si dobre prečítať. Ak je stanovená, radšej hned napísať odvolenie.

Ahojte všetci. Tak nakoniec sme s materskou dopadli tak, že sme predsa len podali to odvolanie ;o)
Zdalo sa mi totiž mimoriadne čudné, že nám tá pani v sociálke tvrdila, že ona už teraz v tom stave akom to je, nemôže zmeniť to rozhodnutie o priznaní výšky materského, ale ak by sa stalo, že kamoška porodí naozaj až po tom 22.9. tak potom nech jej zavolá a ona to zmení...tak na to som ostala pozerať ako puk...To odvolanie jej nakoniec napísal známy (právnik) a upozornil ich v ňom aj na fakt,že v rozhodnutí nezdôvodnili prečo jej priznávajú materskú len v min. výške, no to odvolanie nemalo chybu.
Včera (týždeň po podaní odvolania) volala kamoške dotyčná pani zo sociálky a ospravedlňovala sa jej, že zle vypočítala jej materskú a že cítila potrebu jej zavolať a ospravedlniť sa. Samozrejme jej ju odplatia a za september už dostane na účet plnú výšku ;o))
Takže toľko naša skúsenosť ;o) chcem sa Vám ešte raz poďakovať za pomoc.

PS: kamoška predsa len porodila 24.9. a má krásneho a zdravého chlapčeka, takže máme dvojnásobnú radosť :-)
prajem pekný deň
brčko
09.10.08,07:20
:) :) :)
no fajn správy.
Tak gratulujem mamine a všetko dobré ... hlavne vela zdravia všetkym.

By som stratila akékolvek "ilúzie" o postupoch SP, ak by jej toto neuznali.
Marcelkassv
09.10.08,10:22
Prajem pekny slnecny den.
chcem sa opytat, ako mam postupovat s dobrovolnym poistenim. Som zamestnana uz druhy rok, a skoro 290 dni (od 08.2007 - 07.2008) som si platila dobrovolne nemocenske poistenie.
Teraz by som chcela si zacat platit znova, pretoze som tehotna. Moja otazka je, z akej sumy si mam platit poistenie, a ci sa mi to oplati, kedze uz som asi 6tt. Ak dobre pocitam, zaratava sa mi aj to predosle poistenie, ze ano?
Dakujem za odpoved.
brčko
09.10.08,10:36
Prajem pekny slnecny den.
chcem sa opytat, ako mam postupovat s dobrovolnym poistenim. Som zamestnana uz druhy rok, a skoro 290 dni (od 08.2007 - 07.2008) som si platila dobrovolne nemocenske poistenie.
Teraz by som chcela si zacat platit znova, pretoze som tehotna. Moja otazka je, z akej sumy si mam platit poistenie, a ci sa mi to oplati, kedze uz som asi 6tt. Ak dobre pocitam, zaratava sa mi aj to predosle poistenie, ze ano?
Dakujem za odpoved.

áno, do dní DNP sa ti zarátajú aj dni ukončeného DNP, vzhladom na to, že budú v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.
Treba sa prihlásiť znovu na DNP a stanoviť si vymeriavací základ podla tvojho VZ v zamestnaní t.j. od maximálneho VZ 30219 odrátať tvoju hrubú mzdu. Potom treba platiť načas a v správnej výške poistné a nastúpiť na MD po uplynutí 26 týždnov od tohto posledného prihlásenia, čo vzhladom na to, že si len v 6tt. by si mala stihnúť.
Od 1.1.09 si môžeš dať zmenu VZ na minimum (pozri tému o materskom 2008 či 2009?)

Ak ti budú trvať ku dnu nástupu na MD obe nemoc.poistenia (DNP aj zamestnanie), mala by si mať nárok na materské z oboch.
eviketa
14.10.08,07:49
Zmeny budú platiť pravdepodobne od 1.1.2009, a na získanie maximálneho materského je jednoduchý recept, keď si zamestnanec a máš "spriazneného" zamestnávateľa. Krátko pred nástupom na MD ukončíš PP, a uzatvoríš nový PP z maximálnym VZ .
moja otazka : nevadi ak je to ten isty zamestnávatel?
Mianto
20.10.08,08:41
Dobry den,ja by som tiez poprosila o radu-27.maja 2006 som nastupila na matersku- dovtedy som bola riadne zamestnana a moj pracovny pomer trva -momentalne poberam rodicovsky prispevok, 1. maja 2009 mam termin druheho porodu, je este mozne ovplyvnit vysku mojej materskej dobrovolnym poistenim? Dakujem.
greguska
20.10.08,12:09
Dobry den,
dakujem za tieto info, su skvele. Prosim vas o radu v mojej situacii, bo uz stracam prehlad...

od 1.7.2004 som zamestnana.
HM rok 2008- januar az marec 9000 Sk, april 30000 Sk
od 01.05.2008 som na MD
od 01.02.2007 som DPO s VZ 10000 - stav trva, teraz si neplatim z dovodu vylucenia povinnosti platit poistne

Kedze sa blizi koniec MD, prosim vas o radu ako postupovat. Planujem pokracovat v starostlivosti o dieta, cize poberat rodicovsky prispevok, potom planujeme dalsie dieta. Zaroven mam moznost cerpat PN, ak je to mozne popri rodicovskom p. Je vyhodnejsie odist na PN tento rok, alebo az 2009, prip. 2010. Mam po skonceni MD pokracovat v plateni dobrovolneho alebo ho zrusit?

Dakujem velmi pekne za radu.
drahuska
21.10.08,17:09
Dobrý večer, čistou náhodou som sa dostala na túto stránku a dozvedela sa čo to o materskej. Ja som momentálne v 2 mesiaci tehotenstva čiže 270 dní DNP už nestihnem, ale ako je to s tou zmenou zamestnávateľa resp.výstup a zase nástup aj u toho istého.Momentálne čerpám dovolenku, 23.okt.idem na kontrolu, tak ma iste vypíše na PN a poberala som na papieri min mzdu.Dá sa ešte niečo robiť? Ďakujem
JUDDIT
22.10.08,07:45
SZCO bez poistenia od 15.5.2007 chce sa dobrovolne prihlasit na nemocenske poistenie z hladiska možnej PN, alebo príp. materskej , ak by chcela rodiť v roku 2009 aký VZ a kedy si zvoliť za účelom najvyššej materskej, je možné aj zamestnať sa na krátu dobu s max. VZ.teraz sa ide prihlásiť aby mala splnenú podmienku 270 dní v predch. 2 rokoch.
podotázka: 270 dní sa počítajú všetky poistenia( zamestnanec, SZČO a dobrovoľne poistení) spolu?
ešte môj názor: teraz sa prihlásiť na dobrovloľné poistenie s VZ 8100.- Sk
ak zostane tehotná tesne pred MD zrušiť dobrovoľné poistenie.
prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie s max. VZ cca 32000 Sk alebo zrušiť dobrovolne poistenie a zamestnať sa tesne pre MD na pár dní s VZ 32000 Sk, bude mať v tomto prípade max. materskú?
JUDDIT
22.10.08,09:52
POSÚVAM........
bbbbb
05.11.08,12:09
....táto vec bola v štádiu úvah MPSVaR, ale nie je zatiaľ v návrhu prerokovávanej novely zákona o sociálnom poistení. Novela bude v druhom čítaní koncom októbra 2008. Takže viac info tu nájdeš začiatkom novembra 2008.

