Kelis
22.10.09,14:08
Milí poraďaci,

prosím o Vašu radu:

Zriadili sme neziskovú organizáciu šachový klub. Členom klubu je aj rozhodca, ktorý sa zúčastňuje školení a my sme povinní mu uhradiť s tým spojené výdavky. Zaujíma ma, na základe akej zmluvy môžeme tieto výdavky na cestovné, stravné, prípadné ubytovanie správne zahrnúť do nákladov.
Príkazná zmluva??? Zmluva o dielo???

Prosím o Vašu odpoveď.

Ďakujem.
victoria
23.10.09,12:02
Skuste zmluvu o dobrovolnickej cinnosti, s tym ze mu budu v ramci odmeny za dobrovolnu cinnost preplatene iba cestovne naklady.
Kelis
26.10.09,06:23
Ďakujem, to by celkom mohlo byť, neviete mi ale ešte navrhnúť, ako má takáto zmluva vyzerať? Prípadne odporúčiť nejaký link? Ďakujem.
victoria
28.10.09,17:39
Je tu vzor zmluvy v prispevku s nazvom praca pre neziskovu organizaciu alebo nieco podobne.
Kelis
29.10.09,13:37
ďakujem 8-)
moncek1
31.10.09,12:09
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na aký účet mám dať prerozdelenie prostriedkov z UEFA (je presne určené na čo sa to má použiť). Ďakujem za pomoc.
A ešte si chcem overiť správnosť účtovania leasingu. Jedná sa o auto N1.
Interným dokladom som dala 042/474
a každý mesiac budem robiť ostatné doklady výdajové:
-splátka 474/325
-úrok 544/325
-poistenie 549/325
-úhrada z BÚ 325/221
Ďakujem za pomoc.
michelle84
10.11.09,05:25
Viete mi poradiť? Účtovníctvo obce, organizačný celok vykonáva podnikateľskú činnosť, je potrebné viesť účtovníctvo ako podnikateľského subjektu alebo ako neziskovej organizácie?
michelle84
11.11.09,05:57
Posúvam...
victoria
15.11.09,08:24
Ak tomu dobre rozumiem obec vykonava podnikatelsku cinnost ? Potom ide najskor o uctovnictvo rozpoctovych a prispevkovych organizacii, ktore maju od 1.1.2008 dovolene vykonavat podnikatelsku cinnost. Takze urcite viest ako uctovnictvo rozpoctovej a prispevkovej organizacie.
Lianka
17.01.10,12:50
Prosim poradte mi, rada by som nadviazala na moje otazky z predchadzajuceho roka:

Odpovede od ego.mc - prispevok c. 184:
Pôvodca textu príspevku: Lianka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/33698-uctovnictvo-n-o-post938910.html#post938910)
Mam uctovat neziskovku, nemam s tym skusenosti, poradite mi, prosim?
v r. 2008
vydavky:
- nakup pristroja (z prijmov za 2% dane) - nakup DM áno
- uplatnujem odpis? nie, ak sa používa na nezdanenú činnosť, daňový odpis sa neuplatňuje, iba evidenčne účtovný

r. 2009
prijem:
- prijem z prenajmu stroja - zdanitelny prijem áno
- je to prijem z podnikania? musim viest PU? odkedy - uz v rok. 2009? ak to prenajímate ako napr. v požičovni náradia, tak je to podnikanie a potom PÚ, ak napr. na celý rok jednej organizácii, tak nie a stačí JÚ
vydavok:
- odpis pristroja - danovy/nedanovy naklad? v tomto prípade to bude daňový náklad


Ak planujete opakovane vykonavat cinnost za ucelom dosiahnutia zisku ktora nie je v stanovach tak sa treba zamysliet nad vybavenim zivnostenskeho listu.


... a zaroven je definovane co je podnikanie: sustavna cinnost vykonavana samostantne podnikatelom vo vlastnom mene a na vlastnu zodpovednost za účelom dosiahnutia zisku.

Teraz budem uctovat rok 2009. N. o. prenajimala pristroj jednej sro pocas celeho roka. Rada by som si overila vyssie uvedene a spytala sa:
- bude to pre n. o. prijem z prenajmu - zdanitelny prijem?
- ma narok na danovy odpis ak VOZD?
- povazuje sa tento prijem za prijem z podnikania?
- ak ano, ma n. o. povinnost v r. 2010 viest PU v sulade s § 9, ods. 2 c)
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať:
c) ... neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura
- je problem, ak zakladatel n. o. (prenajimatel) a spolocnik sro (najomca) je ta ista osoba (FO)? Ake su uskalia?

