Blonde
25.09.06,16:57
Pekný deň prajem všetkým poradákom!

Prosil by som o radu, resp. Vaše poznatky k uvedenému problému:
Som začínajúci podnikateľ - prevádzka internetovej čitárne s občerstvením a v ŽL mám o.i. uvedené činnosti, ktorých obsah mi nie je celkom jasný.

1. Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov

otázka:
Môžem v rámci tejto činnosti podávať aj čapované nápoje ( kofola, pivo )?
Nepotrebujem k tomu zodpovedného zástupcu, ktorý má kvalifikáciu napr. čašník-výčapník?

2. Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh ako aj bezmäsitých jedál

otázka:
Aký predaj tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh ako aj bezmäsitých jedál sa tým myslí? Môžete mi dať nejaké príklady z praxe?
Je to niekde v zákone konkretizované? Já som nič také nenašiel.

Ďakujem
Johanka
25.09.06,15:00
:eek: A kto Ti vybavoval ŽL, keď nevieš čo to tam máš popísané?
Blonde
25.09.06,15:07
Sám som si vybavil ŽL a viem čo som tam napísal, preto som citoval niektoré činnasti. Problém je v tom, že koľko ludí, toľko chutí. teda na živnostenskom úrade tvrdia, že môžem čapovať, a keď som sa pýtal iných podnikateľov, tvrdia, že musí byť zodpovedný zástupce, pokiaľ nemám zodpovedajúcu kvalifikáciu. Iní tvrdia, že len v prípade, keby som podávaj varené jedlá. Preto som si dovolil dať takúto otázku Vám skúseným.
elims
25.09.06,15:14
Si myslim, ze ak na zivnostenskom urade povedali, ze capovat mozes a nepotrebovali tam k tomu zodpovedneho zastupcu (co sa dokladuje aj na zivnostenskom a uvadza aj do ZL) a vystavili Ti ZL, tak capovat mozes.
Orsz
25.09.06,15:42
Sám som si vybavil ŽL a viem čo som tam napísal, preto som citoval niektoré činnasti. Problém je v tom, že koľko ludí, toľko chutí. teda na živnostenskom úrade tvrdia, že môžem čapovať, a keď som sa pýtal iných podnikateľov, tvrdia, že musí byť zodpovedný zástupce, pokiaľ nemám zodpovedajúcu kvalifikáciu. Iní tvrdia, že len v prípade, keby som podávaj varené jedlá. Preto som si dovolil dať takúto otázku Vám skúseným.


V prípade takýchto činností by mal byť zodpovedný zástupca, moja teta má obchod s potravinami a hostinec, kde čapuje pivo, kofolu a predáva alkohol, a musí mať zodpovedného zástupcu. Dokonca v súčasnosti je povinný zamestnávateľ evidovať ho na kratší pracovný úväzok, a dávať mu mzdu za túto činnosť. Myslím, že by si si mal zohnať takého zástupcu - nejedná sa len o čapovanie, máš tam aj ponuku rýchlych jedál - to sú jedlá ako rýchle občerstvenie, napr. hranolky,hamburgery, bagety, párky v rožku atď. Nie ako kuchyňa - tam sa táto činnosť nazýva pohostinská činnosť.
Viem, že známy si otváral bufet a prosil kamaráta- kuchára, aby mu robil zodpovedného zástupcu. Dôležitá je tu prax, a nemal by to byť sám podnikateľ.
Blonde
26.09.06,08:15
V živnostenskom zákone sa uvádza nasledovne:




§ 38


Pohostinská činnosť


(1) Pohostinskou činnosťou sa rozumie príprava a predaj jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu na mieste (ďalej len "predaj na priamu konzumáciu"). Súčasťou oprávnenia na pohostinskú činnosť je aj s ňou spojený predaj polotovarov alebo doplnkového tovaru.

(2) Pohostinskou činnosťou nie je na účely tohto zákona predaj na priamu konzumáciu

a) nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov,
b) zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy,
c) tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál,
d) jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok.

(3) Pohostinskou činnosťou nie je ani predaj na priamu konzumáciu po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva viac ako 4 mesiace v roku.

Zo zákona vyplýva, že pohostinská činnosť je zaradená medzi „Remeselné živnosti“ v zozname V, kde sa už vyžaduje odborná spôsobilosť:


§ 66k

Odborná spôsobilosť pre živnosti zaradené v zozname V




(1) Odbornú spôsobilosť pre živnosti zaradené v zozname V osoby spoločenstva náhradným spôsobom preukazujú
a) dokladom o nepretržitej trojročnej odbornej praxi v postavení podnikateľa alebo vedúceho podniku alebo
b) dokladom o nepretržitej dvojročnej odbornej praxi v postavení podnikateľa alebo vedúceho podniku a dokladom o absolvovaní predchádzajúceho vzdelávania na príslušnú činnosť, alebo
c) dokladom o nepretržitej dvojročnej odbornej praxi v postavení podnikateľa alebo vedúceho podniku a dokladom aspoň o trojročnej nesamostatnej odbornej praxi v predmetnej činnosti, alebo
d) dokladom o trojročnej nesamostatnej odbornej praxi v predmetnej činnosti a dokladom o absolvovaní predchádzajúceho vzdelávania na príslušnú činnosť.
(2) V prípadoch podľa odseku 1 písm. a) a c) nesmie byť vykonávanie príslušnej činnosti ukončené viac ako desať rokov pred podaním žiadosti o živnostenské oprávnenie.
Ak tomu dobre rozumiem, čapovanie nealkoholických nápojov, ako aj piva na priamu konzumáciu nie je pohostinská činnosť, a teda je možné ju vykonávať bez preukazovania odbornej ani inej spôsobilosti, nakoľko sa jedná o voľnú živnosť.
Zrejme to bude ale záležitosť hygieny a iných súvisiacich nariadení, či to povolia.