Ďakujem zo odpoveď ajobs. Ide o súbeh poistenia zo zamestnania a dobrovoľného nemocenského poistenia, ktorý mal byť k 1.1.2009 zrušený. Prosím o odpoveď, či sa neudiala nejaká zmena ohľadom súbehu týchto poistení. Ďakujem.
karpis
05.11.08,12:36
Moja dcéra je zamestnaná v UK viac ako 2 roky , 15.1.2009 ukončí pracovný pomer v Uk,zamestná sa s max. VZ ale vyzerá to tak že pôjde na PN bude dostávať PN a následne materské ak na Slovensku budem mať odpracované cca týždeň? Na MD by mal byť nástup okolo 25. mája.
renkulka
05.11.08,18:50
Ajobs, prosím, ja som zamestnaná u dvoch zamestnávateľov /v dvoch rôznych okresoch/ aj si platím dobrovoľné nem.poistenie. Nakoľko sa plánuje tento súbeh od roka 2009 zrušiť. Teraz vyvoláva horlivá pracovníčka SP jednému môjmu zamestnávateľovi, aby mi povedal, že nemôže za mňa platiť aj on aj ja sama. Že sa mám ísť ako DNP odhlásiť a vybaviť si to na SP do druhého okresu. Je to vôbec pravda, vôbec som nepočula o tom, že ešte tohto roka to nie možné? čo by som asi mala dotyčnej povedať, ak by mi volala a tvrdila to. ďakujem, pekný večer.
brčko
05.11.08,19:05
Ajobs, prosím, ja som zamestnaná u dvoch zamestnávateľov /v dvoch rôznych okresoch/ aj si platím dobrovoľné nem.poistenie. Nakoľko sa plánuje tento súbeh od roka 2009 zrušiť. Teraz vyvoláva horlivá pracovníčka SP jednému môjmu zamestnávateľovi, aby mi povedal, že nemôže za mňa platiť aj on aj ja sama. Že sa mám ísť ako DNP odhlásiť a vybaviť si to na SP do druhého okresu. Je to vôbec pravda, vôbec som nepočula o tom, že ešte tohto roka to nie možné? čo by som asi mala dotyčnej povedať, ak by mi volala a tvrdila to. ďakujem, pekný večer.

a nejde náhodou o to, že tvoj vymeriavací základ zo všetkých nemoc.poistení presahuje maximálny mesačný vymeriavací základ pre poistenca?
ten je t.č. 30219,- (do 30.6.08 bol 28142,-). Ak máš už v oboch zamestnaniach takýto vym.zákl.pre nemoc.poistenie (hrubú mzdu), tak tvoj VZ pre NP z DNP je rovný nule a máš preplatok na DNP!!!
uved aké máš VZ
renkulka
06.11.08,13:28
Ahoj brčko, ďakujem za odpoveď. Áno máš pravdu mám VZ u obidvoch väčší ako 30219 sk. Ja som sa dobrovoľne poistila kvôli budúcemu roku, lebo u tohto zamestnávateľa, kde mám väčší VZ asi ukončím 31.12. pracovný pomer. A keď budem čerpať OČR, nemocenské v roku 2009 tak som ho chcela čerpať z dobrovoľného poistenia, kde som sa poistila s max. VZ. Lebo od budúceho roka už asi nemocenské dávky nebudú vyratávať aj so zamestnania aj z DNP spolu. No a u toho prvého zamestnávateľa kde budem ešte stále zamestnaná sa mi OČR neoplatí, tam mám malý VZ. A teraz na základe Tvojej odpovede neviem čo s tým. Asi bude lepšie, ak by som u toho druhého zamestnávateľa pokračovala v prac. pomere? Neviem, ďakujem za radu.
Katy a R
06.11.08,16:44
Ahoj brčko, ďakujem za odpoveď. Áno máš pravdu mám VZ u obidvoch väčší ako 30219 sk. Ja som sa dobrovoľne poistila kvôli budúcemu roku, lebo u tohto zamestnávateľa, kde mám väčší VZ asi ukončím 31.12. pracovný pomer. A keď budem čerpať OČR, nemocenské v roku 2009 tak som ho chcela čerpať z dobrovoľného poistenia, kde som sa poistila s max. VZ. Lebo od budúceho roka už asi nemocenské dávky nebudú vyratávať aj so zamestnania aj z DNP spolu. No a u toho prvého zamestnávateľa kde budem ešte stále zamestnaná sa mi OČR neoplatí, tam mám malý VZ. A teraz na základe Tvojej odpovede neviem čo s tým. Asi bude lepšie, ak by som u toho druhého zamestnávateľa pokračovala v prac. pomere? Neviem, ďakujem za radu.

Ak máš viac poistení - tak prednostne sa poistné platí zo zamestnaní, potom ako povinne poistená SZČO a potom ako DNP . Ak ti VZ z povinného poistenia zamestnanca presahuje max VZ, tak z DNP sa vtedy neplatí poistné ... resp. aj keď si ho platila, máš preplatok a môžeš požiadať o vrátenie.
brčko
06.11.08,18:04
Ahoj brčko, ďakujem za odpoveď. Áno máš pravdu mám VZ u obidvoch väčší ako 30219 sk. Ja som sa dobrovoľne poistila kvôli budúcemu roku, lebo u tohto zamestnávateľa, kde mám väčší VZ asi ukončím 31.12. pracovný pomer. A keď budem čerpať OČR, nemocenské v roku 2009 tak som ho chcela čerpať z dobrovoľného poistenia, kde som sa poistila s max. VZ. Ak máš do 31.12.08 maximálny vym.základ dosiahnutý už z povinného nem.poistenia v zamestnaní, tak je jedno, že si sa prihlásila na DNP z maxima, tvoj skutočný VZ z DNP je rovný nule, ako som už píslala. Preto ak nastúpiš v r.2009 na PN, tak aj ked splníš podmienku 270dní nem.poistenia vdaka ukončenému prac.pomeru, tvoj nárok na nemocenské z DNP bude rovný "nule".
Lebo od budúceho roka už asi nemocenské dávky nebudú vyratávať aj so zamestnania aj z DNP spolu. Tak tejto vete nerozumiem. V tomto nie je od 1.1.09 žiadna zmena. No a u toho prvého zamestnávateľa kde budem ešte stále zamestnaná sa mi OČR neoplatí, tam mám malý VZ. A teraz na základe Tvojej odpovede neviem čo s tým. Asi bude lepšie, ak by som u toho druhého zamestnávateľa pokračovala v prac. pomere? áno, jedine tak bude výška tvojej nemocenskej vysoká. To len predpokladám, lebo nepíšeš aké máš vym.základy a kedy vznikli tvoje prac.pomery (kvôli určeniu rozhod.období a vym.základov z neho) Neviem, ďakujem za radu.
súhlasím s katy
renkulka
07.11.08,13:47
Ďakujem aj Katy, aj Brčkovi. Ok, a neviete mi náhodou teda poradiť, kedy v mojom prípade môžem v roku 2009 čerpať OČR z dobrov.poistenia? U prvého zamestnávateľa mám VZ 14000, u druhého 30200. Keď teraz čerpám napr. OČR u 2.zamestnávateľa, tak u prvého mám neplatené voľno. Ešte raz ďakujem.
brčko
07.11.08,16:57
Ďakujem aj Katy, aj Brčkovi. Ok, a neviete mi náhodou teda poradiť, kedy v mojom prípade môžem v roku 2009 čerpať OČR z dobrov.poistenia? U prvého zamestnávateľa mám VZ 14000, u druhého 30200. Keď teraz čerpám napr. OČR u 2.zamestnávateľa, tak u prvého mám neplatené voľno. a prečo neplatené volno??? ved si si mala od lekára vypýtať 2x tlačivo Očr a v oboch zamestnaniach čerpať očr. Či by si dostala aj vyššiu dávku ošetrovného neviem povedať, lebo záleží od dosť údajov.Ešte raz ďakujem.
Ak by si sa prihlásila na DNP až po ukončení PP č.2 a stanovila si VZ vo výške rozdielu maxima a tvojho VZ v prvom zamestnaní (t.j. 30219-14000), tak po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP budeš mať nárok na čerpanie očr alebo nemocenského (ak splníš vdaka ukončenému PPč.2 podmienku 270dní nem.poistenia ...) z tohto VZ, resp. z VZ v rozhodujúcom období. POtom ošetrovné v súčte z PPč.1 + z DNP by "mohlo" dostiahnuť maximum. No záleží, aký VZ budeš mať v RO z PPč.1, či to nebude 0,-Sk??? z dôvodu maxima dosiahnutého už v PPč.2. NO najmenej by to malo byť z VZ z DNP, t.j. cca z VZ 16219,-.
Ak by si si čerpala ošetrovné ešte pred uplynutím 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, tak by bolo ošetrovné z DNP rátané len z aktuálnej min.mzdy.