N. o. nema ziadne dalsie zdanitelne prijmy, ani vydavky.
N. o. nema v stanovach prenajom, nema ani vybaveny ZL.
Lianka
17.01.10,14:49
Neviem nikde najst účtovné výkazy za rok 2009 pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania (JU). Viete mi, prosim, poradit?

Uvazujem spravne: podavam DP PO, ale vykazy z JU (vykazy pre neziskovky).
ego.mc
17.01.10,23:13
Teraz budem uctovat rok 2009. N. o. prenajimala pristroj jednej sro pocas celeho roka. Rada by som si overila vyssie uvedene a spytala sa:
- bude to pre n. o. prijem z prenajmu - zdanitelny prijem? Áno.
- ma narok na danovy odpis ak VOZD? Áno.
- povazuje sa tento prijem za prijem z podnikania? Nie, je to príjem z majetku.
- ak ano, ma n. o. povinnost v r. 2010 viest PU v sulade s § 9, ods. 2 c)
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať:
c) ... neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura
- je problem, ak zakladatel n. o. (prenajimatel) a spolocnik sro (najomca) je ta ista osoba (FO)? NO prenajala prístroj sro, nie zakladateľovi.Ake su uskalia?

N. o. nema ziadne dalsie zdanitelne prijmy, ani vydavky.
N. o. nema v stanovach prenajom, nema ani vybaveny ZL.
odpoveď v texte
ego.mc
17.01.10,23:15
Neviem nikde najst účtovné výkazy za rok 2009 pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania (JU). Viete mi, prosim, poradit?

Uvazujem spravne: podavam DP PO, ale vykazy z JU (vykazy pre neziskovky).
1. Na rok 2009 som tiež nevidel nové výkazy. Asi teda platia tie staré. :)
2. Uvažuješ správne.
Lianka
18.01.10,09:59
Este mam par, asi primitivnych otazok, ale ospravedlnujem sa:
1. Do vykazu o majetku a zavazkoch - kolonka "dlhodoby hmotny majetok" - pisem zostatkovu cenu majetku (obstaravacia minus uctovne odpisy)?
2. Teraz, ked mame EUR, prepocitala som udaje v "bezprostredne predchadz. uct. obd." na EUR. Hadam je to ok.
3. Vo vykazoch pisem "EUR" alebo znak eura? Alebo len sumy?
4. Dufam, ze pouzivam spravne tlaciva. Pouzivam tlaciva NO Uc. 1-01 a NO Uč. 2-01.
5. N. o. nema pridelene DIC, ma vyssie uvedene prijmy zo zdanovanej cinnost, mala by teda podat DP. Neuvediem na DP DIC, kedze ho nema? Alebo si ho ma na DU vypytat?
ego.mc
18.01.10,10:49
Este mam par, asi primitivnych otazok, ale ospravedlnujem sa:
1. Do vykazu o majetku a zavazkoch - kolonka "dlhodoby hmotny majetok" - pisem zostatkovu cenu majetku (obstaravacia minus uctovne odpisy)? Áno.
2. Teraz, ked mame EUR, prepocitala som udaje v "bezprostredne predchadz. uct. obd." na EUR. Hadam je to ok. Áno.
3. Vo vykazoch pisem "EUR" alebo znak eura? Alebo len sumy? Iba sumy.
4. Dufam, ze pouzivam spravne tlaciva. Pouzivam tlaciva NO Uc. 1-01 a NO Uč. 2-01. Mali by byť správne.
5. N. o. nema pridelene DIC, ma vyssie uvedene prijmy zo zdanovanej cinnost, mala by teda podat DP. Neuvediem na DP DIC, kedze ho nema? Alebo si ho ma na DU vypytat? Vypýtať.
odpoveď v texte
Lianka
18.01.10,11:12
Dakujem, si poklad. Ocenim, ked sa bude dat :). Zatial ma to nepusti.
ego.mc
18.01.10,15:11
Ja ďakujem. :)
Kristina27
03.02.10,18:14
n.o. vedie PÚ a platí FO za prenájom. Zaplatila 8.12.2009 nájom na 01/2010.
účtovala som to 381/321 ale asi som to mala dať do nákladov, pretože nájom zaplatený FO je daňovým výdavkom po zaplatení, ale zmiatla ma tam poznámka, že "zaplatené nájomné FO .... sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie".
Teraz neviem, buď časovo rozlišovať alebo dať na nákladový účet. Obe sa asi naraz nedá.
Yvonne
04.02.10,13:26
Ahojte, prebrala som účtovníctvo OZ šport.klub. Okrem členských príspevkov majú príjem z prenájmu nehnuteľnosti od jednej SZČO (ročne 3320 €). Účtovali v JÚ. V stanovách čítam, že okrem čl. príspevkov sú zdrojom majetku aj iné podnikateľské aktivity, prípadne iné príjmy.
Nemali by viesť PÚ? Čo stým? Za Vaše názory vopred ĎAKUJEM!
Kristina27
06.02.10,17:05
n.o. vedie PÚ a platí FO za prenájom. Zaplatila 8.12.2009 nájom na 01/2010.
účtovala som to 381/321 ale asi som to mala dať do nákladov, pretože nájom zaplatený FO je daňovým výdavkom po zaplatení, ale zmiatla ma tam poznámka, že "zaplatené nájomné FO .... sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie".
Teraz neviem, buď časovo rozlišovať alebo dať na nákladový účet. Obe sa asi naraz nedá.

