bz5
28.09.06,09:02
Nestretol sa niekto s problematikou domovov dôchodcov. Známy uvažuje o zriadení DD. Vedeli by ste poradiť kde by sme našli niečo k legislatíve o zraďovaní a správe DD, európske fondy...?
ala42
31.10.06,16:23
V prvej rade by si mal mat dajaku organizáciu, pod ktorou to budeš robit, (n.O. ? pokial chceš získat príspevok z VÚC, čo je na dlhé lakte). Po druhé, ak to chceš takto robit musíš mat súhlas príslušného VÚC, ale až po kolaudácii objektu, hygieny atd...A až po vidaní tohto súhlasu možeš príjmat klientov..., ale predchádza tomu vela zákonov...., ale je to zvládnutelne..Na rekonštrukciu neviem či dačo získaš z fondov, na personál možeš získat zo sociálneho eu fondu...
emilia09
19.11.06,20:14
ahoj, ja sa takisto pokušam získať nejake info.ohladom DD,mam zaujem zriadiť take niečo,ale zisťujem, že to nieje také jednoduche a u mňa sú problem financie.ak možeš tak mi pošli kontakt na tvojho známeho čo v tom začína a môžme si vymeniť skúsenosti.prajem ti pekny večer.
toria
05.01.07,04:12
Prosím o všetky dostupné informácie ohľadne otvorenia DD. Máme financie, len nemáme informácie čo všetko treba. Už sme písali aj na ministerstvo zdravotníctva a soc. vecí, ale zatiaľ žiadna odozva. Ak by niekdo z Vás vedel poradiť, prosím pomôžte.
kolett
17.01.07,20:21
Ja tiež mám záujem o zriadenia DD ...ako som sa informovala treba všetko vyriešiť cez VÚC rámci kraja....vraj oni nato majú finančné rpostriedky...
sonjulla
13.01.08,17:33
Ala42: Ali a ty mas skusenosti s prevadzkou domova dochodcov?
sonjulla
13.01.08,17:37
.
sonjulla
13.01.08,17:38
Ahojte a podarilo sa Vam najst nejake informacie ohladom zriadenia DD?
supotko
14.01.08,11:46
Zdravim vas, viem o jednom uz rozbehnutom projekte, hladaju dalsieho spoluinvestora. Projekt je uz v pokrocilej faze vystavby.
Alex_M
14.01.08,12:05
V prvom rade by som si kompletne naštudoval legislatívu a hlavne získal dobrý prehľad o financiách. Tie budeš potrebovať vo veľkom množstve pretože legislatíva je založená na "rýchlom vybavovaní".
Ak to ale rozbehnes, klientelu mas istu pretoze v ucasnosti sa caka na umiestnenie do domova niekolko mesiacov až rokov.
007gituska
14.01.08,12:26
domovy dôchodcov sú zaradené patria medzi zariadenia sociálnych služieb. túto problematiku upravuje podrobnejšie zákon 195/1998 Z. z. v znení neskorších zmien a doplnkov príslušné VZN VUC v pôsobnosti ktorých bude zariadenie službu poskytovať.
a teraz postup:
1. poskytovateľ sociálnej pomoci musí byť zaregistrovaný na registračnom úrade, t.j. VUC v pôsobnosti ktorej má sídlo
2. k registrácii musí doložiť - viď § 74 zákona
3. treba si dať pozor na rozsah činnosti, od toho závisí výška minimálnej finančnej pomoci
ďalej by som doporučovala:
- v registri občanov - vedú obecné úrady - zistiť, či o pomoc žiadajú občania, ktorí spĺňajú kritériá na umiestnenie v domove dôchodcov alebo domove sociálnej starostlivosti /denný pobyt, týždenný pobyt, ročný pobyt/
- zistiť, či obec /vuc/ takúto službu neposkytuje. ak ju neposkytuje, či nemá uzavretú zmluvu s poskytovateľom pomoci
- dôležité je ujasniť si aké náklady /bežné, kapitálové/ s touto činnosťou súvisia, pretože minimálny finančný príspevok /pri DD 155 000 Sk/rok v prepočte na dobu poskytovania služby a občana je nepostačujúci/
- vypracovať cenníky služieb
- pripraviť dohody o platení občanmi, ktorí budú v DD umiestnení. pozor je to limitované a závisí od výšky príjmu občana
- zariadenie poskytujúce sociálnu službu nemá dosahovať zisk
- pretože poskytovateľ sociálnej pomoci bude príjemcom dotácie a keď tieto presiahnu 1 mil. Sk, musí mať ročnú závierku auditovanú.
- ak bude príjemcom darov alebo sponzorských príspevkov - potrebné dať pozor na účel použitia

