Zavrieť

Porady

Mesačné hlásenie do NBS

o tomto hlaseni som na porade nenasla absolutne nic, tak tuto temu pridavam, dufam ze tematicky aspon trosku spravne /ostatne vobec nevyhovovali/.

Aby sa nezlakli ti, ktori sa s tymto hlasenim este nestretli a nevedia, ci sa to aj ich tyka, tak pripajam aj informaciu kto je povinny toto hlasenie podavat:

"Vykazujúcou jednotkou je tuzemec-podnikateľ a organizačná zložka cudzozemca v tuzemskuˇ, ktorí sú povinní ohlásiť údaje týkajúce sa aktív a pasív vo vzťahu k tuzemcom v zahraničí a vo vzťahu k cudzozemcom (ďalej len zahraničný subjekt), okrem aktív a pasív vo vzťahu k organizačnej zložke cudzozemca v tuzemsku. K dátumu zostavenia hlásenia majú zahraničné aktíva v riadku 133 v stĺpci 6 alebo zahraničné pasíva v riadku 229 v stĺpci 13 hodnotu desať miliónov slovenských korún a viac za sledované obdobie - kalendárny rok. Hlásenia DEV (NBS) 1-12 predkladajú len tie subjekty, ktorých menom sa uzatvárajú kontrakty na vývo a dovoz, úverové zmluvy, spoločenské zmluvy a podobne. Hlásenie sa netýka sprostredkovateľov obchodu. Do priameho vývozu alebo dovozu sa zahrňuje aj lízing dlhší ako 1 rok (finančný prenájom)."

Ak by ste chceli vediet viac, tak tu najdete metodicky pokyn aj tlaciva: http://www.nbs.sk/OHP/DEV.HTM /ak by bol problem z odkazom tak si treba otvorit stranku www.nbs.sk, tam kliknut na MENU - Hlasenia devizoveho trhu - DEV 1-12/.

Tuto temu zakladam hlavne z dovodu, ze mam iste nejasnosti a to konkretne s urokmi.

Moja situacia je: firma ma pozicku od zahranicnej firmy napr. 20 mil Sk, pozicka ma splatnost 10 rokov, a v zmluve ma dohodnutu vysku urokov. Moj problem je, ze neviem, kedy a kam zaradit tieto uroky.

Napr. V tretom mesiaci 2006 firma dostane tuto pozicku. Tak za treti mesiac 2006 urobim mesacne hlasenie do NBS, kde na tlacivo PASIVA, do riadku 206 uvediem zvysujucu transakciu:
a) 20
b) 20 + celkova hodnota urokov na obdobie 10 rokov
c) 20 + hodnota urokov na rok 2006?

V metodickom hlaseni je totiz uvedene, ze medzi transakcie zvysujuce pasiva predstavuje okrem ineho prijatie uverov a poziciek, predpisana hodnota urokov.... Co mam rozumiet pod tou predpisanou hodnotou urokov?

V zavislosti od tejto odpovede budem vediet dalej postupovat (ak bude odpoved na hodnotu urokov bod a), tak budem mat aj dalsiu otazku )

Dakujem za akukolvek odpoved. Budem rada ak sa najde niekto kto tieto hlasenia tiez robi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Aďka, s týmto hlásením sa pasujem každý mesiac a to rovno za 8 firiem.
    Do r.206 by som to uviedla tak, že do stl. 9 - zvyšujúce pasíva by som dala tých 20 mil. + alikvotnú časť úrokov za ten daný mesiac. T.j. prepočítaš si výšku úrokov na rok 2006 a rozdelíš pomerne do každého mesiaca. Predpokladám, že Ti ale v tých zvyšujúcich pasívach výjde vzhľadom na zaokrúhlenie aj tak len tých 20 mil.
    Potom nezabudni vypísať aj časť IV. Úvery- pasíva - kde napíšeš, kedy je splatný úver a kedy úroky.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Tak potom plati moznost C? To sa mi zda logicke, len tu ma matie este to, ze ked mi volala pani z NBS, co nas ma na starosti, tak mi povedala, ze to co uvediem do tlaciva ma odzrkadlovat uctovnictvo a tu nastava problem. Ja mam v uctovnictve zauctovanu istinu na dlhodobych zavazkoch a uroky sa uctuju mesacne. Takze napr. k dnesnemu dnu by v priklade bola zauctovana istina 20mil a uroky v hodnote 1 mil, cize ja evidujem spolu zavazok v hodnote 21 mil.

