andreaS
26.09.06,08:06
o tomto hlaseni som na porade nenasla absolutne nic, tak tuto temu pridavam, dufam ze tematicky aspon trosku spravne /ostatne vobec nevyhovovali/.

Aby sa nezlakli ti, ktori sa s tymto hlasenim este nestretli a nevedia, ci sa to aj ich tyka, tak pripajam aj informaciu kto je povinny toto hlasenie podavat:

"Vykazujúcou jednotkou je tuzemec-podnikateľ a organizačná zložka cudzozemca v tuzemskuˇ, ktorí sú povinní ohlásiť údaje týkajúce sa aktív a pasív vo vzťahu k tuzemcom v zahraničí a vo vzťahu k cudzozemcom (ďalej len zahraničný subjekt), okrem aktív a pasív vo vzťahu k organizačnej zložke cudzozemca v tuzemsku. K dátumu zostavenia hlásenia majú zahraničné aktíva v riadku 133 v stĺpci 6 alebo zahraničné pasíva v riadku 229 v stĺpci 13 hodnotu desať miliónov slovenských korún a viac za sledované obdobie - kalendárny rok. Hlásenia DEV (NBS) 1-12 predkladajú len tie subjekty, ktorých menom sa uzatvárajú kontrakty na vývo a dovoz, úverové zmluvy, spoločenské zmluvy a podobne. Hlásenie sa netýka sprostredkovateľov obchodu. Do priameho vývozu alebo dovozu sa zahrňuje aj lízing dlhší ako 1 rok (finančný prenájom)."

Ak by ste chceli vediet viac, tak tu najdete metodicky pokyn aj tlaciva: http://www.nbs.sk/OHP/DEV.HTM /ak by bol problem z odkazom tak si treba otvorit stranku www.nbs.sk (http://www.nbs.sk), tam kliknut na MENU - Hlasenia devizoveho trhu - DEV 1-12/.

Tuto temu zakladam hlavne z dovodu, ze mam iste nejasnosti a to konkretne s urokmi.

Moja situacia je: firma ma pozicku od zahranicnej firmy napr. 20 mil Sk, pozicka ma splatnost 10 rokov, a v zmluve ma dohodnutu vysku urokov. Moj problem je, ze neviem, kedy a kam zaradit tieto uroky.

Napr. V tretom mesiaci 2006 firma dostane tuto pozicku. Tak za treti mesiac 2006 urobim mesacne hlasenie do NBS, kde na tlacivo PASIVA, do riadku 206 uvediem zvysujucu transakciu:
a) 20
b) 20 + celkova hodnota urokov na obdobie 10 rokov
c) 20 + hodnota urokov na rok 2006?

V metodickom hlaseni je totiz uvedene, ze medzi transakcie zvysujuce pasiva predstavuje okrem ineho prijatie uverov a poziciek, predpisana hodnota urokov.... Co mam rozumiet pod tou predpisanou hodnotou urokov?

V zavislosti od tejto odpovede budem vediet dalej postupovat (ak bude odpoved na hodnotu urokov bod a), tak budem mat aj dalsiu otazku :) )

Dakujem za akukolvek odpoved. Budem rada ak sa najde niekto kto tieto hlasenia tiez robi.
andreaS
26.09.06,07:14
posúvam vyssie
Sany
26.09.06,07:15
predpísaná hodnota úroku je úrok dohodnutý v zmluve o úvere...
alušik
26.09.06,08:13
Aďka, s týmto hlásením sa pasujem každý mesiac a to rovno za 8 firiem.:o
Do r.206 by som to uviedla tak, že do stl. 9 - zvyšujúce pasíva by som dala tých 20 mil. + alikvotnú časť úrokov za ten daný mesiac. T.j. prepočítaš si výšku úrokov na rok 2006 a rozdelíš pomerne do každého mesiaca. Predpokladám, že Ti ale v tých zvyšujúcich pasívach výjde vzhľadom na zaokrúhlenie aj tak len tých 20 mil.;)
Potom nezabudni vypísať aj časť IV. Úvery- pasíva - kde napíšeš, kedy je splatný úver a kedy úroky.
andreaS
26.09.06,08:20
Tak potom plati moznost C? To sa mi zda logicke, len tu ma matie este to, ze ked mi volala pani z NBS, co nas ma na starosti, tak mi povedala, ze to co uvediem do tlaciva ma odzrkadlovat uctovnictvo a tu nastava problem. Ja mam v uctovnictve zauctovanu istinu na dlhodobych zavazkoch a uroky sa uctuju mesacne. Takze napr. k dnesnemu dnu by v priklade bola zauctovana istina 20mil a uroky v hodnote 1 mil, cize ja evidujem spolu zavazok v hodnote 21 mil.