toľko v stručnosti. držím palce
Dod.com
26.11.09,21:05
Zdravím, rád by som sa opýtal, ako je to so súkromným DD. Je potrebné ho niekde registrovať, alebo niekomu (VUC a pod.) oznamovať jeho zriadenie? Resp.založenie, otvorenie?
A tiež, je nejaký rozdiel, ako ho budem uvádzať, či domov dôchodcov, penzión, domov služieb...
Ďakujem.
arizona
26.11.09,21:09
Zdravím, rád by som sa opýtal, ako je to so súkromným DD. Je potrebné ho niekde registrovať, alebo niekomu (VUC a pod.) oznamovať jeho zriadenie? Resp.založenie, otvorenie?
A tiež, je nejaký rozdiel, ako ho budem uvádzať, či domov dôchodcov, penzión, domov služieb...
Ďakujem.

Pozri si príspevok č. 11...

Nemusíš svoju otázku zadávať do viacerých tém, robí to poradu neprehľadnou;)
http://www.porada.sk/t124980-sukromny-dd.html#post1219285


http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Andyke
26.11.09,21:43
Na nete som našla túto informáciu :

Pokiaľ si niekto chce založiť domov dôchodcov, ktorý by nebol neziskovou organizáciou ale ziskovou organizáciou (t.j. vykazoval by zisk), musí si založiť takúto organizáciu v zmysle živnostenského zákona. Potom, t.j. už po jej vzniku (a po príprave všetkých podmienok na prevádzku, hlavne priestorových, materiálnych podmienok - viď vyhlášku MZ SR č. 259/2008 Z.z. o podrobnostiach a požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia) ju treba zapísať aj do Registra poskytovateľov sociálnych služieb Banskobystrického kraja, ktorý vedie BBSK (v zmysle § 62 až § 66 zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov). Doklady, ktoré je potrebné predložiť BBSK pri registrácii poskytovateľa sociálnej služby, sú uvedené aj na www.vucbb.sk.
Registráciou na BBSK vzniká poskytovateľovi sociálnych služieb oprávnenie poskytovať sociálnu službu (§ 65 ods. 1 zákona č. 448/2008 Z.z.). Konzultáciu k registrácii je možné dohodnúť si na odbore sociálnych vecí a zdravotníctva Úradu BBSK s p. Leckou, tel.: 048/4325588.
V zmysle platnej legislatívy (zákon č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách) je domov dôchodcov zariadením pre seniorov (§ 35 zákona č. 448/2008 Z.z.). Čo sa týka financovania, pre zriadenie zariadenia pre seniorov nie je možné z BBSK získať žiadne finančné prostriedky (to platí tak pre ziskovú ako aj neziskovú organizáciu). V prípade organizácie, ktorá poskytuje sociálnu službu s cieľom dosiahnuť zisk, nie je možné poskytnúť ani žiadny finančný príspevok na prevádzku.
zdroj: http://www.vucbb.sk/ganet/vuc/bb/portal.nsf/pytajtesa.htm
Dod.com
27.11.09,00:18
jj viem, odtiaľ som bol "poslaný" sem :-) že tuto sa o tom už pííše. prv som túto tému nenašiel...
Dod.com
27.11.09,00:21
Andyke, ďakujem pekne. Myslím, že toto som hľadal. Resp.viem, kde ešte pošprtať. Vďaka ešte raz.
Don133
09.12.09,18:00
domovy dôchodcov sú zaradené patria medzi zariadenia sociálnych služieb. túto problematiku upravuje podrobnejšie zákon 195/1998 Z. z. v znení neskorších zmien a doplnkov príslušné VZN VUC v pôsobnosti ktorých bude zariadenie službu poskytovať.
a teraz postup:
1. poskytovateľ sociálnej pomoci musí byť zaregistrovaný na registračnom úrade, t.j. VUC v pôsobnosti ktorej má sídlo
2. k registrácii musí doložiť - viď § 74 zákona
3. treba si dať pozor na rozsah činnosti, od toho závisí výška minimálnej finančnej pomoci
ďalej by som doporučovala:
- v registri občanov - vedú obecné úrady - zistiť, či o pomoc žiadajú občania, ktorí spĺňajú kritériá na umiestnenie v domove dôchodcov alebo domove sociálnej starostlivosti /denný pobyt, týždenný pobyt, ročný pobyt/
- zistiť, či obec /vuc/ takúto službu neposkytuje. ak ju neposkytuje, či nemá uzavretú zmluvu s poskytovateľom pomoci
- dôležité je ujasniť si aké náklady /bežné, kapitálové/ s touto činnosťou súvisia, pretože minimálny finančný príspevok /pri DD 155 000 Sk/rok v prepočte na dobu poskytovania služby a občana je nepostačujúci/
- vypracovať cenníky služieb
- pripraviť dohody o platení občanmi, ktorí budú v DD umiestnení. pozor je to limitované a závisí od výšky príjmu občana
- zariadenie poskytujúce sociálnu službu nemá dosahovať zisk
- pretože poskytovateľ sociálnej pomoci bude príjemcom dotácie a keď tieto presiahnu 1 mil. Sk, musí mať ročnú závierku auditovanú.
- ak bude príjemcom darov alebo sponzorských príspevkov - potrebné dať pozor na účel použitia