áno, už som našla odpoveď, pre ostatných poraďákov: http://www.porada.sk/t127105-p2-vydavky-buducich-obdobi.html
Ak n.o., účtujúca v PÚ, zaplatí nájom FO, časovo sa to rozlišuje.
Zdenka29
11.02.10,07:31
Ahojte,
ja mám tento problém a už som celkom slušne domotaná.
robím prvý rok n.o. Bytovku kde bývajú 4 rodiny.Nebrali si žiadny úver. Každá rodina prispieva mesačne 1.000,- Skk ,potom sa celá suma vloží na založený účet. Z našetrených penazí sa vždy niečo opraví svojpomocne. Platia elektriku a vodu na ktoré sa takisto vyzbierajú. Neviem ako to mám účtovať. Tie vklady by som zaúčtovala ako nezdanitelný príjem, ale čo tie ostatné náklady? ako sú elektrika, voda, poplatky v banke, úroky v banke.
Som zúfalá a nechcem urobiť nejakú chybu prosím pomôžte mi.

ďakujem
mata82
11.02.10,16:13
Ahojte,
asi blbá otázka: môže byť aj s.r.o. neziskovkou?
ego.mc
11.02.10,21:07
Nie. S.r.o. je obchodná spoločnosť založená podľa OZ za účelom dosahovania zisku.
Ale môže byť členom neziskovky.
Leila
12.02.10,07:29
prosim Vas, čo všetko sa musi časovo rozlíšiť v N.O. ? Všetky náklady ako u podnikateľov? Mam platbu za tabor dopredu na prelome rokov? Chcem to dať ešte z 2% dane.
jeso
12.02.10,08:23
môžem poprosiť o pomoc

občianske združenie - PO - vedie JU
podmienky pre vedenie PU sú dve a musia byť splnené naraz :
podnikanie a výška príjmu / 99 581,76/
chcem sa spýtať -
OZ poskytuje službu z ktorej musí odvádzať spotrebnú dan do ŠR / tá spotrebná dan je PNZD / napr. 60 000 Eur a služba /POZD/ 40 000 Eur potom celkový príjem je 100 000 eur?
a musím viesť PU ?
dakujem za odpoved
mata82
12.02.10,15:54
Nie. S.r.o. je obchodná spoločnosť založená podľa OZ za účelom dosahovania zisku.
Ale môže byť členom neziskovky.

Ďakujem za odpoveď. A ak je teda členom neziskovky ako účtuje? Zisky aj "nezisky"?
jeso
12.02.10,19:16
môžem poprosiť o pomoc

občianske združenie - PO - vedie JU
podmienky pre vedenie PU sú dve a musia byť splnené naraz :
podnikanie a výška príjmu / 99 581,76/
chcem sa spýtať -
OZ poskytuje službu z ktorej musí odvádzať spotrebnú dan do ŠR / tá spotrebná dan je PNZD / napr. 60 000 Eur a služba /POZD/ 40 000 Eur potom celkový príjem je 100 000 eur?
a musím viesť PU ?
dakujem za odpoved
skúsi niekto skúsenejší odpovedať ?
Kristina27
18.03.10,15:05
prosim Vas, čo všetko sa musi časovo rozlíšiť v N.O. ? Všetky náklady ako u podnikateľov? Mam platbu za tabor dopredu na prelome rokov? Chcem to dať ešte z 2% dane.