Celkovo sa dostavam cim dalej do zamotaneho kruhu, najviac ma pletu tie ich vypocty, pretoze neuvadzaju napr. stlpec 13 v riadku 206 sa vypocita takto: 8+11+12=13 ale je to slovne uvedene.

Moja logika to chape takto:

Dostanem uver v 3. mesiaci 2006. Mam istinu 20 mil, uroky rozpustam mesacne.
1. hlasenie - marec 2006
- uvediem na riadok 206, stlpec 9 sumu 20
- zaroven je to aj stav ku koncu obdobia, tak do stlpca 13 uvediem rovnaku sumu 20
- v tomto obdobi uvediem aj podrobnosti o uvere /od koho je, na ako dlho../

Mesacne uctujem uroky a v juli 2006 je ich hodnota 550tis, pre potreby hlasenia je to 1 milion.

Hlasenie za jul 2006
- v stpci 9 na riadku 206 mi ostava suma 20
- do stlpca 14 dam hodnotu uroky, t.j. 1
- a az potom pocitam stlpec 13, ktory je definovany takto: neuhradene zaväzky voci zahranicnym dodavatelom k poslednemu dnu vykazovaného obdobia, očistené o neuhradené faktúry za sluzby + nevyfakturované dodávky zo zahranicia - zostatok prijatych dobropisov - zostatok poskytnutých preddavkov zaplatených zahraničným dodávateľom + časové rozlíšenie úrokov
- z tohto mi stlpec 13 vyjde takto: 20+1 = 21

Takto som to urobila a volali mi z NBS, ze ako mozem spocitat zavazky s nakladmi.... Bola som taka zaskocena, ze som slecne na to nic nepovedala...Lenze mozem ich scitat, pretoze ked zauctujem uroky a este som ich neuhradila, tak je to v uctovnictve zavazok. Ked som sa jej pytala kde mam uviest uroky tak mi tvrdila aj do kolonky zvysujuce transakcie aj do nakladov a ze si mam precitat metodiku. To som urobila uz x-krat a stale tomu rozumiem tak, ako uvadzam vyssie. Tak som sa zaujimala ci nerobia skolenia o tejto statistike a ze nie :( tak ja uz neviem, kam sa mam obratit...

Prosim najde sa niekto, kto tomu rozumie a vysvetli mi, kde robim chybu?
andreaS
26.09.06,08:25
Alenka: vdaka. no toto mi je jasne, ked dostanem uver. Mne sa uroky nazbierali po zaokruhleni na milion az po troch mesiacoch. Cize v tom hlaseni mam uroky zaznamenat ako zvysujucu transakciu? a zaroven aj do stplca 14? a stlpec 13 pocitam teda 8+11+12? Z tohto vsak vyplyva, ze ak to uvediem do transakcie zvysujucej tak vypisujem aj tu cast IV. Úvery- pasíva? a uvediem tam to iste len splatnost dam do konca roka (t.j. doba, dokedy mame uhradit uroky)?

Lebo uz som z toho magor, normalne strpnem ked zvoni telefon, ci to neni NBS-ka.
alušik
26.09.06,08:29
Dostanem uver v 3. mesiaci 2006. Mam istinu 20 mil, uroky rozpustam mesacne.
1. hlasenie - marec 2006
- uvediem na riadok 206, stlpec 9 sumu 20
- zaroven je to aj stav ku koncu obdobia, tak do stlpca 13 uvediem rovnaku sumu 20
- v tomto obdobi uvediem aj podrobnosti o uvere /od koho je, na ako dlho../ TOTO JE OK.

Mesacne uctujem uroky a v juli 2006 je ich hodnota 550tis, pre potreby hlasenia je to 1 milion.