K dobrej rade by bolo treba vedieť ozaj dosť údajov o oboch prac.pomeroch, kedy začali a presne od do kedy si mala aké VZ, kedy bude PPč.2 končiť ...
renkulka
09.11.08,08:13
Brčko, neplatené voľno mám u prvého zamestnávateľa preto, lebo u druhého mám max.VZ, tam mi aj chodí maximálna OČR. A aby som nepoberala príjem v čase poberania OČR, tak čerpám neplatené. Už by mi bolo zbytočné nárokovať OČR aj u 1.zamestnávateľa, SP by mi aj tak nič nedala. Maximum mám od 2.zamest. No, a keďže je to dosť zložité s tým DNP, asi ten PP neukončím s 2.zamestn. Mám ísť teraz osobne do SP a požiadať o preplatok na DNP, alebo to môže byť aj poštou. Čo by v tej žiadosti malo asi byť? Bude lepšie odhlásiť sa , alebo radšej zmeniť VZ na minimum? Prihlásená som od 25.6.08. z maxima, chcela som do konca roka stihnúť tých 26 týždňov kvôli roku 2009, ale asi to bolo zbytočné podľa Tvojej rady.
karpis
10.11.08,10:15
Prosíííím o radu :Moja dcéra je zamestnaná v UK viac ako 2 roky , 15.1.2009 ukončí pracovný pomer v Uk,zamestná sa s max. VZ ale vyzerá to tak že pôjde na PN bude dostávať PN a následne materské ak na Slovensku budem mať odpracované cca týždeň? Na MD by mal byť nástup okolo 25. mája.
veronika60188
10.11.08,17:01
Ďakujem za veľmi poučnú konverzáciu, len pre doplnenie - odporúčate budúcim mamičkám prihlásiť sa už teraz a platiť do konca roka 2008 DNP z maxima a po novom roku prejsť na minimum, ale čo, ak pre rozne komplikácie dojde k čerpaniu DNP až v roku 2010? To by bolo na škodu, však?
ajobs
10.11.08,22:08
Ďakujem za veľmi poučnú konverzáciu, len pre doplnenie - odporúčate budúcim mamičkám prihlásiť sa už teraz a platiť do konca roka 2008 DNP z maxima a po novom roku prejsť na minimum, ale čo, ak pre rozne komplikácie dojde k čerpaniu DNP až v roku 2010? To by bolo na škodu, však?


....v takom prípade je potrebné ponechať VZ celý rok 2009 v maximálnej hodnote. Poistné od 1.1.2009 bude 44,10 € a bude platiť do 30.06.2009.
karpis
11.11.08,08:24
Prosíííím o radu :Moja dcéra je zamestnaná v UK viac ako 2 roky , 15.1.2009 ukončí pracovný pomer v Uk,zamestná sa s max. VZ ale vyzerá to tak že pôjde na PN bude dostávať PN a následne materské ak na Slovensku budem mať odpracované cca týždeň? Na MD by mal byť nástup okolo 25. mája.
Prosím nikto mi nevie poradiť?
karpis
11.11.08,10:57
Prosíííím o radu :Moja dcéra je zamestnaná v UK viac ako 2 roky , 15.1.2009 ukončí pracovný pomer v Uk,zamestná sa s max. VZ ale vyzerá to tak že pôjde na PN bude dostávať PN a následne materské ak na Slovensku budem mať odpracované cca týždeň? Na MD by mal byť nástup okolo 25. mája.
TU JE ODPOVEĎ ZO SOCIÁLNEJ POISťOVNE

v zmysle zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení zamestnankyňa má nárok na materské, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.

Poistenkyňa, ktorá je tehotná, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obd obia 270 dní nemocenského poistenia zamestnankyne sa započíta aj obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

Vychádzajúc z ustanovení článku 18 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov, samostatne zárobkovo činné osoby a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva a článkov 15 a 16 nariadenia Rady (EHS) č. 574/72 ustanovujúceho postup pri vykonávaní nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71, ak na nadobudnutie, zachovanie alebo znovunadobudnutie nároku na peňažné dávky v prípade choroby a mat erstva v Slovenskej republike je potrebná určitá doba poistenia, Sociálna poisťovňa zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
V prípade Vašej dcéry sa v prípade potreby zohľadní doba poistenia vo Veľkej Británii. Príslušná inštitúcia Vašej dcére doby poistenia potvrdí na formulári E 104. Uvedené potvrdenie si môže pred odchodom z tejto krajiny vyžiadať od príslušnej inštitúcie vo Veľkej Británii sama, príp. ich v prípade potreby vyžiada Sociálna poisťovňa v Slovenskej republike, ktorá bude nárok na materské posudzovať.

V čase aktuálnosti jej vypíše ošetrujúci lekár ( gynekológ) Žiadosť o materské, ona si ju vyplní v časti pre poistenca + podpíše na nej príslušné vyhlásenie a následne ju odovzdá svojmu zamestnávateľovi, ktorý je povinný ju postúpiť p ríslušnej pobočke Sociálnej poisťovne na rozhodnutie, spolu s potvrdením o príjme, z ktorého sa dávka posúdi a vypočíta.
mojmacik
27.11.08,12:03
mozem poprosit o radu? Som od 27.5.2008 PN (rizikove tehu) Na matersku mam nastupit 1. resp. 2. 1 2009. Ovplyvni mi nejako vysku materskeho spominana PN (budem ju mat mensiu)?Dakujem
brčko
27.11.08,12:13
mozem poprosit o radu? Som od 27.5.2008 PN (rizikove tehu) Na matersku mam nastupit 1. resp. 2. 1 2009. Ovplyvni mi nejako vysku materskeho spominana PN (budem ju mat mensiu)?Dakujem

predpokladám si zamestnanec a tento prac.pomer trvá minimálne od 1.1.08.
Dni PN sa pri výpočte materského vynímajú z rozhodujúceho obdobia. Takže pri nástupe na MD v r.2009 sa tvoj vymeriavací základ za obdobie roku 2008 vydelí len kalendárnymi dnami roku 2008 po odrátaní dní napr. PN, očr, neplat.volna.
Takže vlastne výrazne neovplyvní.
mojmacik
27.11.08,13:29
dakujem.Som zamestnanec uz od 1993, dokonca som aj DNP....len lezim v nemocnici a jedna pacientka ma presviedcala,ze jej kratili materske kvoli PN,tak som chcela mat istotu,lebo ja som jej tvrdila,ze je to hlupost ;-) (a mala som pravdu)
drahuska
05.12.08,14:48
ahoj chcem vás poprosiť o radu.Momentálne som na PN, som v 15t a termín pôrodu 15.5.09. U svojho zamestnávatela som zamestnaná od septembra 2007, ale za minim.mzdu takže z toho vyplýva aj moje min. PN a min.materská.Viem, že je možnosť krátko pred nástupom na maters.rozviazať PP(má to byť z mojej strany alebo po vzájomnej dohode) a znovu sa zamestnať aj u toho istého s max.VZ t.j.30 000.-. Chcem vedieť či je v pohode ukončiť PN potom PP a zase sa zamestnať na 5 dní napr.Koľko z toho bude platiť zamestnávateľ za mna a môžem kľudne sedieť doma počas tých 5 dní? Myslím či to nikto nekontroluje či fakt pracujem zrazu za tých 30 000,-?Aj tých pár dní ovplyvní mojich 6 mesiacov materskú?dakujem
Puškárová Mária
08.12.08,19:46
Dobrý večer,
poberám rodičovký príspevok, pričom som aj DNP z max.VZ, teda ak nevyužívam PN alebo OČR platím mesačne 1239.-Sk. Chcem sa spýtať, či sa nebude meniť meniť max. VZ v blízkej budúcnosti a či v novom roku si toto pripoistenie len jednoducho prerátam na EUR a platím ďalej?
Dakujem moc
viktora
08.12.08,20:36
Pekný večer, som na RD už skoro druhý rok, platím si DNP od dec.07-max., pričom od 1.1.08-som urobila zmenu na min....po 26 týždňoch som mohla poberať max. nemocenské..-podmienku 270 dní splnam..a chcem si len upresniť pár vecí-v mojom mokrétnom prípade:
1-je teda aj v mojom prípade potrebné zrušiť dnp,tento mes.opäť prihlásiť na max.VZ a od 1.1.09 urobiť zmenu na min?-a opäť tu platí tá istá podmienka, že max. nemocenské môžem mať až po spomínaných 26 týždňoch?
2-momentálne som na na očr-dá sa aj počas poberania -v priebehu týchto 10-tich dní zrušiť DNP?-A následne prihlásiť? -alebo je to možné vykonať až po skončení očr.
Dakujem za odpovede
brčko
08.12.08,20:39
Dobrý večer,
poberám rodičovký príspevok, pričom som aj DNP z max.VZ, teda ak nevyužívam PN alebo OČR platím mesačne 1239.-Sk. Chcem sa spýtať, či sa nebude meniť meniť max. VZ v blízkej budúcnosti a či v novom roku si toto pripoistenie len jednoducho prerátam na EUR a platím ďalej?
Dakujem moc

ak platíš mesačne 1239,-Sk (4,4% z VZ), tak máš VZ 28142,- t.j. maximum, ktoré platilo v období 1.7.07 - 30.6.08.
Od 1.7.08 už je max.VZ 30219,- a teda max. odvod 1330,- Sk. Tento VZ platí do 30.6.09 (samozrejme od 1.1.09 prerátaný na EUR). Zaokrúhlovanie som ešte nepozerala, no vraj je to aj na stránkach SP.
Od 1.7.09 už bude platiť nový maxim. VZ a to 1,5 násobok priem. mzdy z r.2008.

