cerveny
06.05.24,11:27
Mám pozemok v extraviláne, jediný vlastník, orná pôda cca 4000m2. Pozemok som však dal pred časom miestnemu hospodárovi s ktorým je možné vypovedať zmluvu predčasne.

Moja otázka znie, stačí vypovedať nájomnú zmluvu a pozemok môžem využívať sám pre seba?

Pretože pozemok spolu s ostatnými v širokom okolí je oplotený, pasie sa tam dobytok, a moja parcela rozdeľuje celú ornú plochu (v praxi trávnatý porast) na dve časti. Ak sa tam rozhodnem pestovať zeleninu, vysadiť stromy.. musel by som tú svoju časť ohradiť čím by som rozdelil "pašu" na dve časti.

Ako v takomto prípade postupovať? Ako celý systém s prenájom pôdy funguje pretože ohradená je veľká plocha na ktorej je množstvo parciel s množstvom vlastníkov a spoluvlastníkov. Čo ak niektorí z nich s prenájmom nesúhlasia?
Chobot
06.05.24,10:04
Pozemok je tvoj. Ak je možné vypovedať nájomnú zmluvu a vypovieš ju, nájomca nebude mať právny titul na užívanie pozemku a môžeš si na ňom robiť, čo chceš a čo ti legislatíva dovoľuje (napr., dom tam asi nepostavíš, ale pestovať tam môžeš, ak je to pole alebo trávnatý porasť).

Svoju časť si môžeš ohradiť, ale neviem, či na to nebudeš potrebovať súhlas zo stav. úradu.