v PÚ neziskovky časovo rozlišuješ náklady tak ako u podnikateľa, čo sa týka roka 2009 je v nákladoch 2009, čo sa týka roka 2010, časovo sa rozlišuje, dokonca by si mala tvoriť /ak je to tvoj prípad/ aj interným dokladom nevyfakturované dodávky a služby, napr. ak ti účtovníčka dá fa v marci 2010 na účt. práce 12/2009, v r. 2009 si vytvoríš ID 518/326 ak vieš presnú sumu na základe napr. zmluvy, alebo T-Mobile faktúry majú vyhotovenie 15.1.2010 ale týkajú sa 14.12.2009 - 15.1.2010, toto sa tiež časovo rozlišuje, v r. 2009 ID vytvoríš nevyfakturovanú službu 518/326 lebo vieš presnú sumu. Orange a T-Com zase fakturujú za aktuálny mesiac aj dopredu, takže časovo rozlišuješ 518,381/321. Ja časovo rozlišujem nájomné zaplatené vopred a telef. hovory.
Leila
18.03.10,18:10
v PÚ neziskovky časovo rozlišuješ náklady tak ako u podnikateľa, čo sa týka roka 2009 je v nákladoch 2009, čo sa týka roka 2010, časovo sa rozlišuje, dokonca by si mala tvoriť /ak je to tvoj prípad/ aj interným dokladom nevyfakturované dodávky a služby, napr. ak ti účtovníčka dá fa v marci 2010 na účt. práce 12/2009, v r. 2009 si vytvoríš ID 518/326 ak vieš presnú sumu na základe napr. zmluvy, alebo T-Mobile faktúry majú vyhotovenie 15.1.2010 ale týkajú sa 14.12.2009 - 15.1.2010, toto sa tiež časovo rozlišuje, v r. 2009 ID vytvoríš nevyfakturovanú službu 518/326 lebo vieš presnú sumu. Orange a T-Com zase fakturujú za aktuálny mesiac aj dopredu, takže časovo rozlišuješ 518,381/321. Ja časovo rozlišujem nájomné zaplatené vopred a telef. hovory.
Vdaka Kristina, pomohlo. Akurat som bola na skoleni N.O, a tam mi bolo povedane, ze napr. event, na ktory som sa pytala v otazke, ktory sa uskutocnil v januari 2010, ale zaplateny bol v 2009 (lyziarska skola pre deti) - nemam casovo rozlisit, ale moze ist priamo do nakladov 2009 (nedanovych) a teda mozem na to pouzit aj 2%. Suhlasila by si s tymto???
Jeseň života
19.03.10,11:58
Chceme sa spýtať poraďákov na jednu vec a dúfame, že nebudeme mimo témy:
Naša n.o. bola zaradená po registrácii v novembri 2009 medzi verejné org. Začiatkom februára sme dostali výzvu z Min.financií na zasielanie výkazov Fin 1-04 , Fin 2-04 a ďalších.
Koniec štvrťroka sa blíži, chceme poprosiť poraďákov, ktorí majú tento problém, aby nám poradili ako sa popasovali s týmto výkazom,pretože tam je nutné typovať príjmy a výdaje už s kódovaním zdrojov, príjmov a výdavkov od začiatku roka. Výzvu sme dostali 18.02.10. Programátorka nám sľúbila prispôsobenie programu ,ale zatiaľ sa nič nedeje. Obávame sa , že pazúrková metóda nás neminie. Ďakujeme
Kristina27
19.03.10,13:44
Vdaka Kristina, pomohlo. Akurat som bola na skoleni N.O, a tam mi bolo povedane, ze napr. event, na ktory som sa pytala v otazke, ktory sa uskutocnil v januari 2010, ale zaplateny bol v 2009 (lyziarska skola pre deti) - nemam casovo rozlisit, ale moze ist priamo do nakladov 2009 (nedanovych) a teda mozem na to pouzit aj 2%. Suhlasila by si s tymto???

Ja neúčtujem 2% z daní, menám takú n.o. Myslím si:
Zdroj financovania: 2% z daní-výnosy, použitie príspevku-náklady, nepoužité 2% sa z výnosov účtujú na 384. Výnosy účtujeme len do výšky nákladov.
Asi by som súhlasila: v nákladoch je to preto, lebo je to aj vo výnosoch, a nedaňové preto, lebo sa to týka r. 2010.
Keby sme to časovo rozlíšili, bolo by to asi tak: r. 2009, NBO - DF za lyžiarsky 381/321, nepoužité 2% 665/384, r. 2010 NBO rozpustenie 518/381, použitie 2% 384/665. Asi dosť komplikované.
Dúfam, že sa vyjadria aj iní. :)
lu_lu
31.03.10,07:51
Dobrý deň,

prosím o radu, ako správne zaúčtovať nasledovné: organizovali sme 3-dňový seminár (je to súčasť našej hlavnej činnosti), na ktorom sa zúčastnilo cca 50 ľudí, od ktorých sme (okrem prednášajúcich) vopred vyzbierali peniaze na ubytovanie a stravu. Ubytovacie zariadenie nám vystavilo faktúru, na úhradu ktorej sme použili aj peniaze z asignovaných 2% (na úhradu ubytovania a stravy za prednášajúcich).