Minim. VZ (min.mzda) sa bude meniť k 1.1., maximálny k 1.7 (pokial by nezmenili zákon, samozrejme)
brčko
08.12.08,20:45
Pekný večer, som na RD už skoro druhý rok, platím si DNP od dec.07-max., pričom od 1.1.08-som urobila zmenu na min....po 26 týždňoch som mohla poberať max. nemocenské..-podmienku 270 dní splnam..a chcem si len upresniť pár vecí-v mojom mokrétnom prípade:
1-je teda aj v mojom prípade potrebné zrušiť dnp,tento mes.opäť prihlásiť na max.VZ a od 1.1.09 urobiť zmenu na min?-a opäť tu platí tá istá podmienka, že max. nemocenské môžem mať až po spomínaných 26 týždňoch?
2-momentálne som na na očr-dá sa aj počas poberania -v priebehu týchto 10-tich dní zrušiť DNP?-A následne prihlásiť? -alebo je to možné vykonať až po skončení očr.
Dakujem za odpovede

1. ak nechceš aby sa ti dávky rátali z minim.VZ, z ktorého si si v r.2008 platila DNP, tak áno, treba sa odhlásiť, prihlásiť a dať ešte v dec. zmenu od 1.1.09. A áno, až po 26týž.
2. dá sa aj počas očr. no platíš až po ukončení 10dní poberania ošetrovného. Dôležité je však v r.2008 aspon jeden den platiť z maxima (čo vzhladom na dátumy splníš v pohode, t.j. 10dní uplynie pred koncom roka),
Puškárová Mária
09.12.08,18:42
pokiaľ teda začnem platiť z max.VZ odvod 1330,-Sk, koľko by som mala na deň počas PN alebo OČR. a je potrebné písať aj nejakú žiadosť pokiaľ chcem platiť z max. VZ, alebo len jednoducho začať platiť? vďaka aj za tú predchádzajúcu odpoveď.
brčko
09.12.08,19:22
pokiaľ teda začnem platiť z max.VZ odvod 1330,-Sk, koľko by som mala na deň počas PN alebo OČR. a je potrebné písať aj nejakú žiadosť pokiaľ chcem platiť z max. VZ, alebo len jednoducho začať platiť? vďaka aj za tú predchádzajúcu odpoveď.

Ak si platíš v r.2008 z VZ 28142, tak si môžeš podať zmenu VZ 30219Sk resp. v EUR (pozor v tvojom prípade nie odhlášku a prihlášku, ale zmenu) ešte v decembri napr. od 1.1.09 (treba prerátať na eur, snád ti poradia na SP). Zmenu vypíšeš na registr.liste fyzic. osoby. Nestačí len platiť!!!

nemocenské, ošetrovné so začiatkom v r.2009 bude rátané ešte z vymer.základov v r.2008 a až ak začnú v r.2010 budeš čerpať nem.dávky z VZ-ov, z ktorých si bola prihlásená a platila v r.2009.
viktora
10.12.08,08:10
1. ak nechceš aby sa ti dávky rátali z minim.VZ, z ktorého si si v r.2008 platila DNP, tak áno, treba sa odhlásiť, prihlásiť a dať ešte v dec. zmenu od 1.1.09. A áno, až po 26týž.
2. dá sa aj počas očr. no platíš až po ukončení 10dní poberania ošetrovného. Dôležité je však v r.2008 aspon jeden den platiť z maxima (čo vzhladom na dátumy splníš v pohode, t.j. 10dní uplynie pred koncom roka),

Dakujem za odpoved. Mám ešte jednu otázočku-môžem byť súčasne na očr a pn? CHytila som to totiž od drobca..a ak je možnosť využiť ešte tento rok nemocenské..rada by somto už využila..ked som chorá..dakujem vopred za odpoved
Puškárová Mária
10.12.08,10:34
brčko ďakujem ti pekne za rady. zaspala som dobu. totiž ja som ukončila poberanie materskej v júni 2008 a odvtedy som pokracovala ako DNP z max. VZ, kt. bol toho času 28142 a o viac som sa nezaujímala. ja len na upresnenie, že v roku 2009 (keď urobím tú zmenu VZ teraz v decembri s účinnosťou od 1.1.2009) budem platiť mesačne zo súčasného VZ odvod 1330.-SK, pričom až v r.2010 budem čerpať z toho nem.dávky.
drahuska
12.12.08,12:18
posúvam Drahuska, odpovie mi niekto?
luptob
12.12.08,13:43
Dobry den.
Manzelka je tehotena. Buduci tyzden ide gynekologovi na potvrdenie tehotenstva. Dnes dostala vypoved. Pracovala vo firme od 1.8.2008. Do 1.8.2008 pracovala v inej firme. Ako to teraz bude s financiami t.j. s podporou, materskoua pod. Som v zakonoch totalny neznalec preto Vas prosim o radu. Dakujem
brčko
13.12.08,13:45
Dakujem za odpoved. Mám ešte jednu otázočku-môžem byť súčasne na očr a pn? CHytila som to totiž od drobca..a ak je možnosť využiť ešte tento rok nemocenské..rada by somto už využila..ked som chorá..dakujem vopred za odpoved

z jedného nem.poistenia môžeš poberať za jeden den len jednu nem.dávku. Podla mna by ti začali vyplácať prednostne nemocenské a pozastavili by vyplácanie ošetrovného - vid zákon o sociálnom poistení § 43. Zväčša sa to však robí ukončením jedného a začaťím druhého na další den.
brčko
13.12.08,13:48
Dobry den.
Manzelka je tehotena. Buduci tyzden ide gynekologovi na potvrdenie tehotenstva. Dnes dostala vypoved. Pracovala vo firme od 1.8.2008. Do 1.8.2008 pracovala v inej firme. Ako to teraz bude s financiami t.j. s podporou, materskoua pod. Som v zakonoch totalny neznalec preto Vas prosim o radu. Dakujem