    Celkovo sa dostavam cim dalej do zamotaneho kruhu, najviac ma pletu tie ich vypocty, pretoze neuvadzaju napr. stlpec 13 v riadku 206 sa vypocita takto: 8+11+12=13 ale je to slovne uvedene.

    Moja logika to chape takto:

    Dostanem uver v 3. mesiaci 2006. Mam istinu 20 mil, uroky rozpustam mesacne.
    1. hlasenie - marec 2006
    - uvediem na riadok 206, stlpec 9 sumu 20
    - zaroven je to aj stav ku koncu obdobia, tak do stlpca 13 uvediem rovnaku sumu 20
    - v tomto obdobi uvediem aj podrobnosti o uvere /od koho je, na ako dlho../

    Mesacne uctujem uroky a v juli 2006 je ich hodnota 550tis, pre potreby hlasenia je to 1 milion.

    Hlasenie za jul 2006
    - v stpci 9 na riadku 206 mi ostava suma 20
    - do stlpca 14 dam hodnotu uroky, t.j. 1
    - a az potom pocitam stlpec 13, ktory je definovany takto: neuhradene zaväzky voci zahranicnym dodavatelom k poslednemu dnu vykazovaného obdobia, očistené o neuhradené faktúry za sluzby + nevyfakturované dodávky zo zahranicia - zostatok prijatych dobropisov - zostatok poskytnutých preddavkov zaplatených zahraničným dodávateľom + časové rozlíšenie úrokov
    - z tohto mi stlpec 13 vyjde takto: 20+1 = 21

    Takto som to urobila a volali mi z NBS, ze ako mozem spocitat zavazky s nakladmi.... Bola som taka zaskocena, ze som slecne na to nic nepovedala...Lenze mozem ich scitat, pretoze ked zauctujem uroky a este som ich neuhradila, tak je to v uctovnictve zavazok. Ked som sa jej pytala kde mam uviest uroky tak mi tvrdila aj do kolonky zvysujuce transakcie aj do nakladov a ze si mam precitat metodiku. To som urobila uz x-krat a stale tomu rozumiem tak, ako uvadzam vyssie. Tak som sa zaujimala ci nerobia skolenia o tejto statistike a ze nie tak ja uz neviem, kam sa mam obratit...

    Prosim najde sa niekto, kto tomu rozumie a vysvetli mi, kde robim chybu?

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Alenka: vdaka. no toto mi je jasne, ked dostanem uver. Mne sa uroky nazbierali po zaokruhleni na milion az po troch mesiacoch. Cize v tom hlaseni mam uroky zaznamenat ako zvysujucu transakciu? a zaroven aj do stplca 14? a stlpec 13 pocitam teda 8+11+12? Z tohto vsak vyplyva, ze ak to uvediem do transakcie zvysujucej tak vypisujem aj tu cast IV. Úvery- pasíva? a uvediem tam to iste len splatnost dam do konca roka (t.j. doba, dokedy mame uhradit uroky)?

    Lebo uz som z toho magor, normalne strpnem ked zvoni telefon, ci to neni NBS-ka.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    andreaS
    Dostanem uver v 3. mesiaci 2006. Mam istinu 20 mil, uroky rozpustam mesacne.
    1. hlasenie - marec 2006
    - uvediem na riadok 206, stlpec 9 sumu 20
    - zaroven je to aj stav ku koncu obdobia, tak do stlpca 13 uvediem rovnaku sumu 20
    - v tomto obdobi uvediem aj podrobnosti o uvere /od koho je, na ako dlho../ TOTO JE OK.

    Mesacne uctujem uroky a v juli 2006 je ich hodnota 550tis, pre potreby hlasenia je to 1 milion.