1. Príjem od účastníka seminára - brať to ako príspevok od FO a teda účtovať ako 211/663 alebo sa na príjem pozerať ako na tržby z predaja služieb a účtovať 211/602?
2. Faktúra za ubytovanie: 518/321
3. Úhrada faktúry: 321/211
4. Použitie 2% - podchytáva sa to niekde účtovnícky alebo sa len sleduje čerpanie pre určenie prípadných výnosov budúcich období na konci roka v prípade nevyužitia celej sumy?

Vopred ďakujem.
Maureen
05.04.10,16:53
Odpoveď je označená červenou farbou:
Príjem od účastníka seminára - brať to ako príspevok od FO a teda účtovať ako 211/663 alebo sa na príjem pozerať ako na tržby z predaja služieb a účtovať 211/602? - určite nie, účet 602 by som v tomto prípade nepoužila

2. Faktúra za ubytovanie: 518/321 - správne, alebo ak je to v rámci nejakého projektu volila by som účet 547 (osobitné náklady § 57 ods7 postupov účtovania

3. Úhrada faktúry: 321/211 OK

4. Použitie 2% - podchytáva sa to niekde účtovnícky alebo sa len sleduje čerpanie pre určenie prípadných výnosov budúcich období na konci roka v prípade nevyužitia celej sumy? áno
prijatý podiel 221/665xxx - volim analytiku
preúčtovanie na konci roka nevyčerpaný podiel 665xxx/384
použitie v nasledujúcom roku 5xx/384
zaúčtovnie sumy do výnosov 384/665xxx
tanti
07.04.10,06:38
Dobrý deň prajem všetkým :)

Chcela by som sa spýtať účtujem prvý krát občianske združenie futbalový klub. Združenie má príjmy z dotácií z obce a mesta a taktiež z inzercie v bulletine. Túto činnosť teda inzerciu majú aj uvedenú v stanovách. Chcem sa spýtať lebo ja som tento klub prebrala po druhej účtovníčke podľa môjho názoru (keď som si prečítala zákon) príjem z inzercie je nezdaniteľný príjem, ale v predchádzajúcich rokoch si tento príjem normálne zdaňovali. Budem postupovať správne ak tento príjem nezdaním?
tanti
07.04.10,08:14
Ešte by som doplnila, že v stanovách združenia je uvedené, že môže vykonávať okrem hlavných činností (organizovanie športových podujatí...) aj podnikateľskú činnosť kde je uvedená reklamná činnosť, ale tieto prostriedky musia byt vynaložené len na činnosť združenia. (kupovala za za tie prostriedky výstroj pre hráčov, platili sa rozhodcovia, cestovné..) Takže ja si myslím, že spĺňajú podmienky, že táto činnosť by sa nemala zdaňovať, ale potrebovala by som si to ešte odobriť.
tanti
07.04.10,09:51
Neporadíte mi s tým niekto kto máte viacej skúseností?
lydinka
25.02.11,20:55
Dobrý večer,
dostala som do rúk účtovníctvo NO - sú to lektori z ameriky, ktorí tu vyučujú AJ.
Pozerám doklady z min. roku - ešte som NO neúčtovala , ale možno blbá otázka - ked platia napr. telefony, inkasá - nemala by byt na týchto dokladoch adresa, teda názov tejto NO? Je tam totiž uvedený jeden z tých lektorov - štatutárny zástupca neziskovky, adresa súhlasí len tam nie je názov NO ale meno.
Je to v poriadku?
Ďakujem
marjankaj
25.02.11,21:20
Dobrý deň prajem všetkým :)

Chcela by som sa spýtať účtujem prvý krát občianske združenie futbalový klub. Združenie má príjmy z dotácií z obce a mesta a taktiež z inzercie v bulletine. Túto činnosť teda inzerciu majú aj uvedenú v stanovách. Chcem sa spýtať lebo ja som tento klub prebrala po druhej účtovníčke podľa môjho názoru (keď som si prečítala zákon) príjem z inzercie je nezdaniteľný príjem, ale v predchádzajúcich rokoch si tento príjem normálne zdaňovali. Budem postupovať správne ak tento príjem nezdaním?

A v akom zákone si to čítala?