treba hladať v poradá a až potom sa pýtať. no a čo znamená "dostala som výpoved" t.j. prevzala si výpoved podla § 63 ods.??? aký alebo si už ukončila PP!!!!? To je pre teba velký rozdiel, či ti teraz plynie výpovedná doba.
brčko
13.12.08,14:13
ahoj chcem vás poprosiť o radu.Momentálne som na PN, som v 15t a termín pôrodu 15.5.09. U svojho zamestnávatela som zamestnaná od septembra 2007, ale za minim.mzdu takže z toho vyplýva aj moje min. PN a min.materská.Viem, že je možnosť krátko pred nástupom na maters.rozviazať PP(má to byť z mojej strany alebo po vzájomnej dohode) je to jedno, dohoda je asi najlepšia. a znovu sa zamestnať aj u toho istého s max.VZ t.j.30 000.-. dôležité hlavne aby bol max. VZ v rozhodujúcom období, takže pozor na víkendy v RO. Chcem vedieť či je v pohode ukončiť PN potom PP a zase sa zamestnať na 5 dní napr.Koľko z toho bude platiť zamestnávateľ za mna a môžem kľudne sedieť doma počas tých 5 dní? Myslím či to nikto nekontroluje či fakt pracujem zrazu za tých 30 000,-?Aj tých pár dní ovplyvní mojich 6 mesiacov materskú?dakujem
ak bude v tomto novom PP/nem.poistení v rozh.obdbí max. VZ, tak bude max.materské. Odvody sú za zamestnanca: 4% zdravotné +SP 1,4%+4%+3%+1% za zamestnávatela zdrav.poist.10% + SP 1,4%+14%+3%+1%+0,25%+cca 0,8%+4,75%, príp. ak vyjde, dan 19%
drahuska
14.12.08,16:58
dakujem brčko, za ochotu odpovedať. teším sa.
mitoman
18.12.08,09:36
Chcem sa spýtať:
Keď sa pri dobrovoľnom nemocenskom poistení chcem pred materskou odhlásiť z nízkeho vymeriavacieho základu a prihlásiť na vysoký (nízky pre naplnenie 270 dní, potom nové poistenie z ktorého sa bude rátať materská), môžem sa jeden deň odhlásiť a ďaľší prihlásiť, alebo tam musí byť nejaké obdobie bez poistenia, aby sa to nepovažovalo len za zmenu VZ?
alternativa
18.12.08,18:05
Prosim Vas o radu : som dochodkyna a sucasne SZCO. Od 1.7.2008 mi vyplynula povinnost platit nemocenske a dochodkove poistenie vo vyske
2 200,-/mesiac. K 31.12.2008 zo zdravotnych dovodov koncim so zivnostou /ukoncenie podnikania u ohlasovacej zivnosti/. Mam narok na prepocet dochodku, mozem o tento ukon poziadat socialnu poistovnu? Dakujem vopred za odpovede
alternativa
18.12.08,18:15
Prepacte mi nevhodne zaradenie otazky pod materstvo, ale zaujalo ma Rady z Porady :o) . Verim, ze odpoviete
brčko
18.12.08,21:20
Chcem sa spýtať:
Keď sa pri dobrovoľnom nemocenskom poistení chcem pred materskou odhlásiť z nízkeho vymeriavacieho základu a prihlásiť na vysoký (nízky pre naplnenie 270 dní, potom nové poistenie z ktorého sa bude rátať materská), môžem sa jeden deň odhlásiť a ďaľší prihlásiť, alebo tam musí byť nejaké obdobie bez poistenia, aby sa to nepovažovalo len za zmenu VZ?

Dá sa aj hned na druhý den,

no pozor, lebo od prvého dna tohto nového prihlásenia musí znovu uplynuť 26týždnov a až po ich uplynutí sa bude nem.dávka rátať zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.

A tiež, ak to urobí už v r.2009, tak treba rátať s tým, že zmeniť VZ môže až po uplynutí aspon 6mesiacov od posledného stanovenia VZ. Takže môže byť, že ak od ostatného(posledného) stanovenia VZ (t.j. poslednej prihlášky alebo zmeny VZ) neuplynulo 6mesiacov, tak ani "prihlásenie" z iného VZ nebude možné???!!!
mitoman
19.12.08,07:02
Dá sa aj hned na druhý den,

no pozor, lebo od prvého dna tohto nového prihlásenia musí znovu uplynuť 26týždnov a až po ich uplynutí sa bude nem.dávka rátať zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.

A tiež, ak to urobí už v r.2009, tak treba rátať s tým, že zmeniť VZ môže až po uplynutí aspon 6mesiacov od posledného stanovenia VZ. Takže môže byť, že ak od ostatného(posledného) stanovenia VZ (t.j. poslednej prihlášky alebo zmeny VZ) neuplynulo 6mesiacov, tak ani "prihlásenie" z iného VZ nebude možné???!!!

Tak túto odpoveď som nepochopila..
Mám zamestnanie už X rokov, to tu neriešim. Riešiť chcem IBA DOBROVOĽNÉ nemocenské poistenie.
Od 15.12.2008 som sa dobrovoľne nemocensky poistila na najnižší VZ. Tehotná ešte nie som, takže neponáhľam. Teraz prejdem tých 270 dní (stačí necelých) na nízkom VZ. Potom sa pred materskou odhlásim a znova prihlásim na najvyšší VZ. Materskú si tak z dobrovoľného nemocenského polepším o sumu rátanú z vysokého VZ, lebo za ráta z POSLEDNÉHO dobrovoľ. poistenia. A poistená som za posledné dva roky bola viac ako 270 dní, takže nárok mám. Nie?
Len som chcela vedieť, či sa dá odhlásiť/prihlásiť hneď dni nasledujúce po sebe, alebo tam musí byť pauza X dní...
ajobs
20.12.08,19:04
Tak túto odpoveď som nepochopila..
Mám zamestnanie už X rokov, to tu neriešim. Riešiť chcem IBA DOBROVOĽNÉ nemocenské poistenie.
Od 15.12.2008 som sa dobrovoľne nemocensky poistila na najnižší VZ. Tehotná ešte nie som, takže neponáhľam. Teraz prejdem tých 270 dní (stačí necelých) na nízkom VZ. Potom sa pred materskou odhlásim a znova prihlásim na najvyšší VZ. Po 1.1.2009 nerealizovateľné. Materskú si tak z dobrovoľného nemocenského polepším o sumu rátanú z vysokého VZ, lebo za ráta z POSLEDNÉHO dobrovoľ. poistenia. A poistená som za posledné dva roky bola viac ako 270 dní, takže nárok mám. Nie?
Len som chcela vedieť, či sa dá odhlásiť/prihlásiť hneď dni nasledujúce po sebe, alebo tam musí byť pauza X dní... Nie, nedá sa. Od 1.1.2009 je možné zmeniť VZ až po uplynutí 6 mesiacov od jeho poslednej zmeny. Čiže ak sa odhlásiš z minima napríklad k 30.6.2009, potom z maxima sa môžeš prihlásiť až od 1.1.2010....teraz je to už jasnejšie ????

Odpoveď je v texte.
brčko
20.12.08,19:14
ajobs, podla mna nezáleží, kedy sa odhlási, ale kedy si naposledy stanovila VZ. A ten sa stanovuje vždy pri prihláške alebo pri zmene VZ. Takže podla mna, ak sa prihlásila prvý krát na DNP 15.12.08, tak najskôr môže zmeniť VZ od 1.7.09 a to bez ohladu na to, či pôjde o zmenu VZ alebo o odhlásenie a nové prihlásenie od 1.7.09. Ak by aj zmenila VZ od 1.1.09 zmenou ešte v decembri, tak stále platí, že nová zmena VZ je možná až od 1.7.09.

No pozor na to, že nové prihlásenie musí byť najneskôr do 8tt a nastúpiť na MD treba až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia!!! Ak 26týždnov neuplynie, tak sa materské z DNP nebude rátať z tohto posledného poistenia ale len z minimálnej mzdy - vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c + ods.2. Neviem, či toto je dostatočne jasné, to je novota od 1.1.08! lebo pri DNP (pri zamestnaní netreba) treba splniť aj toto!!!

Preto, ak by si otehotnela, resp. bola v 8tt. ešte pred začiatkom júla 2009, bolo by rozumnejšie sa prihlásiť ešte koncom roka z rozdielu maxima a tvojho VZ v zamestnaní a nie z minima. Lebo ak otehotnieš skôr, bude asi tvoje materské z DNP len minimálne, aj ked s nárokom na materské z DNP nebude problém, lebo tých 270dni NP stihneš. No tebe ide určite aj o jej výšku.
ajobs
20.12.08,19:22
ajobs, podla mna nezáleží, kedy sa odhlási, ale kedy si naposledy stanovila VZ. A ten sa stanovuje vždy pri prihláške alebo pri zmene VZ. T.j. ak sa prihlásila prvý krát na DNP 15.12.08, tak najskôr môže zmeniť VZ od 1.7.09 a to bez ohladu na to, či pôjde o zmenu alebo o odhlásenie a nové prihlásenie od 1.7.09. Ak by aj zmenila VZ od 1.1.09 zmenou ešte v decembri, tak stále platí, že nová zmena VZ je možná až od 1.7.09.
Áno, jasne, že to platí na odhlásenie a prihlásenie, ale aj na zmenu VZ - to odhlásenie a prihlásenie som uviedol iba preto, aby bolo jasné, že sa to týka aj týchto úkonov (ktoré predchádzajúcou novelou zákona o soc. poistení neboli "postihnuté"). Pokiaľ ide o tento rok, tak zmenu môže ešte urobiť od 1.1.2009, ale žiadosť musí podať ešte v decembri 2008.