toľko v stručnosti. držím palce

od 1.1.2009 je zakon 195/1998 nahradeny 448/2008 ktory podstatne zmenil fungovanie DD .... určil minimálny počet zmestnancov DD podľa počtu klientov, prispevok podla stupna imobility .... atd. .... ked chces dodrzat vsetky legislativne predpisy, dat primerany plat zamestnancom budovu mas vlastnu a od klientov vyberat poplatok podla priemerneho dochodku cca 260 € tak bez dotácie Ti nebude sediet cash flow aby si dosiahol pomer príjmy/vydavky aspon 0 €. Hotový projekt mám v šuflíku...
nikuskabee
25.10.11,19:19
Vie mi niekto poradiť.Chcela by som súkromný DD,ale asi na ten by som nedostala žiadne dotácie a fondy však? A aký je postup pri neziskovej a ziskovej organizácii DD.Vie niekto poradiť? A keď by som mala neziskovú orgaNIZáCIU môžem aj naďalej figurovať ako ja,myslím,ked je neziskovka pod vúc a samosprávnym krajom tak môžem stratiť zamestania ako napr.riaditeľ,ako si chrániť miesto.Tak čo by bolo najlepšie,lebo ako súkromná osoba na súkromný DD dochodcov dostatok financií nemám.Vie mi niekto poradiť?Ďakujem
BXLmiami
26.10.11,09:42
Viem Ti poradiť.Vykašli sa na to.
nikuskabee
27.10.11,17:44
Tak na takú odpoveď som nebola zvedavá.Myslím to vážne
BXLmiami
29.10.11,17:06
Tak na takú odpoveď som nebola zvedavá.Myslím to vážne
Tiež som to myslela vážne,vyrátala,projekt strčila do šupla a radím Ti vykašli sa na to.
Dáša_
29.10.11,17:33
Ako veľký DD si predstavuješ? 20 ľudí? 30 ľudí?
Skúsme len tak trochu počítať - úplne hrubé odhady
Čo sa týka personálu, pri nepretržitej prevádzke potrebuješ minimálne 2 kuchárky (a to je málo), 2 upratovačky/sanitárky. Niekoho, kto sa stará o prevádzku, nákupy, údržbu. Zrejme aj šéfa. 6 sestričiek alebo ako to nazvať je pri nepretržitej prevádzke tiež minimum. Takže máme 12-13 ľudí ako personál. Minimálne mzda 350€ plus odvody je cca 480€ mesačne na mzdové náklady - na 13 ľudí potrebuješ mesačne 6240€.
Ešte si nekúpila žiadne suroviny na varenie, žiadne čistiace prostriedky, nezaplatila elektrinu, kúrenie, prenájom.
Ak budeš mať 30 obyvateľov, budeš vyberať 300€ od osoby - 9000€. Aby si vyberala viac, tak potom by museli byť ďalšie služby naviac, aby bol nadštandard.
Z niečoho to musíš aj zariadiť, niektoré veci treba aj vymieňať, poderú sa.