Zákon o dani z príjmov.
TRETIA ČASŤ
DAŇ PRÁVNICKEJ OSOBY

§ 12 Predmet dane

(1) Predmetom dane daňovníka, ktorý je

a) správcovskou spoločnosťou a vytvára podielové fondy, 66) sú len príjmy správcovskej spoločnosti,
b) doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou a vytvára doplnkové dôchodkové fondy, 35) sú len príjmy doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
c) dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a vytvára a spravuje dôchodkové fondy, 40a) sú len príjmy dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

(2) Predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.

(3) Daňovníkmi podľa odseku 2 sú záujmové združenia právnických osôb, profesijné komory, občianske združenia vrátane odborových organizácií, politické strany a politické hnutia, štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, obce, vyššie územné celky, 68) rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie, štátne fondy, 69) vysoké školy, 70) Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Sociálna poisťovňa, Národný úrad práce, Fond ochrany vkladov, Slovenská kancelária poisťovateľov, Slovenský pozemkový fond, Slovenský rozhlas, Slovenská televízia, Fond na podporu zahraničného obchodu, Garančný fond investícií59) neinvestičné fondy, nadácie, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, organizácie, ktorých nezisková činnosť vyplýva z osobitného predpisu, na základe ktorého vznikli; za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, sa na účely tohto zákona nepovažujú obchodné spoločnosti nezaložené na účel podnikania.
Kristina27
26.02.11,06:43
Vypĺňam DP PO - neziskovka.
Tu je pár info:

r.100 - HV z predvahy /pred zdanením/
r. 130 - výdavky vynaložené na príjmy oslobodené od dane /všetky výdavky, na ktoré bola poskytnutá dotácia + daň z KR úroku/ + sem dávam aj výdavky, ktoré nie sú daňovými /náklady pripočítateľné k ZD, napr. výdavok z BÚ, ku ktorému nemám doklad, alebo výdavok, ktorý sa týka iného roka a nebola na neho tvorená rezerva/
r. 230 - všetky dotácie prijaté /účet 691/
r. 240 - KR úroky
tabuľka C1 - HV z r. 100 sa delí na HV z podnikania a HV z nezdaňovanej činnosti
tabuľka F - nevypĺňa sa!
Kristina27
26.02.11,07:42
Prikladám pomôcku:
lydinka
26.02.11,10:27
Dobrý večer,
dostala som do rúk účtovníctvo NO - sú to lektori z ameriky, ktorí tu vyučujú AJ.
Pozerám doklady z min. roku - ešte som NO neúčtovala , ale možno blbá otázka - ked platia napr. telefony, inkasá - nemala by byt na týchto dokladoch adresa, teda názov tejto NO? Je tam totiž uvedený jeden z tých lektorov - štatutárny zástupca neziskovky, adresa súhlasí len tam nie je názov NO ale meno.
Je to v poriadku?
Ďakujem

poradí niekto?
jana32
27.02.11,17:47
Dobrý večer, obraciam sa na poraďákov, ktorí sú zorientovaní v problematike neziskovky, naša n.o. vykázala za rok 2009 vysokú stratu. Teraz riešime problém, čo s touto stratou. Je možné aby neziskovka vykázala zisk, ktorý potom použije na úhradu uvedenej straty? S kolegyňami z iných neziskoviek sa nevieme dohodnúť, podľa nich, akonáhle dosiahneme zisk, budeme musieť túto čiastku vrátiť do štátneho rozpočtu ( n.o. je financovaná dotáciou zo štátneho rozpočtu a potom príspevkami rodičov ).
lydinka
28.02.11,07:17
Dobrý večer,
dostala som do rúk účtovníctvo NO - sú to lektori z ameriky, ktorí tu vyučujú AJ.
Pozerám doklady z min. roku - ešte som NO neúčtovala , ale možno blbá otázka - ked platia napr. telefony, inkasá - nemala by byt na týchto dokladoch adresa, teda názov tejto NO? Je tam totiž uvedený jeden z tých lektorov - štatutárny zástupca neziskovky, adresa súhlasí len tam nie je názov NO ale meno.
Je to v poriadku?
Ďakujem
VieraPopluharova
28.02.11,21:49
Ahojte,
potrebovala by som pomoct, co vsetko - ake zakonne fondy, prípadne rezervy moze tvorit n.o., nakolko im vysiel velmi vysoky zisk, viem, ze na mzdy a kedze ide o SBD tak ostatne asi neprichádzajú do uvahy,vsak?
Dakujem za pomoc.
Bambi23
04.03.11,10:49
Neviete mi poradit, musi mat Nadacia urobeny za rok 2010 audit povinne? Menili sa podmienky auditu ale nie som si ista, ci sa to tyka aj nadacie. Dakujem
striebro1
04.03.11,10:51
myslim, ze nadacia musi mat audit povinny aj pre rok 2010, teda aspon ja mam taku info...ale keby sa menili podmienky, tak by to bolo super...)))
VieraPopluharova
04.03.11,14:33
Ahojte,
potrebovala by som pomoct, co vsetko - ake zakonne fondy, prípadne rezervy moze tvorit n.o., nakolko im vysiel velmi vysoky zisk, viem, ze na mzdy a kedze ide o SBD tak ostatne asi neprichádzajú do uvahy,vsak?
Dakujem za pomoc.


