Zavrieť

Porady

Predmet podnikania - obsah činností

Pekný deň prajem všetkým poradákom!

Prosil by som o radu, resp. Vaše poznatky k uvedenému problému:
Som začínajúci podnikateľ - prevádzka internetovej čitárne s občerstvením a v ŽL mám o.i. uvedené činnosti, ktorých obsah mi nie je celkom jasný.

1. Predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov

otázka:
Môžem v rámci tejto činnosti podávať aj čapované nápoje ( kofola, pivo )?
Nepotrebujem k tomu zodpovedného zástupcu, ktorý má kvalifikáciu napr. čašník-výčapník?

2. Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh ako aj bezmäsitých jedál

otázka:
Aký predaj tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh ako aj bezmäsitých jedál sa tým myslí? Môžete mi dať nejaké príklady z praxe?
Je to niekde v zákone konkretizované? Já som nič také nenašiel.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Blonde je offline (nepripojený) Blonde

    Blonde
    Sám som si vybavil ŽL a viem čo som tam napísal, preto som citoval niektoré činnasti. Problém je v tom, že koľko ludí, toľko chutí. teda na živnostenskom úrade tvrdia, že môžem čapovať, a keď som sa pýtal iných podnikateľov, tvrdia, že musí byť zodpovedný zástupce, pokiaľ nemám zodpovedajúcu kvalifikáciu. Iní tvrdia, že len v prípade, keby som podávaj varené jedlá. Preto som si dovolil dať takúto otázku Vám skúseným.

    elims je offline (nepripojený) elims

    elims
    Si myslim, ze ak na zivnostenskom urade povedali, ze capovat mozes a nepotrebovali tam k tomu zodpovedneho zastupcu (co sa dokladuje aj na zivnostenskom a uvadza aj do ZL) a vystavili Ti ZL, tak capovat mozes.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Blonde
    Sám som si vybavil ŽL a viem čo som tam napísal, preto som citoval niektoré činnasti. Problém je v tom, že koľko ludí, toľko chutí. teda na živnostenskom úrade tvrdia, že môžem čapovať, a keď som sa pýtal iných podnikateľov, tvrdia, že musí byť zodpovedný zástupce, pokiaľ nemám zodpovedajúcu kvalifikáciu. Iní tvrdia, že len v prípade, keby som podávaj varené jedlá. Preto som si dovolil dať takúto otázku Vám skúseným.

    V prípade takýchto činností by mal byť zodpovedný zástupca, moja teta má obchod s potravinami a hostinec, kde čapuje pivo, kofolu a predáva alkohol, a musí mať zodpovedného zástupcu. Dokonca v súčasnosti je povinný zamestnávateľ evidovať ho na kratší pracovný úväzok, a dávať mu mzdu za túto činnosť. Myslím, že by si si mal zohnať takého zástupcu - nejedná sa len o čapovanie, máš tam aj ponuku rýchlych jedál - to sú jedlá ako rýchle občerstvenie, napr. hranolky,hamburgery, bagety, párky v rožku atď. Nie ako kuchyňa - tam sa táto činnosť nazýva pohostinská činnosť.
    Viem, že známy si otváral bufet a prosil kamaráta- kuchára, aby mu robil zodpovedného zástupcu. Dôležitá je tu prax, a nemal by to byť sám podnikateľ.

    Blonde je offline (nepripojený) Blonde

    Blonde
    V živnostenskom zákone sa uvádza nasledovne:



    § 38


    Pohostinská činnosť


    (1) Pohostinskou činnosťou sa rozumie príprava a predaj jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu na mieste (ďalej len "predaj na priamu konzumáciu"). Súčasťou oprávnenia na pohostinskú činnosť je aj s ňou spojený predaj polotovarov alebo doplnkového tovaru.

    (2) Pohostinskou činnosťou nie je na účely tohto zákona predaj na priamu konzumáciu

    a) nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov,
    b) zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy,
    c) tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál,
    d) jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok.

    (3) Pohostinskou činnosťou nie je ani predaj na priamu konzumáciu po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva viac ako 4 mesiace v roku.

    Zo zákona vyplýva, že pohostinská činnosť je zaradená medzi „Remeselné živnosti“ v zozname V, kde sa už vyžaduje odborná spôsobilosť:

    § 66k

    Odborná spôsobilosť pre živnosti zaradené v zozname V



    (1) Odbornú spôsobilosť pre živnosti zaradené v zozname V osoby spoločenstva náhradným spôsobom preukazujú
    a) dokladom o nepretržitej trojročnej odbornej praxi v postavení podnikateľa alebo vedúceho podniku alebo
    b) dokladom o nepretržitej dvojročnej odbornej praxi v postavení podnikateľa alebo vedúceho podniku a dokladom o absolvovaní predchádzajúceho vzdelávania na príslušnú činnosť, alebo
    c) dokladom o nepretržitej dvojročnej odbornej praxi v postavení podnikateľa alebo vedúceho podniku a dokladom aspoň o trojročnej nesamostatnej odbornej praxi v predmetnej činnosti, alebo
    d) dokladom o trojročnej nesamostatnej odbornej praxi v predmetnej činnosti a dokladom o absolvovaní predchádzajúceho vzdelávania na príslušnú činnosť.
    (2) V prípadoch podľa odseku 1 písm. a) a c) nesmie byť vykonávanie príslušnej činnosti ukončené viac ako desať rokov pred podaním žiadosti o živnostenské oprávnenie.
    Ak tomu dobre rozumiem, čapovanie nealkoholických nápojov, ako aj piva na priamu konzumáciu nie je pohostinská činnosť, a teda je možné ju vykonávať bez preukazovania odbornej ani inej spôsobilosti, nakoľko sa jedná o voľnú živnosť.
    Zrejme to bude ale záležitosť hygieny a iných súvisiacich nariadení, či to povolia.

    Predmet podnikania - obsah činností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.