No pozor na to, že nové prihlásenie musí byť najneskôr do 8tt a nastúpiť na MD treba až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia!!! Inak sa nebude materské rátať z tohto posledného poistenia ale len z minimálnej mzdy - vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c + ods.2. Neviem, či toto jej je dostatočne jasné, lebo pri DNP (pri zamestnaní netreba) treba splniť aj toto!!! Samozrejme, treba aj splniť aj túto podmienku.


V texte.....
brčko
20.12.08,19:46
Neviem, či sa rozumieme.
Mne išlo vlastne o to, že nesúhlasím s touto tvojou vetou (teda dátumom 1.1.2010) z príspevku č.1133 "Čiže ak sa odhlásiš z minima napríklad k 30.6.2009, potom z maxima sa môžeš prihlásiť až od 1.1.2010"
Nesúhlasím za predpokladu, že sa prihlásila 15.12.08 a teda od 1.7.09 zmenu môže urobiť alebo sa z maxima prihlásiť, ak sa 30.6.09 odhlási.
Alebo si to vysvetluješ inak?
ajobs
02.01.09,18:33
Neviem, či sa rozumieme.
Mne išlo vlastne o to, že nesúhlasím s touto tvojou vetou (teda dátumom 1.1.2010) z príspevku č.1133 "Čiže ak sa odhlásiš z minima napríklad k 30.6.2009, potom z maxima sa môžeš prihlásiť až od 1.1.2010"
Nesúhlasím za predpokladu, že sa prihlásila 15.12.08 a teda od 1.7.09 zmenu môže urobiť alebo sa z maxima prihlásiť, ak sa 30.6.09 odhlási. Nie, takto to nemôže urobiť. Súhlasím s tým, že ak sa prihlási 15.12.2008 na DNP, potom môže zmenu urobiť od 1.7.2009. Ale nemôže sa napr. 30.6.2009 odhlásiť z minima a prihlásiť od 1.7.2009 z maxima, lebo to by bola zmena VZ. Takúto zmenu môže urobiť až po uplynutí 6 mesiacov. Ak sa ovšem odhlási 30.6.2009 z maxima, môže sa prihlásiť od 1.7.2009 z TOHO ISTÉHO MAXIMA (nie z nového, ktoré bude platiť od 1.7.2009, lebo to by už bola zmena VZ v lehote kratšej ako 6 mesiacov).
Alebo si to vysvetluješ inak?

....odpoveď v texte.
brčko
03.01.09,21:02
Takže ty rátaš tých 6mesiacov aj od odhlásenia???

V zákone o sociálnom poistení § 142 ods.5 je doplnená s účinnosťou od 1.1.09 táto veta: DNP osoba, DDP osoba a DP osoba v nezamestnanosti môže zmeniť VZ najskôr po uplynutí 6-tich mesiacov "od posledného určenia VZ-u" touto osobou.

To, že za zmenu VZ sa bude považovať aj nové prihlásenie po predchádzajúcom odhlásení, ma už presvedčil p. Mihál, aj ked som to chápala najprv inak. No ty to chápeš tak, že tých 6mesiacov sa stanovuje od:
1. dátumu prihlásenia presnejšie vzniku poistenia
2. dátumu účinnosti zmeny VZ
3. dátumu odhlásenia presnejšie zániku poistenia???

Podla mna, č.3 = odhlásenie, sa nepovažuje za "určenie vymeriavacieho základu". Ak by sa to tak bralo, tak potom pred uplynutím 6-tich mesiacov sa nemôžeš ani odhlásiť!!! Lebo ak by sa odhlásenie považovalo za stanovenie VZ-u, tak by sa to malo považovať aj za zmenu VZ-u.
Dúfam, že som to napísala zrozumitelne. :)
mitoman
07.01.09,06:06
Tak teraz ste ma domotali úplne...
Prosím o radu:
Od 15.12.2008 som na DNP z minima. Tehotná ešte nie som.
Kedy a čo mám urobiť, aby som "maximalizovala materskú"? Teda kedy odhlásiť a zase prihlásiť na max. VZ a prečo? A kedy najskôr môžem ísť na materskú, aby som ju mala z max. VZ?
ajobs
11.01.09,14:55
Takže ty rátaš tých 6mesiacov aj od odhlásenia???

V zákone o sociálnom poistení § 142 ods.5 je doplnená s účinnosťou od 1.1.09 táto veta: DNP osoba, DDP osoba a DP osoba v nezamestnanosti môže zmeniť VZ najskôr po uplynutí 6-tich mesiacov "od posledného určenia VZ-u" touto osobou.

To, že za zmenu VZ sa bude považovať aj nové prihlásenie po predchádzajúcom odhlásení, ma už presvedčil p. Mihál, aj ked som to chápala najprv inak. No ty to chápeš tak, že tých 6mesiacov sa stanovuje od:
1. dátumu prihlásenia presnejšie vzniku poistenia
2. dátumu účinnosti zmeny VZ
3. dátumu odhlásenia presnejšie zániku poistenia???

Podla mna, č.3 = odhlásenie, sa nepovažuje za "určenie vymeriavacieho základu". Ak by sa to tak bralo, tak potom pred uplynutím 6-tich mesiacov sa nemôžeš ani odhlásiť!!! Lebo ak by sa odhlásenie považovalo za stanovenie VZ-u, tak by sa to malo považovať aj za zmenu VZ-u.
Dúfam, že som to napísala zrozumitelne. :)


... Gabi, máš v podstate pravdu, ale poznám SP a jej výklady, tak to beriem tak, aby od posledného stanoveného VZ uplynulo k novému určeniu VZ 6 a viac mesiacov. Možno ide o veľmi rigidný výklad (môj), ale to, ako si to bude vysvetľovať SP, to ukáže až prax......
ajobs
11.01.09,14:58
Tak teraz ste ma domotali úplne...
Prosím o radu:
Od 15.12.2008 som na DNP z minima. Tehotná ešte nie som.
Kedy a čo mám urobiť, aby som "maximalizovala materskú"? Teda kedy odhlásiť a zase prihlásiť na max. VZ a prečo? A kedy najskôr môžem ísť na materskú, aby som ju mala z max. VZ?


Minimum nič nerieši, mala by si zmeniť VZ (v najbližšom možnom termíne - po 6 mesiacoch) na maximum. Alebo sa teraz odhlásiť, a potom prihlásiť z maxima.
brčko
12.01.09,09:46
... Gabi, máš v podstate pravdu, ale poznám SP a jej výklady, tak to beriem tak, aby od posledného stanoveného VZ uplynulo k novému určeniu VZ 6 a viac mesiacov. Možno ide o veľmi rigidný výklad (môj), ale to, ako si to bude vysvetľovať SP, to ukáže až prax......

tiež som zvedavá, aká bude prax. LEbo zatial neviem, čo urobím s mojím "netrvajúcim" DNP.
brčko
12.01.09,09:57
Tak teraz ste ma domotali úplne...
Prosím o radu:
Od 15.12.2008 som na DNP z minima. Tehotná ešte nie som.
Kedy a čo mám urobiť, aby som "maximalizovala materskú"? Teda kedy odhlásiť a zase prihlásiť na max. VZ a prečo? A kedy najskôr môžem ísť na materskú, aby som ju mala z max. VZ?

ak ti ide len o materské, nie o PN pred nástupom na MD, tak by som to možno spravila takto.
Teraz by som si platila DNP z minima cca 3mesiace t.j. cca 90dní. Potom sa môžeš odhlásiť.
Prihlásila by som sa na DNP z vyššieho VZ po otehotnení, no ako tu bolo písané, najneskôr do 8týždna tehotenstva!!! aby od tejto druhej/poslednej prihlášky uplynulo do nástupu na MD najmenej 26týždnov.
No a samozrejme, že táto druhá prihláška musí byť najskôr od 1.7.09!!!! (ak mám pravdu ja a nie Ajobs), lebo poslednýkrát si si stanovila VZ 15.12.08. Z toho vyplýva, že 1.7.09 by si mala byť tehotná maximálne do 8tt.