Prosim !!!!!
Majka
06.03.11,16:57
Vierka, ja chodim cerpat info sem, odporucam tuto stranku

http://www.1snsc.sk/index.php?search=v%C3%BDkaz&id=mod_content&action=module
andyt
21.03.11,10:45
Dobrý deň prajem, viem že som sa zamiešala viac menej do témy a som mimotemy ale hladáme niekoho kto má skúsenosti s účtovaním N.O. sme združenie ,účtovanie : zdaňová a nezdaňovaná činnosť, 1/4 platcovia DPH v Bratislave.
Ďakujem....
jana32
21.03.11,17:23
Prosím Vás, je združenie právnických osôb neziskovou organizáciou? Nemá živnostenský list, len rozhodnutie obvodného úradu o založení.
erika cvc
29.03.11,16:39
Ahoj , môžem poprosiť o DP pre neziskovku? Robim to druhy krat, ale mam tam problemy, HV mám +16200,-€ (kvoli oslobodenej zbierke, ale prijem to je) a neviem, co s tym, pretoze min. rok sme mali stratu. Neviem ako zaradit prijmy, este plati tych 300 tis. Sk ? Potom mam uz len 150 € zdaň. prijem za najom priestorov

Dakujem :-)
erika cvc
29.03.11,16:55
Prosim, môže mať n.o. oslobodený príjem 16 tis. €?
musim vyplniť ešte daňové a začína mi migréna, prosím :-(
Eva Póčová
07.09.11,08:44
ahojte, mám jednu klientku, ktorá si založila jednu súkromnú umeleckú základnú školu. Má rozhodnutie z ministerstva školstva o zaradení do siete škôl, má pridelené IČO zo šatistického úradu, chcela som ju zaregistrovať na DÚ ale som zistila, že nie je zaregistrovaný na obvodnom úrade.
Chcela by som sa spýtať, či sa musí zaregistrovať na obvodnom úrade do registri neziskových organizácii, a že na čo sme ešte zabudli.
Ešte nemám skúsenosti ani s neziskovou organizáciou ani so súkromnou školou, takže ďakujem Vám za pomoc.
jana32
14.10.11,08:22
Dobrý deń prajem, prosím o radu.Rodičovské spoločenstvo má v majetku knihy, ktoré sú pre neho zbytočné. Ohlásila sa jedna mamina že by tieto knhy za symbolickú cenu odkúpila. Prosím, akú formu zvoliť? Keďže ide o občanske združenie môžeme urobiť kúpno predajnú zmluvu? Prosím veľmi, skúste mi niekto poradiť. ďAKUJEM
jana32
14.10.11,17:16
Dobrý deń prajem, prosím o radu.Rodičovské spoločenstvo má v majetku knihy, ktoré sú pre neho zbytočné. Ohlásila sa jedna mamina že by tieto knhy za symbolickú cenu odkúpila. Prosím, akú formu zvoliť? Keďže ide o občanske združenie môžeme urobiť kúpno predajnú zmluvu? Prosím veľmi, skúste mi niekto poradiť. ďAKUJEM