Hlasenie za jul 2006
- v stpci 9 na riadku 206 mi ostava suma 20 Nie, tu musíš uviesť 21.;)
- do stlpca 14 dam hodnotu uroky, t.j. 1 Áno, tu je to OK.
- a az potom pocitam stlpec 13, ktory je definovany takto: neuhradene zaväzky voci zahranicnym dodavatelom k poslednemu dnu vykazovaného obdobia, očistené o neuhradené faktúry za sluzby + nevyfakturované dodávky zo zahranicia - zostatok prijatych dobropisov - zostatok poskytnutých preddavkov zaplatených zahraničným dodávateľom + časové rozlíšenie úrokov
- z tohto mi stlpec 13 vyjde takto: 20+1 = 21

Takto som to urobila a volali mi z NBS, ze ako mozem spocitat zavazky s nakladmi.... Bola som taka zaskocena, ze som slecne na to nic nepovedala...Lenze mozem ich scitat, pretoze ked zauctujem uroky a este som ich neuhradila, tak je to v uctovnictve zavazok. Ked som sa jej pytala kde mam uviest uroky tak mi tvrdila aj do kolonky zvysujuce transakcie aj do nakladov a ze si mam precitat metodiku. To som urobila uz x-krat a stale tomu rozumiem tak, ako uvadzam vyssie. Tak som sa zaujimala ci nerobia skolenia o tejto statistike a ze nie :( tak ja uz neviem, kam sa mam obratit...


Aďka, pani Ti to naozaj povedala dobre. Do stĺ. 9 dáš vlastne stav úveru a zároveň aj to, čo Ti zvýši pasíva - tak to sú aj úroky, lebo ako sama píšeš, sú zároveň záväzkom, takže sa Ti vlastne v júli zvýšili pasíva. Znižujúce nemáš žiadne, kým nedôjde k úhrade, takže netto zmena v stĺ. 11 máš vlastne 21. A potom postupuješ tak, ako si písala. 8+11+12=13. Ja osobne stĺpec 12 dopasovávam podľa toho, aký potrebujem mať zostatok v 13.
Stĺ. 14 chápem tak, že tam chcú vyčleniť, čo zo zvyšujúcich pasív sú náklady. Keby si prijala ďalšie navýšenie úveru, tak by sa Ti to v pasívach stĺ.9 síce zvýšilo, ale nie je to náklad, tak do 14 by si to neuviedla.;)
alušik
26.09.06,08:38
Alenka: vdaka. no toto mi je jasne, ked dostanem uver. Mne sa uroky nazbierali po zaokruhleni na milion az po troch mesiacoch. Cize v tom hlaseni mam uroky zaznamenat ako zvysujucu transakciu? a zaroven aj do stplca 14? a stlpec 13 pocitam teda 8+11+12? Z tohto vsak vyplyva, ze ak to uvediem do transakcie zvysujucej tak vypisujem aj tu cast IV. Úvery- pasíva? a uvediem tam to iste len splatnost dam do konca roka (t.j. doba, dokedy mame uhradit uroky)?

Lebo uz som z toho magor, normalne strpnem ked zvoni telefon, ci to neni NBS-ka.

Áno, Aďka, dáš to do zvyšujúcej transakcie a vypisuješ aj časť IV. s tým, že tam uvedieš, dokedy máte splatné úroky. Závisí od zmluvy - niekto si ich dáva splatné raz ročne, iný zase so splátkou istiny na konci doby splatnosti úveru.:)
Tak mne našťastie ešte nevolali.:D
andreaS
26.09.06,08:55
Alenka dakujem moc moc moc.... takze tomu uz rozumiem. Teraz ma vsak caka horsia vec, toto bolo oproti tomu malina. Tu maju ten uver uz dlhsie a minuly rok sa menil veritel aj vyska uveru aj uroky - dostali vyhodnejsie uroky. Tak ma caka opravit vsetky podane hlasenia od 04/2005 az doteraz. Dufam, ze to urobim spravne a teta v banke bude spokojna :) a ja tiez. Asi si toto zapeklite cudo vezmem domov a budem nad tym dumat. A pre pokoj v dusi jej asi nieco napisem aj v poznamkach, keby tomu nerozumela :D

Inak vzdy som to vypisovala rucne, tentokrat to mam vsetko nachystane v pocitaci vypisane v exceli. vyzera to trosku lepsie ako rukou nacmarane.

este raz vdaka, na najblizsie stretko ti donesiem cokoladku :D