Ak chceš mať väčšiu istotu, t.j. ak by si napr. porodila skôr, nestihla zistiť, že si tehotná do 8tt, prípadne chcela čerpať PN-ku (aj ked, to treba mať splnených 270dní, takže v tom prípade asi neukončovať DnP po 90-tich dnoch), tak sa prihlás 1.7.09 na DNP z vyššieho VZ bez ohladu na to, či budeš tehotná alebo nie.

Pri druhej prihláške na DNP sa prihlás z rozdielu aktuálneho maximálneho VZ pre nem.poistenie (t.č. je to 30219,- = 1003,09eur, no od 1.7.09 bude už o niečo vyššie) a tvojej hrubej mzdy/vymer.základu pre nP v zamestnaní.

No samozrejme sleduj tieto stránky a témy o materskom. Aby si videla, aká je prax v SP s tými 6-timi mesiacami. Teraz ti postup SP nemôže nikto zaručiť.
ikubikova
12.01.09,19:32
dobry den, prosim o radu:). moja situacia: od 12.3.2007 som zacala platit DNP, kratko na to som aj otehotnela ale kedze maly sa narodil predcasne, tak na materky prispevok som nemala narok (chybalo mi 14 dni) sice od 7. decembra 2007do konca sestonedelia tj.6.1.2008) som bola na PN aj mi vyplatili peniazky z DNP. odvtedy som na RD ale DNP uz neplatim.... no a situacia je taka, ze som opat tehotna :) TP vychadza na 7.8.2009. budem mat narok na materky prispevok? alebo co odporucate? mam zacat znova platit DNP aby mi vznikla narok na MP, ci som uz strateny pripad nacisto:)
dakujem za kazdu radu a pripomienku.
pekny den vam prajem
i.
puputko
13.01.09,13:11
Zdravim!Vie mi niekto poradit?Som zivnostnicka v zahranici-Rakusko ako zdravotna sestra-opatrovatelka v rodine.Od januara 2008 si kvartalne platim zdrav.aj soc,odvody cca195,-Eur mesacne.Momentalne som v piatom mesiaci tehotenstva-prvorodicka,stale pracujem asi tak este 2-3mesiace,ale nik mi nevie poradit ako dalej pokracovat.Zrusit si zivnost,pozastavit ju,kto mi bude vyplacat matersku.treba aj nadalej platit odvody...?Som uplne bezradna!!!poradite mi?
sue1982
13.01.09,18:25
Chcela by som sa opýtať. Manžel je živnostník. Prvá dcérka nie je jeho, nemá ju osvojenú, v rodnom liste je napísaný biologický otec. V septembri minulého roka sme mali svadbu. Môže si nárokovať daňový bonus? Ďakujem
amosa
15.01.09,14:34
pekny den prajem, vedel by mi prosim niekto poradit?
som zamestnancom na TPP od 15.1.2008 s VZ 29000,-SKK.
zaroven som od 8.1.2009 aj SZCO/zivnostnik.
chcela by som v tomto roku otehotniet, preto zvazujem svoje moznosti ohladom materskeho prispevku. je pravdepodobne, ze budem musiet ukoncit PP. ak dam vypoved uz ako tehotna, a ostanem SZCO, z coho mi bude vypocitane materske (bude sa ratat zo zamestnania, ersp. z r 2008)? aky vplyv ma na to termin ukoncenia PP?
ospravedlnujem sa vopred, ak je otazka "elementarna", ale precitala som si toho uz vela a stale si nie som ista spravnou odpovedou.
vdaka.
HSC
15.01.09,20:04
Chcela by som sa opýtať. Manžel je živnostník. Prvá dcérka nie je jeho, nemá ju osvojenú, v rodnom liste je napísaný biologický otec. V septembri minulého roka sme mali svadbu. Môže si nárokovať daňový bonus? Ďakujem



môže si uplatniť danový bonus na všetky deti ktoré žijú s danovníkom v spoločnej domácnosti, t. z. že to nemusia byť len deti jeho ale aj cudzie, pokiaľ si danovy bonus neuplatnuje niekto iný, lebo duplicitne to nejde....
HSC
15.01.09,20:08
dobry den, prosim o radu:). moja situacia: od 12.3.2007 som zacala platit DNP, kratko na to som aj otehotnela ale kedze maly sa narodil predcasne, tak na materky prispevok som nemala narok (chybalo mi 14 dni) sice od 7. decembra 2007do konca sestonedelia tj.6.1.2008) som bola na PN aj mi vyplatili peniazky z DNP. odvtedy som na RD ale DNP uz neplatim.... no a situacia je taka, ze som opat tehotna :) TP vychadza na 7.8.2009. budem mat narok na materky prispevok? alebo co odporucate? mam zacat znova platit DNP aby mi vznikla narok na MP, ci som uz strateny pripad nacisto:)
dakujem za kazdu radu a pripomienku.
pekny den vam prajem
i.


pokiaľ si poistenec štátu na rodičovskom, tak pri opakovanej materskej sa berú vymeriavacie základy z obdobia pred prvou materskou, takže dobrovoľné nemocenské je zbytočné platiť pretože si na rd a to nemá vplyv na vymeriavací základ, dostanes zase materskú vo výške predchádzajúcich období a rp ti bude znovu vyplácať urad práce
brčko
15.01.09,20:24
pokiaľ si poistenec štátu na rodičovskom, tak pri opakovanej materskej sa berú vymeriavacie základy z obdobia pred prvou materskou, takže dobrovoľné nemocenské je zbytočné platiť pretože si na rd a to nemá vplyv na vymeriavací základ, dostanes zase materskú vo výške predchádzajúcich období a rp ti bude znovu vyplácať urad práce

ona predtým nárok na materské nemala (nemala splnených 270dní nem.poistenia) a jej plat podla prac.zmluvy, ktorý sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou brať ako pravdepodobný vymer.základ, z ktorého by sa platilonem.poistenie v mesiaci nástupu na MD a ktorý mzdárka uvedie do potvrdenia pre SP, je velmi nízky.
Ak si bude platiť dobr.nemoc.poistenie a splní aj z neho potrebné podmienky, tak jej vznikne nárok aj na materské z DNP.
Nepovažujem to vôbec za zbytočné, ale za rozumné. Treba však vedieť podmienky a zariadiť sa dostatočne skoro. ;)

Inak odpoved dostala v téme o materskej 2009
ikubikova
15.01.09,20:38
HSC, dakujem.
pekny vecer,i.
mitoman
16.01.09,08:33
Kde nájdem tú novelizáciu od 1.1.2009, kde sa spomína tých 26 týždňov?
brčko
16.01.09,13:43
26 týždnov sa spomína pre DNP osoby v novele zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm.c), ktorý je však účinný už od 1.1.08!
katarinkapl
16.02.09,14:00
Dobrý deň, po všetkých prečítaných článkoch na túto problematiku mám chaos. Prosím Vás, som študent a zároveň prvý rok živnostník, plánujeme s manželom dieťa.Koľko si mám teda platiť DNP a ako dlho,aby som mala aspoň nejaký príjem.čo ak budem na rizikovom tehotenstve?kedy potom dostanem prvé peniaze?
drahuska
11.03.09,14:51
dobrý deň, ja nastupujem na materskú 20.3. a PN som ukončila ku dňu 14.3. ( teda ten deň som práce schopná) a uzatváram nový pracovný pomer s max. VZ. Ale začína to v sobotu, dalej nedela a tak až do štvrtka. Chcem sa spýtať, či ten víkend mi tam nevadí???? (lekár ináč nechcel napísať, môže to tak byť) kvôli zvýšenej materskej a vôbec ako to teraz vyjde???
ajobs
11.03.09,18:39
dobrý deň, ja nastupujem na materskú 20.3. a PN som ukončila ku dňu 14.3. ( teda ten deň som práce schopná) a uzatváram nový pracovný pomer s max. VZ. Ale začína to v sobotu, dalej nedela a tak až do štvrtka. Chcem sa spýtať, či ten víkend mi tam nevadí???? (lekár ináč nechcel napísať, môže to tak byť) kvôli zvýšenej materskej a vôbec ako to teraz vyjde???