Prosím, skutočne to potrebujem uzavrieť, poraďte mi . Ďakujem
renataj
02.02.12,06:34
Dobrý deň.
Posledné témy sú tu staré už pár mesiacov ale já by som tiež mala otázočku.Prebrala som NO od.1.1.2012 ktoré účtovalo v PU.Môžem pokračovať v JU,potvrden DÚ.POmaly sa do toho dostávam ale mám problém s FIN výkamzmy.V šanone za minulý rok 2011 som našla po bývalej účtovníčke FIN výkazy za rok 2011.Ak účtujem v JU tiaž musím tieto výkazy tvoriť?? A ešte jedna otázočka.V štatúte NO je napísané,že musím vypracovať Výročnú správu.Jeden výtlačok musím zaslať registrovanému úradu.Možno blbá otázka ale aký registrovaný úrad myslia??? Ešte som NO nikdanerobila.Pomôže mi niekto,kto má s NO skúsenosti??
Ďakujem
renataj
02.02.12,06:35
Dobrý deň.
Posledné témy sú tu staré už pár mesiacov ale já by som tiež mala otázočku.Prebrala som NO od.1.1.2012 ktoré účtovalo v PU.Môžem pokračovať v JU,potvrden DÚ.POmaly sa do toho dostávam ale mám problém s FIN výkamzmy.V šanone za minulý rok 2011 som našla po bývalej účtovníčke FIN výkazy za rok 2011.Ak účtujem v JU tiaž musím tieto výkazy tvoriť?? A ešte jedna otázočka.V štatúte NO je napísané,že musím vypracovať Výročnú správu.Jeden výtlačok musím zaslať registrovanému úradu.Možno blbá otázka ale aký registrovaný úrad myslia??? Ešte som NO nikdy nerobila.Pomôže mi niekto,kto má s NO skúsenosti??
Ďakujem 
renataj
03.02.12,12:20
Dobrý deň.
Posledné témy sú tu staré už pár mesiacov ale já by som tiež mala otázočku.Prebrala som NO od.1.1.2012 ktoré účtovalo v PU.Môžem pokračovať v JU,potvrden DÚ.POmaly sa do toho dostávam ale mám problém s FIN výkamzmy.V šanone za minulý rok 2011 som našla po bývalej účtovníčke FIN výkazy za rok 2011.Ak účtujem v JU tiaž musím tieto výkazy tvoriť?? A ešte jedna otázočka.V štatúte NO je napísané,že musím vypracovať Výročnú správu.Jeden výtlačok musím zaslať registrovanému úradu.Možno blbá otázka ale aký registrovaný úrad myslia??? Ešte som NO nikdanerobila.Pomôže mi niekto,kto má s NO skúsenosti??
Ďakujem

Vie mi niekto poradiť????
jurajg007
06.02.12,05:53
Viem Ti bohužiaľ odpovedať iba na tú druhú otázočku ohľadom registrovanému úradu. V prípade NO je to citujem: "Registrovým úradom je obvodný úrad v sídle kraja v Slovenskej republike, odbor všeobecnej vnútornej správy, príslušný podľa sídla neziskovej organizácie." (mám to z WEBu MV SR (http://www.minv.sk/?informacie-o-registracii-2)).
gaia79
02.10.12,08:58
Dobrý deň, mala by som takúto otázku. Keďže som prvý krát prišla do styku s neziskovou organizáciou tak som úplny laik. Neziskovka je zriadená na vzdelávanie a podporné služby zamestnanosti. Keďže majú dosť veľké priestory rozhodli sa ich prenajímať. Keďže takúto činnosť nemajú v Zriaďovacej listine mám ich poslať na živnostenský úrad vybaviť živnosť na prenájom? A ešte, nedali mi žiadny papier žeby boli na štatistickom úrade. Mám ich tam poslať? Viem že to je toho veľa ale ak by ste mi to vedeli zhrnúť do bodov ako mám postupovať tak budem veľmi vďačná. Je to novovzniknutá neziskovka tak tie prvé kroky. Knihu som si už objednala ale toto potrebujem doriešiť čo najskôr. Vopred srdečne ďakujem.
mavada
02.10.12,20:56
Dobry den,
sme OZ zalozene na podporu ZS, ci uz materialnu alebo financovanie aktivit pre ziakov skoly. Prijmy mame len z clenskych prispevkov a z 2% dani. Pre potrebu skoly sa zo ziskanych financnych prostriedkov zakupili lavice, skrinky, interaktivna tabula, PC a financovala sa akcia pri prilezitosti okruhleho vyrocia skoly. Ako viest tento zakupeny majetok, ktory vyuziva vlastne skola??? Dakujem za odpoved
gaia79
08.10.12,08:19
Dobrý deň, mala by som takúto otázku. Keďže som prvý krát prišla do styku s neziskovou organizáciou tak som úplny laik. Neziskovka je zriadená na vzdelávanie a podporné služby zamestnanosti. Keďže majú dosť veľké priestory rozhodli sa ich prenajímať. Keďže takúto činnosť nemajú v Zriaďovacej listine mám ich poslať na živnostenský úrad vybaviť živnosť na prenájom? A ešte, nedali mi žiadny papier žeby boli na štatistickom úrade. Mám ich tam poslať? Viem že to je toho veľa ale ak by ste mi to vedeli zhrnúť do bodov ako mám postupovať tak budem veľmi vďačná. Je to novovzniknutá neziskovka tak tie prvé kroky. Knihu som si už objednala ale toto potrebujem doriešiť čo najskôr. Vopred srdečne ďakujem.

Posúvam, prosím, poraďte mi niekto