To je len tak nahrubo odhad, bez hlbšej analýzy. Len tak od stola, s kalkulačkou a ceruzou. Preto plne chápem BXLmiami, prečo zavrela svoj projekt do šuflíka.
BXLmiami
29.10.11,18:09
Zabudla si učtovničku,lekára a dietnu sestru.Prestavba priestorov,všetko komplet bezbarierové,a predpisy-extra hyg.zariadenia,muži,ženy,personál,kompletne vybavená kuchyna podla hygieny,jedálen,izby,polohovacie postele,miestnosť a prezliekáren pre personál atd atd.Absolutne nerealizovateľné pre bežného človeka,je to miesto pre cirkev a neziskovky.
Dáša_
29.10.11,18:25
Zabudla si učtovničku,lekára a dietnu sestru.Prestavba priestorov,všetko komplet bezbarierové,a predpisy-extra hyg.zariadenia,muži,ženy,personál,kompletne vybavená kuchyna podla hygieny,jedálen,izby,polohovacie postele,miestnosť a prezliekáren pre personál atd atd.Absolutne nerealizovateľné pre bežného človeka,je to miesto pre cirkev a neziskovky.

Presne tak, pre bežného človeka nerealizovateľné. Ja som počítala iba čo ma napadlo, vlastne o prevádzke takého domova nemám predstavu...

Alebo potom poplatky vo výške 1000€/mesiac. A to už budú v rodinách lacnejšie opatrovateľky...
BXLmiami
30.10.11,04:05
Tisicka by bola málo.Je tam nejaká dotácia štátu na človeka,ale už ked tam su ludia,ale v období Tomanovej tam šla kopa zákonov ktoré znevýhodnuju sukromníkov a neviem či to títo zmenili.Takže tak.Zrušili geriatrie po celom Slovensku,sama som zvedavá ako to bude dalej /ne/fungovať.Keby bol DD lukratívna činnosť,bolo by ich viac,každý lekár je aj podnikateľ,kľudne by sme ich spravili.
220870
30.10.11,04:40
Po novom roku by som mal ísť jeden stavať.Uvidíme ešte ako to dopdne.
Pár poznatkov čo mám z pripravovaného projektu.
Dvere min svetlosť min 1000mm.1500mm široké schodisko + výťah pre imobilných (cca 50 000€ len ten výťah)aj na wc musiaa byť dvere min 1000mm!.Kuchyňa nemusí byť strava sa môže dovážať.Je stanovený min počet obyvateľov a izieb na to, aby bola dotácia od štátu.Plus si prirátajte brutálne náklady na protipožiarne a hygienické stavebné úpravy.
BXLmiami
30.10.11,05:51
No ved vravím,bezbarierové.Všade sa musí pohodlne vytočiť vozík s ošetrovateľkou.
Stefan2005
30.10.11,07:29
Domovy dôchodcov, hoci ich opodstatnenosť je oprávnená a spoločensky žiadúca, sú na Slovensku fenomém, ktorý dosť ťažko popísať. Gro seniorskej populácie, ktorá by mala záujem u služby DSS na to jednoducho nemá - finančne, ledaže by za nich deti doplatili rozdiel, o ktorý presahuje mesačná taxa týchto služieb ich dôchodok. Z hľadiska poskytovateľa týchto služieb je treba nájsť priečník medzi medzi minimálnym počtom zákazníkov, podmienkami pre udelenie štátnej dotácie (treba si uvedomiť, že v budúcnosti nemusí byť), požiadavkami na prevádzku DSS a nákladmi na jeho prevádzku, kedy ešte dokáže zariadenie produkovať zisk. Ak dokáže DSS naplniť svoju kapacitu najsolventnejšími klientami, má šancu prežiť a prosperovať. Treba si však uvedomiť, že klientela ochotná zaplatiť nadpriemerné ceny za služby DSS požaduje aj nadštandartné služby a opateru, čo tiež niečo stojí.

Pozri si aj:

http://www.monitorujem.sk/z-domova/242427/sukromne-domovy-dochodcov-nemaju-novych-klientov-hrozi-im-zanik
http://www.monitorujem.sk/z-domova/364256/nestatne-domovy-tvrdia-ze-hrozi-ubytok-miest-pre-dochodcov
http://www.monitorujem.sk/z-domova/736180/socialne-domovy-zdrazeli-ludia-su-bezradni
http://www.monitorujem.sk/z-domova/381840/domovom-dochodcov-zvoni-umieracik

viac podobných príspevkov: http://www.monitorujem.sk/z-domova/422274/dotacia-vsetky-domovy-dochodcov-nezachrani

a tu je aj diskusia: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=44&t=1931
nikuskabee
30.10.11,12:57
Už rozumiem BXLmiami.Mala som síce predstavu o tom všetkom,keďže som zdravoťák a mám tam známych,ale keď som si pozrela tie odkazy - súhlasím.Nestíham totiž pozerať politiku,lebo mám ročného syna a dá mi zabrať.Takže do budúcna radšej pozrieť po inom podnikaní.Ďakujem Vám všetkým.