Vadí to.....začni nový PP 16.3.2009. A pracovný pomer nemôže 14.3.2009 skončiť a ten istý deň aj začať, takže pozor na to.
drahuska
11.03.09,21:14
Budem viac konkrétna, 14. 3. som vypísaná ako praceschopná, čiže v ten deň mi začne nový PP a 13. 3. rozviažeme starý PP. Čiže pracujem od soboty do štvrtka. Mohlo by to tak byť alebo víkendy sú neprípustné ak chcem dosiahnuť max. mateerskú.
dakujem, musím rýchlo konať.
alex111
20.04.09,08:34
Dobrý deň, mám jednu otázočku, od 1.4.2009 som evidovaná na ÚP, keďže som prišla o prácu.
A auguste sa chystáme na umelé oplodnenie, takže by som sa chcela opýtať, čo robiť, aby som dostala najvyššiu materskú, ak sa nám to teda v tom auguste podarí.
Čo a koľko platiť a kde?

Ďakujem
mitoman
08.06.09,08:32
Neviete niekto, kde je "živá" diskusia na túto tému. Mám pár otázok, ale tu už sa skoro vôbec nediskutuje...
elinnn
12.06.09,19:22
Ahojte, je tu ešte niekto? Mam v tom akosi chaos, som doma so synom druhy rok, ale planujeme ďalšie dieťa. Čo mám robiť, ak by som chcela dostávať MD z najvyššieho VZ? Koľko a ako dlho platiť DNP? Dá sa prejsť do MD ak som teraz doma? Predtym som bola normalne zamestnana študentka ale pracovala som len na pol.prac. uväzok, takže MD som nemala ani ako rodičovsky príspevok... prosím, poradí mi tu niekto? Ďakujem vám vopred.
brčko
12.06.09,20:09
Ahojte, je tu ešte niekto? Mam v tom akosi chaos, som doma so synom druhy rok, ale planujeme ďalšie dieťa. Čo mám robiť, ak by som chcela dostávať MD z najvyššieho VZ? Koľko a ako dlho platiť DNP? Dá sa prejsť do MD ak som teraz doma? Predtym som bola normalne zamestnana študentka ale pracovala som len na pol.prac. uväzok, takže MD som nemala ani ako rodičovsky príspevok... prosím, poradí mi tu niekto? Ďakujem vám vopred.

Ak nebudeš mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nárok na materské ti nevznikne. T.č. sa dá prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie, no chystajú sa nejaké zmeny.

Ak by si bola zamestnaná, tak prejdeš z RD na MD a zo soc.poistovne môžeš poberať materské. To však tvoj prípad predpokladám nebude (jedine, že by si sa zamestnala a splnila podmienku "270dní"). Záleží aj kedy PP skončil.
Helma
17.08.09,08:33
Dobrý deň, poradí mi niekto? Momentálne som na materskej dovolenke. Mám syna, ktorý bude mať 13. 9. 2009 3 roky a ja sa vraciam do zamestnania, kde som pred MD pracovala 5 rokov. Som však tehotná 1. alebo 2. mesiac. Je možné, doplatiť si ešte DNP, aby som dostala MD z najvyššieho VZ? Ak áno, koľko a ako dlho platiť? Ak to už nie je možné, dá sa aspoň doplatiť si DNP a využívať príspevok pri OČR? Vopred veľmi pekne ďakujem.
brčko
19.08.09,20:27
Dobrý deň, poradí mi niekto? Momentálne som na materskej dovolenke. Mám syna, ktorý bude mať 13. 9. 2009 3 roky a ja sa vraciam do zamestnania, kde som pred MD pracovala 5 rokov. Som však tehotná 1. alebo 2. mesiac. Je možné, doplatiť si ešte DNP, aby som dostala MD z najvyššieho VZ? Ak áno, koľko a ako dlho platiť? Ak to už nie je možné, dá sa aspoň doplatiť si DNP a využívať príspevok pri OČR? Vopred veľmi pekne ďakujem.

nárok na materské nestihneš, ak nemáš iné ukončené nem.poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Len na tú očr sa to dá. Do 26týtdnov od prihlásenia sa dávka ráta z aktuálnej min.mzdy a nie zo skutočného VZ, z ktorého sa prihlásiš a budeš platiť.
mitoman
03.09.09,08:17
Chcem sa spýtať...

Od decembra 2008 si platím doplnkové nemocenské poistenie z najnižšieho základu. Je to už teda viac 270 dní. Teraz som otehotnela. Ako ďalej postupovať, aby som maximalizovala dávky z tohto poistenia?
ajobs
04.09.09,10:59
Chcem sa spýtať...

Od decembra 2008 si platím doplnkové nemocenské poistenie z najnižšieho základu. Je to už teda viac 270 dní. Teraz som otehotnela. Ako ďalej postupovať, aby som maximalizovala dávky z tohto poistenia?


Treba sa odhlásiť z DNPO z minima a prihlásiť sa novou prihláškou Registračný list FO z maxima, čo je momentálne 1084,55 €. Poistné z tejto sumy je 47,70 €.
mitoman
07.09.09,09:27
Treba sa odhlásiť z DNPO z minima a prihlásiť sa novou prihláškou Registračný list FO z maxima, čo je momentálne 1084,55 €. Poistné z tejto sumy je 47,70 €.

DNP som od 15.12.2008, rodiť budem koncom mája 2010.
K akému dátumu to vykonať?
- odhlásiť z minima teraz a stačí prihlásiť mesiac pred pôrodom?
- alebo odhlásiť teraz a prihlásiť k. 1.12.2009?
- ...?

Výška VZ je stále Max.VZ - príjem?
angel22
10.09.09,18:49
Prosim o radu... kamoska je zamestnana a zamestnavatel jej plati NP, podmienku 270 dni splna, no chcela by sa pripoistit aby mala max matersku. Vdaka
ajobs
10.09.09,22:18
DNP som od 15.12.2008, rodiť budem koncom mája 2010.
K akému dátumu to vykonať?
- odhlásiť z minima teraz a stačí prihlásiť mesiac pred pôrodom?
- alebo odhlásiť teraz a prihlásiť k. 1.12.2009?
- ...?

Výška VZ je stále Max.VZ - príjem?

No odhlásiť sa čo najskôr a prihlásiť hneď na druhý deň. Všetko závisí od výšky VZ zo zamestnania....ak je to viac ako 789 € mesačne, tak stačí zostať prihlásený z minimálnej mzdy 295,50 €.
ajobs
10.09.09,22:20
Prosim o radu... kamoska je zamestnana a zamestnavatel jej plati NP, podmienku 270 dni splna, no chcela by sa pripoistit aby mala max matersku. Vdaka

No keď sa chce poistiť DNP tak nech to urobí. Neuvádzaš žiadne podrobnosti, tak ťažko radiť. Aby mala materské aj z DNP, musí splniť tiež 270 dní DNP v posledných 2 rokoch.
mitoman
11.09.09,08:06
No odhlásiť sa čo najskôr a prihlásiť hneď na druhý deň. Všetko závisí od výšky VZ zo zamestnania....ak je to viac ako 789 € mesačne, tak stačí zostať prihlásený z minimálnej mzdy 295,50 €.


A to platiť túto zmenenú (zvýšenú) čiastku až do nástupu na materskú?
alex111
30.11.09,12:01
Ahojte,

chystám sa prezamestnať s najvyšším možným VZ, aby som si navýšila materskú. Chcem sa opýtať, čo všetko musí nový zamestnávateľ urobiť a aké všetky možné náklady mu tým, že ma zamestná vzniknú. U starého zamestnávateľa končím 27.12.09 (nedeľa) a u nového nastúpim 28.12.09. Na materskú mám nástup 1.1.2010. Čiže zamestnaná budem od 28.12. - 31.12.2009 (4 prac. dni). Ako je to s uplatňovaním odpočítateľnej položky, keď v jeden mesiac budem zamestnaná u dvoch zamestnávateľoch, v jednej si ju uplatním a v druhej nie? A potom by ma aj zaujímalo čo s daňovým priznaním za rok 2009? Mám si ho podávať, keď od 1.1.2010 som na materskej?
marus38
10.05.10,15:14
Zrušenie splnomocnenia
Potrebovala by som vzor na zrušenie splnomocnenia pri zastupovaní na súde