    Hlasenie za jul 2006
    - v stpci 9 na riadku 206 mi ostava suma 20 Nie, tu musíš uviesť 21.
    - do stlpca 14 dam hodnotu uroky, t.j. 1 Áno, tu je to OK.
    - a az potom pocitam stlpec 13, ktory je definovany takto: neuhradene zaväzky voci zahranicnym dodavatelom k poslednemu dnu vykazovaného obdobia, očistené o neuhradené faktúry za sluzby + nevyfakturované dodávky zo zahranicia - zostatok prijatych dobropisov - zostatok poskytnutých preddavkov zaplatených zahraničným dodávateľom + časové rozlíšenie úrokov
    - z tohto mi stlpec 13 vyjde takto: 20+1 = 21

    Takto som to urobila a volali mi z NBS, ze ako mozem spocitat zavazky s nakladmi.... Bola som taka zaskocena, ze som slecne na to nic nepovedala...Lenze mozem ich scitat, pretoze ked zauctujem uroky a este som ich neuhradila, tak je to v uctovnictve zavazok. Ked som sa jej pytala kde mam uviest uroky tak mi tvrdila aj do kolonky zvysujuce transakcie aj do nakladov a ze si mam precitat metodiku. To som urobila uz x-krat a stale tomu rozumiem tak, ako uvadzam vyssie. Tak som sa zaujimala ci nerobia skolenia o tejto statistike a ze nie tak ja uz neviem, kam sa mam obratit...
    Aďka, pani Ti to naozaj povedala dobre. Do stĺ. 9 dáš vlastne stav úveru a zároveň aj to, čo Ti zvýši pasíva - tak to sú aj úroky, lebo ako sama píšeš, sú zároveň záväzkom, takže sa Ti vlastne v júli zvýšili pasíva. Znižujúce nemáš žiadne, kým nedôjde k úhrade, takže netto zmena v stĺ. 11 máš vlastne 21. A potom postupuješ tak, ako si písala. 8+11+12=13. Ja osobne stĺpec 12 dopasovávam podľa toho, aký potrebujem mať zostatok v 13.
    Stĺ. 14 chápem tak, že tam chcú vyčleniť, čo zo zvyšujúcich pasív sú náklady. Keby si prijala ďalšie navýšenie úveru, tak by sa Ti to v pasívach stĺ.9 síce zvýšilo, ale nie je to náklad, tak do 14 by si to neuviedla.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    andreaS
    Alenka: vdaka. no toto mi je jasne, ked dostanem uver. Mne sa uroky nazbierali po zaokruhleni na milion az po troch mesiacoch. Cize v tom hlaseni mam uroky zaznamenat ako zvysujucu transakciu? a zaroven aj do stplca 14? a stlpec 13 pocitam teda 8+11+12? Z tohto vsak vyplyva, ze ak to uvediem do transakcie zvysujucej tak vypisujem aj tu cast IV. Úvery- pasíva? a uvediem tam to iste len splatnost dam do konca roka (t.j. doba, dokedy mame uhradit uroky)?

    Lebo uz som z toho magor, normalne strpnem ked zvoni telefon, ci to neni NBS-ka.
    Áno, Aďka, dáš to do zvyšujúcej transakcie a vypisuješ aj časť IV. s tým, že tam uvedieš, dokedy máte splatné úroky. Závisí od zmluvy - niekto si ich dáva splatné raz ročne, iný zase so splátkou istiny na konci doby splatnosti úveru.
    Tak mne našťastie ešte nevolali.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Alenka dakujem moc moc moc.... takze tomu uz rozumiem. Teraz ma vsak caka horsia vec, toto bolo oproti tomu malina. Tu maju ten uver uz dlhsie a minuly rok sa menil veritel aj vyska uveru aj uroky - dostali vyhodnejsie uroky. Tak ma caka opravit vsetky podane hlasenia od 04/2005 az doteraz. Dufam, ze to urobim spravne a teta v banke bude spokojna a ja tiez. Asi si toto zapeklite cudo vezmem domov a budem nad tym dumat. A pre pokoj v dusi jej asi nieco napisem aj v poznamkach, keby tomu nerozumela

    Inak vzdy som to vypisovala rucne, tentokrat to mam vsetko nachystane v pocitaci vypisane v exceli. vyzera to trosku lepsie ako rukou nacmarane.

    este raz vdaka, na najblizsie stretko ti donesiem cokoladku

    Mesačné hlásenie do NBS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.